DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ■-ij No. 215 Honderd m negetóende jaargang. 1M7o DOBDERDA® IS SEPTEMBER Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Ataoraa®meoÉBpstip per 3 maanden voor Alkmaar ft,30 fraaeo door het geheele Rifk ft, an Afzondorlffee imfehtïêis 0 Prija der gewone Advertentiën Per regel 0.12* Bij groote contracten rabat. Groote naar ^aatswaimte. Edeven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij HERMs. COSTER ZOON, Vooréam C 9. ©var dan abonnementsprijs wordt btj vooruitbetaling beschikt, Bewijsnummer» 5 sent. ALKMAAR, 13 September. Lr zijn eenige berichten nit Rusland geko men, maar ze zijn vrij onbelangrijk en bren gen geen nieuws ten aanzien van het groote conflict, dat in de personen van minister-pre sident Kerenski en generaal Komilof is beli chaamd. ,De partij der cadetten heeft den minister president'medegedeeld, dat zij zitting zal ne men in Let ministerie om een burgeroorlog te bezweren. Door de regeering is bevel gege ven, om een vervolging tegen generaal Komi lof en andere generaals wegens rebellie in te stellen. De Nowoje Wremja mag niet meer verschijnen, omdat dit bekende Wad de op roeping van generaal Komilof in baar ge heel en de proclamaties van den heer Kerens ki slechts verkort had opgenomen. Een paar grootvorsten zijn uit hun woonplaats bij de hoofdstad naar het ministerie van bmnen- landsche zaken vervoert. Moskou is in staat van beleg verklaard. Het proces tegen den oud-minister Soechomlinof is verdaagd tot rustiger tijden. De opvolger van generaal Komilof is weder van zijn functie ontheven en het opperbevel is opgedragen aan een ge neraal, oud-chef van dm staf van generaal Roeski. Generaal Komilof heeft plechtig ver zekerd, dat hij de macht niet langer wil be houden, dan tot de constitueerende vergade ring. Ziedaar het belangrijkste nieuws van he den. Het geeft eenige aanduidingen, maar licht ons niet in omtrent de ontwikkeling der toch zoo interessante gebeurtenissen in Rus land. Wij weten niets naders over den aan hang, dien beide personen zich verwerven noch over hunne maatregelen, bijv. over het verloop van den opmarsch naar de hoofdstad door de troepen van den generaal. Merkwaardig bij den stand van zaken is, dat de officieele legerberichten uit St. Pe tersburg gewoon blijven verschijnen. Komen ze uit het hoofdkwartier of uit het ministerie? Gaan de commandeerende generaals der ver schillende Russische legers gewoon door met het zenden van rapporten over den strijd met den buitenlandschea vijand, ongeacht de bin- nenlandsche ontwikkeling? Wij weten het niet. Wel maken die officieele legerberichten den indruk, dat in het noorden de Russische troepen zich hebben hersteld. Van vorderin gen der Duitschers ia geen sprake, in het kustgebied van de golf aan Riga dringen de Russen op en meer naar het zuiden leveren ze zelfs voorhoedegevechten met gunstig ver loop. Ook in Boekowina en MoldaviB vallen ze aan. Al deze aanvallen wijzen toch wel op een verbetering van den militairen toestand. De algemeene bedrijvigheid heeft zich ook uitgestrekt tot het front van Albanië, waar de Oostenrijkere, naar hun zeggen voor den druk van een overmachtigen tegenstander, gedwongen werden stellingen prijs te geven. Russen, Italianen en Franschen treden ln dit gebied gezamenlijk op. De andere fronten vragen heden de aan dacht niet. De samenstelling van een nieuw Fransch ministerie is thans gelukt. Toen de heer Pain levé zelfs socialist, bijna klaar was, riepen de socialisten ho en mis was het Be socialisten cischen waarborgen voor de openbare vrijheid, met name voor de vrijheid der arbeiders, zooveel mogelijk afschaffing van de geheime diplomatie en beperking van de oorlogsdoeleinden der bondgenooten bin nen de grenzen van rechtmatige eischen. En nu vonden de heeren deze waarborgen niet aanwezig in een ministerie, waarin de oude heer Ribot buitenlandsche zaken bestiert. Op het oogenblik, waarop de nieuwe ministers vereenigd waren voor hun eersten minister raad hebben ze, evenals de combinatie-Ribot de combinatie-Painlevé doen mislukken. De socialistische minister Thomas zeide: „Wij kunnen er niet toe komen in het kabinet naast den heer Ribot te gaan zitten." Men moet niet vergeten, dat het een ministerie-Ribot was, hetwelk de passen voor Stockholm heeft ge weigerd De heer Painlevé heeft het er echter toch maar op gewaagd met een ministerie zonder sotialisten en met den heer Ribot. Maar te voren hebben de geunifieerde socialisten ver klaard him volle medewerking te geven aan elke regeering, geschikt om aller krachten te vereenigen in een krachtige nationale actie en daarbij alleen te oordeelen naar de daden der ministère. Die verklaring is echter aangeno men met 47 tegen 23 stemmen, een niet on aanzienlijke minderheid dus VARIA. DE DUITSCHE VREDESPOGINGEN IN AMERIKA. Reuter verneemt, dat het volgens betrouw bare inlichting uit Washington duidelijk is, dat Duitsche invloeden weer aan het werk zijn, die vredesvoorstellen aan de hand doen. Men slooft zich uit om de propaganda voor den vrede in omvang te doen toenemen en president Wilson te nopen, stappen te doen en den vrede tot stand' te brengen. De Amerikanen begrijpen echter het doel dezer manoeuvre drommels goed, welke tot misluk king is gedoemd. GENERAAL KORNILOF ALS OOSTENRIJKSCH GEVANGENE. In de Neue Freie Presse vertelt de militaire arts Kraus een en ander over het verblijf van generaal Komilof in het Oostenrijksche ge vangenkamp te Neu engbach, waar Komilof midden Juni 1915 werd heengebracht, nadat hij na de vernietiging van zijn divisie in de Karpathembosschen bij Doek la in uitgeputten toestand en Licht gewond was aangetroffen en gevangen genomen. Kraus deelt mede, dat Komilof verscheide ne talen beheerscht en het Liefst Duitsch met hem 6prak. Hij verzekerde bij elk gesprek over aen oorlog, dat deze nog drie tot vier jaar zou duren en een nationale oorlog zou worden. In Augustus 1915 werd Komilof naar een gevangenkamp in Hongarije en daarna op zijn verzoek in een hospitaal ge bracht, waaruit hij, naar bekend is, vluchtte DE LEVENSMIDDELENVOORZIENING' VAN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Naar aanleiding van een uit Genève af komstig bericht in de Nederlandsche pers, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat de Nederlandsche regeering, ondanks hare toe zegging, de medewerking van Zwitserland in de levensmiddelen-voorziening van België en Noord-Frankrijk tracht te verhinderen, deel de het ministerie van buitenlandsche zaken ons het volgende mede: De N- derlandsche regeering is indertijd door de belanghebbende mogendheden' aan gezocht in samenwerking met Spanje de le- vensmiddelenvoorziening van het bezette ge bied in België en Noora-Frankrijk op zich te nemen. De regeering (heeft aan dit verzoek ge volg gegeven en een Nederlandsch-Spaansch comité is tot dit doel door de betreffende re geeringen in het leven geroepen. Het aanzoek der belanghebbende mogendheden richtte zich uitsluitend tot de Nederlandsche en Spaansdie regeeringen en van deelneming van Zwitserland werd geen melding gemaakt. Wel werd in Februari j.l. de mededeeling ontvangen van Fir, Ms. gezant te Bom, dat de Zwitsersche regeering aan de belangheb bende mogendheden had aangeboden, het werk der Relief Commission bij vertrek der Amerikanen voort te zetten. Waar naderhand de Nederlandsche en Spaansdie regeering hiertoe werden uitgenoodigd, ligt de veron derstelling voor de hand, dat van het aan bod van Zwitserland geen gebruik werd ge maakt. Ook heeft de Nederlandsche regee ring, alvorens het ftanzoek der belanghebben de mogendheden haar bereikte, aan de Zwitr sersche regeering op desbetreffend verzoek medegedéeld, dat zij geen bezwaar had tegen de medewerking van eenige Zwitsers, indien' Nederland werd uitgenoodigd, het werk der Amerikanen over te nemen. Nadat het Nederlandsch-Spaansch comité zijn werkzaamheden had aanvaard, werd de Nederlandsche regeering nogmaals door de Zwitsersche regeering uitgenoodigd te be richten of er bezwaar bestond tegen de me dewerking van eenige Zwitsers in dit comi té. De Nederlandsche regeering heeft daarop met verwijzing naar haar vroegere toezeg ging geantwoord, dat harerzijds hiertegen geen bezwaar bestond. Hieraan werd toege voegd, dat, waar sinds de vroeger gedane toezegging de omstandigheden zich gewij zigd hadden en op verzoek der belangheb bende mogendheden een Spaansch-Neder- landsch comité onder de bescherming van de koningin en den koning van Spanje het re liëfwerk in België en Noord-Frankrijk leidde, de toestemming van dit comité voor de me dewerking der Zwitsers moest worden' ver kregen. Het Nederlandsch-Spaansch comité ver klaarde geen bezwaren te hebben tegen de overkomst van eenige Zwitsers, die onder zijne leiding aan het reliëfwerk zouden deel nemen. Zulks werd aan de Zwitsersche re geering bericht. KORTE BERICHTEN. Koningin Elêonore, de tweede gemalin van koning Ferdinand I van Bulgarije, een prinses Reuss van de jongere linie, is overle den. Zij werd 22 Augustus 1860 geboren en trad op 1 Maart 1908 in het huwelijk. De Nordd. Alig. Ztg. is gemachtigd te verklaren, dat Duitschland het blijvend bezit van zijn gezamenlijke koloniën als een onaan tastbare vredeseisch beschouwt. Tot eene bespreking bij den Keizer heeft de plaatsvervanger van den Rijkskanse lier, staatssecretaris Helfferich, zijn- verlof onderbroken, hetwelk de vorige week was aangevangen. De „Times" verneemt uit Rome het front in het Isonzo-dal zijn belangrijke kolenlagen ontdekt. De voorloopige regeering besloot, dat Aan het noodzakelijk wa4 onmiddellijk eene telling te doen plaats vinden van de Russische troe pen met behulp der organisaties van de le gere, die op één dag zal moeten geschieden. Het doel hiervan Is een voortdurend kadaster van het leger aan te leggen. Deze telling wordt noodzakelijk geacht, teneinde het leger te reorganiseeren. t Een telegram uit Buenos Aires meldt, dat de Argentijnsche regeering het Duitsche gezantschap de paspoorten voor den Duit- schen gezant Luxburg deed toekomen, wiens verblijf niet bekend is. De ,,Berliner Morgenpost" meldt, dat de Argentijnsche marine-attaché Celery te Berlijn door de Argentijnsche regeering tele grafisch teruggeroepen is. De Argentijnsche gezant vertoeft in Dresden. Te Buenos Ayr" hebben- anti-Duitsche betoogingen plaats gehad. De menigte Btak het Duitsche clubgebouw en de bureaux van de pro-Duitsche bladen in brand en wierp steenen naar het gebouw van de Duitsche le gatie. KAMERLID-WETHOUDER. De heer A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer voor Zevenbergen, schrijft aan het H.bld v. N.-Brab., naar aanleiding van een kantteekening bij het bericht dat hij herkozen werd tot wethouder te s-Graven- hage: dat hij nooit heeft verklaard het Lidmaatschap der Tweede Kamer te zullen nederleggen, in dien hij' in 1917 mocht herbenoemd worden tot wethouder; dat het integendeel zijn vast voornemen is om bij een nieuwe verkiezing in 1918 na een eventneele grondwetsherziening zich weder om voor het lidmaatschap der T weede Kamer beschikbaar te stellen. DE AFDEELINO CRISISZAKEN AAN HET MINISTERIE VAN LANDBOUW., De minister van landbouw deelt aan be langhebbenden mede, dat enkele afdeelingen aan zijn departement door het steeds verder gaand ingrijpen der regeering in allerlei za ken te zeer met werk zijn overladen en dat het daarom wenschelijk is geacht de behande ling van alle crisisaangelegenheden, met uit zondering van die, welke behooren tot den werkkring van het Rijksbureau vooi de distri butie van graan en meel, tè centraliseer en in één afdeeling van het departement. Tot dat doel is opgericht de afdeeling Cri siszaken, welke zal zijn gevestigd aau den Kneuterdijk 8 te 's-Gravenhagede leiding er van is opgedragen aan de Commissie van Bijstand in zake de uitvoering der Distribu- tiewet 1916. Alle voor den minister van landbouw be stemde stukken, welke door de afdeeling Cri siszaken zullen moeten worden behandeld, moeten worden geadresseerd: Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, afdeeling: Crisiszaken, Kneuterdijk 8, 's-Gravenhage. BINNENLAND. ST ATE N-OE NE R A AL De Eerste en de Tweede Kamer zijn ter vereenigde vergadering opgeroepen, in het lokaal van September, opening van de zitting 1917/18 Te '1% uur denzelfdien middag komt de Eerste Kamer bijeen ter verkiezing van drie leden der gemengde commissie voor de steno graphic en van twee leden der commissie voor de huishoudelijke, aangelegenheden' en tot trekking der af deelingen. De Tweede Kamer vergadert te 3 uur. LEVENSMIDDELENVOORZIENING. De heer Duys, lid der Tweede Kamer, zond den 13en Augustus j.L eenige vragen in be treffende de levensmiddelenvoorziening. Hij vroeg of de minister bereid was aan de Ka mer een volledig inzicht te geven van den toestand waarin zich ons .land op dit oogen blik bevindt en voor de allernaaste toekomst naar alle waarschijnlijkheid zal bevinden ten aanyipn van de voorziening van levensbenoo- GEEN STRAATDEMONSTRATIE. In de avondvergadering van den gemeen teraad van Amsterdam heef t de heer Van den Tempel den burgemeester geïnterpelleerd over de mededeeling, dat de burgemeester zou weigeren de vergunning voor het hou den van een straatdemonstratie door de mo derne arbeidersbeweging. De iederaxie Am sterdam der S. D. A. P. en de Amst. Bestuux- derbond zouden met een betooging en een optocht op 23 September kracht bijzetten aan de eischen terzake van de levenmiddelenvoox- zieaing. N'u was spr. ter oore gekomen dat er gevaar bestaat, dat de burgemeester de vergunning tot het houden van dien optocht zal weigeren. Dit had spr. sterk verwonderd. Verontrustend achtte spreker het, als gedu rende den verderen duur van den oorlog aan de arbeidersklasse haar krachtdadigste mid del om druk op de regeering uit-te oefenen, ontnomen zal worden. De voorzitter zeide, dat het voor de hand zou liggen al3 hij op deze vragen het ant woord schuldig bleef, daar hij nog -een be slissing op de aanvrage nemen moet. .DÜi streng formeel standpunt wilde hij echter niet innemen. Er is een voorspel geweest, en daarom wilde spr. klaren wijn schenken Spr. nicest op deze aanvrage op dit oogenblik af wijzend beschikken, met omdat hij niet zeer diep medevoelt met de nooden der bevolking. Door B. en W. was met de regeering niet al leen over de hoog» brandstoffenprijzen ge sproken, maar ook over de dringende nood zakelijkheid, om de broodprijzen te verlagen. Van een resultaat hiervan kon spr. niet an ders mededeelen, dat dat dit betoog niet heeft nagelaten indruk te maken op de beide minis ters. Nu was spreker's indruk, dat sinds Juli en j Augustus de normale tijden nog lang niet zijn teruggekeerd; en dit was de voorwaarde, welke vervuld moet worden voor dat spr. tot zijn vroeger inzake optochten gevolgde poli tiek terugkomt"' De oorlogsnooden klimmen, de toestanden worden steeds slechter, daarop wijst al zeer sterk de vermindering van het broodrantsoen. Er zijn symptomen, welke ei op wijzen, dat, ais de bevolking dé wenken van B. en W. niet nauwgezet opvolgt, er' moeilijkheden zullen komen. De heer de Mi randa zelf heeft gezegd, dat er een sterke ner vositeit onder de bevolking merkbaar ia. Spr. wilde niet treden in debatten over het nut van een manifestatie in deze omstandigheden, tiij wilde slechts aanvoeren dat de aanvragers van dezen optocht, hoe ordelijk die ook ziju zal, niet in de hand hebben ae zenuwachtige volksmassa's om zoo'n optocht heen. Spr. had in Juni een groote troepenmacht moeien vorderen om de orde te handhaven oi te herstellen. En nog steeds zou hij niet vei- antwoord zijn, ais tuj thans al deze troepen weder wegzond, want nog steeds heeft de politiemacht bcuoeite aan militaire verster king. Dat de burgemeester van Amsterdam nog steeds de beschikking houdt over militaire macht, is een doorn in het oog van het opper ste legerbestuur, hetwelk de mannen noodig heeft in het belang der deteusie. Waar de re- het eens is met den burgemeester, dat militairen nog niet kan missen, Koffie- en Thee-distributie. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt aan be langhebbenden mede, dat volgens een' ontvan gen circulaire van het Ministerie van LandL bouw, Nijverheid en Flandel het in de bedoe ling ligt van Z.Ex. den Minister DISTRI BUTIEKAARTEN TE VERSTREKKEN. aan hen die met 1 October 1917 den leeftijd' van 16 jaar hebben bereikt, ter verkrijging van het rantsoen van koffie en' of thee. Voor 16 SEPTEMBER as. wordt"opgave verlangd' van het aantal personen, dat voor deze distributie in aanmerking zou kunnen komen'. Te dien einde worden houders van legiti- matiékaarten verzocht zich aan eöi der on derstaande scholen te vervoegen en' wel hou ders1 van legimatienummera: 1500 Vrijdagmiddag van 4% tot 7 uur, aan de Keetkolk, hoofd de heer C. Hellinga. 501—1000 Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur, idem. 1001—1500 Vrijdagmiddag van 4V» tot 6H uur, aan de Brillensteeg, hoofd de heer F. J. Aukes 1501—2000 Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur, idem. 2001—2500 Vrijdagmiddag van 4* tot 7 uur, aan de Nieuwesloot, hooïd de heer J. A. Zwctrtcvccni. 25013000 Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur, Idem. 3001—3500 Vrijdagmiddag van 4^ tot 7 uur, aan de Nieuwesloot, hoofd de heer A. Wijn. 3501—4000 Zaterdagmiddag tan 2 tot 5 uur, Idem. 4001—4500 Vrijdagmiddag van tot 7 uur, aan de Snaarmanslaan, hoofd' de heer J. Eite. 45015000 Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur, idem. 5001—5500 Vrijdagmiddag van 414 tot 7 uur, aan den Koningsweg, hoofd de heer P. Schipper. 5501 en daarboven Zaterdagmiddag van peering i: ueze alle mag spr. niet de kans loopen, dat de regee- hem kan verwijten, moeilijker maakt. hierbij eenige onderwerpen ter verduidelij king van zijn vraag. De minister van land bouw heeft daarop het volgende antwoord gezonden De ondergeteekende is bereid aan de Kamer die inlichtingen te verschaffen, welke zonder 't landsbelang te schaden, gegeven lfimnen worden. Ten aanzien der onderwerpen, in de vragen' bedoeld, pleegt hij overleg met zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken over de vraag of en in hoeverre beantwoording mogelijk is. ,t hij den toestand ijker maakt. Spr. besloot met de verzekering, dat hij niet van plan was deze houding voor den heelen duur van den oorlog aan te nemen. Het zal geheel van de ontwikkeling, der om standigheden afhangen. De heer v. d. Tempel was volstrekt onbe vredigd' door het antwoord van den voorzit ter. Hij gaf toe, dat er nervositeit was onder de bevolking, maar deze was het gevolg hier van, dat de regeering haar toezeggingen niet vervult. Wanneer demonstraties de regeering daartoe dwingen, zou die nervositeit verdwij-, nen. Spr. onirieai den burgemeester sterk om de arbeidersmassa over te laten aan avontu riers en om zoo ernstige moeilijkheden te ver oorzaken. Spr. hoopte, dat de voorzitter nog van zijn plan om den optocht niet toe te staan zou terugkomen. De heer Ter Haar zeide, dat de regeering ook zonder optochten weet, welke moeilijkhe den' er zijn: 'Met deze optochten1 bezorgt men niemand een boterham, maar loopt men ge- 25 uur Idem Van 16 SEPTEMBER bestaat de gelegen heid tot opgave NIET meer. Zij die meer le den van het hulsgezin opgeven dan er In wonend zijn, zullen ter zijner tijd geen distri butiekaarten ontvangen. De volgende vragen zullen aan de lokalen worden gesteld: le. hoe groot is het aantal leden van uw gezin beneden den leeftijd van 16 jaar? 2e. hoe groot la het aantal leden van uw gezin boven den leeftijd van 16 jaar? 3e. noe groot is het aantal dienstbaren in uw gezin? 4e. boe groot is het aantal inwonenden? De Directeur voornoemd D. SCHENK. Ooedkoope melk voor ileken, zwakken en kinderen beneden den leeftijd van 6 jaar. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt aan be langhebbenden mede, dat de BONBOEKJES, inhoudende 50 bons, tegen afgifte van welke bon 1 Liter melk tegen betaling van 11 ct. worden verkregen, bij H.HL MeUolijters ter distribueering rijn afgegeven, voor zoo verre het betreft voor kinderen beneden den leeftijd van 6 jaar; dat voor zieken en zwak ken de bonboekjes kunnen worden afgehaald op vertoon van het legitimat leuummer ten kantore van het Distributiebedrijf op Zater dag 's namiddags tusschen 2 en 5 uur. Zij die geen bonboekjes hebben, of zullen ontvangen, moeten daarvan schriftelijk mede deeling doen onder juiste opgave van naam, adres en legitimatienummer; en onder over legging van de destijds gedistribueerde kaart Onvolledige opgaven moeten terzijde worden gelegd. Te beginnen met Maandag as. zal voor de week van 17 tot en' met 23 September 1917 bon Nb 1 tot en met 7 geldig rijn. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. vaar, dat er weer slachtoffers komen. De heeren Oudegeest en Wollring betoog den de noodzakelijkheid van demonstraties De heer Scheltema merkte op, dat degenen, die thans dlruk dbor manifestaties willen uit oefenen op de regeering, meer dan wie ook in staat zijn om de moeilijkheden te beseffen, welke de regeering ondervindt bij de inlossing harer toezeggingen. De benoodigde hoeveel heden1 van het toegezegde rijn er immers niet. 'De heer Boissevain meende dat het beter ware geweest de vergunning te geven, omdat het tegenhouden van een ordelijke een niet ordelijke betooging tengevolge zal hébben, waarbij verantwoordelijken niet de leiding in handen hebben. De heer Manassen hoopte dat de burge meester den optocht niet zou toestaan. Nadat de burgemeester en de interpellant nojj eens hadden gesproken, werd de inter pellatie gesloten. V Mi ALKMAA COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1