K KED9ALAND. Iran van grooten invloed rijn op den aard en dte grootte der aanstaande schoolbevolking Zonder twijfel verdient een vergemakkelijkte gelegenheid tot toelating op de Rijks Hoogere Burgerscholen van kinderen uit allerlei krin gen dter Maatschappij1 afkomstig, onverdeelde toejuiching miits deze kinderen werkelijk de qualiteiten hebben, noodig om dit onderwijs op behoorlijke wijze te volgen en te verwerken. Is dit niet het geval dan moeten deze jonge lieden in him eigen belang en-in dat der Rijks H.-B. Scholen deze scholen nimmer be zoeken, maar trachten langs een anderen weg bijv. dien van het MjU.L.O. onderwijs de voor hen noodige kennis te verwerven. In dit ver band moge worden opgemerkt dat de afwij king van het voorstel tot oprichting eener M.U.L.O. School in de gemeente Alkmaar moet worden betreurd, en dat het wenschelijk is een poging te doen bij den Raad bijv. door betrokken ouders om deze zaak nogmaals in overweging te nemen. Tal van kinderen toch, minder geschikt voor 't voorbereidend hooger of middelbaar onderwijs en niet gezind zich voor te bereiden op een handelsschool1 tot be- kleeding vkn den administratieven werkkring kunnen door de MJU.LjO. school uitstekend voor allerlei werkkring worden voorbereid. Zoo heeft dan de Rijks Hoogere Burger school een halve eeuw haar werk ver richt en maakt zich op haar taak te vervolgen, echter niet als een instituut dat is uitgeleefd, door hetgeen het tot stand bracht en dat slechts terug han zien op' dien afgelegden weg zonder verwachtingen of roeping voor de toe komst te hebben. Integendeel allerlei perspec tieven laten zich zien. Wanneer straks de wet-Limburg in het Staatsblad zal zijn verschenen zal de Hoogere Burgerschool hebben verkregen, hetgeen haar vrienden zoo lang en aanhoudend voor haar hebben gevraagdHaar leerlingen in het bezit van het getuigschrift voor met goed ge volg afleggen van het eindexamen zullen ge rechtigd zijn de academische graden in de faculteiten der wis- en natuurkunde en der ge neeskunde te dragen en te verwerven. Zonder twijfel zal deze bevoegdheid een groot aantal ouders, wier kindleren voor die studie in een dezer faculteiten bestemd zijn dia Hoogere Burgerschool' als voorbereidende inrichting van onderwijs doen kiezen. En terecht gedu rende een reeks van vijftig jaren en door het aantal hater leerlingen), die in de medische of naituurfilosophlsche kringen een goeden naam hebben, heeft de Hoogere Burgerschool bewezen dat deze voorbereiding door haar op uitnemende wijze kan worden gegeven. Na tuurlijk moeten de leerlingen geschiktheid voor den aard van het onderwijs hebben en zullen' verschillende anders aangelegde natu ren hun voorbereiding tot de Academie beter langs den' weg der klassieke opleiding kunnen vinden. De Hoogere Burgerschool heeft echter de aan haar getuigschriften toegekende bevoegd heid als een feestgave te aanvaarden' en' te toonen door het geven van algemeen ontwik' fceld onderwijs dat de belangstelling der leerlingen prikkelt en hun zin tot studie ver groot, dat zij dte beteekenis van het haar ge- schonkene begrijpt. In dé tweede plaats heeft de Hoogere Bur gerschool in de volgende jaren het vraag stuk der lichamelijke opleiding voor zoover haar leerlingen betreft, te bestudeeren. Het aantal wekelijks aan de gymnastiek te wijden uren is aanzienlijk uitgebreid. Openluchtspel staat op het programma en getracht moet worden de beoefening der sport door de leer lingen te doen geschieden onder leiding der school zoodanig dat de studeerbe Langen geen hinder ondervinden en iedere leerling ook bij het beoefenen der sport dte plaats krijgt in overeenstemming met zijn persoon lijke krachten. De faalt der Hoogere Burgerscholen blijve het geven van algemeen ontwikkelend onder wijs. Zij geven haar leerlingen gedurende de eerste drie leerjaren de voorbereiding nood- dig voor het volgen van vakscholen op al ler- leid gebied, zeevaartscholen, handelsscholen, landbouwscholen en maken in de hoogere klassen door meer wetenschappelijk onder wijs zoowel litterair als natuurwetenschappe lijk haar leerlingen vaardig voor de studie aan al die onderwijsinrichtingen, waar zich vormen degenen die in de komende maat schappij vooraan 'zullen hebben te staan. Dit alles zal aan de Hoogere Burgerschool in het algemeen en dus ook aan de Alkmaar- sche school zijn tot taak gesteld. Allen aan wie de uitvoering dezer taak is opgedragen zullen met opgewektheid, werklust en toewij ding hun zeker belangrijk werk verrichten. Maar behoeven daarbij den steun en de waar deering der autoriteiten in casu der Regee ring. Mag nu worden verwacht dat zal worden besloten tot uitbreiding van het gebouw en tot verbetering der leermiddelen zóó dat deze zijn op de hoogte van den tijd, dan dient te worden uitgesproken dat de belangen der do centen in de latere jaren door de Regeering zijn verwaarloosd en dat de docenten bij de uitvoering hunner vaak moeilijke en veel om vattende taak wel' gesteund mogen zijn door het ideeele in het hun toevertrouwde werk, waar de Regeering zoo weinig van haar waardeering doet blijken. Moge echter deze moeilijkheid van voor- bijgaanden aard zijn, moge de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar in de ingaande pe riode zich ontwikkelen en bloeien tot zegen van allen' die haar leerlingen zullen zijn tot heil der gemeenschap, tot bevordering der belangen van stad en land. A. BUITENBAND. KORTE BERICHTEN. De gewezen Duitsche gezant in Argen tinië Lüxbarg, heeft zich aan boord van een Spaansch stoomschip begeven, voor dte reis naar Spanje. Uit Weenen wordt vernomen dat keizer Wilhelm, en keizer Karl binnenkort naar Sofia zullen vertrekken, waarheen zich ook de sul tan van Turkije zal begeven. —De stoffelijke schade bijl den tyfoon In Japan gaat de 2500 millioen gulden te bo ven. Alleen reeds in de provincie Tokio wer den 300 menschen gedood, 3000 huizen ver nield en 150000 huizen onder water gezet, 200.000 menschen zijn dakloos. De Vereenigde Staten verleenden België een nieuw krediet van 5 millioen gulden. De Belgische schuld steeg daardoor tot een be drag van 1373-4 millioen gulden. In het ge heel leende Amerika 8796 millioen guldien aan die Entente. Een1 door dte Italiaansche marine bnit- Oostenrijksche torpedoot werd bij Italiaansche vloot ingelijfd. In dte Engelsche munitiefabrieken werk ten op 31 Juli 700.000 vrouwen, tegen 140.000 in die maand van het vorige jaar. President Wilson teekende de wet op de oorlogscredieten van 18 milliard gulden. Het Wolff-bureau meldt, dat uit alle streken van Duitschland berichten ontv, worden over een buitengewoon rijken peloogst. STORMTROEPEN. Naar aanleiding van de ingediende rappor ten betreffende de oprichting, opleiding en oefening van de Stormsediën, zijn door den opperbevelhebber van land- en zeemacht eeni- ge algemeene aanwijzingen en opmerkingen ter kennis van de korpsen van de landmacht gebracht. Ter wille van de getalsterkte mogen geen ongeschikte elementen in een storsötiie wor den opgenomen. Htet is beter dat een stormsec- tie 20 uitgelezen mannen telt, dan 50 hoofden waarvan er 30 van twijfelachtige waarde zijn. Op het oogenblik behooren daarin „flinke kerels" te worden opgenomen die de veneischte individueele lichamelijke geoefendheid' reeds bezitten en alleen nog in tactischen zin ge schikt behoeven te worden gemaakt. In de eerste plaats behooren voor eene in deeling bij de stormsectie in aanmerking ie worden gebracht, militairen die in het bezit zijn van een vaardigheidsdiplloma Dat een groepsrijwielpatrouille in haar ge heel als stormtroep wordt geoefend is geen bezwaar, als die patrouille, zonder te letten op dB indeeling van het personeel, van liever lede maar geen „stormtroep" zal gaan heeten. De stonnsectien moeten door den troep als elite-afdeelingen worden beschouwd, waarbij het een onderscheiding is te dienen Strenge selectie is noodzakelijk, te meer daar voorge steld zal worden den stormtroepen een on derseheidingsteekeu toe te kennen en au en dan prijzen uit te deelen. Het bataljonsgewijze opleiden van het stormpersoneel wordt verkeerd geacht. De in structeur is tevens de aanvoerder. Bij dte bataljons in stellingen die over de forten zijn verdeeld moeten ook stormsectiën gevormd worden, want de aanwezigheid van stormmannen kan ook in een fort groot nut afwerpen. In beginsel is het stoimpersonee niet bestemd om over wachten, vooruitgescho ven detachementen enz. te worden verdeeld. Het moet in oorlogstijd zooveel mogelijk worden bijeen gehouden om kleine en moei lijke opdrachten te vervullen, die in den stel- liugoorlog aan de orde van den dag zijn. Ook bij onderdeden, die grootendeels zijn samengesteld uit personeel van andere korp sen, moet opLeidincr van stormtroepen plaats hebben. De aan de opleiding van de hierbe- rapeni d. per KX3. vergoed Van alle geveilde uien, dus zoowel die voor dte distributie als die voor fabrieken en het buitenland bestemde hoeveelheden moet door de veilingsbesturen 20 pet. van dte op brengst wordten ingehouden ten bate der voed selvoorziening van het binnenland. Deze be paling heeft terugwerkende kracht en geldt reeds voor de sedert 4 October geveilde par tijen. MAIS AANGEKOMEN. is Na een reis van bijna negen maanden het stoomschip „Delfland" van den Konink lijken Hollandscben Lloyd weer in Amster dam' teruggekeerd met eene volle lading mais, welke geconsigneerd is aan dte Nederlandische regeering. Op 22 Januari van dit jaar vertrok het uit Amsterdam naar Dartmouth om aldaar een lading kolen in te nemen voor dte Kaapver- dische Eilandten. Eerst na drie maanden te hebben1 gewacht, kreeg het schip 'de lading in Na lossing in St. Vineent ging het naar Buenos Ayres om den lading maïs in te schepen. Op' de terugreis zou in St. Vincent gebunkerd worden, doch bleek daartoe geen gelegenheid te bestaan, waardoor het schip genoodzaakt was een haven aan de westkust van Afrika aan te loopen. Ook daar ging met het inladen der kolen' eenige tijd gemoeid en moest verder langs een grooteni omweg d)oor dte Noordelijke route Amsterdam bereikt wor den. Door het lange verblijf in dte ruimen was de mais niet al te best meer. VEEVOEDER. Op last van de regeering is een begin ge doelde manschappen die t. z. t. weder naar hunne korpsen terugkecren bestede ra en tijd zhllen dus geenszins verloren zijn Zoo spoedig mogelijk zullen de stormtroe- en van helmen, dolken en een1 grooter aanta. andgranaten worden voorzien. TEELTREQELINO 1918. Den veilingveroenlglngen Is de plicht op gelegd tem strengste te controleeren of de be perking der teelt van tomaten, komkommers ealadte, spinazie, augurken, uien, erwten^en die peut wan Op maakt met het vervoer van gedroogde aard appelen voor veevoeder uit het noordien des lands naar Holland Verschillende schepen la gen reeds geruimen tijdl geladen, maar de schippers weigerden voor de aangeboden ta rieven' te varen. Daar de Nooidl-Hül'landsche boeren echter op veevoeder wachten, zouden zij de regeering hebben aangezegd, dat zij hun vee zouden afslachten. De regeering beslot toen de schepen door gerequireerde slteepbooten weg te laten' slce- Ongeveer 36 schuilen zdjto thans op wei lp is bewapend met eenige toegerusi militairen, met het oog op mogelijke kwaad willigheid der bondsschippers. Op den weg langs de vaart rijden bovendien1 een 40-tal ge wapende wielrijders, alsmede een militairi au VOEDERBIETEN, ENZ. De minister van landbouw heeft dat de maximumprijzen, bedoeld in zij'n be schikking van 27 September, houdende vast stelling van maximumprijzen en verbod van vervoer en aflevering van voederbieten, man- gelwortelen, koolrapen, knollen, peen en sui kerbieten, niet gelden voor partijen peen, koolrapen en knollen, bestemd voor distribu tie voor menschelijk voedsel en aan te koo- pen door of met machtiging van de Rijks commissie van Toezicht op de Vereeniging G roenten-Centrale. Als instellingen, die overeenkomstig het bepaalde in genoemde beschikking bewijzen kunnen afgeven voor het vervoer van ge noemde artikelen, worden aangewezen a. de door den minister ingestelde veevoeder-bu- reaux en de N. V. Bieten-inkoop en toewij- zingsassociatie (Bieta) voor zoover de pro ducten bestemd zijn voor veevoeder en b. de Rijkscommissie van Toezicht op de vereeni ging Groenten-Centrale, zoover zij bestemd zijn voor distributie als menschelijk voedsel. 's Morgens om el! uur, terwijl fk op mijn i kantoor werkte, ging mijn vrouw om dte tweede vracht. Om vijf uur 's avonds, toen mijn kantoorza ken afgeloopen waren, stond mijn vrouw mij op te wachten, met twee zakjes bij zich en gingen we weer elk om 10 K.G. En toen we die goed en wel thuis hadden, ging ik alleen nog even om de laatste vracht, zoodat we 's avonds onze aardappelen thuis hadden, maar het verbod is niet overtreden. De zak aardappelen is niet vervoerd. („Rott") GEEN INKWARTIERING GEWENSCHT In verband met de exploitatie van' een1 bruin- kolenveld te Heerleiheide is een detachement genitesolidlaten bezig met het aanleggen van een spoorlijn. De met dlit werk belaste man schappen werden te Heerlen bij particulieren ingtekwartierd, hetgeen aldaar onder dte be trokken burgers groote ontstemming veroor zaakt. Gevolg hiervan was, dat bij de dtezer dagen gehouden kwartiersverwisseling tien tallen ingezetenen weigerden om aan het .be vel tot het verleenen van inkwartiering ge- vólg te geven en de politie in deze zaak moest worden gemoeid OF ER OOK GESMOKKELD IS! Sedert het begin van den oorlog heeft de commandant van het veldleger, het militair gezag uitoefenend in de provinciën Noord- Brabant, Limburg en Gelderland enz., aan 34172 personen net verblijf binnen het in staat van beleg verklaarde gedeelte van bo vengenoemd grondgebied ontzegd EEN RAADSLID-KAMERLID BELEEDIGD. 'Hat is in Eindhoven e.o. een algemeene klacht, dat het distributiébureau zeer slecht functionneert. Ook het financieel beheer zou een droevig beeld geven en er was zelfs een oogenblik nu ca. 4 maandien geledien, dat geen 30.000 na giezegd kon worden, hoe zaken stonden. Dit verklaarde althans de burgemeester van de gemeente Stratum in openbare raadszitting. Nla deze 6ensationeelc verklaring werden van> verschillende zijden zocht en het Dag. Bestuur van het tiebedirijf deed1 daarop een beknopt resumé sa menstellen door den accountant van de ge meente. Dit rapport verscheen en werd ver zonden met een circulaire van het Dag. Be stuur, waarin gezegd! wordt, dat aanhoudend lasterlijke gerechten' verspreid werden door de pers en officieele personen. vragend. Aan de combinatie van havenarbeiders-or ganisaties werd opgedragen om op een voor de havenarbeiders gunstig tijdstip een staking voor alle havenarbeiders te proclameeren, teneinde langs dien weg uitbreiding der ha- venreserve te verkrijgen, alsmede de zeker heid, dat de havenreserve ook na 31 Decent ber 1917. en zoolang de tijdsomstandigheden het nooaig maken, zal worden in stand ge houden SLECHTHOORENDEN. Blijkens het Octobemummer van „Ons Maandblad", het orgaan van de vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoo renden, secretariaat Meerweg 14, Bussum, breidt het arbeidsveld dier vereeniging zich hoe langer hoe meer uit Zij organiseert weer tentoonstellingen, waarvan de eerstvolgende nog in deze maand te Arnhem gehouden zal worden, bereidt gezellige bijeenkomsten voor, werkt reeds voor Kerstfeesten voor de scholen der sleehthoorende kinderen en heeft een enquête gehouden met het oog op de wenschelijkheid van ziekte- en ongevallen verzekering voor slechthoorenden. Ook biedt zij gelegenheid tot het volgen van godsdienst oefeningen, speciaal voor slechthoorenden te Amsterdam. DE VOEDING EN HET SCHOOL KIND. B. en W, van Rotterdam hebben, ten einde een overzicht te krijgen van de gevolgen der tegenwoordige moeilijkheden in de voeding op den voedingatoestand van het schoolkind aan het Gemeentelijk Geneeskundig School toezicht len naar een onderzoek in te stel en het gewicht der leeriin- gen van een aantal openbare zoowel als bij zondere lagere scholen en bewaarscholen. BJ -AND. DE OPSTAND IN DJAMBI. Het aantal veroordeelde rebellen in Djam- bi is totaal 1905. Van de 86 ter dood veroor deelden zijn- er 19 ontsnapt. Zeven van deze vonnissen zijn veranderd in gevangenisstraf, :>2 veroordeelden tot vijf jaar en meer werden- liegenadigd en naar hun dorpen teruggezon den. De veroordeeling van tweehonderd be schuldigden ia gewijzigd en de straf van an dereu verminderd. len door dte tuinders wordt n. anneer moefti blijken dat er telers zijn dit niet doen, zal dte betrokken vellingvcreent- ging genoodzaakt zijn te verbiedten dat het desbetreffende product geveild wordt. Aan gezien geen1 tuinbouwproducten verkocht mo- fen worden of ze moeten op een veiling ge recht zijn, heeft men nu een krachtig dwang middel. Tegenover dte verschillende beperkingen zal die teelt van alle soorten snij- en spersieboo- nen, peen1, verechillendte koolsoorten en gedeel telijk van tulnboonen aanmerkelijk uitgebreid worden. WITTE KOOL EN UIEN. Van de witte kool, die voor export geveild wordt, moet 60 pet. „overlaad" en 40 pet. „overzee" geveild wordten. Datzelfde geldt ook voor het uitschot. Het uitschot van witte kool mag voor geen hogeren prijs gekocht worden dan den daarvoor door het Centraal Bureau voor de Veilingen vastgcstelden1 prijs. Van de voor export geveild wordendte uien moet 75 pet voor „overland" en 25 pet. voor bestemd worden. Van alle uien, zoowel sjalotten, gele nep of welke soort ook. Voor elke hoeveelheid van 100 K.G. uien, waarvoor consent wordt aangevraagd, moe ten de exporteurs beschikbaar stellen voor binnenlandsch verbruik: 30 K.G. prima, be- waarbare ongestaarte zaaiuien. De levering geschiedt franco aan 'de daarvoor aangewezen plaatsen. Verder moeten zij nog beschikbaar 'houden in eigen bewaarplaatsen 20 K.G Friesche of Brakelsche knolrapen voor latere levering. Voor de uien krijgen zij 3 1/3, voor Osacagé steam. EEN DISTRIBUTIEKLUCHT. Zooals uien weet, mogen aardappelen niet vervoerd worden, dan in een hoeveelheid van 10 K.G. Een bewoner van een onzer steden in Noord-Holland, een onzer lezers, had uit Zecuwsch-V laanderen aardappelen te ver wachten van zijn familie. Door de slechte ver bindingen waren ze wel 11 dagen onderweg. Eindelijk waren zc gearriveerd, doch de in specteur van politie verbood het vervoer, hoe ook de persoon in quaestie wist aan te toonen dat dq aardappelen vóór het vtervoerverbod reeds waren verzonden, 't Baatte niets. Echtqr gaf de inspecteur een oplossing, waarvan onze lezer de uitvoering als volgt beschrijft: Hij.n.l. de inspecteur, zeide, dat het vervoer van aardappelen per 10 K.G. wel geoorloofd was. Wanneer ie nu, zoo vervolgde hij. mor genochtend met je vrouw en ie zoon (ik heb n 1. een spruit van 2Vi maand) naar het kan toor van de boot gaat, kun je elk 10 K.Q meenemen; en datzelfde kun je morgenmid dag nog een keer doen. En dan morgenavond nog een keer, viel ik direct ra, dan nebben we ze thuis. Precies, zei de inspecteur. En met deze woorden nam hij afscheid van me. In de wachtkamer zag ik een vijftal agenten zitten. Ik vroeg of ze geen idee hadden om me een handje te helpen. Elk 10 K.G. onder il en arm dan hadden we de vracht in één keer thuis. De agenten hadden er wel lust in, maar dan moesten ze de aardappelen zelf mee naar huls mogen nemen. Dit vond ik wel wat al te edienstlg, zoodat Ik maar naar huis ging, aar het Tntuaschen reeds laat was geworden Ge begrijpt met hoeveel spanning mijn vrouwtje den afloov van mijn boodschap ver beidde. We maakten toen direct een „pLan de cami op. 'sMorgens om half acht gingen mijn vrouw ik (onze spruit hadden we maar laten sla pen) naar hef kantoor van de boe kwartier van ons huis af, elk met onze was er kantoor van de boot, een flink een pakje gewapend. De agent van de boot wist al van komst af. Een hoofdagent van politie gekomen, om te beletten, dat we meer dan 10 K.G. per persoon meenamen. Ge kunt begrijpen welk een bekijks het uit lokte, toen de kantoorklerk en zijn vrouw daar de stad doorwandelden, elk met een zakje aardappelen onder den arm. pers Daarover nadere kreeg mr. dir. Jan v. Eindhoven, te? n burg Tweedte Kamerlid voor Emdiioven, tevens raadslid, ten ant woord van den burgemeester van Eindhoven, dat die officieele persoon' hij zelf mr. van B. was. Het bleek echter al spoedig, diat de burge meester geen enkel bewijs voor deze bescHul- kon aanvoeren, zoodat hij op sommatie van den heer Van Best beloofde de getuigen op te zullen doen treden'. Intussdien heeft de heer Van Best, naar de E'indhüvensche correspondent van die Tijd verneemt, een ultimatum gezonden aan dien burgemeester, om vóór Donderdagavond van de afgeloopen week zijn beschuldiging te be wijzen of al zijn woorden in te trekketi. Werd daaraan niet voldaan, dan zou mr. Van Best een aanklacht bij de justitie indienen. Maar dewijl de beschuldiging in dien Raad is uit; :en, twijfelt men er aan of 'de heer Van .t bij" de justitie wel gehoor zal vinden, Tot dien raad heeft hij! zich intusschen ge wend met een uivoerige nota, waarin ophel deringen gevraagd worden van alle duistere dingen van die distributie in Einhoven era. ge meenten. PAPIERBEZUINIOINO. De Rekenkamer had aan den minister den wensch gegeven, te onderzoeken, in hoever de toezending der bij de Staatscourant behoo- rende bijvoegsels in octavo en de Handelin gen van de Staten-Generaal met de bijlagen door de personen eu instellingen, aan wie de ze stukken kosteloos werden afgegeven, be paald werd gewenscht. De minister heeft aan bedoelde personen en instellingen de vraag gedaan, en de uitslag was eene totale vermindering van gratis- abonnementen van: 50 exemplaren van de Nederlaadsche Staatscourant, 900 exemplaren van de octavo bijvoegsels: naamlooze ven nootschappen enz., 25 exemplaren van de Handelingen, 63 exemplaren van de Bijlagen en 6 exemplaren van de Staatsbladen. SLECHTE KOLEN. Op de lijnen, die niet in het hoofdverkeer liggen, is net met den dienst treurig gesteld, wegens de slechte kolen komen de treinen soms uren over tijd aan, Op de lijn Helr mondVenlo is de trein herhaaldelijk meer uan twee uur te laat. Vrijdagmorgen wilde de trein bij het station Hoest niet verder. In de bosschen langs de lijn werd bout gekapt om de machine be stoken. Toen ging het mei: hor- ten en stooten verder. Sommige passagiers hielden met gemak een wedloop met het stoomros vol DE ROTTERDAMSOHE BOOTWER KERS. De Rotterdamsche afdeeling van den Cen tra len Transport- en Havenarbeidersbond heeft Zondagmiddag een huishoudelijke ver- MIJNEN; In September zijn op onze kust aangetrof fen niet minder dan 414 mijnen, waarvan 359 van Engelschen-, 9 van Duitschen-, 6 van Franschen- en 40 van onbekenden oorsprong. Hierdoor is het totaal van de sedert hot uitbreken van den oorlog op onze kust aan- getroiiui mijnen gestiegen tot ..'13 mijnen, zijnde 1893 van Lngelscho,-, 71 van Fian- schen-, 281 van Duitsche1 en 388 van onbe kenden oorsprong. EEN TEGENVALLER. Voor ruim een jaar werd bericht, dat de Friesche Coöperatieve Zuivelexpórtvereeni- grag met minder fairen handel in botercon- senten een extra-winst van 30.000 had ge maakt. Thans heeft- de betrokken minister de vereeniging aangeschreven dit bedrag terug te betalen. gadering gehouden ter bespreking van de aan te nemen houding, na het mislukken der gingen tot uitbreiding der havenreserve, vergadering was door ruim 700 bootwerkers bezocht. Uit de vergadering werd met krach' geprotesteerd tegen het optreden der ongeor ganiseerden, wier agitatie den indruk van tweedracht naar buiten wekt. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin naar aanleiding van de weigering door de Scheepvaartvereeniging en het Kon Nat Steuncomité van het verzoek der Combi natie van havenarbeiders-organisaties om de havenreserve te Rotterdam uit te breiden, en van de mcdedeellng, dat In tegenspraak met de beloften, de geheele havenreserve op 3! December a.s. zal worden opgeheven, ver klaard wordt, dat de combinatie en de haven arbeiders niet kunnen ingaan op den wenk dien het Kon Nat Steuncomité in zijn schrij ven van 26 September j.l. aan de combinatie geeft, welke hier op neer komt, dat mogelijk uitbreiding zou kunnen worden gevonden door het verlagen der uitkeeringen aan de haiven-reservisten. hon- CARBID EN ASSURANTIE. Nu ten plattelande van Friesland al derden carbidlampen in gebruik zijn, blijkt, dat in polissen van sommige brandwaarborg- maatscnappijen de bepaling is opgenomen, ordt verge dat geen schade word rergoed van brand, lichting. Door so m- maatschap- opgezegd, om zich iij te verzekere of reeds he ontstaan door carbidver mige verzekerden is bi pijen het contract reed bij een andere maatscha] welke die bepaling niet ingetrokken. DE KOLEN UIT DUITSCHLAND. Men schrijft aan het Handelsblad: Eén der voorwaarden bij het afsluiten van den koop van Duitsche steenkolen bedongen, is, dat het vervoer van Engelsche steenkolen ongehinderd zal kunnen plaats grijpen. De 1 zullen op een bijzondere wijze ge- merjot rijn, terwijl een schip van bijzonder type, waarschijnlijk een raderboot, ze zal convoyeeren. Van een en ander moet reeds telegraphisch «an de Duitsche ondeizeeërs- commandanten kennis rijn gegeven. De prijs der Duitsche steenoklen zal 45 per ton rijn, terwijl voor elke 45, aldus be taald, tevens 55 krediet moet worden ver leend. Het totaal verleende krediet zal echter de 9 millioen gulden per maand niet mogen overschrijden. Hiervan wordt een deel ver strekt door de steenkoolconsumenten en een deel door de Export-Centrale. Verdei' rijn nog verschillende voordeelen, betrekking heb bende op de levering van staal en enkele an dere grondstoffen, bedongen. UIT OBDAM. Een buitengewoon gezellige dag voor de leden onzer sociëteit is steeds de dag der jaar- Lijksche onderlinge wedstrijden, waaraan niet alleen 'de heeren-leden, maar ook de dames- echtgenooten deelnemen. Ook nu weer was die animo groot. Terwijl de heeren elkander be- kampten op het biljart, bevochten de dame» dkaar niet minder hardnekkig aan den sjoelr bak. Winnaars in den1 eersten wedstrijd wer den ten slotte dte heeren J. Blauw, C. Dudink en D. Rood, terwijl de hoofdprijs van den anderen ten deel viel aan mej. Blauw-Helder. UIT NOORD-SCHARWOUDE. De heer dr. Wè Oè Harrenstein, predi kant bij de gerei, gemeente alhier, heeft het beroep naar Medan (Sumatra) aangenomen. KORTE BERICHTEN. Gisteren bracht de commissaris der ko ningin, vergezeld van mr. baron de Vos van Stecnwijk, Eoofdcomm. ter prov. griffie, een bezoek aan Wormerveer Bezichtigd werden Wessanen Kon. abrieken en „'t Hof Saenden", een stichting van den heer J. A. Laan Sr. de Zdsrplotótog in"elkaar. Eenige oogenblik- ken later gaf hij den geest. Voor elke 100 eieren, waarvoor deze week consent voor uitvoer wordt verleend, moeten 60 voor het binnenland beschikbaar worden gesteld voor 10,50 per 100. Hef Hamburgsche prijsgerecht heeft in de zaak van het Nederlandsche stoomschip „Batavier VI" een partieel vonnis gewezen. Besloten werd voor de in beslag genomen gloeilampen schadeloosstelling toe te staan. De uitvoer van glas en glaswerk is ver boden, met uitzondering van fiesschen enz., gebezigd als verpakking. De beperking van den loop der goede rentreinen op de spoorwegen,, betreffende het loopen van de treinen op Woensdag als op Zondag wordt met ingang van morgen opge heven. Een soldaat uit Venlo, die te lang van zijn verlof was uitgebleven en daarom naar •dl

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2