«Telegrammen Tan heden. Omtrent de touw,tenteelt moet oog een na dere regeling getroffen worden. Koudegrond Ook bier wordt de teelt tfeperkt. Zoo tal mesi vaa sla 25 pet minder telen, van spinazie 25 pet en van au- gurkên ook 25 pet Bat giwïax boevoalbeid kan in plaats hiervan verbouwd worden van spercie- en stokboonen en peen, iets meer groote boonen, alle koolsoorten, rhabarber en soepgroenten. We krijgen dus de teelt van vroegere jaren terug, toen men nog hoofdza kelijk voor het binnenland verbouwde. BINNENLAND. DE TURfDISTRIBUTIE. De Kamerleden de heeren Duymaer van Twist en v. d. Voort van Zijp, die Zaterdag naar Coevorden vertrokken, om een onder zoek in te stellen naar de verscheping van turf, waarover in den laatsten tijd zoo ernsti ge klacht is gerezen, hebben een samenkomst gehad met verveners, scheepsbevrachters enz., die inlichtingen gaven omtrent de hoeveel heid turf, den prijs en het vervoer der turf. De hoeveelheid werd geraamd: voor het pro duct 1917 op 1.800.000.000 turven. Het res tant 1916 op 40 pet. Van beiden is nu een partij verscheept, maar als zeker mag worden aangenomen, aat, na aftrek van den natten pet. ongebruikt op het veld zal blijven staan. De prijs der turf werd voldoende geacht, maar de verscheping laat veel te wenschen over, doordat de Schip- perëbonxj zijne verplichtingen niet nakomt en zoo goed als alleen die vradt n aanvaardt, waaraan het meeste tè verdienen is. De Bond' belemmert de vrije schippers* en drijft de vrachtprijzen omhoog. Het bestuur van den Bond heeft geen contröle op zijn leden en veel scheepsruimte komt niet uit, uit vrees voor molest. Bovendien zijn ook tal van brandstoffencommissies niet op de hoogte van hun taak, waardoor óf niet'óf verkeerd wordt besteld. Ten einde verbetering in den toestand te krijgen, werden voornamelijk 3 maatregelen besproken. De regeering kan bij de gemeente aandringen op spoedige en juiste bestelling, Het vrachttarief client te otorden herzien en 'de veilige vrachtvaart der z.g. „vrije "schip pers gewaarborgd. Ten derde kunnen een groot aantal kleine schepen, 3060 tons, de turf naar Zwolle en Zwartsluis vervoeren, waar zij wordt overgeladen in groote aken, terwijl de groote schepen, 60150 tons, di rect bevracht worden voor plaatsen van be stemming. De Kamerleden begaven zich met deze waardevolle gegevens, die door feiten en cij fers zijn toegelidit, na afloop der samenkomst naar aen minister. ONS DAOELIJKSQH BROOD. De klachten over maagpijn enz., veroorzaakt door het eten van het nieuwe wittebrood, wa ren voor het Hbl. aanleiding om in bevoegde kringen }e infonneeren, óf en in hoeverre de door die patiënten gestelde diagnose de waar heid nabij kwam. Allereerst wendde het blad ziich tot dr. O. Ji Wijnhausen, den specialist voor maag-, ingewand*- en stofwisselings ziekten. Deze verklaarde, dat ook in zijn praktijk in den laatsten tijd weer meer „broodjpatiëntea" consult komen vragen. Toen, omstreeks anderhalf jaar terug, het zg. gemengde brood is gekomen, waren de klachen en de broodpatiënten legio; daarna werd de kwaliteit van het brood weer iets be- tér, manr nu de melange voor het regeerings- broód en dat voor 't wittebrood weer eenige procenten verder wordt uilgemalen en ook de stoffen, die het zwaarst in de maag liggen, mee naar binnen gaan, valt dlit brood moei lijk te verteren voor personen met een zwakke maag. „U begrijpt", vertelde dr. Wijnhausen, „dat ik voortdurend bezig ben om ai het mogelij k te doen, ten einde voor de maaglijder» een an dere samenstelling van het brood te krijgen Een half jaar geleden reeds heb ik een schrij ven gezonden aan den minister van landbouw, waarin ik erop heb aangedrongen, speciaal brood beschikbaar te stellen voor maagpatten- ten. hi' dit brood zou alleen verwerkt worden de 70 pet. tarwe, die nu ook in 't wittebrood wordt gebakken; de 30 pet. roggemeel of ger- stemeel, die thans in de melange worden ver werkt, zouden dan de gemeenschap ten goedé Komen; het rantsoen voor den maaglijder zou dus kleiner zyn dan dlat van andere broodL kaarthouders. Voorts drong dir. Wijnhausen in zijn schrijven erop aan, dat ieder, die voor een maaglij dersbroodikaart in aanmerking zou komen, een attest zou moeben overleggen, ge- teekend door twee doktoren. Dezfen laatsten maatregel achtte dr. Wijnhausen van belang, overtuigd al* hij was, dat tijdens de eerste bruin-brood-periode op ruime schaal mis bruik was gemaakt van doktersverklaringen. Het antwoord van minister Posthuma, die blijkbaar advies had ingewonnen van een s; cialist in Den Haag, die de door dr. Wijn hausen aangevoerde bezwaren voor het me- langébrood niet zoo erg vond en beweerde, dat het aantal „broodpatiëntem" niet zoo groot was (den' minister werden deze inlich tingen zeer zeker verstrekt in een periode, toen' het brood nog beter verteerbaar was) behelsde onder meer de mededeeling, „dat vooralsnog geen zuiver tarwemeel beschikbaar kon worden gesteld voor het bakken van brood ten behoeve van maaglijders, omdat de aan vragen zoodanige afmetingen zouden aan nemen, dat daaraan, gelet op dé beschikbare hoeveelheden, toch niet zou kunnen worden voldaan. „Daarbij komt", aldus luidde het schrijven verder, „dat controle vrijwel tot de onriogelijkhedien zou behooren, gezien de m.i. veel te ruime medewerking, welke tijdens de bruinbroodperiode door doktoren werd ver leend ten aanzien van het afgeven van witte brood-attesten. „Ik merk hierbij nog op, dat, naar mij meermalen van medische zijde verzekerd is, brood volstrekt geen onontbeerlijk voedsel is en zeer wel door andere voedingsmiddelen is te vervangen." Tot zoover de ministerieele missive. „Maar brood," zegt dr. Wijnhausen, „is wèl onontbeerlijk voor den werkman, en dén maagpatiënt, die toch reeds een zeer gelimi teerd dieet heeft, zullen, als hij het hoofdbe standdeel van zijn voedsel moet missen, maat bedroevend weinig en een buitengewoon een tonige mondkost overblijven. DnWijnhausen txweads echter, dat 's Mfcrótas hooêctengu- tueat om met Ja te gam op het voorstel van dm specialist, was plegen m het, heiaas niet te Iwehfioeoi leit, dat misbruik is gemaakt van de doktereattestea, jtiet ergste is, dat net brood zoo steent te vervangen is. Ook de bakkexsoesatuneu ge ven thans «bezwarenen het klaarmaken van de een oi andere pap op verschillende uren van den dag gaat ai deel bezwaarlijk, nu het gas is geiautsoeneei'ü en ook meiM'anisoen ons staat te wacüten. „Bovendien is aan t met eten van brood nog een grooL naaeei veroonüen; wy zijn rnnneis geweuu om met ons brood ook ande re voedseiüestanüoeeien tot ons te nemen, ais boter in de eerste plaats en verder nog jam, honing, kaas ol andere spijzen." Dr. Vv ijiiiiausen wees er nog eens met na druk cp> dat üe gemeenschap geen oogenblik geschaad zou zijn, ais het door hem bedoelde tarwebrooürantsoen aan maaglijders zou zijn toegestaan. In Durtschiand kon hat im mers geschieden in den tijd, toen in dat land over minder brood beschikt kon worden dan thans in het onze, dat op vertoon van een door twee medici geteekend attest nog zuiver wittebrood aan maaglijders werd verstrekt, een en ander als resultaat van de medewer king der regeering. In dit verband uitte dx. Wijnhausen nog als zijn meearng, dat, waar hij volkomen be seft de buitengewoon groote moeilijkheden, waarvoor onze regeering staat, bij deson danks toch gelooft, dat in ons .Land geen medewerking wordt verleend voor het ver strekken van de zoo hoog noodige mee Ivoor raden voor gluten en aleuronaatbrood en van de z.g. havervlokken voor de suikerzieken. Dit gebrek aan medewerking wordt niet slechts door dr. Wijnhausen gevoeld. Dezer dagen heeft een onzer Tweede-Kamerleden, de heer B. Nierstrasz, aan de Commissie van Bijstand een schrijven gezonden, waarin hij de commissie opmerkzaam maakte op de om standigheid, dat de industrie, weike zich be zig houdt met de productie van havervlokken voor diabeteslijderê, in de onmogelijkheid is, daarmede voort te gaan, omdat haar* de grondstof, t. c. haver, voor dit doel niet wordt verstrekt. Het gevolg daarvan is, dat diabeteslijders, aan wie brood, aardappelen, rijst, meelspijzen en zelfs erwten en boonen door den medicus is ontzegd, verstoken zijn van een allernoodzakelijkst voedsel, hetwelk de genoemde artikelen vervangt. „Aangezien de hóeveelheid haver", heet het verder in het schrijven, „voor de bereiding van de havervlokken, noodig voor het ge noemde doel, betrekkelijk gering is, verzoek ik u dringend maatregelen te nemen, opdat deze kwaliteit aan de bedoelde industrie worde verstrekt. „Tevens vestig ik er uwe aandacht op, dat ook de surrogaten voor suiker, zooals sac charine, crystalose, sax ine en dergelijke, nau welijks meer te krijgen zijn en niet dan tegen exorbitante prijzen." Aidus dit schrijven. „Het is toch feitelijk niet billijk," zeide dr. Wijnhausen, „dat de arme diabetespatiënten verstoken zitten van het voor hen zoo drin gend noodige voedsel, terwijl den koekebak- xers volop meel wordt verstrekt. Ik wil daar mede natuurlijk geen oogenblik zeggen, dat men eenig groot bedrijf zou moeten stopzet ten, maar 't is hard, dat voor de zieken zoo goed als geen meel beschikbaar werd ge steld." Naar aanleiding van dit gesprek met dien specialist informeerde het Hola. aan de glu ten- en aleuronaatfabriek te Amsterdam en vernam, dat inderdaad de voedingsartikelen voor diabetespatiënten zoo goed als niet meer voorradig zijn en slechts af en toe bij mondjesmaat worden beschikbaar gesteld. 1 In verband met de bovenstaande uitlatin gen van dr. Wijnhausen wendde genoemd blad zich ook nog tot prof. R. H. Saltet, hoog leeraar in de gezondheidsleer, om zijn oor deel te hooren over de samenstelling van het brood. „Wij zullen ook dit euvel van den oorlog lijdzaam moeten dragen", zeide de hoogleer aar. Wij zullen ons moeten troosten met de gedachte, dat gezonde menschen er niet ziek van zullen worden." Trof. Saltet wenschte als zijn bezwaar te souligneeren het feit. dat de rantsoenen wel héél schaarsch worclen, zij het dan ook niet voor iedereen De moeder van een groot ge- voor iedereen. De moeder van een groot ge- peuklitmnende dienstbode; de politieman, om maar een paar categorieën te noemen, hebben aan wat thans wordt toebedeeld, niet genoeg. Rijst en aardappelen zullen het te kort aan brood moeten dekken, al is dat ook voor velen een ongewone en dus minder aan gename toestand. ONZE KOLENVOORZIENINO. Naar de Tel. verzekert, zal de bekrachti ging van de overeenkomst tusschen Engeland en Nederland iuzake de kolenvoorziening spoedig plaats hebben. Zij zou nog slechts wachten op de vervulling van eenige formali teiten. De onderhandelingfii met Duitschland zijn in de laatste dagen niet gevorderd. In Limburg wordt alles in het werk ge steld om de kolenproductie zoo hoog moge lijk op te voeren. Met behulp van militairen worden nieuwe spoorlijntjes aangelegd, ten einde het transport zoo vlug en rationeel mo gelijk te kunnen inrichten. REGEERINGSPRIJZEN VOOR HOOI. De prijs van de regeering voor het bena derde Kampereilander hooi is 37 tot 38 per 500 K.ó. Daar er reeds te Kampen en in de omstreken van 42 tot 44 voor tweede soort binnenhooi wordt besteed, zijn deze prijzen zeker laag te noemen. E!r werd nog niet veel van het benaderde regeeringshooi verscheept. DE GRIEVEN DER ZANDBOEREN. Naar aanleiding van het adres van ruim 500 zandboeren uit de omgeving van Amersfoort aan den minister van landbouw, heeft de eer ste onderteekenaar van het Rijksbureau van de distributie van granen en meel ten ant woord ontvangen: le. dat de garantieprijs voor rogge van den oogst 1918 de volle aandacht van den minister heeft; 2e. dat de ervaring geleerd heeft, dat inbe zitneming van den geheelen rogge-oogst met het oog op de broodvoorziening een gebie dende eisch is. De regeeringscommissaris kan den burgwaeeatex machtiging verkenen broodkaarten, geldig te verklaren voor de verstrekking vaa meel; 3e. dat de prijzen der distributie-artikelen, met name het veevoeder zuilen warden her zien; 4e. dat ten aanzien van de voorziening van natuunnest vooi*deu verbouw van granen üuor ons met kan worden ingegrepen; oe. dat nader zal worden oexicht of een be tere regeling van petroleunivooxzienmg mo gelijk is. Verder deelt het Rijksbureau mede, dat maatregelen in voorbereiding zijn, beoogende de levering van petroleum aan gezinnen, die van eike andere Kunstverrichting zijn versto nen. EEN OFFERBUS. Aanstaanden Zondag zat te Maastricht op de Maasbrug worden onthuld- een offerbus van gesmeeü ijzer op een voetstuk van Bel gisch graniet, met het opschrift: „Voor de ar men". terwijl op het graniet wordt gebeiteld: „God behoede ons land voor oorlog". Het denkbeeld en de uitvoering gaan uit van den architect Koster (van Philips' sigarettemfa- briek), de kosten worden gedragen door de gebroeders E. en W. Philips, terwijl door hen reeds een gift voor de armen is toege zegd. Het monument is aan het gemeentebe stuur aangeboden en door dit college aan vaard. DE HAAGSCHE WETHOUDER ONTEVREDEN OVER DE KOLEN LEVERING. In den gemeenteraad' van 's-Gravenhaga ia door den wethouder medegedeeld, dat de re sidentie gedurende het winterhalfjaar, begin nend 1 October, op ruun 21 mülioen M'. gas zou künnen rekenen, behoudens aftrek van wat reeds te veel gebruikt is: dat is ongeveer 55 pet. van de normale productie. Men zou zich hiermede kunnen vereenigen, zei de wet houder, indien andere gemeenten op gelijke wijze behandeld werden. Maar gebleken is, dat Den Haag krijgt 55 pet., Amsterdam 61 pet.,- Arnhem 69 pet., Groningen 72 pet., Rotterdam 78 pet., Vliasingen 90 pet., Hille- gom 92 pet., Oudewater 95 pot., Tholea 133 pet. Bij de replieken meende de heer Hoejenbos, dat het rijkskolendistributiebureau ia uitge gaan van het standpunt, dat ieder een geljjk gasrantsoen krijgt. Aangezien Den Haag tot dusver royaal is geweest, ontvangt men hier slechts 55 pet. GOED AFGELOOPEN. Zaterdagavond ontspoorde door aanrijding eener koe tusschen Afferden en Deest eeü overvolle extra tram met bezoekers van den Katholiekendag te Nijmegen. Geen persoon lijke ongelukken. Het verkeer stona echter gisteren wegens schade aan den weg stil. EEN OPLICHTER AANGEHOUDEN Te Breda is aangehouden een 17-jarige jongen, afkomstig uit Oostburg, die te Vlis- singen en te Middelburg verschillende winke liers, inzonderheid juweliers, voor be ia: rijke waarden heeft opgelicht. Hij verdocht kostbaarheden, die hij op deze wijze kreeg, gedeeltelijk en gaf de andere aan meisjes weg, zich houdende alsof hij veel geld te verteexen. had. Verschillende der verduisterde voorwer pen zijn reeds door de politie te Vliasingen bij de koopers of bij haar, die ze ten geschen ke kregen, in beslag genomen. GEWETENSBEZWAREN TEGEN DIENSTPLICHT. Op de desbetreffende vragen van den heer Gerhard, lid der Tweede Kamer, heeft de mU nister van justitie geantwoord het bestaan van onoverkomelijke gewetensbezwaren tegen dienstplicht mogelijk te achten. Vermits de uitvoering van ae wettelijke regeling van den militairen dienstplicht aan zijn departement niet is opgedragen, zou ook het bevorderen van de totstandkoming van wettelijke bepalin gen, waardoor aan die bezwaren wordt tege moet gekomen, niet behooren tot den werk kring van zijn departement. DOODSLAG Zaterdag kregen in een woning aan de Coenraadstraat te Amsterdam een juffrouw en haar dochter twist, die zoo hoog liep, dat de moeder door de dochter zoodanig op het hoofd werd geslagen, dat zij naar een van de ziekenhuizen moest worden overgebracht. Gisteren is de vrouw overleden. UIT EGMCND AAN ZEE. Mijnen spoelden aan ongeveer 400 Meter benoorden strandpaal 37, bij paal 42 en bij paal 34. De bij paal 34 aangespoelde was een con tactmijn, die aan den Marinepost te Bergen aan Zee werd geborgen. Te half vijf gisterenmiddag passeerde een Hollandsche vliegmachine van Zuid naar Noord langs de kust. In de verte zag men haar keeren, zij kwam een kwartier later met nog twee andere vliegtuigen vanuit het Noor den. KORTE BERICHTEN. De twee gemeenteveldwachter» te Zeve naar, die waren geschorst op vermoeden van smokkelarij, hebben nu ontslag gevraagd. Zondagmorgen is door onbekende oor zaak het bovendeel der machinekamer van de fabriek der N.-Holl. Pulp-, Jam- en Conser- venfabr'ek (Gebrs. Docter) te Beverwijk uit gebrand Twee soldaten uit het vliegkamp Soea- terberg zijn aangehouden wegens vervoer van uit dat kamp gestolen benzine. Bij een auto verhuurder, een kapper en villabewoner in de buurt werd benzine in beslag genomen. Eerst genoemde werd gearresteerd. De koningin-moeder gaat Maandag 1 October het zomerverblijf te Soestdijk ver laten om naar Den Haag terug te keeren. Te Eindhoven wordt een tentoonstelliüt gehouden van Belgische moderne kunsl waaraan verbonden zijü verschillendè feeste lijkheden ten behoeve van Belgische liefdadi ge doeleinden. Door het stopzetten van de Veemendaal- sdie katoenspinnerij wegens kolengebrek zijn thans pl.m. 800 arbeiders zonder werk. Hun wordt nog 75 pet. van hun loon uitbe taald. Het lijk van het bedolven Amsterdam- sche knaapje is gisteren gecremeerd. Onder de vele bloemstukken was er een van schoolmak kertjes. Er waren vele belangstellenden. De onthulling vaa het monument voor wijlen den heer P. Hols, ia leven secretaris van den Alg. Ned Typografenbond, is tot nadere aankondiging uitgesteld. De weverij .yam den heer H. Hedeman Jr. te Almelo is stopgezet wegens gebrek aan grondstoffen en steenkool. Den 500 werk lieden wordt het volle loon uitbetaald Wegens gebrek aan veevoeder zullen eenige boeren te Weesp voor eigen rekening hunne koeien doen slachten en het vleesch aan de ingezetenen verkoopen voor 30, 40 en 50 cent per pond. Volgens het N. v. d. D. zijn plannen in overweging bij de spoorwegmaatschappijen1, om de le en 2e klasse tijdelijk te doen verval len, zoodat er dus alleen 3e klasse gereisd kam worden. Twee Duitsdie vrouwen werden bij Ven- lo aangehouden wegens het smokkelen van cognac. Bij nader onderzoek bleek de eene ze ven hemden en de andere in plaats van een Den opperbevelhebber van land- en zeemacht is gebleken, dat er valsche verlof passen gebruikt worden, die zeer bedriegelijk zijn nagebootst. Met het ook hierop zullen de passen van een perforatiemerk voorzien worden en verder göirukt worden op een meer sprekend gekleurden achtergrond. Een keliner te Amsterdam heeft aangifte gedaan dat hij Zondag, toen hij wilde vech ten, aan een omstander zijn jas in bewaring heeft gegeven, welke man zich daarmede uit de voeten heeft gemaakt. —Uit een brief, die op een bankierskan toor te Rotterdam ter verzending gereed lag, werd verleden week 5000 vermist. Na on derzoek bleek, dat een bediende, die het vol ste vertrouwen bezat, het geld had weggeno men. STAATSLOTERIJ. Trekking van 25 September. Ns. 3470 25000. No. 8784 1500. Ns. 5877, 6165, 6003, 12125 en 10346 1000. Ns. 16408, 5544, 7251, 2347 en 2082 400. Ns. 11096, 17118, 5786, 18659, 11314 en 19307 200. Ns. 8063, 12200, 19798, 2910, 3008, 2353, 9496, 16649, 5855, 5432 en 12928 100. ONZE. KOLENVOORZIENINO VAM BNQELAND, "S-QEA VfeNHAGH, 95 Sopt. Do Com missta der Ai. O. T. maakt bekend, was de Bngalsche Regeering medtdesling te hebben ontvangen dst deea in afwaskllng op da definitieve altdag van onderbande Hogen, weike op ooganbllk met N. 0.7. worden gevoerd betreffende da levering van kolen en waarbij ook oase scheep vaart In belangrijke mate is betrokken, bereid Is th&n9 reeds sen boaveélhaid van honderdduizend ton steenkolen aan Neder land te levaren, mits Nederland de noodige regelingen treft om deze uit Engeland te betrekken. De maatregelen zijn thans in voorbereiding ten einde voldoende scheeperuimte ter beschikking te krijgen tot nanvoer van de bedoelde boeveelheid kolen. T1TBBDE KAMER. 'S-ORAVENHAOH, 8» Sept. Tweeds Kamer heeft de voorstellen tot Grond wetsherziening niet Tl stemmen vóór en 3 (die van de heeren Van Idslngn en Blchon van IJssaltnondej tegen; de onder wQs-paragraaf met algemeene stemmer en de additioneele artikelen met slgameene stemmen, behalve dia van dan hear Tan Idalnga. DIEFSTAL BIJ Mr. FOCK. 'e-ORAVENHAOE, 25 Sept. 191T. De voorzitter der Tweede Kamer, Mr. Fock, tijdelijk verblijvende In Motel De Witte Brug, kwam gistaren tot da ontdekking dat tusschen Zaterdag en Maandag in zijn onbewoond hui» aan den Laan van Meerdervoort Is Ingebroken en al het silverwerk was gestolen. AROBNTINIÊ MOBILISEERT ZIJNE VLOOT. LQNDEM, >5 lept. Uit New-York werdt door het Associated Press Agentschap ge beval is i 1 Argentrj] vjoot. Br heerst ongewone militaire feedrij meld, dat in Argentinië het kondlgd tot Mobilisatie van de afge- [nicne vlgheld. Waarschijnlijk houdt dit laatste verband met de epoorwegatahlng. Doei een hooggeplaatst ambtenaar heeft verklaard, dat de generale etaf bet sog gevestigd heeft op anders noodzakelijkheden. STADSNIEUWS. DE GASBESPARINQ. Er is gisteren in de stad 6640 M*. gas ver bruikt en wij mogen niet boven de 6000 kubieke Meter komen. De directie der gasfabriek heeft in verband hiermede besloten, de uren, waarin er geen gas wordt geleverd, te vermeerderen. Van morgen af aan zal de gas toevoer stop gezet worden 's middags van 14 uur en 's nachts van 125 uur. Ook voor den Zon dag geldt deze maatregel. Alleen kan men 's Zondagsmorgens niet om 5, doch eerst om 7 uur gas krijgen. Helpt deze maatregel niet, dan zal er nog krasser moeten worden opgetreden. Mis schien zullen we weldra na 9 uur geen gas kunnen krijgen! Maar zoo'n radicale bespa ring zou verkieselijker zyn, dan heelemaal geen gaslevering, nóch voor verlichting nóch voor koken en verwarming. Intusschen zij een ieder nogmaals de meest mogelijke bezuiniging aanbevolen. Wat men thans niet vrijwillig doet, .daartoe, zal men straks gedwongen worden. POLITIENIEUWS. De heer J. J. Stevens, schrijver bij de po litie alhier, is ooor den heer burgemeester benoemd Lot inspecteur van politie-titulair. Door dien heer J. H. G. v. d. Berg, inspec teur van politie alhier, is aangehouden de re- ckfftóst F. J. It, terzake diefstal uW eert wo ning van een gouden horloge met ketting. Een en ander werd ia beslag" genomen. Op veraoek van dien commissaris van poli tie alhier is te den Kaag aangehouden de Duitsehe deserteur P. A. L. P., terzake dief stal van 65 dloor verbreking van een afslui ting. De man is naar het huis van bewaring alhier overgebracht. In die goederenloods van de H. IJ. S. M. alhier is ingebroken. Verschillende goederen worden vermist. De politie stelt eep onder zoek in. AR RON1DISSE MENTSRECHTB ANK. Uitspraken van heden. Johannes S, 6 rnd. gev. met aftrek van preventief. Leendert Z., 15.— of 10 d. h. Klaas S., 3 w. gev. Pteter J., 15.of 10 d. h. Jantje M., 1.— of 1 d. h. Aldert D. 15.— of 5 d. h. Leendert B„ 15.— of 5 d. h. GuStave de B., vrijspraak. Pieter Gometis R., 1 w. gev. Adrianus B., 14 d. gev. Adrianus B., 15.— of 5 d. h. Jacobus Anthonius T., ter beschikking dfcr regeering gesteld, zonder eenige straf. PRIJS BEHAALD, Naar wij (vernemen bestond de prijs, door het bataljonsmuziekkorps te Utrecht behaald^ uit een groote zilveren medaille van den Alg. Ned. Bond voor Vreemdelingenverkeer cn een speciale medaille voor den dirigent. HOOGERE HANDELSSQHOOL. De heer L. Jonker, die onlangs het einddi ploma der Hoogere Handelsschool te Alk maar behaalde, slaagde, na vergelijkend on derzoek, voor candidaat Indisch ambtenaar. V AANDELONTHULLING. Door de afdeeling Alkmaar van den Alg. Nedlerl. Metaalhewerkersbond werd Zater dagavond in 't „Gulden Vlies" eene feestelijke bijeenkomst gehouden; ter gelegenheid van de onthulling van een vaandel. Behalve een groot aantal leden met hunne vrouwen of huisgenooten, waren ook aanwe- de dagelijksdie bestuurders van de ver- il lende moderne vakvereenigingen. Nadat de voorzitter, de heer H. Mooij, de aanwezigen een welkom had toegeroepen, en _had medegedeeld, dat door de staking te Leidien en Zwolle, de heer Danz, lid van' het FL Bverhinderd] was de op het programma aangekondigde feestrede te houden, werd een aanvang gemaakt met het uitvoeren van een paar mooie orkestaummers, gevolgd door een 3-tal cabaret-liederen, gezongen door dien heer B. Velleman op de hem eigen zeer ver dienstelijke wijze; en door het publiek luide Hierna schetste de voorzitter in korte trek ken den grooten bloei van de vereeniging. Vooral in den laatsten tijd is het ledental sterk toegenomen. Ofschoon het natuurlijk een verblyidiend verschijnsel is, dat de afdee ling, wat haar ledental betreft, aan de spits van de moderne vakvereenigingen staat, moe ten wiji ons niet voorstellen, dat wij nu klaar zijn, want er loopen helaas, nog te veel on georganiseerden rond. Maar we zijn vol goe den moed en1 zullen niet rusten, voor we alle metaalbewerker» in onzen bond hebben ver- eeoigd. Spr. deed vooral in deze een beroep op de vrouwen, en verzekerde dat zij vooral de man nen moeten steunen in den strijd voor betera levensvoorwaarden. Nadat de heer Velleman nogmaals onder hetzelfde enthusiasme een drietal liederen had gezongen, was het kardinale punt: „Vaandel-onthulling" aan de orde. In een kort en krachtig betoog, zette de voorzitter van de feestcommissie, de heer Leemeijer, uiteen de groote beteekenis van een banier. Spr. sprak van liet verschil tusschen het vaandel van liet militairisme en dat van den arbeid. Aan de eene zijde het symbool van strijd die dood en verderf brengt, aan de an dere zijde strijd voor een beter, een meosch- waardiger bestaan. Spr. besloot zijn toe spraak met den wensen, dat de leden hun ba nier steeds trouw zullen blijven1 en dat nog veie andexen zich geroepen zuilen gevoelen om zich daaromheen te scharen. Vooral aan die bestuurders, welke zich zooveel moeite getroostten om het bedrag van 60 voor aankoop bijeen te brengen, bracht spr. een woord van hartelijken dank. Hierna nam spr. het omhuldsel van het vaandel weg en trad het dag. bestuur der adsp. afd. op het podium om als huldebetoon een groote krans aan het nieuwe vaandel te hechten. Een paar zang- en muzieknummers volg den, ^waarna de heer/Rus, voorzitter van ae Transportarbeiders, het bestuur en de leden namens zijne organisatie geluk wenschte met hunne banier. Namens den Alkm. Bestuur- deraband en de S. D. A. P. richtte de heer D. Plevier enkele waardeerende woorden tot de feestvierende vereeniging. Verder werd de avond aangevuld met nog eenige zang- en muzieknummer», en tot slot werd nog door. vele danslustigen een uurtje genoten. NEDERLANSCHE BONiD VAN MID DELBAAR PERSONEEL BIJ DE POS TERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. Den 23 September hield de afd. Alkmaar van bovengenoemden bond, onder voorzitter schap van deni heer P. Vrije Jlr., een vergade ring in 't Oulden Vlies. E>e neer V. heette de leden hartelijk welkom, vooral hen die uit dot Helder en Enkhulzen zich dé moeite hadden iretroost naar Alkmaar over te komen. De aarverslageti van penningmeester en secre taris werden goedgekeurd, alsmede het ver slag van het bondscongres, uitgebracht door Rüldanua. Aan de beurt van aftreding waren de hee ren Vrije van Hoorn en dë Nijs van Schagen, die beiden werden herkozen, resp. als voor zitter di penningmeester, terwijl mej. Rolda- nus van Alkmaar als secretaresse werd be noemd. 'De heeren D. Bakker en A. H. D. Erkern, beiden te Hoorn, werden als commis sarissen van het dagelijksch bestuur toege voegd. Tot leden van de kascommissie voor dit vereenigingsjaar werden benoemd de hee ren van Wilsem te Hoorn en Krook te Uit geest. 4

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2