DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. he?k«irk Fleur de Marie. Dlstributls m Lerauotttlsii. Slim, Balthoud- m IndustiMoil. No. m Kennisgeving. 1917 2SATEBDA6 29 SEPTEMBER. Honderd en negentiende Jaargang WHTOiSitinS m mam M to p. post f 150. AMenteiidm p. rr gel, groote mm m pbstaKa. Biter® to to l Boek- m BandeborokkflriS «J. HBRls. JSTER ZOON, Mam E 9. Telefnr. 3, NEÖK&LAJVU. Verlangt U een pr&ma 4 oent sigaar Bob do. 3é 50 38 100 giaiD Rist 37 100 Soit. Bak- en Braadret EM nummer bestaat utt 2 bloaon. Over den abonnenianfaprlja wordt bij vooruitbetaling beschikt Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 29 September. |j De Duitsche rijkskanselier heelt gesproken. Hij heeft gezegd, dat hij „voor het oogen- blik" er van moet afzien om de Duitsche jl oorlogsdoeleinden scherp te omschrijven en j| den Duitechen onderhandelaars de banden te f binden. „t Iet is, zeide hij, bezwaarlijk te üegrijpen hoe kenners van den internationalen toestandi en van de internationale gebruiken ooit kon den gelooven, dat wij in een door ons afge legde openlijke verklaring de oplossing van zulke gewichtige vraagstukken, die in onver breekbaar verband staan tot de geheele, bij eventueele vredesonderhandelingen te bespre ken groep van vraagstukken, door een eenzij dige verklaHng te onzen nadeele zouden vast leggen. Elke dergelijke verklaring zou in hei tegenwoordige stadium slechts verwarrend werken en de Duitsche beiangen schaden. „Waren wij in bijzonderheden getreden, dan zou dat kan uit de houding der vijsn- uvlijkt pers nu reeds stellig worden opge maakt het wachtwoord in hei kamp der tegenstanders zijn geweest:'de Duitsche tege moetkomingen moeien als keu teek enen van Duitschland's slinkende kracht worden aan gemerkt en derhalve naar onmiddellijk daar uit volgt als creditpost worden geboekt. Wij zouden den vrede geui stap nader zijn geko men. Integendeel, de overtuiging bij de tegen partij, dat alleen de slechte staat van zaken ten onzent ons genoopt kon hebben, een hou ding aan te nemen, die niemand, op diploma tie.. gebied thuis, ook maar in de versie verte zou kunnen verklaren, zou vast en zeker den oorlog hebben verlengd." Verder brengt deze redevoering die zaak van den vrede dus niet. Ha den rijlcskanselier sprak de staatssecre taris van buitenlandsche zaken. De heer von Kühlknann stelde voorop, dat er geen Duit sche nota over België bestaat. „Het is, zeide hij, een der vermetelste ver zinsels, welke ik ooit in mijn politieke loop baan ben tegengekomen. Waarschijnlijk is zij van Fransche herkomst. Van de heele zaak is geen woord waar." Wij hebben gisteren gesproken van „ge ruchten" en ons ten aanzien van deze aange legenheid in de ruimte gehouden. Maar hoe zijn deze geruchten in de wereld' gekomen? Die vraag zal velen de eerstkomende dagen bezig houden. Het Tageblatt beweert reeds, dat de Duitschf: aanvullende nota over Bel- gie slechts een verzinsel is van het Fransche radio-agentschap, dat zijn bericht steunde op niet uit officieele bron voortkomende uitla tingen van een V/eensch en eenige Zuid-Duit- sche bladen. De staatssecretaris heeft overigens krach tig gesproken. Uit zijn mond kwam eeu nieuw geluid. Zijn rede was waardig en over tuigend. Krachtig kwam hij er tegen op, aUof hot volk in Duitschland' in politiek opzicht met als éen man zou staan achter keizer en rijkskanselier. Daarbij deed hij uitkomen, dat de grondslag van de Duitsche antwoord nota, gelijk de regeering daarmee aankwam, den vertegenwoordigers van alle partijen aannemelijk voorkwam en dat die harfnoni- sche samenwerking tusschen parlement en re geering het beste voor de toekomst belooft. „Dê pauselijke nota, zoo zeide hij verder, pianist de volken yan Europa nog éénmaal op den kruisweg; nog éénmaal is hun, vóór den beslissendca wtotervcldtocht, de moge lijkheid gegeven, weliswaar uit diepe wonden bloedend, doch met eeu blank schild dien we deropbouw van Europa te beginnen. Thans staat het aan Duitschlands tegenstanders, om te bewijzen of ook zij den ademtocht van een nieuwen geest hebben bespeurd'. In de komen de weken kan het groote vraagstuk worden beslist of vriend en vijand, met achting voor de wederzijdschs kracht van wapenen, uen bloadlgen degen lullen laten zakken of de be slissing der wapenen zullen inroepen. „Zoo staat het Duitsche volk in deze be slissende uren krachtig, doch kakn, machtig, en gematigd, ale ooit te voren tot den strijd bereid; doch ook bereid om mee te werken tot verwezenlijking van het woord van vrede op aarde." In St Petersburg wordt alweer een confe rentie gehouden. Ditmaal is het een ,alrussi- sche democratische conferentie." Zij komt bijeen in den met roode vlaggen versier den stadsschouwburg. De thans geheel socia listische regeering heeft in de keizerlijke loge eén plaats gevonden. Het zal thans blijken, of de heer Kerenaky nog de man in Rusland is, of zijn coalitie politiek nog zal worden aanvaard, dan wel i of de radicaalste politiek der Bolsjewiki troef zal worden. Mocht dit laatste het geval zijn, dan zal de heer Kerensky aftreden, En guders? Een directoire onder een Russfachen Bonaparte? Het is duidelijk, dat hetgeen er thans in den schouwburg te St. Petersburg wordt af gespeeld, van veel belang ia. Voor Rusland èn voor de wereld. KORTE BERICHTEN. Te Mönr, zijn verscheidene honderden personen ziek geworden, waarschijnlijk tenge volge van1 het eten van bedorven worst Vier kinderen zijn reedis gestorven. De tweede Amerikaansche vrijheidslee- ning van- 3 milliard dottere wordt 1 October aangeboden. De interest is 4 pet. 17 Personen van Zweedsche en Duit sche nationaliteit, betrokken bij een' 'Duitsdie militaire epionage-organisatie zijn te St. Petersburg in hechtenis genomen'. De heer Terestsjenko is als Russisch minister afgetreden HeJ kabinet bestaat nu uitsluitend uit socialisten. Uit St. Petersburg wordt bericht, zoo zegt het H. Ni, dat de outeuimmgsaanarissie van plan is, de 30.000 Chinoezen, die zich thans aldaar ophouden, uit te zetten' en' er slechte 1200, die met bepaalde werkzaam heden zijn1 belast, 'te laten. Dezer diagen hield de Belgische minis ter van Oorlog een toespraak tot de soldajien op het Belgische front. Tot de Vlamingen richtte hij inzonderheid t woord in goed Vlaamsch. Met groote voldoening wordt dit goede hooge voorbeeld! waargenomen. VOEDER-AFVAL. Graneu en veevoedérartiketen, die in de maand September werden toegewezen, zullen tegen de volgende prijzen door de regeering worden aigekverdf Gemengd graan 18 per 100 Kg., erwten en boonenpiksel 18 per 100 Kg., roggeaf- val j 15.50 per 100 Kg., alles vrijboord, ex clusief baal. Zemelen, grind en gries ge mengd of ongemengd, 15.50 per 100 Kg,, inclusief baal, netto gewicht boord of spoor- vrij, Regeeringsvoermeel 17 per 100 Kg. inclusief baal, vrijboord, bruto voor netto en 15.50 per 100 Kg. vrijboord exclusief baal. atïADwNIliUWS. WARM-WATER-DISTRipUTIE. De brandstoffcncommissie is er in geslaagd de beschikking te verkrijgen over een gemeen telijken sproeiwagen, welke door de bemoei ingen van den directeur dei' gasfabriek ge schikt is gemaakt voor het vervoer van warm water. De wagen kas pl.ra. 1000 L. bevatten ca zal vermoedelijk van Dinsdag a s. af 5 maal per dag op nader aangekondigde dagen, in verschillende wijken warm water afleveren, waardoor gehoopt wordt ©enigermate c!t gas- en bi an dstofiensdiaarschte aan te vullen Op den wagen wordt een bel aangebracht met flink geluid, zoodat zijn aankomst op verten afstand waarneembaar is. Tevens vernemen wij dat eene nieuwe dis tributie van brandstoffen in aantocht te, waarvan Maandag de bijzonderheden zullen worden gepubliceerd. ALKMAAKS BELANG. Gisteravond hield de heer t. A. Smit Kleir ue, duecteui van net Provinciaal Electrici- teiisbedinjl van Noord-Holland, in de Unie, in een door Alkmaar-s Beiang belegde verga dering, een lezing over die wensclrelijkheid van eeu technisch-economteche huishouding van staat en gewest in verband met electrici- teits-, gaar en watervoorziening van stad en land. Bij de eiectrische centrales streefde men er steeds in. de eerste plaats naar om gouden ducaten van het platteland over te hevelen naar de steden en spr. vocht steeds tegen deze opvatting. Spr. meende, dat thans in Nederland het oogenbük daar was, waarin het hoogst nood zakelijk bleek, dat verschillende zaken m één. hand kwamen. Om te bereiken, dat er zoo ij weinig mogelijk duiten verloren gaan, dient [J men het meest denkbare geheel te vormen Op n deze wijze is er veel geldie besparen. Spreker staafde deze zienswijze, wat Noord-Holland y betrof, door te wijzen op de Rijksdrtokwater- voorzienmg te IJmuiden en de gemeentelijke te Velzen, waardoor er, omdat de oesturen het niet eens konden worden, naar schatting een kwart miltioen \tferd weggegooide In Haarlem staat de, Haaxlerascbe gasfa briek aan de eene kant van het Spaame en de Schotensche aan de andere kant, eveneens omdat de beide gemeenten het niet eens kon-1 den worden, Dit alles kost een behoorlijke duit aan de gemeenschap. Spr. oordeelde een lichaam noodig, dat er voor moet zorgen dat in dergelijke gevallen de besturen het eens worden. Het niet eens worden kost de ge meenschap te veel. Menschen met technisch- economischen blik moeten in dat lichaam zit ten. Ook in andere landen ziet men daarvan de noodzakelijkheid in. Spr. wees op het standpunt van de Muncheuer professor Franz, die betoogde, dat in de besturende lichamen te veel het rechtskundig element vertegenwoordigd is en er daarom voor op kwam, dat de menschen die denken in dol lars, meer de leidende plaats krijgen. Spr. is overtuigd, dat men ook in Hoiiand eeu top zwaar heeft aan rechtsgeleerden. Daar de oorlog een zeer zwaren fiuancieelen druk op het volk brengt, is het meer dan ooit zaak. dat het geheel zoodanig bestuurd wordt dat net geld niet onnoodig misbruikt wordt. Spr. deelde mede, hoe in Amerika de gas-. HEEREN ROOKERSt nog water- en electriciteitsvoorziening steeds cloor één lichaam wordt behartigd. In Pitsburg woonde spr. het bij, dat één man de drie me ters opnam en daarna een kwitantie schreef en het geld inde. Spr. stelde daartegenover hetgeen in Am- sterda mgebeurt; voor eiken meter komt er De vergadering was, niettegenstaande har» Ikheid, «ic jcioaht, waaronder wethouder üe belangrijk!! sonen bei tocht» door «en B0-UI per- Wit en de raadsleden Wolzak, Cloeek Elfrlng. De vergadering werd geleid door den heer J. A. B. Fenijn, die mededeelde, dat „Alk- rnaars Belang", omdat de warmte- en die iichtkwestie thans in ALkmkar zeer actueel is, allereerst deze vergadering met den heer Smit Kleine belegd had. De heer Smit Kleine wees er op, dat het door den oorlog noodig is gebleken, dat de staat moet ingrijpen in allerlei dingen. Vóór den oorlog trok men er zich niets van aan of een poldergemaal te veel kolen voor de be maling verstookte. Het woord saamhoorig- beid is thans echter op aller lippen. Spreker wenschte op electrisch-, gas- en wa tergebied een rechtstreeksche inmenging van de Staat der Nederlanden en gat een overzicht van de historische ontwikkeling van die drie gebieden in ons land. Spr. oordeelde, dat de watervoorziening het stadium van de projec ten nog niet te boven was. Op gasgebied is er in ons land, wat de centrale voorziening betreft, weinig tot stand gekomen. In Amerika heeft men gasover- drachten van 1000 Engelsche mijl. Wij heb ben slechts in Leiden en Velzen op dat ge bied een paar voorbeelden. Door het begrip van supra autonomie maakte overigens iedere gemeente, die het maar even kon doen, een ei gen gasfabriek. een man den meter opnemen. Drie mannen be- even zich daarna naar 3 gebouwen waar 3 ontogen tronen; daar worden 3 kwitantiën geschreven en 3 geidophaiers tonen het geld en loopen de kans voor een gesloten deur te komen. Voor de ééne handeling ta Amerika zijn hier 12 handelingen noodig. Dit gaf blijk van weinig aspiratie van hét menschelijk arbeids vermogen. Een apart ministerie van staatsbe drijven oordfeelde spr. noodig; daaronder hoorde ook de opwekking van electriciteit, gas en water gebracht te worden. Vooral de watervoorziening oordeelde spr. een intri- geerend belang voor de gemeenschap. Wan neer de staat liet zelf opwekt dan zou hij ga rant kunnen zijn voor de kwaliteit. Dit alles is alleen mogelijk door de gemeenten op dat gebied stevig aan de ketting te leggen. De duinen moeten daarvoor nationaal bezit worden. Het gas- en electriciteitsbedrijf gaan heel goed samen. De groote centrales en gasfabrie ken liooren vlak naast elkander te sTii m, dat is net meest ecanonuscn.Als rationeel beeld' zag spreker den toestand waarin de staat als op wekker van electriciteit, gas en water op treedt. voor welke zaken het gewest als vrachtrijder optreedt, terwijl elke gemeente voor de distributie in die gemeente, autonoom blijft. Reeds vóór 10 jaar verdedigde spr. het tostellen van de Streek, een bestuursvorm die men to Duitschland wel kent, en spr. verheug de zich erover, dat min. Gort v. d. Linden de Streek in een zijner redevoeringen heelt inge luid. Hollands Noorderkwartier, Weatiiies- land, Kenuemerlanü en het Gooi noemde spr. Stiekcum Noord-Holland'. De Streek kan het contact vormen tusschur de gam .uien en net gewest, ia de Zaan en aan de Laugedijken heeft men al voorbeelden hoe een Streek beter als distributeur' op kan treden. Nog betoogde spr. de weusckeiljkheid, dait Gedeputeerden niet alleen mochten beoordee- ieu cf een gemeente eeu uitgave financieel kan doen, maar of de uitgave wei rationeel is. Uitvoerig -bepleitte spr. de instelling van de Provinciale en de Nationale technische ra den. zooala men deze in Canada en Amerika kent. Spr. wees op het programma van de Deut sche professoren, die hopen, dat Nederlanl na den oorlog wat minder zal kletsen over poli tiek, wat meer verdraagzaam zal zijn op godsdienstig gebied en meer de oogen open zal zeiten' voor de nationale zaak en zich klaar zal maken voor den economischen strijd, die ons wacnt. Wij kunnen niet door gaan om met deftige gezichten het geld over de balk te gooien. Voor dit alles zal het noo dig zijn, dat de goddelijke autonomie een beetje aan de ketting gelegd wordt, aange zien men er zonder dat niet komt. Na de pauze demonstreerde spV. door voorbeelden te noemen de nadeelen die de ge meenschap lijdt, doordat .Gedeputeerden nu slechte mogen beoordeelen of een gemeente het geld kan leenen en niet of het voor een practisch doel gebeurt. Spr. besprak hierna nog het groote be! van de watervoorziening to Noord-Hollam het toejuichende, dat Provinciale Staten de opdracht voor een nieuw plan hebben gege ven, dat een oplossing aan de hand tooet j doen. De verschillen bij de electriciteits- en watervoorziening zette spr. mede uiteen. waarom de toekomst vele Tdetoe gasfabrieken Noord-Holland opgeruimd moeten worden en enkele groote moderne fabrieken als te j Alkmaar het geheele gewest moeten bedie nen. Met voorbeelden toonde spr. nog de wen- scbelijkheid aan om bij de electririlteiteleve- rtog net miuntraetersysteem toe te passen. Amsterdam en de Zaanland hebben daar veel succes mede. Spr. joordeelde het een nationaal belbng, -dat mien db electriciteit voor verlichting en krachtvoorziefling gaat toepassen. Wat de warmte betrof zou 'het gas haar groote be- teekenis blijven behouden. Het gasverbruik kan per ziel nog zeer verhoogd worden. De menschen! moet men leeren rat men er mede doen kan. In Engeland zijn er steden, waar men ook etectridtedt heeft en waar het gas verbruik per ziel 3 maal hooger is dan to plaatsen to Nederllandl met gasfabrieken zon der electriciiteitevoorzientog in die gemeente. Spr. eindigde met de veronderstelling, dat Alkmaar door zijn mooie ligging wat de gas- en electriciteitsvoorziening betrof een achoo- ne toekomst tegemoet ging. De voorzitter bracht dien heer Smit Klietoe Hank voor zijn lezing en wekte degenen die daarop' invloed kunnen uitoefenen' op, om de ontwikkelde denkbeelden te verwezenlijken. Nog deelde spr. mede dat dte heer Kepler, di recteur van het woningtoezicht te Amsterdam, de volgende maand in een door die vereen i- ging te houden vergadering zal spreken over het woningvraagstuk, Spr. wékte de aanwezi gen nog op lid te worden voor Lper jaar of donateur voor 2.50 per jaar. LIBERALE UNIE. Er is alhier opgericht een afdeeling van de Liberale Unie met aanvankelijk een dertigtal POLITIENIEUWS, Gistermiddag is een rijwiel dat onbeheerd op het Ritsevoort tegen een vrachtwagen stond, door een ander dan den eigenaar mee genomen. „MOGEN WIJ ZWIJGEN". De film, welke onder dezen titel in de Ci nema America in wordt vertoond, heeft in ons iand vete vrienden. Enkele vereenigingen ma ken er veel reclame voor wij omvingen bijv. een ingezonden stuk van een lid der Rein Leven Beweging, een opwekking aan jonge menschen en aan ouders om deze iihn te gaan zien. De film heeft dan ook propagandistische waarde. Samengesteld met medewerking van de Duitsche vereenigtog tot bestrijding van -jesliachtscdékten, ia zij een „triülenid'' ptei- ooi voor inlichting van jonge mannen, ten aanzien van üe gevaren, welke hun op hun le vensweg dreigen. Zij doet zien, hoe een jon geman, door zich éen keer te buiten te gaan. zich te groude riiJn, met alléén zichzelf maar ook zijn vrouw, die krankzinnig sterft, terwijl zijn kindje dooi medische behande ling nog gered wordt. Had de jongeman zich bij bids tot ecu bevoegd geneesheer gewend en zich niet onder kwakzalverahaudén ge steld, had toji zijn huwelijk 3 jaren uitgesteld, dan, zoo wordt ons te verstaan gegeven, had alles zich nog ten beste kunnen keeren. In hoeverre de gegeven ziekte-bceldm en voorstellingen juist zijn, wagen wij niei tc beowdeeku. wel durven we veronderstellen, jat er van de strekking der fiiln, die hier en maar navrant tot uitdrukking komt. véél goot» kan uitgaan. Hoe gevaarlijk het onderwerp is en hoe voorzichtig de behande ling moet zijn, zai dé strekking tót haar recht kotoen, bleek uit het gelach, dal er opsteen, toen de wachtkamer van een „specialiteit" werd vertoond. Veel aandacht is er besteed aan het labora- toiiuto-wuk en aan de saaatonum-bchatuk- ling. Hoewel er prachtige opnamen o. a. win- tergezichlen en interieurs in voorkomen, moet men déze Elm 'dan ook niét gaan zien ter ontspanning. Wie er heen gaat ga er heen in hoogen emet. Zoo hij het nog noodig had, zal hij er dé overtuiging van mee naar huis nemen, dat de titelvraag ontkennend dient te worden be antwoord, dat men de jeugd dus tijdig moet waarschuwen. En als voor hem eens het tijd stip van waarschuwen zal zijn aangebroken, zou het geen wonder zijn, wanneer' dan deze film hem weer voor den geest kwam Het was gisteravond vol' in de Cinema. Gaat het hier zooals het in andere steden is gegaan, dan zal het bij elke vertoontog vol zijn. MOLEN AFBRAAK. Bij de gehouden veiling van afbraak van den molen van den polder Daalmeer, was kooper de heer Jn. Mabbé, alhier. GEVESTIGDE PERSONEN F. M. Vonk, Rem., z., Oudegracht 227, Amerika. W. Mol-Schmittman, N.H., z., Wildemansstraat 27, Duitschland. J. de Graaff, N.H., db., L.ombardsteeg 4, Amster dam H. Tisma N.H., kastelein, Station straat 79, Duitschland S. Spierenburg, NU zBeerstraat 7, Den H*ag 0 In verband met de steeds stijgende prij zen van papier en andere grondstoffen zijn wij genoodzaakt den advertentieprijs met ingang van 1 October a.s. te brengen op 15 cents per regel. De rubriek „Vraag en Aanbod" wordt ve'rhoogd tot 50 cents (bij vooruitbeta ling) en zal voortaan in het nummer van Woensdag worden opgenomen. De papierdistributie zal ons zeer spoe dig dwingen dea Zaterdags slechts met één blad te verschijnen, zoodat we H.H. adver teerders beleefd verzoeken hunne adver- tentiën over de overige dagen van de week te willen verdeelen. Teneinde den toevloed te beperken, zul len de advertenties, welke dan op Zaterdag worden geplaatst, worden berekend tegen 25 cent per regeL DE DIRECTIE. 30 September aal vwJtrtföbBAr Qudurunde de tot en mat 6 October 1017 wewdam gesteld op i 0 38 131 0 Isbp. Voor GOEDKOOPS MELK geldig bons 11 tot en met SI. D» Dtraetanr me het Distributiebedrijf zijn D. SCHENK. >9 September UUf. De BURGEMEESTER dier gemeente ALK MAAR gellast. krachtens bekomen aanschrij ving, dien ouders taanden milicien-ver liofgan- ger, om ziéh OP GROND VAN HET BE PAALDE ARTIKEL 100, SUBe. DER MILITIEWET, ito verband met att 94, 2e ld! van het MJMtiebesiluit II, bij zijn korps te vervoegen, TE Ni EINDE IN WERKELIJ- KEN DIENST OVER TE GAAN: 4e Reg. Vesting-artillerie, lichting 1913, garnizoen Iiekter (Ie bat. 5e oomp): 25 October 1917: JAN WILLEM VERKUIJL De opgeroepene moet voorzien zijn van zijn zak!--lekje en van dé Meeding- en uitrusting stukken, voor zooverre dte oq hem voorhan den' zijn. Dé burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz lo-Burg. Alkmaar, 28 Sept. 1917. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDER van ALKMAAR brengen ter algemeene kcani», dat zij hunne beslissing op het verzoek van S KROM, aldaar, om verguning tot het uit breiden van een stoomwasch- en strijkinrich- ting, door het maken van een aanbouw en een bewaarplaats voor 600 Liter benzine, ten dienste van chentisch wasachen, in het perceel Schermcrweg, Wijk F, No. 84, HEBBEN VERDAAGD. Alkmaar, den 29 September 1917. Burgemeester n Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz, Voorzitter, loco Burgemeester. DONATH, Secretaris. AAWQITYH voor da volgende euraui UI, «ltfal attend Dinsdag 2 Oct. an Vrijdag 5 Oct. 24 Qur, Woensdag S Oet. 10—12 aar la het gebouw (Kerkplein). Goedkoop» naai* en veratoliessea. 3 avonden p. w, 4£6J nur, voor meisjes vanaf 12 jaar (bij uitaondering 11 jaar), van 79 mir voor oudere leerlingen. School geld f 0.15 p. week. Qoodkoope Gostuumaorsua. 30 lessen, 2 avonden p. week, 7—9 uur, f 8. - p. a., in 2 termijnen te voldoen. Dames Gostaamoursas. 40 lessen f 25.—2 schooltijden per weak. Goedkoope Kookcursus. 20 lessen, 1 avond p. week, 79 nor, f 4. per cursos. Dames Kookcursus. 20 lessen f 25.1 les per week. Verder wordsn cursussen In teekenen, nuttige en iraais handwerken gegeven. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de 'directrice J. F. BEUMER. WgflgV

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1