NEDERLAND. De Dndtscke aortoriMfm lb Belgtt fleB- ben de hondenbelasting tot 20 verhoogd. Een uitzondering wordt gemaakt voor waak- en trekhonden, In Duitschland verspreidt men oproepen, waarin de bevolking wordt aangemaand tot het inzamelen van pitten der acacia's. Er wordt van' overheidswege 42 ets. het kilo voor betaald. Uit deze pitten kan men olie maken, die bijl de bereiding van margarine wordt ge bruikt. Uit Bonn is het eerste gezelschap dames uit den aanzienlijken stand naar de mumlie- fabriek Troisdorf vertrokken, om daar voor lfflCKf te SGMsdisro of aan de firma Van Stolld» commissiehandel te Rotterdam. Onder granen worden in deze regeling ver staan; winter-tarwe, zomer-taxwe, spelt, wia- ter-rogge, zomex-rogge, winter-gerst, zomer- gerst, haver, evene cn boekweit. Onder peulvruchten worden in deze rege ling verstaan: veldboonen (wier-, paarden-, duiven-, schapen-, waalsche), alle soorten groene erwten, inbegrepen gele erwten, alle soorten grauwe erwten, alle soorten bruine, gele en witte boonen. Ondier handelsgewassen worden in deze re geling verstaankanariezaad, koolzaad. het leger te weiken. Te Frankfort aan de i raapzaad, boterzaad, dederzaad, blauw- Main en Heidelberg hebben zich ook meisjes studenten voor miunitie-arbeid beschikbaar gesteld. Het Engelsche ministerie van- munitie heeft vergunning gegeven, om voor automo bielen lichtgas als beweegkracht te gebruiken. Dientengevolge worden nu vele auto's van „gaszakken" voorzien. De kosten bedragen maar een' derde gedeelte van die voor benzine. Een gewone auto kan ongeveer 22.5 K.M. loopen, zonder dat de gasvoorraad vernieuwd behoeft te worden. De Engelsche liberale oud-minister Sir John Simon, in wiien sommigen een toe- komstigen minister-president zien, heeft in Frankrijk een speciaal ambt aanvaard, dat verband brengt tusschen de burgerlijke en militaire zaken, Engeland betreffende, in den vorm van een speciale afdeeliag van voor lichting. Het iDeensche ministerie van onderwijs heeft een commissie van wetensehai mannen benoemd om te onderzoeken, nemarken het best de spoedige hervatting van het internationale verkeer tusschen de ge leerden der heele wereld kan bevordereen. Keizer Wilhelm en de koning van Bul- ije wisselden tafeltoespraken, waarin de vereerde tng van alle Bulgaar se/te landen onder één schepter wordt verze kerd. In de Fransche Kamer heeft .minister Long meegedeeld, dat wegens den slechten oogst en de moeilijkheden met de laadruimte het broodrantsoen van 500 tot op 150 en 200 ram moet verminderd wonden. Ook het sul- verbruik wordt beperkt. In de restaurants mag men dien bezoekers enkel nog sachet-ine voorzetten KAAS-EXPORT. Men deelt ons mede, dat van bedien aJ weer consenten voor uitvoer van kaas worden af gegeven. FABRIEKSAARDAPPELEN. Naar aanleiding van een vraag van het Nederlandsch Landbouw-Comité heeft de mi nister van landbouw aan de rijkscommissie van toezicht op de vereeniging van aardap pelmeelfabrikanten medegedeeld, dat onder bepaalde voorwaarden met de aardappelmeel- campagne onmiddellijk een aanvang kan wor den gemaakt. Voorloopig mag iedere fabriek niet meer vermalen dan een zeker voorschot, hetwelk is bepaald op 50 pet. van leder kwan tum van die 8,2 millaoen In 1016/17 aanvan kelijk te vermalen. De definitieve hoeveelheid voor elke fabriek wordt nader vastgesteld DE AARDAPPELENDISTRIBUTIE. Onder verwijzing naar de aan de gemeen tebesturen gerichte circulaire van 22 Septem ber j.L betreffende aardappelen-distributie, waarin wordt medegedeeld, dat „de voor re serve te bestemmen soorten nader zullen wor den aangewezen," brengt de minister van landbouw ter algemeene kennis, dat hiervoor zijn bestemd de Roode Stars, Blauwe Eigen heimers en daarmede gelijk te stellen soorten, alsmede partijen, daartoe aan te w(jzien door de Aardappelvereeniging. AFVAL VAN GRAAN ENZ. De minister van landbouw heeft bepaald dat verboden is stof, kaf, of uitschoonsel uit 'anen, peulvruchten en handelsgewassen af leveren, te vervoeren of te doen vervoeren Het verbod geldt niet: a. voor afleveringen óf vervoer op last van een regeeringscommissaris voor de graanverzameling, het comité van graanhan delaren te Rotterdam, de commissie voor den fraanhandel te Amsterdam en de firma Van folk's commissiehandel te Rotterdam. b. voor afleveringen of vervoer van par tijen die geadresseerd zijn aan een regeerings commissaris, de veevoederfabriek „Zuid-Hol- Eaar hooren spreken. En wel in een klein vertrek, waarin slechts een twintigtal personen bijeen wa ren, maar haar beschouwingen waren zoo gezond geweest, haar oordeel was zoo ver standig, haar liefdadigheid zoo oordeelkun dig, dat hl| verlangd had haar beter te leeren kennen. Den tweeden keer, dat hij haar had hooren spreken, was in het salon van Gravin van Bickley geweest. Hij was laat ge komen en vond een zitplaats bij de deur. Zij verhief haar stem in oppositie tegen al de andere, sprekers, maar zij stelde haar punten zoo duidelijk, haar argumenten waren zoo logisch en weerlegden de tegenwerpingen zoo afdoende, dat zij spoedig het geheele ge zelschap op haar hand had. Zij was geen spreekster voor het podium. Zij deinsde voor publiciteit terug en wilde niet deelnemen aan openbare vergaderingen, maar in een comité was zij onbetaalbaar. Haar hulp en raad werden bij allerlei soort maatschappelijk werk gezocht en toch werk te zij meestal in stilte en alleen zij die haar hulp ontvingen, wisten daarvan iets af Den daarop volgenden keer, dat Impey haar had gezien, was te Stonehurst, toen zij hem zijn koffie ln de bibliotheek bracht. Toen was zijn hem Ln een geheel nieuw licht verschenen' flink, dapper en lief. Vol mede lijden met haar vriendin, terwijl zij een lachje voor al de teleurgestelde gasten had. Daarop kwam de dag, dat hij bleef dineeren en zij verrukkelijker dan ooit was. Bevallig, geestig, vroolijk, zeer gevat en bedreven in woorden schermutselingen Zij veroverde hem geheel door haar zingen na het diner en verbijsterde hem' door haar plotseling vertrek. Nu -had hij haar weer gezien in de glorie van den zonneschijn. Wat was zij openhartig geweest en toch op een afstand, hoe lief en toch ook hoe flink. maanzaad, lijnzaad. DE TOESTAND VAN NEDERLAND. Naar aanleiding van die verschillende be richten, die weinig goede voor onze economi sche verhoudingen voorspellen, heeft het Hbld zich tot den heer G J. K. van Aalst gewend, die verklaarde ten opzichte van de aanvoer van steenkool uiit Duitschland en Oostenrijk vrij- gerust te zijn. De bijvoorwaarden ter zijde latend, was men tot sluiting van een beperkt officieel krediet gekbmien en had' men zich daardoor den maandelijkschen aanvoer van' tenminste 250.000 ton steenkool en 20.000 ton ijzer en' staal tot 31 Maart 1918 verzekerd, waardoor de industrie en duizen den daarbij betrokkenen den arbeid zuilen kunnen voortzetten. Met Oostenrijk-Hongarije heeft een baak- groep een beperkt krediet afgesloten, dat ons den aanvoer verzekert van talrijke hier te lande benoodigde artikelen, waaronder bij voorbeeld smeerolie. Wanneer men verder in aanmerking neemt, dat deze maand 100.000 ton steenkool uit Engeland zal kunnen wor den betrokken en Limburg een productie zal kunnen bereiken van meer dan 250.000 ton 's maands, dan was er naar zijne meening alle aanleiding tot dankbaarheid, dat wij den winterdag wat huisbrand jpni industrie be treft, zullen kunnen doorkomen. De heer Van Aalst wensche zijn morning omtrent de grint- en zandkwesitie niet te uiten: hij achtte dien maatregel van E: waarbij de Nederlandsche handel werd uitge sloten van telegraphist..j verbinding met Ne der landsch- Indië en andere landen, een hoogst bedmkelijken maatregel van Enge land. Nooit of te nimmer (zoo verklaarde de heer Van Aalst) zullen de eerlijke handels mannen van dit land bukken voor een derge- lijken maatregel en nimmer zullen zij trach ten invloed te oefenen op onze regeering, in dachtig aan het cngeladhc gezegde: Jcight or wrong, my country-" Waar, reide de neer Van Aalst, grint en zand volgens de officieele berichten in België alleen voor vreedzame doeleinden worden ge bruikt, daar achtte hij het zeer wel mogelijk, dat de Duitsche regeering de verbetering der wegen enz. in België-zou willen doen op houden, om Nederland in de gelegenheid te stellen de handelstelegrammen voornamelijk met het oog op Nederland-Indië weder te kunnen zenden en ontvangen. Het Handelsblad kreeg den indruk, dat de heer Van Aalst den toestand, waarin ons land verkeert, netelig acht, zonder dat -zulks even wel aanleiding mag geven tot al te groote ongerustheid Bi LAND. W. GAADE. f 51-jarigen* leeftijd is te Heemstede na ■idurige ongesteldheid overleden de Gaade, tot 1914 uitgever van de IT. De I „Delftsche Courant" te Delft, aanvankelijk zijn heer Gaade het ijk zijn opleiding op it te Willemsoord, ah ontvi Koninklijk Instituut tie Willemsoord, alwaar hij in 1882 werd aangesteld als adelborst 3e klasse. In 1898 nam hij eervol ontslag uit den zeedienst. Onmiddellijk daarna werd de heer Gaade eigenaar van de „Delftsche Courant." TWEEDE NEDERLANDSCHE JAAR BEURS. Door den raad van beheer van de „Vereeni- ging tot het houden van jaarbeurzen in Ne derland1" is een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een reclameplaat voor de van 25 Februari9 Maart 1918 te Utrecht te houden Tweede Nederlandsche Jaarbeurs. 'De jury bestaat uit de heer en: dr. O. W. van Heukelom, c.-I., W. H. de Buisonjé en Chr. Lebeau. NAT. ARBEIDSSECRETARIAAT. Onder leiding van het Nat. Arbeidssecre- Hij- had vele mooie vrouwen gezien, maar niemand had hem ooit zoo aangetrokken' als deze wees. Zij trok hem met onzichtbare koor den, dwong hem tot bewondering. Dat kon nJet toegeschreven worden aan de schoonheid van haar gelaat of 'de scherpheid van haar eest, of aan die groote mate van haar liefda- 'igheid. Er was iets anders, iet» dat dieper lag. Het was haar ziel, die hem aanriep. Zij was geen vormelijke vrome, geen zure egoïst, diie zich wijdde aan goede werken omdat het leven haar had teleurgesteld. Zij was vol levensvreugde en vloeide over van menschelijk medegevoel. Hoe meer hij erover nadacht, des te meer kwam hij tot de overtuiging, dat zij de vrouw was naar wie hij onbewust, reeds jaren had uitgezien. 'Hij had haar meer noodig 'dan hij ooit iets anders op aarde had noodig ge had. Hij ook had de eenzaamheid in rijn le ven ondervonden, had behoefte aan een ge zellin gevoeld tot wie hij in een innige ver houding stond en nu had hij 'de vrouw ont moet, die in alle oprichten aan rijm verlamr gens voldeed. Zeker, God had hen samen ge bracht. Impey was een godsdienstig man in dra meest waren zin van het woord dat wil zeggen, hij richtte rijn lieven in als iemand; die daarovor verantwoordelijk is en die 'daarvan verantwoording zal moeten' doen. Hïji kwelde zich niet miet geloofsbelijdenissen of dogma's of ceremoniën. De versierselen der godsdienst spraken niet tot rijn gemoed, maar goedheid kwam Van God. Een rechtvaardig [even te leiden, barmhartigheid betrachten, ne derig te wandelen, dat waren de hoofdpunten van rijn godsdienst. Hij was geen kluizenaar, geen dweper. Hij' had een gezonden, scherp- zimnigen kijk op het leven en de wereld, en eén even grooten hekel -aan huichelarij en on oprechtheid als hij den' duivel haatte. Hij hield van het leven, van een opgewekten rin en liefdadigheid. De wereld was mooi en het tariaat is gisteren te Amsterdam een buiten gewone algemeene vergadering gehouden met een aantal onafhankelijke vakvereenigingen, vakbonden en vakfederaties uit verschillende deelen van heit land, totaal 304 afgevaardig den, vertegenwoordigende 171 organisaties met ruim 26000 leden. Ook waren nog vete belangstellenden aanwezig. Na opening van bijeenkomst door den heer B. Tansin^ jr. werden de volgende drie punten aan eene na dere beschouwing onderworpen: 1. de levensmiddelen voorziening en de door de regeering gevolgde politiek; 2. productief werk voor werkloozen of uit- keering van garantieloon; 3. hoogere uitkeering van steun aan gemo biliseerden. Aan het einde van de vergadering werd de conclusie in een motie samengevat, waarbij van de regeering geëischi wordt het nemen van afdoende maatregelen en wordt aange drongen op 1. verboa van uitvoer van hier onmisbare levensbenoodigdheden 2. inventarisatie en inbeslagname van den aanwezigen voorraad en eerlijke en gelijke distribueering hiervan over allen, zonder on derscheid van rang of stand; 3. voor deze inventarisatie, inbeslagname en distributie in alle plaatsen commissies te be noemen, waarin de door de vakvereenigingen der arbeiders aan te wijzen vertegenwoordi gers een overwegende .plaats innemen 4. vaststelling van prijzen gelijk vóór den oorlog golden, voor de meest noodzakelijke levensbehoeften, in het bijzonder voor: a brood, b. rijst, c aardappelen, d. peulvruch ten, e. vatgroenten en stapelgroenten, f. vet en vleesch, g. melk, h. petroleum, L brand stoffen, j. dekens, k. wol en' sajet; 5. verstrekking van productief werk aan de werkloozen, tegen loonen, in overleg met de vakvereenigingen vast te stellen, of, wanneer hieraan niet kan worden voldaan, uitkeering van een behoorlijk garantieloon, vast te stel len in overleg met de vakvereenigingen in het desbetreffende bedrijf; 6. verhooging der vergoeding aan die ge mobiliseerde hoofden van gezinnen en daar mede gelijk te stellen kostwinners. De motie gaat voorierkennende dat Invoe ring en toepassing van deze maatregelen on getwijfeld belangrijke financieeie offers zul len vergen, wijst de vergadering echter bij voorbaat elk financieel bezwaar hiertegen ab soluut en onvoorwaardelijk af: verklaart, dat naar haar oordeel de toepas sing van genoemde maatregelen den verderen lichamelijken achteruitgang der arbeidersklas se zal tegenhouden en vestigt nadrukkelijk de aandacht der regeering er op, dat rij ten volle verantwoordelijk is voor de gevolgen, voor nalatigheid in deze die kunnen eventueel uit voortvloeien; draagt het bestuur van het N. A. S. op, deze eischen alsnog ter kennis van de regee ring te brengen en met alle ten dienste staan de middelen de practische tenuitvoerlegging van deze maatregelen te bevorderen, en roept alle Nederlandsche arbeiders op deze eischen krachtig te ondersteunen, door eendrachtig, klassebewusf somengaan in elke actie die dienstbaar aan verwezenlijking kan rijn. BOND VAN NEUTRALE VAKVER EENIGINGEN. Te Rotterdam is Zaterdag een vergadering gehouden van den Ned. Bond van' neutrale vakvereenigingen, onder voorzitterschap van dien heer heer R. Winkel. Bïji den bond' rijm 12 organisaties aangesloten met 5550 leden. De contributie voor 1918 werd' bepaald op 20 cent per lid. Het financieel verslag sloot met een tekort van 54.58 (uitgaven 827,46, inkomsten 772.88.) Tot bestuursleden werden gekozen de heer J. M. Hoekstra, bestuurslid van de Vereen, van Loop- en Magarijnpersoneel, te Amster- was de bedoeling daarvan te genieten: het leven was rijk aan gelegenheden ondanks het kwaad en hu' was altijd op den uitkijk naar het goede, dlat overal overvloedig aanwezig was. Daarom was 't een genot te leven en nu was daarbij, nog een nieuw genot gekomen. Hij had lief en die liefde was evenals het leven van God. Een verwonderlijk blijmoedig ge voel' vervulde hem, terwijl nij: daaronder de boomen zat en naar het rumoer van het groote Londen luisterde, dat geleek op 'de branding, d'ö tegen de kust beukt. De ledige plaats in zijn hart was Ingenomen; hetgeen waarvan hij had gedroomd was gebeurd. Hij was ver liefd. Wanhopig, vurig verliefd. Hij koester de geen' twijfel en1 vergiste zich niet op dat punt. Nu deed zich de vraag voor hoe hij haar zou winnen. Hij kiende haar voldoende om vol komen. zeker te rijn, dat evenmin stand als positie bij1 haar zouden wegen. Zij was niet coquet; zij' behoorde niet tot degenen, die zich door mooie beloften lieten verlokken of ge vleid moesten worden1. Zij zou niet trouwen om een man of een tehuis te hebben. Als haar liefde niet kon winnen, zou rij nooit de zijne worden. Het was best mogelijk dat rij niet wenschte te trouwen, dat rij er de voorkeur aan gaf vrij en door niets gebonden1 haar leven te leven. Zij had reeds haar standpunt in de wereld gevonden, haar dagen waren reeds geheel rezet met inspannend werk. Zij was een van genen,, die alleen konden staan. Daar tegenover stond, dat zij een vrouw was. Er was niet mannelijks aan haar, rij was vrouwelijk tot aan de toppen harer vin gers toe verrukkelijk, kostelijk, bekoorlijk vrouwelijk. Zij scheen hem de meest vrou welijke vrouw toe, die hij ooit had ontmoet, en wijl dat zoo was, was Liefde een levensbe hoefte voor haar, evenals voor alle rechtge aarde vrouwen, zonder die zou haar leven onvolmaakt en onvolledig zijn. Maar was hij wel de man om haar liefde op te wekken, om die zaligheid en kracht daarvan te verwekken? Op dat punt gevoel de hij zich volstrekt niet zeker. Impey was geen ijdel man. Hij geloofde niet, zooals sommigen beslist verklaren, dat iedere vrouw voor het vragen te krijgen is. En toch ontbrak het hem niet aan moed tenzij rij iemand anders liefhad, scheen er geen reden waarom hij haar niet zou kunnen winnen. Wordt vervolgd. dam, en die heer J. Israël, van de Vereen, van Mandenmakers, te Delft. Besloten werd, dat de aangesloten' organi saties vanaf 1 Januari a.s. 1 cent per if en per week aan de weenstandskas zullen bij dragen, onder voorbehoud, dat uitzonderin gen gemaakt kunnen worden voor de organi saties die zich deze financieeie opofferingen niet kunnen veroorloven. Bij' de bespreking van de herziening der on gevallenwet werd een motie aangenomen, waarin o.m. gezegd wordit dat verzekerd be- hooren te rijn allen, die uit arbeid moeten voorzien in hun levensonderhoud; dat tot deze belanghebbenden ook behoo- ren degenen, die nog in het stadium van op leiding verkeeren; dat de berechting en 'die administratie die-schepen (16 NederCan nen vereenvoudigd en de uitkeeringen evenals Zweedsch, 1 iNboisch, 2 het onderzoek bespoedigd; dat voor de bekostiging de indeeling in ge- varenklassen dient vervangen door een ver zekeringsbelasting op de ondernemingen, voor wie de aanslag wordt geëvenredigd naar de ongevallen in haar dienst over een zeker aantal jaren voorgekomen; om dat bijl fonnuleering en redactie der wet j metmilitaire eer begraven" de'lidtenan t-v liegen dient rekemig gehouden met den eisch van al-nier Martin Emmler, behoorende tot den gemeen goede verstaanbaarheid. De motie zal ter kennis worden gebracht van de regeering en de Staten Generaal. Oq kinzake de regeling der distributie werd een motie aangenoien, waarbij geconstateerd werd, dat deze zaak verschillende verbeterin gen. eischt, en dat tal van maximumprijzen te laat rijn vastgesteld en op een wijze, die SCHE EPVA ARTBEWEO ING In de afgeloopen; week kwamen te IJmuiden binnen 9 stoomschepen, 1 zeil- en 1 motor schip, tegen 4 schepen in de week tevoren Uit en naar bedroeg dit aantal deze week 14 sche pen tegen 6 schepen in de week tevoren. Van' 7 t/m 13 Oct zijn uit zee het Noord- zee-kanaal te Amsterdam binnengekomen' 7 stoomschepen, 1 motorschoener en 1 zeil schip, waarvan gtladen 1 met graan, 5 met hout, 1 met erts, 1 met lucifers; 1 ltedlig. Vertrokken is 1 stoomschip. In dezelfde periode van 1915 rijn aangeko men 23 stoomschepen; vertrokken 32 stoom schepen en 1 zeilschip. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 30 stoorn- ie, 11 Engelsche, 1 Belgische), waar van 4 bijleggers. In hetzelfde tij' tal 62 en in 1914 k van 1916 was dit aan joeg het 63. geeni rekening houdt met de draagkracht van het overgroote deel der bevolking. Voorts werd in de motie gezegd, dat de lasten ten gevolge der crisisuitgaveni meer moeten worden ver haald op de ondernemingen, die van dien oor- IN VREEMDEN BODEM BEGRAVEN. Te Kampen is Zaterdag onder groote be langstelling op de algemeene begraafplaats Duitschen landstorm. Het lijk was Woensdag bij het eiland Schokland opgevischt. Het zal binnenkort naar Duitschland worden voerd op verzoek van den vader. ver log profijt hebben getrokken, en dat de regee ring, ook de particuliere ten voorbeeld, de loonregeling moet doen aanpassen aan de abnormale prijsstijging. iHet bestuur werd opgedragen1 die wenschen kenbaar te maken bij de regeering en hetzij zelfstandig of in samenwerking met andere organisaties te propageeren voor de verwezen* OeBtcitgi ÜeHWB* VAN WELKE 'NATIONALITEIT? Voor den krijgsraad te den Haag heeft te recht gestaan een sergeant der infanterie, af komstig van Leiden, wegens le desertie. De man is gedeeltelijk een Franschman en een Hollander. Hij is naar Gent in België ge gaan en heeft daarvan aan den burgerlijken stand kennis gegeven. Hij moest 5 Januari 1914 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. 'Hij heeft in 1903 in Frank rijk geloot en is 'toen voor een jaar afgekeurd. Later is hiji uit Frankrijk weggegaan en had zich niet meer aam een herkeuring onderwor pen. Ingevolge de amnestiewet keerde hij EEN RUSSISCHE OPLICHTER. Te Tiel vervoegde zich in April van dit jaar bij. den heer W. S.^ directeur van de glasfa briek, die van Russische afkomst is, een land genoot van hem, die, naar hij zeide, uit een Duitsch gevangenkamp was ontvlucht. Hij kreeg werk aan de glasfabriek. In het eerst voldeed' hij. goed, maar later kwam hij op ge spannen voet met den directeur, sprak kwaad van hem en deedl zich als onbetrouwbaar ken nen. Sedert voorzag hiji in rijn onderhoud door het geven van lessen in Russisch en Es- anto. De inspecteur van politie S., te iel, als een andere Sherlock Holmes, ging j toen bij, hem in de leer, en' werd in rijn wan- i trouwen versterkt. J ret kwam uit, dat de inan nog iels met de justitie had te vereffenen, let kwam uit dat hij een valschen naam voerde en dezelfde was als zeker». A. B., vroeger wo nende Bothastraat te 'js-Gravenhage, die in het voorjaar iemand aldaar voor een zeer groot bedrag heeft opgelicht. De Tielsche in specteur arresteerde den Rus in rijn pension op den Stationsweg, waarna hij Donderdag avond naar 'Den Haag is overgebracht. Te Tiel is men er nog goed afgekomen, maar er rijn toch een paar slachtoffers. De man wiens ware naam Alex Buess ia, wordt ook van splonnage verdacht. UIT CASTRICUM In StL et. no. 239 rijn opgenomen de sta- jj tuiten van den R. K. Bond van personen ln d dienst van openbare lichamen en' bedrijven huwen, werd toen als Nederlandsch déserteur gear resteerd. Beklaagde had een Fransch pas poort, maar daaruit bleek niet, dat hij in dienst was bij het Fransdie leger. Beklaagde zeide, dlat deze stukken in handen, waren van den Franschen consul; hetgeen door den' ver dediger, die döor het Fransche consulaat met de verdediging was belast, wordt erkend. De auditeur-militair vroeg daarna aanhou ding om deze stukken te zien; waarna de verdere behandeling werd uitgesteld tot as. Donderdag. DE ONTPLOFFING VAN MAANDAG AVOND. Mededeeling van het Kon. Ned Meteoro- gisch Instituut te De Bildt. Op het verzoek om mededeel ingen omtrent in den avond van Maandag 1 October waar genomen trillingen ontving het Meteorolo gisch Instituut te De Bildt ruim 80 berichten, bijna alle uit het westelijk deel van NOordl- en Zuid-Holland, voorts een uit Utrecht en een uit Wageningen. Een1 paar berichten hebben blijkbaar betrekking op den geschutstrijd in Vlaanderen. Het lijdt geen twijfel, dat de waargenomen trillingen het gevolg rijn van een ontploffing in een munitie-fabriek in een noordelijke stad van Engeland, waarvan een Reuterjberich't van 2 October melding maakte. Het middten van' noordelijk Engeland ligt on geveer 550 K.M. van De Bildt, uit de bèstu- deering der ontploffing in Kent (Zuid-Oost- Engeland) van Zondag 2 April 1916 is ge bleken, dat de door den seismograaf opgetee- kende storing zich met de snelheid van het geluid in de lucht heeft voortgeplant. Het Sluid legit in drie seconden ongeveer 1 K.M., een1 minuut dus 20 K.M. af. Gegeven den tijd van waarneming te De Bildt 9 u. 18 m. 30 s. is uit dien afstand van verschillende plaatsen tot de aangenomen plaatsen der ontploffing af te leiden hoe laat ongeveer de trillingen moeten rijn waargenomen. De door j de waarnemers opgegeven' tijden rijn in het algemeen daarmede wel ia overeenstemming. Opgaven, die een groot vertrouwen verdie nen, doordat terstond op klok of horloge werd ij juist bekend wdb, hoe- Mej. C. Vasseur alhier is te Amster- dlam geslaagd voor het examen vrije- en orde oefeningen. UIT WTERINGERWAARD. Bifji eene gehouden keuring alhier rijn van de 60 gepresenteerde koeien ter inschrijving in het Ned. Rundveestamboek, 30 stuks op genomen. Voor het examen vrije- en orde-oefen in- en is te Amsterdam geslaagd mej. G. Sij- rands, alhier. gekeken, waarvan vrij 1 of 2 minuten na overeen met de berekende tijden. De door die ontploffing veroorzaakte en aan de huizen medegedeelde trillingen brachten voorwerpen in huis die In mint of meer los verband daarmee rijn als ramen, die eenigs- zins los in de sponning zaten, schuifdeuren enz. in. trilling, deuren sloegen dicht of open, opgehangen voorwerpen begonnen' te slin geren; op deze wijze vinden de waarj verschijnselen een eenvoudige verkl B'ELANGRIJIKE INBESLAGNAME. De nieuwe afdeel Ing der Rotterdlamsche re cherche, belast met het toezicht op de uivoe ring dier distributiewetten, legde beslag op een partij van 350 kisten stijfsel, 350 kisten maïzena, 700 kisten harde zeep, 170 kisten condensed milk, 5 manden jam; 95 kisten sla olie. 400 vaeten en kisten cacao, 200 balen pe perkorrels. 4 kisten schoenen; 85 vaten olie (lijnolie, katoenolie, enz.) en 120 pakken cacaoboter. Dit alles was voor rekening van een expediteur opgeslagen in pakhuizen. In 't westen der stad nam ze in beslag 300 kisten puddingpoeder, 55 kisten candensed- ntilk, 500 KG. thee, 11 vaten jam, 3 vaten olie, 400 vaten en kisten cacao, 200 balén pe- 'De waarde van het inbeslaggenomiene is op een bedrag in de honderdduizenden te schat ten. UIT ST. PANCRAS. 'De raad dezer gemeente vergaderde VrtJ- avond 7 uur voltallig. Ij de laatst gehouden kasopname bij den eente-ontvanger was overeenkomstig de :en in kas 322.37. Ged. Staten zonden zonder bemerking te rug de gemeentebegrootóng 1916 en de be groeting 1918. 'Door Ged. Staten werd machtiging ver leend tot het aangaan van een gemeenschap pelijke regeling met de Langedijker gemeente inzake gas- en elëctriciteit, terwijl ook het be sluit om deelgenoot te worden werd goedge keurd. Verdaagd werden' de gemeenschappelijke regeling zelve en de geldleening. Gedurende Aug. rijn 60 en gedurende Sep tember 57 telegrammen ingekomen. Ingekomen was verder het landibouwverelag over 1916, wat bij de leden' heeft gecirculeerd. Van den 'R. K. bouwvakarbeidersbond St. Joseph was ingekomen een verzoek om' toe te treden tot de subsidie-regeling Inzake werke loosheidsverzekering. Voor kennisgeving aan genomen. De verschillende stukken inzake levering van electrischen stroom, werden ongewijzigd aangenomen, zooals ze in een vorige verga dering waren voorgesteld. De heer Gootjes merkte nog op, dat er in gezegd wordt 'dat aansluitingen' verder dan 15 meter van het net het meerdere zelve zul len hebben te betalen Beter ware het geweest, dat daar enkele meters waren1 bijgenomen, omdat ze hier allen nog al ver verwijderd rijn. Spreker had op de gecombineerde ver gadering verzuimd hierover te spreken. 'De voorzitter geloofde niet dat dit zoo erg nauw zou steken, doch dacht mear aon een 3.1- gemeenen term. Gunstig werd beschikt op het verzoek om grond in erfpacht voor het plaatsen van een tranaformatorhuisje. De vergoeding daar voor werd bepaald op 10.per jaar. De hoogspanningskabel mag üoor een straat wor den gelegd, mits deze weer in den bestaan- den toestand wordt opgeleverd. Verder zeide die voorzitter dat het wetsvoor stel inzake salarisverhooging voor onderwij zend personeel door 'de le kamer is aangeno men. Wanneer dit wetsontweip wordt uitge voerd, is echter nog niet bekend, omdat de minister er mee wadit als hij geen geld heeft. B. en W. meenden toch voor 1917 iets te moeten doen en stelden voor aan het Hoofd der School 100 en aan de onderwijzeres 50 duurtetoeslag te verleenen. Wanneer het wetsontwerp dit jaar nog wordt afgekondigd, vervalt het besluit. De heer Schuit was er tegen, daar iedereen den duren tijd heeft mede te maken. De voorzitter merkte op, dat voor velen het inkomen daarmee vrijwel gelijken tred houdt, wat met iemand met vast salaris niet het ge val is. De heer Schuit zou wenschen, dat ze dan den levensstandaard maar eens verlaagden. i i* O] een heer

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2