VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en negentiende d aargang. No. 242 4 1917. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 8 maanden voor Alkmaar f L30, franco door het ge heel e Rijk f 1.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. MAAN DAG Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters na&r plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. FKEILLBTOH. Een man's werk. 15 OCTOBER. Aardappelen. Prijs der gewone Advertentiën ALKMAAR, .15 October. In Vlaanderen hebben artillerie-gevechten met afwisselende heftigheid plaats, maar op het trommelvuur zijn geen aanvallen der in fanterie gevolgd Uit nadere berichten is gebleken, dat de Engelsche aanval van Vrijdag niet ten einde is gebracht. De vooraf gestelde doelein den konden ditmaal niet worden bereikt. De oorzaak was de regen. Onlangs reeös hebben we er op gewezen, dat het najaarsweer wel zijn invloed op het krijgsbedrijf zou doen gelden. De regen zelf levert niet zooveel be zwaar op, kan zelfs van voordeel zijn, maar wanneer de bodem drassig wordt, wordt de voortgang aanzienlijk belemmerd. Dit nu is Vrijdag 'het geval geweest. In hoeverre de weerstoestand, of liever de als gevolg daar van intredende bodemgesteldheid de operaties zullen blijven beïnvloeden, zullen we spoedig weten. Ondanks den harden strijd, dien de Duit- schers in het Westen hebben te voeren1, heb ben ze'in het Oosten een nieuwe actie inge leid. Zij hebbed op het eiland Oesel troe pen geland, een eiland vóór de golf van Riga. De Russen spraken eerst ook van een Landiing op het nabiji gelegen kleinere eiland Dagö maar daar gold het slechts een demonstratie. Het eiland Oesel is 2600 vierkante kilome ters groot. De landing geschiedde in samen werking door leger en marine. Het Duitsche bericht gewaagt van den frisschen onderne mingsgeest en van de voortreffelijke houding der strijdkrachten ter zee. Eerst moesten de mijnen opgeruimd worden, daarna de ver sterkingen onder vuur genomen worden. Vol gens berichten uit Russische bron namen 8 nooitbenauwds, twaalf lichte kruisers, veertig torpedobooten: en dertig mijnvegers aan deze operatie deel. De tegenstand! der Russische troepen was na de landing spoedig gebroken en daarna trokken de gelande troepen land waarts. De hoofdstad Arensburg, alsmede de stad Zerel werden in brand geschoten. De zuidelijke spits, het schiereiland Sworbe, wordt nog door de Russen bezet gehouden. Nevel en slecht zicht hebben de landing be gunstigd, welke volgens Russische berichten met buitengewone snelheid geschiedde. Wat beoogt Duitschland met deze actie? In de eerste plaats natuurlijk een stijging van het moreel, door aan te toonen, dat het nou niet lam geslagen is, en ook deer te la ten zien, dat dc muiterij op de vloot de kracht der marine geenszins uitgeput heeft. Maar naast deze moreele factoren, voor bin nen- en buitenland bestemd, is er wel degelijk ook een ernstig militair element in het spel. Een landing in Esthland, d.w.z. een omtrek ken van de noorderflank der Russen is door het beheerschen van de golf van Riga tot de mogelijkheden gaan behooren. En daarmee schijnt men in Rusland ernstig rekening te houdeni. (De Russische minister van marine heeft onmiddellijk rapport uitgebracht over den toestand, door de landing in het leven j geroepen en de regeering besloot dadelijk alle krachten aam die verdediging van het land te wijden. Te kennen werd gegeven dat de Ruasist he troepen zich moesten terugtrekken op de versterkte linie Wenden-Walk. Intusr schem in Esthlandi zijn de Duitschers nog niet geland 1 De Russische president Kerens ki heeft een welsprekend beroep gedaan op de Russische Oostzeevloot om in het uur van gevaar niet te versagen, ongetwijfeld daarmee beoogend daardbor een Duitsche landing op het Russische vasteland te voorkomen. De verwarring in de binnenlandsche poli tiek in Duitschland duurt voort. De rijkskan selier neef' zich naai Koerland begeven en men leidt daaruit af, ciat er van zijn aftreden geen sprake is. De Lok. Anz. heett gemeld, cat de staatssecretaris van bet rijksmarine- departement v. Capelle zijn ontslag heeft in gediend, maar dat bericht is nog niet beves tigd. De Vorwirts acht het verkeerd, dat mi nister von Capelle wordt opgeofferd om het ïijKskanselierscnap te redden en het blad wijst er op. ciat sedert dr Michaëhs als rijkskanse lier is opgetreden, de crisis tusschen regee ring en parlement chronisch is geworden. Tenslotte betoogt het sociaal-democratische orgaan, dat men bij de benoeming van een nieuwen rijkskanselier zich ervan moet ge- wissen, of deze het vertrouwen van de meer derheid uit het parlement geniet. En.daarmee zullen veel Duitschers het wel eens zijn VARIA DE ZAND- EN GRINT'DOORVOER. >De Daily Mail schrijft, dat reeds sinds het beleg van Antwerpen een geschil bestaat tusr schen Nederland en Engeland, toen onze re geering weigerde een aantal Duitsche sche pen, die te Antwerpen lagen en tot Britsche prijzen waren verklaard, door de Schelde te laten brengen, omdat zij dien doorvoer onvei'- eenigbaar achtten met het behoud van een 1 strikte neutraliteit. Bij: den doorvoer van zand en grint van Duitschland naar België wees S de Britsche regeer i len militaire worpen aan denzelfden regel, waaronder Ne derland weigerde vergunning te geven voor de doorzending der Duitsche prijzen. De op verzoek van Duitschland1 aangewezen officie ren om te inspecteeren waarvaor het zand werd gebruikt, zeggen dat de materialen in hoofdzaak werden gebruikt voor wegen en spoorwegen, maar ze bemerkten dat er veel meer voor dit doel werd gebruikt dan in vre destijd noodlig was. De Nederlandsche regee ring aanvaardde het rapport barer genie-offi cieren als voldoende. In Jluli 1.1. kondigde de Nederlandsche re geering aan, dat voldoende zand en grint, voor hetgeen zij de normale behoefte van Bel gië beschouwde, was vervoerd in 1917. Het verkeer zou dus op 15 Aug. worden ge stremd en eerst in het begin van 1918 mogen worden hervat. Te dezer zake werden verzeke ringen gegeven aan den Britschen gezant in Den Haag, wi enver-der werd medegedeeld, dat „speciale certificaten" alleen in zeldza me gevallen zouden worden gegeven, na on derzoek voor iedier geval. Tot verbazing van de Britsche regeering hield het verkeer op 15 Aug. niet op, maar düurdle het ongehinderd voort De verklaring van de Nederlandsche regee ring was, dat, daar de verbindingen zouden kunnen worden verstoord' door den vorst in de eerste weken van 1918, zij besloten had hierin te voorzien door het vervoer van zand en grint toe te staan, tot een hoeveelheid, door haar noodig geacht voor de normale vredelievende doeleindten in België geduren de die periode. De datum van stremming van het vervoer zou dus tot 15 November worden uitgesteld en de datum van hervat ting tot 15 Maart 1918. Dit was een duidelijke schending van de belofte aan de Britsche regeering gedaan. VOORNAME ENOELSqHEN NAAR AMERIKA? 'De „Globa" «bericht, dat Lord Norihcliff, de Engelsche couranten-koning, de meening heeft uitgesproken, dat het wenschelïjk is hooggeplaatste Engelschen de Vereenigde Staten te doen bezoeken. Verwacht wordt dat Viscount Grey zal gaan, terwijl algemeen er wordt op aartgedrongen dat ook Asquith zal gaan, wat in wijden kring met sympathie be groet zou worden. 'De meest populaire be zoeker zou voor de Amerikaansche staatslie den wel Lloyd George zelf zijn, wanneer hij daartoe tijd zou kunnen vinden. In Londen is men overtuigd' dat hij zou te- rugkeeren met voldoende gezag bekleed oen zijn premierschap voor onhepaalden tijd te verlengen. DE SCHEEPVAART NA DEN OORLOG. Volgens berichten der „Birmingham Daily Post", afkomstig van 'n goed 'ingelichte scheep vaartautoriteit zal de Britsche Regeering ae controle op bunkerkolen langs de voornaamste Oceaan-route's gedurende maanden of mis schien jaren na dien oorlog behouden. Er zal een imter-geallieerde overeenkomst betref fende deze kwestie tot stand komen. Wanneer Roman van SILAS K. li Uit het Engdsch 18) „Wij zul Ito zoo dankbaar wezen als u weer voor goodi thuis komt," zei haar oude huis houdster met tranen in de oogen. „Wat heel spoedig zal gebeuren, Sara/' antwoordde Winifred vroolijk. „Mijn vriendin gaat mot snelle schreden vooruit.' Gode zij daarvoor gedankt," antwoordde Sara gereedtelijk. Haar 'dankbaarheid sproot alleen' voort uit het feit, dat haar jonge mees teres spoedig weer thuis zou wezen. Of Adela Bardell leefde of stierf, was iets, dat haar weinig belang inboezemde. Na een paar bepaalde orders te hebben ge geven, ging Winifred naar een vergadering van een comité in bet aangename gezelschap van een meisje, dat haar in hooge mate in teresseerde. Daarop stak zij Piccadilly over en ging St. Jafes' Park in; een geliefkoosde ge woonte van haar. Het was een warme dag zonder wind, de zon scheen uit een wolken- loozen hemel, de boomen wierpen1 verkoelende schaduwen over het gras het rumoer der stra ten klonk d'of en ver af. Zij wandelde lang zaam en als het ware zonder doel. Haar ge dachten dwaalden weer naar Stonehurst. Zij kon niet nalaten zich af te vragen hoe alles zich zou afwikkelen. Sir Jasper Fenlove werd ongeduldig en ver langde naar Adela's volkomen herstel. Het was hem tot dusver niet toegestaan haar te zien. Dr. Hunter was op dat oogenblik zeer streng en onverbiddelijk geweest en evenmin had Adella het minste verlangen getoond' hem 0 er op, dat dteee materia- loeftien waren en dus onder- er een te ontduiken door een serie kolenschepen te leggen teneinde de Duitsche schepen wordt om deze regeling >en uit In open zee van kolen te voorzien, zullen de bronnen tfan waar deze kolen afkomstig zijn toch onder controle staan. WEERWRAAKMAATREGELEN. Te Cardiff is onder auspiciën van den Bond van zeelieden en stokers, een groote openbare vergadering gehouden, ten einde te beraad slagen over de middelen om de Duitschers te straffen voor hunne duikboot-misdaden. Er werd een motie aangenomen, waarin aan de Engelsche patroons wordt verzocht, te weigeren om Duitschers in dienst te nemen na oen oorlog, hetzij te land of te water, en aan het publiek, te weigeren om Duitsche ar tikelen te koopen. Tevens wordt daarin de wensch geuit, dat alle kapiteins en zeelieden zullen weigeren, de Duitsche vlag op zee of in een vreemde haven te Salueer en of te erken nen, en deze boycot gedurende twee jaren na het sluiten van oen vrede te handhaven, en voor een langeren tijd als de misdaden voort duren. KORTE BERICHTEN. Het heet, diat er voorbereidingen worden getroffen voor eene conferentie van bankiers der geallieerde staten, om een betere samen werking op financieel gebied tot stand te brengto en de verhandeling van leeningen der voornaamste geallieerde landen te verge makkelijken. Er worden stappen1 gedaan om de on langs ontdekte oliebronnen in Canada uit te breiden. Naar gemeld wordt, zal een maat schappij met een bedrijfskapitaal van 17,5 milhoen gulden binnenkort met het aanboren van nieuwe bronnen beginnen. 'Het „Berliner Tageblatt" verneemt, dat de rijkskanselier in die laatste dagen speciaal Zaterdag verschillende leidende parlements leden en andere vooraanstaande persoonlijk heden heeft ontvangen, teneinde met hen dien tegenwoordigen toestand en den toekomstigen loop dér dingen1 te bespreken. Een brand In een graanelevator te Brooklijn veroorzaakte een schade van meer dan een miilïoen dollar, terwijl bovendien dog meer dan 106.000 bushels graan verlo ren gingen. De brand brak uit na de ontplof fing van een bom. In den loop van het laatste jaar nam de steenkoolproduciie van Frankrijk maandelijks met 700.000 toni toe. Men verwacht, dat die productie In 1918 nog meer zal toenemen. Een onderzoek naar de ondergrondsche natuurlijke hulpbronnen van Frankrijk, stelde vast, dat er zich petroleum en brongas in dien bodem bevinden die waarschijnlijk daaraan onttrokken kunnen worden. De eerfste peilin gen stelden de aanwezigheid onomstootelijk vast. De Matin" herdenkt in een artikel dien 20sten verjaardag van het voor de luchtvaart zoo belangrijke feit, dat een Franschman, naamd Ader, die thans nog leeft, er voor dto eersten keer i» slaagde, zich mechanisch van dto grond te verheffen tot een hoogte van 300 meter. De pacifist Ramsay Mac Donald heeft iin een rei pacifist Kamsay Mac Uonala 'de verklaard„Wij willen geto lapten vrede en evenmin een vrede tot elk prijs, die binnen tien jaar weer tot oorlog zou te zien. Richard Bardell scheen naarmate Adela herstelde steeds gedrukter te worden. Hij bracht nooit meer dan een paar minuten in haar gezelschap dioor. Hij was als iemand, die onder groote zorgen gebukt ging en die tegen de toekomst opzag. Hij schertste som tijds met Winifred op een onhandige, luid ruchtige manier, maar er was niet veel scherpzinnigheid! toe noodig om te* zien, dat hij1 allesbehalve gelukkig was. Jane was waakzaam en op haar hoede. Zij Het Adela bijna geheel aan de zorg van Wi nifred en de verpleegster over, 'de huishoude lijke zaken legden voldoende beslag op haar d. Winifred merkte echter spoedig op, dat ziij steeds meer aandacht schonk aan haar ui terlijk en wist de reden daarvan onmiddellijk te raden. Somtijds was zij benieuwd te weten of lord Itnpey werkelijk werk van haar maak te. Het scheen redelijkerwijze nauwelijks aan te nemen dat hiji zoo ver met zijn auto zou gaan en op zulke geregelde tijden alleen1 om naar Adela's toestand te informeeren. Ook j hadden zijn bezoeken af to toe vrij lang ge- duurd en had hij niemand anders gezien dan j Jane. De gevolgtrekking scheen- eenvoudig ge- noeg. j 'En toch, scheen Jane in haar oog eigenlijk niet de soort vrouw te wezen die iemand van I lord1 Impey's type kon aantrekken. Maar over iemand's smaak kan- men niet oordeelen, voor- al niet over dien' smaak van een man. Mannen doen dikwijls een' keuze, die mien niet zou ver wachten en trouwen een' vrouw, die niet voor hen past. De natuur heeft een eigenaardige manier om haai' voorbeschikt doel te bereiken. Terwijl' dit allés door haar hoofd1 ging, hoorde zij het geluid van' voetstappen voor zich en opkijkend stond zij van aangezicht tot aangezicht tegenover dto- man in kwestie. T ij had' haar gezien, voordat zij' hem zag en dus was de verrassing geheel aan haar kant. „U schijnt verbaasd mij hier te zien?" vroeg hij, terwijl een lief blosje haar wangen ©vertoog. „Maar 't is u niet onaangenaam, hoop ik?" „Hoe zoo? Neen,' natuurlijk niet. Waarom zou ik het onaangenaam vinden?" „U verliet ons onlangs 's avonds zoo op eens. scheen wat ontstemd over iets." „Ik wou liever niet zingen., want Ik was moe en had mij niet geoefend." vriendelijk van u dat „Ja, dat weet ik. Ik ben een ongetrouwd meisje op een bovenwoning dat klinkt vreeselijk, niet?" „Ik kan er niets vreeseljjks in vinden," zei hij glimlachend. „Meu moet toch ergens wo nen. Ik zou denken, dat het bewonen van een bovenhuis veel minder lasten met zich brengt dan van een heel huis." „Dat is het juist," riep zij glimlachend. „Ik heb beide geprobeerd, dus ik spreek uit ondervin „En toch zong u verrukkeüjk." „Is 't waar? Het is te zeggen. Mag u graag complimentjes ge ven?" „GewoonUjk niet," en hij glimlachte weer. „Bovendien, waarom beschuldigt u mij van complimentjes maken?" „Omdat ik heel slecht zong." „Dan zou ik gaarne het genoegen smaken u goed te hooren zingen." „Is dat weer als een compliment bedoeld?" „Volstrekt niet. U is de laatste persoon in de wereld, bij wien ik aan complimentjes denken zou." „Is dat zoo En zij keek hem glimlachend recht in de oogen. Hij aarzelde en zei toen: „Het komt mij voor, dat u geen hoogen dunk van mij heeft, miss Willoughby." „Dan vergist u zich volkomen,"^! zij limlachend. „Het is een feit, dat ik u zeer oog acht. Daar, is dat niet oprecht?" Het was nu zijn beurt om een kleur te krij gen, maar gelukkig stond zijn door de zon verbrande teint niet toe die te laten uitkomen. „Het verheugt mij u dat te hooren zeggen," stamelde hij. „Misschien, dat wij in verloop van tijd beter met elkaar bekend worden. Ik geloof, dat ik een buurman van u ben. Ik woon in Berkely Square." „En bevalt Berkeley Mansions u?" „Hoe weet u, dat (k in Berkeley Mansions woon?" vroeg zij, waarbij zij even haai wenkbrauwen optrok. „Hoe? O, dat* is een lange geschiedenis. Voor 't oogenblik is het voldoende, dat wij buren zijn. „Men heeft in Londen geen buren," zei zd; met een afwezigen blik in haar oogen. „Ik vind somtijds, dat het de eenzaamste plaats op de wereld is." „Voelt u zich wel eens eenzaam?" „Af en toe, maar niet dikwijls. Er moet zooveel gedaan worden en er zijn zoo weinig handen om het te doen. Ik heb het te druk om neerslachtig te zijn." „Ja," zei. hij peinzend, „er is niets beters dan arbeid om iemands gedachten van zich zelf af te leiden. En toch maar nu aar zelde hij. „Ja?" vroeg zij. Hij keek haar aan en glimlachte. „Ik begin te denken," zei hij onverschrokken, „dat het niet goed is voor n mensch om alleen te we zen." „O, dat hangt er geheel van af," zei zij vroolijk lachend. „Ja zeker," en hij sloeg zijn oogen neer. Toen na een pauze: „Zul'len we hier niet eens onder de boomen gaan zitten? U zal wél moe zijn." NO. 1022 Afdeeling Crisiszaken. Bureau Nijverheid. De Minister van Landbouw, Nijverheid1 en Handel; Gezien art 6 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen HET IS VERBODEN BAK- EN BRAAD VET EN MARGARINE TE VERWER KEN: lo. in producten van bakkerij of banket bakkerij; 2o. in hotels, restaurants, sociëteiten en daarmede gelijkstaande inrichtingen hiji het bereiden van spijzen. De MAXIMUM CONSUMPTIEPRIJS van VOLLE RAUWE MELK is door Z. Exc. dto Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del bepaald -op 15 CENT voor den CONSU MENT, terwijl in den prijs der GOEDKOO- PE VOLLE RAUWE MELK VOOR ZIEKEN EN ZWAKKEN GEEN WIJZIGINO IS GEBRACHT. H.H. HANDELAREN in REOEERINOS- AARDAPPELEN wordt medegedeeld; dat de IN ONTVANGSTNAME VAN AARDAP- 5ELEN kan geschieden op DINSDAG, DONDERDAO en VRIJDAG VAN IEDERE WEEK, 's namiddags tusschen 2 en 5 uur. De BETALING moet geschieden bij de Fir ma JAC. AL, Verdronkenoord 96. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter al'gemeene ken nis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende ver zoek met bijlagen van de firma P. Hekket Co., aldaar, om vergunning tot het oprichten* van een PAPIERWARENFABRIEK, waarin een electro-motor van 4 P.K., dienende tot het in werking brengen van diverse machines en werktuigen, in het perceel Pieterstraat, hoek Kanaalkade, Wijk B, No. 2. Bezwaren tegen oeze oprichting kunnen worden Ingediend ten raadhuize dezer ge meente, mondeling op Zaterdag 27 October e.k„ '8 voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemeldlen dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secreta rie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, den 13 October 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. lelden. Wij willen die oorzaken van den oor log wegnemen.'" jts-goeverneur n'et in staat had verklaard het kabinet in -Zweden onder de hem gestelde voorwaarden te vormen, heeft de liberale partij-leider, pro fessor Eden, opdracht gekregen een mint rie samen te stellen. geen stemming voor een meer bepaald per soonlijk gesprek. Wanneer hij werk van Jane „Ik ben niet in het minst moe, dank u, bo vendien is het tijd voor mij om terug te gaan." „Noen, ga nu nog niet dadelijk heen," smeek te hij, „Ik krijg zoo zelden de gelegenheid u te spreken." „Als ik voor goed naar de stad ga, zullen wij, buren wordieni," zei ze lachend. „Maar naar uw oordeel beteekent een buur niels," zei hij ernstig. Zij raakte eenlgszlns van haar stuk bij de verandering van zijn toon cn haar hart be- jfon wat onrustig te kloppen. Zij was echter inliik Bartell begon te maken, dan hoe minder zij hem zag, hoe' beter. Als hij over Jane wenach- te te spreken, dan lag het niet op haar weg hem aan te moedigen. Jane was de laatste persoon in de wereld' over wien zij wenschte te praten. „Ik heb niet gezegd, dat een buurman niets beteekent," zei zij vroolijk. „Maar nu moet ik op een draf weg. Ik ben veel langer uitgeble ven dan mijn plan was." „Ik hoop, dat in mijn geval een buurman heel veel beteekent," waagde hij als een laat ste woord op te merken en keek haar daarop na terwijl zij zich verwijderde. Hij richtte na eenige oogenblikken zijn schre den naar een groepje boomen en ging daar onder zitten. Zijn zenuwen trilden nog van blijdschap over het samenzijn met Winifred en toch scheen zij hem onbegrijpbaar als in een droom toe. Het eene oogenblik was zij verrukkelijk openhartig, het volgende tergend terughoudend. Nu eens trok zij hem als een magneet en dan weer liet zij een ijzeren scherm tusschen hen vallen. Maar in welke stemming hij haar tot dusver ook gezien had, zij kwam hem altijd even verrukkelijk voor. In het eerst was hij door haar uiterlijk be- COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1