DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. donderdag 245 H#T?^ord en negentiende Jaargang 191? UoimiieitspiDi Ml ToarotttietamiB p. 8 mmito l1JH.ti.p.pofl 11.10. BmHsmMiro 5 al MwMert» tS cl. p. rogtl «nrete» letters taai pfpstsratate. Bi. li 1.1. Boel- «n BandeUdnikkirtl dims. Coaler i li, rdam 8 8, Tal. 3. 18 OCTOBER. N EDJlRLiiND. ALKMAAR, 18 October. De krijgsverrichtingen in de Oostzee wor den voortgezet. Het valt natuurlijk nog niet te zeggen, waartoe deze nieuwe actie zal lei den. De Fransche Humanité wijst zelfs „de angstwekkende mogelijkheid", dat de sche boycot zullen komen, die het het meest vreest. Wanneer het de overtuiging kan krij gen, dat de geallieerden het dergelijke econo mische voorwaarden zullen opleggen is het in het geheel niet onwaarschijnlijk, dat het Duitsche zeemacht in de Finsche golf zal bin nendringen om de Russische vloot te vernieti gen en de vraag is reeds gesteld^ o! Engeland zich geroepen zal gevoelen, zijn vloot hier te wagen om Rusland verlichting te brengen. Zoover is het echter nog niet Voorloopig wikkelt de operatie zich op kleinere schaal af. De Duitschers hebben de verbinding tu6r schen de eilanden Oesel en Mohn verbroken, Duitsche oorlogsschepen zijn de golf van Rir ga binnengedrongen, Duitsche Luchtschepen hebben de haven Pemau bebomd. Tot dusver re verricht het kleine materiaal, onder dek king van het geschut der grootste slagsche pen, voornamelijk het werk. Verliezen van be- teekenis zijn ter zee door geen van beide par tijen geleden. HoogBtens zijn er eenige torpe dobooten gezonken of beschadigd. De com mandant van de Russische Oostzeevloot roemt de energie, de kracht, het zeker schot en den geest der bemanning van de Russische kanonneer- en torpedobooten, die aan den strijd deelnamen. Op de grootere schepen schijnt de geest minder goed te zijn. Op de hoofdmacht moet het politiek gehaspel voortduren. Trouwens ook op het vaste land is dit het gevaL De bolsjewikl hebben volgens telegrammen uit St Petersburg aan het Italiaansche blad Secoio den oorlog ver klaard aan het nieuwe kabinet-Kerenski en er zijn reeds algemeene stakingen en betoogin gen in Moskou in voorbereiding. Naar de Times uit Odessa verneemt, zijn er in Bessa- rabië, Zuid-West Rusland, ernstige onlusten uitgebroken, in verschillende districten zijn proeTooms (J°den-vervolgingen) voorgeko men, in eenige steden leidde het gebrek aan voedsel tot het uitbreken van hevige troebe len. En volgens het Daily News betoogt de be kende schrijver Maxim Gorki in zijn blad, dat het tegenwoordige oogenblik bijzonder gun stig is voor vredesonderhandelingen, omdat alle mogendheden, behalve Engeland, uitge put zijn. Te Parijs heeft men het thans zeqr druk over pogingen van Duitschland om Frankrijk over de vredesmogelijkheid te polsen. In de kamerzitting van Vrijdag moet de minister van buitenlandsche zaken, de heer Ribot, heb ben verklaard, dat de Duitsche regeermg Frankrijk door bemiddeling van een Fransch staatsman tegen tegemoetkomingen ten aan zien van Elzas-Lotharingen een afzonderlij ken vrede heeft voorgesteld. De oude heer de zijn toon in bet publiek over Elzas-Lotharin- gen geheel en al zal wijzigen. De heer Hervé ziet in dat „praten" dan ook volstrekt geen bezwaar, onder voorwaar de echter, dat de bondgenooten op de hoogte worden gehouden. Of er nu inderdaad reeds .gepraat" is, of dat men spoedig eens zal beproeven aan het praten te komen? Clémenceau deelt dit mede, maar hij voegt er j aanbiedt, geopend ia. VARIA. DE DUITSCHE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE PARTIJ. Volgens de „Varwirts" stonden de debat ten op het congres te Würzburg Dinsdag in hetzelfde teeken als die van den eersten dag. Er zijn geen sociaal-democraten, die niet in zien, dat er een eensgezinde politieke en eco nomische organisatie noodig is, maar over de middelen om daartoe te geraken, loopen de meeningen uiteen. Men make zien echter geen illusies over de uitwerking van partijbe- sluiten bij de onafhankelijken. Bij deze groep werkt nog veel blind fanatisme tegen het stre ven der proletarische massa's naar eensge zindheid en dat moet eerst uitwoeden. Des middags trad de heer David op tegen hen die de oorlogseredieten willen weigeren, trad zeer scherp op tegen de al-Duitschers en sprak onder algemeene instemming over de tegenwoordige regeeringscrisis. Hij besloot zijn redevoering met een verheerlijking van de doeleinden van het socialisme en de demo cratie. Misschien worden de genomen besluiten door onze tegenstandera als een bewijs van zwakte opgevat, doch dat Iaat ons even onbe wogen als wanneer de buitenlandsche oor- logshetzers het Duitsche vredesaanbod be schouwen als een voorbode van de naderen de militaire ineenstorting van Duitschland. I> „VorwSrts" schrijft voorts een artikel over het socialistencongres, onder den titel: „De hand ligt open". Het blad zegt: Met elementaire traent wordt steeds meer op den voorgrond gesteld, dat eenheid absoluut noo dig-is. Slechts in gesloten gelederen kan de arbeidersklasse voor haar toekomst zorgen. Deze overtuiging is met een zoo overweldi gende meerderheid uitgesproken, dat enkele afwijkende stemmen in het geheel niets be- teekenen. Het was het oude solidariteitsge voel, dat tot uitdrukking kwam. Toch heb ben de debatten een. bitteren nasmaak achter gelaten. Het was immers slechts de eene zij de, die sprak en dadelijk was men bezorgd wat de andere zou antwoorden. Een redenaar heeft reeds het schrikbeeld afgeschilderd dat zou komen, indien de beide socialistische partijen in de a.s. Rijksdag-verkiezingen te genover elkaar zouden staan. Iedere echte so cialist meent, dat daarvan geen sprake zal mogen zijn en daarom heeft de Würzburger partijdag gelijk gehad toen hij zich bereid verklaarde, de geschillen bij te leggen. Wij kunnen zeggen, dat de hand, die den vrede Verder zei hij nog, naar Stockholm te zullen terugkeeren, zoodra het Lloyd George, Ribot en Sonnino gelegen komt. De president van de Portngeesche repn- j bliek is gisteren te Londen aangekomen. Van koning George ontvingen het Brlt- sche roode kruis en de orde van St. lohn een waardeerend telegram. De koninklijke familie schonk een som van 170.000, terwijl het Amerikaansche Roode Kruis een som van 2.4 millioen schonk. De Australische scheepvaart en handel zijn sedert eenigen tijd onderbroken. Wegens een geschil der vfereenigde scheepseigenaren met de vakvereeniging van matrozen, gingen de laatsten over tot staking. In één maand keurde de Laiksche keu ringsdienst 64 van de 84 monsters levensmid delen. af. Niet minder dan 4855 pakken z.g. pannekoekenmee' en erwtenmeel moesten worden afgekeurd. De Afgevaardigden van de vrijzinnige volkspartij dienden bij het Pruisische kuis van afgevaardigden een voorstel In tot een wetsontwerp, waarin den in de staatsbedrij ven werkzamen arbeiders, medézeggingschap wordt verleend bij de regeling hunner ar beidsvoorwaarden. Wegens gebrek aan paarden heeft men in een plaatsje in België lichte lijkwagentjes gemaakt, die door menschen kunnen worden getrokken. Zij kunnen ook op die tramsporen rijden. 'Het tekort aan verschillende goederen vestigt de aandacht der Engelsche pers op nieuw op het vraagstuk dér levensmiddelen- voorziening. De Daily Mail dringt aan op een onmiddellijke gedwongen rantsoeneering. Indien het gevaar der onderzeeërs volkomen te boven is gekomen, zal er nog een tekort aan levensmiddelen zijü De Italiaansche socialist Enrico Ferri heeft zich bij- de groep der 47 aangesloten en zal to de kamer eischen dat de regeering in overeenstemming met de bondgenooten een vredesactie in zal leidén, die geschikt is een spoedig einde aan de oorlog te brengen. Eenige Fransche bissckoppen en kardi naals moeten zich op verlangen van den Paus naar het Vaticaaa begeven nebben. Een bewijs van de duurte van schoenen en laarzen in Engeland is zeker wel, dat thans voor het repareeren van schoenen in Londen niet rolr kj dan 6 wordt '~ereken>3- De autofabrikant Ford, de bekende ex- pacifistische propagandist, teeken.de voor 1234 millioen gulden op de oorlogsleening in, de Ford 'Motor Cy voor een evengroot bedrag, terwijl twee Nieuw-Yorksche banken voor 100 millioen inteekendlen. Er zal te Londen een internationale commissie gevormd worden om toezicht te houden op de hoeveelheden suiker die Enge land naar Frankrijk, en-Italië zendt. Biji het bezoek van den Duitschen keizer aan Konstaniinopel, had deze o.a. een onder houd met den Sultan, den Kroonprinses en Enver pasja. Ook bracht hij een bezoek aan de graven van Maarschalk van der Goltz en Freiken von Wangenheim. Op 18 dezer treden in Duitschland ver hoogde tarieven voor de sneltreinen en andere bepalingen, Btrekkende tot beperking van het vervoer van reizigers, in werking. Aan een tusschentijdsche verkiezing in Engeland wordt deelgenomen door een poli tieke groep van negers mannen, die zich de aai; h e dat de- minister dit uit het verslag EEN AANV AI OP ESSEN? De „Daily Chronicle" verneemt uit Parijs: De fabrieken van Krupp te Essen zijn voor de tweede maal door een rranschen vlieger be stookt De vlieger, sergeant Luc Jardin, moest op den terugweg in Zwitserland lan den, waar hij nu geïnterneerd is. In een brief aan den bevelvoerenden offi cier verhaalt hij dat hij, nadat hij Nancy om 8 uur 45 verlaten had, om 10 uur 35 dén Rijn overstak en om 11 uur 40 tien bommen óp gendheid een volkomen bevredigende oplosr Ej^^van^o^^reto neg^ mist en wind, te kampen, en toen hij tot 1500 d ue.ii uiica schrappen na een .innige woor denwisseling met een op den voorgrond tre dend kamerlid. De heer Clémenceau verlangt nadere inlichtingen. De Matin bevat thans, naar aanleiding van een Duitsche ontkenning van de mededeeling van den heer Ribot nadere bijzonderheden. Het blad zegt, dat Duitschland aan Engeland door tusschenkomst van een neutrale rau sing van de Belgische kwestie heeft aangebo den met de mededeeling, dat de Elzaa-Lotha- ringsche kwestie gemakkelijk met Frankrijk geregeld zou kinnen worden, dat de heer Lu cius, Duitsch gezant te Stockholm, aan Rusr land heeft laten verzoeken de eischen vast te stellen, terwijl hij welwillend daaraan toevoegde, dat Frankrijk en Engeland bereid waren tot een afzonderlijken vrede, dat een j voet van den grond af daalde, werd hij door afweergeschut beschoten. Hij steeg weer snel hooger. Toen hij boven bergen kwam, dacht hij in de Vogezen bij Altkirdi te zijn. Hij be sloot daarom te landen, meenendé dat hij In Frankrijk was. Door een dichten mist kwam zijn vliegtuig in botsing met een boom en vloog in brand, maar Eij landde 's ochtends om vijf uur behouden en liep naar ijnve bord en een ge- v bouw.'waar lichten brandden. Tot zijn verba diplomaat, die gemachtigd was door de ziQg o^ch uithangl handteekeningen van keizer en rijkskanselier, - - - aan Frankrijk had voorgesteld1 in verbinding te treden op Zwitsersch gebied. Over deze zaken moet in comité-generaal meende dat "hij verloren was. Een boer die voorbij kwam, vertelde hem dat hij in Zwit serland, 5 K.M. van de Duitsche grens, was. Jardin had Essen uit eigen beweging be- waakzamén noemen De kiesieus is: bombar deer Duitschland en zuiver de politiek. Ze moeten, beloven gedurende zeven jaar geen eeibewiju oi ^ouoemkig tot een openbaar ambt te zullen aanvaarden, leider is de vlieger afgevaardigde Pemiberton Briiling. Bij de opening van een tentoonstelling van foüfs over de verwoestingen in België te Florence gehouden, iheld de Italiaansche minister van justitie een rede, waarin hii de heldhaftigheid van het Belgische voUi prees en verzekerde, dat de geallieerden zul len volhouden, tot zij een rechtvaardigen vre de hébben bevochten. De Vereenigde Staten zullen worden vertegenwoordigd op de a.s. conferentie der geallieerden te Parijs. Men gelooft, dat alle militaire en marine-vraagstukken' door de vertegenwoordigers der Vereenigde Staten met de geallieerden zullen worden besproken en dat de politiek tusschen de geallieerden zal wonden geregeld, om volkomen overeen stemming te verkrijgen tusschen de naties, die 'tegen de Duitschers strijden. De nationale Vereeniging van hoofd redacteuren in Rusland heeft een besluit uit gevaardigd, waarin geprotesteerd wordt te gen de onderdrukking, waaraan de pers bloot staat vanwege de plaatselijke democratisch organisaties. 100-tal personen, werden op de hoofdcentra der cultures commissiën benoemd, die, wan neer het geval zich voordeed, de belangen der cultures zouden kunnen behartigen en bij het gouvernement van Nederlandsch-Indië voor staan en de ondernemingen van advies kun nen dienen omtrent alle maatregelen, noodig om de zaken' gaande te houden. BESCHUIT OP BROODBONS. In verband met de bepaling, dat met in gang van 16 dezer geen beschuit mag worden verkocht anders dan tegen ontvangst van broodbons, is te Utrecht een vergadering ge houden van erkende beschuitfabrikanten. Een commissie werd benoemd^ uit elke pro vincie één vertegenwoordiger, die voor de be langen van de beschuitfabrikanten en de fabrikanten met gemengde zaken zal ijveren. Vertegenwoordigers uit Limburg en Zee land zullen nog moeten worden aangewezen. Een motie werd aangenomen, waarin ge protesteerd wordt tegen den maatregel, „aan gezien zij (de beschuitfabrikanten hunne za ken wel moeten sluiten en him personeel plm. 2000 man, wel moeten bedanken." De motie zal aan den minister en het cen traal broodkantoor worden doorgezonden ONS DAGELIJKSCH BROOD. iDe zoo zeer uitelkaar loopende meeningen van den heer dr. Wijnhausen en de Vereeni ging van Nederlandsche Maagdarmartsen over ons brood ten opzichte van maaglijders, waren het Hbl. aanleiding om eenige deskun digen naar hunne meening te vragen. IDe heer dr. J. J. Halhertsma, de bekende Amsterdamsche dokter voor spijsvertering- en stofwisselingsziekten, zei om.: „Het brood, het wittebrood in zijn tegen woordige samenstelling heb ik, wetenschappe lijk gesproken, niet als alleenige oorzaak voor maag-darmptiënten kunnen aanspreken. Som mige patiënten kwamen eerst klagen, nadat zij .zonder baat het brood hadden weggelaten; anderen héb ik zelf het brood verboden, maar kreeg geen duidelijke, spoedige verbetering. Er spelen in de behandeling zooveel andere factoren een rol, dat ik in mijn gevallen niet het brood alleen kon beschuldigen. Ook ge vallen van accute darmcatarrh, die betrekke lijk snel weer verdwenen, héb ik weer zonder schade een beperkt wittebrood-gebruik toege staan, DMr ,Q v"?+ brood dus niet d° ^gent- provocateur. Maar met dit alles is niet gezegd, dat ik het brood zoo best vind Den eersten dag gaat het nog goed, maar daarna is het vrij onge nietbaar, en onsmakelijk voedsel is al niet ge zond, want „wat niet vleit, niet gedijt", en voor nerveuse menschen, dié toch al geen eet lust hebben, is dat grauw-bruine brood geen prettig gezicht. Het zit niet alleen in die 510 pet. zemelen In het wittebrood, en de donkere kleur, veroorzaakt door het rogge meel; maar In dezen tijd van schaarschte is men waarlijk niet zeker van behoorlijk mate riaal. Op gevaar van soms mis te tasten, moet de overheid zorgen, dat geen bedorven noch schimmelend koren of meel worden verwerkt, want gelijk het hooge zemeiengehalte In het brood niet lang straffeloos bij gevoelige of zieke verteringswerktuigen kan gebruikt wor den, 1b het gebruik van uit genoemd meel gebakken brood een aanleiding tot nog groo- ter kwaad. Ook het gevaar voor vervalschingen met gips, riet en andere, uiterst fijn gemalen poe ders, moet in dezen tijd van duurte en ediaarschte goed' onder de oogeu gezien wor den, en den overtreders, als (benadeelaars van de volksgezondheid tem voordeele van eigen |>ortemonnaie, strenge straffen worden opge- ^Het inbrengen van bollemmeel in het me lange geeft een ziet, blank witbrood. Het be treflende meel zal wel in samenstelling over eenkomen met het aardappelmeel en mag der halve niet boven het percentage voorkomen. De afnemers en gebruikers van het heden- daagsche brood moeten nauwlettend acht ge ven op smaak, kleur en reu kvan het brood. Voor maag1- en dannlijdera in volle ui' breidhetd, en die zijn er veel, is het zemel' brood een voortdurend lrritament En wat nu de vraag betreft, of ik meen, dat door de maag-darm lijders een kleiner kwan tum, maar da nvol-tarwebloembrood moest verkrijgbaar zijn? Ja; maar daarvoor zoo noodig wezen een attest van den huisarts of specialis, of beter nog van beiden. dige brood absoluut schadelijk voor zeer veel menschenniet alleen voor hen, die een zwak ke digestie hebben, maar ook voor die te voren nooit eenigen last hebben ge van maagstoomissen. Met buitengewone be langstelling, maar met nog grooter bevreem ding heeft spreker nota genomen van de uit spraak van de Maag-darm Artsen-Vereeni- ging. Met bevreemding, omdat acute maag- en darmstoomissen immers niet terstond door den specialist worden- behandeld, maar bij de medici, die de algemeene praktijk uitoefenen, terechtkomen. Spreker zou willen vragen: Hebben de heeren bij die categorie van dok toren wel grondig navraag gedaan naar de talrijke gevallen van ernstige dispeptische stoornissen, welke in den laatsten tijd zoo bij zonder groot zijn? Zóó groot, dat dagelijks een aantal patiënten moet worden behandeld voor maag- en darmstoomissen. In het bij zonder maakt spreker gewag van de toene ming van acute dikdam-catarrh. iDr. Menko heeft bovendien, onder den in vloed van het gebruik van het tegenwoordige brood, de bij vele pattiënten reeds bestaande maag-darmafwijkingen zien verergeren en hij begrijpt niet, dat dé regeering er ook maar het geringste bezwaar tegen zou kunnen heb ben, als dén maaglijders een verminderd rant soen en dan alleen van zuiver tarwemeel, zou kunnen worden toegestaan Spr. acht het zelf» een absolute eiach, dat de regeering daarin voorziet. Dr. C. A. L. Rademaker, onderschreef vol komen, wat dr. Wijnhausen in deze, voor dia beteslijders zoo moeilijke, zaak mededeelde. De min- en- onvermogende diabeteslijders zijn er thans slechter dan ooit aan toe, en zelfa beter gesitueerde diabetici raken onder voed. Het ligt dan ook zeer zeker op den van onze Regeering om zoo spoedig rnogelS in dit euvel te voorzien." Ook dr. S. de Lange acht het noodig, dat voor de suikerzieken zoodra mogelijk wordt gezorgd. Wat het gewone brood betreft, was net dezen medicus opgevallen, dat dit brood in zn huidige samenstelling in de steden van mmedre kwaliteit blijkt te zijn dan buiten. Dat een groote serie menschen speciaal met het bruinbrood enorme moeilijkheden onder vindt, blijkt dezen medicus dagelijks in zijn praktijk. Van een aantal medici, waaronder ook spe cialisten op ander gebied de^. ge neeskunde en die om deze reden hun meening niet als „deskundige" wilden geven, vernam het Hbl., dat zij persoon lijk, of hunne zinnen, net slachtoffer zijn geworden van gebruik van het, naar hun meening absoluut ondeugdelijke, brood. Prof. dr. E. C. van Leeraum, wien ten slot te naar zijn meening gevraagd werd over de wenschelijkheid van het verstrekken yan ge makkelijk verteerbaar en zuiver voedsel voor zieken en maag- en ingewandslijdere, in het bijzonder en bovendien van geschikt voedsel voor diabetici, vindt deze zaak zóó vanzelf sprekend, dat hij niet begrijpt, dat iemand daaromtrent nog een andere meening Iran koesteren. HET BROODRANTSOEN. Door het Bureau voor Mededeelingen in zake de voedselvoorziening wordt medege deeld, dat zonder nieuwen aanvoer van broodlkoren van overzee niet op verhooging van het broodrantsoen mag worden gerekend. Dit naar aanleiding van een mededeeling van den voorzitter der permanente commissie in zake crisismaatregelen (gevormd uit Chr. en R K. arbeiders-organisaties), gedaan in de dezer dagen gehouden vergadering dier com missie. De thans toegepaste middelen om aardap pelmeel te krijgen voor broodmateriaal geven nog geen uitzicht op verhooging van het rantsoen. BINNENLAND. uver ueze Zdim uiW rn stookt, want hij en zijn metgezellen hadden zijn gesproken, althans het blad verklaart, aUeeQ ge&regen, om Frankfort te bom- dat de heilige eenheid en de nationale groot- - heid versterkt uit de geheime zitting te voor schijn zijn getreden. De bekende journalist Hervé laat zich ook over deze aangelegenheid uit. Hij is van oor deel, dat het voorstel, door Duitschland ge daan, geen valstrik is. Duitschland heeft er, zoo betoogt hij, groot belang bij te spreken met een vijand, om te weten te komen of men zich tevreden zal stellen met afstand van grondgebied het weet, dat het zich daar aan moet onderwerpen of dat daarbij ook nog hooge oorlogsvergoeding en economi- bardeeren. KORTE BERICHTEN. In het proces van prins Fredertk Leo pold tegen den koning van Pruisen wegens het onder curateele stellen van dien prins, is een voorloopige beslissing gevallen. De klacht tegen den koning en de rechtsgeldig heid der beschikking werd afgewezen, toch werden het aanbrengen van bewijzen voor de ouder curateele stelling geëischt. In een gesprek van den heer Troelstra met een medewerker van een Zweedsch blad, acht te de heer Troelstra het den plicht der En- lelsche en Fransche socialisten krachtiger te varen op te treden tegen de pasweige- DE GESTOORDE TELEGRAAF VERBINDING. Een verbreken van de telegrafische gemeen schap werd reeds in het begin van dén oorlog voorzien. Den 17en Augustus 1914Anameliji werden door de Nederlandsche Handelmaat schappij de vertegenwoordigers hier te lande van nagenoeg alle groote cultuur-onderne mingen in Nederlandsch-Indië tot eene ver gadering bijeen geroepen, welke door den' se cretaris-generaal van het departement van koloniën namens den minister werd bijge woond, ten einde te beraadslagen omtrent de te nemen maatregelen voor het geval het te legrafisch verkeer met Nederlandsch-Indië mocht worden verbroken. Door deze vergadering, bestaande uit een van Behalve dat door 't voorkomen van ernstige ziekten tengevolge van ondoelmatig voedsel, de patiënten ten zeerste worden gebaat, wordt de teak der medid door betere prophylaxe vergemakkelijkt en veraangenaamd en, last not least, de draagkracht van de geheele natie verhoogd. Het tegenwoordige bruinbrood is grof ge schut voor de darmen en moge ook het brood in zijn huidige samenstelling in beperkte hoe veelheid van gezonde mensdien te gebruiken zijn, het percentage zemelen is niet zelden oorzaak, dat het gebruik van dit brood uit loopt op eenig maaglijden en daarom zou het wijs gezien zijn, als intijds met het gebruik van zuiver tarwebrood werd begonnen. Wat het brood-voor den diabeteslij der aan gaat, dr. Wijnhausen heeft het volkomen en af gezegd. Ook in dezen is immers voor de zieken niets te doen. He zou zeer zijn aan te bevelen, indien1 van overheidswege bij de diabeteSrbroodbakkers brood kon worden ge bakken van gegarandeerde samenstelling wat koolhydraten' betreft. Dr. M. L. H. S. Meno noemt het tegenwoor- TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren was aan de orde het wetsontwerp tot regeling van het hooger landbouw- en hooger diergeneeskundig on derwijs. (Verandering der Rijks Hoogere Land-, I'uin en Boschbouwschool te Wageningen in een iaudbouwhoogeschool en van de Rij ka Veeartsenijschool te Utrecht in een diergenees kundige noogeschool). De heer S; binga Mulder was voor stander van een afzonderlijke Iaudbouwhoo geschool, (loch wenschte die te Utrecht en wilde Wageningen schadeloosstelling geven door vestiging eener tuinbouwwinterschool en door het proefstation daar te laten. De heer Eerdmans diende een motie in. uitsprekende dat de landbouwhoogeschooJ niet te Utrecht behoort te worden gevestigd Bij het landbouwonderwijs moest vooral de praktijk op den voorgrond staan en deze kwam alleen tot haar recht in een plaats als Wageningen. De heer De Wijkerslooth verklaarde zich voorstander van een afzonderlijke land- bouwhoogeschool, die hij te Utrecht wensch te, waar meer gelegenheid bestaat voor ex cursies en deelnemen aan het leven der land bouworganisaties. De heer D e V i s s e r klaagde over de wei felende voorlichting van de zijde oer regee ring, die Wageningen voorstelt als plaats van vestiging, ofschoon zij Utrecht wenscht, en bepleit vestiging der landbouw-hoogeschool te Wageningen, evenals de heer Boo- gaardt. De heer van Leeuwen wenschte vesti- HAARSCHE COURANT op 111 11CI IJU1VX1 UlVL v/liwa«j.syv-uxjxxiuj«., "X*

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1