Telegrammen van heden. 5 DE fUSBSPFRKING TE AMSTERDAM. Iü d« gisteravond gehouden, raadszitting heeft de Beer D# Mirsnd? sp niötie om tot een raatsQ^aeering naar de grzinssterkte over te gaan, ingetrokken, at de toeseggiica vaa wethouder Dc Vries, dat bij met dsü direc teur der gasfabrieken de vraag zou bespreken of het mogelijk was gedurende October de stopzetting des middags te stellen op 12 tot 2 uur (des Zaterdags en Zondags van 12 tot 4 uur). De industrie, met na mede diamant industrie, zou dan gelegenheid hebben zich op electrificatie in te richten. Van 1 October af zal 40 pet. bezuinigd moeten worden van het verbruik ini 1916 (of December 1915). Van 6)4 tot 8 uur des mor gens zal de gastoevoer afgesloten zijn. Afge wacht moet nog worden of de beperking van 12 tot 2 uur des middags (behalve Zaterdags en Zondags) voldoende zal worden geacht door den directeur. Het lLchtverbod des nachts vervalt; de gastoevoer zal van 12 tot 5 uur 's nachts beperkt zijn. Voor gas geldt als minimum dat van de rijksrantgoeneering. Voor electriciteit bestaat geen minimum en geen maximum. Zuinigheid Blijft echter ook hier geboden. EEN BRANDSTOFFEN OOMMISSIE. Delft heeft naar aanleiding van een betoog van een dier raadsleden, prof. Klopper, een onderzoek ingesteld naar de gestie van de brandstoffencommissie daar ter stede. Uit het daaromtrent thans uitgebrachte rapport blijkt, dat het gedelegeerd lid der brandstoffeacom- miissie van alle drukwerk aan het levensmid- delen- en brandstof fenburea'1, 5 pet. provisie ontving. Wat de bemoeiingen der brandstof fencommissie, in zake hout betreft, zij had groote hoeveelheden hout gekocht tegen veel te hooge prijzenis gebleken, dat het brand- stoffenbureau, of te voorkomen' dat ze met dit hout zou blijven) zitten, er naar streefde, den houthandel te monopoliseeren door het stellen van misleidende advertentites, door het weren van concurrentie en eindelijk door het aan gaan van overeenkomsten met de brandstof- fènhandelaren, waarbij dezen zich verbon den, de houtprijzen in den) vrijen handel niet lager te stellen dan door het brandstoffen- bureau zou worden besloten, zoodat Delft in plaats van maximum-, zou hebben gekregen minimumprijzen. Dennenhout was gekocht voor 26.20 per honderd kilo, d.w.z. meer dan het tienvoud van den prijs, waarvoor te dien tilde diit hout in de bladen werd aangeboden. De 'leveran cier van dit hout was de Delftenaar H. Ph. J. Klapwijk, in de normale tijden kaas- en graanhandelaar. Ook voos, andere aankoopen waren veel te hooge bedragen besteed, terwijl de commissie van onderzoek voorts aantoont, dat de ver koop van dit hout tegen de door het brand- stofrenbureau bekend gemaakte prijzen tot een verlies van .tienduizenden guldens zouden leiden. Wat dien turfhandel aangaat, blijkt, dat de hooge prijs, die te Delft voor turf moet wor den betaald, gedeeltelijk te wijten is aan te hooge inkoopsprijzen, en gedeeltelijk aan de vrachtcontracten. Volgens het rapport van den door de com missie van onderzoek geraadpleegden ac countant voldoet de boekhouding oer brand stoffencommissie niet aan de te stellen eischen. Wat betreft de verhouding der Brandstof fencommissie tot de gemeente Delft, blijkt, dat de burgemeester van Delft, die tevens voor zitter der brandstoffencommissie was, in het college van B en W. heeft voorgesteld, dat de gemeente borg zou teekenen voor 150000 ten behoeve der Brandstoffencommissie voor hare houtaankoopen. Op zijne verzekering, dat dit bedrag door bestellingen was gedekt, hebben B. en W. zich, behouden» goedkeuring door den gemeenteraad, met dit voorstel ver- eenigd. Uit het rapport der commissie van onderzoek blijkt, dat de verzekering vah den burgemeester, als zou het aangevraagde be drag door bestellingen gedekt zijn, op eene vergissing moet berusten, daar toenmaals nog slechts voor ruim f 1800 aan hout was besteld en voort», dat aan de Nationale Bank- vereeniging te wier behoeve de borgstelling was gevraagd, Is geschreven, dat het gemeen- worden verkregen, werd gemaakt. De raadscommissie heeft nu voorgesteld, een gemeentelijk brandstoffenbedrijf in te stellen en daarna rille gemeentelijke distribu tiebedrijven te vereen .ren. UTRECHTSCHE MELKVEEHOU DER^. De Utrechtsche Provinciale Bond van Melk veehouders hoéft besloten adhaesie te betul- !jen aan het adres legen het wetsontwerp tot >estrijding van mond- en klauwzeer. Na zeer heftige besprekingen ging men ac-' coord met de berekening van het centraal be stuur inzake den wi'nterprijs der melk (pro ductie-prijs 19 cent, verkoopsprijs 26V2 et.) EIGENGEMAAKTE BROODKAARTEN. De burgemeester van een' Zuidlimburgsche gemeente heeft op eigen houtje broodkaarten doen drukken, om in het tekort van voedsel te voorzien. De regeering is er mee in kennis gesteld. VOOR HET PRIJZEN'HOF. Volgens een> bij de reederij te Rotterdam ingekomen bericht zullen de stoomschepen „Leonora" en „Hermina" beide met kolen van Rotterdam naar Zweden; welke door de En- gelschen werden opgebracht, met de ladingen voor het prijzenhof komen, omdat de ladin gen, bestonden uit kolen, afkomstig uit oen vij andig land. De kolen waren afkomstig uit België en aldaar aangekocht voor de gasfabriek te Stockholm. Bij de verzending*van Rotterdam waren1 de kolen reeds Zweedsch eigendom. BELANORIJKE DIEFSTAL. Tijdens afwezigheid der bewoners is inge broken in de woning van den diamanthande laar Salomons, in de 2de Jan Steenstraat te Amsterdam. Verdwenen zijn eenige bankbil jetten (samen pl.m. 1300), waarvan de nummers niet bekend zijn, een aantal diaman ten, waarvan de waarde op meer dan 10000 wordt geschat. Men spreekt zelfs van een be drag van 20.000. Toen de politie, van.de inbraak verwittigd, het huis binnenkwam, was er reeds een me nigte mensdien mwezig, waardeer 't moei lijk was uit verklaarde wegwijs te wor den en 'Hik was het daarom beswaar'ijk vin- gei afdrukken te maken. De heer S is voor 8000 tegen inbraak veraekerd. HARDHANDIGE POLITIEAGENTEN Voor het gerechtshof te V Hertogenboscb hebben Maandag terecht gestaan eenige agenten van het Helmonidsche politiekorps, beklaagd dat zij op Oudejaarsnacht en Nieuwjaarsmorgen zekeren v. d. Hurk aldaar hadden mishandeld in het politiebureau, na dat ze hem hadden gearresteerd. Foto's van v. cL Hurk, genomen kort na de mishandelingen, waren ter zitting aanwezig en die toonden aan, dat hij in dien nacht in derdaad niet op een' veeren bed heeft gesla pen1 in dat politiebureau. Ook de doktoren, die hem destij'ds onder behandeling hadden ge had; verklaarden, dat zij 's mans boven lichaam geheel vol builen en blauwe plekken bevonden) hadden en dat er op verschillende plaatsen op armen en schouders onderhuid- sche bloeduitstortingen hadden plaats gehad ten gevolge van slagen met een hard voor werp. De beklaagden ontkenden alle schuld. Ge tuigen hadden gehoord, hoe er in dien be- wusten nacht en morgen in een cel erbarme lijk om hulp was geroepen. Als een typisch staaltje, welke, opvattingen er onder dat Helmondsch politiekorps heer- scben, kan wel blijken, dat een der agenten, eenl poos na de arrestatie van v. *d. Hurk en na zijn opsluiting in de cel, aan den commis saris van' politie kwam' vragen, om hem nog eens een kleine vijf minuten met den arrestant alleen in de cel te willen laten; hetgeen' de commissaris echter had geweigerd De Roennomdsche rechtbank had een drie tal dezer agenten veroordeeld. De behande ling dezer zaken' nam Maandag de heele zit ting van het hof in beslag tot 's avonds 6 uur. I De advocaat-generaal concludeerde na een zeer uitvoerig requisitoir tot vrijspraak, omdat hij; met een 'dergelijk materiaal als hij hier had, geen kans zag tot een veroordeeling te komen. Deze zaak had echter door de ver klaringen der agenten1 voor langen tijd het vertrouwen in die politie in hem geschokt, zeide hij GAS NOCH PETROLEUM EN WEINIO BRANDSTOFFEN. Een aantal vrouwen heeft gedemonstreerd voor het raadhuis te Bussum. Twee afge vaardigden dienden bij den burgemeester be klag in over het feit. dat het Oosteinde niet aan het buizennet der gasfabriek was aange sloten, terwijl geen petroleum te verkrijgen en de brandstofdistributie geheel onvoldoen de was. De burgemeester gaf te kennen, dat de buis leiding bij de H. B. S., welke geen dienst doet, zal overgebracht worden naar het Oost einde, terwijl een vat petroleum beschikbaar zal worden gesteld ter verdeeling onder hen, die op doktere attest daarvoor in aanmerking komen. MEDEZEOOING5CHAP IN DEN EXPORT VAN TUINBOUW ARTIKE LEN. Ten einde medezeggingschav te kunnen krijgen in de naaml. veon. die voor de Ex port-Centrale is gesticht, heèft de vereeni- ging „De Loosduinsche Groentenveiling" be sloten in de leening van vijf millioen zooveel mogelijk aandeden te nemen h 25,000 Daarvoor zal bestemd worden de 1 pet. oor logsrisico die in dit seizoen van den verkoop ter veiling geheven la. Men vreest dlat andere straks de export van tuinbouwproducten zal geregeld worden door menschen die van tuinbouw niet het minste begrip hebben. DOODELIJK ONGEVAL. Luitenant Bisdom van dc artillerie, die in gekwartierd was te Kaatsheuvel, is op de hei de bij Waalwijk van zijn paard gevallen, doordat het dier schichtig werd. vrecselijk gekneusd werd hij opgenomen. Woensdag avond is luit. Bisdom aan de bekomen won den overleden. KRACHTVOEDER. Met het oog op het groote gebrek aan krachtvocder, waaronder vooral de werkpaar den ernstig te lijden hebben, vestigt het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot be scherming van dieren' er de aandacht op, dat ..ikels, paar denkastanjes, beuken/tootjes, zon nebloempitten en Itiplneftzaad, alsmede brandnetelbladeren, distelbladeren, erwten-, boonen en zonnebloemstroo uitnemend als krachtvoeder kunnen gebruikt worden. In verband hiermede noodfigt het alle bezitters van buitenplaatsen, kweekers en particulieren; die deze artikelen kunnen laten verzamelen, met aandrang uit dit te doen en zoo moge lijk in gedroogden tóestand (desnoods onge- frankeerd) toe te zenden aan het adres NA TIONAAL PAARDENSTEUN-OOMITé. Nieuwe Haven 73, Deni Haag. Dit Comité zal er voor zorgen, dat het ontvangene uit sluitend voor werkpaarden beschikbaar wordt gesteld. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. Ns. 3819, 8477 en 13049 1000. Ns. 577, 4643, 6438 en 8021 400. Ns. 1666 en 4383 200. Ns. 3950, 7129, 7727, 8196, 10839, 13603, 17327 en 20994 100. KORTE BERICHTEN. Jhr. Lycklama h Nyeholt, die op het strand te Zandivoort gevonden werd met een schotwond in 'het hoofd, is te Haarlem in het St. Elisabethgashuis overleden. De „Friesland", van de Scheepvaart- en Steenkolenmaatschappij te Rotterdam is gis teren met 800 ton steenkolen uit Londen aan gekomen. Te Haarlem zal van gemeentewege een heetwater-keuken worden ingericht. De kantonrechter te Amersfoort sprak een bakker vrij, bekeurd wegens nachtarbeid, verboden bij gemeentelijke verordening. De kantonrechter achtte deze verordening niet bindehd, als in strijd met art. 135 der Ge meentewet. 1 Dit jaar zullen de verlofgangers Ier landweer niet worden onderworpen aan het in art. 29 der Landweerwet vermelde onder zoek. Bij de rechtbank te Leeuwarden is 900 boete oi 3 maanden gevangenisstraf ge- vraagd tegen een 67-jarig koopman te Frane- ker, die 1769 als zuivere winst bad opge geven, terwijl bet belangrijk meer zon moeten zijn dan 6000 De Deventer Katoeums-tschappij is stop gezet, 200 werklieden zijn werkloos gewor den. In een magazijn van gemeentelijke elec- triciteitswerken te Amsterdam is voor 2000 naa buizen gestolen. De politie arresteerde de dieven, toen zij het huis van een opkooper verlieten. Tot nadere aankondiging kunnen op werkdagen na 7.30 namiddags geen telefoon gesprekken meer worden gevoerd in de spreekcellen van de vereenigde post- en tele graafkantoren en van de enkelvoudige rijks- telegraafkantoren. Wat Noord-Holland be treft, geldt deze maatregel niet voor Amster dam, ijmuiden en Haarlem, waar de bestaan de gelegenheid blijft gehandhaafd. De maximum-kleinhaadelprijs voor on verpakt aardappelmeel is gesteld op 19 cent, voor dextrine op 25 )4 cent per pond. Tus- schenhandelprijzenonverpakt aardappelmeel 34, dextrine 46, aardappelmeel (pakmeel) 40,50, sago 42,50 per 100 kilo. Te Oud-Loosdrecht zijn gearresteerd twee bakkers, diie verdacht worden regee- ringsmeel verkocht te hebben aan boeren die het voor veevoeder zouden hebben gebruikt De Fabrikantenvereeniging te Eusdhedé .eeft de steunregeling voor de textidarbei- .ers goedgekeurd. De gewone rijksnajaarskeuring van tot dekking bestemde hengsten, welke op 18 Sept. j.l. te Terschelling nie is gehouden, zal nu plaats hebben 31 Oct. a.s. In een visehconserven fabriek te Schie dam sprong het deksel van een kookketei en kwam terecht tegen het hoofd van den 15-ja- rigen arbeider, die in he ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleed. Te Weesp is bij eenige winkeliers koffie en thee in beslag genomen, omdat deze arti kelen verkocht weiden zonder bons. De over treders kregefi proces-verbaal. De heer A. Keuter, proponent, heeft het beroep naar de doopsgez. gem. te O.- en W.- Graftdij'k aangenomen en bedankt voor dat naar den Hoorn op Texel. De centrale commissie uit de arbeiders beweging voor de levensmiddelenvoorziening heeft een telegram gezonden aan den minis ter van landbouw over de prijsopdrijving der lucifer en over vaststelUm; van maximumprij zen verzocht. Te 'Giffen (N. B.) is een 21-jarige land bouwer levensgevaarlijk me een mes in den borst verwond. Ten' behoeve van de centrale keuken, die 1 Nov. weer in werking komt en dan 6000 rties zal kunnen verstrekken, hebben B. en van Haarlem van den) raad) een crediet verkregen van 10.000. Bij gebrek aan krachtvoer geven rijtuig verhuurders te Groningen hunne paarden daags zes eieren* LENIN TERUGGEKEERD? ST. PETERSBURG, 28 Sept. De bladen publiceeren een gerucht, dat Lenin in St. Petersburg zou zijn teruggekeerd. MHDBHLAHD. ONZE ORAANVOORZ1ENINQ. 'S-GRAVINHAGE, 28 Sept. Blijkens een officiéél berlckt heeft onze delegatie in Amerika nog elechta weinig moeilijk heden overwonneo. Do uttgoer van vee voeder zal niet werden toegestaan, even min ia aanvoer var: grondstoffen te ver wachten. Omtrent den graanultvoer voor ■ensckelljk voedsel cal eerot definitief beslist worden, als Amerika op de hoog te la van den nieuwen oogst en zijn ge dragslijn eal bepaald hebben ten aanzien der daarvan voor Nederland beschikbaar te stellen hoeveelheden. f De delegatie zal de» uitvoer trachtten te verkrijgen van de nog niet bedorven tarwe, mail en de CauadetMke Stent, door onze Regeering aangekocht. Waar schijnlijk eal hiervan 2/, deel aan de Belgische Reliefcommiaaie worden afge •taan en zouden wij due hoogstens 83QoQ ton, voldoende voor de behoefte van 14 dagen, ontvangen. TORENBRAND. '2 W.VBNK/ 'R, 28 Sapt. Omstraeka 11 nor hedenmorgen werd brand ontdekt In den toren van de Nieuwe Kerk aan 8pnl te Den Maag, vermoedelijk veroor zaakt door het vlamvatten va» vermolmd hout achter do kroonlijst b(j het verrichten van soldeerwerk aan den spits, waarbg Cn nahpthalamp werd gebruikt. Twae odgleters, die dat werk verrichtten, slaagden er niet In het vuur te blussehen. De brandweer verseheen met veel mate riaal. Aanvankelijk was da waterdruk niet voldoende. Na een kwartier kondan de stralen echter het vuur bereiken. Verschil- lende autoriteiten, ondor wie kerkelijke, waren spoedig aanwezig, o. a. de dlreatenr van het Boaw- an Woningtoezicht, dan heer Stoffels on de Wethouder van Open werken, den heer Jurrlaan Kok. Het blirasshlngswerk werd onder leiding van commandant Tneckerman zeer krachtig aangevat. Tegen twaalf uur begon de spita over te hellen. Spoedig moest het redden va» meubelen enz. uit het kerkgebouw wor den gestaakt wegens het dreigend gevaar. De toren li verzekerd. HIJ behoort In eigen dom aan de burgerlijke gemeente te 's-Öra- venhftge. Na een uur krachtig biussehon bleek het gevaar voor den loren en het kerk gebouw geweken, maar onverpoosd werden nog waterstralen over den rookenden toren uitgestort. Het zeer fraaie kerkorgel heeft adoor waterschade ernatig geleden. DUITSCHE VLIEGMACHINE OELAND AMSTERDAM, 28 Sept. Naar de Tel. uit Zevenaar verneemt, verscheen gisteren boven Doorhenburg een vliegmachine van Duitsche nationaliteit. De machine, werd van het fort bij Pannerdeni door eenige mitrailleuses hevig beschoten en moest een noodlanding maken in een weidewonder de gemeente Angerden. Juist vóór een officier aanwezig was, wist de machine op te stij gen en in Oostelijke richting te ontkomen STADSNIEUWS. HF kXaSMAIKT, 'Q»a kip Ida was haée» aa ettelijks ivakea wide; gshcsl mil kaas feidskü, do$h haadel In kaae waaaogstecdaaiei mogelijk. De geheel, aaavosr ..red aangekocht dsor de N. M. Commissie uit de Koasveresaigiog en wel :ea behoeve van de binnen laadschö voorziening. Daar de Kaasvereenigiug den eiseh van de Commissie van Bijstand heeft ingewil ligd an dus ten behoeve van de schatkist f 1680000 aal betalenhad men een opening van den exporthandei spoediger verwacht. Het is thans niet uitgesloten, dat deze jegeliog op de exportoentrale moet wachten. Sea nieuwe vaststelling van den prijs met Duiteehland Is eveneens niet uitgesloten. Deze prijs was met de D. N. M. wel vast gesteld voor de in Augustus op de markt verkochte kaas, maar gedurende de geha&le maand Augustus ia er op de markten geen kaas verkoaht. GE WETE'NSGE LD. Ten behoeve van 's rijks schatkist is bij den inspecteur kt de 2e afdetding alhier inge komen 815.17 oor bedïütebeiasting 1907/ 1908—14/15, 239.40 en 957.60 inkom- stoibdasiiag 13/16, 23 (M an 9 rrsp. in komsten- en ve;{fedigingsbeia&tiag, 343,20 en verdjedigii^.ibelasting '07/08—14/15 en inkomstenbelasting '45/16. RIJWIELDIEFSTAL'. Uit de gang van het Rechtsgebouw alhier, zijn twee fietsen gestolen. De vemoedelijke dader» Gja een paar jongens uit Anna Pou- towna. MATINéE door het STEDELIJK MUZIEKKORPS, Directeur de Heer H. A. MAAS, op ZONDAG 30 SEPTEMBER, 's middags van 2)4 tot 4)4 uur, in den Hout. Programma. 1. Marche-Solonelie G. Dorrenbootu. 2. Ouverture y^romotheue" L. v. Beethoven. 3. Entr' acte aus „Rosamunde" F. Schubert. 4. „Le Printempa" (ballet) Paul Andlré. a. Prelude; b. Allegretto maestoso, tempo 1°.; c. Divertissement- d. Sé- ductione. Rigaudon; f. Vatse-lente et final. 5. Marche-Militaire (Semper fidelis) Sousa. 6 De nachtegaal en de lijster H. Kling. Polka voc 2 piccolo-fluiten (de heeren N. Groot en N. Swager). 7 Droom-wals Millöcker. 8. Finale. MEVR. ANNA KLAASEN. Op initiatief van den heer J. Henri Ous- hoom aal Mevr. Anna Klaasen hier den 12en October in dc Harmonie een concert geven. Mevrouw Klaasen, voorheen verbonden aan het „Nederlandsch" wie haar in „Roma nesk" zagen, zuilen een aangename herinne ring aan haar bewaren is zich daarna gaan wijden aan de zang- en voordracht kunst. Zij is geworden de vrouwelijke Pisuis- se. Zij zingt echter louter Hollandsche Lied jes, van Cunge Doorenbos, mevr. Manna De Wijs-Mouton, Heire de Vos, Emtél v. di Eijn- de enz. In verscheidene plaatsen werd zij reeds uitbundig toegejuicht en overal had zjj een goede pers. De Maasbode bijv. aprak van „een \avond van hooge kunstontroering" en zeide c. m.: „Door haar warme, kleurige stem, die haar fijn gevoel tot in zijn teerste nuance» weer gaf, heeft zc urenlang weten te boeien. Haar zang doet de kwaliteiten van haar prachtig buigzaam geluid nog beter uitkomen dan bij de gewone declamatie van verzen". En „Door de vaalt geestige toelichtingen, die ze aan elk liedje Meed voorafgaan, wist de innemende artiste de aandacht en het enmousiasrae voor haar kunst niet weinig te verhoogen". Het Nieuws v. d. Dag gewaagde eveneens van een avond van veel kunstgenot en ver klaarde, dat de zangeres heerlijk intiem het publiek in haar stemmingssfeer weet te bren gen en dat alle liedjes, trieste zoowel als vol humor, een indruk nalaten. En de Haagsche Nieuwe Coumnt schreef, dat Anna Klaasen wel bijzondere geschikt heid toonde te hebben vjor deze Lacst „HET LICHT IN DEN NACHT". Zondag 14 October geeft „Het Vrije Too- neel" (dir. J. B. Harms) in de Harmonie bo vengenoemd tooneelspel in 5 bedrijven van Inte Onsman. Het opvoeringsrecht van dit stuk, dat in Amsterdam volle zalen trekt, is verkregen. Het geheel staat onder leiding van den heer Sjoera. De rollen van den ouden Balke, diens vrouw en beide zoons zijn resp. In handen van den heer Sjoera, me], Verha- Portegies, Klaas v. vliet en A. Schoen; :rwijj dc rol van Greta wordt gespeeld door mej. rle Harms. WATERDICHT SCHOEISEL. Er is een soort schoen in den handel ge bracht, die als volkomen waterdicht wordt aangeprezen. Om dat resultaat te bereiken, is tusschen den binnen-'en den buitenzooi een peklaag aangebracht en bevindt zich tusschen net overleer en de voering waterdicht olie- linnen. Voldoende uitwaseming van tr&nspi- reerende voeten kan plaats hebben via den leeren onderaeus, waaronder geen oliedoek is aangebracht, en door het bovendeel van den schacht. Zeker een zeer goed schoeisel voor het ko mende natte jaargetijde. Het nieuwe fabrikaat wordt verkocht door den heer A. van Dijk, Langeatraat alhier. PREDIKBEURTEN. 30 September. Alkmaar. Qrootq kerk. 10 uur, Ds. Vinke. Avond 0 uur, Ds. Kloosterman. Kapel. Evangelische Unie, 10.30 uur, Da. van Dorp, van Hoorn. Doopsgezinde kerk, 10 uur, Ds. Westra. Evang. Luth. kerk, 10 uur, Ds. Wempe, van Amsterdam. Remonstrantsche kerk, 10.30 uur, Ds. A. H. Haentjens van Haarlem. Oereformeerde kerk, 10 uur en avond 5 uur ds. Meijer. Hersteld KpoaktHsthe gemtmtt, 10 uur, en avond 5 uur. godsdienstoefening. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, Hm. gem., iü uur, Ds. Xrtddaga. BERGEN, Htcrv. «tm, 10 utur, t* v. d. KMwom BROEK O'P LANGENDIjiK, Herv. kerk, 9.30 en 2 30 uur, Ds. Stehouwer. Geref. kerk, 9.30 pn 2 30 uur, Ds. de Jong. 'Ghr ger. kerk, 9.30 en 230 uur, Ds. de Bruin. Doopsgez. gem., 9 45 uur, Ds. de Jong. HEER'HUGOWAARD, Herv. gem. 9.30 uur, 'Ds Broekema. HEILOO, Herv. gem, 10 uur, Ds. Eilerte de Haan. - LIMMEN, Herv. gem., 9.30 uur. Ds Bosch. EVANGELISATIELOKAAL, 10 uur, Ds. T. Kloosterman, van Alkmaar. NOORDSOHARWOUDE, Herv. kerk, 930 uur, Ds. Staal. Geref. kerk, 9.30 en 4 uur, Dr. Harrenstein. OTERLEEK, Herv. gem., 10 uur, Ds. Spaargaren. OUDORP, Herv. gem., 10 uur, Ds. ürooi. SCHERMERHORN, Herv. gem., geen dienst. Geref. kerk, 9.30 uur, preeklezen. ST. PANS RAS, Herv. gem., 9.30 en 230 uur. ds Lammere. ZUIDSQHA RWOUPE, Her;, kerk, geen. dienst. CORRESPONDENTIE K. V. Vraagt U het eerst eens aan de huurcommissie. INGEZONDEN STUKKEN. SUIKERBIETENKOPPEN EN GEBREK AAN VEEVOEDER. EN -BLADEREN. Als men bedenkt dat de koppen en blade ren ongeveer 16 pet. droge stof bevatten, ter wijl in voederbieten het droge-stofgehaite meestal niet hooger is dan 1215 pet., kan men licht begrijpen, dat de voederwaarde van voederbieten in den regel iets lager is dan van koppen' en bladeren. De zetmeelwaarde van voederbieten be draagt dan ook in den regel niet meer dan 7 k 9 Kg. per 100 Kg., zoodat zelfs inge kuilde koppen en bladeren in voedingswaar de voor voederbieten niet veel behoeven on der te doen. Daar ;n de bouwstreken misschien niet ge noeg gelegenheid is voor veestalling om al het voorhanden zijnde stroo en bietenafvai benevens de verboutvde voederbieten te kun nen vervctederen, zal het in dat geval noodig zijn een deel van dat voeder naar de weide- streken te vervoeren. Hieraan is evenwei voor de bouwboeren het bezwaar verbonden, dat zij een deel van de mestwaarde van die pro ducten uit hun bedrijf wegvoeren en dat is bij de tegenwoordige hooge prijzen van de gra nen en andere producten een reden om de koppen en bladeren niet voor veevoeder te verkoopen, maar ze op het velld te laten lig gen en ze voor mest onder te ploegen. Daar aan is dan bovendien nog net voordeel ver bonden, dat zij bij het bietenrijden de struc tuur van den grond beschermen, omdat de wieiep, als zij over de bladbedekking rijden, niet zoo diepe sporen maken. Vooral ook het wegrijden der koppen en bladeren geeft aan leiding tot het maken van sporen en bij nat weer is dit naturlijk nog veel erger dan bij droog weer. Een deel van de bladeren moet een tijdlang dienst doen om de bietenhoopen tegen uitdro gen te beschutten, kan dus niet in. verschen toestand worden vervoederd of ingekuild en verliest daardoor een deel van zijne waarde door bederf en rotting. Indien men de bouwboeren wil bewegen da koppen en bladeren voor veevoeder te ver koopen, zal men een middel moeten vinden om nun den mest, die zij door verkoop en vervoer naar elders van de voederbieten of het suikerbietenafvaj kwijt raken, weer terug te geven. De veeboeren zouden dit kunnen doen door stalmest er voor terug te brengen. Daar, waai in een bouwboerderij geut vcesialling ia, zal de boer uit de wettigt zijn vee in den kost kunnen geven en zoo noodig hooi kunnen heenbrengen om tot aan vulling van het bieten- of bietenafvalrantsoen te dienen. Vooral het jonge vee komt hiervoor in aanmerking, omdnt het voedselrantsoen- tame lijk eiwitarm is en deze dieren, althans van een- tot twee-jarigen leeftijd zonder bezwaar eiwitarm. -revoed^ - u.-n .voritea. MeL en kaiikouen zijn hiervoor veel minder ge schikt, omdat dezen winter alleen de waarde volle fokdieren zullen kunnen worden over gehouden en de eigenaar van deze dieren ze ongaarne aan de zorg van anderen zal toe vertrouwen. Bij de hooge prijzen, die men tegenwoor dig terecht of ten onrechte voor het veevoeder betaalt, is het zeker noodzakelijk eens rijpelijk te overwegen hoe'de koppen en bladeren het bc&t voor dit doel aanwending kunnen vin den. Bij een liaverprijs van 25 per 100 Kg., welke ongeveer overeenkomt met een prijs van 110 per 1000 Kg. voor goed hooi, daar 1000 Kg. haver een zetmeelwaarde bezit van 600 Kg. en> 1000 Kg. hooi een zetmeelwaar de van 320 Kg., zal men een prijs van 30 Eer 1000 Kg. voor versche bietenkoppen en laderen en van 25 per 1000 Kg. voor in- ekuilde misschien niet overmatig vinden. De ietenafval van 1 H.A. vertegenwoordigt dan in verschen toestand een bedrag van 600 tot 900 al naar mate de bietenopbrengst 30000 of 450000 Kg. per H.A. bedraagt, ter wijl zij ingekuild nog 300 k J 450 per 'H.A. waard zouden zijn. Het is natuurlijk zeer de vraag of het tus schen boeren onderling billijk is dergelijke pliantasieprijzen in rekening te brengen aan hun valcgenooten. Het komt mij voor, dat matiging hierbij ten zeerste is aan te raden en dat de bouwboeren het aan hunne vakgc- nooten verplicht zijn, hen onder aannemelijke voorwaarden aan veevoeder te helpen of hun vee bij zich in den kost te nemen. De gegevens voor dit artikel zijn voor een groot deel geput uit een rapport, dat m 1915 is uitgebracht door een commissie (rappor teur C. Zwagerman), welke in 1911 door de Zeetiwsche Landbouwmaatschappij werd be-- noemd om een onderzoek in te stellen naar de waarde van suikerbietenkoppen en blade ren voor de veevoeding en de bemestidg. 1 Iet rapport is opgenomen in de Verslagen en Me- dedeelingen van de Directie van den Land- V

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2