Telegrammen van heden. .MIJNEN In da laatste dagen spoelden er zeer veel mijnen aan op de Zeeuwsche kust. Te West- kapelle, waar reeds een Engelscbe mijn aan dien zeedijk lag, dreef Zaterdag weder een Fransche mijn aan, die^pntplofte,1 tengevolge waarvan ruiten en dakpannen van een land bouwerswoning in de buurt werden vernield en de stukken van de mijn tot over den dijk wegsprongen. Op Noord-Beyeland had een ontploffing plaats aan den Vlietepolder, waar eenigfe stukken1 uit de glooiing geslagen wer den en in een keet op den dijk ramen werden uitgeslagen en de geheele keet werd ont wricht. Op een hofstede werden dakpannen verschoven en op den zolder werl een en ander van zijn plaats gegooid. Gisterennacht één te Zoutelande. Beide laatsten richtten ook veel materieele schade aan. BI r'iw.ri LAND. DE JAS VAN EEN RAADSHEER. Maandag Is uit het gebouw van den Hoó- gen Raad een overjas van den vice-president van dat college ontvreemd, vermoedelijk door een persoon, die zich daar had aangemeld, zeggende dat hij voor het Bureau van Con sultatie kwam. Deze persoon, die naar men meende op te merken, onder den invloed van sterken drank verkeerde of zich als beschon ken voordeed, werd door den concierge in een wachtkamer gelaten en zou zich van déér naar men vermoedt, toegang hebben verschaft tot de kleedkamer, vanwaar hii, na de jas te hebben aangetrokken, vermoedelijk Langs een anderen weg dan hij gekomen was het ge bouw heeft verlaten. De jas ia teruggevonden btj een opkooper. KNOEIERIJ BIJ DE V. P. N. Na de publicatie van de pluimveeknoeie- rijen heeft de Tel. weer een ander geknoei ontdekt en wel in de V. P. N. (Vereeniging tot bevordering van de Pluimveehouderij en Tamme konijnenteelt 10 Nederland). De beschuldigingen worden geuit tegen fle hoeren P. Nierop, directeur van de bedrijfaim- stelling der V. P. N te Amersfoort en v. d. Meuten, die de boeken bijhield In den loop van 1916 raakte de boekhouding dusdanig in de war, dat men eerder aan slordigheid dan aan fraude dacht De proefbalans m begin 1917 was echter zoo slecht, dat het bestuur de bovengenoemde heeren onmiddellijk ont sloeg. De heer van der Meuten vertrok nu alk directeur van het eieren-stempelhuis naar Zutfen en regelde de zaken zoo goed, dat er reeds spoedig een 10.000 tekort was ont staan. De heer Nierop, als verantwoordelijk persoon, zuiverde het tekort aan. Hoe hij aan dat gelid kwam, legt de Telegraaf als volgt uit: In 1916 en 1916 Is er voor een enorm kapi taal aan puimvee uigevoerd, er zijn schat ten verdiend, doch in de boeken van V. P N. is hieromtrent niets tc vinden. Ten name van de V. P. N. zijn stapels consenten afge geven, tienduizenden en nog eens tiendui zenden kippen zijn op haar naam uitgevoerd, de V N. P zag echter nooit een cent van de baten. Waar aSjn die winsten, welke deze transac ties opgeleverd hebben, gebleven? De heer Nierop verklaarde het de Tel. zelf: Hij kon geen consenten voor uitvoer voor zichzelf krijgen, wel voor de V. P. N. en zag er geen kwaad in de consenten dier vereeni ging voor eigen verkoop te gebruiken en een goede winst ten eigen voordeele te maken. In een oproep werd den pluimveehouders aangezegd, alleen aan de V. P. N. te leveren, terwijl de baten aan één persoon kwamen. Zoo groot was het aantal consenten, dat de heer Nierop ze bij bosjes aan de firma Ge broeders Engels te Utrecht afstond Ook met den heer Beaufort schijnt hij con tact te hebben gehad, hoewel hij beweerde hem nauwelijks te kennen. De Telegraaf resumeert nu het volgende: De heer Nierop heeft misbruik gemaakt van zijn positie, door piet het aanvragen van consenten voor eigen gebruik kapitalen te verdienen, die niet aan de V. P. N zijn afge dragen. Massa's consenten der V. P. N. zijn verhuisd naar de firma Gebrs. Engels te Utrecht. Wat bracht het hoofdbestuur der V. P. N. er toe om de leden dier vereeniging er toe te brengen hun pluimvee aan de V7 P. N. te ver knopen, als dat alles diende om een of een paar personen aan pluimvee te helpen? Hoe komt het dat de gewezen boekhouder v. d. Meulen, die niét voor zijn taak berekend zijn tijd met lediggang en slechte amusemen ten door te brengen, dte wereld) op en af te raden voor zijn eigen genoegen1, aan niets of aan niemand denkend dan aan zichzelf, stelt hij zich met hart en ziel tot taak zijn medle- menschen1 te verbeteren. Hij1 staat In de voor site gelederen van hen, die zich inspannen om de wereld beter te maken, een meer bewoon bare plaats voor het tnenschdJom in het alge- is meen. ,yDwepers, lieve, drootners. De wereld zooals God haar gemaakt heeft." „De wereld is niet zooals God haar ge maakt heeft," hernam zaji. „De wereld) is wat de menscben er van gemaakt hebben. Een plaats van twist en wreedheid, van oorlog, slachting en1 bloedvergieten een wereld ge heel geregeerd) door den schandelijken eer- zuoht van onmeedoogendc slechte menscben. Denkt u eens aan het lijden, dat overal om ons heen ia, aan de gebroken harten, de te gronde gegame levens, de altijd durende wan hoop Maar wat zijl mogelijk nog meer had wil len zeggen, is niet na te gaan. want op dat oogen- blilk werd1 de deur dier eetkamer geopend1 en verschenen sir Bdjjpr Aspley en dr. Hunter. Winifred ging haastig heen en Bardell volgde de geneesheeren naar hun au Jo's, ter wijl hij een woord van troost en bemoedi ging van hen trachtte te krijgen Middelerwijl liep sir Jasper als een opge sloten hyena in de oranjerie op cn neer. Hij was bedroefd wegens Adela, maar nog meer wegens zichzelf. Zijn grooté, bittere teleur stelling maakte hem onredelijk. Het leek be lachelijk van Adela om juist op dat oogen- blik ziek te worden Zij had daarmee tenmin ste kunnen wachten totdat de knoop voor goed was gelegd. Er viel niet te zeggen, wat als directeur van het atempelhuis naar Zutfen vertrok? HAMSTEREN? Het Volk had een artikel opgenomen, waar in biji twee heeren in den Iiaag,_resp. voor- partijen1 anthracieEVaren. bezorgd. Beide hee ren dienden 'deswege'een klacht in tegen Het Volk. Thans wordt in verband hiermede mede gedeeld dai.de brandstoffencommissie door haren controleur op verzoek van genoemde heeren te hunnen huize een deugdelijk onder zoek hebben laten instellen naar den1 voorraad brandstoffen. Er werden slechts een paar RL. gevonden en ongeveer 100 blokken hout. ROGQEOOGST 1918. Ondanks de nieuw vastgestelde roggeprij- zen zijn de boeren op de zandgronden niet tevreden, voornamelijk over het feit, dat de klei- en1 de zandboeren ten opzichte van die prijzen over één kam worden geschoren. De Eredactiekosten voor den zandboer zijn veel ooger en de opbrengsten zijner gronden- veel lager dan van zijn collega van de klei. Deze laatste zou daardoor per RA ongeveer 225 méér voordeel hebben. En daarom wil len veile zandboeren maar niet zooveel rogge verbouwen als de regeering wel graag zou zien. Het HM. schrijft over deze kwestie o.m. Er is echter één uitstekend kwestie o.m. uitzaai van alle graanvruchten in hooger mate te bevorderen: iaat dé regeering qjsnog zoo spoedig mogelijk bepalen dat de boeren van den oogst 1918 een zeker percentage b.v. 10 of 15 pet mogen benouden voor eigen gebruik en voor veevoeder. Zonder twijfel zou hiervan het gevolg zijn dat er overal in veel ruimere mate dan nu tot het zaaien van koren werd overgegaan, daar dé boeren dan leef den in 't weldoende bewustzijn niet langer heelemódl voor anderen te werken, terwijl hun thans nauwelijks brood genoeg voor de hun nen en vrijwel heelemaaf geen voer voor hun vee gegeven wordt. Dót maakt hen vooral koppig en baloorig, dat ze ondanks al hun zorgen en ploeteren, niets van het dcor hen voortgebrachte tot hun eigen beschikking mo gen houden. Oppervlakkig schijnt het nu wel, dat, wan neer de regeering alsnog zoo'n bepaling maakte, het gevolg daarvan zou zijn dat zij over een geringere hoeveelheid koren de be schikking kreeg, maar als en zeer waar schijnlijk zou het zoo worden de uitzaai dientengevolge met 20 h 25 pot. toenam, dan werd voor die geheele bevolking de toestand toch belangrijk gunstiger. In de eerste plaats kreeg dé overheid over meer koren de beschik king dan hu het geval is, en in de tweede laats behoefden de boeren hun dagelijksche- loeften niet udt den regeeringsvoorraad te betrekken. En wat ook een voornaam punt is 't zou overal' de boeren volmaakt tevreden maken' en hun lust om mee te werken met de regeering vergrooten, waardoor een zeer gun stige invloed zou worden geoefend op hun be drijf en de resultaten daarvan. FAILLISSEMENTEN IN NEDERf-AND. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaff Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloo- pen week, eindigende 6 October, In Neder land uitgesproken 19 faillissementen' tegen 23 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 6 October 1917 698 faillissementen tegenover 822 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. DISTRIBUTIE VAN CARBID. Naar men ons mededeelt, worden aan het Rijks distributiebureau voorbereidende maat regelen getroffen inzake distributie van cal- cium-carbid. UIT URSEM. Wat eene verandering binnen eene week! Het water in den Schermcrboezem is zoo ge rezen,. dat vele tuinen en erven blank staan. Hier en daar dringt bet water al in de hui zen. Daarenboven zijn de slooten in alle pol ders boordevol. De greppels loopen over, de weiden zijn dras en hier en daar kabbelt reeds het water van een binnenzectje. UIT EGMOND AAN ZEE. De heer C. Zwart alhier is te Amsterdam geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefe ningen. UIT BROEK OP LANGENDI. Voor het te Amsterdam gehoi men vrije- en orde-oefeningen is o. slaagd mej. J. M. de Jong, alhier. 3ITK. uden exa- a. ge- UIT HEILOO. Mej. F. M ten Bosch alhier is voor het gisteren te Amsterdam gehouden examen vrije- en orde-oefeningen. UIT HOORN. De raad dezer gemeente besloot tot oprich ting van een gemeentelijk electrisch bedrijf en daartoe van het Provinciaal electrisch bedrijf te huren een door dat bedrijf te bouwen bo- vengrondsch net van koper voor de levering van electrischen stroom aan de klein-industrie en voor verlichtingsdoeleinden. KORTE BERICHTEN. Bij een landbouwer te Haarlemmermeer is gisternacht 500 K.G. haver gestolen. De nieuwe rijweg langs den Waterland- schen Dijk is nabij Uitdam over een Lengte van 100 meter vijf meter verzakt. De Amsterdamsche rechtbank heeft den 18-jarigen stucadoor, die in een café aan den Haarlemmerdijk aldaar Iemand met een mes zoodanig bewerkte dat hij overleed, ontala- er nu zou gebeuren. ZIJ zou beter worden na tuurlijk. Hij twijfelde er geen oogenblik aan, maar daar zij aan ziekelijke gemoedstoestan den onderhevig was, kon niemand zeggen, in welken toestand zij zou wezen als zij beter werd. 't Was eenvoudig om gek van te wor den. Hij had niet het geduld er over te pra ten. Daarom zqnderde hij zich den geheelen na middag af totdat de gasten vertrokken waren, om dan zelf ongemerkt te kunnen verdwijnen Bardell drong er bij hem op aan, dat hij zou blijven dineeren, maar hij weigerde dat. Wordt vervolgd. gen van rechtsvervolging en in vrijheid ge steld. Er werd aangenomen, dat de jongeman ter noodzakelijke zelfverdediging had gehan deld In de gemeente Ransdorp is, wegens pe- troleumgebrek, de géÖeele straatverlichting opgeheven. Alleen het havenlicht te Durger- dam wordt ontstoken. De proeven, met den tabaksverbouw in Drente genomen, zijn in alle opzichten ge lukt. Verscheidene landeigenaren bieden per- ceelen voor dezen verbouw aan. ij De Vereeniging van Sigarenwinkeliers te Amsterdam heeft met algemeene stemmen besloten niet toe te geven aan den wensch der fabrikanten om de prijsopdrijving der sigaren te aanvaarden. Een beklaagde uit de bekende hotel brandzaak te Groningen, de champagne-fabri kant A. B., uit Santpoort, die vrijgesproken was, heeft nu terecht gestaan voof de Haar- lemsche rechtbank, inzake het schrijven van een dreigbrief. De bedreigde persoon moest 500 geven of werd anders omgebracht De dader bekende. De eiscfa was 6 maanden ge vangenisstraf. Bij' ministerieele beschikking is bepaald, dat de van 25 Februari tot 9 Maart 1918 te Utrecht te houden Tsveede Nederlandsche Jaarbeurs zal zijn eene van staatswege erken de tentoonstelling in den'zin van art 8 der Octrooiwet 1910. Te Vlissingen is aangehouden een Bel gische geïnterneerde, die uit Harderwijk was ontvlucht. Te Haarlem' zijn door controleurs van het kolenbureau drie scheepjes van 20, 10 en 30 ten aangehouden, die steenkool vervoer den', verpakt 'in haringvaten, welke schepen uit Katwijk kwamen. HET GEBEURDE IN DE WIELINGEN. DEN HAAG, 10 Oct (Officieel). In aan sluiting met het communiqué van 30 Sept. jen ter weerlegging van onjuiste bench- ten in de Duitsche pers kan gemeld worden drt de plaatsen, waar de oeide Duitsche vliegtuigen op 25 Sept. IL in de Wielingen werden aangehouden, ver binnen de Neder landsche grens der territoriale wateren zijn gelegen. Deze grens is in het zuidelijk deel der Wielingen aangegeven door drie gekleurde boeien met de Nederlandsche vlag als topteeken. Het Duitsche vliegtuig, dat door een motordefect moest landen, werd ten anker liggende aangetroffen op 2000 Meter binnen deze grenslijnhet tweede vliegtuig, dat zonder noodzaak binnen Nederlandsch gebied kwam, werd aangehouden op 3500 Meter binnen ge noemde grenslijn, te water liggende. Pei lingen, (foor twee marine-vaartuigen ge daan, geven absolute zekerheid) omtrent deze plaatsen. DE TOEKOMST-ZAAK. AMSTERDAM, 10 Oct. Het gerechtshof sprak heden vrij G. A M., die door het gerechtshof te 's-Gravenhage wegens ver- duistering van stukken op net bureau van „de Toekomst" tot 3 maanden gevangenis straf was veroordeeld. INOEZONDEN STUKKEN. ONS VOLKSLIED. Geachte Redacteur! Mag U beleefd verzoeken onderstaande regelen in uw blad te willen opnemen, als antwoord op het ingezonden stukje van F. 'De mzenaer(-ster) maakt de opmerking, dat het „Wien Neerlandsch bloed' bij' ae „Hukiiging-Victoriebeeldi" op 8 October j.l. als nummer één op het programma had moe ten' staan, alk zijnde dit het volkslied, ons volkslied. Ik zou aan F. willen vragen, of dit lied van Tellens wel een volkslied is, of dit wel ooit een Vo/Aslied geweest is? Ik kan mij niét goed voorstellen, dat de woorden van het „Wien Neerlandsch bloed1" weerklank vinden bij het volk en vooral niet bij de kinderen. Het is geen lied, welks inhoud reeds door ons Volk, bewust of onbewust, gevoeld werd, nog vóór het door Tollens in woorden gedicht werd, het is geen lied, dat in het volk ont staan is en dus ook niet in het volk leeft. Het wil miji voorkomen, dat het als volkslied aan het Nederlandsche volk opgedrongen is. Verder zou ik F. nog willen vragen^ of hij misschien' de compositie van dit volkslied zoo schoon vindt, dat het, bij gelegenheden als de 8-Octoberviering, steeds vóór het „Wilhel mus" op de programma's moet voorkomen. Ook dit kan Öc mij niet voorstellen en ik loof, dat zeer velen het met mij eens zul zijn, wanneer Ik zeg, dat een vergelijking van deze twee liederen zeer sterk ten gunste van het „Wilhelmus" uitvalt. Moet het „Wien Neerlandsch bloed" dan niet meer gezongen worden? Nu, zoolang we geen mooier, geen echter volkslied hébben net „Wilhelmus" heet immers nog geen' volks lied ben ik er niet op tegen, om het naast het laatste te laten zingen. Op het bewuste programma voor de „Huldiging" stond het dan ook als nummer één, doch niét om ge zongen, maar dioor het Stedelijk Muziekkorps uitgevoerd te worden. Evenwel werd), dioor een oogenblikkeMjke opwelling, hiervoor het Vic toriebeeld: „Wie heeft van Alkmaar niet ge hoord?" gespeeld, welk lied de laatste jaren vaak M Albmaarsche volksliedgenoemd wordt Dit victorielied, compositie van C. Coster, komt alle jaren op het programma voor; ook dit jaar werd het weder door hot Kinderkoor aangeheven bij het begin van de Reveille op de Steenienbrug. terwijl het ook onderweg nog gezongen' werd; de feestviering wordt er steeds mede begonnen. Overigens wil ik aan F. gaarne dé verze kering geven-, dat het mij veel genoegen deed, van hem te mogen vernemen, dat hiji weer ge troffenIs geworden doord en frisachen en on gedwongen zang onzer jongens en' meisjes, en aat hij' onze Holllandsche liederen' zoo mooi vindt; hierin sta ik geheel en al aan zijn zijde en ik wenséhte,, dat deze liederen te de toe komst door ons 'volk gekend en meer gezongen werden. Met dank voor cte plaatsing. A. OHLEN. GASKACHELS. Geachte Heer Hoofdredacteur, De gemeenteraad onzer gemeente heeft in hare laatste vergadering een besluit genomen, waardoor tal van ingezetenen geweldig wor den gedupeerd. Ik bedoel het besluit, om voor October géén gas voor gaskachels ter beschikking te stellen, en voor November en December zóó weinig, dat practisch verwar- warming met een gashaard uitgesloten is. hierdoor is het voor houders van gaskachels volslagen onmogelijk geworden een vertrek waarin een gaskachel is geplaatst te verwar men. Want mochten zij al willen trachten hun gasxachei nog voor een andere kachel te ver ruiten, dan helpt htm dit niet meer. Immers voor elke gaskachel wordt hun brandstofrant soen met 6 RL. verminderd, en hieraan is mets meer te veranderen, want ons Brandstof- distributtebureau heeft bij hare eigen aanvra gen rekening gehouden met deze gaskachels er dus geen brandstof voor aan, Gevolg: geen gas èn geen brandstof. Was nu deze ellende om een of andere re den dringend noodzakelijk dan zouden wij er ons bij moeten neerleggen. Maar, mijn heer de Redacteur, dit is allerminst het ge val! Het Rijkskolendistributiebureau („Kodi- bu") heeft in hare bekende circulaire de gas distributie .voor ons geheele land op uniforme wijze geregeld door het vaststellen van mini ma. De gemeenten kunnen eenandere re geling treffen, maar minder gas dan in het voorschrift van het „Kodibu" is aangegeven mag niet worden verstrekt. En een der bepalingen van het „Kodibu" is nu, dat per gashaard gedurende de zes wintermaanden 180 M'. wordt verstrekt. Dit voorschrift van hét „Kodibu" dwingend voor het geheele land. Allerwonderlijkst doet hét dan ook aan/ onze gemeenteraad kalmweg een besluit te zien nemen, dat er volkomen mede in strijd is, een besluit dat dan ook zonder eenigen twijfel ten onrechte genomen is, en weer zal moeten worden ingetrokken op gevaar af dat het „Kodibu" de gaskolenitoevoer naar onze gemeente afsnijdt Als men in den raad maar zoo eerlijk is om ten spoedigste de vergissing in te zien, en te herstellen. Eu tegenover zichzelf èn tegen over de gebruikers van oen gashaard, is men hiertoe stellig verplicht. Wij hoorden reeds van verschillende inwo ners die, evenals inzender geweldig gedu- 'peerd, vast voornemens waren zich in geen geval bij de hier getroffen regeling neer te en. mijnheer de Redacteur, zéér dankend voof de afgestane plaatsruimte, Hoogachtend, EEN ABONNé. [Wij hebben er in het raadsoverzicht reeds op gewezen, dat het raadsbesluit in strijd is met de rantsoeneering vanwege het rijksko- lenbureau. Red. Alkm. Ot.] is STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No 4259 1500. Ns. 18398, 15913, 4216, 17209, 8412, 832, 20457, 9103 en 5407 1000. Ns 13686, 14645, 6230, 13600, 12837, 10709 en 5088 400. Ns. 20261, 482, 532 en 7949 200. Ns. 4025, 10035, 5147, 13224, 4321, 8633, 10667, 17637, 4030, 7138, 19253, 9461, 17710 cn 16889 100. STADSNIEUWS. OP DE VOORDRACHT. Op de voordracht voor directrice aan de Burger Voorbereidende School te Franeker komt voor als Nb. 2 mej. R. P. Janknegt, on derwijzeres aan de Algemeene Voorbereiden de School alhier. PROMOTIE. De heer A. J. M. R Schillings, lecraar aan de Handelsschool alhier, promoveerde heden aan de Universiteit te Amsterdam tot doctor in de Nederlandsche letteren op een proef schrift, getiteld „Vondel en de regeerders van Amsterdam" GESLAAGD. Voor het examen vrije- en orde-oefeningen is gisteren te Amsterdam geslaagd de heer P T. Ruijgh, alhier. Voor het prop.-examen geneeskunde is te Amsterdam geslaagd de heer M Waale wijn, vroeger alhier. KENNIS OVER NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Op verzoek van één der in O reningen ge ïnterneerde Engelschen heeft de Vereeniging tot verbreiding van kennis over Nederland in den vreemde zich bereid verklaard met een 15-tal dezer geïnterneerden een rondreis te maken door ons land. Zoo kan een der directe oorlogsgevolgen de intemeering propa ganda zijn voor die vereeniging. Aanstaanden Maandag zal onder leiding van dien heer Henri Polak, Hd dér Eerste Ka mer, de excursie beginnen met een bezoek aan Amsterdam, waar de diamantslijperij van den heer Asscher bezocht zal worden. De heele week en die daaropvolgende zal er ge reisd worden, eiken dag een andere plaats be zichtigend: fabrieken, boerderijen, kasteelen, kerken, theaters, bioscopen, scheepswerven, enz. Den 26 Oct. komt het gezelschap een bezoek brengen aan Alkmaar en de kaas markt. DE BEG ROOTING. B. en W. schrijven lm het voorwoord van de Memorie van Toelichting, behoorende bij den Staat van Begrooting der Inkomsten1 en Uit gaven van de gemeente Alkmaarf dienst 1918. Het beeld, dat van de hierbij aangeboden ontwerp-gemeentebegrooting kan worden ge geven, vertoont in menig opzicht een treffende gelijkenis met dat, 't welk de begrooting voor den loopenden dienst te aanschouwen1 gaf. De gevolgen van de' buitengewone tijdsomstan digheden zullen daarop echter in nog meerde re mate hunnen Invloed uitoefenen, waardoor het evenwicht tusschen Inkomsten en1 uitgaven niet anders kon worden' bereikt, dan door op nieuw een hooj van de eigen p IJl meer in het bijzonder'van den hoofdélijken omslag. Ter voorkoming van wellicht verkeer de gevolgtrek king, mag er hierbij echter da delijk de aandacht op gevestigd worden, dat de kosten' verbondén aan de distributie van levensmiddelen nog alle zijn gehouden' binnen de grenzen van „buitengewone" uitgaven om dat in beginsel reedis besloten la voor deze uit gaven één leenimg aan te gaan. Eerst na het sluiten dier leening zal de „gewone" dienst in den vorm van aflossing en rentebetaling daarvan den druk ondervinden, zij 't ook dat de gewone dienst thans van dien druk niet ge heel vrij zal blijven, omdat de tekorten op de levensmiddelenvoorziening voorshands door tijdelijke opname van gelden' zullen moeten worden gedekt, waarvan de renten uit de gewone middelen zijn te voldoen. Bij! het opmaken dezer begrooting zagen Burg. en Weth. zich opnieuw gesteld voor een aanzienlijk tekort op de gewone middelen van rond 80000, een cijfer voor deze ge meente van niet te onderschatten beteekenis, dat de. spankracht van de gemeente ander maal op een zware proef zal stellen. Het cij fer neemt nog grooter verhouding aan, waa neer men bedenkt, dat deze begrooting kon aanvangen met het saldo op den gewonen •dienst 1916 van 73426,72)4, d.i. ongeveer 32000 meer dan voor den loopenden dienst. Maar aan den anderen kant mag bij de be-' oordéeling van dit cijfer niet uit het oog wor den verloren, dat voor 1918 niet kon worden gerekend op de bijdrage van de gasfabriek als retributie van haar buizennet in gemeente grond, waarmede de gemeentekas eene in komst derft van bijüa 45000. Ook in ander opzicht valt in een deel dér gewone middelen een terugslag te constatee rt. Voor het eerst zullen n.l de inkomsten uit de markten niet op het gewone peil mogen worden gehandhaafd, eensdeels als gevolg van de genomen Regeeringsmaatregelen in betrékking tot d)en oogst 1917, volgens welke alle granen en vrijwel alle zaden dioor het Rijk worden gevorderd, anderdeels veroor zaakt dioor gebrek aan veevoeder, waarvan in krimping van den veestapel en geringere aan voer van zuivel- en andere producten het niet te vermijden gevolg zullen zijn. Om dit- reden werd voor maririgel'den en wik- en weegloonen 15000 minder geraamd. Is het tekort, waarin moest worden voor zien; gedeeltelijk aan het opdrogen van de eersigemeidle bron van inkomst m het minder vloekru van dfr sa -re te dankt de tin ci ting van de- uitgaven draagt daartoe (iet minder MJ. Op welhaast alk hoofdstuk moes ten1 in meerdere of man-tere mate belangrijk hoogere bedragen beschikbaar worden- ge steld. Het volgende overzicht strekt daartoe tot bewijs. Hoofdstuk I. Kosten van plaatselijk be stuur, hoofdzakelijk een gevolg van uitbrei ding van personeel ter gemeente-secretarie en herziening der salarissen van dit personeel en van dat aan het archief, hooger geraamd dan in 1917 5000. Hoofdstuk II. Kosten van invordering van plaatselijke belastingen, om dézelfde oorzaak. 1600, hooger geraamd dan in 1917. Hoofdstuk III. Kosten van onderhoud van leemte-eigendommen em tfitgaven voor be- ijven, als Jaarwedden', alsvoren 1700.hooger. arbeidsloonen 7000 hooger. Onderhouden van gebouwen, wegen, stra ten, plèinen, bruggen, vaarten enz., als ge volg van duurder prijzen van. materialen' en arbeidsloonen 7000. Grond- en andere lasten' 300 hooger. ■Bedrijven wegens salarisherziening ambte naren 1200 hooger geraamd dan in 1917. hei'dspolitie 200 hooger. Hoofdstuk V. Kosten plaatselijke gezond- heidspolitie 200. Hoofdstuk Vf. Kosten Lager onderlijs (toe lagen' en bijdragen tot opleiding van onder wijzers buiten beschouwing latende, omdat de hoogere uitgaaf door een hoogeren post van ontvang tot gelijk bedrag gedekt wordt), waarin 3000 meer voor jaarwedden, (o.m. door uitbreiding van personeel aan de 6e Ge meenteschool), 2000 voor mobilair en schoolbehoeften, terwijl ook de kosten van ver warming en verlichting zijn gestegen, totaal 5500 hooger dan in 1917 geraamd. Kosten hooger en middelbaar onderwijs, veroorzaakt door de herziening der salaris- regeling en uitbreiding van personeel voorna melijk bij het 'handelsonderwijs, wegens den bloei waarin dit onderwijs zich mag verheu gen, 10400 hooger geraamd dan m 1917. Hoofdstuk VII. Kosten van het armwezen, wegens hoogere subsidiën aan Instellingen van weldadigheid 3000, meerdere uitgaven' voor den Armenraad 300 en stijging der kosten van verpleging van behoeftige krank zinnigen met ruim 3500 samen 7000 hoo ger geraamd dan in 1917. Hoofdstuk VIII. Rente en aflossingen, waar in 5000 voor meerdere aflossing, rond 5000 voor meerdtere rente van vaste en 4000 idem vam vlottende schuld, samen 14000 meer geraamd dan In 1917. Hoofdstuk IX. Pensioenen' 2400. Hoofdstuk X. Alle andere gewone uitgaven, waarin om. 600 meer voor kosten van eene te sluiten geldleening, totaal 1300 hooger geraamd dan 1917. Alleen op hoofdstuk IV „kotten van open bare veiligheid, verlichting en brandweer" kon, tengevolge van een lagere raming voor da kosten van oj>eiibare straatver lichting wegens tempering dier verlichting, met een minder cij fer van ongeveer 4000 worden volstaan. De ramingen voor dien bui tengewonen dienst zijn zoodanig gesteld, dat inkomsten ien uit gaven elkander dékken. Teneinde de begrooting te doen1 sluiten bleef er geen andere weg open, dan opnieuw den hoofdélijken omslag te verhoogen en op dit middel ruim 80000 meer aan te wijzen, ten gevolge waarvan voor onvoorziene uitgaven te post vam ruim 12000 beschikbaar zal blijven. Dit laatste cijfer wordt noodig geacht omdat Burg. en Weth. van oordeel zijn dat. niettegenstaande de veihooglng met 2.50 per week ten vorigen fare, als gevolg van do steedis voortgaande stijging der prijzen van levensbehoeften, Heeding en noodzakelijke artikelen, opnieuw dc inkomsten der gemeen tewerklieden en van ambtenaren beneden een nader aan te geven' bezoldiging dienen te worden versterkt, om aan dé steeéto zwaardere bestaansvoorwaarden het hoofd te kunnen bie den.. Op welke wijze ditmaal in de behoefte zal moeten worden voorzien, maakt nog een punt van overweging uit, zoodat eerst later daartoe strekkende voorstellen kunnen worden tegemoet gezien. Nu reeds voor 1917 in beginsel besloten werd de gasfabriek van de betaling der retri butie voor haar buizennet te ontheffen en het geen dientengevolge aan de kas der gemeen-

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2