No. m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. AIstGkoD tas oBiBbadelfjk uurwerk Honderd en negentiende Jaargang. im m 3 ifflüÖBr M fe p. post f 150. Ad*iMid2LSï 0. rrtel, groofe tetters naar plaatsriïintd. Brteien ft. V. Boek- öd RandeïscrnkkBrn BERM&. FOSTER A ZDON, Vnontam e 9. Tetefnr. 3. SQ1DEBD1U 27 SEPTEMBER. iVEM» Kennisgeving. Over don abonnefrer.fspiijs wordt blf v<?o»,uHbeta'fng brscfrlkl Bewijsnummers 5 c®n*- m ALKMAAR, 27 September. De zitting van den Duitschen rijksdag ia gisteren geopend. De president, dr. Kkmpf, heeft een luid toegejuichte redevoering ge houden, waarin vooral tegen president Wil son van leer getrokken werd en waarin werd verzekerd, dat leger en volk in Duitschland in het hoogste legerbestuur een onwankel baar vertrouwen hebben, en dat, wanneer de tegenstander Duitsch lands recht op leven en vrije ontwikkeling niet wil erkennen, in den strijd voor keizer en rijk zal worden volhard tot het gelukkig ejnde. Na het afwerken der agenda werd de zit ting verdaagd tot 3 October. Men zal pogen den geheelen zdtipgstijd uiterlijk 10 October te laten aïloopen. Niet in den volte) rijksdag, maar in de bij eenkomst der hoofdcommissie zal de rijks kanselier waarschijnlijk heden het woord voeren. Fn niet over de oorlogsdoeleinden zal hii spreken, maar slechts in liet algemeen over ueu milnairen, poli rieken en economi- schen toestand. Toch wordt gedacht, dat dr. Michaelis de volgende week nog wel in een openbare rijksdagzitting het woord zal voeren. Voorloopig zal er dus wei geen nadere verklaring over de vredesbemiddeling van den Paus en over Duitsch lands houding, ten opzichte van België te wachten zijn de Köln. Ztg. is geïnformeerd, dat de rijkskanse lier heden wel over België zal spreken. Wij zullen het morgen weten! opzichte van België te wachten zijn. 1 Er( schijnt echter een nadere nota over België uit Berlijn verzonden te zijn. We moe ten dit afleiden uit telegrammen, verzonden uit Parijs en Havre. In de berichtgeving schijnt een schakel te ontbreken. Immerg ter wijl uit de genoemde steden persbeoordee- lingen over een Duitsche aanvullingsnota worden geseind, is van een dergelijke nota in ons land nog niets bekend. Eenige aanwij zing komt wellicht uit Londen. De Westmin ster Gazette gewaagt, volgens een telegram, naar een verklaring van de Weser Ztg., vol gens welke Duitschland op een vraag van den Paus of het antwoord op de pauselijke nota ook op België van toepassing is, beves tigend zou antwoorden. Nu is het mogelijk, dat Berlijn dit nadere antwoord thans heeft gegeven. De Köln. Ztg. gewaagt van tè Ber lijn loopende geruchten over een kroonraad te Berlijn, waarin Duitsch lands vredesvoor waarden tot in de kleinste bijzonderheden zijn vastgesteld, welke den Paus zijn niedege- deeld, terwijl ook een geheime nota naar den Paus is gezonden over België. Staatssecreta ris von Kühlmann zou geëischt hebben, dat Duitschland België zou opgeven. Uit hetgeen de rFansche en de ie Havre verschijnende pers er over schrijft, valt op te maken, dat 't antwoord inzake België evenwel niet slechts annexatie-plannen» maar onder zekere voor waarden, dat het „waarborgen" eischt ai de ze o. m. wenscht te verkrijgen door bestuur lijke scheiding tusschen Walen en Vlamin gen en ook door andere politieke en militaire maatregelen. Uit de persbeoordeelingen blijkt, dat algemeen de Inwilliging van de ge stelde voorwaarden als het einde van de Bel gische onafhankelijkheid wordt beschouwd. Bladen als de Matin schrijven minachtend over de nota. De socialistische couranten be- toogen, dat Duitschland voor het eerst zijn voorwaarden preciseert en dat de entente thans de hare daartegenover moet stellen. Waar wij de preciseering niet kennen, moe ten wij natuurlijk eenig voorbehoud maken. Maar wij gelooven niet, dat Duitschland zich thans reeds bereid verklaart, onvoor waardelijk België prijs te geven. En zoo lang een dergelijke.verklaring .uitblijft valt ex voor den vrede niet veel te hopen is België door den heer Asquith niet genoemd de toetsL steen van de goede trouw der Duitsche regee ring en eischt de oitente niet een duidelijk ja of neen tea aanzien van het Belgische vraagstuk? Zoolang het duidelijke antwoord, dat vrij wel de geheele wereld buiten Duitschland van Duitschland beslist verlangt, uitblijft, zoolang ligt er op den weg naar den vrede 't voornaamste struikelblok. Niet het eenige, maar het belangrijkste. En als dit er nog ligt, komt de vrede geen ètapje verder 1 In de bocht van Yperen, 10 K.M. breed en 5 K.M. diep, zijn de Engelschen opnieuw tot den aanval overgegaan. Evenals verleden Donderdag is er gisteren vooral ten noorden van den weg van Yperen naar Meenen ge vochten. Daarbij is de tactiek, toen toegepast, weer gebruikt. Nadat eergisteren de Duit- schers tegenaanvallen hadden geleverd, ter rein gewonnen en 250 gevangenen gemaakt hadden, gingen gisteren de Britten tot den aanval over 's Nachts hadden vliegers en ka nonniers het hunne gedaan om de Duitsche stellingen te bestoken, daarna volgde 's mor gens een gordijnvuur en even vóór zessen kwam de Britsche infanterie bij mooi, maar nevelig weer, uit de loopgraven. Een verwoe de strijd volgde over een front van bijkans 10 K.M. tusschen Langemarck en Hollenbeke. Het laatste Duitsche legerbericht meldt, dat de Britten op enkele plaatsen tot op 1 K.M diepte%i de Duitsche gevechtszone doordron gen. Het latere Engeische lf^erbericht ver klaart, dat de operaties volkomen zijn ge lukt, de z.g.n. Towefhamlei is veroverd, sterke Duitsche verdedigingswerken op de oostelijke helling zijn bezet, ten noorden van den weg Meenen-Yperen weiden de Duit- schers uit hun stellingen verdreven, de rest van het Polygnebosch werd evenals het dorp Zonnebeke genomen, terwijl aan den linker vleugel 800 M. gevorderd werd en er meer dan 100 gevangenen gemaakt werden. Zoo naderen de Engelschen den „steenweg" Pa- schendaele-Becelaere, wanneer zij dezen heb ben bezet en noordelijker Poelcapelle en zui delijker Gheluvelt en Zandvoorde hebben ge nomen, zullen ze de geheele heuvelrij heb ben bezet, welke ze noodig hebben voor hun doel, de Duitschers van Yperen en daardoor van de Belgische kust te verdrijven. Uit het verloop van den aanval van gisteren is opnieuw gebleken, dat dit doel slechts bij heele, heele kleine stapjes wordt genaderd. -m VAKIA. DE OOSTÉNRIJKSCHE BEGROOTING. De pcetenrijksche minister van financiën heeft in het Huis van Afgevaardigden de be grooting voor 1917/18 ingediend, welke, de buitengewone omstandigheden van den oor log in aanmerking genomen, de gezamenlijke uitgaven van den 6taat stelt. Daarvan zijn 2680 millioen vaste en op 11.084 millioen 8.40414 millioen voorbijgaande uitgaven. Tot de vaste uitgaven behooren de renten van alle tot nis. toe aangegane oorlogsschuiden tot een bedrag van 857 millioen. Tot de voorbijgaande uitgaven behooren de uitslui tend door den ooi log veroorzaakte uitgaven, ajs de toelagen voor de gemobiliseerde ge- vfepende macht tot een bedr ag van 6000 mil lioen en voor de vluchtelingen en door den oorlog getroffenen 166 J4 millioen. Van die op 2397 millioen geschatte in komsten zijn 1945 millioen vaste inkom sten: de rest, 452 millioen, wordt hoofdza kelijk belastingen, 51 millioen uit tolgelden, f 176 Ya millioen uit tienden, 228 millioen leges, 324 >4 millioen uit monopolies en 775 millioen uit staatsbedrijven. Voor dek king van het tekort vraagt de regeering mach tiging voor een crediet van 6000 millioen. ïerin is begrepen de verkregen machtiging voor een crediet van 3000 millioen bij de voorloopige begrooting. De toi laste van Oostenrijk komende zui vere ooriogBuitgaven bedroegen in eten loop der eerste drie oorlogsjaren te zamen 13946^5 millioen, voor het vierde jaar zui- ïen oOOO miiüoen noodig zijn. Op 30 Juni 1917 bedroegen de uit de maat regelen, voor de uorlogscredietoi voortvloei ende schulden 2062814 millioen; ƒ1161414 millioen ex' van zijn oorlogsleeningen, 9,014 millioen andere leeningen; van de laatste waren o. a. 347114 millioen afkom stig van ieeuimgeu van Oostoirijksche banken en spaarkassen en 1202 >4 millioen werden opgebracht door leuning in het ^buitenland. KERENSKI, ZOOALS HIJ WERKELIJK IS. Een medewerker aan de „Daily Mail" be schrijft den Russiscben leider Kerenski, met wien hij persoonlijk bevriend is. Hij vertelt o. eut „Aan den lunch, een allereenvoudigst maal, zaten behalve ongeveer dertig Kussen van al lerlei rang en stand, ook de drie Fransche socialisten Monté, Lafront en Cachan aan. Ondanks het regeeringsbeslu.it was er ook wijn op tafel, maar Kerenski zelf moet streng diëet houden en drinkt slechts melk. Zijn conversatie is schitterend. Hij heeft al den geestdrift van de jeugd. Hij lijkt veel jon ger dan hij werkelijk is, n.l. 36 jaar. Aan zijn rechterhand zit een forsche zeeman met zwa re jgehruinde armen, die tot de Zeelieden- Raad van de Oostzee-vloot behoort, en tel kenmale alia Kerenski spreekt over zijn ge liefkoosd onderwerp, zijn geloof in het ge zond verstand van het Russische volk, wijst len hoe hij met het Engeische volk moet om springen? Geloof mij, wij mogen misschien niet veel weten, maar wij kennen ons éigen volk." Zijn geestdrift is aanstekelijk, zijn trots op de revolutie is'onbegrensd. „Wij doen slechts wat gij eenige eeuwen geleden hebt grdqan", zeide hij, „maar wij irachtea het Vier te doen zonder een Napoleon of een Crom well. De jonge advocaat ikt thans de werk- manskiei. die hij in de eeiste dagen van de re volutie aroeg, voor .een uniform verwisseld. Ook zijne denkbeelden zijn door den drang der omstandigheden gewijzigd. Zijn geloof in het gezond verstand van het Kussische volk is zwaar geschokt en de man die de doodstraf heeft afgeschaft, is gedwongen ge weest d'ic weer in- te voeren. Maar zijne idea len zijn dezelfden gebleven Hij heeft die ge wijzigd maar niet opgegeven. „De menschen noemen mij een kianliinni- j gen idealist", zeide hij, „maar gelunkig dat er idealisten op de wereld zijn." Want on danks al zijn energie is Alexander Feodore- witsj Kerenski een id ealist. Van den dag af waarop hij de Universiteit te Pctrograd ver liet om zijn Loopbaan als rechtsgeleerde te aanvaarden heeft hij nooit zijn materieel voordeel boven zijn politiek ideaal gesteld. 1 Hij zou als advocaat schatten hebben kunnen verdienen. Maar in plaats daarvan gebruikte hij zijn tijd om de onderdrukte en onschuldig aangeklaagde gevangenen te beschermen in de beruchte rechtszaken, die die Russische ge rechtshoven onder het oude régime tot schande strekten. Zijn evangelie was ctat van iet lijden en hij heeft tijdens zijn kortstondige doch bedrijvige loopbaan zichzelf nooit gespaard. „Wat niet waardig is om voor te sterven, ijs ook niet waardig om vopr te leven", is een van zijn lijfspreuken, eveqals dit: „Groote voorrechten leggen groote plichten óp." Als vurig patriot heeft Kerenski geen sym pathie voor Duitschland of het Duitsche re- geeringsstelsel. De Duitschers hebben spoe dig in hem een onverzoenlijken vijand lèeren zien en getracht het Russische volk tegen hem op te zetten door het spook van een Napole on voor hen op te roepen. Hij heeft altijd de Fransche en Engelschq idealen bewonderd, maar daar hij niet gereisd heeft en slechts een weinig rransch spreekt, heeft hij zijn kennis van beide landen slechts uit boeken opge daan. Hij. ia echter, ook onder zeer moeielijke om standigheden, een krachtig voorstander der Entente geweest en heeft er meer dan ieniand anders toe bijgedragen om het Russische volk de noodzakelijkheid te doen inzien om den oorlog voort te zetten. Hij heeft vele vijanden en zoowel de extre misten van rechts als van links staan hem naar liet leven. Maar.zelfs zijn felste tegen stander kan niet ontkennen dat hij persoon lijken moed heeft. Bij de duizend en een vraagstukken die hij iederen dag te behandelen heeft, toont hij een doorzicht, dat mij er aan doet twijfelen of er wel iemantf in Rusland is, zoo zeer ais hij in staat om het land door de zware crisis heeat te helpen." VERMINDERING VAN HET RUS SISCHE LEGER. Het Deensche blad „Politiken" verneemt uit St. Petersburg bet volgende: iDe voorloopige regeering beeft besloten de legersterkte te verminderen en wel óp de volgende gronden: le. bet land kan het niet langer zonder mannelijke arbeidskrachten stellen2e. het is doelmatig het leger te ontlasten van1 die soldaten, die te oud of ge wond zijn en wier strijdvaardigheid met groot meer is. Deze maatregel zal in financieel opzicht belangrijke gevolgen hebben, omdat hij de schatkist zal ontlasten van die ondersteuning der families, welke in 't geheel 100 millioen roebel bodrj ongeveer EEN GEKEND FRANSCH VLIEGER GESNEUVELD. Den Ilea September viel kapitein Guyne iner, een der beste vliegers van Frankrijk. Hij Petersburg veroordeeld tot levenslange dwangarbeid. Zijne vrouw is vrijgesproken. 1 Generaal Kornlloff en andere officieren, woden gevangen gehouden in de stad By- chof, in de provincie Mogilef, in afwachting van het gerechtelijk verhoor. De Engeische minister-president Lloyd Oeorge verliet Maandagnacht Londen voor een bezoek aan Frankrijk. In het Oostenrifkscfu Huis van Afge vaardigden verscheen de Tsjechische afge vaardigde Burival, die wegens hoogverraad ter dood veroordeeld, doch begenadigd was. Ondanks 'het verzoek van den voorzitter, wjl- de hij niet heengaan, de zitting werd daarop geschorst REPARATIELEDER. Het Bureau voor mededeelingen inzake de Voedselvoorzieningen bericht: Het Rijksdistributiekantoor voor huiden en leder heeft dezer dagen een aanvang maakt met de verzending aan de gemeenh sturen, die dit aanvroegen van zooileder voor reparatie. Elke gemeente heeft, in verband met de beschikbare hoeveelheid, een kwantum leder toegewezen gekregen voor de maand October. Tot die hoeveelheid kunnen de ge meentebesturen bons uitgeven aan hen, die voor deze distributie in aanmerking komen. De bezitter van zulk een bon, kan, zoo hij zelf repareert, tegen afgifte van den bon zooile der ontvangen van den lederhandelaar; wie zich voor reparatie wendt tot den schoenma- wer, moet den bon aan dezen afleveren, die op zijn beurt tegen inlevering der ontvangen bons van den lederhandelaar een daarmede overeenkomende hoeveelheid zooileder ont vangt. Voor de eerste maal kan de lederhan delaar den schoenmaker een klein ledercre- diet ten hoogste een croupon - geven, dat dan later door de in te leveren. Bons moet worden verantwoord. Op deze wijze is tege moet gekomen aan den wensch der handela ren om bij de regeling der distriubtifi niet te worden uitgeschakeld. De handelaren zijn echter, ter Betere controle verplicht lid te zijn der ledervereeniging. Het leder wordt aan de handelaren verstrekt uit het Rijks Centraal Ledermagazijn te 's Hertogenbosch. De prijs van het reparaheleder is nog niet definitief vastgesteld, maar zal zeker aan zienlijk lager zijn dan de thans geldende prijzen, al zal het wel niet mogelijk zijn de prijs te doen dalen tot dien van voor den oorlog. Nu reeds Btaat vaat, dat aan de inge komen aanvragen niet ten volle zal kunnen worden voldaan. De beschikbare en nog ter beschikking komende hoeveelheid zoolleder zal waarschijnlijk voor niet meer dan */8 van de aangevraagde hoeveelheid toereikend zijn. De voornaamste reden daarvan is het toene mend gebrek aan looistoffen. DE KOLENVOORZIENING. omtrent de onderhandelingen tusschen Holland en Duitschland ten opzichte van de koi alevering bevat de „Lokal Anzeiger" een artikel, waari no.a. betoogd wordt, dat Duitschland met Holland ccn verdrag had willen Bluiten, gelijk als met Zwitserland, het welk zonder ae tegenwerking van minister Treub wellicht gelukt zou zijn. Ten aanzien van de onderhandelingen tus schen Holland en Engeland, §chrijft het blad, dat het aannemen der door Engeland gestel de voorwaarden zou beteekenen de uitlevering van de geheele handelsvloot Verder meent de „Lokal Anzeiger," dat Engeland toch niet de in uitzicht gestelde ko len zou kunnen leveren, daar het niet eens de kolenbehoeften zijner bondgenooten kan dek ken en ten slotte, daar de kolen het sperge- toeten passc In verband met de steeds «tijgende prijzes van papier en andere grondstoffen zijn w|| genoodzaakt den advertentieprijs met ingang van I October a.s. te brengen op 13 cents per regel. De rubriek „Vraag en Aanbod" wordt verhoogd tot 50 cents (bij vooruitbetaling) en cal voortaan in het nummer van Woensdag worden opgenomen. De papierdistribntie zal ons zeer spoedig dwingen des Zaterdags sleohts met één blad te verschijnen, zoodat we H.H. adverteerders beleefd verzoeken hnnne advertentiën over de overige dagen van de week te willen vardeelen. Teneinde dan toevloed te beperken, zullen de advertenties, welke dan op Zaterdag wor den geplaatst, worden berekend tegen 81 cents per regel. DE PIRECTlg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, ingevolge het be paalde bij art. 206 der Algetneene Politie verordening, ter algemeene kennis, dat van het verbod' tot het afsteken van vuurwerken, door hun College, doch alleen voor zoover be treft onschadelijke vuurwerken, ontheffing wordt verleend op MAANDAG 8 OCTO BER 1917, van zonsondergang tot 11 uur, uitsluitend op het Kaasmarktpldn Alkmgar, 25 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd!, O. RIPPING, Voorzitter. DONlATH, Secretaris bied moeten passeeren. Het blad verwacht derhalve, dat Nederland alsnog het voorstel van Duitschland zal aan nemen. Ofschoon de bcnoodigde Bcheepsrulmte voor hut halen der door Engeland toegezegde 100.000 ton kolen is gerequlreerd, zal eerst dan voor de Kegeering worden gevaren, als der spoorwegen Duitschland ccn vrije vaargeul voor den ko v,'lllif>lWT t: digheid geschonden óp 16 Juli, bij beschie ting van Duitsche koopvaarders door Brit sche oorlogsschepen.' Wij hebben evenwel nog uitis vernomen van een Britsche veront schuldiging. Zou Tiet dan toOh juist zijn, dat de Britsche regeering haar eigen admiraliteit niet kan dwingen tot het inzicht, dat een bij verdrag aangegane verplichting moet worden geho noreerd? Wij begrijpen volkomen, dat het de admi raliteit niet gemakkelijk valt de op onrecht matige wijze buitgemaakte schepen qit te le veren, met de Wetenschap, dat die worden te ruggegeven aan den vijand, die zooveel Britsche scheepsruimte vernietigde, maar waar de verplichting daartoe tegenover den onzijdige ui wiens gebied de onrechtmatige neming plaais vondl ouomstootelijk vaststaat is er geen keus, wil men dit verdrag niet ais een vodje papier behandelen. De Britsche ïe- eering is. blijkens haar houding tegenover Di ïemarken en tegenover ons in de zaak Zie- ri zee, zich bewust van de verplichting om de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor neutraliteit8schennis door haar marine ge pleegd. Over het gebeurde voor Bergen zwijgt zij, voor zoover wij weten, ergo zoo moet mei wei concludeeren durft zi) 3e,consequentie niet aan van de erkenning, dat hier onze neutraliteit op de hoogst emsti- e wijze is geschonden en doet men haar een dienst door de veronderstelling dat de oor zaak daarvan schuilt bij de admiraliteit. UITZENDING RECRUTENPLOEGEN UIT DE DEPÖTS. fo de eerste helft van Octobei zullen de beide oudste recrutenploegen, d.l. dus Land storm 1909b én 1908a, uit de depots naar 't veldleger en de lanweeihataljons vertrekken. De voor de landweerbataljons bestemde man schappen zullen worden genomen uit de land- storm]aarklasse 1908. geval, zoodat ook niét ia to zeggen, wanneer deze schepen in ballost zee zul pitein en officier van Bet legioen van eer. i lij werd 23 jaar oud. Meer dan 53 vliegtuigen haalde hiji naar beneden. De Fransche bladen beschouwen, volgens Havas, zijn verlies de Fransche aviatiek onherstelbaar en de natie een ramp. voor voor hij naar dien zeeman, als om zijne woorden duidelijker te maken. Glimlachend sprak hij mij aan en vroeg: iHoe zou Lloyd George het vinden als een ftus naar Engeland kwam om hem te vertel- KORTE BERICHTEN. Het verkeer in het Suezkanaal bedroeg in het eerste halfjaar van 19174.25700U ton, tegen 10344.675 in het eerste halfjaar van 1914. Vergeleken bij dezelfde periode van het vorige jaar bedroeg de netto-vennin- deriog 2 millioen ton. Een studie in de iMatin toont aan dat Frankrijk op' het oogenblik 4 milliard 360 millioen aan zilvervoorraad bezit. Gemiddeld per hoofd een som van 55 gulden. In het 'Duitsche hoofdkwartier had er een bespreking plaats met Enver pasja over militaire en militairpólitieke vraagstukken. leuuauvoer heeft toegestaan. Dat was gisteren (Woensdag) nog niet het :eggen, wam rlieu kiezen De gemiddelde prijs der Engeische kolen bedraagt thans f.o.b. Londen 7.80 per ton. Gistermorgen zyn te 's-Gravenhage tus schen enkele particuliere reeders besprekin gen gevoerd betreffende het aanvoeren van de door Engeland toegezegde 100,000 ton steenkolen per maand voor ons land. De Tel. verneemt nog, dat de regeerin] 25,000 ton scheepsruimte heeft gerequireeri om die kolen te gaan halen. De schepen zou den vermoedelijk reeds heden vertrekken. Wat de prijzen betreft, deelt dat blad mede, dat voor eerste kwaliteit gaskolen op het oogenblik in Engeland 15.60 per ton en 2e kwaliteit 15 sh. per ton wordt betaald, de overige soorten kolen varieeren tusschen 14.40 en 16.80, alles franco aan boord. In verband met de beperkte dienstregeling r spoorwegen zal het vervoer der naar het ldlegei et gest versdilllende 's Avonds keerde Enver pasja naar Konstan- tinopel terug. In Amerika is een scheepsbouwprografn ontworpen, waarin de Vereenigde Staten in 'n tijdsverloop van een jaar een koopvaardij vloot van meer dan 16.00 schepen, met een inhoud van 9200.000 ton kan bezitten. De oud-minister Soechomlinof is in St. HET GEBEURDE TE BERGEN AAN ZEE. Onder het hoofd „Denemarken en wij" schrijft de Haagsche N. Ct. Wij hebben vernomen, dat de Britsche re geering aan de Deensche haar leedwezen hoeft betuigd voor de schending der Deen sche onzijdigheid bij Björregaard. Die schending had plaats op 1 September na een botsing tusschen Britsche en Duitsche oorlogsvaartuigen. Bij Bergen werd de Neder landsche onzfl- veldleger te zenden manschappen ditmaal a'et geschieden met extra-lreinen, doch over worden verdeeld en wel dusdanig, dat eiken dag omstreek» 100 180 uian worden vervoerd. OAS- EN ELECTRICITEITSRANTSOE- NEERINO. In verband met de nieuwe voorschriften der Rijkskolemdisitributie aangaande de distribu tie van gas en eledridteit stellen B. en W. van Arnhem aan den raad een gewijzigde re- gelmg voor, die voldoet aan die voorschriften j Volgens de nieuwe regeling zal men per maand ontvangen: 30 kub. M voor 6 cent en 10 kub. M daarboven voor 15 cent per kub. M»; boven' de 40 kub. M betaalt men' 1 en1 wordt afgesneden. Voor groote gezin nen, samenwonende gezinnen, pensions e. d zijn aparte maatregelen getroffen, terwijl zi), die electriciteit voor verlichting kunnen' bezi- i gen, de helft der hun toekomende gasrantsoe- nen mogen gebruiken j In de electriciteitsverordenlng wordt een wijziging voorgesteld in overeenstemming <net de rijksregeling, terwijl de prijs verhoogd wordt tot 20 cent per K.W U., 40 cent per K. WU. voor de gelaten verbruiksmarge en 2,50 per K.W.U. voor wie de grens dezier marge overschrijdt. VEE NAAR ENGELAND. In het „Slagers Vakblad" schrijft een oud slager, dat de voor uitvoer naar Engeland aangeboden goedgekeurde koeien behou- ALKMAAR

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1