DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Terrelien Tier tiaodGl eo Industrie. JAC. BEGELING, Iratnlioit 234 H«udor<i oa negentiende Jaargang 1917 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling p. VRIJDAG ,30, fr. j. post f 1.S0. Bewijsnummers 5 il Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte, Br. fr, IU. Boek- en Handelsdrukkerij Berms. CesterZn., Ueordam S 9, Tel. 3. 5 OCTOBER. m. Reproducties Rembrandt VJSKGaDEMINU Medetfaeling ran bat Distribitiibtfrijf. Kindermeel. ALKMAAR, 5 October. De Engelschen hebben nieuwe successen in Vlaanderen behaald. Evenals den vorigen keer het schijnt tegenwoordig per week te gaan is op een Duitsche poging, om ter rein te winnen en een te verwachten actie te belemmeren, een Engelsche aanval over breed front gevolgd. Het aanvalsfront strekte zich ditmaal over 13 K.M. van dieTowerhamlets (de „Torengehuchien", een verzameling buurtschappen, uit hofsteden bestaande en iets ten zuiden van den weg^YperenMeenen gelegen) tot den spoorweg YperenStaden (midden tusschen Mangelaere en Poeleapelle). Zoo vermeldt het Duitsche legerbericht het front, van Duitsche zijde geeft men nog eeni- ge uitbreiding aan 't aanvalsfront in zuidelij ke richting en zegt, dat de Engelschen in den grooten aanval slechts ongeveer 1 K.M. diep in de Duitsche verdediigingszöne tusschen PoeleapelleGheluvelt doordrongen. Het Engelsche legerbericht. verklaart, dat alle doeleinden bereikt, belangrijke stellingen veroverd en meer dan 3000 Duitschers gevangen genomen werden. De Engel schen zijn thans in het bezit van den heu velrug bij Meenen tot 1 Kilometer benoor den Broodseinde, een kruispunt, dat genomen is en waar wegen van Becelaere en Paschen- daele samenkomen. Wanneer de Engelschen deze plaatsen hebben genomen en noordelij ker Poeleapelle en zuidelijker Gheluvelt, dan hebben ze den geheelen heuvelrug bezet, wel ke hun de wegen naar Meenen en Roesselaere versperren. Op den weg naar Meenen zijn en de vesting Rijssel worden ontruimd!, ten oosten van Yperen hebben bezet Dit wil zeggen, dat de Duitschers hier het gezicht op Yperen kwijt geraakt zijn en dat de Engel schen thans naar Meenen kunnen kijken, het geen hun in jaren niet mogelijk was. Het groote strategische doel der Engel schen is natuurlijk het Duitsche front hier zulk een „deuk major" toe te brengen, dat dit front kan worden doorbroken of zoo kan worden teruggedrongen, dat de rest er door wordt meegesleept en de kust van Vlaanderen verspert. Op den weg naar Mieenen: zijn Dit doel zijn de Engelschen door een nieu wen aanloop weer iets genaderd. Maar het doel is en blijft nog verre. De Italiaansche Tribuna verzekert, dat de Engelschen niet voor het volgende jaar dit zullen bereiken. Sinds 30 Juli hebben de Engelschen terrein gewonnen, waarvan de grootste diepte onge veer een uur gaans bedraagt. De toestand doet wel eenigermate denken aan dien in den zomer van het vorige jaar. Toen waren het de Franschen die vóór Ver dun terrein prijs moesten geven, maar verze kerden „ze komen er niet door". Thans ge ven de Duitschers een dergelijke verzekering. Of ze haar even waar kunnen maken als de Franschen zal de toekomst leeren. Voor het oogenblik valt slechts vast te stellen, dat zij zich hardnekkig verdedigen en den Engel schen de terreinwinst niet gemakkelijk maken. De Franschen hebben bij hoogte 344 ook aangevallen, maar geen voordeel behaald. ALKMAAR, 5 October. De Italianen maken geen melding van het succesje, dat het Oostenrijksché legerbericht hun toeschreef. Oeneraal Cadoma verklaart enkel, .dat herhaalde Oostenrijksché aanvallen op de westhélling van den berg werden afge slagen en hij zwijgt dus over de verovering van een Oostenrijksch loopgraafgedeelte. Zou daar iets achter stekten? In het Oosten blijft een grootere actie uilt De Russen verzekeren echter, dat de Duit schers zich uit de voorste Loopgraven bij Ja- cobstadt terug trokken. De Duitschers verkla ren daarentegen dat verkenningsgevechten voor hen een gunstig verloop hadden. Béiden zijn het er over eens, dat de artillerieactie toeneemt. De Bulgaarsche minister-president heeft zich laten interviewen en o. m. verklaard, dat Bulgarije de vereeniging van alle Bulgaarsche landen moet bereiken, Macedonië tot ten zui den van Monastir, een stuk van Morawa en de Dobroedsja tot de Donaumonding. Dat was met het beginsel van: een vrede zon der annexaties volstrekt niet in strijd' Even ontwijfelbaar, zeide de spreker, als Duitschtand recht heeft op Elzas-Lotharin- gen, hebben wij het recht op deze landen. En hij voegde er terloops nog even aan toe, overtuigd te zijn, dat de Turken en Duit schers niet zouden rusten, voordat ze BagL dad hebben heroverd, waarbij de Bulgaren hen wel een handje zullen willen helpen. De Bulgaren konden wel eens even zeker zijn van hun gebiedsuitbreiding als de Duit schers en Turken van Bagdad I De uitvoering van het plan-Huiswaarder polder is geleidelijk gedacht. Is echter het plan wenschelijk, uitvoerbaar en rendabel ge bleken, dan dient de gemeente de nog niet in haar bezit zijnde terreinen in dien polder te koopen door onteigening zal zij eigenares- se ervan kunnen worden. Maar da^rmpp is niet gezegd, dat het heele werk ineens uit gevoerd moet worden. Veeleer zal het streven er op gericht moeten zijn om het plan bij ge deelten te verwezenlijken. Voorloopig kan bijv. worden weggelaten een spoorwegver binding van de oostelijke terreinen langs den Frieschen weg wellicht dat latdt een aan sluiting mogelijk is met de Noord-Holland- sche Tram, tegelijk te verkrijgen met de spoorwegverbinding. De afwerking van het plah in den Oostpolder kan geheel afhangen van de inkomende aanvragen, waardoor als vanzelf ook de grootte der bouwblokken en terreinen wordt bepaald. Indien' wordt be gonnen met daar terreinen beschikbaar te stel len tot 500 M, lengte bdj ongeveer 50 M., en breeder zoo dit noodig mocht blijken, zal dit voor de allereerste behoefte wel voldoende blijken. En de West-Huiswaarderpolder kan voor groot-industrieën, welke toegang tot hun ter reinen vragen voor hun met grondstoffen uit Duitschland, België en Frankrijk beladen schepen van 1000 ton, eerst dan ingericht worden, als de practijk dit noodzakelijk maakt. Hoofdzaak is echter tweeërlei. In de eerate plaats, dat de gemeente thana reeds de hand legt op grond, die thans een betrekkelijk ge ringe waarde bezit. En tien tweede, dat niet maar in het wilde weg wordt gehandeld, maar naar een vastgesteld plan, dat succes sievelijk tot uitvoering wordt gebracht. Een belangrijke vraag is natuurlijk hoe de exploitatie wordt gedacht. De ontwerper wil de belangen van de inwoners zwaarder doen wegen dhn die van personen van buiten. Er zal een oproeping gedaan moeten worden en eventueel zullen gemeentenaren een voorkeur genieten, wanneer zij voor zichzelf aanvra gen. Het ligt toch vooral ook in de bedoe ling, de reeds gevestigde Industrie en den reeds bestaanden handel in betere conditie te brengen, deze tegelijkertijd zooveel mogelijk te bannen uit de kom der gemeente, waar ze oogewensebte toestanden veroorzaken, zooals water- en luchtvervuiling, verkeersbelemme- ring enz. Alleen wanneer er zich onvoldoen de gegadigden aanmelden, kan, volgens den ontwerper, het aantrekken van nieuwe onder nemingen -anbeveling verdienen. Op welke voorwaarden zullen handel en industrie gebruik kunnen maken van de nieu we terreinen x Er staan der gemeente verschillende wegen open. Zij kan verkoopen. Zij behoeft daarbij geen winst te maken, mag echter ook geen verlies lijden. De kosten van het uitdiepen en verbreeden der Hbomsdhe Vaart moeten ge deeltelijk, die van bet in orde brengen van de Oostelijke terreinen geheel drukken op die perceelen, derhalve bij den grondprijs wor den opgeteld. Verhuren is mogelijk, mits In verband met de stijging van de waarde der terreinen op niet te langen termijn en zoo er slechts zeer eenvoudige of transportabele gebouwen noo dig zijn. Het In erfpacht geven biedt vele voordee- len aan voor de gemeente, de pachter onder vindt er evenwel de bezwaren van, omdat bijv. de opstand na afloop van het contract aan de gemeente vervalt. Wil de gemeente verkoopen ook aan min der financieel krachtige Inwoners, dan kan een jaarlijksche rente en afbetaling worden vastgesteld onder verband van hypotheek voor het volle bedrag, waarbij een rentevoet wordt aangenomen overeenkomstig de rente, in het vrije verkeer. De gemeente verschaft dan een lang crediet en laat zich betalen uit de winst met het geleverde behaald. Tegen over de gemakkelijke betalingsconditie kan gevoegelijk een iets hoogere koopsom voor den grond staan, daar rekening mag worden gehouden met de waardevermeerdering gedu rende den tijd van afbetaling. Een deel der Westelijk van de Hoomsche Vaart gelegen terreinen zou door de gemeen te in eigen beheer kunnen worden genomen. De oprichting van een veem toch is zoo onafscheidelijk verbonden aan een stapel plaats, dat hiermede de gunstige resultaten, welke de gemeente met deze terreinen kan be halen, staat of valt. De handel kan immers alleen daar goederen opslaan, waar deze be- leenbaar zijn. Onder de eersten, die het terrein in exploi tatie willen brengen, dient de gemeente zelf te behooren. Maar alweer: er behoeft niet da delijk iets groots te worden opgericht. Een veembedrijf kan klein worden begonnen, maar geleidelijk worden uitgebreid, indien daarvoor maar voldoend terrein is gereser veerd. Nauw met het veembedrijf hangt samm de goederenbeurs in deze gemeente. Wanneer de markten voor verschillende producten haar waarde verliezen, omdat door coöperatieve vervaardiging de kwaliteit egaal geworden is en de aanvoer van de geheele partijen op de markt niet meer noodig is, zal <±e handel zich verplaatsen daarheen, waar een goederen beurs gehouden wordt en waar zich de vee- men bevinden. Wil men de nadeelen van de overheidsoo- dememing ondervangen, dan zou dit mis schien mogelijk zijn door een gemengde ex ploitatie. Dan ware aangewezen de vorming van een vennootschap, waarin dé gemeente in die mate aandeelhoudster is, dat zij een vetorecht kan uitoefenen, en toch de beschik king heeft over de capaciteiten der aandeel houders, die uit den aard der zaak belangheb benden zullen zijn. Men zou zelfs een stap verder kunnen gaan en de gebruikers van het veem kunnen verplichten aandeelhouder te worden. Zelfs kan worden overwogen de geheele onderneming als een vennootschap te be schouwen, waardoor de band met handel, in dustrie en bankwezen tot goede resultaten zou voeren. De keuze is dus groot. Zoo groot, dat ze tot verlegenheid kan leiden. Uilt het bovenstaande blijkt in elk geval, dat wanneer de exploitatie rendabel is te maken, verschillende wegen daai toe kunnen leiden. En hiermede mogen we van het plan-Huis- waarderpolder als zoodanig afstappen. Dit plan heeft echter nog een aanhangsel, dat we misschien het Paardenmarktp lein zouden mo gen noemen, en dat niet gericht is op den handel, den groot- en dien midden-industrie, maar op het klein-bedrijf. Daarover morgen iets in een slot-artikel. het Duitsche volk voor de hu lde hem ge bracht en zegt verder, dat mien zich maar niet te veel ongerust moet maken van: wat er na den oorlog zal1 gebeuren, dat brengt maar mismoedigheid en versterkt dé verwachtingen der vijandten. Geen Amerikaansche zeilschepen mogen meer deelnemen aan de Trans-Atlantische vaart, dit in verband met de groote verliezen' dier schepen door den onderzeeërs-oorlog Zij worden nu gedwongen tot kustvaart. Nader wordt bericht dat de Entente besloten heeft tot bet houden van een winter- veldtocht in de lucht tegen Duitschlandl, zoo dra de vliegers van die fronten vrijkomen. Van Engelsche zijde wordt gemeld dat het aantal vernielde schepen kleiner en dat dat der vernietigde onderzeeërs grooter is, dan ooit te voren, sinds het begin der ver scherpte ondferzeeërsoor log Naar wordt medegedeeld bezitten de Duitschers nieuwe typen van oruterzeekrs met een snelheid als van torpediobooten. Wij ver wachten er veel van. De Socialisten van het Seinedeparte- ment hebben besloten gap het congres der Fransche socialisten te Bordeaux de uitstoo- timg van den verrader „Qnstave Hervé' voor te stellen. In een ku'nsthorüngpoederfabriek in Duitschliand werd een vrouw ontslagen we gens diefstal' van dit poeder, dat niet allteen voor andpoeder, doch ook als parfum en pud dingpoedier dienst deed Zijl werd gereéhtelijk vervolgd. De „Lokatamzeiger" zou niu nog willen weten of dev rouw met de honigpoe- der haar tanden: gepoetst of met haar tand- poedier een puidding heeft gemaakt. Zaterdag 6 October a.s. «n andere groate meesters. W Denk dos oa Uwe bons. -~a BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. De conferentie van vakvereettigingen te Bern drukte haar leedwezen uit, over de houding der Fransche regeering, inzake van het niet toelaten der Fransche sodalisten op dit congres. Engelsche marinevliegtulgen dteden Woensdag luchtaanvallen op St. Denis Westrem en Zeebrugge. De machines keerden behouden terug. In Duitschland vonden' verscheidene vliegeraanvallen plaats. Bommen werden ge worpen op Frankfort, Baden-Baden, en Etzas- Lotharingen. Een Engelsche vlieger werd neergeschoten. Naar die Kölnlsche Zdtung beweert zou den bij de in Zwedten ontdtekto Engelsche spi- onnage tegen Duitschland ook Je militaire attaché Wade, betrokken zijn, alsmede enkele consuls in Denemarken De president van Cuba overweegt het samenstellen van Cubaansche vlieger contin genten!, die naar Frankrijk zullen worden ge zonden. Ten behoeve der geallieerde zieken en gewonden bracht Japan 4 Y> millioen gulden bijeen. Ook de openbare meening in Frankrijk meldt Havas, eischt weerwraak voor de bom bardementen van open steden dloor Duitsche vliegers. In verband met die. Kornilofbeweging heeft de Russische regeering 31 korps-, di visie m regimentscommandanten hun ontslag gegeven of overgeplaatst. De „Stampa" verwacht dat de Italiaan sche socialisten dien geregeldlen gang der za ken in de Kamer zullen1 pogen te belemmeren. De burgerlijke pers is van plan al hun in terrupties te verzwijgen. De rijksdag nam een wetsontwerp be treffende het herstel der Duitsche handels vloot aan. Staatssubsidies zullen dé reedlers wordten toegestaan, voor bet aanbouwen van handelsschepen. De heer Venizelos, die zoowel' minister president, als minister van oorlog in Grieken land was, legde de portefeuille van oorlog neer. Hij bood' haar generaal Danglis aan Zwitserland zijn een groot aantal gearresteerd, die, werkzaam waren ijl den Franschen spionnagedienst. Een heel Entente spionnagestelsel tegen -Duitschland moet zijn ontdekt. De Engelsche kruiser Druhe (14.000 ton) gebouwd 1901 is bdj Ierland getorpil- leerd. 'Hij kon nog een haven bereiken en zonk in- ondiep waiter, 19 man kwamen om. In sommige kringen' maakt men zich ernstig bezorgd, dlat de Stockholtasche con ferentie ,yspurlos versenki" is, schrijft Punch humoristisch. Veldmaarschalk von Hindenburg dankt den gemeratoaad na Alknaat, op Donderdag 4 October 1U17, namiddags 1 uur. Voorzitter de Maer G. RIPPING, Bmge- saater. Secretaris de Heer DONATH. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren Sluis, Stoel, Gavers en van den Rnach met kennisgeving. HERZIENING JAARWEDDEN. Op de voorsteilen tot herziening van de jaarwedden van de ambtenaren, reeds uitvoe rig in ons nummer van 14 September opge nomen, waren van B. en W. dte volgende wij zigingsvoorstellen ingekomen: VERORDENING, REGELENDE HET GETAL EN DE BEZOLDIGING VAN DE AMTENAREN TEN KANTORE VAN DEN GEMEENTE-ONTVANGER, (Gemeenteblad No. 476). Art. 1 te lezen: als volgt: Ten kantore van den gemeente-ontvanger zijn werkzaam: een eerste klerk-gedelegeerde, een tweede klerk, een derde klerk, een vierde klerk. Art. 2 te lezen als volgt De bezoldiging van de ambtenaren, in het vorig artikel bedoeld, wordt bepaald als voor den eersten klerk-gedelegeerde op een minimum van 1600, welke na drie drie jaarlijksche verhoogingen, telkens van 100 kan worden gebracht op 1900; voor den tweeden klerk op een minimum van 900, welke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens van 100, kan wor den gebracht op 1200; voor den derden klerk op een minimum van 750, welke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens van 50, kan worden gebracht op 900, en voor den vierden klerk op een minimum van 400, welke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens van 50, kan warden gebracht op 550. Na deze wijziging de verordening in haar geheel, overigens onveranderd' opnieuw vast te stellen en van een nieuwen datum van vast stelling te voorzien. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal daarmede een kosten bedrag gemoeid zijn als volgt: N. van de Poll, klerk-gedelegeerde, van 1625 op 1900, meer 275. H. J. Keijzer, 2e klerk, van 875 op 1200, meer 325. J. Kwast, 3e klerk, van 450 op 750, meer 300. 4e klerk op 400, meer 400. Totaal meer 1300. Van de heeren Westerhof en Verkerk waren de volgende amendementen ingekomen. In die eerste plaats nopens dte bezoldiging van de ambtenaren ter gemeente-secretarie. Voor het bezit van het diploma voor de gemeente-administratie, afgegeven door de Nederlanidsdhe Vereeniging voor Gemeentebe langen alsmede voor de akte M. O. Staatsin richting wordt 50 per jaar toegekend'. Betreffende het getal en de bezoldiging van de ambtenaren ten kantore van den gemeente ontvanger. Na twaalfjarigen dienst wordt de tweede klerk bevorderd tot eerste klerk op een sala ris van 1100, hetwelk door drie drie-jaar lijksche verhoogingen van 100 kan worden De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft'goedgevonden te bepalen: een M AXIMUM-KLEINHANDELPRIJ S voor KINDERMEEL, met uitzondering van buitenlandsche kindermeelen in origineele blikverpakking, van 40 CENT per PAKJE van y2 K.G. en 21 CENT per PAKJE van 7. K.G gebracht op 1400. Achter 4e alinea het volgende te lezen: Na twaalf-jarigen dienst wordt de derdte klerk bevorderd tot tweede klerk op een sala ris van 800, dat door drite driejaarlijksche verhoogingen van 75 kan worden gebracht op 1025. Ten slotte: De drie driejaarlijksche verhoogingen van den concierge van het stadhuis en de beide gemeenteboden worden elk op 100 ge bracht. De voorzitter dteelt mede, dat wijzi gingsvoorstellen züjln ingekomen' van de hee ren Westerhof en Verkerk. De heer Westerhof acht de opschui ving van de loonen naar boven' zeer ge- wenscht, daarmede is niet in aansluiting het geen' wordt voorgesteld' voor de ambtenaren op het bureau van den gemeente-ontvanger. Twee dagen geledten kwam er van B. en W. een wijzigings-voorstel in dat verblijdend' is, omdat het hooger gaat, toch heeft dit spr. be vrediging niet. De voorzitter zegt een' bespreking te hebben gehad met het hoofdbestuur van den bond' van gemeente ambtenaren, dat Bympar ihiek stond tegenover de voorstellen, doch gaarne zag dat alle ambtenaren In een ver ordening in categorieën werden onderge- braht. B. en W. zegden dit voor eeni volgende regeling toe en dlaarom kwam, het bestuur thans 'niet met een verzoek tot den raad. De heer L u b b e oordeelt het beter het sa laris van den heeh Hoek te regelen onafhan kelijk van de volkstuintjes. De heer Hoek blijft steeds onder andere hoofdambtenaren. De dlrie betrekkingen van hem worden te za- men nog J 100 minder gesalarieerd dan die voor den directeur van de gemeentereiniging Spi wil de heer Hoek 100 meer geven en de bijbetrekkingen brengen onder zijn hoofd betrekking. Spr. wijst er op, dat de heer 1 loek ook het plan voor dé begraafplaats ontwierp. Het aanvangssalaris van M 350 is te gering Spr. stelt voor dit met f 100 te verhoogen. De heer d e W i t zegt, dat het geldelijk be heer voor den directeur van de gemeenterei- niging veel grooter is dan voor den opzich- 4"r van de plantsoenen. De heer Hoek wordt een eindsalaris in uit zicht gesteld van 2100. De meerderheid van den raad was destijds niet genegen rijn func ties on de, één salaris te brengen. Het ligt in de bedoeling van de commissie van de plant soenen spreker wil dit thans wel mede- deelen den heer Hoek voor de begraaf plaats een gratificatie te geven als het werk af is. Spr. kan met het voorstel van den heer Lubbe niet medegaan. De heer U d o wijst er op, dat er van den hex Hoek niets is ingekomen, waaruit blijkt, clat hij zich achtergesteld vindt. Waar voor gesteld wordt zijn salaris met 300 te ver mogen, daar is spr. er niet voor dit zoo maar op 400 te stellen. Spr. is wel voor het denkbeeld van den heer Lubbe om het salaris ineens te bepalen op 2100. Het is noodig dat dit geschiedt. Er zit iets scheefs in om het :n drieën te stellen. Spr. licht dit toe en steunt het voorste), van den heer Lubbe, om het salaris op één bedrag te stellen De Voorzitter deelt mede, dat bij het vaststelhn van de begrafenisrechten de bere kening van de kosten overgelegd moet wor den. De heer U do acht dit geen bezwaar. De heer Zaadnoord ij k gaat enkele werkverrichtingen van den directeur van de reiniging na. Spr. oordeelt het moeielijk di rect te zeggen waarom deze meer moet heb- ien dan de directeur van de plantsoenen. Door den bijna wckelijkschen verkoop van de compost en de beer heeft de reiniging echter aarfiilrs tienduizend minder noodig gehad van de gemeente. Ook dte tonnen- en beerputtenbelasting eischt veel werk. spr. adht het dlaarom ge- wenscht om den directeur van de reiniging 100 hooger te stellen dlan die van de plant soenen. De sheer die Wit stelt voor de eenheid! in die salarieering, dóór dern heer Lubbe ter sprake gebracht, in handen te stellen van de commissie van clantsoenen. De heer L lü b e zegt dat de heer Hoek niet geklaagd heeft. Spr. putte zijn voorstel uit de bijlage zelf. Spr. spreekt niet over een i epaalden ambtenaar en is er niet tegen dlat 1 e directeur van de reiniging 100 meer ïeeft. Spr. is er niet tegen' om dezen ook 100 meer te geven. Spr. deelt nog mede waarom ook de heer Hoek zeer te prijzen' valt; hij had de gemeen te onlangs een voordeeltje van een paar dui zend' guldten bezorgd door rijn menschkun- dige eigenschappen. Spr. bleef bdj rijn voor stel. De heer C1 o e c k kan met de beschouwing van' den heer Udo niet aceoord gaan. Zijn standpunt geldt voor de geheele voordracht. B. en1 W. dóen ook ongevraagd het voorstel om voor een groep ambtenaren 1300 meer uit te geven. Spr. steunt het voorstel van dien heer Lub- ALRMAARSCHE COURANT. LAATST» DAfl

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1