ging dei üwdb^wtiJC^aKiaool Ie Utrecht, in het belang van het mtver wetenschappelijk onderwijs. De heer Lobman betoogde, dat de vesti ging te Wageaisgea het cizsi eenbevelecs- waaxdig was. Ook de heer Scheurer was voor vesti ging te Wageningen Te half vijf werden de beraadslagingen ver daagd tot heden kwart voor elf. EENE OPMERKING VAN HL M. DE KONINGIN. Uit de Handelingen van de Synode der Ned. Herv. Kerk blijkt, dat de Synodale Com missie in het voorjaar een schrijven ontving van den Particulieren: Secretaris van H. M. de Koningin, waarin ter kennis van dó Commis sie werd gebracht, dat Hare Majesteit tegen woordig was geweest bij eene godsdienstoe fening op den eersten Paaschdag van dit jaar, waarbij onder de liederen, die een solist ten gehoore bracht, een niet-Neder lands ch lied voorkwam. Als lid van de Ned. Herv. Kerk kwam Hare Majesteit hiertegen op en tevens als Beschermvrouwe van verschillendeveree- nigingen, welke de ontwikkeling der liefde voor de eigen teal beoogen en daarmede stre ven naar een krachtig nationaal bewustzijn. Waarbij de opmerking werd gevoegd, dat de mooiste kerkelijke en godsdienstige liederen in onze moedertaal ter beschikking staan Op grond dat de leiding der godsdienstoe feningen in handen der predikanten gelegd is, heeft de Synodale Commissie aan het Ministe rie van predikanten der Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage van dit schrijven mededeeling gedaan, en daarbij haar volkomen instem ming met de aanmerking van H. M. de Ko ningin te kennen gegeven. De Commissie heeft hierin tevens aanlei ding gevonden, onder de aandacht te brengen (in het Weekblad der Ned. Herv. Kerk) dat in openbare godsdit ^oefeningen der Ned. Herv. Kerk geen liederen in een vreemde taal door koer- of solozang behooren ten gehoo re te worden gebracht. Gemengd nieuws. DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. Verschenen is die Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. Terecht wordt er op dien voorgrond gesteld, dat het vraagstuk van de droogmaking der Zuiderzee thans wel rijp voor een beslissing mag worden geacht. Waar in het voorlöopfg verslag die vrees wordt geuit, dlat de uitvoering dier water staatswerken door de militaire autoriteiten zal kunnen worden vertraagd of onmogelijk gemaakt, is een bepaling gemaakt, volgens welke een nadere wet bij de Staten-Generaal zal moeten zijn ingediend binnen 2 jaren na het in werking treden van het aanhangige J flannpming van het wetsontwerp zal tot onmiddellijk gevolg hebben, dat met die voor bereiding van die uitvoering van het werk zal worden aangevangen. Voor een werk van zoodlanlgen omvang is dit laatste van niet geringe beteekenis met nan™ voor de onteigening van de noodige gronden zoowel op Wiel ingen als voor de aansluitingen van den afsluitdijk op de Noordr-Hollandsefce en de Friesche kust als mede voor de andere met de afsluiting in ver band staande werken. Gedurende de eerste veertien jaar zal er een jaarlijkacfae uitgave van twee millioen van den gewonen dienst komen. Bij de voorgestelde en gedeeltelijk reeds tot stand gekomen belastingherziening werd dan ook op deze uitgaaf gerekend. 'De regeering kan zich geheel vereenigen met het gevoelen dier leden, welke van meening zfjn, dat het niet juist is, de groote beteekenis van de drooglegging in hoofdzaak te zoe ken in het financieel® voordeel, uitgedrukt door den pachtprijs. Veeleer moet die groote beteekenis, zooals terecht ia opgemerkt, ge zocht worden in de aanzienlijke uitbreiding van het grondgébied van ons laad met onge veer 200.000 HL A. vruchtbaren grond, waar een) welvarende bevolking In tal van bedrijven haar brood zal kunnen verdienen. De open stelling der nieuwe gronden zal aan die be volking de gelegenheid geven daar een be staan te vinden. De berekening van da ontvangsten' is geba seerd op een zuivere pachtopbrengat van 80 per hectare. Bij de Memorie van Antwoord is voorts ge voegd het verslag der commissie, ingesteld bij beschikking van den minister van waterstaat van 1 November 1913, betreffende eene zeer flobale begrooting voor een afsluiting van de uiderzee als door dón heer Boogaerts in Zijn nota voorgesteld. hi totaal sluit de raming op een bedrag van 200 millioen gulden, verdeeld als volgt: Afsluitdijk van het Amsteldiep (Noord-Hol land-Wier ingen) 3350.000; afsluitdijk Wieringen-Terschelling 139.000.000: af sluitdijk Terschelling-Friesland ƒ22,200.000 zanddijk op de Boschplaat 1.65Ó.000. Bij de afsluiting behoorende werken' op Wierin- gen 5.700.000; werken aan de Westzijde van Terschelling 14.700.000; werken aan de Oostzijde van Terschelling 4.500.000; baggerwerken in zee 3.000.000; verhooging van den Balgdijk en de dijken op Wieringen en Texel, zoomede verbetering van de havens langs de Zuiderzee 1300.000; onvoorziene werken in verband met de afsluiting en ter afranding 4.900.000. DE GEMEENTELIJKE HUISHOUDING VAN ZAANDAM. In verband met een uitlating van dien heer K. ter Laan, burgemeester van Zaandam, in dó jongste vergadering van den raad dier gemeente, „dat Zaandam een onbestuurbare gemeente zou worden," is veler aandacht op diie stad gevestigd géworden. Gezegd werd reeds dat de burgemeester als zoodanig ont slag had gevraagd, maar dit besluit is door hem weer tegengesproken. Het te Zaandam verschijnend „Werikblad" schreef in zijn laatste nummer oa. „Zaandam wordt een onbestuurbare ge meente. Door de schuld van het sociaal-demo cratisch bewind. Tot deze conclusie kwam de burgemeester, al voegde hij het Laatste er niet aan toe. Dezelfde overtuiging bestaat bij het meele vend deel der Zaandamsche burgerij reeds lang. 't Is slechts een kwestie van tijd, en het finwitohiBt dëbracte staat voor de decor. Reed» lang leeft Zanadam. wat het finan cieel beleid betreft echt ultra democratisch boven1 z'ü stand. Een paar jaar geleden spra ken ws met em vaa de meest vooraanstaande leden uit de huidige raadsmeerderheidl over den financieeletn toestand der gemeente, Tóen weid dezelfde gedachte van een mogelijk financieel debacle reeds uitgesproken en niet weersproken, waarbij echter door den ge noemden magistraat gezegd werd': „Wij zul len evenwel! zorgen, dat zulks niet geweten wordt aan het socialistisch bewind. Het odi um der schuld zal rusten op vrijzinnig-cle- rikaal wanbeheer." Straks zal, bij een verplaatsing van de meerderheid, de 5.D.A.P, niet meer verant woordelijk zijn, doch als oppositie weer een prachtgelegenheid hebben tot agitatie. En zonder dat leeft hier noch luider noch volg zame massa. We begrijpen heel goed, waarom enkele so ciaal-democraten de uiting van den burge meester, dat Zaandam een onbestuurbare gemeente zal worden, gevaarlijk vonden, om dat deze woorden ook m Den Haag zijn gehoord. En Deo Haag zal er voor passen een crediet te openen voor socialistische bui tensporigheden. Wat we echter niet begrijpen is, dat in het Zaandamsche raadsverslag, opgenomen' in „Het Volk" van deze zeer ernstige discussie over den financteelea toeetoM geen ayliabe gezegd wordt. Of zou het wellicht liggen aan een zekere politieke voorlichting, dat Zaandam tegen over de „Genossen" in den lande die niet anders lezen dan „Het Volk"- het eldorado der socialistische gemeente-politiek moet blij ven? „Hoe het zij Zaandaiü wwrdt volgens de verklaring des burgemeesters een onbestuur bare gemeente. Een schip op strand, een baken In zee P De heer ter Laan heeft zich tegenover een medewerker van „het Volk" uitgesproken. Hij herinnerd eraan, dat B. en W. hadden voor gesteld om voor de klassen met een of twee schoorsteenen 'n toeslag te geven' van 25 ets. p. H.L. kolen, heigeen ƒ30.000 zou kosten. De sociaal-democraten stelden voor den toeslag te brengen op 34 ets., hetgeen 40,000 zou kosten. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. „Toen, aldus de heer ter Laan, de stemming afgeloopen en het ver- hoogingsbesluit gevallen was, heb ik, die door het college van B. en W. belast ben met het beheer der financiën, gezegd, dat als de raad zóó voortging en bij de behandeling van dergelijke voordrachten er telkens weer een schopje bovenop deedL de begrooting niet meer sluitend is te maken. Het gevolg daarvan zou zijn, dat de belasting verhoogd moest worden en dat zou tot ondragelijke toestanden leiden, waaronder de gemeente Zaandam niet meer zou zijn te besturen. En moest het zóóver komen, dan wist ik wel wat mij te doen stondL" De burgemeester wees er op, dat toen in 1913 de sociaail-democraten in Zaandam de meerderheid kregen, zij om zoo te zeggen in een faillieten boedel kwamen. Tengevolge van het beheer der liberaal-clericale meerderheid moesten de hoogst aarigeslagencn ruim 10J4 pet. van hun inkomen belasting betalen. En desondanks was de sociale taak der gemeente in vele opzichten verwaarloosd. Toen de bo- ciaal-democraten de meerderheid kregen, aan vaardden ze moedig en met ambitie hun modelijke taak. Matig en voorzichtig werden dringend noodige loonsverhoogingen inge voerd. Toen de heer ter Laan burgemeester werd, was dat alles in orde en allo zou goed ge gaan zijn als de oorlog niet gekomen was. „Want die heeft ons geknauwd. Onze groo te zeehaven ligt verlaten; er komen geen schepen van overzee meer aan. De binnen vaart wordt steeds minder, doordat de fabrie ken langs de Zaan hun werk Inkrimpen of ge heel sluiten moeten. De haven- en siuisgeldén zijn dus zeer gekrompen. Daarbij kwam ver leden jaar de watersnood. Hij kostte de ge meente 30.000, terwijl tal van burgers en boeren, binnen de gemeente woonachtig, zeer in hun bedrijf en inkomsten geleden' hebben. Het burgerlijk armbestuur gaf in 1913 uit 37.435.70; de begrooting voor 1918 is op- geloopen tot 60.461. Het steuncomité zal een bijslag'van 25.000 vergen. Voor de uit voering eter diatributlewet zal 70.000 noo dig zijn. De duurtetoeslag bedraagt dit jaar 40.000 en zal a.s. jaar veel meer vragen. De1 centrale keuken zal 50.000 van bouw en in richting kosten; het tekort op de exploitatie is nog niet te schatten. Wfl hebben eerst nu den gasprijs verhoogd van 614 op 8 cent, Om middenstand en arbei ders in dezen moeilijken tijd zoo weinig mo gelijk te treffen, en desniettemin levert de gasfabriek nog een tekort op. 'Doen wij' met dit alles teveel? Zijn wij te royaal bij deze crisis-maatregelen? In het burgerlijk armbestuur zitten twee sociaal-de mocraten, in het steuncomité slechts één; alle andere leden zijn van burgerlijken huize. Zij zullen toch wel niet te royaal ziin? Neen, wij doen in Zaandam alles met de ui terste zuinigheid. Maar wat wij doen, is on verbiddelijk noodig. Daar kan en daar mag niets af. Integendeel, kon ik naar mijn gevoe lens en inzichten handelen, dan moesten tal van posten verhoogd worden. Het gaat even wel niet, de gemeentekas laat het niet toe. Nu zijn er misschien die zeggen: verhoog dan debelastingen. Maar dat kan niet en daar zit juist de moeilijkheid. Nu reeds betaalt ie mand met een inkomen van 1100 niet min der dan 70, iemand met 5000 inkomen 500 per jaar. Er is maar één oplossing: het rijk moet bijspringen). Het kan op den düur niet zoo. Ik ben sociaal-democraat en wil in mijn gemeente sociaal werk tot stand bren gen. Maar als de oorlog en het uitblijven van steun van de regeering er toe leiden, dat hier nog belastingvcrhooging noodig is, zoodat voor nu en oe toekomst elk financieel uitzicht ons benomen wordt, dan wordt het tijd mij af te vragen, of ik mijn tijd en werkkracht niet beter op andere wijze in dienst der arbeidensr klasse kan stellen. Er bestaat tusschen mij en de sociaal-demo cratische fractie van den gemeenteraad geen enkel verschil van inzicht omtrent te nemen maatregelen. Ik ben het van harte met haar eens en Ik sta volkomen aan haar kant. Maar als burgemeester en als beheerder van de fi nanciën voel ik misschien sterker dan zij, dat het mis moet loopen met een gemeentekas, waar men meer uitneemt dan dat men er in kan doen. Dat wij in die dwangpositie zi)Q gekomen, is echter geenszins de schuld der fractie, want de geheele raad doet mee. Uit komst kan de regeering schenken, die de noodzakelijke cristslasten der gemeenten veel en veel te lang laat aangroeien, voor en aleer zij; een hand uitsteekt om verlichting te bren gen. DE KONINGIN NAAR ZEELAND. Heden zal H. M. de koningin een inspectie tocht door Zeeland' beginnen. Morgennamid- dag zal zdji ten stadhuize te Middelburg eeni- ge commissies ontvangen, wier werkzaamhe den: verband houden met de tijdsomstandig heden. Daarna zal de Koningin een bezoek brengen aan de ambachtsschool en de inrich ting Kinder zorg. LIJK GEVONDEN. Door den mijneniegger „Texel" is op de Zuidpunt van Texel opgevischt het lijk van den op 4 October bij het redden' van' een drenkeling om het leven gekomen luitenant t zee J. A. de Jongh. Het is te Nieuwediep aan gebracht en naar het hospitaal vervoerd. Het lijk zal naar Amersfoort worden over gebracht, om aldaar begraven te warden. HET MIJNENGEVAAR. Door het ontploffen van een mijn tegen die glooiing van den zeedijk bij Plaauwers sprongen bij een landbouwer aan den voet van den dijk alle ruiten stuk, vlogen de pan nen van het dak en werd dg schuur geheel uit haar voegen gerukt Van het nabijgelegen stoomgemaal „Schouwen" en omliggende woningen werden de ruiten en de ijzeren kruisen uit de ramen gerukt Doordat zich een mijn bevindt in de haven te Plaauwers en er een ligt vóór den ingang daarvan, hebben de bewoners in de omgeviing hunne huizen verlaten, en is het vervoer van suikerbieten gestaakt, totdat de mijnen zijn opgeruimd. Tusschen. den vuurtoren van Haamstede en Westerschouwen liggen langs het strand een 32-tal mijnen. Het geheele strand is door militairen afgezet. Het aantal aangespoelde mijnen neemt steeds toe, telkens sprmgen er uiteen, waarbij dikwijls materieele schade wordt veroorzaakt. DE ABDIT EN HET SLOT TE 'EG MOND. De heer G. van Kaïcken schrijft aan enkele bladen: De wijze waarop in de maan d September in het Stedelijk Museum te Amsterdam een topo grafisch beeld is gegeven van de wording en opkomst van Holland's Noorderkwartier, heeft onverdeelde belangstelling gewekt, voor al ook, wat betreft het Slot en de Aibdij van Egmond. Tal van kaarten, teekenlngen en schilder stukken hebben ons nog eens duidelijk ge wezen' op de belangrijkheid dezer historische monumenten. De gronden, waarop de Benedictijner-Ab dij' eens stond, zijn thans voor een deel het eigendom der Paters Benedictijnen te Ooster hout. Het andere dieel behoort aan de gemeen te Egmond en aan de N. H. Kerk, terwijl de gronden waarop de ruine van het slot en) de kexk van Egmond Hoef zich bevinden, aan den heer C. van der Vliet behooren. Toen In 1841, rnr. D. J. van Lennep in de vereenigde zitting dier vier klassen van het Koninklijk Instituut van Wetenschappen, in tegenwoordigheid van Koning Willem II en Prins Alexander, zijn schi+terend rapport over de Abdij vam Egmond had uitgebracht, werd besloten op het terrein der Abdij een gedenk- ieeken op te richten. Voorzoover mij" gebleken is, willen die be trokken partijen iier alsnog gaarne toe me dewerken, zoodat, naar ik hoop, deze belofte eindelijk tot uitvoering zal komen. Ook de herstelling van het middeleeuwsche kericje met de XVI (de eeuwsche gebrandschil derde glasramen, is onlangs volbracht, ter wijl er ook wel eenige kans bestaat, dat de fundeeringen! en de grachten' van de aangren zende slotrulne bloot zullen komen. UIT STOMPETOREN. In t café Renses alhier werd Woensdag middag eene vergadering gehouden van landbouwers, leden der afd. Schermeer van de Noord-Hol 1Lan dbouw-Onder linge, die zich in beginsel bereid verklaard haddién, deel te nemen aan eene ziekte-regeling voor uit wonend personeel der T andbouw-Önderlinge. Door den heer van Binsbergen, propagandist der L. O., werd beknopt uiteengezet, waarom het gaat. De bestaande wet op het arbeids contract verplicht de patroon, bij ziekte ge durende korten tijld loon' uit te keeren. Eene wettelijk geregelde ziekt-verzekering zal zich bovendien niet lang meer laten wachten. Daarom is het van belang, dat de patroons eenerzijds en de arbeiders anderzijds geza menlijk trachten, tot eene uitvoering der zie- te-regeling te komien. Anders dan bij de ongevallen-verzekering zullen de kosten der ziekte-verzekering voor de helft door 'de patroons en voor de helft door de arbeiders gedragen worden. In den geest van het in 1913 tot stand gekomen ontwerp ziekte-verzekering zal zooveel moge lijk samenwerking worden gezocht met be staande arbeiders-ziekenkassen. De bedoeling van deze vergadering was nu, te overwegen, welke stappen gedaan' moe ten worden om tot samenwerking te komen met de in deze omgeving bestaande zieken kassen. iDe heer Zeeman, voorzitter van Onder linge Hulp bij ziekte te Stompetoren—Oter- leek, meende, dat de leden der ziekenkassen over 't algemeen niet het belang van sa menwerking inzien.. Zijn bestuur echter is in beginsel wel tot medewerking bereid. De heer van Binsbergen toonde door voor beelden aan, op welke wijze een kas zich aan de ontwórpen regeling kan aanpassen. Wanneer eene kas aan hare arbeiders ge durende 13 weken 6 per week uitkeert, kan ze zonder financieel bezwaar dit leert de statistiek ook gedurende 26 weken 5.04 per week uitkeeren. Voor zoover de leden dan werkzaam zijn bij' leden' der L. O. zal de rege ling der L. O. naast de 5.04 van de zieken kas ook hare uitkeering van hetzelfde bedrag stellen. Met eenigen goeden wil van beide zij den zal het mogelijk zijn, eene bevredigende regeling te treffen. Waar het een zoo belang rijke zaak voor de landbouw-arbeiders betreft, mag verondersteld worden, dat de ziekenkas sen! het hare zullen willen doers, om aan de regeling medio te werken. Gevraagd werd of het niet op den weg van den1 Bona van Ziekenfondsen in Noord-Hol land ligt, zich in deze tot de aangesloten kas sen te wenden met eene opwekking tot samen werking. Waaneer dit ónmogelijk blijkt, zal voor de arbeiders, werkzaam bij leden dér L. 0„ eene afzonderlijke ziekenkas opgericht moeten worden. 'Men was het er echter over eens, dat hiertoe sleóhts in het uiterste geval moet worden overgegaan. Besloten werd' eene vergadering bijeen te roepen van de besturen der verschillende zie kenkassen in dezen omtrek, waar de zaak dan uitvoerig door den heer van Binsbergen zal toegelicht worden. Met een woord van dank voor de opkomst werd de vergadering door den voorzitter der afdeeling Schermeer, den heer P. de Boer, ge sloten. mats GEEN RIJSTUITVOER. Uit Batavia seint het N. I. P. A. De rijst-uitvoer van Rangoon naar Neder land en Nederlandsch-Indië is verboden. De autoriteiten weigeren de reden van het verbod op te geven, doch in goed-onderrichte krin gen brengt men het verbod' in verband met het vervoer van grint en zand over Neder land Naar wij vernemen, zal het verbod waar schijnlijk gevolgd worden door een voor Sai gon. Volgens stellige berichten zijn er te Ran goon groote voorraden opgeslagen'; dies een tekort kan niet de reden zijn. De maatregel is vooral noodlottig voor Deli, dat zijn rijst hoofdzakelijk uit Rangoon betrok. WIJZIGING TREINENLOOP. •De directie der stöatspoor heeft aan het personeel medegedeeld, dat het de bedoeling is op het geheele Neder lan dsche spoorwegnet een dienstregeling der reizigerstreinen te ontwerpen, die in totaal niet meer kilometers vordert, dan die thans van kracht zijnde er, waarbij de aan de tegenwoordige regeling verbonden bezwaren zooveel mogelijk worden ondervangen. De mogelijkheid bestaat dat de treinenloop op een of ander zeer druk baan vak nog iets kan worden verbeterd ten koste van een ander baanvak, waar het vervoer ge ring is en dat door wijziging betere aanslui ting kan worden verkregen. Bovendien is het misschien mogelijk nog enkele der op Zonda gen loopende treinen e doen uitvallen. Den stationschefs wordt verzocht een en ander nauwkeurig te overwegen en spoedig hun be schouwingen hieromtrent in tz zenden. In verband met het een en ander is aan het treinpersoneel opgedragen op Donderdag, Vrij dag Zaterdag en Zondag a.s. het aantal reizigers op te nemen, dat in de verschillen de treinen wordt vervoerd. EIGENMACHTIGE PETROLEUM- DISTRIBUTIE. Eenige vrouwen uit die Bloemstraat In Den Haag, die reeds weken, bij gebrek aan gas en petroleum, des avonds in het duister zitten, hebben gisteravond ongeveer 5 uur een inval gedaan in den winkel van den heer Tesselaar op den hoek van de Veenkade en Da Costastraat aldaar, en de daar aanwezige petroleum op eigen houtje gedistribueerd. De vorige week zo vero vertelden zij, hadden ze van het distributiebureau een kaart ontvan gen, waarop ingevuld moest worden, hoeveel petroleum zij meenden noodig te hebben. Daarop hadden zij gisterren wederom een kaart ontvangen, waarop zij moesten vermel den van welken winkelier zij de petroleum wilden betrekken. Intusschen bleven zij maar zonder licht en moesten dó mannen, wanneer zij des avonds na het werk thuis kwamen, in het donker eten en zitten. Daar de vrouwen wisten, dat de winkeliers reeds van petrole um voorzien waren, maar deze nog niet mochten verkoopen, gingen een dertig vrou wen met flesschen gewapend naar bovenge- noemden winkel, waar zij het vat met petro leum hebben leeggepompt De winkelier moesi machteloos toezien. De ontboden politie kon met veel moeite ten slotte den winkel ontruimen. De veroverde buit werd in triomf rondge dragen en met minder gelukkigen gedeeld. De winkelier verzekerde, dat hij er geen schade bij geleden had het grootste deel was onmiddellijk betald, terwijl hij voor het ove rige deel niet bezorgd was. De politie hield later in den avond voor den winkel de wacht. UIT ZUID-SOHAKWOUDE. Toen In Sept. per bekkenslag de bevolking van Langendijk werd medegedeeld dat de toen geldende gasrantsoeneering werd opge heven en men gedurende de maand September als gewoonlijk gas kon verbruiken, was leder verbruiker ten hoogste voldaan. In Oct. werd echter bekend dat net verbruik 2 ct. per M3. verhoogd was, waarop een begrijpelijke on tevredenheid opging onder de verbruikers. Niet zoozeer om de verhooging want aan den Langendijk is men gewoon in deze dagen veel te ontvangen en veel te betalen maar voornamelijk over de wijze waarop deze ver hooging is geschied. Bij een bezoek aan de gasfabriek gaf de directeur, de heer Jl. W. Smit, met die meeste welwillendheid' alle mogelijké inlichtingen. Het bleek ons toen' reeds, dat de scheeve voor stellingen der publieke opinie met een flink bericht weldra konden' worden recht gezet. Dochde vergaderingen van de gasfa briek zijn niet openbaar. In het vervolg is de heer directeur bereid na iedere vergadering eventueele inlichtingen te geven, die voor het publiek geschikt zijn. En zoo kwam het dat wij hedenmorgen om. de volgende gegevens van den heer Smit mochten' aanteekenen: De opgeheven beperking voor de maand' Septem- bér vond haar oorzaak hierin, dat de toege wezen hoeveelheid 75000 M3. meer dan voldoende was, volgens de statistieken uit het archief van den directeur. De groote bladen publiceerden dezen maatregel als een hoogst belangrijk bericht. Het is natuurlijk voor de hand liggend, dat 't vorige gebruik in Sep tember niet zoo bedoeld was, dat men het gewone kwantum maar roekeloos kon over schrijden. Eerst later, te laat om het voor Sept. genomen besluit te herroepen, bleek het den gascommissie dat de prijs der steen kolen met een flink bedrag verhoogd was. Een gevolg was dus dat deze verhooging per verbruiker moest worden omgeslagen en de prijs per M3. van 13 op 18 cent moest gesteld worden. Nu kan men1 wel zeggen, dat eerst moet vergewist worden naar den, prijs, doch wie verstand van zaken heeft, weet maar al te goed, dat de eerste vraag is: de voorziening, en in de tweede instantie de prijs naar voren komt. Directeur en gascommissie hebben zich, o.i. zeer terecht, laten leiden door de vraag naar de behoefte. Wat staat ons nu in den komenden winter te wachten? Op deze vraag kan de verblijden de mededeeling volgen, dat ook in deze be hoefte wordt voorzien. Men dónke nu niet, dat dit zoo maar is verkregen. Uit de.mededeeiin- 1 gen van den heer Smit bleek ons, welke groo te moeite het geweest is om den Langendijk gedurende de wintermaanden van gas te voorzien. Brieven, telegrammen en audiënties waren aan de orde van den dag. Het is duir deüjk dat deze koolstreek door hare opslag- plaatsen voor producten een zeer belangrijke factor is om vooral in deze dagen in de be hoefte des volks tegemoet te komen. De gas commissie en de directeur hadden dringend verzocht, ja geëischt dat de Langendijker ge meenten in het belang van het land behoorden te worden voorzien van voldoende gas. De pogingen zijn ten slotte geslaagd. Met een verschil van 82000 K.M. méér dan was toe gewezen voor een half jaar, vanaf 1 October, zal de Langendijk den winter tegemoet gaan. De beweriking der producten1 kan dan ho pen wij ongestoord plaats vinden en daar door kunnen vele teleurstellingen en onaan genaamheden worden voorkomen. Natuurlijk dient de grootst mogelijke bezuiniging te wor den in acht genomen, wil de gascommissie niet andermaal genoodzaakt worden tot rantsoeneering over te gaan. Ten slotte ver melden wij, dat ook de straatverlichting weer zal plaats hebben en wel te beginnen met I November en dan om de andere lantaarn. UIT WARMENHUIZEN. Woensdagvoonniddag ontstond brand in eene nog niet geheel afgewerkte koolboet, in de buurt van de fabriek van gezouten groen ten alhier. Naar men' verneemt was het ^er- ceel nie verzekerd' en ontstond de bram r- wijl naai met een aankg vau gas bezig w UIT PURMEREND. Op de heden gehouden najaarspaarden markt werden aangevoerd 364 paarden. Luxe paarden 550 èl 900, werkpaarden 200 k 550, slachtpaarden 80 a 200, veulens 70' 180, handel matig. DISTRIBUTIE VAN RIJWIELBANDEN. De minister van landbouw heeft een distrip butieregeling voor rijwielbanden vastgesteld. Prijzen zijn vastgesteld, tegen welke rij wielbanden voor zoover buitenbanden betreft in vijf, voor zoover binnenbanden betreft, in vier kwaliteiten, ten hogste in den groot-, tus schen- en kleinhandel mogen worden ver kocht Deze kwaliteiten zullen door letters wor den aangeduid. Het is verboden rijwielbanden te verkoo pen of af te leveren of ten verkoop in voor raad te hebben, die niet zijn voorzien van het Rijkscontrolestempel, bestaande uit de letters R. D. R. en daarachter een kroon, gevolgd door een der letters A, B, C, D of E, al naar gelang dat stempel zal worden aangebracht op een band van kwaliteit A, B, C, D of E. Handelaren in rijwielbanden moeten van het aantal op 21 October 1917 in hun bezit zijnde ongestempelde banden vóór 28 Octo ber 1917 opgave doen aan het R. D. R., onder vermelding van het merk van ieder dier ban den en van den naam van fabrikant of hande laar van wien zij deze banden verkregen heb ben. De volgende maximumprijzen, resp. groot- handelprijs, tussdienhandelprijs en kleinhan- delprijs, zijn bepaald: voor transportrijwiel- buitenbanden gemerkt A 13.70, 14.70, 17.20, voor rijwielbanden gemerkt B 9.70 10.70, 13,20 voor rijwielbanden gemerkt C 8,20, 9,20, 11.70: voor rijwielbuiten banden gemerkt D 6.70, 7.70, 10.20; voor rijwielbuitenbandten gemerkt E 4.65, 5.65, 8.15; voor transportrijwielbinnenban- den gemerkt A 5.20, 5.70, ƒ7.20; voor rijwielbinnenbanden gemerkt B 4.20, 4.70, 6.20; voor rijlwielbinnenbanden gemerkt C 3,20, 3.70. 5,20; voor rijwielbinnen banden gemerkt D 1.60, 2.10, 3.60. ;De levering van banden zal hebben te gep schieden met 12 maanden garantie volgens de in den rijwielhandel geldende garantie- bepalingen voor buitenbanden van kwaliteit A. B. C en D en voor binnenbandien van kwa liteit A, B eni G KORTE BERICHTEN. Ingevolge de onteigeningswet zijn te Rot terdam weer groote partijen goederen in be slag genomen, bestemd voor winkeliers in N. Brabantsche plaatsjes. De goederen wor den nu in de. Maasstad aan winkeliers of het publiek verkocht. De Staatscourant bevat een regeling voor den verkoop en het vervoer van poot aardappelen. Maximumprijzen zijn vastge steld. Verboden is de aflevering en het vervoer van a: blokzink, zoowel nieuw als maagde lijk blokzink als hersmolten oud zink; b. bladzink, hetzij bewerkt of onbewerkt, alles voor partijen boved 10 kilo. In de Da Costastraat te Amsterdam is een juffrouw van de derde verdieping op straat gevallen. Zij bleek bij aankomst in het gasthuis overleden te zijn. Te Aalsmeer staan sommige huizen on der water, zoodat de bewoners tiicielijk op dea zolder wonen. Te üorinchem zijn bij een handelsreizi ger groote partijen bloem, koffie, thee enz. en bij een slager een belangrijk kwantum gezou ten spek in beslag genomen. Men vermoedt, dat hier een bende smokkelaars bestaat, die connecties aan de grenzen heeft. —-Te Aalsmeer is 300 k 400 meter koper draad van de electrische lichigeleiding ge stolen. Te Doetinchem is een 10-jarige jongen overleden, die Zaterdagavond onder de ram geraakte, waardoor hem een been werd afge reden en het andere ernstig gekwetst. Wordt de boter duurder? Naar uit Winterswijk aan de Tel. gemeld wordt, heeft de directeur der coöp. boterfabriek aldaar aan de leveranciers bericht, dat 22 dezer de prijs 2,per pond wordt.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2