BEI Z3LIIEI USE t m NEDERLAND. Telegvammen van heden. mOEZONDEH flSBDCDClUNGEN dat er in one kleine land nog duizenden, ja tienduizenden gevonden worden, die niets of bijna niets van een of meer der vreemde talen kennen. Want er is nu gelegenheid om op prettige, eenvoudige wijze Fransob, Oultcoh of Engolsoh te leeren en dat tegen zulk een billijken prijs, dat niemand in zijn geldelijke omstandigheden sen reden kan zien hieraan geen deel te nemen. Voor den prijs van f 0.50 per maand ontvangt U wekelijks een blad dat U geleidelijk maar zeker zoover brengt, dat U een eenvoudig boek in de vreemde taal kunt lezen, dat U in staat zljt eenvoudige correspondentie in die taal te voeren De cursussen vangen aan 1 Nov. a.s., ook voor de vakken Algebra en Meetkunde, Ned. Taal en Rekenen en Boekhouden. Proefnummers worden gratis en franco toegezonden. Deze gelegenheid moogt U niet laten passeeren. A. F. LEIDERITZ, D. H. SOMKNK, Hoofdonderwijzers, Telefoon Zuid 4072. WITTE BE WITHSTRAAT 23, AMSTERDAM. achtig worden, zou een monstruositeit zijn. De geallieerden zullen voortaan den neutra len niets leveren, tenzij deze waarborgen kunnen verschaffen. De geallieerden leveren niet langer gratis, d.w.z. niet compensaties. Na hun eigen i dig verbruikt te hebben kunnen de neutralen met dfi geallieerden die voortbrengselen rui len, waarvan zij geen gebruik meer kupmen maken; voor die ruilingen kunnen zij; de neutralen, hun eigen tranBportmildelen ge bruiken. Aldus is de nieuwe blokkaderegeling vastgesteld, welke strikt zal worden toege- st, ten einde ten gevolge te hebben, dat litschland in de onmogelijkheid zal gera ken met stoffelijke middelen den oorlog voort te zetten. kunnen houden en geen ander vervoer van üeze gewassen zal toestaan, dan van het land naar de opslagplaats van de betreffende boer den}, waar zij door de regeering in bezit ge- meer zonder.- nomen zullen werden, uctie volle- PEULVRUCHTEN ALS VEEVOEDER. De minister van landbouw maakt bekend, dat aan de landbouwers teruggegeven (zoo genaamd gelaten) hoeveelheden granen' pn peulvruchten voor de voeding van eigen vee slechts in gedorschten toestand mogen ge voederd worden en wijst belanghebbenden er nadrukkelijk op, dat overtreding van dit voor schrift zal worden beschouwd als Bet belem meren van maatregelen in het belaag der dis tributie genomen en als zoodanig zal worden vervo' KORTE BERICHTEN. 'Het Italiaansefu sa. Bari met Orlek- sche consuls uit Turkije aan boordl is getorpil- leerd en ook die reddingbooien werden ver nield. Naar de Basier National Ztg. verneemt, zet de Zwitsersche Socialistische partij een algemeene staking in geheel Zwitserland op touw. Zij hoopt daarvoor ook het spoorweg personeel te winnen. (De Oiomia d'Italia verneemt uit St. Petersburg, dat geen Russisch vertegenwoor diger aan de conferentie der geallieerden te Parijs zal deelnemen. Heden zou d!e Dulische keizer Kortstan- ilnopet bezoeken. De Oostenrijksdie Keizer Karl vertrok gisteren naar het front. De Engelshhe admiraliteit maakt bekend dat de mljnveger Begonia als met man en muis vergaan kan worden beschouwd De bewapende koopvaarder Champagne is ge- torpilleerd; vijf offideren en 51 manschappen kwamen om.. Het Engelsche ministerie van Oorlog heeft een instelling opgericht, waar die afge dankte militaire kleodingstukken worden ge sorteerd en hersteld of als lompen verkocht. 300.000 vrouwen' eorteeren de kleedingstukken De verkoop der lompen heeft reeds 12 milli- oen gulden opgebracht. De Fransche minister-president Painlevé heeft medegededd, dat alle beschuldigingen tegen den oud-minister Malay op geen enke len vasten grondslag bleken' te berusten. Strenge maatregelen zullen worden genomen tegen den beschuldigers van den oud-minister. De opening van den voorlooplgen Raad der Russische Republiek zal 5 October plaats hebben. Het aantal leden is vastgesteld op 555waarvan 388 vertegenwoordigers der de mocratische argamiaatien en 167 belasting kiezers. Te Londen la een Fransch-Engelsche vereeniging tot stand gekomen-. De premiers Lloyd George en Painlevé hadden schriftelijk him instemming betuigd! en de hoop op een blijvende intieme verstandhouding tusachen die heide mogendheden uitgesproken VEILING EN UITVOER VAN groenten. Consenten voor uitvoer van zuurkool kun nen aan daarvoor ingeschreven exporteurs worden verleend onder de volgende voorwaar den: le. Voor elke 100 vaten waarvoor zij con sent aanvragen, moeten riji 20 vaten voor bin- nenlandsch verbruik beschikbaar houden en afleveren aan de vereeniging Groenten-Cen trale op een door haar te bepalen tijldktip en wijze en ten hare genoege. 2e. Voor de beschikbaar te stellen zuurkool wordt 4J4 ets. per K.G. netto udtleverd ge wicht, vergoed. De vaten1 zullen betaald wor den met 4.50 per stuk. Van rammenas mag 75 pet. voor het buiten land en dus 25 pet, voor het binnenland wor den geveild. Oeen boerenkool mag voor de meer geveild worden. Boerenkool ook niet meer gedroogd of op eenigerlei wijze verduurzaamd worden, tenzij in blik of glas en dan nog alleen cn voor zooveel de betrok ken inrichtingen zich daarop reeds voor 1 Aug. 1914 toelegden. De uitvoer van schorseneeren is thans toe- Btaan. Van de ter veiling aangevoerde par ijen moet 10 pet. van de eerste soort voor het binnenland verkocht worden. De overige 90 pet., alsmede de geheele tweede soort, mag voor het buitenland worden geveild. Voorloo- pig is bepaald dat van de dikke schorsenee ren- niet meer dan gemiddeld 20 stuks in één kilogram mogen zijn, terwijl de prijs voor die soort ook voorlöopig bepaald is van 22 tot 25 ets. per kilogram. Voor den verkoop van de nafaars-bloem kool zijn nu ook voorschriften gegeven. Van de totale hoeveelheid' op een veiling aange voerd moet, hoe ze ook in eerste en tweede soort of uitschot gesorteerd is, 50 pet. van de eerste soort voor de eerste en 50 pet. tweede soort in blad voor de tweede soort en, ook voor het uitschot voor 't binnenland worden eild. Van het restant mag de eerste en ie soort voor het buitenland worden ge veild en van het uitschot mag 50 pet. voor het buitenland en 50 pet. voor de fabrieken ge veild worden. LANDBOUWGEWASSEN OP CONTRACT. De minister van landbouw, gezien de aan biedingen om in 1918 landbouwgewassen op contract te verbouwen of om bouwland te verhuren, waarschuwt de belanghebbenden nadrukkelijk tegen het aangaan van desbetref fende contracten, aangezien}; bij dé ook het volgend iaar te verwachtenschaarschte aan voedsel voor mensch en dier, de regeering met de gesloten contracten geen rekening zal 1 KAAS. Het bestuur der „Kaasvereenigtng" deelt het volgende mede: Gedurende den laatsteu tijd werden door de „Kaasvereeniging" gelden aan de regee- lijke onkostenvergoeding ad 0,50 per K.G. certificaat een omslag te heffen, In ver band met de gewijzigde omstandigheden is het gewenscht dat systeem door een ander te vervangen, tengevolge waarvan thans is vast gesteld, dat als uitgangspunt zal gelden, dat de exporteur aan eten producent den produc tieprijs betaalt. Exporteurs, die zelve produ cent zijn, ontvangen dus als producent den productieprijs. Bij verkoop van die kaas, hetzij voor binnenlandsch verbruik, hetzij voor ex port, wordt den exporteur voor die kaas, die minder opbrengst dan den productieprijs, verhoogd met een nader vast te stellen' bruto winstmarge, bijbetaald. Brengt de kaas meer op, dan moet de exporteur het verschil tus- schen de opbrengst en den productieprijs ver hoogd met een bruto-winstmarge aan de Kaasvereeniging" afgedragen. In verband met de wederafgifte van consen ten voor den1 uitvoer van kaas, zijn verschil lende maatregelen getroffen. 0.m. is be paald, dat met ingang van 14 October op nieuw claims van alle soorten verstrekt wor den. Echter zullen tot nader order slechts claims verstrekt worden voor den' exportvoor- raad! pp 4 Augustus jl. In den claimhandel is eenige beperking aangebracht. IDe „Kaasvereeniging" zal allen exporteurs berichten, hoeveel K.G. kaas zij mogen afle veren. Eerst na ontvangst van dit bericht mag tot aflevering worden overgegaan. Voor de !D. 'H. H.-verpliditing, ontstaan of ontstaande uit de inkoopen resp. productie na gelden1 de volgende afleve- irijzcnVolvette Gouda kaas "'87.50, 4 Augustus j.l. Gouda fcaas 40 -f 83.50, id. id. 30 -f 79.50, id. ld. 20 73.50, Edammer- en broodkaas 40 84.50 id. id. 30 80.50 id. id 20 74.50. In de leveringsvoorwaarden zullen eenige wijzigingen en aanvullingen van «onderge schikten aard worden aangebracht. Voor alle kaas, welke vóór 15 October ge maakt ia, gelden de zomerproductleprijzen voor kaas welke op of na 15 October gemaakt wordt, gelden de nadCr bekend te maken win- tcrproductieprijzen. Aan de producenten zal worden voorgeschreven, alle kaas welke zij vóór 15 October gemaakt hebben, aan de marict te brengen vóór 18 November as. Vóór dien datum mag geen na 15 October be reide kaas door de producenten verkocht wor den. In vehband hiermede Is vastgesteld, daf de exporteur» tot 18 November slechts kaas mo on koopen, welke vóór 15 October gemaakt dat dte verschillende groepen van belangen, onder de aandeelhouders vertegenwoordigd; zooveel mogelijk ook hun vertegenwoordiging vonden' in net college vaii commissarissen, vandaar dat de regeering zich had gedacht eene indeeling in vijf groepen, t.w. handel en industrie, landbouw, tuinbouw, geldhandel en Indische belangen. Aan deze vijf groepen) zou worden ge vraagd drie commissarissen voor elke groep aan te wijzen, terwijl verder nog vier commis sarissen zouden moeten worden benoemd los van die vijf groepen en vertegenwoordigende 1. de Nederlandsdie gemeenten; 2. de consumptie-coöperatie; 3. die arbeidersbeweging, georganiseerd in het N. V. V., de S. D. A. P. en de socialisti sche coöperaties; 4. de arbeidersgroepen zooals die zijn geor ganiseerd in de Permanente Commissie tot behartiging van crisisbelangen, opgericht door de verschillende Christelijke Werklieden bonden. Voorts zullen worden benoemd één regee- ringscommissaris voor financiën, één voor oorlog, één voor marine, één voor koloniën, één voor buitenlandsche zaken en twéé voor landbouw, enz. Nader zal worden medegedeeld wie dit zul len zijn. Op voorstel van de regeering werden ver volgens benoemd tot leden der directie de heer en: C. van Lennep, secretaris van den Nederlandschen Tunbouwraad te 's-Gra- venhage; Joh. G. Heijl te Bloemen daal; K. F. Huysinga, oud-directeur van bierbrouwerijén te 's-GravenhageA. den Arend, directeur van het Rijks Centraal Administratiekantoor voor levensmiddelen te 'sGravenhage; j. L. La Gro te 's Gravemhoge, laatstgenoemde met de speciale bedoeling dat hij in de Directie zal vertegenwoordigen de finantiëete aange legenheden. Medegedeeld werd, dat déze vijf personen niet In dien handel zijn en ten overvloede ver klaard hebben, voor zoover noodig, zich ge heel daaruit te zullen terugtrekken. Op voorstel der regeering werd benoemd tot voorzitter van den raad1 van commissaris sen en van de gu'e.egeerdc Commissie de neer S. de Graaff, oud-directeur van binnen landsch bestuur in Ned.-Ind'ië. Dientengevol ge zal de groep Indische belangen nog twee commissarissen1 hebben aan te wijzen. De overige leden van den' raad van commis sarissen en van de gedelegeerde commissie zullen worden benoemd binnen een maand na de oprichting. Nog verklaarde de minister het wenscfae- UJk te achten naast het hoofdkantoor in Oen Haag, bijkantoren op te richten, in de eerste plaats te Amsterdam en1 Rotterdam en ver moedelijk ook in het noorden en in het uiter ste zuiden. BWNIKLABID. PROF. HUGO DE VRIES 70 JAAR. Prof. Hugo de Vries zal 16 Februari 1918 zijn 70ste jaar bereikt hebben en houdt dan wettelijk op hoogleeraar aan de Amsterdam sdie universiteit te zijn. Om hen op waardige Wijze te huldigen, heeft zich een commissie gevormd met den burgemeester van Amsterdam als eere-voor- zitter aan het hoofd, en verder bestaande uit meer dan 60 vooraanstaande personen op wetenschappelijk-, cultuur- en landbouwge bied. Het doel dter commissie is niet alleen' een huldiging op den gedenkdag zeiven, doch tevens die herinnering aan die Vries voor het nageslacht te bewaren in zijn werken en zijn beeltenis. Zij wenscht dit te doen door: le. het uitgeven in boekvorm van de ver zamelde wetenschappelijke verhandelingen van de Vries, voor zoover deze niet als afzon derlijke boeken verschenen, maar verspreid zijn in tal van binnen- en buitenlandsche tijdschriften, die nu reedia dikwijls moeilijk te verkrijgen zijn 2e. het doen vervaardigen van een geschil derd portret, door een eter grootste kunste naars of kunstenaressen van ons land en- met bestemming voor de senaatskamer van de Universiteit van Amsterdam. DE EXPORT-CENTRALE. Over de oprichtingsvergadering van de export-centrale, waarvan wij in een déél on zer vorige oplaag reeds iets mededeelden, wordt nog gemeld, dat de minister zei, dm het kapitaal van vijf mil'hoen ruim overtee- kend was. De concept-statuten werden met enkele wij zigingen, hoofdzakelijk van redactioneelen aard, goedgekeurd. De minister merkte verder op, dat uit den aard der zaak aan aandeelhouderszou wor den overgelaten' die commissarissen te kiezen, doch dat de regeer ing het wenschelijk achtte, Gemengd nieuws. PRIJSVRAAG VOOR LEERLINGEN H. B. S. Hét hoofdbestuur van „Onze Vloot" heeft een prijsvraag uitgeschreven voor de leerlin gen der twee hoogste klassen' der Hoogere Btrji|| - sia Handelsscholen, se der Hoogere Burgerschool. IDe deelnemers moeten de vraag beantwoorden: „Waarom heeft Nederland oen oorlogsmarine noodig?" BURGEMEESTER TER LAAN BLIJFT. Te Zaandam deed in de laatste dagen een gerucht hardnekkig de ronde volgens hetwelk burgemeester Terlaan ontslag uit zijn betrek king zou hebben gevraagd, op grond, dat hij zich niet zou kunnen vereenigen' met de finan- cieele politiek der soc.-dem. raadsmeerderheid en dientengevolge niet langer de verantwoor delijkheid van den finantieelen toestand der gemeente zou kunnen dragen. Zelfs werd me degedeeld dat hem het gevraagd ontslag zou zijn geweigerd en dat hij toen ontslag zou hebben genomen. Tegenover een correspondent van het Hbld. heeft de heer Ter laan thans zeer beslist ont kend ontslag te hebben gevraagd of er zelfs aan te hebben gedacht en noemde het gerucht een allerdwaast verzinsel. GEBREK AAN GRONDSTOFFEN. Aan de Ned. Planienboterfabriek te Am sterdam zijn wegens gebrek aan grondstoffen tegen 28 Óct. de werklieden' dar afd. „Per- serii" (plm 100 man) ontslagen. Zij zullen gedurende twaalTweken de helft van het loon ontvangen. De andere afdeelingen hebben voorloopig nog werk genoeg, zoodat binnen afziienbaren tijd geen verdere stopzetting is te verwachten: OVERTREDINO DISTRIBUTIE WET. De levensmiddelenvoorziening te Leeu warden heeft, geassisteerd door de politie, in pakhuizen in bezit genomen: 10.000 K.g. stijfsel, 8400 stukken Kwatta-chocolade, 10.000 pakjes lucifers, 3000 reepjes chocolade, 1000 K.g. poeder-cacao, 2000 Kg. maiypria, 10 kisten gecondenseerde melk, 30 pond kof- fieboonen, 19.900 dubbele stukken harde zeep, 13 pakjes cacao en 7 kisten cacao Deze goederen zullen onder de winkeliers worden verkocht. HOOG WATER. De polder Durgerda mmerdie is onderge- loopendit is de derde keer in zes jaar. Door liet aanbrengen van kistdammen konden de boeren van de Noordmeer hun polder nog behouden. Van Rotterdam tot Delft staan- vele lande rijen onder water. Het vee moet voor het grootste deel worden gestald. De Reest (Drente) is buiten hare oevers ge treden, vele landerijen zijn overstroomd. De aardappelakkers en late groenten lijden erg. DE VRIJSPRAAK VAN DEN HEER SCHRöDER. De Tel. schrijft over het vrijsprekend von nis van het gerechtehof te 's Hcrtogenbosch, gewezen tegen dén heer J. C. Schröder, het volgende Wij verheugen ons natuurlijk ten zeerste in deze uitspraak en wenschen in de eerste plaats er onzen hoofdredacteur geluk mee, al moge het feit, dat hij geen' ommeganck meer behoeft te doen in de zalen' van het Néder- landsche recht een' ietwat vreemde leegte brengen'. Maar boven dit persoonlijk belang uit gaat het verblijdend feit, dat de hardnek kige vervolging in de Haagsche regeerings- bureaux op touw goseli, ondanks twee vrijspra ken, ten slotte eindigde met de definitieve vrij spraak door het Hof in den Bosch, waar al leen het recht motief van uitspraak werd en geen neven-overwegingen. Hoezeer steekt hierbij' af de houding van het Hof in Den Haag, dat, levend in de sfeer der regeeringskringen, blijkbaar de kracht miste zich daaraan te ontrukken. Mr. Kappeyne, aan wien wij eh ook aan mr. Van Gijgch hulde brengen voor him energieke en beleidvolle verdediging, heeft in zijn schit terend pleidooi voor het Hof in Den Bosch ge sproken over „de begrafenis van deze vervol ging". Laat ons hopen, dat meteen en voor goed begraven is alle lust tot vervolging van journalisten, niet omdat ze zich aan overtre ding van een bepaling van ons wetboek van strafrecht schuldig maken, maar omdat ze meeningen verkondigen onwelgevallig in be paalde Haagsdie kringen, waar men van de waarde en beteebenis der vrije meeoingsui- ting nóg niet het juiste besef blijkt te hebben, PERMANENTE COMMISSIE IN ZAKE CRISISMAATREGELEN. Te Utrecht is een vergadering gehouden van de permanente commissie in zake crisis maatregelen gevormd uit de Christelijke Roomsen-Katholieke arbeiders-organisatie, met vertegenwoordigers dier plaatselijke veree- nigingen en commissies. Aanwezig waren vertegenwoordigers van organisaties met 168.000 leden. Mede waren ter vergadering dé Kamerleden Duymaer van Twist, baron Van Wijnbergen; Gerretsen en Beumer, zoomede prof. Slotemaker de Bruy- ne. De voorzitter, de heer C. Smeek, deelde mede, dat de regeering ernstig overweegt hei öroodrantsoen van 11 dagen tetug te bren gen op 9 dagen, in verband met de vermen ging met aardappelenmeel. Spr verwacht een algemeene rijksregeling in zake brandstoffen. Van kindervoedingsarti- kelen,rijst en dergelijke zijn de voorraden in ons land beperkt. Evenwel zal men hiervoor >age prijzen nastreven. De vraag om bijslag op natuurboter zal zeker niet ingewilligd worden. Maar er moet in ieder geval vet ko men, ook vooral braadvet. In zake klceding verwacht men resultaten van. de besprekingen, die men met den minister heeft gehad. Kinderen moeten inderdaad koffie of thee, in ieder geval warm drinken hebben. IDe hoe veelheid petroleum is zeer beperkt in het land, doch prijsverlaging of bijslag schijnt niet ongewettigd Terugkeerende tot de brandstoffen, zeide spr., dat de rijkskolendistributie vasthoudt aan het inderdaad minimale rantsoen van 12 H.L., om een reserve te kunnen kweeken voor een eventueel ertra strengen winter. Komt die, dan zal er bij de extra-toebedeeling ongetwij feld met de samenstelling der gezinnen, met de behuizing gerekend worden, ondanks de moeilijkheden van zulke regelingen. De turf- prijzen worden waarschijnlijk inderdaad op gejaagd. Een nog erger kwaad is, dat er in de veenstreken groote massa's turf opgesta peld' liggen, die door de slechte distributie de verbruikers niet bereiken. De heer Duymaer van Twist meende, dat men van de zijde der regeering hier aanwezig had moeten zijn om het levende woord der arbeidersklachten te hooren. In de petroleum- kwestie is de fout dat in den prijs van 44 cent zeker 16 tot 17 cent administratiekosten zit ten in .dit artikel diendén die kosten doen het rijk gedragen te worden. De voorzitter deelde mede, dat er zijn ver tegenwoordigd organisaties met een geza menlijk ledental van 168.600 arbeiders. Ten slotte werd een motie aangenomen in den zin van het gesprokene FAILLISSEMENTEN IN NEDER LAND. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Go's Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloo- pen week, eindigende 13 October, in Neder land uitgesproken 13 faillissementen tegen 24 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en1 met 13 October 1917 711 faillissementen tegenover 845 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. DE DISTRIBUTIEKOSTEN. Door den Raad van State zijn verzonden twee wetsontwerpen suppletoire landbouw- begrooting, waarbij voor de levensmiddelen verstrekking over het loopende dienstjaar nog 40 millioen gulden worden aangevraagd, en voor hét eerste half jaar van 1918 nog 130 millioen. PUNTDICHT urr HET „HBLD." onathan weigert zijn vriend' het brood. .ooft hem zijn schepen en knijpt hem oöod. Kent 'daar de wereld een voorbeeld van? David verloochend dloor Jonathan. DE TILBUROSCHE KWESTIE. Het bestuur der vereeniging van'Tilburg- sche Fabrikanten heeft aan de besturen der arbeidersorganisaties „St. Lambertus" en „De Eendracht" medegedeeld, dat, indien dé ge dane aankondiging der staking bij de firma's Mutsaers en Zn. en Swagemakers Bogaers op heden Dinsdag 16 October van avond vóór zes uur niet is ingetrokken, morgen' Woens dag op allé fabrieken1 dé omtslagbilletten zul len worden uitgereikt. Er dreigt dus een al gemeene uitsluiting. KORTE BERICHTEN. De Tel. spreekt uit gezaghebbendé bron het bericht tegen, dat de vaart van Nederland- sche schepen van ons land op Engeland' zou zijn stopgezet. De door de mijnontploffingen te West- kapelle veroorzaakte schade is door militai ren opgenomen. Zij bedraagt ongeveer 300. De krijgsraad te Arnhem heeft den kor poraal van het Belgische Leger (geïnterneer de), beschuldigd' van moord op een 6-jarig meisje te Harderwijk, vrijgesproken, doch zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht gelast voor den tijd van ten hoogste een jaar B en W. van Hilversum vragen van den raad een crediet van 2000, om een bijslag van 22 cent te kunnen geven op petroleum voor hen, die een inkomen hebben van bene den 1000. Deze menschen zouden dan 22 cent voor een liter moeten betalen. De afd. Gouda van de S D A P. had den raad dier gemeente om een toeslag op pe troleum verzocht. De raad heeft nu besloten den minister om een flinken toeslag te vragen voor arbeiders en daarmee gelijk gesteidm Een manufacturier te Leiden is voor een waarde van 700 opgelicht door een chauf feur, die goederen' op zicht haaldte, naar hij voorgaf voor een familie te üegstgeest. By onderzoek bleek zij geen opdracht te hebben gegeven. In Gouda is het verboden tot 8 uur des avonds (des Zaterdags 10 uur) meer rlan de helft van het aantal aanwezige lampen te manden. Na 8 uur één lamp. Op de spoorlijn Hilversum'Baam is het lijk gevonden van een Nederlandsch sol daat uit Loenen (Veluwe). Zijn hond lag, eveneens dood, op eenigen afstand De klinkers aan de Nederlandsche Fa briek te Amsterdam hebben het werk gestaakt als gevolg van het ontslag van 5 metaalbe werkers, die loonsverhooging hadden ge vraagd en waarvan één, toen de directie hem een onderhoud weigerde, toéh op het kantoor was gekomen. Te Huume (gem. Wierden) is de wo ning van een landbouwer-spoorwegarbeider afgebrand. Behalve de oogst en dé inboedel ging ook nog een bedrag van 500 aan zil ver en papier verloren'. De verkoop, aflevering en het vervoer van terpentijn ,in hoeveelheden boven 1 kilo is verboden. De kantonrechter te Middelburg heeft een smid aldaar, wegens het- onbevoegd' uitoe fenen van de geneeskunde, veroordeeld tot 100 boete subs, een maand hechtenis. Het O. M. bij de Haarlemsche rechtbank eischte tegen twee Duitechers en een Amster dammer wegens inbraak in een villa te Over- veen, respectievelijk 2% jaar, ly, jaar en 2 jaar gevangenisstraf, met bevel tot onmid dellijke inhechtenisneming. Zaterdagnamiddag is "te Tilburg de bliksem geslagen in het telegrafisch net, waardoor 50 pet. dér aansluitingen in het ongereede gekomen zijn. Eveneens werd het uurwerk van de Groote Kerk op 't Hei'ke ge troffen. Prins Hendrik heeft een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Oostenrijksch-Hon- ^aarsche schilders in het Stedelijk Museu;. te Amsterdam. Een smokkelaar uil 's Fkerenberg is overleden tengevolge var een bij een smokkeir partij ontvangen schot van een kommies. De stellingscomnxandant heeft het kap pen van houtgewas in de gemeente Texel ver boden. Het O. M. bij de rechtbank te Assen eischte tegen den kassier van de Boerenleen bank te Smilde, thans gedetineerd, wegens verduistering en valschheid in geschrifte 3 jaar gevangenisstraf. Ter besparing van brandstoffen zullen de openbare scholen te Delft des Zaterdags worfen gesloten. De heer L. J. Kikkert te den Burg (Texel) herdenkt 1 November a.s. zijn 40-jari- ge werkzaamheid bij het onderwijs. Hij was daarvan 37 jaar in genoemde gemeente. In de godsdienstoefening op 31 October, bij gelegenheid van de herdenking der Kerk hervorming, zal een zangkoor eenige liederen laten hooren, en in de Herv. Kerk te Stompe- toren wordt de predikatie op den Zonaag daarop volgende, afgewisseld door een paar extra nummers, te geven door den organist, o. a„De Hugenoten" van Meijerbeer. De champagne-fabrikant A. B., uit Santpoort, is wegens het schrijven van een dreigbrief dbor ae Plaarlemsche rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf; zijn gevangenhouding werd gelast. De uitvoer van inmaakpotten en derge lijk geglazuurd aardewerk, dat voor inmaak kan worden gebezigd, is verboden. De broodkaart voor de 30ste week loopt van 16 tot en met 26 October. De Nederlander Van Hof, die hier zeep kocht voor 90 cent en in Duisrwrg (Duitsch- land verkocht voor 1.92, is door het sche pengerecht aldaar veroordeeld tot 4 maalir gevangenisstraf en 60 boete. Er zij aan herinnerd, dat van heden af beschuit alleen op bons dér wittebroodkaart mag worden verkocht. Het gewicht aan be schuit, dat op een bon moet worden' geleverd), bedraagt van het broodgewicht op de bon aangegeven. G ETO RPILLE E RD. PARIJS, 15 Oct. Off (V. D.) De Fran sche stoomboot Médie is 23 Sept. in de Middellandsche Zee getorpillaerd, 250 per sonen worden vermist. Er bevonden zich 659 passagiers aan boord, waaronder troe pen uit Algiers. VREDESOERUCHTEN. LONDEN, 15 Od. Naar de Morning Post uit Athene verneemt, acht men daar In goed ingelichte diplomatieke kringen den vrede zeer aanstaande. Te Athene rijn betrouwbare berichten ontvangen volgens welke In den loop van dé volgende week minder onaannemelijke vredesvoorstellen van Duitachlnnd rijn te wachten. VEDKBLAND. DOORVOER ZAND EN ORINT. AMSTERDAM, 16 Oct. De Tel. meldt uit Londen: Uit gezaghebbende bron wordt mij me degedeeld, dat de Britsche regeering volko men geneizd is de kwestie van doorvoer van zand en grint en metaalafval door Holland naar België aan arbitrage te on derwerpen, indien tijdens de onderhande ling de doorvoer wordt stopgezet. Verder wordt mij medegedeeld, dat d'e Belgische en Fransche regeeringen in deze gezaam- lijk met de Britsche optreden en dat zij instemmen met de beperking van het ge bruik der Britsche kabels voor handelstele grammen totdat tegemoet zal zijn gekomen aan wat de geallieerdén als ernstige grie ven beschouwen). STEENKOOL UIT DUITSCHLAND. ZEVENAAR, 15 Oct. Hedenmorgen rijn hier dé eerste wagonladingen steenkool uit Duitschland gepasseerd. VERGOEDING KOSTWINNERSCHAP. AMSTERDAM, 15 Oct. Naar Wij verne men zijn bij het Ministerie van Oorlog plannen in voorbereiding om de vergoe ding voor kostwinnerschap van 2 op 3 te stellen. mmm HBB

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2