,p FEUILLITOH. Fanny's tweede IiuwelflK EEN VOORSTEL TOT VERBETERING DER KOLENVOORZIENINQ. Door het bestuur van het Verbond! van Nederlaadsche FabrikantenrVeremigingea ia aan. den minister van landbouw, nijverheid en handel een verzoekschrift overhandigd, waar in dit bestuur het volgende te kennen geeft: Dat het in het, wegens kolcngebrek, met steeds sneller tempo stopzetten van Neder landsche nijverheidsonderaemingen en de daar uit voortvloeiende werkloosheid, een ramp ziet voor de naaste toekomst van ons volk; dat het zich deswege in verbinding heeft steld met alle mogelijke organen en instel den, welke ter zake bevoegd zijn te achten at de daardoor verzamelde en nader uit- verkte gegeven» het Verbond tot de over ging hebben gebracht, dat bij eene krach tige samenwerking en organisatie der be trokken partijen eene zeer beduidende verbe tering in dè kolenvoorziening is te bewerken en1 dit wel in zeer korten tijd dat deze samenwerking niet anders is ie verkrijgen dan door onpartijdig en doortas tend ingrijpen van de zijde der regeering: dat de te nemen maatregelen m het kort neerkomen op: ten eerste, een meer economisch gebruik van de beschikbare spoorwegwagons door samen werking met het vervoer te water en een1 prac- tisch georganiseerd verband en1 ten tweede, een1 zoodanig gebruik der be schikbare wagons in Nederland, dat alle over bodige verplaatsing van distributieartikelen en producten vermeden worde; dat het voor de uitvoering van deze maat regelen, meer speciaal met betrekking tot het sub 1 genoemde, een uitgewerkt plan heeft samengesteld, ,'t welk binnen het tijdsverloop van één maand in volle werking zou kunnen treden; dat bij de uitvoering dézer zoozeer urgente maatregelen onvermijdelijkerwijze tegenstri dige belangen zujlen betrokken worden; redenen' waarom requestrant den minister verzoekt ten spoedigste te willen1 overgaan tol: de benoeming van eene kleine commissie, waarbij ook dié belangen der nijverheid verte zijn 'en staande onder voorzit- tiap van een hoogstaand, onpartijdig en ter zake bevoegd Nederlander, aan wien re questrant, indien gewenscht, gaarne bereid is volle medewerking in het belang der va- derlandsche zaak te verleenen. Bij het request zijn de noodlge bescheiden overgelegd ter toelichting van de voorgestelde maatregelen. TOCH OEEN KAMPER UI? Te Kampen is gisteren een Rembrandt ver kocht voor 175. Het „paneel, hoog 17.5 C.M., breed 14.5 c.M." was „boven! links gesigneerd" en' stelde Een Perzisch koopman voor. Een Jan Steen, „voluit gemerkt", drie figuren, een trictrac- spelende dame en twee heeren, heeft 120 gedaan. Een Johannes van Ravestein, „por tret, waarschijnlijk van een graaf van Essen want op den achterkant staat: comte d'Essen' heeft het tot 89 gebracht. En een landschap van Adam Pijnacker, tot 32. Hiervan vermeldt de catalogus, dat het was „gemerkt A. P.", wat met het Amsterdamsche peil blijkbaar niets te maken had. doch onge twijfeld wasals gemeld. Een tweede land schap van Adam Pijnacker, nog wel (heuvel achtig en met hoornen dat in dezen hout- ioozen tijdll bracht het tot 25. Op den voorgrond zwom een eend. !Nog iets dat heen wees naar symbolen, even als de letters f,A. P."? Notarissen zijn volgens hun wet, „openbare ambtenaren, uitsluitend bevoegd, om authen tieke akten te verlijden". Volgens artikel 29 „kunnen de akten worden verleden In de taal, welke partijen verkiezen, mits de nota ris dezelve versta". Zou hier de veiklaring van 't wonder schui len? Want ook namen zijn een taal. En te vaak een vreemde taal. Hebben misschien de twee Kamper notaris sen, te wier overstaan gisteren en heden de „verzameling Mr. J Nanninga Uitterdijk" geveild wordt met eenige „nagekomei^tuk- ken" de taal der namen niet vers tam? Onder het nagekomene was oen doek, dat, alweer zonder voorbehoud, ln den catalogus op zijdje 57 wordt genoemd als van Gerard Dou. Het stelt een „portret van Rembrandt" voor en heeft 33 gedaan. Een Lucas van Ley den, „op doek gesigneerd op de beurs, die de man draagt met het monogram des schil ders" wat wil je meer? 124. Maar onder de schilderijen uit de boven- oemde verzameling vinden we oog: Abra- ,am Bloemaert 32. Antonie van Dijcfc, zelf portret „vol kracht en teven', volger» s den ca talogus, en „rechts boven gemerkt A. v. D. F,", 82. Er waren ook „onbekende meesters", maxi mum 39 dua 6 meer dan Dou's Rem- brandtportrei Heden duurde de veiling voort We zouden zeggenzegt het voort, welke koopjes Kampen biedt. Maar de tijding komt te laat. (N. R. G) VEEVOEDER VAN AFVALPRODUCTEN In een deel van een tijdens den oorlog stop MffiflEE QUHJIM3. UW hst I KL A* a li) „Jla, daarvoor Is het. Maar ik kom terug, Koert." „Hoe hoe lang blijf je weg?" Zijn stem was bijna niet te hooren. „Vier of vijf jaar. Ik weet het nog niet zoo precies." „Ja dan" zei Koert, „dan dan is het uit met alles wat prettig is," Hij viel voorover in hef zand. „Luister eens, Koert." „Neen, ik wil niet. Laat me maar. Ik geef niéts meer om je." „Nu ja, jongen, dan is het zoo veel te beter, dan doet het er ook niet zoo veel toe." Dat vriendelijk bedroefde antwoord op zijn onaardigen uitroep was te veel voor Koert, 'n huilbui, die hij, nu hij zoo groot was, om alles in de wereld zou willen Inhouden, liet zich niet meer bedwingen. „Je had niet bij ons moeten komen, al* je niet blijven kon!" „iDaar heb je gelijk in, dat had ik niet moeten doen, maar daar is niets meer aan te veranderen. Vergeef het me, KoertiyHet spijt me nu nog meer dat ik jou en je moeder ver laten moet, juist nu je me nog meer noodlg hebt." Koert snikte. „Maar je moet dikwijls aan me schrijven, en ik zal antwoorden, je moet alles aan me vertellen. Wil je dat?" t ,.Ach wat geeft schrijven?" „Altijd iets Luister eens, Koert. Laat zijn leeraar in de bacteriologie aldaar, met steun van 't rijk reeds voor geruimen tijd door hem genomen proeven om uit afvalproducten een goed veevoeder sameni te stellen' in toepassing gebracht. Per dag worden reedB 20.000 kilo's veevoeder bereid van vleesch- en vischafval afval van aardappelen, fruit en groenten Voor de ruwe vezelstof wordt voornamelijk riet gebruikt, vermengd met mosselen, ten einde de verteerbaarheid te bevorderen. Het vleeschafval is afkomstig van de étappe«la- gerij te Rotterdam en van enkele abattoirs, liet groenten- en aardappelafval leveren de militaire menages en particulieren: vischaf val en mosselen: komen van de kustplaatsen. Zoodra het materiaal is binnengekomen, ►wordt het aan de hand van bekende analyses Lg aan vet, eiwit en koolhydraten een voldoenc gehalte aanwezig is. Dit mengsel wordt ma chinaal gedroogd en, na bijmenging van riet en mosselen, onder inwerking van hooge tem peraturen gesteriliseerd. De toestellen, waar in deze bewerking geschiedt, zijn in hun. ver beterde constructie ook een vinding van prof. van Calcar. Voor de laatste bewerking, het vermalen tot poeder, dient een groote maalin richting. De voedingswaarde van het pro duct komt volgens onderzoekingen aan het rijkslandbouwproefstation te Hoorn ongeveer overeen met erwtenmeei. Het voeder is blijkens proeven bij het mesten1 van rijksvarkens goed verteerbaar. EEN NIEUWE OPLICHTERSTRUC. ie Rotterdam zijn twee personen gearres teerd, die een nieuwe truc hadden toegepast om aan geld te komen. Een hunner was n.l in een sigarenwinkel gekomen en had de win kenersier een „gouden" horloge te koop aan geboden, op welk aanbod zij evenwel niet wilde ingaan. Een poosje later kwam No. 2 binnen, uie, na het horloge gezien te hebben, er direct J 21 voor bood. De verkooper zeide echter met aan Israëlieten te willen ver- köopen, waaiop.de juffrouw, die zich door üe comeüie uet verschalken, het horloge kucht. Ai spoedig bemerkte zij echter, dat zij bedrogen was. ben half uur later zag zij, bei de mannen -uit een café komen, waarop zij de politie inlichtte met bovengenoemd gevolg. De truc was eenigen tijd geleden reeds ge lukt bij. een waterstoker, wien 5 horloges werden aangeboden. Hij was niet geneigd ze te koopeu. Een ander persoon, die zich in den winkel bevond, wilde de horloges wel hebben, maar had geen geld genoeg bij zich Hij vroeg daarom den waterstoker een be drag ter leen, ten einde de horloges te kun nen betalen. De waterstoker mocht de horlo ges in onderpand houden tot de geleende som teruggegeven was. Hij stemde toe en zit met vijf koperen horloges, want natuurlijk daagde geen der twee oplichters meer op. OOEDE AARDAPPELOOGST. In de Groninger veenkoloniën is een aan vang gemaakt met het rooien van de aardap pelen. Over 't algemeen ia men over de op brengst zeer tevreden, vooral omdat er wei nig kunstmest la gebruikt, hier en daar met meer dan of 7« 'van de in normale tij den gebruikte hoeveelheid. De gemiddelde opbrengst ia 200 H.L. per Va H.A. De kwali teit ia uitstekend. ZWEMMEN. H. M. de Koningin heeft een zilveren wis- selbeker doen toekomen aan de zwemvereeni- ging „Het Y" te Amsterdam, bestemd als wisselprija voor reddingzwemmen. De beker wordt eigendom wanneer hij driemaal ach tereen ia gewonnen. Zondag a.s. zal de beker worden uitgereikt dat ik een vergissing beging, maar wil je dat ik daarom mijn werk niet zal doen, dat ik te doen heb in dé wereld? Ik zal je één ding zeggen, en dat moet je wel onthouden. Geluk en liefde en voorspoed en meer van dien aard is alles op zich zelf van veel waar de, maar wat het eigenlijkë leven is voor een man, dat is zijn werk. En mijn overtuiging is, dat ieder iets te doen heeft wat geen ander doen kan. Wil je, dat ik ter wille van jou in mijn graf,zal gaan, zonder miijn werk te heb ben volbracht?" Arnold sprak met hem, alsof hij ouder was dan hij was, eni dat wérkte op zijn eerzucht. „Neen," zei hij „dót niet." Weer een stilte, alleen de golven sloegen tegen het strand. Koert had geen enkele maal zijn hoofd1 van zijn armen opgelicht, en dat deed hij ook nu niet, toen hij uitbarstte: „Neem mij mee naar Indië." „Dat kan ik niet, dat mag ik niet, Ik heb er geen recht toe. Je moet op school gaan en student worden." „Er zijn in Indië ook wel scholen. Daar zijti toch Engelsche jongens ook, zeg?" ,Ja, maar jij moet geen Engelsche jongen worden, je moet een Zweed blijven. Als je volwassen bent, zullen we zien, wat jij te doen hebt. 'Dan ben ik misschien terug en can je helpen." Hij had weer zijn hand uitgestol Koert had die gepakt én hield haar estoken en gepakt én hield naar angstig en stevig vast, zoo stevig dat hij' zelf dacht dat het pijn moest doen, en hij wilde bijna, dat het pijn zou doen. Maar Arnold zei niets terug, en Koert liet los en drukte zijne voch tige oogen er op. me één ding „Zou je ook op reis zijn gegaan als Et- ty geleefd had aan den heer G Zegger, van D. J. K., die het nummer Zondag j.l won. EEN HOOGOVEN IN NEDERLAND. Naar de Tel. verneemt is- thans de oprich ting verzekerd van de Naamlooze Vennoot schap tot Exploitatie van Hopgovene (Hoek van Holland), 't Aandeelenkapitaal van 25.000.000 is geheel geplaatst Het consor tium bestaat uit de Rotterdamsche Bankver- eeniging, de Nederlandsche Handel-Maat- schappij, de Rotterdamsche Lloyd, Wilton's Machinefabriek en Scheepswerven. A. G. Kröller, van de firma Win. Müller Co., de firma Smulders te Schiedam en twee Gronin- sche firma's. BROODROOF. Een aantal vrouwen te Gorindhem, die Dinsdag geen' broodbons meer hadden, heb ben, ondanks het verzet van de verkoopers, eenige bakkerskarren geplunderd. Zij betaal den het brood wel. Ook uit oen bakkerswinkel werd brood gehaald zonder bon, het geld werd op de toonbank gelegd. DOOR DE VINGERS ZTEN. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eeniging van Werkgevers in het bakkersbe drijf heeft den minister van landbouw, nijver heid en handel verzocht te willen bevorderen, dat geen procesverbaal wordt opgemaakt tegen broodbezorgers, wier wagen niet van een brandende lantaarn is voorzien. Een en ander op grond, dat kaarsen en olie voor lantaarns niet voldoende verkrijgbaar zijn. TER BRUILOFT BIJ SMOKKE LAARS. Bij. Terborg werd voor eenige dagen een bruiloft gevierd waaraan een aantal smokke laars deelnamen. Te midden der vreugde werd er herhaaldelijk geschoten. In de om geving meende men nid anders dan dat de gasten onderling aan het vechten waren ge raakt en zelfs slachtoffers gevallen waren. Het bleek echter dat de smokkelaars een ge trouwe nabootsing hadden gegeven van een smokkeljacht, waarbij enkelen hunner de rol van kommiezen, die op smokkelaars schoten, hadden vervuld. MOORDAANSLAG, Zekere A. v. B. te Stiphout, meergenaamd „de boelmaker," werd gisterennacht gewekt en naar buiten geroepen. Hij stond op en ging, doch keerde niet terug. Door zijn huis- genooten gezocht werd lpj doodelijk gewond gevonden. Als verdacht van den moordaan slag, werd zekere G. S. naar Roermond ver voerd. ONTEVREDENHEID ONDER DE LANDBOUWERS. In qpn vergadering van het Utrechtsch Landbou wgenoo tschap ter bespreking van den 'toestand in 't landbouwbedrijf en van de bezwaren, voortvloeiende uit de jongste re- geermgsmaatregelen, is na uitvoerige dis cussie een motie aangenomen, waarin aan gedrongen wordt op vaststelling van maxi mum-prijzen voor alle veevoeden-aiitikelen, zoomede op het wettelijk tegengaan van ge knoei in den veevoederhaadel en de hoop wordt uitgesproken dat door nadere regee- ringsmaatrege len het geschokt vertrouwen zal terugkecren, in good vertrouwen op het beleid van den minister van landbouw. In de motie wordt mede volkomen adhesie betuigd met het aan den minister gezonden adres van het Vereenigde Landbouwcomité. Te Boxmeer heeft fooi een vergadering van circa 3000 landbouwers de inspecteur van de Boerenleenbank te Eindhoven gespro ken over de Landbouw! oestanden. Er weid een motie aangenomen, waarin van de regee ring geëischt werd eigen broodkoren' en vee voeder, benoodigd om het vee te kunnen voe den, te behouden. Tevens verklaarden de aan wezigen daurin, dat zij zich tot tijdelijk ver zet zien gedwongen en geen of zeer weinig rogge of tarwe zullen zaaien als niet binnen M 'lagen de ciscbrn zijn ingewilligd. Een algemeene vergadering van den Boe renbond Ie Oirschot (N.-B.) heeft beslo: om geen korrel rogge of larwe te zaa zoolang die minister geen bakrogge en tioo- gere prijzen toestaat. ODER'S' LIEDEREN VAN GROOT-NEDERLAND. De koninklijke vereeniging „Het Neder landsche Lied" (beschermvrouwe de koningin moeder) heeft aan hare leden weer een bundel Liederen van Groot-Nederland, verzameld door F. R. Coers Frzn„ gezonden en wel: Oranje-Berijm, bestaande uit: Aan Wïlöel- mina, Koningin der Nederlanden. Wil helmus (WÜaelma van Nassouwe), nieuwe melodie. i ïeilgroet aan de Koningin. De Koningin verjaart Verjaardag der Koningin. Juliaaatjes jaardag. Koning en Vaderland. Oranjeiiedje. Al is ona landje nog zoo klein. Ai is ons Prinsje nog zoo klein. In 't Voorhout KORTE BERICHTEN Te Gori nhemi verkoopen vlei epeksla- gera runfivleescb, waarbij vet wordt toegege ven, voor 45 em 50 cent per pond. In Oaasterland verdienen Belgische ge ïnterneerden tegenwoordig een flink tiaggpM met het zoeken van eikels, soms tot 10. Niet tot en' met 22 Sept. duurt de brood kaart voor de 27e week, maar tot en met 23 September. Een Duifsche deserteur, die te Zwolle bij een familie was opgenomen, heeft dit be loond met 35 te stelen. Hij is spoorloos ver dwenen. Een brugwachter te Lichtmis (O.) is bij het waterputten verdronken. In een weiland bij Zwolle aijn een koe en een kalf dg staart afgesneden. Te 'e-Gravoihage is na machtiging van den' burgemeester in beslag genomen onge veer 20 mud anthraciet, die was opgeslagen in een1 perceel aan de Breadstraat en gedeelte lijk in den tuin achter een café aan het Sljjk- B AKKERS PATROONS ACTIE. 'Daartoe uiitirenoodicd door de afd. Hoorn, afd. van den Ned. Bakkersbon d, vergaderden Maandagmiddag in het café Bos, op het Waagplein alhier de afgevaardigden der aan gesloten afd. en bakkers in Noord-Hol l and In zijn openingswoord deelde de heer A. Weyling, uit Hoorn, mede, wat aanleiding gegeven had om deze vergadering bijeen te Te Arnhem is vanwege het levensmid- delenbedrijf beslag gelegd op een wagon aardappelen1 (Bravo's), welke nog niet mo gen worden afgeleverd. De afzender kreeg proces-verbaal Een vrouw te Gouda heeft, door van twee bakkers brood te nemen en zich "op twee liisten te doen inschrijven, kans gezien 5 in plaats van 2 broodkaarten te krijgen, waarop zij recht had Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. Ten behoeve van Frankrijk zijn in ons land 100.000 paar klompen besteld in het land van Maas en Waal wordt voor le kwaliteit hooi tot 50 besteed, voor 2e kwaliteit tot 42, voor le kwaliteit stroo tot 22, voor 2e kwaliteit tot L 18 per 1000 pond B. en W. van Haarlem overwegen maatregelen, oa. electrificeering der ver lichting van de scholen, .om het onderwijs de zen wiatei niet te behoeven te verminderen. De 19-jarige P. van Heumen, uit Mill, blijkt op 3 Maart LI. te zijn omgekomen bij bet toipilleeren van het Engelsche stoomschip Sagamore. Via Arnhem zijn uaar iDuitschlandi te- ruggekcerd ruim 900 kinderen, van wie 300 uit Enkhuizen kwamen, 60 uit Utrecht en 550 uit verschillende plaatsen. Na I October zullen waarschijnlijk geen buurtveikeerkaarten meer aan de spoorweg stations worden afgegeven. In de te Groningen gehouden vergade ring van den Bond van Ned Schikterspa- troonB is aangenomen een voorstel om aan de commissie voor de vakopleiding machti ging te verleenen tot oprichting van een na tionale schildersschool over te gaan. De spoorwegdirecties hebben aan de regeering machtiging gevraagd, om gedu rende den a.s. winter de treinen onverwarmd |te laten. •TADSNIBÜWS. Arnold scheen even na te denken, toen ant woordde hij: „Ik hoop ja. Ik zou je beiden achtergelaten hebben bij je grootmoeder." Koert lichtte plotseling zijn hoofd op. „Nu, en mama dan?" vroeg hij langzaam. Arnold had zijq aandacht bij een punt aan defl horizon. „En mama dan? Wat wil dat zeggen?" Koert kwam half overeind. „Gaat zfj mis schien mee?" vroeg hij, en in zijn oogen flik kerde een onbedwingbare jalouzie. Hij had niet weinig van zijn moeders gepassioneerde natuur. Arnold fixeerdé voortdurend den horizon. „Ja dat zullen we nu zien," zei hij. Zoo was het dus gezegd. De waarheid kon niet langer verborgen gehouden worden Toen Koert zijn moeder goeden napht zeide, keek ze hem aan en riep: „Wat is dat, Koert? Je 'hebt gehuild." „Neen" zei Koert, maar vroèg: bedaard1 over: „lk zal 't je later wel vertellen, Fanny." Koert zei de anderen goeden nacht en ging naar boven. Arnold begon een levendig ge sprek om meer vragen te voorkomen, en pas toen ze uiteengingen, kon hij met Fanny pra ten. „Wat meende je daar straks, Arnold?" be gon Fanny. „Waarom had Koert gehuild?" Hij zweeg een oogenblik. „Kom Fanny," POLITIEDIPLOMA. Bij het te Utrecht gehouden examen heeft de hqpr B. Besselsen. agent van politie alhier, het gewoon polittediploma behaald. INBRAKEN. Hot gelukte.de politie de hand te leggen op den dader van de Zaterdagnacht gepleegde inbraken. Het bleek een iongen te zijn cüe pas 6 maanden voor diefstal met braak had ge vangen gezeten. Bii den beer Buisman, bakker op de Oude- BI <M acht, hoek Ridderstraat, waar de dief be- :end was, werd uit een buffet (de dief wist dat de eigenaar daarin geld opbergt) 275 ontvreemd. Uit het kantoor van de firma Stoel en Zn. aan het Luttik-Oudorp, werd 16 ont vreemd, terwijl in de bazar Alcmaria, waar ook ingebroken werd, niets vermist wordt. EEN NIEUWE VINDINO. In ons bericht onder dit opschrift ln het no. van gisteren wordt de naam L. Kooij ge- noemd. Dit moet G Kooij zijn. 'as reeds de bakkerij zoo langzamerhand geheel otttwritit en door verschillende minis- terieele maatregelen een bedrijf geworden, dat niet meer loonenid' was, de vei ienging van den geldigheidsduur der broodkaarten eerst- van 7 op 9 dagen en' thans op 11 dagen, heeft de boordevolle maat doen overloopen. iD# beschuitfabricatie is den bakkers ont nomen en is in handen der fabrieken, daar mede is voor den bakker een belangrijk deel zijner inkomsten verdwenen 'De hooge boterprijzen maken het bakken vani klein goed tot een schadepost, surrogaten zijn niet verkrijgbaar, personeel mag niet ont slagen worden, hoewel wij er geen werk voor hebben, kortom er is een noodtoestand voor de bakkers ingetreden, en deze is den- minister of niiet bekend, of wordt niet zoo erg geacht als hij inderdaad is. In beide gevallen is het echter noodzakelijk dezen toestand' den minister kenbaar te ma ken. Nadat de verschillende sprekers door hun ne calculatie den kostprijs hadden medege deeld, werd besloten om den minister telegra fisch in een motie den noodtoestand te be richten, en in die motie zooveel mogelijk het gehoorde te belichten. De volgende motie werd den minister ge zonden'; Het bestuur der Hoomsche afd. van den Ned. Bakkerbond is opgedragen, om naar aanleiding van de te Alkmaar gehouden ver gadering op Maandhg 10 Sept. de volgende motie ter uwer kennis te brengen': De afgevaardigden en leden van den Ned. Bakkersbond alsmede verschillende bakkers in Noord-Holland in vergadering bijeen te Alkihaar 10 Sepl, gehoord de bespreking, waaruit blijkt dat de toestand van de bakkerij noodlijdend is, in aanmerking genomen dai de beschuit bakkerij aan de particuliere bak- kerij geheel is ontnomen en in handen der fa brieken is gekomen en dat de broodkaarten, oorspronkelijk 7 dagen durend, thans 11 da gen moeten gelden, waardoor wij bakkers met de verdiensten gebaseerd op een 7-daag- schen werktijd, thans 11 dagen moeten' rond- komern en wij ons personeel moeten onder houdt, hoewel-wjj er geen voldoende werk voor hebben: in aanmerking genomen, dat de kleingoed- bakkerij, die in gecombineerde bedrijven veel al de kurk is waarop deze drijven, door de dure boterprijzen, terwijl geen surrogaten voldoende ter vervanging te verkrijgen zijn, waarbij nog komen de dure brand en grond- stoffen, niet goed kan maken de weinige ver- dienstén op het wittebrood, terwijl op het bruinbrood geld wordt toegelegd; dringen er bij Uwe Excellentie op aan om tegemoet te komen aan den noodtoestand waarin de bakkerij verkeert door maatrege len te nemen en öf den meel- en bloemprijs te verlagen, zoodat een behoorlijke winstmarge overblijft, óf de maximum broodprijzen te verhoogea. VERBETERING. De heer G van Buijsen, die, zooals in ons nummer van gisteren werd medegedeeld, be noemd is tot voorzitter van de commissie te Amsterdam, belast met het afnemen van het examen ter verkrijging van de akte van' be kwaamheid voor huis- eu schoolonderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, is niet arr.-schooiopziener, maar districts schoolopziener. KUNST EN WETENSCHAPPEN. „Nu, wat is het? Zeg het dan. Kwel me niét langer, Arnold." „Ik ga op reis." „Ga je op reis? nu al weer?" „Niet dadelijk, maar toch spoedig en voor heel lang." „Arnold, Arnold!" Zij schudde bijna ziin arm. „Wat bedoel je? waar ga je heen?" Altijd de zelfde onverstoorbare ernst, het zelfde staren in de verf* „lk zal em paar Jaar in Indië moeten door mengen." „Arnold." Haar stem klonk schi van éen" zei Koert, maar toen zij weer „heb je niet genuild?" nam Arnold nrd maar wel wat bleek het antwoord zei hij toen, „zet ie hoen' op en laten we naar iet strand gaan. Er is iets, dat i!k je lang heb willen zeggen." „Hé, je aoet me schrikken, Arnold." „Doe ik dat? Ja, dat is niet te vöorkomen rek ook je mantel aan, het is koel." Hij trok haar arm in den zijne, en ze gin gen dm strandweg op. brengen. >ld." Haar stem klonk scherp angst, „spreek je in emit? Om Godswil houd me niet voor dm gek." „Zeker spreek ik in ernst, in vollen ernst. Je begrijpt wel, dat het om mijn werx is." „O, ik baal je werk. ik haat het! Het heeft altijd pcheiding tusschm ons gebracht. Ar nold hoe kan je dat? Eerst Etiy cn dan jij 1 Hoe kan je 't, o, je kan me dat niet aandoen." „Lieve Fanny, schrei nu niet." Ze zasen in 't zand aan dm voet van den heuvel Het was Juli-maneschiju en de wol ken gleden langzaam over de maan hem; het onzekere schijnsel, dat met de lichte scheme ring van den zomernacht om den voorrang streed, kwam en verdween opnieuw. „Waaom zou het scheiding tusschen ons brengen, Tanny? Ga mee" Zij richtte het hoofd op en staarde hem dpor haar tranen hem aan. „Mee? Mee naar Indië?" "a." „«u je dwaas, Arnold?" „Neen, volstrekt niet dwaas. Het geld is er, en je moeder zorgt voor Koert. Beter mis schien dan je het zelf zou kunuen, lieveling „Ik ik naar Indië?" Zij lachte van agi tatie. „Hoe kan je dat denken Arnold?" Na eenig zwijgen zei hij kalm, zacht en zonder verwijt: 8ste VOLKSCONCERT. Toen wij gisteravond in de Groote Kerk kwamen, hoorden wij verklaren dat alle pro gramma's uitverkocht waren, hetgeen een schitterend bewijs was voor het ovcrialrijk be zoek bij dit volksconcert, waaraan behalve mevrouw Ruygh—Krens sopraan en de hee ren Hogervorst tenor, Adrlaanse solo-cellist en Slinger, organist, de zangvereeniging „Crescendo" uit Noord-Scharwoude mede werkte., Dit gemengde koor bestaat het niet uit ongeveer 50 a 60 leden? waarvoor het programma grootendeels Ingericht was, zong onder de beproefde leiding van den heer W. „Ben je mijn vrouw of ben je het niet?" „Je vrouw? Wat beteekent dat?" waar ik ben, daar zal jij zijn." Ze sprong op en stond voor hem, hiij_ naar adem. „Dat dat klinkt haast als een stem uit het graf! En mijn werk thuis in Stockholm? Mijn tijdschrift „Gooi dim rommel over boord." „Arnold, hoe durf je?" „Het wordt tijd. Het heeft ons Etty al ge kost. Pas op, dat niet nog erger gebeurt." „Arnold, begrijp je hoe je mij krenkt? Be grijp ie, dat je spreekt over alles waar ik voor leef?" „Leef voor mij en voor mijn werk." Zijn stem beefde en was tegelijk zoo diep en zoo duidelijk, en zoo vreeselijk vast Ooi hij was opgestaan Zij zag zijn profiel tegen het uitspansel, het was of iedere trek ln zijn gezicht scherper werd en harder Zij liep verontwaardigd een paar stappen voort, maar keerde weer terug. „Nu, dat is niet weinig verlangd, dat moet lk zeggen, lieve God!" „Neen; weinig is het niet, maar het moet ook niet weinig zijn. Tusschen man en vrouw geldt alles of niets. Een vrouw moet 'het leven van dfeni man meeleven) of hem uit den weg gaan. Dat laatste doet Freule von Stein, op naar heb lk niets aan te merken!" Fanny kon bijna niet spreken, gem woor den vinden.' En ik zou maar klaar moeten staan om mijn levenswerk neer te gooien op den eer sten wenk, en jij buiten allen twijfel het recht hebben dat werk te laten gelden en er bij te blijven, alleen maar, omdat jij man bent en ik vrouw Kan je eenige andere reden noe men?" „Er is geen andere reden voor noodig." „Arnold, speel je met me? Wil je me boos maten?" £3UÜ3(

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2