mz DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. üoafaré m KL«@eüd6aé« jaargang. MAAIDAe 17 8BPTEIBE1 W ittebroodsgewicht Dorsekopgave. No. 217 Deze Coïtrar* wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, At3oniiemeolBpF$s pa- S maanto voor Alkmaar f|,@0 «t»aeo door het gebaste Rp ff,50 AtaKteriijfce mmwtBUB Geute. Prlj® der gewone Advertentiën Per regel 10.12* Bij groote contracten rabat. Oroote Uttis trie ven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/fc HSMs. COSTER 6* ZOON, Vooreten C 9. JEMÜIliLlSTOa. Een man's werk. &9Br don abonnementsprijs wordt Wf vooruitbetaling beschikt. Bow^Mtrnmars 5 «out. ALKMAAR, 17 September. Rusland heeft thans zijn „directoire". Men herinnert zich, dat Frankrijk een dergelijk college van vijf mannen heeft gekend, dat de uitvoerende macht in handen had. Deze Fran- sche overheid wera 27 October 1795 inge steld en den Qden November 1799 door een staatss treek terzijde geschoven', waarna de uitvc rende macht werd opgedragen aan Met consulaat, uit drie personen bestaande. Het directoire heeft Frankrijk weinig goeds ge bracht, maar Napoleon gelegenheid gegeven, de eerste rol te spelen. Wat zal hef Russische directoire opleveren liet bataat ook uit 5 personen, ai. de hoe ren Kerenski, minister-president, generaal Verkoiski, minister van oorlog, admiraal Ver- drcfskt, mim-te. van marine, Teresfsjcnko, minister van buitealandsche zaken, Nikitine, minister van pesterijen en celegrafie. Het dient zich aan als „oorlogskabinet", maar volgens Reuter wordt officieel bevestigd; dat het beheer over de siaatsaangelegenheden aan dit college, onder voorzitterschap van den heer Kerenski, is toevertrouwd. Er is verder door de voorloopige Rus sische regeering een manifest uitgevaar digd, waai m wordt medegedeeld, dat het dring md noodzakelijk was, alle gezag in handen te ieggen van vijf ministers. Wel-ia- waar is de opstand, door generaal Komilof in het leven geroepen, onderdrukt, maar de wanorde in het leger en in het land is zoo groot, dat het vaderland en: zijn vrijheid op nieuw door een groot gevaar bedreigd wordt Ten einde de politiek en het regee- ringsstelsel nauwkeurig aan te duiden, wordt de republikeinsche regeeringsvorm geprocla meerd. In de eerste plaats zal gestreefd wor den naar herstel van de orde in den staat en het weder opwekken van de strijdvaardigheid van het leger. Daarvoor wordt een beroep gedaan op den steun der natie. Inmiddels zal de regeering vertegenwoordigers van alle klassen „welke de eeuwige en gemeenschappe lijke belangen' van het vaderland stellen bo ven de toevallige, eigen belangen van partijen of klassen" in zich opnemen. De Raad van arbeiders en soldaten steunt de voorloopige regeering voorloopig. Er zal een nieuwe conferentie o, die conferen ties in en om Rusland 1 bijeengeroepen worden tegen uiterlijk 25 September, waar vertegenwoordigers van de geheeie democra tie de "zaak van de constitutie en de machts uitoefening tot de constitueerende vergade ring bijeen is, zal regelen,, Men moet benieuwd zijn, wat deze bijeen komst zal beslissen. Ook ten aanzien van het oorlogsvraagsfuL Want 'volgens Parijsche Roman van SILAS K. HOGKINO. Uit het Engelsch vertaald. 2) Jane hing den geluidopnemer met gefrons te wenkbrauwen op, maar zij verliet haar stoel niet. Haar gedachten dwaalden onwil lekeurig naar het afgeloopen jaar terug. Het was voor iedereen een moeilijk jaar geweest De ellende was begonnen met Adela's dwaze liefde voor den jongen doctor en geleerde. Hector Drysdale. Zij had haar vader nooit zoo boos gezien als toen hij ontdekte hoe de zaken tusschen die beiden stonden. Adela was zot, natuurlijk een verblind, sentimen teel, dwaas meisje. Drysdale had nauwelijks een stuiver voor zijn eigen onderhoud en zou waarschijnlijk nooit iets hebben. Die ge leerde droomers en onderzoekers komen nooit vooruit in de wereld, zij bezitten geen wereldkennis en zijn niet practisch, zij weten geen geld te maken en weten niet wat het in de wereld waard is. Zij brengen gewoon lijk hun leven in armoede door en sterven arm. Zoo beginnen en eindigen ze. Haar vaders boosheid had haai' niet ver wonderd^ zij was het geheel met hem eens. Haar vaaer kende de waarde der dingen, wist vooruit te komen, wist geld te maken, wist hoe hij zijn concurrenten den loef moest af steken, hoe hij zich een weg moest banen in de maatschappij, en Adela deed haar best met haar dwaasheid, haar malle sentimentaliteiet enkele vooruitzichten der familie te verijdelen berichten, heeft de heer Kerenski zich nog maals verbonden, geen afzonderlijken vrede te sluiten met de middenmogendheden en de verzekering gegeven, den oorlog te zullen voortzetten in overeenstemming met de enten te. Er is een militaire commissie benoemd, welke den strategischen toestand zal onder zoeken, het leger zal reorganiseeren en daar bij voornamelijk aandacht zal schenken aan het moreel der troepen. Hoe het met het moreel der marine gesteld is, leert een bericht uit St. Petersburg, vol gens hetwelk de bemanning van het slagschip „Petropalofsk" vier officieren heeft doodge schoten, die geweigerd hadden de voorloopi ge regeer ing te steunen. Van generaal Komilof wordt weinig meer gerept Zijn poging, om de macht te verwer ven, is mislukt. Door een- list werd hij van zijn hoof dmacht in de stad Gatsjina geschei den en omsingeld, terwijl het een paar man nen van het regeeringsleger tegelijkertijd ge lukte zijn hoofdmacht te winnen. Het is vrij wel duidelijk, wat de invoerder van de dood straf aan het front te wachten staat: de dood straf. Voor een militaire rechtbank zal hij te recht staan. Merkwaardig is het zeer zeker, dat het Russische leger aan het front bij Riga weer actief is geworden, zijn slagvaardigheid heeft herkregen en tegenaanvallen heeft onderno men, waarbij het terrein heeft gewonnen. Het Russische legerberichi gewaagt van het be zetten van een dorp in het kustgebied, van een ander dorp ten zuiden van den straatweg naar Pskof en van het bezetten van een linie door vooruitgeschoven Russische stellingen. Van de overige gevechtsterreinen valt wei nig te melden. In Vlaanderen en in Artois hebben de Engelschen verschillende aanval len ondernomen en ten noorden van den straatweg YperenMeenen een kleine vorde ring gemaakt. De Italianen hebben opnieuw een aanval op het plateau van Bainsizza ge daan, welke geen of weinig resultaat ople verde. De regeeringen van Duitschland en Oos- tenrijk-Hongarije hebben met een nieuwe staatsregeling in Polen niet langer durven wachten. Toch is er nog geen definitieve vorm' vastgesteld Er wordt een nationale re geering in het leven geroepen ter verwezen lijking van de vestiging van ean zelfstandigen Poolschen staat, terwijl er een nieuwe, meer uitgebreide raad van state wordt ingesteld. De hoogste staatsmacht Ln het koninkrijk Po len wordt, totdat die door een koning of een regent wordt overgenomen met behoud van de positie der bezettende mogendheden en haar vaders eerzuchtige plannen te dwarsr hoornen. Hij had gelijk met boos te wezen Hij had er op gerekend, dat zij met Six Jasper Fen- love zou trouwen een man, die niet alleen rijk was en in een mooi ouderwetach huts in Busks woonde, maar die verwant was aan eenige der voornaamste families in Engeland. Als Adela met Sir Jasper trouwde, dan zou zij in zekeren zin familie worden van twee graven en een markies en het was dwaas, dat zij haar kansen vergooide, en de hunne ter wille van een onbemiddelden doctor. Er viel niet aan te twijfelen, Sir Jasper was doodëlijk verliefd op haar en naar het scheen had Adela hem aangemoedigd voordat Drys dale ten tooneele was verschenen. Alles mar cheerde zoo goed als men maar kon wen- sch. Sir Jasper had haar vader met vele autocratische menschen in kennis gebracht en door zijn invloed weten te bewerken, dat hij lid werd van de sportclub, een der meest ex clusieve clubs in Londen Natuurlijk had haar vader Sir Jasper be loofd, dat hij zijn invloed bij Adela zou aan wenden hij was misschien nog verder ge gaan. Hij meende wel veilig te kunnen belo ven, diat Adela zijn vrouw zou worden het kwam niet in hem op, dat Adela hem zou trachten te dwarsboomen Zij was gewoonlijk zoo lief, zoo toegevend, zoo bereid te doen wat mien haar zeide. Adela's koppigheid had hen allen verrast en had tot eindelooze scènes aanleiding gege ven. Zij had zich plotseling ontpopt als een vrouw met eeen eigen wil, had met kracht verklaard recht te hebben om voor zich zelf te denken en te kiezen; had haar vader open lijk weerstand geboden en gezworen dat, als opgedragen aan een regentschapsraad, be staande uit drie leden, die door de monar chen' van de bezettende mogendheden worden, aangesteld; de regeeringsdaden van den re gentschapsraad behoeven bovendien de mede werking van een verantwoordelijken minister president. De wetgevende macht wordt uitge oefend door den regentschapsraad, met mede werking van den raad van state van het ko ninkrijk Polen overeenkomstig de nader uit te vaardigen wetten en in overleg en met goedkeuring van de bezettende mogendheden. Teneinde de behartiging van de wenschen en belangen van alle kringen van het Pool- sche volk te verzekeren, zal een raad van state worden ingesteld, met uitgebreider rech ten dan de vorige, een voorlooper van den' Poolschen landdag,' welk3 taak ligt op het gebied der wetgeving. Terwijl het besluit van' 26 November 1915 aan' den voorloopigen raad van state slechts een adviseerende stem toekende, zal deze nieuwe raad van state een beslissende stem hebben op wetgevend ge bied. Hij zal door den regentschapsraad worden opgeroepen om bijeen te komen. De rechten van den raad van state en de voor rechten van de bezettende mogendheden zijn in het besluit nader omschreven. Polen zal dus vrij en onafhankelijk zijn mits het zich onvoorwaardelijk en uit vrijen wil aansluit bij de midden-mogendheden. Of de „vrijheid" der Polen onder deze om standigheden heel véél te beteekenen heeft, valt ernstig te betwijfelen- Lord Northcliffe, ue Engeische ongekroon de courantenkoning, heeft geschreven, over de rol van Amerika in den oorlog. „Aan de rechten van de onzijdigen, aldus de schrijver, wordt in Amerika geen aandacht geschonken. De Amerikaansche moeders voe len niet de minste sympathie met Zweden en Spanje, voor Holland spijt het haar." Nu was bet ons niet bekend, dait de moe ders in Amerika de uitvoerpolitiek vaststel den. Maar als het zoo was, zouden we aan haar spijt niet veel hebben. Trouwens we vreezen, dat ook als zij door mannen wordt vastgesteld, de Ameri kaansche uitvoerpolitiek voor ons land, voor onze bevolking, voor onze bouw- en veeboe ren in het bijzonder, bitter weinig goeds be looft 1 - VARIA. VERLICHTING VAN DEN LAST VAN ZWAARBEPROEFDE FAMILIES. De Oostenrijksche keizer heeft bevolen, dat de door den oorlog zwaarst getroffen en voor de toekomst het minst weerbare families voortaan voor nieuwe rampen mogelijk moe ten worden behoed. Zoo zullen b.v. de eenig overgebleven zoons van families, waarvan zij niet met Hector Drysdaja kon trouwen, zij I met niemand zou trouwen. Dat was het resultaat van het verleenen van gastvrijheid aan1 een van de Gllchrist-re- denaars. Hij was als een vrdemdeling te Stonehurst gekomen en haar vadler had hem 1 met open armen ontvangen. Zij waren allen naar de Wuthcome Hall gegaan om zijn le zing te hooren. Haar vader had als president de bijeenkomst geopend. Het was natuurlijk een zeer geleerde lezing, veel te geleerd, voor zoover het haar zelf be trof. Zij had er heel weinig van begrepen, maar Adela had! beweerd, dat zij die hoogst interessant vond. Adela was zeer zeker ont wikkeld en de meest geleerde van de familie maar wie had kunnen denken dat er zoo veel onheil uit zou kunnen voortkomen? Zij hadidtea tot middernacht zitten praten. Hij had Adela vete punten duidelijk gemaakt, die zij niet had begrepen. Haar vader had weinig deel aan het gesprek genomen1, maar geen. van hen had Adela ooit zoo opgewekt gezien Ook zag zij er dien avond bijzonder goed uit. Men kon niet ontkennen, diat Drysdale een begaafd spreker was. Adela scheen1 hein te in- spireeren. Hij had een knap uiterlijk, of mis schien zou het correcter zijn te zeggen, dat hij er gedistingeerd uitzag, en zijn manieren waren onberispelijk, ofschoon men het er voor I hield, dat zijn ouders arm waren. Die avona was het begin van de ellende. Den volgenden dag vertrok hij na de lunch. Dien morgen maakten hij en Adela samen een lange wandeling. Waarover zij toen spraken wist natuurlijk niemand dan zij zelf. Een week later woonde zij met haar vriendin Wi nifred1 Willoughiby een) lezing bij, die hij voor reeds twee of meer zoons in dien oorlog ge sneuveld, of aan ziekte of wonden bezweken zijn, voor zoover ze geen beroepsmilitair zijn, met meer voor den dienst aan het front mogen worden aangewezen. Hetzelfde geldt ook voor huisvaders van zes of meer kinderen, voor welker onderhoud ze moeten zorgen. KORTE BERICHTEN. Duizend personen, die werkzaam zijn in de Engeische katoenindustrie, zijn werk loos geworden, doordat twee katoenfabrieken in Lancashire het werk hebben neergelegd; tengevolge van een nieuw regeeringsorder, volgens welke een deel der katoenindustrie in Engeland is stopgezet in verband met de controle der katoenproductie, wegens het te kort aan ruw katoen. Een te Donzig vani stapel geioopen groote kruiser kreeg den naam Graf Spee. De dooprede hield prins Hendrik van Pruisen. De doop werd door de weduwe van dien1 ge vallen admiraal,, gravin Spee volbracht. Naar verluidt zal de heer Venizelos zich na de sluiting der parlementaire zittings periode naar Parijs en Londen begeven. In Zweden is de kabinetssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Widerlof, geschorst, zeer waarschijnlijk in verband met Argen- tijnsche telegrammeniwestie. De Hongaarsche minister van finan ciën, Gratz, is van zijn functie ontheven. De Hongaarsche premier Wekerle is tijdelijk met het beheer van dit departement belast. Bij het afweren van vliegers der gealli- rië zijn een drietal Duitsche iandsch grondgebied te- eerden boven1 Bel granaten op Nt rechtgekomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben weder twee vliegeraanvallen op Zee- brugge plaats gehad. Donderdag zijn bij de vliegraid naar Brugge 28 personen gedood. DE GRAANPRIJZEN. In verband met de sedert de vaststelling der graanprijzen voor den oogst 1918 zeer verminderde kansen op aanvoer van graan en veevoeder uit het buitenland en met ae toege nomen geneigdheid der landbouwers om net volgende jaar veevoedergewassen te verbou wen, heeft de minister van landbouw de be doelde graanprijzen nader vastgesteld: De garantieprijzen voor den oogst 1918 worden gesteld voor tarwe op 21, voor rogge op 22 en voor wintergerst op 18.50 per 100 K.G De prijzen van het broodkoren zijn thans geheel in overeenstemming met de voorstellen die den minister door de z.g. prijzen-com- missies, bestaande uit vertegenwoordigers van den landbouw, zijn gedaan, zoodat mag worden verwacht, dat thans aan de uitzaai van broodkoren de noodige uitbreiding zal worden gegeven. Mocht blijken, dat deze verwachting niet zal worden vervuld, zoo zal de minister zich genoodzaakt zien tot zeer ingrijpende maal- regeien zijn toevlucht te nemen, maatregelen, die veel ernstiger M het landbouwbedrijf zouden moeten ingrijpen dan tot dusverre het geval is geweest. SCHEEPVAARTBEWEOING. Gedurende dë week van 19 tot en met 15 De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt aan be langhebbenden mede, dat door het College van Burgemeester en Wethouders van deze Gemeente een regeling is getroffen, welke door Z.Ex. den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel1 is goedgekeurd, en waarbij den bakkers is opgedragen geen ander witte brood te bakken dan van een gewicht van 250 gram en 50 gram en veelvouden daarvan. Dit gewicht is dan in overeenstemming met de hoeveelheid, die naar het thans geldende rantsoen per dag en1 per hoofd kan worden gebruikt. Overtreding is volgens de bepaling der Oistributiewët 1916 strafbaar gesteld. De Directeur voornoemd, D. SCHENK De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt aam H. H. Landbouwers mede, dat hij in staat moet wor den gesteld de gedorschte hoeveelheden graan en peulvruchten aan dien Regeerings-com- missaris op te kunnen geven. Te dien einde verzoekt hij hiervan1 spoedigst en wekelijks mededeeling te doen ten zijnen kantore, PAARDENMARKT 7. De Directeur voornoemd, D. SCHENK HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat zij bij hun besluit van heden, onder voorwaarden, vergunning hebben verleend aan die NL V. „Verweris Vemisfabriek" te Krommenie, tot het oprichten van een vemis fabriek met verfmaalderij cm., op het perceel Heldersche weg, Sectie C, No. 1230. Alkmaar, den 17 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter, DONATH, Secretaris. September zijn het Noprdzeekanaal uit zee i binnengekomen: 4 stoom- en 4' zeilschepen, I waarvan 2 met stukgoed en 6 met hout. Naar zee vertrokken 8 stoomschepen en 1 motor- schoener. In dezelfde periode van 1916 zijn l binnengekomen 21 stoom--en 2 zeilschepen; vertrokken 25 atoomschepen en 1 zeilschip. DE SCHEEPVAART. Aan zeevarenden is bericht, dat geen koop vaardijschip zich van één uur na zonsonder gang tot een half uur vóór zonsopkmost mag ophouden ia de vaarwaters naar de Theems ia het gebied als volgt begrensd: In. het Noorden door de parallel van 51 gr. i 33' N.B., in 't Zuiden door de parallel van j 51 gr. 16' N.B., in 't Oosten door den meri- diaan van 1 gr. 35' O.L., en in het Westen door den meridiaan 1 gr. 24' O.L. Elke koopvaarder, welke deze bepaling overtreedt, stelt zich bloot aan beschieting. i KAAS. Het bestuur der „Kaasvereeniging" bericht, dat de regeling voor het inkoopen van vol vette Gouda kaas en de aflevering van die kaas aan de Centrale Pakhuizen, als omschre ven in zijne circulaires ns. 90, 92, 93 (sub 3), de Royal Bacteriological Society hield. Nie mand vermoedde natuurlijk eenig onraad tot dat hij op een avond te Stonehurst kwam en stoutmoedig om haar hand vroeg. Zij Jane was natuurlijk uiet bij het onderhoud tegenwoordig geweest en haar va der had 'haar nooit alles verteld; wat er tus schen hen was voorgevallen, maar wat hij haar verteld had was voldoende. Zij had hem nooit zoo boos gezien, hij was doodsbleek van woede, toen Drysdate het huis verliet en na tuurlijk was hem verboden dat ooit weer te betreden. Dit was bijna een jaar geleden en er wa ren sinds dien tijd veel tranen vergoten en voortdurend scènes geweest. Dat Adela hem af en. toe in de stad zag, leed geen twijfel. En wanneer men1 haar dat vroeg, bekende zij het ook rondborstig. Eindelijk had Adëla, als een concessie je gens haar vader, beloofd, dat zij niet zonder zijn toestemming zou trouwen, maar tevens gezegd; dat zij nooit een ander tot man zou nemen. Drie maanden geledën was Drysdalë met dë Park Expeditie naar Centraal Afrika ver trokken en nu was het bericht van zijn onver- wachten dood gekomen. Het was een groote opluchting natuurlijk, maar de manier waar op Adela het opnam stond haar niet aan. Die was onnatuurlijk en zonderling. Zij stond eindëlijk van haar stoel op en begaf zich naar het salon. Beneden aan de trap draaldë zij eenige oogenblikken. Zou zij weer naar Adela's kamer gaan- en vragen binnen gelaten te worden? Zij was vier jaren ouder dan Andëla en l sinds haar moeders dood de meesteres des huizes. Zij had het recht toegang te vragen, maar of Adela in de stepming, waarin zfl thans verkeerde, de deur zou openen,«was een geheel andere zaak. Jane was een berekenende vrouw. Als zij gevoel bezat was dit toch zeer weinig. Adela's verliefdheid ergerde haar. Zij kon niet be grijpen, hoe iemand zoo blind voor zijn eigen welzijn kon wezen. Armoede te verkiezen als men een titel als het ware voor het grijpen had, scheen haar aan 't krankzinnige te gren zen. Zij wou, dat zij zulk een kans kreeg, en was benieuwd of dat wel ooit zou gebeuren. Zij vleide zich, dat zij er niet kwaad uitzag zij was wel niet zoo mooi als Adela dat moest zij toegeven het viel niet te 'ontken nen, dat Adela bepaald mooi was maar toch kon er voor haar vroeg of laat ook wel een kans komen. Zij ging eindelijk naar het salon en zette zich neer met een handwerkje. Zij was een practiscfae vrouw en had een hekel aan niets doen. Lezen beschouwde zij als verspil'ing van tijd, vooral wanneer men dien met roman- ltezen doorbracht. Hoe jonge meisjes uren en uren konden besteden aan het lezen van ro mans kon zij niet begrijpen nietswaardig spul over 't geheel genomen; onmogelijke be schrijvingen van onmogelijke levens, volge propt met ziekelijke gevoelens en water en mell-idealisme. Zij was er vast van overtuigd, dat Adela's romantische neigingen voor een groot deel het ;evolg waren van het romans lezen. Dat had aar blind gemaakt voor de ware levensbe-> langen, had over 't geheel een verkeerd denk beeld' van de waarde der dingen bij haar doen ontstaan. Welk verstandig meisje zou, wat zij1 liefde noemde, verkiezen boven een titel? Wordt vervolgd. ALRMAARSCIE COURANT. i-i

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1