DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rltki Hoogera Burgtrscboal te Alkmaar P1TR0LEU M-K AARTEN. Ilstilbitlo na LeramBlidalan. Honderd en negentiende Jaargang. Een man's werk. li OCTOBER. fflgdeiselini tbs bet DlstrtfanUebeiriil. 237 1317 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 8 maanden voor Alkmaar f 1.30, franco door het ge heel* Rijk f 1.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Per regel f 0.15. Bg groote contraeten rabat. Groot# letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. DINSDAG FKD 1LLBT01. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën ALKMAAR, 9 October. De Duitsche rijksdag heeft de bespreking der interpellatie betreffende de alduitsche propaganda in het leger tot heden verdaagd en de aanvullingsbegrooting opnieuw naar de hoofdcommissie verwezen, welke haar met alle stemmen, behalve die der sociaaldemo craten, heeft aangenomen. De rijkskanselier, uit het hoofdkwartier te Berlijn teruggekeerd, heeft zich gehaast in de hoofdcommissie het woord te voeren. Hij heeft in die commissie blijkbaar de brug wil len leggen, waarover hij heden in den rijks dag tot de leden kan komen. Hij heeft in zeer verzoeningsgezinden toon gesproken. Voor alle ambtenaren eischte hij vrijheid van poli tieke richting, mits het bestaan van rijk of staat er niet door in gevaar gebracht wordt, op. Maar tegelijkertijd hebben alle ambtenar ren zich beperking op te leggen, opdat bij het publiek het vertrouwen in hun onpartij digheid niet geschokt wordt „Misbruik van een officieele positie, zeide dr. Michaëlis, b.v. het feit, dat een superieur zijn ondergeschikten dwingt of noopt een- be paald standpunt ten opzichte van een partij aan te nemen, is natuurlijk absoluut onduld baar. Ik wensch niet, dat van den kant van superieuren politieke druk wordt uitgeoefend. Deze principes gelden voor alle politieke partijen en richtingen op gelijke wijze en gel den ook tegenover de Vaterlandspartei. „Ik streef er met de regeeringen der bonds staten riaar in volkomen objectiviteit tegen over alle politieke meeningen en stroomin- gen te staan en iedere politieke meening voir komen recht te laten wedervaren. „Ik doe dat, omdat ik er van overtuigd ben, dat iedere richting eerlijk het beste tot heil van het geheel wil. Dit wederkeerig willen van het beste is in den meeningenstrijd, voor namelijk ook de laatste weken, op betreurens waardige wijze op den achtergrond gedron gen en heeft den vorm van wederzijdsche agi tatie aangenomen, welke ik ten zeerste be treur. Iedereen onder het Duitsche volk bracht met vreugde de offers aan goed en le ven, die van hem verlangd worden. Ik geloof, dat er ook hier in dezen kring ternauwernood iemand is, die niet, bij de gedachte aan wat hij gaf, de opwellende smart: moet wegslik ken met een dapper „en toch 1'" Zulke offer vaardige mannen vindt men ook bij de vijan den en wanneer dat voor oogen wordt ge houden, dan is een agitatie, zooals zij» thans aan den dag is getreden, totaal uitgesloten. ,Mogen toch vertegenwoordigers van uit elkaar loopende meeningen voor oogen hou- Roman van SILAJ WnnglMTik 1«) Ui feu* imgém* hij een Zij keek belangstellend t< vleugel afsneed' en dien toerei „U snijd tamelijk goed voor een pair," rei zij schertsend. „Heeft u veel ondervinding van pairs op gedaan?" „Nog al. Zij blinken, in 't algemeen ge sproken, niet uit in de nuttige kunsten." „Ik vrees, dat u het met uw ondervinding slecht heeft getroffen." „Ja, gedeeltelijk," zei zij glimlachend. Hij sloeg haar met iets meer.dan nieuws gierigheid gade. Hij had haar tweemaal ge zien, maar beide keeren in het publiek. Zij Lad hem toen interessant geleken, zoo inte ressant, dat hfj verlangde haar beter te laeren kennen. Nu vond hij haar bekoorlijk hij kon er op dat oogenblik geen ander woord voor be denken. Zij was zoo natuurlijk, zoo vrij van affectatie zoo verrukkelijk oprecht. Heur haar zat onordelijk, haar japon was [ekreukeld, haar gezicht droeg sporen van ranen, maar zij maakte geen excuses over haar uiterlijk. Ook at zij niet met kleine beet jes, maar als iemand die honger had en wie het eten goed smaakte. „Wel," zei zij eindelijk, „ik voel mfl veel beter. Ik ben Mij dat u mij op dat idee ge bracht heeft. Ik hoop dat ik u niet lastig ben geweest." „Nu nog mooier, lastig geweest „'k Moet nu weer weg. Ik maak mij vreese den, dat inderdaad niet het nadruk leggen op geschillen omtrent wegen en middelen be slissend is, maar wel het gemeenschappelijke in het wederzijdsche doel. „Wanneer ons dat voor oogen staat, wan neer het ons duidelijk is, dat wij allen aan dezelfde streng moetien1 en willen trekken, dan zal het zoover komen, dat inderdaad der gelijke botsingen, zooals er tot dusver zijn •xrau[}Mpj3A uaA3] jpf^jod eno 'jS99Ma3 „Dat is thans, zooals altijd en thans in' de eerste plaats, met het oog op den moeilijken tijd waarin wij leven, onze plicht." Er volgden bravote op deze rede. Een on afhankelijk socialist verklaarde zich er niet te vreden mede, maar over het geheel voldeed de rijkskanselier. Het is de vraag, welken indruk hij heden in den vollen rijksdag zal maken. Zal de be staande tweedracht te overbruggen zijn of zal het op een crisis uitloopen? We zullen het morgen weten, als wanneer het lot bekend zal zijn van het voorstel der onafhankelijke sociaal-democraten, om te ver klaren, dat de behandeling der interpellatie (van Zaterdag) niet overeenkomt met de op vatting van den rijksdag. Militair nieuws is er niet. De Duitschers doen tusschen Hollebeke en Broodseinde, bij het Veelhoeksbosch, aanvallen welke evenwel nog niets opleverden. De Russen berichten, dat ze een geslaagden aanval in Roemenië hebben gedaan, waarbij ze de terreinwinst weer moesten prijsgeven, maar 12 officieren en 750 soldaten gevangen namen. De Turken melden, dat de Engelschen hun hoofdmacht in de richting van Bagdad terug trekken. Dit doet denken aan het interview van den Bulgaarschen minister-president Ra- doslawof, die zinspeelde op een spoedige herovering van de Kalievenstad. Maar zoo lang de feiten uitblijven, houde men zich aan de positieve Engelsche berichten, die voor de Turken weinig gunstig luiden. (Ingezonden) De Alkmaarsche Courant van Zondag 13 October 1867 vermeldt het volgende: „L.l. Maandag iB de Rijks Hoogere Burger school alhier in tegenwoordigheid van ver schillende autoriteiten en belangstellenden en de scholieren plechtig ingewijd met toespra ken van den heer Directeur Dr. v. Aken, den heer Burgemeester dezer gemeente en den heer Inspecteur van het Middelbaar Onder- weer beter zal wijs Dr. D. J. Steyn Parvé, van wien met hooge ingenomenheid de verzekering werd vernomen, dat, mocht het aantal leerlingen zóó toenemen en üe resultaten dCr school zóó gunstig zijn als hij wenscht hij de eer- ste zou zijn om den Minister voor te stellen den driejarigen cursus in een vijfjarigen te veranderen,. De genoodigden werden daarna in de gelegenheid gesteld het gebouw te be zichtigen, aan welks ontwerper den gemeente- architect dn Croiï door den laatsten en alles zins bevoegden spreker welverdiende hulde werd gebracht, terwijl hij de door het ge meentebestuur betoonde vrijgevigheid ook niet onbetuigd liet." Den Qden October zijn de lessen aangevan gen met 30 leerlingen. De Rijks Hoogere Burgerschool heeft der halve heden 0 October haar vijftigste le vensjaar volbracht, kan haar gouden feest vie ren en staat gereed een volgende levensperi ode te beginnen. Een moment in haar bestaan alleszins geschikt tot het overzien van het- geep door haar mocht worden bereikt en tot overdenken van hetgeen zij zal mogen ver wachten alsnog tot stand te brengen. Zonder twijfel zou deze dag in een plechtige bijeen komst zijn herdacht indien de tijdsomstan digheden andere geweest waren. In overleg met een zich vormende commissie van oud leerlingen, die een reünie en feestelijke her denking wenscht voor te bereiden in het a.s. voorjaar, hebben directeur en leeraren beslo ten de plechtigheid ter herdenking van de stichting (jer school uit te stellen tot den door het feest- en reünie-comité te kiezen dag. Toch kan de 9e October niet geheel onopge merkt voorbij gaan en mogen enkele punten uit de geschiedenis der school in het kort naar voren worden gebracht. Gedurende het eerste vijf-en-twintig-tal har rer levensjaren mocht de school zich in toe- nememden bloei ontwikkelen, het docenten corps werd door aanstelling van nieuwe leer- aarplaatsen uitgebreid, het gebouw moest et telijke malen worden vergroot, het aantal har rer leerlingen zag zij niet slechte wassen, maar genoot het voorrecht verschillende ha- rer oud-leerlingen geroepen te zien tot aam zienlijke posities hetzij tot de professorale waardigheid, hetzij tot leidende betrekkingen in techniek of nijverheid, hetzij tot hoogstaan de ambten in dienst van den lande. Het ge denkboek naar aanleiding van het vijf-en- twintig-jarig feest door den toemmaligen di recteur der school Dr. J. D. Boeke den leer aren, oud-leeraren, leerlingen en oud-leerlin gen aangeboden, tegt getuigenis af van het geen in de eerste kwarteeuw door de school mocht worden verricht. Ook gedurende het tijdvak 1892/1917 nam lijk bezorgd over Adela." „Ik hoop dat zij spoedig wezen." Zijl sloeg die oogien vrij tot die zijne op. „Er kunnen tijden zijn," beweerde zij ernstig, „dat de dood onze baste vriend is, en met die raadselachtige opmerking verliet zij hem. HOOFDSTUK VL Typen van mannen. Sir Edgar Ripley arriveerde om vijl uur en bracht een half uur aan het bed van Adela door, waarna hij en dr. Hunter zich naar de eetkamer begaven voor een afzonderlijk on derhoud. De groote specialist begreep blijk baar het geval niet recht en het verhaal, dat dr. Hunter hem deed van' Adela's vroegere liefdesgeschiedenis, bracht hem niet veel ver der. De schok, dien zij zes maanden geleden had' ontvangen, scheen,, zoo te zeggen, niet in verband te staan met haar instorting van dien morgen, welke ongetwijfeld' zeer ernstig was. 't Was onmogelijk te zeggen waartoe die kon leiden. 'Richard Bardlell, die in de eetkamer was toegelaten, werd aan een streng kruisverhoor onderworpen. „Uw dochter lijdt ongetwijfeld aan de ge volgen van een schok," begon sir Edgar. „En wel van ean zeer hevigen schok. Kan u ook vermoeden waardoor die is veroorzaakt?" „Neen, in t geheel niet," antwoordde Bar- dell. „Was er niets op weg naar de kerk, dat haar kon doen schrikken geen gevaar voor een ongeluk is u mogelijk nauwelijks ont snapt aan een botsing met een ander rijtuig heeft er geen schrikwekkende gebeurtenis van den een of anderen aard plaats gehad? Denkt u eens na „De kan niets bedenken, sir Edgar. Wij re den heel \*r\g7aam) het was volstrekt niet druk' op den weg, bovendien, mijn dochter is niet in het minst zenuwachtig." „En was zij m haar gewone stemming?" „Volkomen. Zij was den geheelen morgen opgeruimd geweest. Zijj heeft goed ontbeten en scheen niet in het minst gejaagd." „Heeft zij veel op weg naar de kerk ge sproken?" „Neen, zij spreekt nooit veel. Zij zei zoo iets. als dat het geluk ons meeliep, dat het zulk mooi weer was, maar ik heb er niet veel acht op geslagen." „Was u in uw eigen gedachten verdiept?" „Jla. Een. huwelijk is een' ernstig iets en een vader gevoelt dat natuurlijk." „Zag zij niet in het mmst tegen het huwe lijk op?" „Niet in het minst Waarom zou zij dlat ook? Men Iron' haar in alle opzichten geluk- wenschen." „Had zij geen oneenigheid met haar brui degom gehad?" „Niet dat ik weet. O neen. Hij is hier giste renavond laat nog geweest. Zij scheidden bi de deur op de gewone manier. Sir Jasper was in de opperbeste stemming, wat hij niet zou geweest zijn als zij woorden haddien gehad." „En toen u bij de kerk kwam, zag y toen niete wat haar kon doen ontstellen?" „Niets. Ik hielp haar uit de auto en zij gaf niet het minste blijk van zenuwachtigheid. Ik verliet haar een oogenblik om met den chauf feur te bespreken in welke volgorde de rij tuigen zouden terugkeeren en toen ik mi; omdraaide, lag zij in elkaar gezakt op den grond." „Bevond er zich een groote menigte voor de kerk?" „Een heele menigte. Winkeliers, bood schappenjongens, dienstboden u kent dat TotIn OHtvangstname van PBTROLEUM-KAARYEM worden houders van lagitimatiekaarten verzocht, zich WOENSDAG 10 OCTOBER a.s. des namiddags van a tot 5 uur te vervoegen aan één der onderstaande eoholen ea wel bonders van legitimatienu«rners 1—1000 Woensdag aas da Keatkolk hoofd der sobool de heer O. Helling». 1001—ÏOOO Brillensteeg F. J. Anke». 2001—300# Nlenwaslaot J. A. Zwartsveaa. 3901—4000 Wijn. 4001—5000 Snaarmanelaan J. Elts. 5001 daarboven Koningsweg P- Sohlpper. lllesn die honden vaa legltlasatlehaartea komen ia aanmerking die «Och gas, n6«h electrloltolt hebban. Voorts wordt medegedeeld, dat op bon Mo. 1 dar pstroleumfeaartsn, van 19 October tot en mat SI Oetobar, 3 Liter beschikbaar wordt gestold. De Directeur van het DIstrftutlebedrQf, D. SCHENK. iiet aantal leerlingen der school regelmatig toe. Bij den aanvang van het schooljaar 1917/1918 werden de lessen door tweehon derd tien leerlingen voor volledig onderwijs gevolgd. Deze toeneming van het aantal leer lingen is zeker opmerkenswaard, omdat door de stichting van het gymnasium te Alkmaar, der Rijks Hoogere Burgerschool te Helder, alsmede door de totstandkoming der scholen voor handelsonderwijs te Alkmaar een afna me van den toeloop van leerlingen of hoog stens de'vorming van een stationairen toe stand mocht worden verwacht. Het gebouw der school werd ook in deze periode eenigszins uitgebreid door optrek king van een gebouw tusschen de beide eerst bestaande hoofdgebouwen der school. Verschuilende reorganisaties, gevolg van wijziging in de reglementen voor de Rijks H. B. Scholen kwamen tot stand. 1. Openstelling van de school voor meisjes leerlingen onafhankelijk van het aantal be schikbare plaateen en bestaande parallel-ai- deelingen. 2. Verplichtend stellen van de bijwoning der gymnastieklessen voor jongens, zoowel als voor meisjes, behoudens lichamelijke on geschiktheid. 3. Invoering van het beginsel der vrijstel lingen voor het mondeling eind-examen en vakken, waarin voor het schriftelijk werk een voldoend cijfer is toegekend. 4. Vereenvoudiging van het leerplan der school gevolgd door een vereenvoudiging van het eindexamen met invoering van een aan zienlijke inkrimping van het aantal dagen bestemd voor het maken van het schriftelijk werk. 5. Vereenvoudiging der eischen van toela ting, waardoor de omvang der door de kinde- Veor deze week zal op BON No. 44 4 S.P. KI el-Aardappelen weldon be- •chlkbatr gesteld tel den prijs vu <H/t o». par K.G. De naxtmemprlja voor Band- en Veen- Aardappelen is vaitgeeteld ep Bf/, et. per K.Q.; voor Klel-Aardappelen op 61/1 et. par K.Q. Volgent eiededeeltng van de Rijks-Coa- mlssie van Toeslcht op da aardappelver- aenlging Is kei vervoer en de aflevering van alle toorten aardappelen zoowel aan hande laren en militaire depóts-alt aan particulieren verboden, behouden» wanneer het vervoer gaaebiedt ter uitvoering van een opdracht tot aflevering door de aardappeivarnenlging of een harer vertegenwoordigers. soort. Zij is altijd populair geweest bij wat ik zou kunnen noemen de lagere btanden." Ja?" „Vc olgens hetgeen verscheidene van hen mij hebben. Zij keek rond en glimlachte gen hen op haar gewone manier dat neem ik tenminste als zeker aan maar toen veranderde haar gezicht, haar oogen puilden uit, zij scheen iets te zien op grooten afstand zii stak haar handen uit en gaf een gilletje ofschoon ik geen gil gehoord heb en zak te ineen. Zij viel eigen lijk niet, zij zakte in el kaar tot een hoop. „Weet u ook of iemand haar ooit schrik heat aangejaagd een inbreker of een land- looper?" „Niet dat ik weet." „Heeft iemand haar ooit gedreigd? Ik be- djoel was er iemand in de menigte, wiens tegenwoordigheid haar kon doen ontstel len?" „Ik kan niemand bedenken. Zij had geen vijanden. Zij is bij iedereen zeer geliefd. Bo vendien, behoort zij niet, zooals ik reeds zei, tot de zenuwachtige meisjes." „En toch moet iets haar hebben doen schrikken. Kan u zich niet bedenken, wait dlat zou kunnen zijn?" „Ik kan niete bedenken, sir Edgar. Iedereen was vriendelijk, zij waren allen gekomen om haar nog eens te zien, haar, als 't ware uit geleide te doen; er was niemand onder hen, die ook maar een haar van haar hoofd zou gekrenkt hebben, dat weet ik zeker." Sir Edgar wreef nadenkend zijn kin. „Dank u," zei hij eindelijk. „Denkt u, dat zij het te boven zal komen?" vroeg Bardell bezorgd. „Ik hoop het," was het voorzichtige ant woord. „Ja, dat hoop ik. Maar het kan lang duren. Zulke obscure gevallen zijn somtijds bepaald hardnekkig. U kunt echter verzekerd aaiend, langzaam de ren op de Lagere School te verwerken leer stof ter voorbereiding van de Hoogere Bur gerscholen wordt beperkt, maar tevens wordt getracht door te verlangen dat de aanstaan de burgerscholieren het op de Lagere School onderwezene goed zullen weten, kinderen die voor het Middelbaar onderwijs niet geschikt zijn utt de school te houden. Bovendien wordt gelegenheid gegeven aan de Lagere School een gxootien invloed op de toelating harer leer lingen tot een Hoogere Burgerschool uit te oefenen. 6. Invoering van een' regeling op de heffing van schoolgeld, waarbij aan ieder vrijstelling van betaling van schoolgeld' of vergunning tot betaling van een gereduceerd schoolgeld wordt gegeven, die daarop krachtens zijn aan slag in de Rijks Inkomsten-Belasting in ver band met het aantal' zijner inwonende kinde ren aanspraak kan doen gelden. De inhoud der beide laatstgenoemde punten wezen, dat zij onder de zorg van dir. Hunter in goede handen is. Bardell hief zijn groot gezicht op als om nog iets anders te vragen, doch hij bedacht zich en verliet, zich i kamer. Het was hem allerellendigst te moede ellendiger dan hij zich ooit eerder in zijn le ven had gevodld. Hem hinderde niet alleen het onwelzijn van Adela en het daaruit vol gende mislukken van al zijn plannen, er was nog ten diepere oorzaak. HIJ wist, dat hij en hij alleen verantwoordelijk was voor alles wat er was gebeurd. Zijn geweten had hem reeds maandenlang gekweld, maar nu was de kwelling bepaald in een marteling overge gaan. Indien Adela mocht sterven, dan zou Lijzoo beredeneerde hij, in het oog van God, haar moordenaar zijn. Reeds de dood van Drysdiale drukte zijn geweten als lood. Hij had zijn best gedaan dien last van zich af te schudden, maar die liet zich niet afschudden. De vrees voor ont dekking koesterde hij reeds lang niet meer. Er bestond niet de minste waarschijnlijkheid, dat er nu nog onderzoek zou worden gedaan. Het verdonkeremanen van Drysdale was met zeer veel oordeel bewerkstelligd!. Elk spoor van hem was uifgewischt. Hij was' verdwe nen en meer niet. Door de inboorlingen ge dood. heette het in f beicht. Maar wie die in boorlingen waren en hoe en op welke ma nier de daad was begaan, was niet aan het licht gekomen. Sandy Brimstone had' waardevolle inlich tingen kunnen geven als 'hij dat had verkozen, maar Sandy was niet mededeelzaam van aard en in een zaak, die hem zoo van nabij raakte, bewaarde hij natuurlijk het stilzwijgen. Wordt vervolgd. ALRMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1