SLCIHIj VICTRII II. H. I Zondag a.s. iter am dat het mogeffik zal zijö ta bepaalde gevallen het bewijs te leveren, dat eene in België aanwezige hoeveelheid metaal niet ge retireerd kon zijn. Ia zekere Belgische fa brieken wordt metaal getrokken uit erts dat gedurende den' oorlog uit Duitschland tot cat dioel in België is ingevoerd. Verbood Ne derland den doorvoer daarvan, dan zou het in strijd handelen zoowel met zijn eigene voorschriften als met de bepalingen dier Rijn vaartakte. De doorvoer van zand en grint naar Bel- heetft bijna geheel plaats ten' behoeve van onderhoud en de verbetering der bestaan de verkeerswegen. Deze werken zijn naar het oordeel der Nedterlandsche Regeering niet als werken voor militaire doe Landen te be schouwen. De omstandigheid dat goede ver keerswegen voor de krij,voering nuttig- zijn, kan in het feit dat zij van nature behooren to: de werken voor vreedzame doeleinden geene verandering brengen. Ten1 einde vast te stellen dat de uit Duitsch land langs die Neder Landsche waterwegen naar België vervoerd wordende materialen inderdaad voor het aangegeven doel woerden gebezigd, hebben zich in 1916 op last der NedlerlandSche regeering twee Nederlandsche officieren-deskundigen tiaar België b en zich aldaar overtuigd dat werkelijk die be staande wegen op ruime schaal worden her steld en verbeterd!, dat daarvoor de materialen werden gebezigd die door Nederland werden doorgevoerd en diat de voor het werk gebe zigde en nog benood'igdé materialen de hoe veelheden die via Nederland waren en worden aangevoerd, met te boven1 gingen. Overigens waren en worden die materialen, sedert het oogenblik waarop de doorvoer daar van eenogen omvang aannam, sléchts ten doorvber toegelaten, wanneer elke lading ver gezeld is van eene door de bevoegde Deutsche overheid afgegeven' uitdrukkelijke verklaring dat zij niet hoor oorlogsdoeleinden zal wor den gebezigd. De Nederlandscfae regeering heeft dus al het mogelijke gedaan om de zekerheid te ver krijgen dat geen doorvoer van1 zand en grint geschiedt in strijd met het voorschrift van ar tikel 2 van het verdrag betreffende die rech ten en verplichtingen der onzijdige mogend1- heden en personen ingeval van oorlog te land. Door niet tegenstaande de verkregen zekerheid den doorvoer van de bewuste hoeveelheden te verhinderen zou zij een volkenrechtelijk ge- oorloofden doorvoer verhinderen en tevens de Rijnvaartakte schenden. DISTRIBUTIEREOELINO BROOD, BLOEM, MEEL EN ROGOE De minister van landbouw heeft een gewij zigde distributieregeling vastgesteld van brood, bloem, meel en rogge, welke zal in gaan op 16 October a.s. en verband houdt met de verschillende achtereenvolgens aange brachte wijzigingen in de regeling van 27 December 1916. De regeling is in haar geheel opgenomen in de Staatscourant No. 238. BUREAU VERVOER. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat van die afdeeling crisiazaken van zijn departement deel zal uit maken een „Bureau Vervoer", aan welk bu reau onder leiding van de commissie van bij stand in zake de uitvoering van de distributie- wet 1916 als hoofd der afdeeling crisiszaken, meer in het bijzonder de behandeling zal zijn opgedragen van de zaken, betrekking hebben de op het binnenlandsch transport van goe deren; dat als chef van dat Bureau is aange wezen de heer N. v d. Roemer, oud-luitenant ter zee; dat door den minister van oorlog aan dat bureau is den generalen staf K. A. H'd de kapitein van eiffer; dat de bu ff reaulokalen van het Bureau Vervoer zijn ge vestigd Kneuterdijk 4a (ingang Hartogstraat). BI .Awn. BUITENGEWOON CONGRES VAN HET NATIONAAL ARBEIDSSECRETARIAAT. Het bestuur van het Nationaal Arbeidsse cretariaat deelt ons mede, dat tot Woensdags avond zich 90 onafhankelijke vakvereenigin- gen en 230 afgevaardigden uit alle deelen van ons land hadden aangemeld voor deelname aan het buitengewone congres op a.a. Zon dag te Amsterdam, alwaar de heerschende toestand en de politiek der regeering ten oj zichte der levensmiddelenvoorziening zullen worden besproken. op- etc. EEN WETHOUDER OEZOCHT. Men weet, dat te Krommenie na 4 raadszit tingen geen wethouder was te vinden. We lezen nu in het „Weekblad voor Krommenie" van Woensdag onderstaande advertentie: „Qegadigden gevraagd naar de vacante be trekking van weihouder te Krommenie. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te ko men, gelieven zich onder opgave van refe rentiën te wenden tot het gemeentebestuur aldaar." AANOEHOUDEN STEENKOOL. De Katwijker schuiten, met steenkolen, die door het kolenbureau te Haarltem waren, aan gehouden, omdat zij steenkolen vervoerden zonder vervoerbewijs, zijn op bericht uit Den Haag weder vrijgelaten. De zaak bleek in or de te zijn. De vaartuigen waren op weg van Katwijk naar fjmuiden. De brandstof was bestemd voor de stoomtreilers aldaar. DE AAKDAPPELVOORZIENINO VAN AMSTERDAM. Aan de Meermarkt werd gistermorgen te half zes het lossen der aardlappelscihepen hervat door de grossiers en winkeliers. De volgeladen wagens en karren werden een elndweegs, tot buiten de omgeving van de groentenmarkt, begeleid door politierui ters en huzaren. Een enkele vervoerder bedankte voor gewapend geleide. Een der grossiers deelde mede, dat het los- singswerk uit den aard der zaak veel langza mer ging dan wanneer dit door de aardap pelwerkers geschiedde. Hij betwijfelde dlan ook, of op deze wijze het publiek tijdig van aardappelen zou kunnen worden voorzien. De politie moest eenïge malen assistentie verleenen bij aardappelhandelarén, 'die in en nabij hunne winkels werden lastig gevallen en bedreigd door stakende aardappelenwer kers. POGING TOT OMKHOPERIJ, Voor het hoog militair gerechtshof te Den Haag heeft een Engelsch officier terecht ge staan wegens het aanbieden van 5000 aan den reserve-kapitein' Van Gils, belast met den jnwendigen dienst in de barakken der geïnter neerde officieren te Zeist, al» hij het noodiige wilde doen om hem en een vriend te laten ontsnappen uit dat kamp. De beklaagde wei gerde antwoord ite geven op hem gestelde vragen1 en wilde aanvankelijk ook niet het procesverbaal van het verhoor teekenen. Op nader te bepalen dag zal de advocaat-fiscaal zijn requisitoir nemen, waarna de advocaat van bekl. gelegenheid zal krijgen tot het hou- siuur het beste acht, fleteffl ondöhandS of pu- j I. Een verzoek om eenx verordening vast te bliek. Nla ernstige bespreking werd' alzoo be-1 stellen, waarbij, herbergbezoek aan jongelie den beneden 16 jaar wordt verboden. sloten. De volgende rekening zal worden nagezien I door die heeren Kliffen, Kuiper en Brugman. Bij' de rondvraag vroeg de heer W. Kuiper of de straat langs de perceelem in onderhoud is bij' de kooplieden. De voorzitter antwoordde bevestigend en I merkte op, dat verbetering geen overtollige weelde is. Nla afloop van de vergadering van de N. V. spoorlijn Station-dorp, maakte de heer Verbuxg van de gelegenheid gebruik, er op te Wijzen dat het in de naaste toekomst nood- B. en W. waren van meeaing op dit adres nog niet te moeten in gaan, ómdat het langs de straat slenteren erger is dan het spelen van een partij biljart. De heer Noort kon zich daarmee vereeni gen, aangezien z. L de ouders aansprakelijk moeten worden gesteld en niet de gemeente. Aldus werd besloten. g. Een schrijven van de Gezondheidscom missie, terugkomende op het onbewoonbaar' verklaren van twee woningen. 'De commissie kan zich niet vereenigen met het gevraagde den van pleidooi. De zitting werd om. bij- zakelijk zal blijken, dat de tuinbouwers maat- uitstel van een jaar, maar weuscht de onbe- gewoond düor een Engelsch zee-officier, die druk aanteekeningen maakte. DE KONINKLIJKE GRAFKELDER TE DELFT. Gisterochtend had in den koninklijken graf kelder in de Nieuwe Kerk te Delft de plechtige overzetting plaats van het stoffelijke over schot van koning Willem III in een bronsme talen sarcophaag, vervaardigd in de fabriek der firma Braat te Delft Bij de plechtigheid waren tegenwoordig jhr. tnr. R. van Weede, grootmeester van het Huis van de koningin moeder, en de burgemeester van Delft als commissaris van dien koninklijken grafkelder. TER WERING VAN SMOKKELARIJ. Teneinde den smokkelhandel in chocolade zoo goed mogelijk te keer te gaan, werken de belastingambtenaren ie Venlo en in enkpto om liggende gemeenten sedert eenigen tijd met een bijzonder systeem. Ieder die namelijk een plak of een reep chocolade wil koopen, moet den winkelier een bonnetje ter hand stellen, afgegeven door een belastingambtenaar. Wenscht de winkelier later zijn chocoladë-1 voorraad aan te vullen, dan verleent de amb tenaar hem een vergunning tot inslag van een gelijke hoeveelheid als waarvoor hij bon netjes kan overleggen. Gevulde chocolade is van deze regeling uitgezonderd regelen nemen om op andere wijze te voorzien in het vervoer der producten'. Om wagons voor steenkolenvervoer beschikbaar te krijgen, zul len er voor het vervoer van groente weinig I spoorwagons overblijven. Persoonlijk had spreker reeds bericht uit den Haag ontvangen, dat stappen in die rich ting zullen moeten worden gedaan. Groo- 'leurn daarvoor zullen vol- lar zijn. Waar het dus een| algemeen belang geldt zal het noodig zijn wellicht in samenwerking met De Koophan del hiervoor maatregelen 'te nemen, UIT WIER INGERW AARD. De rundlveefokvereeniging hield Woensdag woombaarverklaring onmiddellijk te doen in gaan. B. en W stelden daarom voor de wonin gen onbewoonbaar te verklaren. De heer J. Apeldoorn vroeg hoever B. en W. konden gaan met hiertoe niet te beslui ten daar de polders waaraan deze woningen behooren, geen geld hebben voor nieuw bouw. Het antwoord was: bfj GedL Staten in hoo- ger beroep gaan. Door de heeren J. Apeldoorn en J. Sonne- veld werd met het oog op de dure tijden en de zware lasten, die op de polder» rusten, een en ander uiteengezet. De voorzitter bracht de onbewoonbaar ver haar gewone najaarskeuring, verdeeld over klaring van elk der woningen afzonderlijk reeds niet meer werd Aangenomen werd 9 rubrieken, waarvan de uitslag was als I m stemming, omdat volgt: J~ ":'L J' Stierkalveren van ingeschreven koeien geb. vóór of op 15 Maart 1917: 2. Ie prijs Franszoon 7 en Jonge Frans 18, N. D. Kaan; 2. 2e pr. Friso, edg. Jb. Kz. Sr., en Albert Frans 12, eig. H. J. Toorn2. 3e pr. Franco, eig. N. Kaan Kz. en Frans Adolf 11, eig. r. A. F. Orone- een der woningen ruikt, woning in den Bo- E. v. Hoorn2. 3e pr. Franco, eig. :ig. F. is 172 verm. Franco 5, eig jb. man; 2. 4e pr. Jonge Frans 17, eig. Jb. Kaan Sr. en Franco 7, Kz. 'oensdag zijn te Nieuw-ifork 3 personen I resteerd, beschuldigd in 1916 'n complot :e hebben pen in de SAMENZWEERDERS GEAR- RESTEERD. Wc ;earresteerd, ten doel hebbende sche ven van Nieuw-York in de lucht te laten vliegen. De politie verklaart, dat deze I lied-co schuldig zijn aan het vernielen door middel van bommen of vuur van schepen en ladingen ter waarde van twaalf en een half millioen gulden. Ook wordt verklaard, dat de voornaamste samenzweerders waren nr. Karl Schimmel, die naar Buenos Aires is gevlucht I en vandaar Rotterdam bereikte, kapitein Franz Rmteien, aan wien reeds die medeplich tigheid aan samenzwering bewezen was; Otto W-oppert, inspecteur van de Atlas-lijn, Bier, I N. Iraan Kz.; eerv Kaan Kz. Jr. en Jan, eig. A. Visser Az. Stierkalveren geb. na 1 Mei 1917 van inge schreven koeien: 2 pr. Franco 14, dg. A. D. Groneman. Stierkalveren vaes in onderzoek zijnde niet ingeschreven koeien: le prijs Franco 11, eig, Jb. Kaan Kz. Jr., 2e pr. Albert Frans 13, eig. D. Sleutel Dz.; 3e pr. Franco 12, eig. Jb. Kaan Kz. Jr.; 4e pr. Jan Blok, eig. iHL J. E. van Hoorn. Kuikalveren: 2. le pr. Charlotte 2. eig. Jb. iKaan Kz. Sr. venpolder onbewoonbaar te verklaren, doch die in den Winmenerpolder niet. Na voorlezing door den Voorzitter werd de begrooting over het dienstjaar 1918 goed gekeurd sluitende in ontvang en uitgaaf met 33085.77,met een post voor onvoorziene uitgaven van 1095.41. Op de voordracht voor zetter werden ge- laatst als no. 1 de heer Q. Groot en als no. de heer J. SonnevelcL Als ambtenaar voor den burgerl stand werd gekozen de heer J. de Wit (wethouder), die in den Wnntnenerpoldfer niet. Hierna volgde, de benoeming van twee on derwijzeressen. Op de voordracht voor Eg- mondbtanen stonden de dames: 1 Beemster- boer, 2 Koomen, 3 Buitenhuis. Benoemd werd mej. M. A. Y. Beemsterboer uit Hilversum. Op de voordracht voor [oef stonden de dames: i tond aan den ■pee, 2 Beem sterboer, 3 Harjer. Benoxnd werd mej. O. F. m maarrje zö, eig. in. Kaan KZ.; 2. 4e pr. I J Maja 2, eig. Jb. Kaan Kz. Sr. en Johanna 5, vo^' eg. N. D. Kaan, 'Hokkelingen: le pr. Christina 84, e 2e pr. eig. dezelfi Scheele, scheikundige,'en de drie thans' naar de gevangenis overgebrachte lieden, die ook reeds gearresteerd waren voordat de „Lu- sitania" haar laatste reis aanvaarde. Een der gearresteerden pochte er op, dat hij negen „sigaren" (bommen) hadl gelegd. in VERMISTE BRANDKAST GEVONDEN. Eenige arbeiders, bezig met baggeren de ringsloot nabij de kruitfabriek te Nieuwer- Amstel, hebben de brandkast gevonden, die onlangs is gestolen in de gemeentelijke ar beidsbeurs op de Heerengracht te Amsterdam. In de kast waren nog een bedrag van 15 aan geld, een chèque ter waarde van 10.000, eenge contracten en andere bescheiden. F. A. F. Groneman pr. V eig. dJezelfdte; 3e pr. Franskje, eig. R. Kaan4e pr. Baafke, eg. diezelfde. Vaarzen: le pr. Kroontje 4, eg. A. D. Gro-1 nenxan; 2e pr. Sarah 4,-eig. F. A. F. Grone man; 3e prijs Hiltje 21, eig. A. D. Grone-| man 4e pr. Jantje 11. eig. D. Sleutel Dz. Eerv. venn. Nette 7, eg. F. A. F. Groneman, I i en Hi'ltje 20, eg. A. D. Groneman. Ingeschreven twentera: le pr Aaltje 11, eg D. Sleutel Dz.; 2e pr. Jansje, eg. J. Kater 'Dz. Oudere koeien: 2. le pr. Charlotte, eg. Jlb. Kaan Kz. Sr. en Geiske, eig. A. D. Grone man 2. 2e pr. iMaartje, edg. N. D. Kaan en Maantje 14, eg. N. Kaan Kz.; 2. 3e pr. Tes- PLUIMVEE. Te Arnhem heeft een vergadering plaats gehad, uitgeschreven door de besturen Nederlandsche Vereenging tot sder belangen van de Exporteur» van Pluim vee, gevestigd te Utrecht; de Vereenging van Nederlandsche Pluimvee-exporteurs, geves tigd te Zwolle, en de Limburgsche Vereent ging van Exporteurs van Pluimvee, gevestigd te Venlo. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk. Op de agenda kwam o. a. voor: Bespre- xiug der in de bladen gevoerde actie tegen het pluimvee-bureau. Na een uitvoerige discussie over deze kwes tie, werd ten slotte met 78 tegen 4 stemmen een motie aangenomen, waarin tegenover de actie tegen het bestuur der P lu im veever een i- ?ing, speciaai tegen de heeren Beaufort en Van Aaferea Vervenne, wordt verklaard, dat 'i met deze actie niets hebben uit te staan en ie dus geheel komt voor rekening der perso nen, dAe deze actie hebben gevoerd Besloten werd verder de drie vereeaigta- gen in één hoofdvereeniging te organismen. UIT NOORDSCHARWOUDE. Woensdagmiddag hield de Naamlooze StationDorp ie jaarvergade- Maartje 9, eig. N. Kaan Kz. en Cato 2, eig. Jb. Kaan Kz. Sr. Vee ter opluish ringEerv. venn. Greta 5, geb. 17 Maart 1915, eig. Ni D. Kaan; Jan van lande- 'inarlflg a.B., Met toestemming van het Armbestuur zul len de landerijen ae Zusterkrogt en de Half- morgen omgewerkt worden tot bouwland. De verhuring zal geschieden voor den tijd van 4 jaar. Op het voorstel van den voorzitter werd de rondvraag tot een volgende vergadering uitgesteld, omdat er nog veel in geheime zit ting was te behandelen. Hierna sluiting. ONZE VAART OP INDIë. Naar het ministerie van buitenlandsche za ken mededeelt, van den- gezant te Washing ton bericht ontvangen, dat die regeering al daar officieel heeft te kennen gegeven dial geen bunkerkolen zullen worden verstrekt aan schepen op weg naar een' neutraal land in Europa, dat aan iDuitschland) grenst. Dien- Nederlandsche schepen, ko en Zuidl-Amerika, geen Ame- kaansche haven kunnen aanloopen om te bun keren, tenzij die Amerikaansche uitvoerraad oedkeurt 'dat de ladingen dier schepen naar federland worden vervoerd. Aangezien ook in^Zuidr Afrika geen bun- heer mr. Sïïngmberg een aanklacht inge diend. Een* tuinder te Heemskerk heeft dezer dagen; aan de Beverwijksche markt nog een mandje aardbeien gebracht. Voor de herstelling ran de kerk en pas torie der herv. gemeente te Buren heeft de koningin 100 geschonken. esturen der tie 2, geb. 13 Maart 1915, eig. D. Sleutel Dz. tevordermg W 3, g*. 10 Maart 1012, eig. N. D. SSJïSr£J Vennootschap Noordscharwoude "haar voorzitter, de heer P. Verburg, opende met een woord van welkom deze vergadering, daarbij zijn blijdschap uitsprekende, dat alt op vreedzame wijze kan geschieden. bleek, dat 2 pet. rente elen is uitgekeerd en dat slechts voor twee bestuursverg Hierna werd zijn gehouden, rekening door den pen ningmeester uitgebracht, sluitende met een bedrag van 1769.16. De heeren O. Bartcn en D. Kuiper hebben de rekening nagezien en in orde bevonden. Op voorstel van het bestuur werd met aL- gemeene stemmen besloten aan dien penning meester voor tot hiertoe gedane werkzaam heden een vergoeding te verleer en van 200, terwijl verder een jaarlijksche vergoeding werd vastgesteld van 150. De penningmeester deelde mede. dat op het oogenblik de schuld geheel gedelgd is; dat, nadat de lijn aan de H. IJ. S. M. zal zijn overgedragen, een dividend zal kunnen wor den uitbetaald van 14300 en dat over 1916 4006 wagons op de lijn zijn gerangeerd. Door net bestuur is eigenmachtig de uit te betalen rente bepaald op 2 pet., waaraan de vergadering hare goedkeuring hechtte. Goedgevonden werd, dat dit volgende jaren op dezelfde wijze zal geschieden. Waar het café voor dien tijd van drie jaar verpacht is, en dfeze jaren spoedig verstreken zijn stelde het bestuur voor inzake de ver- paentmg, deze zaak te regelen zodals het be- Kaan. .De keuringscommissie bestond uit de hee-1 ren K. Blaauboer te Schagem, Jb. Spaans te Barsingerhom en C. Kooij te Haringkars terwijl mede aanwezig waren die heeren Bakker van Alkmaar en de inspecteur Koster I te Bobeldijk. Er was dit jaar minder vee dan gewoonlijk 't geval is, n.f. 90 stuks. UIT BEROEN. In verband met de koleabesparing zal de R.K. School alhier voortaan des Zaterdags geheel gesloten zijn. De Openbare School zal, na goedkeuring van den Schoolopziener, hetzelfde doen. UIT WIERINOERWAARD. Woensdag werd door notaris van Hou wa ntage een huis met ongeveer 5 H.A. land, ge- J legen aan dien Meerweg te Anna Paulowna en afkomstig van wijlen den' heer J. K. Hoog- vorsit, publiek verkocht. De uitslag was dat het huis met 2.48 iHLA. werd gekocht door j den heer J. die Waard te Egmond ad. Hoef voor 6030.van het 2 de perceel land van dezelfde grootte werd kooper de heer D. Hoogschagien te Anna Paulowna voor 5500. UIT EQMOND-BINNEN. Woensdagochtend 10 uur vergaderde de raad in voltallige zitting. Het nieuwgekozen raadslid, de heer C. Groot, werd geïnstalleerd en legde in han den der voorzitter de gewenschte eeden af. De voorzitter sprak hem in hartelijke woor- j den' toe, waarop de heer Groot bedankte. Het J I nieuwe lid werd hierop gelukgewenscht Ingekomen stukken: Goedkeuring Ged. Staten suppl. kohier hoofdei, omslag; b. id. procesverbaal opna- Amerika nog on- 'g« koloniën onmogelijk. Onze gezant en de legatie in voeren in overleg met de regeeri derhandeltagen omtrent een schikking, zoo wel betreffende onze scheepvaart als omtrent den toevoer van goederen naar Nederland, doch tot dusver vermochten' zij geen beslissing der Amerikaansche regeertag te verkrijgen. f Reeds in een deel onzer vorige oplaag ver meld.) KORTE BERICHTEN. De Duitsche deserteurs, die Woensdlag de misdaad te Mierlo bedreven, hebben be kend tevens schuldig te zijn aan de inbraak met geweldpleging bij dr. Van der Meyle te Heeze. Gistermorgen kwamen ongeveer 35 per sonen, meestal Hollanders, te Selzaete over de grenzen. Na drie weken te RouLaix in qua rantaine te zijn gebleven, werden ze per spoor naar de grensplaats gebracht. Kost en lig ging waren middelmatig geweest. In de Woensdag gehouden vergadering van het bestuur is besloten, dat het Midden standscongres in 1918 zal gehouden worden te Haarlem. Biji een brand to een boerderij te Besofjen is de heele oogst (geschat ter waarde Bij paal 16 op Texel is een Maasslui» sche logger gestrand, Zegen en Vlijt 169. Op varendten in edgen: boot gered. Er was voor 1000 visch aan boord. Tot predikant bij' de herv. gemeente te den Burg op Texel is beroepen ds. Jl. Kroeze te Vrouwepolder. Wegens kolengebrek zal de klinknagel en moerboutenfabriek Gebr. van Thielt te Helmond worden stop gezet; ruim 100 arbei ders zijn daardoor werkloos. De Hengelosche Bontweverij zal wegens kolengebrek worden stopgezet, 500 arbeidera worden hierdoor werkloos. De textielorgani- saties hebben zich' telegrafisch tot den1 minis ter gewend met verzoek spoedig in 'dien kolon- nood te voorzien. De St. Ct. bevat een dlisitributieregeling van ijtzer en staal. De heeren Wibauit en Vliegen zijn gis teren uit Stockholm in ons landTtemggekeerd. 1 Hof te Leeuwarden1 heeft bevestigd 't vonnis van' de rechtbank aldaar tegen den notaris te Giekerk die wegens te lage aan gifte voor die inkomstenbelasting was veroor deeld tot 600 boete of 2 maanden hechtenis. Te Groningen zal een centrale Joodsche keuken worden opgericht. Van 1531 Oct. zal mogen worden verkocht en afgeleverdop bon no. 1 van de thee- en koffiekaart: 0.05 K.G. thiee; op bon no. 2 van die thee en koffiekaart: 02 KO koffie. Iemand, tegen wien Woensdag door het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden 1 y-, jaar gevangenisstraf werd gevorderd wegens diefstal van drie rijwielen, is uit het gerechts gebouw ontvlucht Tot dusver is hij' niet ge vat Onder de electrciens te Groningen is een steking uitgebrok a weireni een locn- eisch. Zij viageu een uurloon van 15 tot 35 cents, eai 10-urigen wenaug, eer brijen Za terdagmiddag, een verlof van 3 dagen per jaar met behoud van loon en bij ziekte uit- keermg van 70 pet. gedurende 8 weken. minister van oorlog heeft bepaald dat tijdens de algemeene verloven alle mili tairen worden gehandhaafd to het genot van tractement, jaarwedde, soldij; mobilisatie- toelage en vergoeding voor levensmiddelen, ook wanneer die verloven langer dan vier da gen duren. Op het kantoor der l i., te Amersfoort, is sedtert Maand jongste bediende geveer 19,000. Iemand te 'Heemskerk is van de brand stofvoorziening uitgesloten. Het bestuur der kolendistributie oordeelde, dat hij' genoeg brandhout voor den komenden winter had opgeslagen. Wegens fraude, gepleegd bij het ver strekken/ van broodkaarten, zijn te Maastricht vijf ambtenaren van het levenanmddelenbèdlrijl ontslagen. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden No. 15062 31000. No. 8156 3000. STADSNIEUWS. van aan. ie stoomschip „Noord1- me gemeentekas; in kas was 710.2014c id. electa, bedrijf; in kas was ƒ232.4914; d. id. levensmiddelenbedrijfin kas was ƒ665.97. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. e. Een schrijven van de K. E. M., vermel dende, dat de prijs van electa, licht moet worden verhoogd' miet 1.425 cent per fciló- watt. B. en W. stelden voor deze prijsvérhoo- ging te verhalen op de verbruikers en deze prijs te verhoogen met 10 pCt. De heer J. Apeldoorn vroeg of deze ver hooging nu wel noodig was, aangezien Lim burgsche kolen worden gebnukt. De voorzit ter wees er op, dat niet alleen deze prijsver- hooging ontstond door duurdere kolenprijr zen, maar ook door verhooging van diverse I gehouden, andere benoodigdlheden, als olie, enz. Over eenkomstig het voorstel werd besloten. 25000) verloren Het Nederlan» stroom," dlat sedert begin van dit faar op de Theems werd opgehouden, keerde gen te IJmuiden terug mét een vo pek geconsigneerd aan onze regeering. De veehouders langs de Grift en de N. Wetering (Veluwe) hebben hun. vee moeten stallen wegens den hoogen waterstand. Er is één koe verdronken. Om in den wintertijd to scholen niet te behoeven te stoken, is het gemeentebestuur TENTOONSTELLINO „KUNST ZIJ ONS DOEL". Het Teekengenootschap „Kunst zij ons tije* heeft to de turnzaal van de Harmonie een tentoonstelling georganiseerd, welke tot en met Zondag geopend is. Ditmaal heeft het genootschap eens niet een portefeuille van Arti of Pulchri aangevraagd, maar komt het met eigen werk voor den dag. Hetgeen de werkende leden in deze kwaliteit op de avondjes aan „standjes" hebben geteekend en wat ze in anderen tijd hebben vervaardigd, is hier bijeen gebracht. Er zijn onder de leden leeraren in net teekenen, kunstschilders en huisschilders, maar ook velen, die dagelijks teekenpen noch schilderskwaat hanteeren, doch louter voor hun genoegen wat komen werken en oefenen. Het tentoongestelde bezit dan ook zeer uiteenloopende hoedanigheden. Soms moet men volstaan met den goeden wil te waardeeren, soms echter valt vaardigheid w<i£r te nemen, terwijl er in andere gevallen werk van hooger dan dilettantische waarde te bewonderen is, omdat het door artistiek aan gelegde, technisch geschoolde leden is voortgebracht. De collectie heeft uiteraard tets intiems. Men vindt hier terug de typen van het stadsle- van Haarltem voornemens dien lestijd te be perken tot een verlengden morgenschooltijd'. Te Tzumimarum (Fr.) Is door 'dien zwa- ren regenval het water zoo gestegen, dlat enke le gezinnen hun woningen aan dén zeedijk zijn ontvlucht. Ondier dte door die militaire autoriteiten op die reedie te Scheveningen onschadtelijk ge maakte mijnen was ook een Nederlandsche. Eenige smokkelaars hadden aan de rens bij Ottersum een partijtje smokkelwaar laar gezet. Den volgenden morgen hadden andteren het voor hen de grens overgebracht. Bij 'Glanerbrug zijn smokkelaars met 100 pond spek en vet en 30 liter raapolie aan- i. De leverancier is ook or Tegen dien heer P. Nlierop, directeur der bedrijfsinstelltag van die V. P. N., is door dten houdt zal menig hem bekend plekje in den omtrek terug zien, om niet te spreken van de stadsgezichten. Maar naast de werkelijkheid van standjes, stilleventjes, natuur- en stadsge zichten in tokt, crayon, pastel, water- of olie verf weergegeven, vindt men er decoratief en illustratief werk, accuraat vlug gedaan, poli tieke prenten, reclame-vignetten en biljetten, menu's enz. enz. Kortom een groote verscheidenheid, wel ke toont dat het aloude teekengenootschap, tegenwoordig onder leiding van den heer W. van Os, niet alleen vele, maar ook ijver" den telt en wélke het begrijpelijk maakt, dat men wel eens iets van zichzelf wil laten zien. Wij verjrouwen, dat de tentoonstelling en ook het streven van „Kunst zij ons doel" veel belangstelling zal vinden en dat de moeite van de inrichters met een druk be zoek zal worden beloond DE WARMWATERWAGEN. Het wil met den verkoop van het warm water uit deni warmwaterwagen nog ntet gaan zoools het gaan moest. llAH AMI Hl -- - - - -- I •i rvnnv\A« ii /-JIsva-m jvm, 1 n A I I 1 n n A T 1_ t 1 I 1-n Cliommiin r» Artll/iioi nnn Aj~i«- >,«nn a •-« ivnn

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2