L FEÜILLBTÖK. Een man's werk. TGlegf&mmen van heden. digd, zoch* die „Marle" toertocht to de Se der landsdi-todiechc haven, Taadjoog-Priok. „De Engelsdie regeering stelde zich op het standpunt, dat, waar dejMaite" geen bona fide handelsschip was, «naar een verkapt oor logsschip, haar niet toegestaan mocht wor den in die haven te blijven, maar na verstrijr ken van den wettelijken termijn gedwongen moest worden, zee te kiezen, of later aan de oorspronkelijke eigenaars teruggegeven. Dit weigerde de Nederlandsche regeering. Zij liet het schip kalm in de haven, hetgeen juist door de Duitschers gewenschf werd. Boven dien wist de Engelsche regeering, dat de be manning van de „Marie" bestond uit Duit- ache marine-reserve die dus had behooren ge ïnterneerd' te worden. Ook dit werd door de Nederlandsche regeering geweigerd." De Telegraaf verklaart bij informatie ter be- voegder plaatse te Rebben vernomen, dat de Britsche grieven zijn gericht tegen denzelfden neutraliteitsmaatregcl, dien onze regeering toepaste ten aanzien van de Duitsche en Oos- tenrijksche zeilschepen, die zich bij het uit breken van den oorlog te Antwerpen bevon den. Krachtens een vastgestelden regel is de Marie", die als Duiisch handelsschip te .'andjong Priok binnenviel en door dé over heden to Indië werd herkend als het in het in het begin van den oorlog in een Duitsdie haven genomen Britsch schip ,„Dacre Hill" gesequesteerd (in beslag genomen) ten einde na den oorlog te worden afgegeven aan den- gene, die krachtens een onpartijdige uit spraak zou blijken de rechthebbende te zijn De „Marie" kwam met een niet-militaire bemanning in Indië aan Verschillende berich ten mogen als vaststaand doen aannemen, dat het schip krijgsvoorraden uit Duitschlaud naar Duitsch-Oost-Afrika had overgebracht en derhalve was gebezigd als hulpschip in den zin van 't door de Britsche afgevaardig den op de tweede Vredesconferentie gedaan dóch niet gehandhaafd voorstel Het kwam echter niet als zoodanig to Indlë mn Van intemeering dier bemanning kon derhalve, zelfs al was een hulpachip als een oorlogsschip te beschouwen, zooals het be doelde Britsche voorstel wilde, geen sprake zijn. Onze regeering, aldus het blad verder, past het door baar gehuldigd beginsel, dat door oorlogshandelingen verkregen goederen en schepen niet binnen ons rechtsgebied! worden toegelaten met de uiterste consequentie toe. De Telegraaf verneemt verder uit de beste bron, dat de Engelsche regeering in het feit. dat na 15 Nov. tijdelijk de doorvoer van zand en grind wordt stopgezet door de Nederland sche regeering geen aanleiding zal vinden haar represaillemaatregel automatisch op te heffen. Zoolang niet de kwestie definitief ten ge- noege der geallieerden wordt opgelost, blijft het telegrafisch verkeer over de Engelsche kabels voor ons land beperkt, met alle beden kelijke gevolgen daarvan. Er is dus geen sprake van herstellen van apn: ouden toestand tijdens de onderhandelin gen over de kwestie. Wil het handelsverkeer tusschen Nederland en Engeland langs tele- grafischen weg weer ongehinderd geschieden, aan zal de doorvoer van zand en grind geen kwestie van vergelijk, onderzoek of deliberatie meer moeten zijn, maar een afgedane zaak. KORTE BERICHTEN, plichten oorzaak was van de ontvluchting van twee opgeslotenen, is in hooger beroep 2 maanden geëischt. De Amsterdamsche recht bank had hem m eerste instantie vrijgespro ken. De koekfabriék der firma Roskam te Bameveld, waarin den laatsten tijd dag en nacht werd doorgewerkt, is, wegenB gebrek aan grondstoffen', stopgezet. Gedreven door den zoutnoodi besloot de Zuitphensche Handelsvereeniging bij den mi nister op aan te dringen, de nier bij grossiers opgeslagen voorraden in beslag te nemen en /Wf onder de winkeliers te doen verdeelen. De minister van landbouw heeft het vellen van 24 iepenboomen aan den Midden weg 'te Beemster verboden. De heer Van Kol is tijdelijk terucr van tjen der neutrale larstbn, opgedragen uit dé conclusie der memoranda in de ver schillende delegaties met het oog op de be sprekingen der conferentie een formule vast te stellen die tot basis van de vredesonder handelingen zou kunnen dienen. De algemeene voorwaarden luiden1: geen annexatie, maar ontruiming van alle bezette gebieden in Europa en de ko loniën zonder dat echter vredelievende overeenkomsten betreffende grensaangele- genheden in overeenstemming met den wil van de belanghebbende bevolkingen worden uitgesloten Geen oorlogsschatting. Terugbetaling van schattingen en in beslagnemingen zijn echter niet uitgesloten. Herstel der verwoeste gebieden uit een in- temationaalfonda. Internationale regeling van het natio nale zelfbestuur. Algemeene amnestie voor misdaden van pol it teken aard, voortkomende uit oorlogs daden. De speciale voorwaarden luiden: Volledig politiek en economisch herstel van België en cultureele zelfstandigheid van' Vlaanderen en het Walenland. Ver goeding van alle onwettige belastingen en Inbeslagnemingen naar schatting door het Haagsch scheidsgerechtshof. Oplossingen door een plebisciet. Herstel van Servië en Montenegro. Vrije toegang tot de Zee van Servië, Bul garije en Griekenland. OPGEBRACHT. IJMUIDEN, 19 Oct. Hedenmorgen kwam te IJmuiden biflnen de logger Karei Willem B 17, die rapporteerde, dat een IJmuider stoomtrawler, waarvan door den verren afstand de grootte en het nummer niet waren te onderscheiden, door Engel sche oorlogsschepen werd opgebracht. De plaatsing van de aandeelen loopt even eens reeds naar wensch, maar met het veilen voor export is dit niet het geval. Door de ab normale omstandigheden kan men geen ex- por tveuuig oprichten, wannen.' men wil; uaarvor is de toestemming noooig van den Provincialen Bond van Veilingsvereeuigm- gen. Nu is „Algemeen Belang" van he oegin der mobiiisaie al ais exportveüing iugesüne- ven en wij meenden daarom te kunnen begin nen wanneer wij wilden. Nu wij zoover zijn, dat wij kunen openen, kunnen wij evenwel geen oestemming krijgen. Ook niet na her baalde correspondentie met de Groente-Cen trale, den Prov. Bond en het Centraal Bu reau. Het eenige antwoord' is steeds: „Wij ge voelen voor een veiling te Alkmaar niets". Veertien dagen geleden brachten wij een be- zoek bij den Prov. Bond en werd' ons gezegd „laat „Algemeen Belang" tot de Prov. Com missie een verzoek tot aansluiting richten, dan kunnen wij verder zien". Twee agevaar- digden van ons gingen daarop naar den Haag, maar daar zeicfe dé heer Tromp, secre taris van de Groente-Centrale, ons, dat een veiling te Alkmaar geen reden van bestaan heet. Wij bepleitten alle voordeden, wezen op dén kolen- en petroleumnood' en het voor deel, dat Alkmaar biedt, doordat het aan groot water ligt, doch de heer Tromp blee er bij, dat een veiling te Alkmaar niet op hare ling. De voorzitter zag gaarne, dat er van'de be langhebbenden, die te Alkmaar willen aanvoe ren, een actie uitging. to de Schermeer had het voorioopig be stuur een lijst laten circukeren, waarop de bouwers van 200 bunders verklaaraen hun producten te Alkmaar te willen laten veilen. De heer Wokke deelde mede, dat de heer i'rornp, toen men hem hier op wees, gezegd üaü, verschillende van die onderteekenaren te hebben gesproken en van hen de verzekering te hebben ontvangen, dait zij liever naar den Langendijk gaan. De heer v. Saas: Misschien de enkele Lan- gedtjkers, die in de Schermeer wonen. De voorzitter deelde nog mede, dat iemand uit Schagerbrug, die 50 wagons kool had, gaarne te Alkmaar had willen veilen, omdat uij dan niet behoefde over te laden. Öp order van 't Centraal Bureau moet hij evenwel te Warmenhuizen veilen. Op Texel wordt op het oogenblik een aak geladen, die te Alk maar komt en daar weer in kleinere schuiten jelost moet worden om de kool aan den ^angendijk te kunnen veilen. Was de veiling er te Alkmaar, dan was dit niet noodig. De heer Oudt vroeg of de heer Tromp er STADSNIEUWS. EXAMEN-COMMISSIE HANDELSWETENSCHAPPEN. De heer A. Versteege, directeur der han delsscholen alhier, is Dij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken benoemd tot lid van de commissie, to 1917 belast met het examineeren voor de akten M. O. handels wetenschappen of L O. beginselen der han delskennis voor de dézen winter te houden examens L O. (akte Iu). ALKMAARSCHE EXPORTVE1L1NO. Donderdagmiddag werd er to de Koren* beurs een algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der Alkmaarsche Export veiling. De vergadering was druk bezocht en werd eleid door den heer F. J. Jonker, to zijn aliteit van voorioopig voorzitter. In zijn openingswoord uitte de voorzitter den wensch, dat de besluiten mochten leiden tot groei en bloei van den tuinbouw in het algemeen en dien van Alkmaar in het bijzon der. Spr. wensch te alvorens tot de verkiezing van het definitieve bestuur over te gaan, me dedeel ing te doen van hetgeen er door het voorioopige bestuur gedaan ia. Den 26en Januari werd de eerste vergade ring gehouden en werden stappen gedaan om tot de oprichting van een exportveiliug te komen. Het initiatief werd genomen door de tuinbouw- en handelsvereeniguig „Algemeen kte men, Dieken dé financieele krachten van „Al- ïlannen kwa- Stockholm. Door een ernstlgen val is uil tn- tusscken gedwongen kamerarrest te houden. De vlasfabriek te Tjamsweer (Or.) keert 50 pet. dividend uit. Tegen een wasdibaas van de rijkswerk- Inrichting te Veenhuizen, die, toen hij nog bewaker was in het huis van bewaring te Amsterdam, door het niet nakomen van zijn MANIFEST AAN DE AANGESLOTEN PARTIJEN VAN DE INTERNATIO NALE SOCIAAL-DEMOCRA TISCHE ARBEIDERSPARTIJ. AMSTERDAM, 19 October. liet organi satie-comité van de conferentie te Stock holm heeft aan de leden, béhoorende tot de Belang". Toen de uitgewerkte p ■n, bleken dé financieele kracht gemeen Belang" niet voldoende en werd er een flink bezochte vergadëring van belang hebbenden uit den omtrek gehouden. Deze vergadering schonk de overtuiging, dat een exportveiling te Alkmaar op hare plaats zou zijn. Ter verdere afwikkeling van de zaak werd een voorioopige commissie benoemd. Om aan 't verciaclite kapitaal te komen werd besloten tot de oprichting van een N. V. over te gaan. Na eenige vergaderingen kwamen de statuten tot stand. De akte werd gepasseerd en de koninklijke goedkeuring verkregen, Door de ijverige bemoeiingen van den lieer Leguit kwam men tot een gebouw, waarvoor de gemeente welwillend een gunstig gelegen icneiu en water beschikbaar stelde. De ge meente toonde hare welwillendheid voorts door te bepalen, dat voor de erfpacht van het terrein en het water het eerste jaar slechts dé helft betaald behoeft te worden, terwijl de volle pacht per jaar 350 bedraagt. Het ge bouw werd volgens bestek en teekening van den heer Leguit aangenomen door de heeren Oudt en Krtller voor 12000. Aanvankelijk was besloten het terrein voor het laden van de spoorwagens te maken langs den hoogen kant van de boterfabriek, doch ten slotte kwam men tot de conclusie, dat de ze totaal ongeschikt was en de heer Leguit maakte een plan voor het afgesneden Kanaal- i vak. De raad keurde dit goed en van de H. IJ S. M., alsmede van Waterstaat werd de ver eischte toestemming verkregen, P""»"» van SILAS IC MQCJÉINQ. 11) „Kan u het niet raden?" vroeg zij met neer geslagen oogen. „Ik wil niet gaarne duidelij ker spreken. Winifred's eigenaardigheden kun nen zich wel nooit in ernstige mate ontwik kelen. Laat ons dat ten minste hopen Zij komt hier wanneer zij wil; wij hebben baar altijd gaarne. En zij blijft zoo lang als zij verkiest. Wij hebben daar niets tegen, na tuurlijk Impey stond' van zijn stoel op en begon in de kamer op en neer te loopen. Zijn gezicht was bleek en strak, zijn lippen waren vast opeen geklemd zijn oogen glansden van smart. Jane sloeg hem heimelijk van onder haar oogleden gade en een wreede glimlach speel de om de noemen van haar mond. „U wilt te kennen geven, dat zij een aange boren aanleg tot krankzinnigheid heeft? vroeg hij eindelijk op heftigen fluistertoon, terwijl hij met vlammende oogen voor haar stona. Zij week eengszins achteruit voor zijn blik en schoof onrustig to haar stoel heen en weer. „Zoo sterk wilde ik het niet uitdrukken," zei zij zacht. „Zij heeft de Willoughby's aard, dat is zeker, maar het kan bij haar wel nooi iets ernstigs worden. Zij is voor 't oogenblik helderder van hoofd dan de meeste menschen behalve naar enkele eigenaardigheden, en zij kan wel zoo blijven tot het eina van haar leven." „En u zegt, dat zij hiervan zelf niets af weet?" „Niets. Haar vrienden beschouwen het van het grootste belang, dat zij het niet weet. Die wetenschap zou het gevreesde kunnen ver haasten." Hij draaide zich om en Ito weer in dé ka mer op en neer. Hij haa een gevoel als ienland, die bedwelmd Is. De slag was zoo plotseling en onverwacht, dat hij. nauwelijks nog de volle zwaarte er van besefte. Hij twij felde er niet «an of Jane had de waarheid ge sproken, maar die was zoo verschrikkelijk, dat het hem deed duizelen. Hij was te Stonehurst gekomen met een hart dat van hoop en verwachting klop' te. Sinds zijn laatste ontmoeting met Win! fred in het Park was zij zoo goed als nooit uit zijn gedachten geweest. Zijn liefde was dag bij dag en uur bij uur toegenomen. Hij had God gedankt voor zulk een' mooie en edele vrouw. Hij had dergelijke droomen ge droomd als alle minnaars droomen en ge tracht woorden te vinden sterk genoeg om plaats is. Wij wezen er op, dat Mei loc, door ■ling wel een exportveiling had ekregen en de heer Tromp antwoordde ons, lat het misschien beter geweest was, indien die exportveiling te Alkmaar in plaats van te Teiloo was gekomen, maar Heiloo was er nu eenmaal en moest er daarom blijven. Wij we zen er op, dat vele schuiten met kool nu langs Alkmaar naar den Langedijk moeten, maar het antwoord was: „als ze in Alkmaar zijn, kunnen ze ook wel wat verder gaan." In antwoord op ons verzoek tot aansluiting beij den Prov. Bond ontvingen wij verleden week een schrijven, waarin bericht werd, dat onze aanvrage den 6en dezer was behandeld, doch dat men na ernstige bespreking eenstem mig tot de conclusie was gekomen dat het niet alleen voor dén Bond, maar ook voor de aanvragers beter was niet op het verzoek in te gaan. Op grond van hun ondervinding was het de overtuiging der heeren, dat een exportveiling te Alkmaar bij den huidigen stand van zaken allerminst op hare plaats was. Het bevorderen van de totstandkoming oordeelden de heeren het een langdurige lijdensgesch zij meenden „Algemeen Belt bouwers te Alk-maar een sl bewijzen dóór voor de o portveiling him medewerking te verkenen. Daar wij, zoo vervolgde de voorzitter, straks een definitief bestuur moeten kiezen, heb ik van dit alles maar mededeeling gedaan, opdat dit bestuur weet wat te doen slaat. Het aanvragen van een audiëntie bij den minister om den krachtigen tegenstam van den heer Tromp te breken, zal allereerst noodig zijn. Wij zegden dit den heer Tromp al toe, doch deze antwoordde: „dat hindert niets, de minister komt toch bij mij". Hoe de zaak zit, weet spr. echter niet, te meer waar de heer P. A. de Lange telegrafisch van den minister bericht ontving, dat hij in het algemeen te Alkmaar kan koopen, omdat daar een exportveiling is. Wij zijn dus export- veiling, maar mogen niet veilen. (Algemeene ontstemming). De voorzitter stelde hierop voor, om tot de verkiezing van een definitief bestuur over te gaan en deelde mede, dat volgens de statuten daarin zitting zullen hebben drie leden van de tuinbouw- en handelsvereeniging „Alge meen Belang" te Alkmaar, één lid van den R. K. Land- en Tuinbouwbond' te Alkmaar, één lid van de tuinbouwvereeniging „Schoorl" te Schoor 1, terwijl het ook gewensent is voor de Tuindersvereeniging te Bergen een lid in het bestuur te kiezen. Bovendien zal de ge- De aanbeveling voor „Algemeen Belang" luidde: de heeren P. A. de Lange, C. Wage- uaar en M! R. Versteegvoor den R. K. Land- ïneente Alkmaar eveneens een lid aanwijzen, en Tuinbouwbond de heer A. J. v. Benthem. voor Schoorl de heer R. Wognium en voor Berlin de lieer A. van Reen en. Op de vergadering waren 199 aandeelen aanwezig, die 139 stemmen mochten uitbren- Op de heeren de Lange, Wagenaar, Ver steeg, van Benthem, Wognum en van Reenen werden resp. 127, 130, 31, 123, 133 en 126 stemmen uitgebracht, zoodat dfe aan bevolen en waren gekozen. Allen verklaarden hun benoe ming te aanvaarden. De heer van Saas verzocht, om te trachten de veiling zoo spoedig mogelijk geopend te krijgen. Spr. kan voor den Langendijk niet klaar komen, wegens de te kleine vaart hac spr. 50 spoorwagens kool liggen, daarvan kan hij er niet meer dan 6 per week naar den Langendijk krijgen, terwijl Alkmaar met grooter vaartuigen te bereiken is. Velen in <Je Schermer wachten op de Alkmaarsche vei ovoceeren van ie, waarom en de tuin- iten dienst te van de ex-' persoonlijk belang bij had, dé exportveiling te Alkmaar tegen te houden. Spr. zag enkele heeren „ja" knikken en vond dan de houding van den heer Tromp een schandaal. De voorzitter wees er op, dat de heer Tromp antwoordt als secretaris van het Cen traal Bureau. Dat Bureau heeft veel macht, omdat het aan de D. H. H. verkoopt. Wan neer zij zeggen: „Stel in Alkmaar maar geen inkooper aan", dan gebeurt het niet. Alkmaar is aangewezen als inlaadstation voor export. De koopman voor Engeland is aangewezen, maar het ontbreekt nog steeds aan een koopman voor Duitschland. De heer van Benthem wist uit goede bron, dat het gebouw gemakkelijk over 14 dagen in gebruik genomen kan worden. Spr. zag gaarne, (tot het bestuur onmiddellijk naar den minister ging. De molenaar zeide reeds tot den ouden Fritz: „Er zijn nog rechters to Berlijn" en den heer Tromp moet duidelijk gemaakt worden, dat dit in den Haag ook hét geval ia. Het provinciaal belang staat op den voorgrond. Spr. had gaarne straks reeds een bestuursvergadering, om een dag te bepalen. (Applaus). De heer P. A. de Lange oordeelde het een raak van het nieuwe bestuur om dlit te bespre ken. Zij hadden zich beschikbaar gesteld om de 7flak onverwijld ter hand te nemen en dit zal misschien wel gelukken. Men kali echter te snel en daardoor verkeerd handelen. Spr. was er voor morgen een bestuursver gadering te houden. De nieuwe bestuursleden kunnen zich dan nog, wat beter op de hoogte ling aan het stellen. Spr. stelde voor, de r< bestuur, dat de stemming van de vergadering duidelijk gemerkt heeft, over te laten. Men moet de zaken niet zoo doen, dat men bij na denken zegt „wij hadden het anders moeten doen." (Applaus). De heer Wokke deelde mede, dat er thans le den van „Algemeen Belang" rijn, die de vei ling aan zich willen houden. De voorzitter wees er op, dat „Algemeen Belang" een vergadering had gehouden, waarin daarover stemmen waren opgegaan. De raak was evenwei niet grondig besproken. Men wilde de bestuursverkiezing van de N.V. afwachten, opdat dit daa met dat van „Alge meen Belang overleg kan plegen. De heer Klaver oordeelde het verkeerd om een N.V. te hebben voor het veilingsgebouw en daarnaast „Algemeen Belang", die net vei- lingsrecht exploiteert. Spr. haa gedacht dai „Algemeen Belang" gereorganiseerd was tot een exportvereeniging en was van meening, dat de N.V. het veilingsrecht op haren naam moet hebben en daarbij gesteund moet wor den door de vereenigtogen. De voorzitter deelde mede, dat aldus was gehandeld om erkend te worden. „Algemeen Belang" stono ingeschreven als exportveiling en 't was uitgesloten, dat een nieuwe vereeniL ging, vooral een N.V., erkend zou worden. „Algemeen Belang" heeft aan het voorioopig bestuur evenwel reeds een schriftelijke verkla ring gegeven, waarin ten behoeve van de N.V. afstand van het exportrecht wordt ge daan. Spr. raadde aan om naar den Haag in naam van „Algemeen Belang" te gaan. De heer Akkerman was er voor om zoo gauw 't gebouw klaar is, direct naar 't nieu we gebouw te gaan. Spr. verklaarde waarom een N.V. in deze omstandigheden geen export recht krijgt en was er voor om gedurende de buitengewone omstandigheden In naam van „Algemeen Belang" te handelen. Wanneer de normale omstandigheden komen, kan het recht aan de N.V. overgedragen worden. De heer Klaver zette uiteen, waarom de N. V. niet namens „Algemeen Belang" naar dien Haag kon gaan. Spr. was er voor om de N. V. als gereorganiseerd „Algemeen belang" in den Haag bekend te maken en twijfelde er niet aan .dat het ook dan tot het veilen voor de export zou komen. De beer Wognum was oor enk voat am bol ezelsbruggetje niet verder te gebruiken. Het bestuur moest zeggen „hier bennen we en dat willen we." De heer D. J. Govern betoogde, dat door bet afgegeven stuk van „Algemeen Belang" in den Haag te bewijzen ia, dat de N. V. het exportrecht van A. B. heeft. Spr. hoopte, dat het aan het nieuwe bestuur spoedig zal geluk ken het „van Alkmaar de victorie" ook in dit geval te laten' hooren. De heer Akkerman vreesde, dat er over het verleenen van exportrecht aan een N.V. toch wat te licht gedacht werd. Wanneer het be stuur echter oleek, dat het in den Haag is „wij willen geen veiling in Alkmaar", dan kan' men de zaak wel voorstellen zooals zij is. De heer .v. Benthem bracht den voorzitter onder instemming van de vergadering dank voor hetgeen hiji gedaan had en sprak den wensch uit, dat hij, zoo noodig, steeds voor de belangen van de N. V. Alkmaarsche Ex portveiling van Land- en Tuinbouwproduc ten zou opkomen. De voorzitter zegde dit toe en stoot hierop die vergadering. DE KAASMARKT. Na 3 Augustus, toen er 182000 K.Q. was aangevoerd, was het marktplein heden weder eens bezet, met een kwantum, dat door de handelaren gekocht kon worden. De intrek king van de consenten heeft juist 11 weken geduurd en de producenten leden daardoor voor millioenen schade. Dé aanvoer was thans zóó groot (de producenten mochten een dubbele weekproductie van Augustus aan voeren), dat de Doorbraak geheel met boe renkaas gezet was. Er was dan ook steil wel een 300.000 K.O. Ook thans moet er pet. van den aanvoer voor het binnenland af gestaan worden Ontvingen de producenten daarvoor voorheen 38 per 50 K.G., heden is di t bedrag bepaald op 58.50. De Kaasver- eeniging heeft vastgesteld, dat de handelaren ook voor het overige deel niet meer dan J 58,50 mogen besteden. De handelaren ontvangen dan voor onkos ten en indroging 6 per 50 K G. meer, ter wijl dc regeering (tea producenten voor de kaas van 40 pet plu» 55,50 heeft gewaar borgd. Door de consenten hoopt de regeering, hoewel ze thans voor het binnenlandsche ge deelte meer betaalt, de prijsstijging van de Irflaa voor (to hinncn lanHarhen consument te voorkomen. De handelaren vergaderden hedenmorgen in het café van den heer Koetsveld. Gepoogd werd om de handelaren een verbintenis te la ten teekenen, waarbij zij zich verbonden op boete van 10.000 niet meer te besteden dan 55,50 per 50 K.O. Enkele handelaren wilden zich daartoe niet verbinden en een toevallig aanwezig voor man uit de producenten stelde de vraag of men er wel aan dacht, dat er voor de produ centen alle reden bestond, om tegen een ver bonden handel op te treden, aangezien de d 55^50 tem is overgegaan, zijn verwachtingen in rook vervlogen. Nooit had het leven zulk een bespotting geleken, nooit had de Voorzienig heid zoo wreed geschenen. Als hij tiat alles van liet begin af had ge weten, zou hij zijn opkomende liefde mis schien overwonnen hebben, zou hij die met den wortel hebben kunnen uitrukken. Nu was zijn liefde met zijn diepst innerlijk wezen saamgeweven; zij was een hoofdbestanddeel, een onafscheidelijk deel van hemzelf. Hij kon wel honderd jaar worden, maar hij zou er nooit aan ontgroeien. Jane mocht de scherpte van zijn smart verdooven, maar die kon nooit genezen. Hij ging eindelijk voor het raam staan en keek naar buiten over het grasveld. De zon neschijn tooverde gouden plekken tusschen de boomen. De bloemperken vormden hier en daar vlakken, schitterend van kleur. Boven de toppen der boomen dreven de wazige wolken langzaam voorbij als goud geribde galjoenen in een azuurblauwe zee. De populieren droomden in de warme stilte van den namid dag, maar alles scheen met zijn ellende den spot te drijven en zijn leed te vergrooto. Opeens stak hij de handen in zijn zakken en zette zich in postuur. Het kwam hem voor dat Jane Bardell hem gadesloeg Al mocht 'lij 1 ij den dan zou het toch zwakheid zijn dat te laten blijken. Hij moest een manlijke hou ding aannemen, de wereld met een gLim- zijn liefde uit te drukken. En nu waren zijn lachend gezichttegemoct treden, al mocht heerlijke droomen in een oogenblik in du is- zijn hart ook breken. Hij kwam eindelijk weer bij haar en ging tegenover haar zitten. „Ik zal natuurlijk niets zeggen van wat u mij heeft verteld", zei hij op effen, koelen toon. „Ik ben het met u eens, dat het niet iets is om over te spreken. Ik ben blij, dat zij het niet weet." „Als ik er wat aan kan doen, zal zij 't nooit weten," antwoordde Jane. „Het is een treurige wolk, die boven zulk een veelbelovend leven hangt," ging hij voort. „Wij moeten maar hopen, dat die nooit zal losbarsten." „Ja, we kunnen slechts het beste hopen," Maar nu richtte hij zich weer langzaam overeind. „U blijft toch theedrinken, lord Impey?" zei Jane, toen zij zag, dat hij aanstalten maakte om heen te gaan. „Het zal spoedig theetijd zijn en dan komt Winifred bijna zoo goed als zeker terug." „Dank u. Hoop, dat u mfj wil excusee- ren. ik zal vandaag niet bl ven", antwoord de hij, O. dat spijt me. En ik weet zeker dat Wi nifred teleurgesteld zal wezen." „Weest u dan zoo goed' haar mijn groe ten. over te brengen en ook aan uw vader als hi| terugkomt „Als u gaan moet, dan moet u gaan zei zij gedwongen' lachend en in plaats van een knecht te bellen, begeleidde zij hem zelf naar de voordeur. Wordt vervolgd. Kaasvereeniging wel 55,50 voor 40 pet. pi bad gewaarborgd, doch de producenten voor de producten van afwijkend' gehalte aan een verbonden handel waren overgeleverd. Fen heftige discussie was hiervan het ge volg. De handelaren konden het evenwel niet eens worden en al spoedig werd er- 56,50 per 50 K.G. besteed. De handei was niet vlug, aangezien de pro ducenten op deze wijze naar den prijs mos»- ten tasten. Om elf uur ging de pdjs nog tot 57,— omhoog en was de aanvoer spoedig verkocht. PREDIKBEURTEN. 21 October. AUunaar. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Avond 6 uur, Ds. Kloosterman, Voorber. H. Avondmaal. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Da. Westra. Evang. Luth. Kerk, 10.30 uur, Os. Schade van Westrum van 's-Gravenhage. Kemonstrantsche Kerk, 10.30 uur, D». P. Heering van 's-Gravenhage. Gereformeerde Kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond 5 uur, Ds. Meijer, HeidL Cat Zond. 35. Hersteld Apostolische Gemeente, 10 uur en avond 5 uur, godsdienstoefening. UIT DE OMIO'EVINQ, AKERSLOOT, Berv. gem., 930 our, E* Kruizinga. BERGEN, Hérv. gem, 10 uur, Ds. d. Kieboom. BURGERBRUO, Her* gem, O30 uur, Ds. Hornstra. DIRKSHORN, Herv. gem., 9.30 uur, Ds. Sinnighe Darnaté. EENIGE NB RUG, Herv. gem., 130 uur, Ds. de Graaff. EG MOND a.d HOEF, Herv. gem, 10 uur, Ds. Sdhermeihom. GROET, Herv. gem, 10 uur, Dl. Boete, Avondmaalsbediening. GROOTSCHERMER, Herv. gem, 030 uur, Ds. Casteleih. HEERHUOOWAARD, Her», gra, 0.30 uur, Ds. Broekema. HEILOO, Her», gem, 10 uur, Ds. Ellerti de Haan. EVANGELISATIELOKAAL, 10 uur, IX Verwaal van Alkmaar. KOEDIJK, Herv. gem, 10 uur, Ds. Karn. N.-NIEIDORP. Herv: gem., geen dienst. NOORDSCHARWOUDE, 'Herv. gem, geen dienst. OTERLEEIK, Herv. gem., geen dienst, wa gens vacature. OUDKARSPEL, Hér», gem, 030 uur, Dö de Leeuw. CALLANTSOOG, Hérv. aan., geen dienst. 10 uur. Ds. Groot, gem, 930 en 2.30 1 uur, Eoodag- OUDORP. Herv. ST. PANCRAS, uur, Ds. Laminers. SCHOORL, Herv. school, avond 7 uur, URSEM, Herv. gem., geen dienst WINKEL, Hérv. gem, geen dienst ZUIDSCBAKWOUDE, Hm. gom, 030 uur, Ds. Stehouwer. BUROERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: 18 Oct. Hendrik Tammer en Anna Koeman. Pieter van Veenendaal en Jacoba Conneman. Hendrik Andrea en Eli sabeth Booij. Janus Hendrik Vroo- land en Berendtaa StiL Dirk Cas ten ie en Dorothea Admiraal. Tai VKDHULiJID. tig

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2