DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. he?kmerk Fleur de Marie. JAC. BEHING, Irainbmirt Distributie yac Lmnsmidttn. No. 235 Honderd on negentiende Jaargang 1917 6 OCTOBER. Reproducties Rembrandt Stedelijk Museum. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling p. 3 maanden f 1.30, fr. p. post f 1.30. Bewijsnummers 5 et. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte.. ZATERDAG Br. fr» NX Boek- en Handelsdrukkerij Hermst Cester Zn., foordam 6 9, Tel. 3. Uit den Raad. NEDERLAND. Verlangt U een prima 4 oent sig-aar Bos oo, 39 50 grain Bak- uu Braadret 40 100 Rijst. 41 100 dort. 42 125 lm- 43 50 HsTermoul. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALKMAAR, 6 October. 1 Het Engelsche Legerbericht meldt, dat in Vlaanderen alle doeleinden bereikt zijn, het Duitsche, dat de goede samenwerking van al de Duitsche wapens ook dezen geweldigen stoot der Engelschen tot mislukking bracht. Het is maar de vraag hoe men de dingen beziet Wij hebben gisteren reeds betoogd dat de laatste week-operatie ten Oosten van Yperen zoomin een geweldig succes als een jammer lijke mislukking is. En aan dat betoog hebben we heden niets toe te voegen. Alleen zij nog even opgemerkt, dat de Duitschers klaar stonden om zelf een grooteh aanval uit te voeren en dat in verband hiermede de verlie zen van menschenlevens voor hen buitenge woon groot moeten zijn. Wat zal nu de volgende week aan dit front brengen? In de Fransche Kamer is een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen met 350 tegen 3 stemmen. Uit het stemmen-aantal blijkt, dat er een kleine twee honderd vijftig leden niet aan de stemming hebben deelgeno men. Aan de stemming is een heftig debat voorafgegaan, dat ging over de zaak van ver raad, tijdens het ministerschap van den heer Malvy gepleegd en door dezen heer aan de orde gebracht. In den Du'itschen rijksdag heeft de rijkskan selier de beteekenis van het ambt van vice- kanselier uiteen gezet en o. m. gewezen op de op economisch gebied geweldige vraagstuk ken, welke zich tijdens de vredesonderhande lingen en bij den overgangsperiode zullen voordoen, waarvoor hij eed plaatsvervanger noodig heeft. Degene, die goed toegerust te onderhandelen aanvangt, zeide hij, heeft een voordeel boven de anderen. Er gaan geruchten, volgens welke de heer Mlchaëlis niet lang meer rijkskanselier zal zijn en zal worden vervangen door dm heer von Kühlmann. Uit Rusland komt weinig nieuws en met name verneemt men niet, boe het verloop der democratische conferentie is. ALKMAAR,- 6 October. De heer Westerhof verklaarde Donderdag, dat het wenschelijk zou zjjn, alles te rant soeneeren. Als hij eens de daad bij het woord gevoegd had en onmiddellijk had voorgesteld ook den sprekersdjd in den Raad te rantsoeneeren? Het is waar, hij zou spoedig van het woord zijn afgesneden, maar hij zou dan toch een daad hebben verricht, die in vele opzichten een weldaad ware geweest. In de eerste plaats reeds voor den voorsteller, omdat hem de mogelijkheid zou zijn benomen zijn eigen voorstellen dood te praten. Maar ook vóór vele der overige leden en niet minder voor de behandeling der zaken. De heeren zaten Donderdag in hun raadsze- tels als op hun praatstoelen. Het was ge woon niet om aan te hooren, twee, drie volle uren lang. Wat er aan lengte te veel werd ge geven, ging aan diepte verloren. Het gerekte debat werd a la een taaie gummislang, naar mate het langer werd ook dunner. O, het was zoo dun en taai Donderdagmiddag! Over één onderwerp zagen van de 15 aanwezige raadsleden 9 kans het woord te voeren, van wie sommige nog meer dan eens En wanneer men het verslag r&adpleegt, zal men versteld staan over de uitgebreidheid van de besprekingen over amendementen, welke niet eens in stemming kunnen worden ge bracht, omdat niemand ze wensckt te steu nen. Waar is het eihde, als het zoo moet doorgaan met het verspillen van den tijd en het dooden van de belangstelling? Wij moeten ons heden beperken en we zijn cr waarlijk niet rouwig om! Slechts bij één punt wenschen we even stil te staan,'n.l. bij de rantsoeneering van gas en electrischen stroom. Wij willen echter niet qualificeeren, maar even een paar vragen ter beantwoording wn de lezers stellen. Hoe dient het te worden genoemd wanneer in een officieel voorstel de inwo ners worden verlekkerd met hoeveelheden gas, waarvan de voorstellers overtuigd zijn, dat ze toch niet kunnen worden geleverd? Hoe dient het te worden genoemd1 wanneer de overtuiging, dat die hoeveelhe den toch niet geleverd kunnen worden en spoedig, zeer spoedig misschien, alge meen moeten worden verminderd, wordt neergelegd in een bepaling, waarbij „aan de commissie van bijstand de bevoegdheid (wordt gegeven) om in overleg met (het college van B. en W.) van de bovenstaande tarieven af te wijken, indien dit in sommi ge gevallen noodzakelijk mocht blij ken" Hoe dient het te worden genoemd wanneer er allerlei wordt geredeneerd ter verdediging van deze clausule, maar de aan leiding welke haar in het leven riep, niet wordt genoemd? Het eenige antwoord, dat op deze vragen kan worden gegeven, is het sterkste motief vóór de schrapping van de zonderlinge bepa ling. De burgemeester was zeer verontwaardigd over den (geslaagden) aanval, dien de heeren Udo en Verkerk op de strekking en de redac tie van deze bepaling in het ontwerp-besluit deden. Jammer, immers die Raad moge de verantwoordelijkheid voor zijn besluiten dra gen, de burgemeester dient zooveel mogelijk de deugdelijkheid dier besluiten te bevorde ren en wanneer hij zegt, dat het hem ten eenenmale niet kan schelen, dat het hem abso luut koud laat, wat de Raad beslist, ver zwakt hij zijn eigen positie. Terecht mocht de heer Ibink Meienbrink, die op zijn voorstel, om het college van B. en W. de bevoegdheid te verleenen tot beperking van de toegestane hoeveelheden gas over te gaan (en antwoord kreeg „ik stel er absoluut geen prijs meer op" opmerken „dat kan niet schelen". Tenslotte is besloten dat de Raad de be voegdheid aan zich houdt Slechts één veran dering is er in het gastarief gebracht Op voorstel van den burgemeester is de bepaling gewijzigd, dat die maxima met 30 M'. per maand worden verhoogd voor eiken door de brandstoffencommissie geboekten gashaard en wel in dezen zin, dat in enkele maanden daarvoor niets, in andere 15 M* en in nog anctere 30 M*. beschikbaar wordt gesteld'. De gewijzigde bepaling is echter in strijd met de nantsoeneering van de Rijks Koleudistribiitie, welke voor eiken gashaard een minimum van 180 M1. voor verwarming toestaat. Overigens zjjn de hoeveelheden ongewij zigd gebleven. De burgerij weet thans wat ze daaraan heeft. De getallen der toegestane kubieke me ters zijn ijl als het gas zelve, 't Is alles nog maar theorie. Als er kolen zijn krijgt men gas, als er onvoldoedde kolen zijn, zal de Raad hebben uit te maken, wat er dan staat te gebeuren, als er geen kolen zijn, zitten de gasverbruikers heelemaal in de kou en in het donker en staat de door gas bediende nijver heid stil met genoegen hoorden we, dat de industrie niet hoofdzakelijk en niet in de eer ste plaats het loodje zal moeten léggen, als er krasse maatregelen dienen ie wordlen geno men. Mlen schatte de komende moeiclijkheden niet te gering! Al blijkt heden de horizont op geklaard, zoodat er nieuw licht, nieuwe kracht, nieuwe warmte in het uitzicht wordt gesteld, daar de overeenkomst met Duitach- land inzake kolenlevering tot stand gekomen heet, men b lijve met het gas zoo zuinig moge lijk omgaan! KLOMP ENVERSTREKKrNO. De minister van landbouw heeft aan pen zal1 geschieden tegen inlevering Van bons. De voor zoodanige verstrekking in aanmer king komende personen kunnen zich voor de verkrijging dier bons aanmelden bij! het ter plaatse arbeidende steuncomité of eenig ander plaatselijk orgaan hetwelk zich voor déze Duitschlamd werk te zoeken, op de wensche- dfe arbeidersorganisaties dienen te zijn ver tegenwoordigd. Op déze bons zullen de ter plaatse wonende winkeliers één paar gewone klompen kunnen afgeven: mansklompen te gen 60 cent; vrouwenklompen 50 cent; jon gensklompen 40 cent; kinderklompen 30 cent. Door het Kon. Nat. Steuncomité zal voor elk paar klompen aan den winkelier worden betaald vo>or genoemde klompensoorten resp. 60, 55, 45 en1 35 cent. Nlader zal overwogen kunnen worden of er meer dan één paar per persoon beschikbaar zou kunnen1 worden gesteld. TURF EN STEENKOLEN. Het Bureau voor Mededeeiingen inz^t-p de HEEREN ROOKERSI Zaterdag 6 October a.s. «u autUru gveoto meesters. W Denk dus oh Uwe boas. BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. De Zweedsche regeering protesteerde te Parijs en Londen tegen de beslaglegging op Zweedsche stoomschepen. Het Duitsche kaperschip Seeadier is ge strand op Lord HOwe-eiland. De Duitsche schepen in de havens van Peru zijn in beslag genomen en met Peru aansdie matrozen bemand. De Spaansche Cortes wordlen ontbon den. Zoo die regeering dan geen meerderheid krijgt bijl de verkiezingen, zal zij af treden. In Amerika zijp 20.000 vliegtuigen in aanbouw, zoowel bombardements-gevecfats als oefenmaohines. Wegens kolenbespartng worden in Keuten dezen winter 40 scholen gesloten. In de overige wordt slechts halve dagen onder wijs gegeven. De Brusselsche honden verdwijnen per honderden. Na ingesteld onderzoek bleek, dat een vloesdhhouwcrij hondenvleesch voor rund- vleesch verkocht. De veieeniging van dieren bescherming vraagt nu of honden' in het slachthuis kunnen geslacht worden. Je moeilijkheden ten aanzien van het vervoer van.turf kan worden gemeld, dat bijkans in alle districten welke door het R K. D. in de vier noordelijke provinciën voor de turidistri- butie zijn gevormd, op dit oogenblik alle turf, welke voldoende droog is om te worden verladen, regelmatig wordt verzonden. Moeilijkheden inzake de verzending komen echter hier en daar nog steeds voor met name in het district Klazinaveen, waar ook van voorafgaande jaren nog zeer groote hoeveel heden lichte turf aanwezig zijn, welke ge woonlijk wordt verwerkt tot turfstrooiseL Deze moeilijkheden zijn in hoofdzaak te wijten aan den onwil der schippers om voor de sommige thans geldende vrachten te va ren. Het ligt echter niet in de bedoeling van de R K. D, de thans reeds zeer hooge vrachten, nog te verhoogen. Mocht niet zeer spoedig eene beviedigen.de oplossing te dezen opzicli- te worden verkregen, dan zal tot andere maat regelen moeten worden overgegaan. in Klazinaveen is ook nog beschikbaar een hoeveelheid „stukken turf", z.g.n. „blauwe" turf, welke om den vorm niet voor hutebrand is te verkoopen, maar zeer geschikt is voor de industrie. Wat de voorziening met steenkolen voor huisbrand aangaat, kan nog het volgende worden medegedeeld. Ln de Limburgsche mijnen wordt met de meest mogelijke kracht gewerkt. Natuurlijk kan de exploitatie niet willekeurig worden uitgebreid, dit kan slechts geleidelijk geschieden. Er zijn zooveel mijn werkers aan dien arbeid gesteld als in. ver band met de capaciteit der ondergrondsdie werken en der ophaalmachines mogelijk te. Wat met mogelijkheid geproduceerd kan worden, wordt geproduceerd. Ook het ver voer van mijnen at is geregeld, voor het ver voer van steenkolen te de besdukking over 1000 wagens van 100 toni verzekerd. De distributie over de Brandstoffencom- mtestes gaat geregeld haar gang. Op 1 October hadden alle commissies on geveer 3 H.L. brandstoffen-eenheden in voor raad voor distributie op het wintierrantsoen. Uit >dlen aard der zaak is het niet mogelijk alle 454 commissies tegelijk tc helpen, zoodat op een bepaald oogenblik allicht dé eene com missie eens wat meer heeft ontvangen dan' de andere. Geleidfelijk aan krijgt echter ieder zijn portie. Een rantsoen van 6 H.L is nu reeds verzekerd, en gerekend wordt, dlat de Lim- burgsche mijnen zullen kunnen voorzien in het winterrantsoen van 10 of 12 H.L. 'Hoezeer echter ook gestreefd wordt naar een technisch zoo hoog mogelijke opvoering dier productie en rechtvaardige distributie, moet er toch op gerekend wordlen, dat het er in den naderenden winter met de verwar ming en verlichting slecht zal uitzien. Daarom wachte men er zich wel voor te vroeg met steken te beginnen. Het is ook r medisch oordeel in ons klimaat volstrekt niet noodzakelijk dat vóór 1 November wordt ge stookt, en men bedenke wel, dlat het veeï ge makkelijker valt zich nu eenigenmate te har den1 dan, na eenige maanden gestookt te hebben', zich aan' het eind1 van dén winter te vroeg verwarming te moeten ontzeggen. VARKENS. Het Bureau voor Mededeeiingen inzake de Voedselvoorziening meldt: IHIet sLachtgewich't van regeeringsvarkens voor dé week vani 1520 October en volgen de weken' is door dé Vleeschvereeniging met machtiging van dén minister van landbouw ld op 50 K.O. De gemeenten zullen hetzelfde aantal van kens ontvangen, terwijl de detail-verkoop blijft bepaald op 85 ct. per K.G. Varkens van een lichter slachtgewicht dan 50 K.G. moe ten door de gemeentebesturen woorden ge weigerd. STADSNIEUWS. r raadslid bij de bespreking van dé gasrant- soeneering. Men gelieve te lezen: De heer Cloeck had met genoegen de jeremiade van den heer Udo gehoord. Spr. had een werkman gesproken, een vader van een' gezin met 3 kindleren, waarvan het oudste 5 jaar en waar df wasch thuis werd gedaan, die verklaarde nooit 51 kub. Meter te gebrui ken). Men1 heeft gevraagd waarom men in Alkmaar 45 kub. Meter en in Zaandam maar 31 kub. Meter krijgt. FEESTVIERING 8 OCTOBER Het is gebleken, dat, evenals het vorige jaar voor den kinderoptocht, ook nu weer voor de kinderspelen, die a.s. Maandagmid dag tusschen 2 Vz en 5 uur op de Paarden markt gehouden zullen worden, veel liefheb berij bestaat. Woensdagmiddag j.L hebben zich hiervoor ruim 200 meisjes en jongens aangemeld, terwijl aan de vrije oefeningen, die door de jongens- en meisjesklassen van „Kracht en Vlugheid" uitgevoerd zuilen wor den, ruim 100 kinderen zullen deelnemen. Het kmderzangkoor, dat de reveille zal medexna- ken en 's middags bij het Victoriebeeld zal zingen, bestaat uit ongeveer 200 meisjes en jongens. Er valt dus over de deelneming niet te klagen; als nu de natuur ook nog wil me dewerken en de feestviering met éeu vroolijk zonnetje wil opluisteren, kunnen we er bijna zeker van zijn, dat ook dit jaar de bescheiden feestviering zal slagen. Natuurlijk wordt er op gerekend, dat de ingezetenen zooveel mo gelijk zullen medewerken en o. a. door het uitsteken der vlaggen de stad een vroolijk aanzien zullen geven. Op de Paardenmarkt wacht den kinderen en misschien ook nog vele groote menschen, nog een aardige verrassing; na afloop van of tijdens de kinderspeLen, zal door den heer H. Noties, uit Rotterdam, de moderne pop penkast vertoond worden, hetgeen zeer zeker bij hen allen wel in den smaak zal vallen; in verschillende plaatsen vair'dus land, waar de hoer Nolles zijn poppenkast vertoonde, heeft hij hiermede veel succes gehad en wero zijn optreden zeer gunstig beoordeeld VOETBAL. Zoo zal dlan morgen door Alcmaria de eerste competitiewedstrijd in dit seizoen op eigen terrein worden gespeeld, als tenminste 't weer maar even wil meewerken. De tegen partij! is van zeer goede kwaliteit u.l. het sterke EjD.O. uit Haarlem. Alcmaria zal hier een gewijzigde opstelling 'tegenover zet ten en wiji hopen met succes, 't Zou al een groot voordeel zijn als er een flink aantal toe schouwers aanwezig was, om Alcmaria in dien zwanen strijd aan te moedigen. KINDERMATINEE. Aanstaanden Zondag, namiddag om 2 uur, zal in de Unie door inej. Marie Verbeek, leerares solozang, een kindennatinée worden met medewerking van mej. Marie E. ONS RAADSVERSLAG. De heer Cloeck verzocht ons een correctie aan te brengen in het raackverslag in ons vorig nummer, inzake de woonden van dit indré (piano). Behalve kinderliederen van bekende componisten zal uitgevoerd worden het klaviersprookje van Cam.- van Rennes „Ht Heide-Koninginnetje". BENOEMD. Bij beschikking van'den minister van land bouw is voor het tijdvak van 5 October 1917 tot 1 April 1918 benoemd tot leerares aan de Rijkslandbouwwinterachool alhier mej. M. J. Deuschle te Amsterdam. LANDELIJKE LOONREGELING KLEERMAKERS. Het hoofdbestuur van den bond van kleer- makerapatroons heeft benoemd tot lid van de landelijke loonregelingscommiasie den heer ,Jb. Cloeck, alhier, die deze benoeming heeft aanvaard. STREMMING VAARWATER. Hedennacht geraakte tegenover het Henge- laartje aan den Huigendijk een te vol gela den vlet van den mestschipper Mulder los. De vlet kwam daardoor midden in de vaart te liggen en zonk doordat ze door het onstuimige weer vol liep. Het scheepvaartverkeer werd daardoor ge stremd, wat op den marktdag voor de tal- looze schippers heel wat beteekenit. De havenmeester en de opzichter Hartóg van de gemeentewerken waren reeds ter plaatse om spoedige maatregelen te treffen. JAARVERGADERING „DE MIDDAG HOOGTE." Vrijdagmiddag werd er in het gebouw „De Unie'' de 3de jaarvergadering gehouden van de vereeniging „iDe Middaghoogte." De vergadering werd geleid döor ds. den Hartog. Van Ds. J.'C. van Calcar te Beverwijk was bericht ingekomen, dat hij wegens drukke werkzaamheden zich als hoofdbestuurslid niet meer herkiesbaar kan stellen, hoewel „De Middaghoogte" zdjn volle sympathie nog steeds heeft. Ds. iH. Britsel te Wormerveer, die in de va cature werd aanbevolen had daarvoor even- Gedurende de waak van 7 October tof en mei IJ October 1017 tul verkrijgbaar worden gesteld ojp Voor GOEDKOOPE MELK zijn geldig bons 22 lot en met 88. Wal aardappelen betreft ia da wijze vas distributie.door de rageerlag nag niet aan gegeven. Maasdag zal waarschijnlijk een nadere publicatie volgen. De Directeur wan het Distributiebedrijf van Alkmaar, D. SCHENK. 6 October 161 f. mede, dat Ali- GRATIS BEZICHTK3INQ OP ZONDAG 7 OCTOBER as. 's nwmMólarg» vbo 1 tot 3 uur Kinderen beneden dén leeftijd van 12 jarai wordlen niet toegelaten, no 12 tot 10 jaar sléchte ondier geleide. In dé lokalen mag nfat warden gerookt. Het aantel gcItjWjüijte bezoeknra mag nist meer dam 50 tedhagiea. Ingang BimMraat eens bedankt. Uit het jaarverslag bleek, dat er geen nieu we afd. waren opgericht en dat. het Ledental stabiel was gebleven aan hét vorig jaar. Dit verslag werd uitgebracht door den heer Jac. Rustige. De voorzitter betreurde het, dat het verslag door de tijdsomstandigheden niet in druk kon verschijnen. Spr. zag gaarne, dlat men in de aid. met 'de lézingen, zich zooveel mo gelijk hield aan het program „Godsdienst ge handhaafd door de wetenschap". Men moest de wrijving op sociatogisch gebied voorkomen. Het finandeelfe verslag uitgebracht door de penningmeesteresst' jkvr. E. A. Rethaan Macaré werd goedgekeurd. iDe voorzitter deelde mode, dat de afd. Alk maar en Wormerveer geen contributie hadden afgedragen omdlat zij dit niet kondien. Spr. hoopte, dat dit niet zou ontaarden' in geeste lijke bandeloosheid. De heer Tjaden verklaarde als oud-pen ningmeester van de afd. Alkmaar, geen trek te hebben'gehad er nog meer hij te leggen. De voorzitter meende, dat men allereerst moest zeggen zooveel moet er af voor het hoofdbestuur. Het reglement eisciht een1 per centage van de contributie. Ds. Miakkink deelde n< maar reeds met een tekort De voorzitter zeide, dat slechts een wenk inhteiirt. De heeren JL Eigenhuis te 's Gravenhage en C. J. Tjaden te Alkmaar werden' als hooft bestuursleden herkozen. In de plaats van Ds. J. C. van Calcar uit Beverwijk, werd de hoer Dr. Z. A. Radiomaker te 's Oravenhage ge kozen. t Op voorstel van de afd. Haarlem werd be sloten. dat het Hoofdbestuur zich met het Hoofdbestuur van „De Dageraad" ln ver binding zal stollen, om te trachten op de eene of andere manier tusschen beide vereenigin- gen overleg te bevorderen, zoo mogelijk door het beleggen van gecombineerde cursusverga deringen. De voorzitter oordeelde het reeds een Haart op zichzelf, dat „De Middaghoogte" het aan durft contact te zoeken met „De Dageraad'' voor het bespreken van de wederzijdsche ginselen. De bijeenkomsten kunnen zich palen tot huishoudelijke bijeenkomsten. De vereeniging „De Dageraad" die de vrije dachten beoogt, mag niet verward won met het blad „De Dageraad", dat er naar streeft de godsdienst in al zdjln vormen te bestrijden en buiten' de vereeniging staat. De heer Tjaden deelde mede, dat hij des tijds bij het weergeven van zijn gedachten in „Dc Dageraad" ook veel apreciatie onder vond. Spr. juichte hét voorstel zeer toe. Bij dé bespreking over de uitgifte van een perio diek orgaan, hetwelk door het Hoofdbestuur om finandeele redenen alsmede om de onzeke re tijden niet raadzaam oordeelde, werd! op voorstel van Ds. Boeke bestoten om zoo nu en •dan voor de leden een blaadje met mededee- jmgen uit te geven. Namens de afd. den' Haag was van Dr. Ra demaker een schrijven ingekomen, waarin het hoofdbestuur verzocht werd van het doelar- tikel van den Bond een uiteenzetting te ge ven. De tegenwoordige formuleering werd' te negatief en te onduidelijk geoordeeld om een richtsnoer aan te geven. De verdediging van den christelijfcen godsdienst diende voorop ge steld te worden be- be- ALKMAARSCHE COURANT. 7 CO UiTBTB DAM zijn opmerking

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1