DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. t: s. TO°rto*D i S. IS©. 246 HeaAerd on negentiende Jaargang 1917 AbonnemenUpiDs Mi TOOTiltlitaltog p. 8 masmlmi (1.30. Ir. p. post 11.50. Bnflnmnnn S et HHirtmtlaprfis 15 et p. ropel grootm laflets nol pliiönilite. Br. Ir. 11.1- W-es Bantoisiritkerii ninH. Cuterk, Voordam 8 9. Tel. S. TKIJDA© 19 OCTOEIB, KEDERLAm ALKMAAR, 19 October De Duitschers berichten, dat er van Oesel maar een paar honderd Russen ontkomen zijn en dat ze 10.000 gevangengenomen en 50 stuks geschut, waarbij onbeschadigde zware kuststukken, eenige veldbatterijen en verder oorlogstuig buit gemaakt hebben. Thans wordt gepoogd het eiland Mohn te vermeesteren. De Russen hebben deze poging trachten te verijdelen. Hun landbatterijen werden tot zwijgen gebracht door het verder reikende, zwaarder treffende geschut van een modern Duitsch slagschip. Ook werden de Russische oorlogsschepen, die den toegang tot de Mohnsont verdedigden, tot den terug tocht gedwongen. Het oude Russische slag schip de Slava (van 1903, metend 14.000 ton) werd tot zinken gebracht De bemanning (825 koppen) werd gered. Met Duitsche land- en zeestrijdkrachten werd de aanval op Mohn verricht, die wel spoedig tot het gewenschte doel zal leiden. Er staan hier immers geen twee gelijkwaardige strijdkrachten tegenover elkaar: zoowel wat het moreel als wat het materiaal betreft, is de Rus verre de mindere. In Vlaanderen leidt de (tijdelijke?) verbete ring van het weer slechts tot artillerie-actie, maar dan ook een zeer hevige, welke ook van de streek van Soissons wordt gemeld Was die artillerieactie er niet, dan zou men ver moeden, dat de trijd in Vlaanderen voorloo pig ten einde was gebracht. De telegrammen- wisseling tusschen den Engelschea minister president Lloyd George en den Engelsehen opperbevelhebber Sir Douglas Haig, over de den Elzas zeide zelfs, dat de losscheuring van Duitsch land Elzas-Lotharingen emsitig zou benadeelen. In de te Stockholm ontworpen formule, welke naar het oordeel der daar bijeengeko men sociaal-democraten tot hunnen basis voor de vredesonderhandelingen zou dienen onder „laatste berichten" vindt men de daarin aangegeven voorwaarden vermeld wordt Elzas-Lotharingen niet genoemd, al moge het dan de bedoeLing ook zijn, deze kwestie in te deelen bij die grensaangelegeu- heden, welke door vredelievende overeenkom sten in overeenstemming met den wil van de belanghebbende bevolkingen vallen te rege len. Tenslotte „criselt" het In Italië. De Popoll d'Italia moet verklaard hebben, dat de val van het ministerie Bosselli spoedig zou zijn te verwachten. De onafhankelijke socialist Ferri heeft bij de Kamer een motie ingediend, j waarin wordt gezegd, dat geen van beide partijen een overwinning heeft kunnen beha len, dat Europa bij voortzetting van den oor log tot een toestand van barbaarschheid kan terugkeeren en waarbij de regeering wordt uitgenoodigd in overleg met Italië's bondge- nooten vredesonderhandelingen mogelijk te maken. Dit komt dus ongeveer neer op het denkbeeld van den Rusai&chen schrijver Maxim Gorki, die het einde van den krijg wenscht, omdat alle oorlogvoerende landen, behalve Engeland, uitgeput zijn. Het zijn ech ter nog maar enkelingen, die zich aldus uitla ten. Te oordeelen naar hetgeen in het Lager- uitkomsten, sinds 31 Juli verkregen, het voor- ^oor •fel van den ter Lloyd Oeorge, om hel par-„nStoL om tam oor.ogv wijzen er wel eenigszins op, dat de operaties geëindigd zijn. Maar misschien ts een nieuw offensief op hetzelfde oogenbük In voorbereiding 1 Aan het Italtaansch-Oostenrijksche front schijnt dit laatste het geval te zijn. Er wordt althans melding gemaakt van het samentrek ken van groote troepenmassa's in Zuid-TLroi en den Karst. Het winterweer is daar reeds ingevallen: sneeuw ligt op de hoogten en hellingen, in de dalen loeit die sirocco, op de bergen woedt de sneeuwstorm regeering cöi verlangt KORTE BERICHTEN. De koning van Engeland heeft met den hoofdcommissaris van politie een paar van de schuilplaatsen tegen bommen te Londlen bekeken. De verdediger van generaal Kornllof deelde aan een Russisch blad mede, dat de beschuldiging van hoogverraad tegen zijn dient is ingetrokken. De regeering moet zelf den opmarsch naar St. Petersburg bevolen hebben. Dat hi| zijn ontslag weigerde te er- Eij: Duitsch soldaat, die gisteren iemand aan de grens wilde spreken; struikelde toen hij zich tusschen twee electnsche draden be vond, viel met zijn mond op een dier draden en was ap sla gdood. EEN TELEGRAAFVERBINDING VIA BERLIJN? Het H. N. seint uit Londen: Dt Londensche berichtgever van de „Bir mingham Post" verneemt uit toonaangevende onzijdige kringen, dlat de Duitsche gezant te 's-Gravenhage aan de Nederlandsche regee ring te verstaan zou hebben gegeven, dat een overzeesche verbinding voor handelsberich ten via Berlijn mogelijk blijft. Men meent, dat Berlijn langs niet-officiee>- len weg nog verbindingen onderhoudt met Zwitserland, in denzelfden geest als dit met Zweden het geval bleek, te* zijn. De redactie van de Tel. teekent hierbij aan Inderdaad ontvangen wij sinds een paar dagen handelsberichten via Berlijn. AANGEHOUDEN. Volgens mededeeling van den gisteren te IJmuiden binnengekomen motor botter IJ. M. 304 Texelstroom is dit vaartuig door vijf Britsche torpedojagers nabij het Haaks- Vuurschip aangehouden. Een der oor logsschepen zonderde zich af en kwam naar het visschersvaartuig toe en dwong dit tot stoppen. Dadelijk gaf de schipper daaraan gevolg, waarna de torpedojager nader bij kwam en een der Britsche officieren op den botter overstapte. Schijnbaar twijfelde deze laatste niet aan de nationaliteit van het aan gehouden vaartuig, daar door hem niet eens naar de scheepspapieren of bemanningslijsten werd gevraagd. Alleen informeerde hij, wan neer de „Texelstroom'' van IJmuiden ter vischvangst was uitgevaren, hoe groot de aan boord aanwezige hoeveeluheid visch was, en wanneer de schipper naar huis dacht terug te keeren. Op deze vragen werd geantwoord!, dat de schipper Donderdag (gisteren) naar IJmui den dacht terug te gaan. Ter co de zeeofficier in de vischruimen e dat de schipper waarheid had werd vergunning gegeven de reis voort te zet ten. Naar het oordeel van den officier was de vangst te gering, eere opbrenging naar een Britsche haven te rechtvaardigen. DE REIS AFGEBROKEN Te Harlingen is binnengeloopen het Zweedsche stoomschip „Lilly", geladen met gietcokes, van Rotterdam naar Göteborg be stemd. Daar de bemanning bevreesd was om verder op te stoomen, heeft het schip via Nieu- wediep naar hier koers gezet. De kapitein wacht op verdere instructiën. bleven. De inkomstenbelasting met 15.3 millioen en de grondbelasting, de personeele belasting en de vermogensbelasting elk met ruim 3 ton dus de periodieke directe belas tingen gaven te zamen bijna 25 milli oen, zoodat alle andere oude middelen te za men dte bovenvermelde daling ad 6.5 mil lioen van invoerrechten en suikeracdjns dek ten T&. betreuren is, dat de gedistilleerdac- cijns, die in negen maanden 3,048,000 meer opbracht, hierbij de voornaamste factor is. Dat de personeele belasting meer steeg dan in een gewoon jaar vóór den oorlog, is teeke nend. De O.W ers mogen hiervan de oorzaak zijn, en^ de stijging der huurprijzen, het be wijst toch ook, dat er nog niet velen zich be krimpen omdat het niet behoeft of omdat men optimistisch is omtrent den duur van de hooge prijzen? Zulks is moeilijk te beantwoor den. De successie is tot nu toe 2.1 millioen vooruit, waar de nieuwe wet nog wel niet veel toe zal hebben bijgedragen, wijl de betaling thans in hoofdzaak eerst na negen (vroeger 7)! maanden plaats heeft. Hoofdzakelijk de hooge veeprijzen deden den ges lach tacdjns met 880.000 stijgen^ een stijging die nu wel on zal houden. De crisisbelastingen bleven sterk achter bij de vorige maand; met 20 millioen bereikten zij juist de helft van de opbrengst van Au gustus. Het verschil komt gehel op de oor- logswinstbeiasting, die toen 38 millioen, in September 17.5 millioen gaf. De groote massa der aanslagen1 over de jaren 1914 en 1915 schijnt binnen, al zal het totaal bedrag van 121.5 millioen tot dusverre betaald nog 200 kennen, komt daardoor dat zijne benoem: Er is nog steeds sprake van vredesaangele- door alle ministers was onderteüend, terwij. A»»T-m/vU. mi* pr in min ontsla^ slechte door minister Kerenski genheden en in verband daarmede valt er in de politieke wereld zekere onrust te bespeu ren. In het Engelsche Lagerhuis heeft een af gevaardigde gevraagd, of de regeering ln het belang van den godsdienst in het algemeen, de noodige stappen zal doen, in overeenstem ming met de geallieerden, om alle onderhan delingen, betreffende vredesvoorwaarden, ge daan door of door middel van het Vaticaan te verwerpen. De regeeringsspreker ant woordde enkel, dat zulke onderhandelingen zijn ontslag slechte door minister Kerenski was geteekend. Vermoedelijk zal het geding met een sisser afloopm. Een convool van 13 schepen, waaronder als begeleiders twee Engelsche torpedojagers is door Duitsche oorlogsschepen aangevallen. Tien koopvaarders en die twee torpedojagers werden vernietigd. Dinsdag werd een Amerthaansche tor pedojager getorpilleerd. Het vaar,tuig is ge havend een haven binnengeloopen. Het Roemeensche stoomschip Roumania (4000 ton) met een lading munitie voor Ar- E LAHD. TWEEDE KAMER. Gisteren werd voortgegaan met de behan deling van het wetsontwerp tot regeling van het hooger landbouw- en hooger diergenees- kundigi onderwijs. De heeren Dresselhuys, De Beaufort en Ter Spill, wenschen de landbouwhoogeschool te Utrecht gevestigd te zien. De heeren Tcen- stra en Limburg waren evenwel voor Wage- ningen. De faee rLimburg drong daarhij aan op vestiging van twee leerstoelen in de land bouwkunde aan de universiteit te Groningen. Minister Posthuma betoogde, dat de nieuwe nichten", volgens welke er onderhandelingen van aien aard gaande zouden zijn, verzekerde de minister, „alle misplaatste vrees in dit op zicht te kunnen verbannen". Onwillekeurig zoekt men verband tusschen de Engelsche geruchten en een Duitsche me dedeeling. In een Duitsch blad verzekert een vertrouwensman der Wurtembergsche cen trumspartij, dat de heer Erzberger, die on langs te kennen had gegeven, dat een onder houd van hem met een Engelsch staatsman den weg voor den vrede zou effenen en daar mede als het ware Engeland een wenk had gegeven, sindsdien gelegenheid heeft gehad met een Engelsch vredesagent te spreken I Ook in Frankrijk duurt de beroering voort, verwekt door minister- Ribof, die heeft ver klaard, dat Duitsch land een vredesaanbod aan Frankrijk heeft gedaan op den grondslag van teruggave van Elzas-Lotharingen en diat dit slechte een „valstrik" was. Een interpella tie in de Kamer over de algemeene regee- ringspolitiek is uitgesteld tot heden. Vermoe delijk zal het ministerie wel niet zonder kleer scheuren uit den parlementairen strijd te Op de Amerikaansche vrljhetdsleening Is reeds voor de helft, 3760 millioen gulden, ingeschreven. Nadat Engeland de overeenkomst met Noorwegen Inzake den invoer van meel, ko nen en andere voedingsmiddelen had opge zegd, heft het thans ook de schikking op den invoer van olie, kleurstoffen, zeepen, kaarsen en verschillende grondstoffen op. De Noor- sche Industrie geraakt daardoor ln groote moeielijkheden. Een Engelsch journalist, werd wegens zijn anti-Zweedsche artikelen, die in de Daily Mail waren verschenen', uit Zweden gezet Ook Russische journalisten dreigden dit lot. De Russische regeering stelde echter repres- saille maatregelen tegen Zweedsche journa listen in Rusland het uitzicht waardoor de maatregel werd opgeheven. Een Amerlkaansch kapitein vertelt iets over een van de trucs van den Duitschen ka per Lecadler. 'Door noodseinen lokte dit schip '■vaagde ,i,i gs- j^n Portugeeschin president werd door pensadtai voor W „„I,™™ „«.iv» onH^rrti^naoKn-onpn rppppring in het Kan casterhuis een feestmaaltijd aangeboden. Zaterdagavond geeft de president eeh diner voor de leden van het Engelsche kabinet. Prinses Henrlette van Sleeswtjk Hol- stein, een tante dar 'Duitsche keizerin is over leden. en bijna geheel die jaren betreffende wel niet alles zijn. Over de drie jaren zal de som van millioen wel bereikt worden. In totaal is er nu in 1916 en 1917 aan de laat ons hopen zeer tijdelijke criaisbe- lastingen 163.7 millioen ontvangen, dus 42 millioen1 aan de drie verdedigingsbelas tingen, nagenoeg geheel dienstjaar 1916/17 Voegt men bij die som het bedrag van 72.6 millioen welke aan opcenten voor het leeningsfonds zijn betaald in 19151917, dan vindt men een totaal van 236.3 milli oen, welke de belastingschuldigen tengevolge van dien oorlog extra opbrachten. Vermits hiervan 38.6 millioen is besteeds aan rente van de 5 en 4.5 pCt. oorlogaleeningen, blij' ven er ongeveer 198 millioen over welke konden worden gebezigd tot dekking van cri sisuitgaven, hetgeen' ongeveer 25 pCt. is van het totaal' bedrag dat tot 1 October zeker 795 millioen zat 'bodragen. N. Ct.) Gemengd nieuws. GEEN PRIJSVERLAGING VAN SPOOR-ABONNEMENTEN. Op de vragen van de Kamerleden de hee ren' Beumer, Gerretson, Schaper, Janssen, Teenstra en Smeenge betreffende prijsverla- ing van spoor-abonnementskaarten enz. heeft Ie minister van waterstaat geantwoordv Eene prijsverlaging van de abonnements kaarten kan vooral m den tegenwoordigen tijd niet bevorderd worden. Zij zou het aan tal geabonneerden doen toenemen en derhalve rechtstreeks Ingaa ntegen de dringende be- omstandigheden goed bekend wren, pleit, dat juist de remise-Oostzeedijk voor de inbraak was uitgeocht. Met de remise aan de Schte is zij de eenige, waar het geld, dat de conduc teurs afdragen, zoo slecht bewaard wordt. Boven de andere remises wonen chefs, terwijl het ingekomen geld in een kelder of in een moeilijk bereikbare bergplaats wordt gedepo neerd. Ook werken daar nachtploegen. In de remise-Oost-zeedijk is nu eveneens een nacht ploeg in dienst gesteld. Het slachtoffer J. van der Voorde is een veertigjarig man en vader van .zes kinderen.* Hoe gemakkelijk het geweest is in de drukte om zich te laten insluiten, blijkt uit het feit, dat in deze remise een personeel van 48 man werkzaam te, terwijl een 150-tal man rijdend personeel er 's avondb in en uitloopt. Tot nu toe ontbreken alle aanwijzingen om trent de daders. HET NEDERLANDSCHE LIED. Op een verzoek van het hoofdbestuur van de „Nationale Vereeniging voor den Volks zang" om de Mignon-romance op het Dam- carillon door een' Nlederlandsch lied te doen vervangen en het daarheen te leiden dat in het algemeen uitsluitend uit het nationaal re pertoire een keuze zal worden gedaan, heeft die particuliere secretaris van de koningin thans bericht, dat H. M. maatregelen zal treffen in den geest van het verzoek. EEN KOLENKWESTIE TE HIL VERSUM. Gisterochtend, ruim 48 uur later, dan die burgemeester als uitersten termijn van inbe slagneming der 15.000 K.O. anthraciet, bij den heer Labarre opgeslagen, had aangekon digd, was nog niet tot inbeslagnemen overge- aan, zoodai aangenomen kan worden, dat le hoeveelheid steenkool in het bezit van den eigenaar zal blijven. Een tweede persoon, die van den burge meester aanzegging had gekregen, zijn brand stoffen ter beschikking te stellen van het meentebestuur, is de heer O. Petit, kantoorE diende bij het Engelsche consulaat te Amster dam, wonende Korte Achterom aldaar. Deze heer kreeg 1000 K.G. of 13 mud. MANNENWERK. Een lezeres schrijft aan de Haagsche N. Ct. Ln een winkel afgeluisterd in een klems stad: Vrouwtje in een winkel: ,X>e gort op m(jn bon, als 't u blieft". Winkeljuffrouw: „Gort is nog niet aangekomen." Vrouwtje: ,,'t Is al Dmsdlag en van af Zar terdag is de gort al te krijgen, 't staat in de krant?' Winweljuïfrouw: (haalt de schouders op): ,,'t Is er niet, kan ik ook niet helpen liet aan de heeren van de distributie." zeg Vrouwtje: „Dan mijn thee." v: (haalt de schouders 17 October, van 9 Winkeljuffrouw „Woensdag pas, je je kaart halen. iers op): 12 kun Touwtje: „Maar ik hoefde er maar tot 15 hcefjte aan beperking van het reizigersverkeer, welke de tariefmaatregelen van dien Laatsten uioiicuumcu »u.ju - j vijandelijke koopvaardijschepen'. De man voorschijn treden en de kans schijnt met ge-schappen waren als vrouwen verkleed. van ring, dat de heer Ribot de portefeuille buitenlandsche zaken er bij zal verliezen. Met dat al is het wel duidelijk, dat Duitsch- land op dit oogenblik tot concessies inzake het rijksland niet bereid te. Het sociaal democratische congres te Würzburg heeft met J door hen ontzaglijk vermeerderd1. Als de sleeptros werd uitgebracht, demaskeerde het kaperschip zijn kanonnen. De Times correspondent meldt uit St. Petersburg, dat de militie aldaar po zoek is naar' 18.000 misdadigers, die ontsnapt zijn. 'Het aantal verdachte huizen en nachtclubs ia 262 tegen 14 stemmen beslist, dat de partij bereid blijft de landsverdediging te steunen en dus oorlogscredieten toe te staan, terwijl zij Elzas-Lotharingen beschouwt als Duitsch land, dat niet van het rijk mag worden losge rukt. Een afgevaardigde uit Mülhausen in Tengevolge van de groote aanvraag en den kleinen aanvoer zal de verkoop van whis ky binnen eenige weken ophouden, zegt een Engelsch bericht. Lange rijen mensehen wachten in de arbeiderswijken van de streek Cly< te koopen; voor de kerstmisfeestelijkheden. Clyde, om zooveel mogelijk flesschen whisky Wageningen voor de ophel der Hoogere Land-, Tuin- en Bosch- bouwschooi kon de minister geen toezeggin gen doen. Hij was het eens met hen, die de landbouwhoogeschool te Utrecht wenschen, maar achtte zich gebonden aan de in 1911 t engunste van Wageningen gevallen beslis sing. Minister Cort van der Linden had geen bezwaren tegen de vestiging van tóelen in de landbouwkunde aan de uni versiteit te Oroningen. De motie der commissie van rapporteurs werd aangenomen met 48 tegen 10 stemmen. De eindstemming zal op een nader te be palen dag plaats hebben. Aangenomen werd het ontwerp tot goed keuring van de te s'-Gravenhage onderteeken- de verklaring tot afschaffing van de Neder landsche capitulaties in de Fransehe zone van Maióko. De vergadering werd daarna verdaagd tot kwart vóór elf. DE RIJKSMIDDELEN. De sterke stijging der middelen, in Augus tus wat geluwd, is in September weer in volle kracht te zien geweest. Niettegenstaande de successiebelasting 190.000 en de invoer rechten 540,000 achterbleven, toch in. to taal een winst van 3,812,000. En ditmaal, afgezien van de bedde genoemde middelen en van de domeinen en de loodsgelden, een stij ging over de geheele lijn. Vooraan de inkom stenbelasting met bijna 1.5 millioen, "Voorts de suiker met 950.000, de zegel- en regis tratierechten tezamen met 8J4 ton; dan de prsoneele belasting, die sterk aan het inhalen is, met 323,000, de geslachtacdins met ruim 2 ton en eindelijk de alcoholhoudende dranken: gedistilleerd met 414,000, wijn met 55,000 en het bier met 350,000. Over drie kwartalen is er nu nagenoeg 25 millioen accres boven gelijk tijdperk van verleden jaar, en dat terwijl de invoerrechten 4.4 millioen en die suiker 2 millioen achter tijd beoogen te verkrijgen. Toelating van houders van abonnements kaarten op bestelgoederenitreinen zou voor den goederendienst, welks regelmatige uit voering ten gevolge van ue zware belasting van de goederentreinen toch al te wenschen overlaat, ernstig bezwaar opleveren. Het verzoek kan daarom niet worden inge willigd. Aangezien op een geregelden loop van die treinen niet gerekend kan worden, zou de toelating voor belanghebbenden vermoede lijk ook niet veel baten. MOORD EN DIEFSTAL. Zooals wij gisteren reeds kort mededeelden, Is ingebroken, m de remise van de Rotterdam- sche Electrteche Tramweg maatschappij. De waditer J. van der Voorde, een man van veer tig jaar, is vermoord. Van de in het kantoor van de remise opgeborgen 50 h 60 trommels van conducteurs, zijn een 20-tal geledigd. Er is ongeveer 500 gestolen. Twee poetsers vonden gistermorgen te half vier aan de re mise komend, het lijk op den grond liggen en alles op het kantoor overhoop gehaald. De onmiddellijk geroepen dr. Winkler Prins kon slechts dien dood van Van der Voorde consta- teeren. Te ongeveer 1 uur had de assteent-depot- chef de remise verlaten. Men vermoedt, dat de daders zich hebben laten insluiten en on verhoeds Van der Voorde hebben overvallen. Een opengeslagen krant lag op een bank, waar net slachtoffer waarschijnlijk heeft zit ten lezen, na afdoening van zijn werk, het schoonhouden der lantaarns. Het lijk werd op een' paar meters afstand van het kantoor gevonden. De wijze, waarop het lijk gevon den werd, toont aan, dat hij nog getracht heeft zich te weer te stellen. In een der wagens in de remise werden de gordijnen uitgeschoven gevonden', terwijl de wagen zelf bevuild was. Men houdt het voor het naaste, dat de daders met den plaatselij ken toestand goed op dó hoogte moeten: zijn geweest. Door de kolenschaarschte brandde er natuurlijk in de remise zoo weinig moge lijk licht, een omstandigheid, die den moor denaars uitstekend te stede kwam. Voor de meen ing, dat de daders met de V: October mee te doen Ik heb het verdeeld ei ken dag een beetie, ik heb nu niets meer tot Woensdag en 't ia koud als de man thuis komt, uipet hij een warm hakkie. Dat is toch niet eerlijk en niet goed geregeld." Driftig gaat zij de winkel uilt. koert zich bij de deur nog eens om en zegt dat woord, dat wij vrouwen nu al maanden dagelijks herha len: „Mannenwerk!" UIT CASTRICUM. Zuster Dalmeijer, lid der gymnastiekver- eeniging H-ygiëa, van het Provinciaal Ge sticht „Duin en Bosch" alhier, is bij een oefe ning aan het paard bij afwezigheid der leerares gevallen, tengevolge waarvan rij eenige uien daarna overleed. UIT OUDKARSPEL. Tot molenmeester van den polder Oeeat- poli mer-Ambacht (Oosterdijk en Molengecrsca) is benoemd de heer P. Geus Gz. te Koedijk. NEDERLAND EN ENGELAND. De Londensche correspondent van de Tele graaf verzekert, dat de Engelsche Fransehe en Belgische regeeringen het als cep zeer ernsti ge zaak beschouwen, wanneer de doorvoer van zand en grint door Nederland niet wordt storezet. Nederlandsche volk, zoo verzekert de correspondent, moet begrijpen, dat nu al twee jaar de Engelsche regeering in verband met deze zaak het grootste geduld heeft getoond en ook, dat het beperken van het telegrafisch verkeer de zachtst denkbare methode van re- pressajlle is, vergeleken bijl de methoden, die de Duitschers tegenover de .Nederlandsche scheepvaart hebben toegepast. „Men deelde mij verder mede, dat de En gelsche regeering zeer ontevreden is over de wijze, waarop de Nederlandsche regeering in de oorlogsjaren het internationaal recht heeft toegepast, waarbij steeds Duitsch land werd bevoordeeld boven de geallieerden. Hier wordt geconstateerd, dat de Nederlandsche interpretatie van het internationaal recht ner gens steun vindt bij gezaghebbende kenners, noch gesteund wordt door internationale re gelen. De correspondent schrijft dan over de. „Ma rie," 'n Liverpoolsch schip, dat verleden jaar in een Duitsche haven prijs gemaakt, omge doopt werd, met een lading wapens en muni tie geland was aan de kust van Oost-Afrika. Na de lossing der lading werd het schip door Engelsche kruisers achtervolgd. Bescha- MAARSCHE COURANT. Ti VTJ'Jf

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1