DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. lïo. 238 Sonderd on negentiende Jaargang. ftlioinpwHitoprii?m3mmmM>-«3k fr,p.postf 1.S0. fltffertenttenriialR^p.rrirel, grootelottosmtfafctoto 5rteraift.ftBonk-m'BimitelsdnikkartSHERHb.SUST® 6ZOORVoordonC9. Tetefnr.3, Kennisgeving. 1917e VMIJDAG 28 SEPTEMBER. NEBE&LAK))- Verzamelen van aardappel- sdiillon en groentenafval. Over den abernierer/sprlis wordt bil «oomiibetai'ij b^MOhlki Bewijsnummers 5 eent. ALKMAAR, 28 September. In het overzicht van gisteren, zijn bij de correctie een paar regels uitgevallen, waar door de bedoeling van het geschrevene slechts te raden viel. Er had moeten staan, dat men den indruk kreeg, dat Duitschland wel is-waar afziet van annexatie-plannen ten aanzien van België, doch 3lechts onder zekere voorwaarden, dat „waarborgen" worden ge- eischt, te verkrijgen door bestuurlijke schei ding tusschen Walen en Vlamingen en ook door andere politieke en militaire maatrege len. Dezen indruk maakten de Fransche en Franseh-Bc I;; ische bladen, die schreven over een Duitsche aanvullingsnota over België aan Jen Raus. Er gaan over zulk een aanvullingsnota sl ier lei geruchten. Zoo kan men lezen, van een verbale nota, volgens welke Dtiitschland zou toestemmen in het herstel der onafhankelijk heid van België en zou willen bijdragen ia de vergelding van de aangerichte schade. Evenwel zouden daartegenover van België mililmre waarborgen worden verlangd' en bo vendien ook politieke (de bestuurlijke schei ding van Vlaanderen en Walenland) en economische voorrechten. De schadevergoe ding zou worden verleend in den vorm van een leening, de voorrechten zouden' neerko men, zoo niet op economische slavernij, dan toch op een bedenkelijke verkorting van de volksvrijheid. De Paus zou aanvankelijk te leurgesteld zijn geweest, maar spoedig tot in zicht zijn gekomen het is de Temps, die dit 'eldt dat de verklaringen van Duitsch- land en Oostenrijk aanleiding zouden kun nen geven tot vruchtbare onderhandel ingen. En daarom zou de Paus verlangend zijn, thans de voorwaarden van de entente te ver nemen. Er wordt verder nog gemeld, dat de vre desvoorstellen, die de Duitsche rijkskanselier gisteren zou bespreken hij heeft gisteren niet gesproken, maar men verwachtte te Ber lijn, dat hij het heden zou doen al sedert begin September te Parijs officieel bekend zijn, maar daar voor kennisgeving werden aangenomen, wijl de vraagstukken van Elzas- Lotharingen en Trentino opengelaten wer den. Opgemerkt zij, dat het hier slechts geruch ten betreft. Officieel weten wij nog niemendal. Maar die geruchten doen veronderstellen, dat er achter de schennen wat gaande ia! Misschien is dit de reden, dat de heer As- quith een groote redevoering heeft gehouden, waarin hii heeft gesproken over den vrede. Te oordeelen naar den inhoud van deze re de en naar haai* weerklank in de pers, is het einde van den oorlog nog verre. Immers de heer Asquith wil slechts een zeer éénzij,di- gen vrede. Dat België zonder beperkingen of voorbehoud volkomen onafhankelijk moet worden is een alom gebillijkt verlang'-.!. Maar teruggave van Elzas-Lotharingen, in williging der Servische, der Italiaahsche, der Grieksche, der Roemeensche, der Slavische ei- schen? I Een dergelijke vrede is slechts te verkrijgen bij een volledige overwinning der entente. En wanneer de heer Asquith zoo overtuigd is, dat er een ommekeer in Europa moet plaats hebben, waarom ziet hij dan alleen naar de landen der midden-mogendheden? Als er „hersteld" wordt, dan mag ook wél eens ge keken naar Ierland en naar Gibraltar, om van andere landen maar te zwijgen. En als er van ontruiming wordt gesproken, dan mogen ook de ententelanden, al hebben ze dan ook wei nig grondgebied in Europa kunnen bezetten, wei eens even kijken naar koloniale gebieden. Wat de Engelsche oud-premier Asquith wil is haast al even erg als hetgeen de Duitsche groot-admiraal v. Tirpitz wil. De laatste kijkt uitsluitend naar de „militaire kaart", waarop landen der entente met Iront-lijnen zijn aangegeven, de eerste heeft alleen maar' de kaart der middenmogendheden vóór zich, wanneer hij over den vrede spreekt. Slechts wanneer beide partijen ook eens ia eikaars eigen kaarten willen kijken is de vrede mogelijk. Zoo lang ze dat niet doen spelen ze in de kaart van Mars De rust in Vlaanderen schijnt slechts van korten duur te zullen zijn. De strijd waar bij de Engelschen meer dan 1000 gevangenen namen en niet 100, zooals ons was geseind is geluwd, maar reeds neemt het artillerie- gevecht weer in hevigheid toe. Een nader bericht zeg? dat het aantal ge vangenen 1614 bedraagt, onder wie 48 offi cieren. Zooals gebruikelijk, rijn beide partijen inge nomen met het verloop van den strijd bij Yperen. De Engelschen rijn blij, dat ze voor uitgekomen zijn, de Duitschers zijn in hun schik, dat dé Engelsche vorderingen niet •grooter zijn Havas merkt op, dat de Engelschen nu nog 2 K.M. van Paschendaele en 1600 M. van Beoelaere en Gheluvelt zijp, welke plaatsen waarschijnlijk het doel van den volgenden sprong zijn. Wij hebben gisteren opgemerkt, dat het bezit van die plaatsen noodzakelijk is, om de Duitschers uit de bocht van Yperen te verdrijven. Toch is het niet zeker, dat rij Han verdreven zullen worden. Men denke maar eens hoe ze zich vastklampen aan Lens, waar de toestand voor hen door het gestadig optreden der Engelschen al maandenlang on houdbaar scheen, zoodat de val der stad reeds lang te wachten was, en waar ze zich tot dusverre toch wisten te handhaven! K r VARIA. LEVENSMIDDELEN© EZUINIGINO. In de Times wordt opnieuw aangedrongen i zuinigheid in het gebruik van feveusmid- len'. Toen het publiek voor het eerst werd aangezocht om minder brood te eten, schrqft het blad, ging het minder om een algeheele vermindering van het levensmiddelengebruik als wel een bepaald voedingsmiddel. Thans is de toestand echter niet zoo eenvoudig en is het noodzakelijk, zuinigheid te betrachten in het gebruik van alle voedingsmiddelen. Het is moeilijk om een uitgebreide schaal van vrij willige rantsoeneering aan te geven, die melk, boter, kaas, eieren en groenten, zoowel als brood, vleesch en suiker zou insluiten, zegt het blad, maar ment behoorde toch aan te 'dringen op de noodzakelijkheid om spaar zaam te zijn met die voedingsmiddelen. Naar uit Dublin aan de Morning Post ge seind wordt, deed Sir Thomas Russell, vice- Eresident van het departement van Land ouw, biji de opening van een landbouwten toonstelling in Drogheda, een beroep op de Iersche boeren, hun uiterste krachten in te spannen voor de levensmiddelenvoorziening. In Donegal had hij paarden zien sterven uit gebrek aan veevoeder, terwijl in verschillende districten de bevolking in groot gevaar van hongersnood verkeerde. NIEUWE BELASTINGEN IN OOSTEN RIJK. De Oostenrijksdie minister van finandën Wimmer heeft in het parlement verklaard, dat Mji bij het opmaken der begrooting van het beginsel was uitgegaan, niets te verzwijgen en niets te verfraaien. De begrooting geeft een beeld van' den hoogsten ernst. De»strijd der monarchie om haar bestaan wordt hier In tijfens weergegeven. Wanneer wij bedenken, zelde hij, welk weer standsvermogen onze volkseconomie in den oorlog heeft getoond; dan kunnen wij de hoop koesteren, - lat, als wij maar den emstigen wil tot orde hebben, ook den weg daarheen zullen vinden». De minister wees op het groote suc ces der zes oorlogBleeningen. Wij zullen bin nenkort tot een' nieuwe oorlogsleening moeten overgaan. Ieder die ieta bezit en iets verkrijgt, heeft belang bij het succes van deze oorlogs leening. Juist in het feit, dat de oorlogsleenin- gen in de breedste kringen der bevolking rijn ondergebracht, zie ik een waarborg voor hare deugdelijkheid. Wat de kwestie der vermogensbelasting be treft, zoo verklaarde de minister, dat dit vraagstuk op het ministerie van financiën zeer nauwkeurig bestudeerd wordt. De zaak moet echter zeer grondig overwogen worden. Men mag geen» overdreven en onmogelijke verwachtingen koesteren. Hier moet ook re kening wordien) gehouden» met dé betrekkingen tot Duitschland en tot het geheele overige bui tenland. Ter dekking van het tekort ten be drage van 400 millioen gulden zal de minis ter tot nieuwe belastingen overgaan. De minister kondigde een verhooging aan van de effectenibelasüng een nieuwe wijnbe lasting, verhooging van den suikeraccijns, verder een steeukoolbelasting, verhooging van de spoorwegtarieven' en een reeks maatrege len op het gébied der betastingen, die voor een deel voornamelijk de bezittende zullen treffen. het oproepen tot den' dienst in het Duitsche leger van de in Duitschland wonende bnilen- landsche onderdanen. Te Nieuw York werd deze week een drijfjacht onder de Duitschers gehouden. Honderd werden gevangen genomen en hun pakken' en koffers nam de justitie in bpsla^ De ontruiming van StPetersburg meet in vollen gang zijn. De eerste vluchtelingen- kwamen1 reeds in Siberische steden aan. Slech ts de voor dé af doen mg der regeerings- zaken noodige instellingen blijven vocrloo- pig in de stad, tot ook de regeering vertrekt. Bij een ongeluk op een oefenvlucht ver brandden twee Zweedsche vliegerluitenants. President Wilson acht het ontijdig, dat een afvaardiging van hei congres aan de interparlementaire conferentie der geallieer den deelneemt Engeland vergoedt, naar nader wordt gemeld, wel de schade aan Deensche schepen in Deensche wateren berokkend, maar niet de schade aan de Duitsche schepen toegebracht. BEPERKING VAN DEN VERBOUW VAN GEWASSEN. De minister van landbouw brengt ter ken nis, dat het in de bedoeling ligt den verbouw van elk der hieronder genoemde groepen van gewassen te beperken tot het achter elke groep vermelde percentage van den gemiddel den verbouw in de jaren 1913, 1914 en 1915. Groep A: Karwijzaad, mosterdzaad, blauw- maanzaad, kanariezaac, zaai- en pootuien en sjalotten 40 pet; groep B: Westerwoldsch Raygraszaad, spinazie aad, radijszaad, knol- ienzaad, koolraapzaad, aiuitkooizaad, uien zaad, rammenaszaad, selderij zaad en andere groentenzaden 70 pet.; groep C: suikerbieten 80 pet.; groep D: vlas 50 pet; groep E: ci chorei 100 pot.; groep F: tabak 100 pet; groep G: kool, peen, 3pinazie, snijbooncn, persieboonen, prei, selderij, paatinak en an- fere groenten 50 pet.; behalve in zuivere tuinbouwbedrijven. De maatregelen tot beperking van den ver bouw van koolrapen en knollen, alsook van voederbieten en mangelwortelen, zullen nog nader worden bekend gemaakt. Uitvoer van deze gewassen, versch of geconserveerd, zal in geen geval worden toegestaan. Overwogen wordt den verbouwv voor voeding van eigen vee vrij te laten, doen netgeen meer verbouwd wordt tegeu betrekkelijk lage prijzen in be slag te nemen en te distribueeren. Voor den verbouw van kool en snij boon en op gescheurd grasland, die in 1917 onbeperkt was toegestaan, zal thans geen vrijdom wor den gegeven. Grasland i®den winter 1916/17 gescheurd, zal thans geheel als gewoon bouwland wor den beschouwd. VOEDERBIET, MANGELWORTELEN, KOOLRAPEN EN PAARDEPEEN. De minister van landbouw heeft vastgesteld de volgende prijzen, tegen welke voederbieten mangelwortelen, koolrapen en paardepeen ten hoogste mogen worden te koop aangeboden klasse of verkocht resp. in den groothandel (geleverd anco spoor of vaarwater)" en1 in den kleinhandel (franco >p, door den producen groot- KÖRTE BERICHTEN,. In Zweden bij de verkiezingen der Tweede Kanter verloren de conservatieven 16 zetels. De indiening van het Pruisisch kies- rechtontwerp is, volgens de Germania, niet voor einde October of begin November te wachten. Het hooger beroep, van de danseres Mata-Harl, (Margaretha Zelle), tegen het doodvonnis over haar uitgesproken, werd door het hof van cassatie te Parijs verworpen. De leider der Belgische zending in de Vereenigde Staten is in Frankrijk terugge keerd. Naar hij mededeelde werd de missie overal met geestdrift ontvangen. In 26 dagen bezocht hii 40 steden en' legde 18000 KM. per extra-trein af. In de Hoofdcommissie van dien rijksdag duidde trouwens niet meer dan de codificatie zou heden worden behandeld de kwestie van van een verplichting, die ook vóór dien tijd ïcent, franco spoor |v in d< spoor of groot vaarwater bij den) afnemer). Voederbieten en mangelwortelen 22.— 27.—; Koolrapen; knolrapen en knollen 20.— 25.—; Paardepeen (wijnpeen, Flakkeesche peen' en» alle andere soorten peen, met uitzondering van de z.g. bosjes peen) 24.— 29.—. Het vervoer van genoemde artikelen, als mede van suikerbieten is verboden, met uit zondering van: a. indien de aflevcrüjg en het vervoer ge schieden binnen' de grenzen) eener gemeente of wel naaf die bewaarplaats van den produ- cent b.'indien het betreft hoeveelheden kleiner dan 500 K.G.; c. Indien het betreft partijen, die op den dag van afkondiging dezer beschikking in de „St. Ct." reeds in schip of wagon waren ge laden; dl. indien het betreft partijen, grooter dan 500 K.G., gedekt dopr een vervoerbewijs, af- jeven dloor een vanwege den minister aan wijzen persoon of instel ling; e. Indien het betreft partijen suikerbieten, bestemd voor aflevering aan een suikerfabriek. HET GEBEURDE BIJ BERGEN AAN ZEE. De Hiaagschc N. C. schrijft nogmaals over die kwestie onder het hoofd „Denemarken' en wij". Zij zegt om.: Zelfs indien Groot-Brit- tannië tegenover Denemarken het recht mocht hebben de schadeloosstelling te weigeren zoo laat zich daaruit nog geen antecedent con- strueeren in zake de Britsche verplichtingen ten aanzien van neutraliteitsschennis voor Bergen' waar onbewapende koopvaarders wer den aangevallen. En de praotijk en het geschreven r^cht leg gen aan de Britsche regeering de verplichting op de voor Bergen buitgemaakte schepen uit te leveren. In 1800 toen Engeland in oorlog was met ons land maakte de Engelsche kruiser L'Es- piègle een Nederlapdsch schip De Twee Ge broeders prijs. Toen is het schip teruggegeven'. 'Dat art. 3 'der XlIIe Haagsche conventie van 1907, die door Groot-Brittannië is ge- teekend en geratificeerd die verplichting vast legt is bekend De vaststelling van dezen maatregel be- als bindend werd gevoeld. De literatuur ver meldt een groot aantal gevallen, als dat van de Twee Gebroeders, waarin uitlevering plaats had. ONZE KOLENVOORZIENING. Van zeer bevoegde rijde verneemt het Hbl. dat de Duitsche regeering tegenover onze on derhandelingen met Engeland over de leve ring "an Engelsche kolen het volgende stand punt inneemt: Duitschland kan zelf nauwelijks kolen mis sen, maar is bereid per maand 250.000 ton aan, Nederland te leveren, omdat het dan een tegenprestatie kan eisehen ten bate van zijn voedselvoorziening en van rijn krediet. De Duitsche regeering "ziet echter wel in, dat 250.000 ton per maand voof Nederland niet of nauwelijks voldoende is en daar Duiterii- land niet meer kan leveren, heeft zij geen» be zwaar dat Holland de verdere behoefte uit Engeland aanvult en zullen aan die aanvul ling zoo min mogelijk moeilijkheden in den weg worden gelegd, zonder dat thans even wel reeds vast staat op welke wijze het vrije verkeer tusschen Nederland en Engeland voor den aanvoer van Engelsche kolen zal worden geregeld Intusschen houdt Duitschland vast aan den eisch dat eerst ten aanzien van de levering van Duitsche kolen een regeling moet rijn getroffen voordat de aanvoer van kolen uit Engeland kan worden vrijgelaten, waarbij de Duitsdie regeering uitgaat van net stand punt, dat zij roet in haar eigen eten zou gooien dloor toe te staan dat Holland zich uit Engeland van kolen voorzag en dus de Duitsche kolen niet of minder aoodig had. Volgens genoemd blad heeft de regeering 'n aantal schepen aangewezen tot 't halen van althans een gedeelte van de door Engeland tot onze beschikking gestelde 100 000 ton kolen. Wanneer deze schepen zullen varen staat nog niet vast, zelfs is nog niet zeker dat rij zullen,varen. Indien toch de beman ningen weigeren uit te varen, zullen rij daar toe niet gedwongen kunnen worden. Men ont veinst zich namelijk niet, dat welfde moge lijkheid, maar geenszins de zekerheid bestaat, dat de onderneming goed afloopt, mede ge zien de omstandigheid dat van geen enkele rijde een' waarborg is gegeven voor de be scherming van de schepen, welke de toege zegde kolen zullen vervoeren. voortdurend, culiere komen, oa. "is nog gisteren een kolenboot uit Engeland aangekomen. Ondier die omstan digheden heeft de regeering gemeend, dat eenige reizen naar Engeland gewaagd moes ten worden om zooveel mogelijk van de be schikbaar gestelde 100X100 ton te halen. HET VERVOER VAN AARDAPPELEN. De rijkscommissie van toezicht op de aard- appelvereeniging heeft aan de burgemeesters ten circulaire gericht betreffende ontheffing van het verbod van vervoer en van aflevering van aardappelen. Bij beschikking van den minister van land bouw, d.d. 25 dezer, wordt bepaald, dat het is verboden aardappelen, onverschillig van welke soort, te vervoeren en af te leveren, noch nu is toi nader order ontheffing va teend van het verbod van vervoer, voor zóó ver betreft de gewone (blanke) Eigenheimers of Borgers en Industries, alsmede van het ver bod van aflevering dier Eigenheimers of bor gers en Industries, voor zoover die aflevering geschiedt uitsluitend aan handelaren en mili taire dépots. Ten einde misverstand te voorkomen tee kent rij hierbij nog aan, dat het verbod' van aflevering aan consumenten behoudens het in art. 6 dier beschikking bepaalde (hoeveelhe den van ten hoogste 10 Kg.) blijft gehand- liaaid.Gelegenheid tot liet doen van winter- opslag wordt dus niet gegeven. Van deze gelegenheid jnaakt zij tevens ge bruik er de aandacht op te vestigen dat Het verbod van vervoer en van aflevering van aardappelen ook geldt binnen de gemeenten, waai- de aardappelen verbouwd zijn, behou dens het in bovenbedoelde beschikking in art. 2 sub a (vervoer van liet veld naai opslag plaats) bepaalde. GRAAN EN ALCOHOL. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt:. Herhaaldelijk wordt in vergaderingen en in de pers drang geoefend, dat geen brood graan verstrekt zal worden aan bierbrouwe rijen, branderijen en alcoholfabrieken. Daar bij wordt vaak de voorstelling gewekt, al3 zoude in dit opzicht de toestand dezelfde rijn als voorheen, d.w.z. dat de bedoelde indus trieën vrijelijk graan kunnefii bekomen'. Niets is echter minder waar. De bierbrouwe rijen) ontvangen sinds 19'16 in het geheel geen graan meer dat voor broodbereiding zou kunnen dienen. Ten aanzien van de brande rijen en de Gist- en Spiritusfabriek is het pro bleem eenigszins moeilijker. De naam der zooeven genoemde fabriek wijst reeds uit, waarin de moeilijkheid schuilt, n.l. in de gist, die als belangrijk nevenproduct wordt verkre gen bij het stoken van graanspirkus, terwijl de branderijen bovendien groote hoeveelhe den spoeling opleveren, die uitnemende dien sten bewijst als veevoeder. Is de spoeling wellicht niet volstrekt noo dig, met de gist is dit wel het geval. De bak kerij kan die niet missen. Bij het verstrekken van graan aan de branderijen en de Gist- en Spiritusfabriek nu wordt als basis aangeno- In verband met de steed9 stijgende pr.j- zen van papier en andere grondstoffen zijn wij genoodzaakt den advertentieprijs met ingang van 1 October a.8. te brengen op 15 cents per regel. De rubriek „Vraag en Aanbod" wordt verhoogd tot 50 cents (bij vooruitbeta ling) en zal voortaan in het nummer van Woensdag worden opgenomen. De papierdistributie zal ons zeer spoe dig dwingen des Zaterdags slechts met één blad te verschijnen, zoodat we H.H. adver teerders beleefd verzoeken hunne adver- tentiën over de overige dagen van de week te willen verdeelen. Teneinde den toevloed te beperken, zul len de advertenties, welke dan op Zaterdag worden geplaatst, worden berekend tegen 25 cent per regeL DE DIRECTIE. - BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen de ingezetenen' uit mede te werken tot een systematische inzame ling van AARDAPPELSCHILLEN en GROENTE-AFVAL, ten einde te voorzien in de behoefte aan veevoeder. Te beginnen met MAANDAG 15 OCTO BER a.s., wordt mien verzocht de aardappel schillen' en groente-afval af te geven aan de door de Vereeniging van melkveehouders daartoe aangestelde personen. Alkmaar, 28 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT 'Dz., Voorzitter, DB. DONATH, Secretaris. men de behoefte aan dit product. Vandaar langen tijd van de rmale productie der industrie, omdat aldus voldoende gist werd verkregen voor de bin- nenlandsche behoefte. Met de vermindering van de broodconsumptie door verlenging van den duur der broodkaart tot 11 dagen is dan ook gepaard gegaan een verlaging van die basis, zoodat thans slechts graan wordt ver strekt voor niet meer dan 41 pet. der normale productie. De branderijen en de Gist- en Spiritusfa briek ontvangen derhalve graan, niet ten be hoeve der alcoholproductie, maar alieen om de voldoende hoeveelheid gist te krijgen. DE OEïNTE RNEE RDE DUITSCHE VLIEGMACHINES. Woensdag was den geheelen dag de be langstelling voor de bij de sluizen te Vlissdn- gen gemeerde Duitsche watervliegtuigen zeer groot. 'De toestand van den gewonden Duit- schen officier is niet direct levensgevaarlijk. De drie andere Duitschers, een officier en twee onderofficieren, zijn woensdagsmiddag naar het intemeeringskamp overgebracht. E LAND. BELASTINGAMBTENAREN ALS ONBEZOLDIGD RIJKSVELDWACH TER. De minister van justitie heeft bepaald, dat de aanstelling van belastingambtenaren tot onbezoldigd rijksveldwachter geacht wordt te rijn ingetrokken zoodra die ambtenaren als zoodanig, zijn ontslagen, oi zoodra het doel, waarvoor de aanstelling wad verleend, niet meer aanwezig is. NED. INlDIë. Tien der ter dood veroordeelde Djmnblert zijn ontsnapt. Ze vormden onmiddellijk een bende, die de omgeving van Moeratambcsie onveilig maakt. Potitie-afdeellngen zijn dade lijk op zoek gegaan Te Semaraiig is «en geval van pest gecon stateerd bil iemand, komend uit Ambarawa, waar het hooge sterftecijfer reeds lang de aandacht trok. Er zal thans een onderzoek worden Ingesteld of de pest te Ambarawa In* heemach ls. Als dat zoo is, dan zou de hy pothese van wijlen dr. Koeflet, dat de pest een Inhcemschc ziekte is van Java, juist blijken1 te rijn, wat beteekent, dat het onmogelijk is, de ziekte geheel uit te roeien. HOOG GASVERBRUIK. In den Amsterdamschen gemeenteraad werd gisteren door den heer Nolting opge merkt, dat er ambtenaren' rijn, die vrij gas hebben' en fabelachtige hoeveelheden' gebrui ken. Spr. had ze aan den wethouder getoond, die onder vier oogen de juistheid ervan er kende. Spr. noemde geen' namen, maar con stateerde dat eên hoofdambtenaar in Januari 1916 gebruikt heeft 1129 M3. en in Jan. j.l. 1272 M3. De heer Nolting gaf verder de volgende cijfers van dezen zelfden ambtenaar: Febr 1916 1077 M3.; Febr. '17 717 M3.; Maart 1916 1040 M3.; Maart 1917 592 M3.; April 1916 727 M3.; April '17 477 M3. Een'"andere ambtenaar verbruikte in Jan. 1916 847 M3.; Jan. '17 969 M3.; Febr. 1916 1035 M3.; Febr. '17 725 M3.; Maart 1916 827 M3.; Maart '17 601 M3. Later zei de wethouder dat eerstbedoelde ambtenaar erg riek was geweest. Te veel gas in zijn hoofd, vermoedelijk, zegt de Tel. ODRA 'i it»,:)

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1