DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OQEL0Q. No. 225 1917. DINSDAG 25 SEPTEMBER. FEUILLETON. £en man's werk. en SboiTirewGfltBpTfl?. ner 3 mamte t-JL fr« p. post f MO. ftd?ertent1eprii&J2±iïl. p. tr$l, gnrotb letters naar piaatsnMa. Brferen ft. fj. V. Bnflfe- en ïife. ffERlffs. 2DSTBR M, Vootttem C 9. NEDERLAND Owar den aboanerror/sprljs word! blj vooraflbtftBllnE b*»9®hfW 6 cent .3. ALKMAAR, 25 September. Er is zoo goed als geen nieuws heden. Dc hevigheid van den artilleriestrijd, voor al ten Oosten van de Maas, doet een nieuwe infanterie-actie verwachten. De Russen hebben zich aan de overzijde der Duua ten zuiden van Jacobstad in nieu we stellingen ingericht. Van daar bombar- deeren ze, naar uit St. Petersburg wordt ge meld, de vooruitgeschoven Duitsche troepen op den anderen rivieroever. De Duitschers hebben dc rivier nog niet overschreden. In net gebied van Riga zijn de Russen tot een aanval overgegaan. Het Duitsche leger- bericht zwijgt er van, doch het Russische leert, dat na een Iel gevecht Duitsche stellin gen ten zuiden van den weg naar Pskof rijn veroverd. De omvang van het succes wordt niet nader aangegeven, veei zal er ook wel niet zijn bereikt, maar het is merkwaardig, dat het Russische leger daar nog bereid en in staat is om eeu aauvai uit ie voeren! -m h VARIA DE „OSSERVATORE ROMANO OVER HET ANTWOORD. Naar aanleiding van de antwoorden der midden-mogendheden aan den Paus geeft de „0&-_rvatore Romano'' als haar meaning dat men besluiten mag, Jat de midden-mogend heden bereid zijn té onderhandelen cp de in de Pauselijke nota aangegeven grondslagen, ontwapening, scheidsgerecht, vrijheid der zeeën, wederzijdsche vereffening van oorlogs uitgaven en oorlogsschade. Zij sk .urnen uitdrukkelijk toe, aldus gaat het blad voort, de veroverde gebieden terug te geven. Het antwoord schijnt voldoende dui delijk te zijn. Duitschland geeft uiting van zijn wensch om in overeenstemming met de wenschen van den Paus en de vredesresolutie van den rijksdag van 19 Jluli de grondslagen te vinden voor een rechtvaardigen, duurza- men vrede. De wenschen van den Paus, zegt 't blad, zijn vervat in het 4de, 5de en 6de pimt zijner nota; de vredesboodschap van den rijksdag van 19 Juli is bekend* in het kort spreekt hij zich uit voor een vrede zonder an nexaties en zonder oorlogsschatting overeen komstig de Russische formule. De goedkeuring van de ia de Pauselijke nota uitgedrukte gedachten is, zoo zegt de „Üsservatore" geschied op een wijze, zooals gewenscht kan worden bij: diplomatieke stuk ken van dezen aard, waarbij men n.L niet in staat is te zeggen, in hoeverre men geneigd is zijn concessies te laten gaan. Wat de gebiedskwesties betreft, waarover in de beide laatste paragrafen van de Pauselijke nota sprake is, mag men niet met zekerheid aannemen, dat de centralen iedere bespreking in dezen zuilen afwijzen, integendeel stilzwij gend nemen1 zij ze aan. De'antwoorden der v au ale m ogendheden raten den weg open voor gedachtenwisseling tusscben de oorlog voerenden. Indien het doel der Pauselijke no ta, die slechts eenige punten ter bespreking wilde voorleggen, welke dan door de mo gendheden zelf nauwkeuriger bepaald en be handeld zouden worden, bereikt wordt, kan men den dageraad van den vrede in het ver schiet brengen. DUITSCHLAND EN BELOIë. In een belangwekkend artikel keert Theo- door Wolff zich in het Berliner Tagebiatt te gen het Duitsche annextionisme wat België betreit. Na betoogt te hebben, dat rijkskanse lier von Bethmann Hollweg door zijn be kende uitlating op 4 Augustus 1914 (het on recht, dat wij tegenover België plegen, zullen wij wederom trachten goed te maken) heeft willen aaatoonen op dat moment geen vero veringsplannen ten opzichte van België te koesteren, zet hij uiteen dat de strijd tus- schen annexiomsten en anti-amnexionisten eerst in d$n loop van den tijd is ontstaan, mede tengevolge van de zwijgzaamheid der regeering. De heer Wolff zegt: De Duitsche nota aan den Paus, die de rijkskanselier onderteekend heeft, verklaart dat de Duitsche regeering tot een vrede in overeenstemming met de pause lijke voorstellen en de vredesresolutie van den rijksdag bereid is. Op hetzelfde oogen- bljk werven officieele autoriteiten geheel openlijk voor de nieuwe Vaderlandspartij, welke het volk tegen de vredesresolutie en voor een annexatievrede oproepen wil. De patroons leggen hun ondergeschikten in- teekenlijsten voor. Zij zenden hun een uit- noodigiog om een vergadering bij te wonen met de vriendelijke vraag: Oe komt toch? Onder Jacobus 11 werd vau de ambtenaren,, een belofte geëischt, dat zij de koninklijk* politiek zouden ondersteunen. Een douane beambte schreef: ik heb veertien redenen om de bevelen van Z..M. te gehoorzamen der tien jonge kinderen en een vrouw. Weet de rijkskanselier dat zulks een gewetensdrang, natuurlijk zonder een te bewijzen bedreiging, ook heden^ nog wordt uitgeoefend? Weet hij dat deze bemoeiingen zich tegen de politiek richten, die hij in zijn nota vertegenwoor digt? En de heer Wolff besluit: Het zou raad zaam zijn tot in alle hoeken klaarheid te ven- spreiden over het feit dat het teruggeven van België de Duitsche toekomst en het aanzien van den Duitschen naam slechts ten nutte ko men kan. #£•■*<-'-„-Us- y 3 .v* VÓÓR DEN OORLOG, OF In het Nieuw Yorksche weekblad The Na tion trof de N. R. Ct. een bericht aan dat o treffende wijze de juistheid illustreert van de opmerking, "dat het tegenwoordig voor allen ne in de Vereenigde Staten niet met dien oorlog sympathiseeren een onprettige tijd wordt: „Elihu Root, formeel verwelkomd met zijn collega's In de zending naar Rusland te Nieuw York op 16 Aug., heeft een kracfattgen aanval gedaan op de pro1 Duitsche propa ganda die in de Vereenigde Staten nog ge voerd wordt. Hij verklaarde dat er in Nieuw York menschen rondliepen, „die morgenoch tend bij zonsopgang behoorden te worden op gebracht en wegens hoogverraad te' worden doodgeschoten, en dat er dagbladen zijn, wier redacteurs diendien' te worden veroordeeld en terechtgesteld." De heer Root is oud-minister van oorlog, oud-minister van buitenlandsche zaken en voormalig hoofd van het kabinet onder presi dent Roosevelt. Hij is 72 jaar oud. Zijn opmerkingen werden1 onderschreven door den heer Charles Edward Russell, die ook de re olutie van senator La Folette aan viel, waarin een afkondiging van het doel der Vereenigde Staten in den oorlog werd ge vraagd1. De heer Roosevelt (gedurende 7 jaar pre sident van de Ver. Staten) heeft een beroep Roman van SILAS JL HOOKINU Uit luk Engelach vdte&kk B) f,0, u moet niet bedroefd over mij wezen," zer zij, weemoedig. A iets kan mij meer de ren." Hij keet haar angstig aan. „Wat wil je daarmee zeggen?" vroeg hij. „Ik bedoel dat de wereld aan haar eind is. voor zoover het mij betreft.1 Hector is dooa en dal maakt voor mij aan alles een eind." Zij sprak heel bedaard en zonder de minste aandoening. „Je moogt niet zoo spreken," zei hij na een lange pauze, „maar 't is echter beter om dat nu niet te bepraten. Geen van ons kan in dit leven aan verdriet ontkomen." „Ja, wij moeten dat dragen," antwoordde zij bedaard en toen heerschte er vele minuten stilte. Toen de dagen verstreken en tot weken werden, zagen Jane en haar vader te vergeefs naar een terugkeer van Adela's oude vroolijk- heid en levendigheid uit. Zij scheen niet treu rig, maar zij was lusteloos en apatisch. Niets interesseerde haar en over niets tobde zij. Zij glimlachte üti en dan op een eigenaardige aandoenlijke manier, manr haar oogen waren nooit beneveld door tranen. Zij nam eiken dag zooals die kwam met volkomen onver schilligheid en toonde nooit de minste be langstelling omtrent de toekomst. Het scheen alsof een gedeelte van haar wezen verwelkt en dood was, evenals de tak van een boom die door den bliksem is getroffen. Zij was bereid om alles te doen wat ande ren van haar verlangden, maar zij scheen niet de macht te hebben bet initiatief te nemen of den wil om weerstand te bieden. Zij werd als was in de handen van haar vader en haar zuster, met omdat zij hen niet begreep, maar omdat het er in haar oog nergens op aankwam en het haar te veel moeite was om hen te weerstreven. Haar hoofd was helder genoeg, maar het vermogen om te voelm was dood. Bezoekers merkten weinig of geen veran dering op, behalve dat zij stiller was en steeds meer geneigd scheen Jane voor haar te laten handelen. Haar teven was voorname lijk berusting. Dr. Hunter bekende openlijk met het geval verlegen te zijn en gal ais zijn oordeel te ken nen, dat een andere even groote schok het beste zou zijn wat haar kon overkomen. Maar zij scheen buiten het bereik van eiken schok te zijn. Soms kon zij met een klank van triomf in haar stem zeggen: „Niets kan mij meer deren." En intusschen merkte zij met een volkomen, helder begrip op welk een lot men voor haar op 't oog had, merkte dat op met de grootste onverschilligheid. Als dat haar vader en Jane genoegen deed, wat kwam hei* er dan op aan? Waar kwam het eigenlijk nog op aan? Jane's bezorgfaeid verminderde en ver dween eindeiijk geheel. Alles ging geleidelij ker, gemakkelijker en vlugger dan zij had ver wacht. Richard Bardell, die het betreurde, dat zijn dochter haar oude vroolijkheid en le vendigheid zoo geheel had verloren, was ui terst dankbaar, dat zij zoo volgzaam was. Fenlove begreep haar In 't geheel niet Haar lijdelijkheid schreef hij aan instemming toe, in haar glimlach van onverschilligheid meen de hij goedkeuring te zien. Zoo werd dag aan dag Adela's lot door anderen gevormd, terwijl zij zelf slechts toe keek en glimlachte. gedaan op de politie „om korte metten te ma ken met die bladen en die verraders, die op straat het woord voeren." President Gompers van de Amerikaansche Federatie van den Arbeid, heeft'de People's Council aan de kaak gesteld, wegens 't deel nemen aan een „schadelijke pronaganr1a van verraad." En John Spargo heeft dien' Raad des Volks beticht van het voeren van een pro paganda „in het belang van Duitschland en opgesteld in Potsdam. korte berichten, De Fransche academie moet, om uit drukking te gevent aan haar sympathië voor generaal Joffre, dezen een zetel in haar mid den willen aanibieden. In Griekenland is tn enkele provincies de staat van beleg afgekondigd. Al het aanwezige lood is in Engeland In beslag genomeni De Duitsche keizer bezocht niet Arme nië, gelijk in het nummer van gisteren stond, maar Roemenië. Het blad van Gorki is in Rusland ver boden. De schrijver richtte een nieuw orgaan op, waarvan echtex de verschijning door ge wapende matrozen is belet. Het Comité voor Openbaar Onderwijs tn Rusland ia bezig een wetsontwerp voor verptickt lager onderwijs uit te werken, dat aan die regeering ter bekrachtiging zal wor den voorgelegd. De Duitsche reserve-luitenant Voss Is bij een luchtgevecht met zijn vijftigsten vijand naar beneden' gestort en gedood. In de laatste drie weken zijn, volgens de Tel., geheel een dertigtal burgers te Gent gefusileerd, op beschuldiging van spionnage. Door zekere individuen rijn ze om bloedgeld aan de Duitsche overheid'overgeleverd. Door een mxjngasonlploffing in een steenkoolmijn bij Lupenye (Hongarije) zijn 59 werklieden gedood, 5 zwaar en 50 licht gewond. Volgens Havas sloten de Fransche vrij metselaren hun congres met aanneming eener motie, waarin zij krachtige voortzetting eischen van den oorlog, om daardoor ten spoedigste door de geallieerden de onherroe- vastgesteide oorlogsdoeleinden te doen :iken. De eerste minister van1 Canada, heef t verklaard, dat hij. als de verkiezingen te rij nen gunste uitvallen, een' wetsontwerp zal in dienen om vrouwen net kiesrecht te verleenen. De papierdistributie voor de Duitsche bladen is Zaterdag geheel uitgebleven; daar door rijn de Duitsche bladen' gisterochtend in zeer geringen omvang verschenen. De „Voss. Ztg." moest alle advertentie-bijlagen achterwege laten. In Duitschland zal een nieuwe beper king in het paplergebruik voor böekea, tijd schriften en muziek worden bevolen, terwijl tevens eene voorraadopneming van papier en carton zal worden gehouden. DE AARDAPPELVOORZIENING. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening schrijft uitvoerig over de aardappelvoorziening Er wordt gezegd, dat ex voldoende aardap pelen rijn, maar omidat de minder gegoede bevolking moeite zou hebben zich tegen rede lijke prijzen aardappelen te verschaffen,' meende ae minister toch tot rantsoeneering te moeten overgaan. Voorloopig is het rantsoen bepaald op 4 kilo per hoofd en' per week, dat is een kilo HOOFDSTUK UI. Fenlove vraagt ten huwelijk. Fenlove trok zooveel mogelijk partij van de gelegenheid. Hij wist niet hoe lang Ade la's kalme stemming zou duren. Die kon per manent zijn, maar ook even spoedig voorbij ;aan als ze gekomen was. Zij kon beschikken, .t wist hij, over een groote geestkracht en een sterken wil en hij vreesde veeleer een terugkeer van haar oude koppigheid, zooals haar vader het noemde; een dergelijke kop pigheid als over haar gekomen was nadat rij Hector Drysdate had leeren kennen. Hij beweerde tegenover Richard Bardell, dat hij weinig verandering in Haar opmerkte, maar dat hij de verander ing, die er was, gun stig vond. Zij was wat stiller en bewoog zich door het huis met wat langzamer tred, maar haar zachtheid en medegevoel waren meer geprononceerd. Zij behandelde hem met in nemende beminnelijkheid en vriendelijkheid, die rijn hartstocht deden toenemen en hem meer dan ooit deden verlangen haar te win nen. Bij al haar schoonheid kwam nu nog de charme van een bereidwillige onderwer ping. De vrees van dr. Hunter verwierp hij met verachting als zijnde het overwegen niet waard. Alle geneeshceren, verklaarde hij, hadden of een stokpaardje of waren schrik- aanjagers. Dat er niets verontrustends in Adela's toestand was, daarvan was hij over tuigd. 't Was niet noodig om de medische wetenschap of de zielkunde in den arm te meer dan verteden jaar. Wanneer later een volledig overzicht zal verkregen zijn van de aanwezige voorraden, zal kunnen worden nagegaan, ook in verband met andere beschikbare voedingsmiddelen, of en met hoeveel het rantsoen kan worden ver hoogd. minister heeft niet willen toestaan, dat aan particulieren gelegenheid werd gegeven aardappelen op te slaan, omdat door welke Omstandigheden ook, op een bepaald oogen- blik de distributie mocht haperen gedacht werd o. a. 'aan langdurige strenge vorst of gebrek aan vervoermiddelen, zjj,. die zich van winterprovisie hadden kunnen voorzien, grootdijk bevoorrecht zouden-rijn boven de nnndergegoeden, die in het algemeen niet in staat zijn voorraden in huis te hemen. Bovendien zouden aan het iu mindering brengen op het rantsoen van de opgeslagen hoeveelheid te groote administratieve moeie- lijkheden voor de gemeenten zijn verbonden. Voorts werd gedacht aan bederf van aardap pelen door onbekendheid van sommige koo- pers met het opbergen van de vervoedering aan het vee, dat zelfs bij strenge controle niet geheel zou rijn te voorkomen, aan schade of stagnatie in het vervoer door vorst, enz. en zoo om al deze redenen hier of daar tijdelijk gebrek aan aardappelen zou ontstaan, wenscht de minister dat allen gelijkelijk den last daarvan dragen. Op al deze gronden heeft de minister be sloten geen particuliere bevoorrading toe te staan. In verband daarmede is het vervoer van aardappelen stop gezet, terwijl alle aard appelen door de regeering worden, overgeno men, met uitzondering van die, welke' door de eigenaren voor eigen gebruik rijn verbouwd, in een hoeveelheid evenredig aan de groote van het gezin, en van de pootaardappelen, waarvoor een afzonderlijke regeling zal wor den' gemaakt. Voor de in bezit te nemen aardappelen zal worden betaald J 5 pet 100 K.G. zand- en veenaardappelen (geen tabriekaardappelen) en 6 per 100 K.Ü. kleiaaidappelen, beide soorten bestemd voor levering in het najaar, oen en ander verhoogd met een toeslag voor het bewaren. Zonder speciale machtiging der regeering, vertegenwoordigd door de Aard appel-Commissie zullen geen aardappelen mogen vervoederd worden aan het vee. Nagegaan zal worden welke aardappelen geschikt rijn voor de consumptie. Ten aan zien der daarvoor niet geschikte aardappelen zal nader worden beslist. De consumptieaardappelen zullen uitslui tend worden geleverd aan de gemeentebestu ren, die boven de voor onmiddellijke distri butie noodige hoeveelheden ook zullen moe ten zorgen voor eene reserve van goed houd- bare aardappelen, voldoende voor zes weken, waaraan alleen ingeval van nood zal mogen worden geraakt. De distributie zal op 9 October a.s. aan vangen. Begonnen wordt met gelijktijdige distributie vau geelvleezige zand- en veen- aardappelen (Eigenheimers, Groninger Kro- DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat bij' hun college is ingekomen een zoek van J. VLAMING, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden ando ren dan sterken drank in het perceel Oude gracht A 130. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren worden ingediend1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DO N ATO, Secretaris. Alkmaar, den 25 September 1917. tot tijd zal worden herhaald, om daardoor een overzicht te krijgen en te houden van de beschikbare voor nen, Roode Stars en daarmede gelijk te stel len soorten) en eene beperkte hoeveelheid klei-aardappelen (Borgere, Eigenheimers en Industrieel). Iedere toewijzing aan een ge meente zal ten hoogste 40 pet. klei-aardappe len omvatten. Met het oog op de transportmoeilijkheden zullen naar gemeenten, die genoeg eigen klei-aaidappelen verbouwem geen' zand- of veenaardappelen worden geleverd. Zoo spoedig mogelijk zal een inventarisa tie der aardappelen geschieden, die van tijd natuurlijk geval en gemakkelijk te begrijpen. Adela had geen drukte gemaakt, omdat zij niet innig bedroefd was geweest. Zij bad zich ongetwijfeld verbeeld, dat rij innig veel van Drysdale hield. Hij had haar in zekeren zin betooverd, mogelijk was „gehypnoti- j seerd" de juiste uitdrukking. Hij was, dat moest men toegeven, een knap man met netische oogen en een overtuigende tong. hij bij haar was, was rij min of meer onder een betoovering, maar zoodra die betoove- ring was verbroken, was zij weer zichzelf geworden. Van daar, dat riju dood haar kalm liet en haar niet aandeed. Er was niets geheimzinnigs of onverklaarbaars in dit al les. Wanneer zij werkelijk verliefd op hem j was geweest, zou zij het op de zenuwen heb ben gekregen. Fenlove was niet itmand met een rijke verbeelding. In dat opzicht was hij bepaald Engelsch. Hij juiste de gave van zich in eens anders toestand te kunnen verplaatsen. Hij kon de dingen van zijn eigen standpunt heel duidelijk waarnemen, kou ver genoeg langs de oppervlakte zien. ruaar,hij miste hot ver mogen om onder de korst door te dringen en de stille krachten waar te nemen, die (tear beneden aan het werk waren, bovendien was bet zijn vaste overtuiging, dat ieder ander standpunt dan zijn eigen een zekere geestelij ke afwijking verried. Vandaar, dat wanneer Jane of haar vader 'n opmerking maakte omtrent Adela's vreem- [en. BEVOORRADINGSCOMMISSIE. De minister van oorlog heeft gistermiddafl in een der zalen van rijn departement de commissie geïnstalleerd, samengesteld uit het personeel van verschilende departementen van algemeen bestuur, tot onderzoek van de be voorrading van leger en volk in tijd van oor log en daarna DE KO LE NVOORZIENING Volgens een bericht „uit regeeringskringeni" zou de Duitsche autoriteiten zich niet onge neigd betoonen een vrije kolenvaart op En land toe te staan. Deze kolenaanvoer uit geland door in ballast uitgevaren Neder- landsche schepen zal voor Duitschland een middel rijn om minder kolen af te staan, daar het die zelf zoo hoog noodig heeft, en toch een deel der producten van Nederland- schen bodem te verkrijgen. Ons land zal waarschijnlijk in staat wor den gesteld uit Engeland 100000 ton steepr kolen te betrekken, onafhankelijk van de tot standkoming eener overeenkomst. .TEELTREGELING VOOR 1918. Verleden week ontvingen de veilingbestu- ren een kennisgeving van de Duitsche com missie die zich hier te lande met den aankoop van tuinbouwproducten bezig houdt, waarbij werd voorgesteld in 't vervolg meer bepaald voedingsgewassen te verbouwen, meer boo- neo, koolsoorten, peen enz.; en minder kom kommers, tomaten en dergelijke. Vooral werd aangedrongen op het verbouwen van Ween- sclie koolrabi, eeu soort groote witte knol len, waarvoor zaad uit Duitschland zou kun nen betrokken worden. Verder werd bepaald hoeveel percent ongeveer van andere gewas sen geteeld moet worden. Naar aanleiding daarvan hebben de tuin ders nu een waarop alle veil woordigd waren. Hier werd o. m. besloten, üe teelt van sla onder glas met 20 pet. te ver minderen en dit te verkrijgen, door van de z.g. wanne sla slechts 20 stuks onder één run te plaatsen in stede van 24 stuks. De k a s s 1 a zal ook ruimer geplant wor den moeten, de regeling zal nader bekend woideu gemaakt. Van spinazie zal de volle 100 pet., evenals tiet vorige jaar, onder gias kunnen geteeld worden, met dien ver stande echter, dat hiervan 20 pot. voor het mnueulaud moet worden geveild. De pialglas komkommerteelt zal ook beperkt worden cn wel 40 pet. minder uau het vorige jaar. In plaats hiervan wordt aanbevolen: bloemkool, peen en zoo mogelijk stamboonen onder glas te telen. scheen. De komst van Drysdale had voor 't oo; blik de naald van Adela's genegenheid afwijken van het magnetische Noorden dat magnetische Noorden was hij zelf nar tuurlijk en daarom zou, nu de storende invloed was weggenomen, de naald zonder gei aas of drukte tot haar waren stand terag- keeren. Dat was in het kort wat er was ge beurd. Alles was heel duidelijk en eenvou niet weinig vleiend voor Feu" waan. En toch ging hfj voorzichtig te werk, alsof hij vreesde een- anderen invloed Lq. wer king te brengen, die de naald) weer zou kun de onverschilligheid, hij op rijn eigene su perieure manier glimlachte. Hij meende, dat hij er alles van afwist, ofschoon hij niet allés verkoos te zeggen wat hij dacht Hij vleide zich, dat hij de vrouwen beter begreep, dan zij zichzelf begrepen. Zooals hij de zaak beschouwde, was het Adela's manier om terug te koeren tot haar eerste genegenheid. Zij had hem reeds lang gekend, voordat zij kennis maakte met Hec tor Drysdale. Hij vleide zich, dat rij hem nog al bewonderde, wat op zichzelf een bewijs was van haar goed verstand en goeden smaak. Het was waar, dat hij haar nooit op eén bepaald directe wijze het hof had ge maakt. Hij had een gunstige gelegenheid af gewacht om zich te declareeren, toen Drys dale zeer ongelegen op het tooneel ver nietig en 's eïgen- nen doen afwijken, m dik voorkomen alsof "hij Richard Bardell over Hij kwam dikwijls te Stonehurst en liet het zaken of over aportaangelegenheden moest spreken. Adela ontving hem met een inne mende vriendelijkheid, die hem bekoorde, en daar Bardell en Jane rijn bondgenooten wa ren, stond men hem toe veel tijd in haar ge zelschap door te brengen. Adela scheen er niets tegen te hebben. Niets hinderde haar of was haar lastig. Zij luisterde met het grootste geduld naar hem wanneer hij de eigenschappen van een raspaard opsomde of rija stamboom beschreef en scheen daarin het grootste belang te stellen. In waarheid echter interesseerde het haar niet in het minst. Zoo zij normaal was geweest, dan zou het haar ontzaggelijk verveeld hebben; maar in die dagen verveelde haar niets. Het was te veel moeite eischte te veel inspanning om zich tot eenige aandoening op te werken. Het kwam haar altijd voor alsof dat gedeelte van haar dood was, alsof de gevoelige kant van haar natuur geheel was weggekwijnd, het vermogen om iets diep -of scherp te voelen was verdwenen. Het was een te groote in spanning om in iets belang te stellen. Zij be zat niet meer den wil om aan iemand of iets weerstand te bieden. (WooA ALKMAARSCIE i e

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1