tham zflo, 75 60 per ton aal dfeu Duitsdiunvd vroeg jooaia men weet 90. Zoo dra <JUj overeen lamiai ia tot stowdl geko- mar, zal doof de regiering ecu 2Ö-LU vracht- vaiu.'iciü werden gertiiuixüu'd voor du gere gelde kolenvaart, opdat per week, 40 «i 50-000 tori Engelsdio koten zal kunnen worden am- gevoerd BINNENLAND. KOFFIESURROGATEN. Van deskundige zijde wordt aan het Hbld. gemeld Nu de distributie van koffie meerdere per sonen, die zich verbonden hebben, aan extern personeel één of meermalen daags koffie te schenken, in een moeilijk parket brengt, zijn tal van lieden erop uit, om „koffiesurrogaten" te fabrieeeren. Wal voor grondstoiien tot dat doel uit planten- en dierenrijk worden gegre pen om na droging en roosting in één molen onherkenbaar fijn te worden vermalen, daar van kan ik geenszins een volledige lijst ge ven. Ik weet slechts, dat in een gter laatste Duitsche vaktijdschriften van- wetenschappe lijke zijde de uitkomst van een onderzoek ver meld werd in zake een „Kaffee-Ensatz" en dat men daarin zooveel vleugeltjes en sprieten gevonden had, dat men begreep met geroos te en fijngemalen kevers te doen te hebben! Maar hier te lande ziet het er m. i ook be denkelijk uit, nu men allerhande grondstoffen, waarvan nog niemand de bestanddeelen kent, waarvan nog nimmer is vastgesteld, of ons lichaam eenigen uadeeligen invloed onder vindt bij innerlijk gebruik ervan, gaat dro gen, roosten en zóó vermalei, dat niemand vermoeden kan, wét voor lekkers hem als kof- fiesurrogaat wordt voorgezet. Wortel- en stengelaeelen van planten, die tot dusverre nimmer voor consumptiedoeieinden werden benut, neemt men thans voor zulke fabrikatie onder handen. Zoo worden ook plantendee- len geprepareerd, waarvan eerst onlangs ge bleken is, dat lang niet ongevaarjjjke bestand deelen erin aanweiig zijn. Het moet inder daad bedenkelijk heeten, waaneer leeken op eigen houtje doorgaan, grondstoffen van on bekenden aard langs bovenomschreven weg onherkenbaar te maken om ze -als vervan gingsmiddel van koffie aan de goede gemeen te te verkoopen. Men zij voorzichtig Men beperke zich tot die grondstoffen, waarvan de onschuldigheid vaststaat, en de huismoeders zullen goed' doen, bij hare koopen uitsluitend ae haar van oudsher kende fabrikaten te verlangen, bereid uit chorei, suikerbieten of andere volmaakt schadelijke grondstoffen. in- be- ci- on- VERWAARLOOSDE KINDEREN. Te Hilversum zijn geopend de nieuwe te huizen van de stichting „Saluti Juventutis", waarin verwaarloosde kinderen worden op genomen, die niet thuis behooren in een op voedingsgesticht en ook niet geschikt zijn voor het huisgezin. De opening geschiedde door den heer mr. Dresselhuys, voorzitter van het algemeen college van toezicht, bij stand en advies van het Rijks Tucht- en Op voedingswezen, en lid der Tweede Kamer, in tegenwoordigheid van een groot aantal auto riteiten uit het geheele land. Daarna voerden nog verschillende anderen het woord. m de inrichting kunnen 24 kindéren ver pleegd worden. BETOOOINOEN VOOR LE VENSMIDDELENVOORZIENINO In verschillende steden werden gisteren door de S. D. A. P. georganiseerde demon straties gehouden voor de levensmiddelen- voorziening. Te Amsterdam had men ze zelfs op drie plaatsen, in het Concertgebouw, Bel- levue en het Paleis voor Volksvlijt. In het Concertgebouw was het de heer Ed. Polak, die de talrijke menigte het eerst toe sprak. Hij kwam er tegen op dat de rijken voorraden kunnen opslaan en wenschte alle aanwezige voedsel gelijkelijk over alle Ne derlanders te verdoelen. Toen de heer Wibaut als spreker verscheen werd hij langdurig toegejuicht. Hij wees op de pogingen om tot vrede te komen en meen de, dat Stockholm zóó dient te worden ver sterkt, dat geen regeering dien drang zal kun nen weerstaan. Komende tot de ooi logsnooden, vroeg spr om eene ruime en tijdige rantsoeneering van peulvruchten ai goede aardappelen. Voorts drong hij aan op vleeschvoorziening, om er het karig broodrantsoen mee aan te vullen, en op verlaging van den wittebroodprjjs. Ten I slotte wees spr. op de hooge prijzen van de brandstoffen, waartegen hij tijdige maatrege- was er niemand, die hem dat kon verbeteren, <en toch Hij klemde ziju tanden ópeen. „Ik heb een van mijzelf gemaakt", -dacht hij dubbel gedistilleerde, ellendige idioot. Maar hoe het ook zij, ik moet er mee doorgaan en dat zal ik." mooi* idioot boos „Een icn vroeg- Hi® eiodigtie; ,AReeo als wij ze kerheid hebber: dat verkregen wordt, waarop de arbeidt recht bedt» zullen wij achter de xrmg sd'.in". Jc butste spreker was het Kamer lid de teer J. van den lempei, eveneens met applaus begroet' Hij had het allereerst over' de stem ming onder de burgerlijke klassen, toen men vernam, dat de arbeiders op straat wilden betoogen, iets wat men onnoodig vond. Daarop wees hij op den eisch der boeren, om volop onvermengd brood, wat zou betéeke- neu, dat de anderen nog minder zouden krij- ken. Spr. kwalificeerde de weigering der boe ren om de oproepen der regeering te beant woorden ais sabotage van de gemeenste soort. Wat in Amsterdam is gebeurd, haalde in de verste verte niet bij dezen opstand der boeren, meende spr. Hij drong aan op verla ging van den prijs der aardappelen, op vleesch- en botervoorzieningSpr. vroeg of het geen tijd wordt dat voor de naaste toe komst maatregelen genomen worden. De re geering mocht niet boven de 80 millioen gaan en van nieuwe aanvragen is nog niet gebleken. Dat kon de arbeidersklassen niet dulden. Men moet niet alleen beloven, maar ook geven. Gebeurt dit niet, dan moet de ar beidersklasse zich doen gelden. Ook aan de steunbeweging ontbreekt, vol gens spr. een en ander. Vele arbeiders lijden met hunne uitkeering gebrek. De 200 millioen voor discributiekosten is nog niet genoeg en het is nog lang niet zoo veel als men voor het militarisme uitgeeft. Wij zeggenaldus spr. tegen 'de regee ring: „Wij zullen de lfjn blijven volgen die gevolgd is, maar wacht u voor wat gebeurt, wanneer gij niet doet wat gevraagd wordt. Wij willen samenwerking, maar vinden wij die niet, dan zal er strijd zijn." Spreker getuigde van den wil om inzin king van de arbeidersklasse te voorkomen, omdat alleen een hoogstaande arbeidersklasse het socialistisch ideaal kan verwezenlijken. Tot de regeering en de bezittende klasse zei hijVersta het woord dat vandaag tot u gé- sproken is. Want dat eischt het waarachtig landsbelang Daarna sloot de heer Ed. Polak de demon stratie. Onder het zingen van de Internationale stroomde de menigte naar buiten en ging, zooals de voorzitter verzocht had, „ditmaal nog ordelijf' uiteen. De vergaderingen in „Bellevue" en in' het Paleis voor Volksvlijt waren eveneens zoo druk bezocht, dat vele honderden teruggewe zen moesten worden.-In „Bellevue" spraken de heeren Edo Fimmen en Rugge en in het Paleis voor Volksvlijt de heeren S. R. de Mb randa en R.' v. d. Sluis. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN DE SCHAPENFOKKERIJ IN NOORD-HOLLAND. Op de Zaterdag te Hoorn gehouden pre- nnekeuiing van halfjarige contróle-afstamme- nngen vanwege de vereeniging tot verbete ring van de Schapenfokkerij in Noord-Hol land, bleven van de 53 aangegeven dieren 5 afwezig. Afgekeurd werden 4 Texelsche en 8 Lincoln-rammen, benevens 2 ooien type Texelsch, 1 ooi type Lincoln en 2 ooien type Wensleydale. Goedgekeurd, niet premie- waardig, werden bevonden 10 Lincoin-ram- uien, 1 Texelsche, 3 Lincoln- en 4 Wensley- dale-ooien. Toen flij dien avond naar huis ging, pas seerde hij een straatprediker, die een klein groepje bibberende mannen en .vrouwen van af een trottoir toesprak. „Weest overtuigd, dat uw zonden u zullen uitvinden," riep de prediker. „De bijbel zegt terwijl het nog tijd is. Haast u," Bardell wachtte niet om het slot van den zin te hooren. Hij verhaastte zijn tred om het fjeluid van 'smans stem te ontloopen. Hij had iet gevoel alsof dit'speciaal op hem gemunt was en zegende het «bandelsrumoer aat alle andere geluiden overstemde. Hij liep de tre den van station in Moorgate af en kocht een avondblad bij een boekenstalletje. Maar om de een of andere onnaspeurlijke oorzaak vervolgden die woorden hein. Zij schenen dwars over de bladzijde van het nieuwsblad géschreven te staan, zij klonken uit boven het geluid van den trein, toen die een tunnel binnenstoomde, zij schitterden in elk licht, dat in 't zicht kwam. Hij voelde zich meer op zijn gemak, toen hij op het open veld kwam en de frissche lucht door het compartiment woei en bij zijn aankomst te Stonehurst had hij zijn zelf vertrouwen in groote mate herkregen. Jane kwam hem in de hall met een bezorg den blik tegemoet „Wel?" vroeg hij kortaf. „Zij loopt als een levend lijk rond," was het antwoord. „Dat zal wel spoedig veranderen Voor premie komen in aanmerking van de _jeren D. Schoenmaker te .Hoogkarspel en P. Best Jz. te Hoogwoud ieder 1 Texelsche :1 Az. te Twitsik, idijk en F. Stapel Cz. te H karspel ieder 1 Lincoln-ram, terwijl van den ram, van de heeren D. Al m V. Veer te Andijk en P. Stapel Cz. te Hoog lied D. Koster te Schellinkhout 2 Lincoln- rammen in aanmerking komen. Zes ooien werden als premiewaardig aangemerkt, u.l. van de heeren D. Schoenmaker, P. Best voor noemd ieder 1 Texelsche ooi, van den heer D. Appel Az. 1 Lincoln-ooi en van den heer D. liugetoora 3 Weiisleydale-ooien. De kwaliteit van het ingezondene was, evenals de belangstelling, tamelijk goed SCHEEPVAARTBEWEOINO. Gedurende de afgeloopen week zlin den Nieuwen Waterweg binnengekomen 25 sche pen. Gedurende hetzelfde tijdvak van 1916 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 61 schepen. TE VROEG OPOESLAGEN AARDAPPELEN. Tal van meuschen in Friesland sloegen voor winterprovisie Borger, Munstersche en „Dat hoop ik. Ik heb dr. Hunter vanmid g geraadpleegd." „En wat zei hij „Heel weinig, maar hij keek ernstig. Het kwam door den plotselingen schok." „Dat gelooi ik ook, maar zij zal met een paar dagen wel weer beter zijn; wees maar niet ongerust." „Ik wou dat het verdriet haar overmande en zij eens flink uitschreide." „Misschien zal dat komen als zij op is", en hij snelde naar boven, naar de badka mer. Hij talmde dien avond met h< ren van kleeding, hij zag opttegen de ont- gen te kijk Als hij maar eenigszins schuld bewust scheen zij eens tlink uitscnreiae. „Misschien zal dat komen als zij op bed .o en hij snelde naar boven, naar de badka mer. Hij talmde dien avond met het verande ren van kleeding, hij zag opstegen de ont moeting met Adela. Het zou hem zeker moei lijk vallen haar recht in de oogen te kijken. Als hij maar eenigszins schuld zou zij iets kunnen vermoeden en dat zou noodlottig voor zijn plannen wezen. Adela zat aan tafel toen hij de eetkamer binnentrad, wel wat bleeker dan gewoonlijk, maar overigens heel kalm. Hij liep om de ta fel heen en kuste haar zonder iets te ze, op het voorhoofd, waarna hij op zijn p gïng zitten en zijn servet open vouwde. „I leeft u het vandaag druk gehad, vadt vroeg Adela hem bedaard. „Heel druk. kind, heel druk," antwoprddé hij norsch. „En ook was er veel dat mij hin derde," voegde hij er na een pauze bij. „Toch niet meer dan gewoonlijk," ?j»i zi. met een aandoenlijke glimlach. •Hij aarzelde een oogenblik, voordat hij de koe bij de horens pakte. „Wel natuurlijk, ik was zeer ontdaan door hetgeen Jane mij door de telefoon vedtelde." „Maar liet is een goede oplossing, zei zij veelbeteekenend. „Dat wil zeggen, van uw standpunt beschouwd." Hij schuifelde met zijn voeten en keek ver legen. „Ik was bedroefd over den slag die jou heeft getroffen," antwoordde hij na een pauze. (Wordt vervolgd). Eigenheimer aardappelen in. Deze aardappe len bleken in den kelder in kwaliteit zóó ach teruit te gaan en het aantal zieke werd zóó groot, dat velen de aardappelen weer uit den keidei- gehaald hebben, DE LIMBUROSCHE KOLENPRODUC11E, De netto productie van de Limburgscüe mijnen oedroeg over de laatste vijf jaren: 1912. 1.7*25.394 ton; 1913: 1.873.079 ton; 1914: 1.923.540 ton; 1915: 2.332.747 ton (slik inbegrepen); 1916: 2.656.087 ton (slik ïnoegrepeu). Aangezien in 1915 door enkele mijnen bovendien geen sllkproductie was op gegeven, moet het cijfer over 1915 met het quantum slik over dat jaar verhoogd worden, ter vergelijking met het cijfer van 1916 („slik' is de zeer fijne kool, welke overblijft rA de wassching, vermengd met water. De meeste industrieën kunnen geen „slik" 'gebruiken). De verkoopswaaide der uitgedolven hoe veelheid bedroeg over 1916: 30,639,508 (vorig jaar 21,024,092); of per ton 11,90 (vorig jaar 9,92). GEEN PASSAGIERSBOOTEN MEER OP ZONDAG. Van 5 tot en met 13 October kan dan ondernemers van passagiersbootdiensten aan gezegd, dat des Zondags, niet meer gevaren mag worden. De directies van ondernemingen weiker booten niet 'aan spoorlijnen liggende piaatsen aandoen, stellen pogingen in het werk om voor hun booten een beperkten Zondags dienst te mogen behouden. ONSCHULDIG VEROORDEELD? Een koopman te Winterswijk kwam in Mei j.l. bij een landbouwer aldaar vertellen, dat uit diens weide, dicht bij de Duitsche grens een koe was gestolen. Door de politfe werd een' onderzoek ingesteld en al spoedig bleek, dat de koe de grens over was. Bij voortgezet onderzoek werden in Duitschland twee per sonen, Duitschers, opgespoord, die verklaar den' de bewuste koe van den koopman, die den bestolene inlichtte, te hebben gekocht. De koopman had volgens hen meegedeeld de koe te hebben gestolen en over de grens gebracht. De koopman had zich daarop wegens dief stal voor de rechtbank te Zutphen te verant woorden; een der Duitschers als getuige ge hoord bevestigde de mededeelingen ,door hem en; zijn landgenoot aan de politie gedaan Hoewel de koopman pertinent alle schuld ontkende, werd hij tot 1 jaar «n 6 maanden ■evangeniestraf veroordeeld. Bij de behan- Jeling in hooger beroep voor het gerechtshof te Arnhem waren door den verdediger uit Zutphen een aantal getuigen uit Duitschland voorgebracht, door wier verklaringen de zonk in een geheel nieuw licht kwam. Uit hun verklaringen 'toch bleek, dat de beide Duitschers, die verteld hadden dat de Winter- wijksche koopman de koe stal; in Duitschland er zich op beroemden', zeil de koe te hebben gestolen, öeen van die twee getuigen was voor het hof versdieneneen hunner had bericht gezonden verhinderd te zijn door het breken van een been, volgens de getuigen.' h décharge was de reden van zijn wegblijvoi een' andere. De man toch had verteld niet naar Andiom te zullen komen, nadat hij ge hoord had, dat hij verplicht zou zijn zijn ver klaringen onder eede af te leggen. 'Het gerechtshof begaf zich na het hooren van de getuigen décharge in raadkamer en gelastte daarop de onmiddellijke invrijheid stelling van den koopman uit Winterswijk? terwijl tevens een nieuwe instructie in deze zaak werd bevolen. DISTRIBUTIE VAN VET. Men meldt uit Den I laag aan „Het Volk" Naar verluidt, zullen er maatregelen Inzake het vet worden genomen In dlei voege, dait in het algemeen het slachten wordt verboden en alleen wordt toegestaan, op voorwaarde, dai het losse vet aan de regeering wordt afgedra gen tegen een bepaalden prijs-. Dit geldt voor het vet van alle dieren, zoowel van runderen en schapen als van paarden en varkéns. Het vet zal worden gesmolten en geheel op de zelfde wijze behandeld als het tegenwoordige bak- en braadvet, Op deze wijze rekent men' er op, met het vet dat de Vleeschvereeniginf nog heeft van de vroegere Inzouting en me de voorraden die bij particulieren' in beslag genomen zullen kunnen' worden, in Staat te zijn het rantsoen van bak- en braadvet te ver dubbelen. Daaruit volgt dus, dat voor nie mand, rijk of arm, voortaan méér vet ver krijgbaar zal zijn. Plattelandsbewoners, die hun'eigen varkens hebben, mogen het vet daarvan behouden, maar zijn verplidit aan gifte van het slachten te doen bij den burge meester, zoodat zij dan geen vetbons kri* Als men onverhoopt niet de vereischte hoe veelheid vet kan krijgen, vindt er aanvulling plaats met boter, die Ln het vet wordt ver werkt. UITBREIDING DER piSTRIBUTIE ln verband met het bericht, dat spoe een wetsontwerp zal verschijnen, waarbij distributie van Levensmiddelen wordt uitge breid,- verneemt de Tel. De 80 millioen gulden, door de Staten- Generaal toegestaan voor de distributie in 1917. zijn ontoereikend gebleken. De minister van binnenlandsche zaken heeft destijds in de Tweede Kamer verklaard, dat de regeering liet bedrag van 80 millioen gulden zou be schouwen als een grens, waarbinnen zij voor liet loopende jaar moest blijven en dat die rens alleen bij zeer bijzondere uinatandighe- ,en zou worden overschreden. In dat geval zou een aanvullmgs-begrooting worden inge diend. Dit nu zal geschieden, aangezien de regeering in de nijpende omstandigheden van het oogenblik aanleiding vindt geduren de het laatste kwartaal van 1917 de distribu tie uit te breiden. Anderzijds zijn ook de on kosten hooger gebleken aan vermoed werd In verband hiermee zal voor 1918 een zeer aanzienlijk bedrag worden aangevraagd. Eer stens toch is de kostprijs van verschillende NEDERLANDSGHE GROSSIERS- BOND. In de algaaeeae vergadering van bovenge noemd en bond, kater-dag te Amsterdam, ge houden, is besloten een actie te beginnen cm tot verbetering van bestaande toestanden te geraken. Een commissie werd benoemd, be staande uit de heeren Leemhuis, ten Bokkel Huyninck en Hoismuller, die dé uitgebrachte klachten aan desbetreffende autoriteiten zal voorleggen. Deze klachten omvatten voorna melijk de voit,elide: 1. het,uitschakelen van dien grosier on verschillende gemeenten; 2. het verkoopen door gemeentebesturen boven de van regeexingswege vastgestelde maxi mumprijzen; 3. hot verbod van verkoop bui ten de gemeente, waarin de grossier is geves tigd; 4. het raadplegen van den Nederlandr 8chen Orossietabond bjj de vaststelling van maximumprijzen.. STAKING OVER VETGEHALTE VAN MELK. De melkventers te Wageningen hebben ge staakt, omdat zij door het gebrek aan veevoe der uit kunnen voldoen aan den eisch der remeente-verordening om melk te levéren met !.7 pet. vetgehalte. Als de politie voortgaat met het opmaken van proces-verbaal, zullen zij hun bedrijf geheel stopzetten. KÓLENSC-HAARSCHTE IN MIJNDISTRICT. Zooals reeds vroeger gemeld werd, is de afdeeling aardewerk der fabriek „De Sphinx" te Maastricht voor geruitnen tijd reeds ge deeltelijk .opgezet ln de laatste dagen zijn nog een honderdtal arbeiders ontslagen we gens gemis aan gelegenheid tot arbeid ten gevolue van s1 ..enkolenschaarschte Boven dien zubea de glasfabrieken „De Sphbix" en de „Stella" met ingang van heden slechts ge deeltelijk werken. „De Sphinx" zal dan slechts twee ovens onder vuur houden, terwijl in normale omstandigheden zes oven» ge stookt worden. De „Stella" zal van de vier ovens slechts één oven-onder vuur brengen. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond heeft den minister van binnenland sche zaken verzocht ter bestrijding van de tu berculose niet alleen vereenigingen te subei- dieeren, maar ook een voldoend aantal her stellingsoorden op te richten," met kostelooze opneming van aangetasten, versterkende mid delen te verstrekken en thuisverpleegden van staatswege geneeskundig te doen behandelen. VLEESCHPRIJZEN. Met medewerking van het levensmiddelenh bureau is op een zeer «druk punt te Dord recht een winkel geopend, waarin rundvleesch verkocht wordt, lappen 45 ct., stukjes 50 ct„ biefstuk 80 ct. per 5 ons. Velschillende vleeschhouweis hebben nu ook hun prijzen verlaagd, doch hun minste prijs is nog 0.60. Vermoedelijk zullen de slagers nog wel lager gaan noteeren. HUZAREN.NAAR AMSTERDAM. Zaterdagavond is per etra-trein een csca- dron huzaren uit Zutphen naar Amsterdam vertrokken voor het verrichten van politie diensten. Naar medegedeeld wordt staat dit niet direct in verband met de ^gebeurtenissen van Zaterdagmiddag. Reed» geruimen tijd gele den zouden de huzaren te Amsterdam in gar nizoen zijn gekomen. BRUTALE RIJWIELDIEF. Onder voorwendsel te behooren' tot die land- stormplichtigen wist Zaterdag 'n jongmensch in de kazerne te Gouda te komen. In afwach ting van een nader onderzoek werd hij in het gebouw toegelaten. Toen hij zeide stokken te moeten wegbrengen werdi hem een' rijwiel ver strekt, waarop hij, vertrok zonder 'terug te 'keeren. LIJKVERBRANDING. In dfc 12e jaarvergadering van de vereeni ging voor facultatieve lijkverbranding, Za terdag te Dordrecht gehouden, werd medege deeld. dal de veretaiging thans 2200 loden heeft en dat er 210 crematies hebben-plaats gehad (van de 89 in 1916 waren'64 van niet- leden). Het hoofdbestor zal aan verschillende groote gemeenten een adre» zenden, om tot oprichting van crematie-inrichtingen over te gaan Tot loden van het hoofdbestuur werden gekozen de heer mr. Jl. D. Verhoek (algem. penningm.) met algemeene stemmen, en de heer dr. D. Hartogh, die de benoeming aan- vaarddé? 'De volgende jaarvergadering zal te Alkmaar gehouden worden BROODHERRIE. Zaterdagmiddag was het ln de Amsterdam- sdhe volksbuurten, voornamelijk in de Jor- daan, verre van rustig. Een aantal huismoeders had zich voor een drietal bakkerswinkel» verzameld en eischte brood zonder afgifte van bon». Zij redeneer den: „Jullie hebben' brood ln den winkel en wij willen betalen geef dus brood". De vrouwen uitten klachten over het te karige P1 V roducten veel hooger dan verleden jaar ervolgens zal minister Posthuma gevolg geven aan toezeggingen, onlangs door hem in de Kamer gedaan, om ook schoenen, wol, sajet, kleeren enz. beschikbaar te stellen. En eindelijk zullen nog andere 'levensmiddelen en huishoudelijke artikelen tegen goedkoope prijzen worden gedistribueerd. Het blad verzekert, dat binnenkort een be drag zal worden- aangevraagd, dat niet ver van de tweehonderd millioen gulden zal blijken. broodrantsoen en 't scheen of zij van plan wa ren1 te nemen wat men hen niet goedschiks wildten' flfatean. Onmiddellijke politteverster- k-ing wist ongeregeldheden te voorkomen. In de Wiliemstraht werd een broodbezoerg- ster van hare 'kar verwijderd, omdat zij niet zonder bons wilde verkoopen. Een aanta mannen nam hare plaat» in, het brood ging weg zondier dat er bons voor gegeven werden, de ventster kreeg wel geld er voor. Als gevolg van den „bons-nood'' werd in een filiaal var de Tijdgeest in de GoudsbLoemdwarsstraa een ruit ingegooid, HET REIZEN VOOR KAMERLEDEN. Naar wij vernemen is in verband met den beperkten treinenloop bepaald, dat van heden af voor de leden der Eerste en Tweede Kamer alleen voor hen persoonlijk plaats in de trei nen moet gereserveerd worden, wanneer zij een dag tevoren aan het station van ver trek het verzoek daartoe doen. DE HOEVEELSTE BORREL MAAKT IEMAND DRONKEN? Te Blerlck traent een ingezetene langs tien rechterlijken weg een door hem gesloten koop van onroerende goederen als ongeldig verklaard te krijgen op grond dat hij bij het bieden niet toerekenbaar was tengevolge van dronkenschap. Ten behoeve van zijn proce dure hebben verschillende caféhouders schrif telijke verklaringen overgelegd omtrent het aantal borrels, üat de man op den dag der verkooping bij hen heeft gebruikt Men is be nieuwd te vernemen den üoeveelsten borrei de rechter als de beslissende zal aanwijzen. Een prachtgelegenlicul voor een wedden schap onder de negen of boven de twaalf. DRIE VLIEGEN IN ééN KLAP. Te Nijmegen zijn aangehouden een .nan en een vrouw, wegens diefstal mei geweld pleging ten nadeele van een Duitscher. Het geip, ruim J 100, is in beslag genomen. De liestolene had intosschen van zijn aangifte weinig pleizier, want aangezien hij nog drie niaanaeu gevangenisstraf te goed bad wegens smokkelen, werd ook hij aangehouden en naar Arnhem overgebracht. KNOEIERIJ MET BLOEM. Van de petroleum-zaak te Loosduinen hoort men mets meer. Thans vertelt de iel. van een bloemkwestie aldaar. Enkele bakkers rracliien hun veilen met opgeplakte brood- bons op het distributiebureau, waar de klerk, die hiermede belast was, de vellen ontving en, naar men zegt, zonder ze na te zien, opborg. Die bakkers kregen veel meer bloem, dan zij verbakten. Het overschot werd overal verkocht te Loosduinen en in Den Haag, bij particulieren en bakkers. Men gaf voor een baaltje van 15 zelfs 42 X. Een der bakkers ontsloeg een knecht, die Dracht de zaak uit. Ook wist men te vertel len, dat de vrouw van bovenbedoelden klerk op het gemeentehuis had verteld, dai haar man, die van haar gescheiden was, steeds van veel geld was voorzien. De politie heeft ge vallen van verkoop onderzocht, bedoelde klerk is ontslagen. UIT BERGEN. De Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar heeft thans ook alhier een corres pondentschap opgericht, waardoor men zon der eenige verhooging voor onkosten van vracht enz. de boeken te Bergen (er leen kan ontvangen. Als correspondente is door het bestuur aangesteld mejuffrouw L. Baart, Loudelsweg A 692, die iederen Woensdag van 3 tot 4 uur voor belanghebbenden te spreken is en bij wie men zich voor het lid maatschap kan opgeven. De kermis schijnt het te treffen. Gisteren, den1 eersten dag, was het mooifweer, en van daag lijkt het nog mooier te zullen worden. Er was gsteren veel volk op de been, de ver schillende gelegenheden tot, vermaak en de café'» hadden een druk bezoek. Ln< de lunch room Berkhout trad op het speciaiitdtcngezcl- schap trio Rosely (Tante Betje op rolschaat sen, enz.) Heden- en morgenavond zal men er weer kunnen lachen, ln jc Rustende Jager, was gisteren ruime gelegenheid voor dansen, waarvan menigeen geprof-'teerd heeft. Van avond specialiteitenvoorstelling met bal na en morgen van 1 uur 's middags af weer dan sen. UIT SCHAGEN. 'Ds J. de Graaf alhier heeft voor het beroep naar Oudshoom (Z.-H.) bedankt. KORTE BERICHTEN. Te Vlissingen heelt de politie beslag gelegd op 12,000 kilogram late aardappelen, die zonder consent werden vervoerd. De rijkspolitie heeft in den omtrek van Eindhoven bij zeer vele boeren groote koffie molens in beslag genomen, die gebruikt wer den om hun rogge of boekweit te malen. Te Zaandam zijn in de afgeloopen week ruim 70 personen van de gastdevoer af gesneden. Zij blijven zoolang van het gas verstoken tot het te veel verbruikte is inge haald. Te /aaudiam bestaan plannen tot het uitgeven' van een gemeenteblad, in hoofdzaak om het publiek in te lichten omtrent distribu tiemaatregelen en' voor mededeelingen aan gaande de centrale keuken. 1 Bij een bakker te Amsterdam zijn 10 balen cacaoboter in beslag genomen ter waar de van f 2 h f 3000, die gestolen waren' uit de fabriek Wilheimina te Zaandam. In het kantoor van een collectant der staatsloterij te Rotterdam is door inbrekers een brandkast opengebroken. Er werd 600 gestolen, 's Avond» te voren had de bestole ne juist 1500 naar een bank gebracht. Met ingang van 1917 mocht het lijster strikken niet eerder aanvangen dan 15 Oc tober. Op een verzoek van lijsterstrikkers in Friesland heeft de minister bepaald, dlat 1 October met deze jacht mag worden begon nen. Te Utrecht is opgericht de i^Jat. Bond tegen het Vloeken; Als bestuursleden werden o.a. gekozen de leden der Tweede Kamer dr. J G. Scheurer en L F. Duymaer van Twist. Er ztjn reeds 1000 leden. Majoor Engelbert van Bevervoorde, kamp-commandant van het in temeer ingsder pot te Harderwijk, zal belast worden met het commando over dé Duitsche krijgsgevange nen, die eerlang naar ons land zullen komen. De A. N. w. B heeft aan de Parkstraat 18 te den Haag een bondsgebouw geopend, welke plechtigheid werd bijgewoond o.m. door den minister van waterstaat en den opperbe velhebber van land- en zeemacht De burgemeester van Haarlemmermeer' zal een groote partij aardappelen koopen, om de ingezetenen in de gelegenheid te stellen hun winterprovisie te kunnen inslaan. Het Engelsche stoomschip Ousel", 13 September van Rotterdam naar Liverpool in convooi vertrokken, Is in het Engelsche Ka naal getorpilleerd en gezonken1. De opvaren den' zijn te Dover geland Door de regeering is beslsg gelegd op alle steenkolen, die aanwezig zijn op de log gers, welke in de havens te Vlaardingen lig- gan. Later zal worden bekend gemaakt, aan welk schip steenkolen zal worden toegewe zen voor- voortzetting der visscherij. De boot tusschen Texel en Helder zal van Maandag af slechts éénmaal per dag va ren, te 9 uur van Texel cn te 12.30 van Hel der. Reizigers van Texel, die naar het zuiden ,gaan, mogen dan 6 uur te Helder wachten Aan den heer J H. Th. W. Reimers, hoofdredacteur van „De Veldpost" te Wage ningen, is een professoraat aangeboden aan de Vlaamsche Hoogeschool te Gent. De Tel. deelt mede, dat de nieuw op te richten export-centrale in het gunstigste ge val eerst tegen het eind van dit jaar in - wer king zal kutinen treden. r. IJlj. ij hli t jjgjjgj. mr«. t

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2