Overtollig Urinezuur. Teiogvammaii van heden, INtMZONPEN MIDBDEEUNOEN. aer in, de gemeente deze vergoeding voor het nr"-brait «asBe aifcïÉ krijgt Vrlaeiuur, weinig bekend in de dage* behaalde. Spr. oordeelde het hebben van één ran eenvoudige, natuurlijke leefwijze in onuv wi]2u met landbouwakte geep overtel de buitenlueht, Is een vergift binnen het ligtTweekle. Spr. was voor het voorstel van ■enschelijk Ilehasm gevormd door over- ^en lieer Met, mits de heer Molenaar een werktag, het gebruik van vleesch, torgen, cursus gal. bat maar bad gaan es gebiek aan rust. De voorzitter oordeelde het mede niet over- Ali ge r gedrukt en moadeloos gevoelt, horlig om één ondei-wijzer voor het bezit van iwak, zenuwachtig en veimoald, gij last ae j jlcx> '6 jaars te geven, hebt van hoofdpij* en aanValtan van duire- Besloten werd oui den heer Molenaar als lighald, is het waarsahljnlljk, dat rich te onderwijzer met landbouwakte aan te stellen veel urinezuur 1* het gestel ophoopt. De i Qp een vergoeding van j 100 per jaar. De nloveu dienen al het overtollige urinesuur üeer Molenaar zal dan bij genoegzame deel- nit het bleed te ftltrneren. name verplicht zijn een cursus te geven. Rugpijn ei abnormale waterlooilng *1J* De heer Met had niet uit de notuien vemo- het eerste protest vaé zwakke nieren, eu j men, dat zijn voonuel om de betaling der sa- hij verzwakte nieren Beeft urlneatnir spoediglarissen voortaan per maand in plaats dé oveshand. Dan bestaat gevaar voor uler- fruls, rheumailek, spit, Isehlas, waterzneht ol verharding der aderen. Foster's Rugpijn Nieren Plllan versterken zwakke nieren, maar bij winder zware voeding, en meer friseehe lucht, lichaams oefening en slaap werkt Bet geneesmiddel spoediger. Prfl drinken van water Is ook behulpzaam. Poster'» Pillen werken rechtstrenke op de Bieren en helpen deze om 4e vergiftige afvalstoffen behoorlijk nit het lichaam te verwijderen. Dit genotmiddel regelt öe ariaeorganen en Is van groote waarde bij niergruls, -steen, waternuehf, rheumatleh, rugpijn, spit .en alle nriaezuurkwale*. Wacht u voor namaak onder gelijklui dende namen. De echte Poster's Rugpijn Nieren Pillen dragen de handteekentng van James Poster op de verpakking -en zijn te Alkmaar verkrljgb. NUerop ft Slothouber, Langest». 52. Toezending geschiedt fraaoo na ontv. postwlesal h f l.fl p. doos of I 10.— p. tea do&zen. telt; de beslissing daarover hield en houdt verband met den gaheelen toestand onzer graanvoorzienimg. Daarin is sinas de laatste weken geen ver betering gekomen veeleer laat de toekomst zich Hog moeilijker aanzien1. Art. 3, vierde lid der distributieregeling is dan ook geen be letsel, dat het verbod aan de boeren om eigen tarwe of rogge voor brood te gebruiken gehandhaafd blijft. GROENTEN VOOR ENGELAND. Te Leeuwarden werd een vergadering ge houden van groentenerporteurs om te protes- teeren tegen de wijze waarop de centrale commissie voor de fruit- en groemtenexport de distributie voor Engeland heeft geregeld. Er werd een commissie benoemd om te trach ten verbetering te krijgen. DUURDERE LIMBURGSCHE KOLEN. De prijzen van Limburgsche kolen voor klein-industrie zijn aanmerkelijk verhoogd in verband met de prijsstijging dér Duitsche ko len. De verhooging is reeds in werking getre den. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. De Arnhemsdie politie heeft de hand ge legd op'den dader van een reeks rijwieldief stallen, welke in den laatsten tijd te Arnhem werden gepleegd!. Het is iemand uit Valburg, thpna soldaat in garnizoen fe Ede, die reeds een aantal der gepleegde diefstallen heeft We kend. Voor zijn diefstallen maakte hij dikwijls gebruik van de hulp van jongens. Zag hij een onbeheerd staand rijwiel, dan stuurde hij er een jongen op af om het voor hem te halen het heette dan een fiets te zijn van zijn broer, die.in een bepaalde straat moest worden ge bracht. Als beloüning kreeg de jongen dan een fooi. Zoo verdwenen1 er ettelijke rijwielen zonder dat een haan er naar kraaide Totdat een snuggere jongen, dien beklaagde tot zijn medeplichtige wilde maken, argwaan kreeg, geen gevolg gaf aan de uitnood iging van den soldaat, maar de poltle inlichtte. Zoo kwam men dén rijwieldief spoedig op het spoor en arresteerde hem op straat, juist op het oogen- blik, dat hij weer met jongens te spreken stond. HULDIOINO VAN DEN REDDER. Bh den aanvang der jongste gemeente raadszitting van den Helder stelde de voor zitter voor bij de overbrenging Haar Amers foort van het lijk van den luitenant ter zee A. J. de Jongfa, die bij eene poging tot redding van een drenkeling is omgekomen en wiens lijk dezer dagen is gevonden, het Dagelijksch Bestuur af te vaardigen als vertegenwoordi ger van de gemeente en door aanhech ting van een krans aan de baar hulde te brengen aan de moedige daad van dezen jeugdigen zee officier. Bij applaus vereenigde de raad zich hiermede. van I per 3 maanden' te 'do-eü, was aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat dit reeds in de verordening was geplaatst. Van den gemeente-ontvanger was een dank- j betuiging ingekomen voor den hem toegeken- den duurtetoeslag. In behandeling kwam bictop een voorstel van den heer Met om aan de gezinnen bene den j 900 inkomen 25 pet. reductie op de brandstollen prijzen te verlecuen. De heer Met wees er op, dat men in ScLa- gen hetzelfde doet voor menschen met. 1200 en minder inkomen. Ziet men wat men thuis krijgt voor 4 5, dan moet men erkennen,, dat dit voor een arbeider al heel erg is. De meergegoeden kunnen httn brandstoffen nog aanvullen met hout van hun erf. De arbeiders missen dit. iDe heer Krom meende, als lid van de brandstoöencotnnussio, dat het gewenscht was het voorstel aan te houden, er zijn veel mensdien in de gemeente beneden dat inko men. De voorzitter meende van wel 500, maar z. I. was er veel voor om wat ia die richting ij-0 doen De heer Poland juichte het voorstel van harte toe. Algemeen was men het hiermede VROUWELIJKE CANDIDATES AD6 VOLKSV E RTEOENWOORDIGERS! De Ncderfandsche Bond voor Vrouwenkies recht heeft zteh tot'de leden der politieke par tijen ia Nederland gewend met verzoek wel te overwegen; dat hij de grondwetsherziening het passief kiesrecht aan de vrouwen- is ver leend en dezen dus verkiesbaar zijn gewor den voor alle vertegenwoordigende lichamen dat het passief kiesrecht eerst dan zijne volle beteekenis zal erlangen, als inderdaad vrou wen als volksvertegenwordigers zullen zijn gekomen en dringt er ten sterkste bij de leden der partijen op aan tot die verkiezing mede te werken door het plaatsen van vrouwen' op de candidatenlijst-en en wel op eene zoodanige plaats, dat de verkiezing van een of meer vrouwen, zooveel mogelijk is gewaarborgd. UIT HOORN. De heer Peter V landbouwer en fabrikaat té Noord-Scharwoude, stond gisteren voor het kantongerecht te Hoorn terecht; wegens overtreding der distributiewet. Hij had op een stuk land van 2 K H.A., dat hij in voorjaar van 1917 had gescheurd, uien zaaid. Bekl. zegt, dat men alle voorschriften kan kennen. De minister wilde meer bouw land hebben en liet onbeperkt den teelt toe. Aan den burgemeester van Uisen) vroeg bekl. verlof uien te zaaien. Dit werd verleend, doch toen de uien al in den grond zaten, werd de toestemming ingetrokken. Bekl. ging om ad vies bij den tuinbouwleeraar in Alkmaar en vroeg of hij dit -land moest omploegen, dan wel Tiet gewas laten zitten. 't Antwoord luidde:- „Ik weet heit niet, wacht maai; eens af." Met dezelfde vraag ging bekl. toen naar de cuLtuufcommissie in Noord-Holland. Antwoord: „Omploegen mag niet, want 't is menschelijk voedsel. En laten staan? Ja, dat weten we niet." BekL wist er toen geen weg meer mee. Om financieele redenen behoefde bij geen uien te telen, want de koolbouw is even voordeelig en daarmee heeft men geen last. Bovendien ring van katoen, dat ten dienste van den mu nitie-aanmaak gébruikt moet worden, 6 maan den gevangenisstraf. Door het rijk is de tramlijn Gouda1—Bo degraven aangekocht. De rails gaan naar de' Limburgsche mijnen. het ge niet „eens, doch men oordeelde een commissie noo-1 i:1Cp ijj- nil Be risico van 1000 uienzaad te dig, om na te gaan wie in aanmerking moet I verliezen. Ook dacht bekl. te handelen naar 1*"i J het verlangen van den- minisier. Deze wilde den verbouw van graan bevorderen. Dit kan echter niet geifeelcf worden op nas gescheurd land en daarom bestemde bekl. zijn oude land, ook zijn nieuw land, voor tarwe, haver. komen, aangezien er ook wel arbeidera rijn die hout hebben. Op voorstel van dén heer Met werd beslo ten het voorstel om bericht en raad in ban den van B. en W. te stelien. Öp rijn verzoek werd aan den heer Brands I groeae en grauwe erwten. Dc uien zaaide hij eervol ontslag verleend als hoofdondmvijzcr ,,p het gescheurde grasland. te V eenhuizen en wel met ingang van 1 Janu- ari 1918. De voorzitter deelde mede, dat reeds een oproeping voor een opvolger was geplaatst. De begrooting 1918 kwam hierop in be handeling. De ontvangsten en uitgaven be droegen 46432,83 X met een post van on voorzien groot 1116,791*. De uitgaven voor onderwijs bedroegen totaal 14815, die voor'armwezen 6315 en de buitengewone uitgaven 3000. öp een vraag v«ti den heer Met deelde de voorzitter mede, dat de noodzakelijkheid om de scholen hooger te verzekeren onder de oogen was gezien. Besloten werd, op voorstel van B. en w., om voor de ambtenaren voorlaan hun eigen Cioenbijdrage te betalen, zoodat zij voor- 5 pet. in plaats van 8 pet. moeten beta len. Zij betalen dus voortaan het pensioen voor weduwen en weezen alleen. B. en W. stelden voor om aan den cursus voor de hoofdakte te Alkmaar een ja*riijksciie subsidie van 5,te geven. De ambtenaar van het .0. M., Mr. Serva- tius, dacht er anders over. Bekl. moet dé voorschriften kennen. Bij circulaire van 13 October 1916 is bepaald, dat slechts met uien raag worden beteeld 70 pet. van het land, dat er vroeger mee bebouwd was. Dit was vroe ger grasland, dus uien waren verboden. De Cultuurcommissie heeft ook als haar meening uitgesproken, dat bekl. wel op de hoogte is en beter-althans dan de burgemeester, die de Ve^edsd was 100 boete subs. 8 maanden hechtenis. Bekl. merkt nog op, dat hij reisde met den heer Breebaart, voorzitter der Cultuurcom missie, en déze zei, dat het land wèl bezaaid mocht worden. Men is het dus niet over deze circulaire eens en daarom vroeg bekl. vrij spraak. HiUIZEN VAN OEMETALISEERD BETON. Te Bergen, Schoorl en Zandvoort zullen tien landhuizen van gemetaliseerd beton wor- De heer Met oordéelde dit bedrag al zeer (,en ^getrokken dioor de N. V. Nederlandsche ig en meende, dat een gemeente met zooveel I Betomjzerbouw te Amsterdam, voor rekening laag leerkrachten wel wat meer kon geven. De heer Poland stelde voor om 10, te om UIT HEERHUOOWAARD De raad vergaderde Vrijdagmiddag half drie in voltallige zitting. De voorzitter, de heer W. van Slooten, las als secretaris de notulen voor, die onveran derd werden vastgesteld. Van de commissie tot bevordering van de belangen der verbruikers van de landerijen van de heeren D. en C. de Boer was het ver zoek ingekomen te bevorderen dat voor de overhaal Jrij de Broekerbrug de gemeente Broek op Langemdlijk den1 stroom voor een' electromotor levert. De gemeente koin haar toestemming vertee nen door afwijking van het electriciteitscon- tract toe te staan. B. en W. stelden voor de gevraagde vergun ning te vcrleenen onder bepaling, dat 5 pet. van hét te betalen stroombedrag aan de meedte Heerhugowaard wordt afgestaan Hiertoe werd besloten. Van den heer W. Molenaar was het zoek ingekomen om hem ook cte 100 jaar uit te keeren Voor het bezit van de land- Douwakte, aangezien adressant deze akte 4 September hatf behaald. De voorzitter deelde mede, dat B en W. voor dit jaar de 100 hadden toegekend, doch in verband met de beslissing der vorige vergadering wenschten B. en W. de bemer kingen van Ged. Staten over de nieuwe rege ling af te wachten. De heer Met meende, dat de raad er prijs op moest stellen een onderwijskracht in dé gemeente te hebben, die de akte heeft. Wij wo nen hier in een landbouwstreek en kunnen desnoods bepalen, dat slechts één onderwij- ver- per geveu. 1 iet voorstel van B en W. werd met dé stemmen van de heeren Blauw, Schilder, Wijnker en Overtoom vóór verworpen, dat j van den heer Poland bij acclamatie aangeno-1 men. De begrooting werd hierop overeenkomstig 1 het ontwerp vastgesteld. De Vgrooting van Het Burgerlijk Armbe stuur kwam hierop aan de orde. riet batig saldo bedroeg 66,83, het vorig jaar 800. De subsidie van die gemeente was op 3500 gefaamd, waardoor de totaal ontvangsten 5424,88 bedroegen. Het vermoedelijk batig saldo werd geraamd op 223;55. De hoer Met oordeelde het wenschelljk om bij het armenhuis eenigen grond aan te koo- ped, opdat de oudjes dat konden bewerken. Enkelen van hen zijn daarvoor geschikt en zouden nog wat kunnen verdienen, waardoor de instelling er beter voor kwam te staan. De armenvader zou men. kunnen aanwijzen voor dé exploitatie. De voorzitter (had zoo'n middeltje ook al eens aan de hand gedaan. Men moet wachten totdat er een goed perceeltje beschikbaar is. De heer Schilder meiMc op, dat zij nu ook mogen werken en als oaten van hun werk stond er 50 geboekt. Zij mogen de helit voor zich houden en verdienden dus totaal 100. Spr. oordeelde dit een bewijs, dat hun arbeidskracht niet veel meer waard was en wenschte er geen grond voor aan te koopen. Dc heer Overtoom oordeelde het, waar de menschen uit de maatschappij waren gegaan, omdat zij niet-meer kunnen werken, onge- wensdht kapitaal uitgeven, om hun ar beidskracht productief te maken. De heer Met betoogde, dat het geenszins zijn bedde ling wa$ om uit de arbeidskracht van diie menschen winst te halen. Daar zij graag wat te doen hebben en niet zoo ver meer kunnen gaan, wilde bijt het huis door een tuin er bij wat gezelliger maken. De kosten zouden wel door de producten gedekt worden. De voorzitter had dezelfde bedoeling en slechts een halve bunder op het oog, Spr wat overtuigd1, dat het armbestuur zich met het Idee wel kon vereenigen. i De heer Poland zag dan gaarne, dat d<' menschen dan ook de helft van het resultaat van hun arbeid voor zich kregen, om een .extraitje te koopen. De voorzitter kon daartoe geen toezegging doen, er bleef voor hen nog Bid te over om bij anderen een extratje te verdienen. Spr. zal het armbestuur evenwel een en ander mede- cLoclidi De begrooting voor het electrisch bedrijf werd hierna vastgesteld Op een bedrag van 5955. De raming was zoodanig, dat er voor de gemeente niets overblijft, maar het kan nog meevallen omdat de raming niet te hoog ge daan was. AMERIKA EN ONZE VOEDSELVOORZIENING. WASHINGTON, 19 Oct. (V.D.) De re geer ing der Vereenigde Stoten bevestigt in een officieele nota het besliste voornemen om Nederland en de Scandinavische rijken geen hulp te verleeneh, indien rij voort gaan de centrale mogendheden te helpen door uitvoer. De nota constateert dat eeni- ge neutrale landen ondanks de waarschu wing van Amerika zijn voortgegaan met het zenden van groote hoeveelheden levens middelen naar de centrale rijken. Het Bu reau van Handel gedurende den oorlog' stelt voor den uitvoer naar deze 'landen, wanneer zij voortgaan direct of indirect steun te verleenen aan de middenmogend- heden, te staken. Het geluk van de noorde lijke landen hangt dus van deze landen zelf af. OOSTENRIJKSGH VREDESVER- LANGEN. WE'ENEN, 20 October. De begroo- tingscommissie van het huis van afgevaar digden heeft voorgesteld den minister van budenlandsche zaken te verzoeken bij de behandeling van de begrooting inlichtin gen te vragen over de buitenlandsche be trekkingen en het vredesvraagstuk. XBDEBSiNID. DE NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN AMERIKA. DEN HAAG, 20 Oct Desgevraagd deelde men ons aan het ministerie van bui tenlandsche zaken mede, dat de voorstcl- Voor het gasverbruik is deze lange markt dag dus niet voordeelig geweest Wanneer er geen' sluiting van deg renzen geweest was, dan was deze kaashoeveelheid over meerdere marktdagen verdeeld en zou lichtverbruik overbodig geweest zijn. Zou, nu wij de ko mende weken meerdere lange markten ie wachten hebben1 en er inderdaad nog al extra gas wordt verbruikt, het Rijkskolenbureau daarop niet gewezen kunnen worden; om ten einde, voor de verlichting van het marktplein een hoeveelheid kolen toegewezen te krijgen De sluiting van de grenzen geschiedde met het oog op landsbelang en het zou niet billijk rijn, dat de Alkmaarsohe burgers daardoor nog eens extra in hun gasverbruik zouden worden beperkt. LANGEBAANDRAVERIJEN. Voor de morgen te houden langebaandra- yerijen, uitgeschreven door de Kenmemer Sportclub op haar sportterrein aan de Nieiiw poortslaan, zijn ingeschreven in den Alcma- riaprijs (1700 M.) 7, in den Najaarsprijs (2000 M.) 10, -in den Sluitingsprijs (heat 1600 M.) 10 en in den Kortebaanprijs (800 M., met 50 voor den rijder, die aen' koristen tijd maakt) 20, waarondep nieuwelingen op de Alkmaarsche baan. Daar het beslist de laatste courses In dit seizoen zijn. zullen de liefhebbers morgen1 wel aan de oaan zijn! SCHOENMAKERSPATROONS. Men schrijft ons: Gisterenavond werd in café „'t Gulden Vlies" een zeer druk bezochte vergadering van schoenmakerspatroons gehouden. Dat -de tijden veranderen bleek wel uit het feit, dat alle aanwezigen1 zich na eenige besprekingen als lid opgaven, terwijl ook nog eenage afwe zigen door machtiging!' als lid toetraden. De jonge vereeniging omvat thans bijna alle schoenmakerspatroons hier ter stede. Moge er door samenwerking met het steun comité een invloed ten goede worden uitge oefend1 op de eerdaags te beginnen distributie van regoeringszool leder. DIENSTREGELING. Met ingang van Maandag sa wordt BetonijzerbouwJ van de 'N. V. Industrieele Handel- en Cul tuurmaatschappij, volgens het systeem van den heer dr. ir. L. A. Sanders, directeur van genoemde betonmaatschappij. De vloeren, muren, daken, trappen, enz. zullen zijn samengesteld uit nolle gewapend betonbalen. Alle onderdeden worden vooraf in voorraad gereed gemaakt, zoodat men zich voorstelt binnen eenige weken nadat tot den bouw is besloten, het gebouw reeds onder de kap te kunnen heben, en het anderhalve maand na den aanvang van het werk volko men droog en bewoonbaar te kunnen opleve ren. UIT PURMEREND. De gemeenteraad heeft besloten1 voor het stichten van een Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus aan het rijk aan te bie den 100X100 benevens het benoodigde ter rein. KORTE BERICHTEN. Wegens gebrek aan brandstoffen zullen fian schepen1 van vreemde nationaliteit hier te lande voorloopig geen buukerkolen worden verstrekt. - Te Roermond is aangehouden een land bouwer uit Maasaiel. verdacht van verduiste ring van 15,000 mark, welke hij, van een Du I lacher had ontvangen voor bet aankoopen van paarden. Te Haarlem zal petroleum voor 0.25 in plaats van 0.44 per liter beschikbaar worden gesteld voor hen, die geen gas oi electric!teit hebben en een belastbaar inko men van minder dan 1000. De secretaris van de tooneelvereenigmg „Concordia" te Beverwijk, is wegens onge rephtigd opvoeren van „Met den hand schoen getrouwd'', tooneélspel van J. Fabri- cius, tot 3 boete of 3 dagen hechtenis ver oordeeld. De eisch was 40. Te Bussum is men van gemeentewege oegomnen met het verkoopen van truit (ap pels en peren). Het is een proefneming, die verband houdt met het lage broodrantsoen. In de Kromhoutkazerae te Utrecht is een ,m geld gestolen uit de kas van den admini strateur. De daders zijn onbekend Tc Capelle (N.-Br.) heeft een vliegma chine tengevolge van een defect aan den mo tor een noodlanding moeten maken en is daarbij in 'n stoot terecht gekomen. De inzit tende luitenant Leony bekwam geen letsel. Op Texel weigeren de burgers den ver hoogden melkprijs te betalen, zoodat velen in enkele dagen geen melk gebruikt hebben. Men tracht nu een accoord aan te gaan met boeren buiten Oosterend. Te Losser gingen twee zwagers drinken op een nieuwen wereldburger, ze kregen ru zie, waarbij een hunneer hopeloos verwond werd met een mes. Hot 0. M. bij de Haagsche rechtbank eischte tegen een koopman wegens verduiste- ling van den Washingtonochen corxespon- - dienstregeling van de stoomtram Alkmaar dent van de Morning Post, dat de Neder- landsche regeering halsstarrig weigert een schikking aan te gaan nopens de in Ameri- kaanscbe havens liggende Nederlandsdie schepen, geheel onjuist ia. Van Nederland- sche zijde zijn integendeel bij de Amerij kaansche regeering twee voorstellen aan hangig gemaakt om tot een schikking te komen. Het eene betreft een verdeeling der thans in Amerika liggende -schepen mét hunne ladingen tusschen de Commissian For Relief in Belgium en ons. Hot tweede stelt een regeling voor de toekomst voor en heeft de strekking een1 bepaald aantal sche pen voor dén dienst van de Reliefcammis- flion -beschikbaar te stellen. Ofschoon deze voorstellen reeds eenige maanden geleden aanhangig zijn gemaakt, is ondanks het aandringen van onzen gezant en onze déle- gatie in Amerika nimmer eenig antwoord of tegenvoorstel van Amerikaansche rijde ontvangen. DE BOTERPRIJZEN. 's-GRAVENHAGE, 20 Octber. Met in gang van 22 October, zal de maximum kleinhandelprijs voor boter, worden vastge steld op l.Vo per half K.O. HET CONFLICT TE TILBURO. TILBURG, 20 October. De fabrikanten- bond heeft geweigerd in te gaan op het voorstel tot arbitrage van den deken Mgr. van den Heuvel en eischt, dat de werklie den het hun voorgelegde contract zullen aanvaarden of doorwerken op de oude loonsvoorwaarden. STOPZETTING GOEDERENVERVOER PER SPOOR. AMSTERDAM, 20 October. Wij ver nemen- dat het goederenvervoer per spoor van Amsterdam naar Rotterdam Begin No vember geheel zal worden stopgezet, zoodat het goederenvervoer dan te water zal moe ten1 plaats hebben. de STADSNIEUWS. BENOEMING DIRECTEUR GEMEEN TELIJKE ARBEIDSBEURS. Op de'voordracht voor de benoeming van een Directeur van de gemeentelijke arbeids beurs zijn in alphabetisdie volgorde geplaatst de heeren J. Bruin Jr., sigarenfabrikant, C. Dekker, ambtenaar rs rijks belastingen, J. de Jongh, gep. hoofd der school,--allen alhier. MARKTWEZEN. Naar aanleiding van een rapport van de commissie van bijstand voor hef marktwezen stellen1 B. en W. voor, een marktmeester aan te stellen op een jaarwedde van 1750, met drie -driejaarlijksdie periodieke verhoogingen, telkens van J 150. BOUWTERREIN AAN iDEN STATIONS WEG. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten" Aan den heer C. P. Asjes, alhier, naar aanleiding van- zijn adres d-xi. 1 eSptember 1.1. daarbij eter gemeente voor 7000 te koop aanbiedende 580 M2. bouwterrein langs den1 Stationsweg, te berichten, -dat de Raad van deze aanbieding geen gebruik wensdht te ntakiffli. ANALYST AAN DE GEMEENTE- OASFABRIEK. B. en W. stellen den Raad voor aan de gas fabriek te benoemen een analyst, op een mini mumsalaris van 1300, welke door drie drie jaarlijksdie verhoogingen, telkens van 100, kan worden gebracht tot 1600. DE NACHTELIJKE KAASMARKT. Dat het gisteren met de kaasmarkt een la- tertje zou worden; was bij den grooten aan voer, dié 360 000 K G. bedroeg (een hoe veelheid- nog nimmer op één marktdag op ons marktplein aanwezig), te voorzien. De laatste berrie was dan ook pas vannacht om I iaarlem gewijzigd. De heer C. v. d. T oor en alhier geeft supplementen uit voor de on langs (foor hem uitgegeven regeling Het sup plement is zoodanig, dat -het gemakkelijk kan worden opgeplakt OPENING ZAAK. De heer v. d Meulen opent hedenavond in het perceel Langestraat, voorheen bewoond door mevrouw Ter Spill, zijn van de Laat verplaatsten boekhandel en leesbibliotheek. Het onder architectuur van den heer Ebo- man voor een 15 jaren terug gebouwde hee renhuis is thans geheel voor winkel ingericht en biedt daarvoor een flinke ruimte. De étala- gekast van zeer groote afmeting, stelt den neer v. d. Meulen in staat, om de verschillen de artikelen goed tot hun recht te laten ko men., In den winkel staan de toonbanken, voorzien van vitrines, achter elkander, terwijl een kant van den winkel geheel- voor de leesbibliotheek is gereserveerd. Dat deze leesbibliotheek, waarvan heden de 31ste supplement-catalogus verscheen, van eenige beteekenis is. zal men begrijpen als men verneemt, dat die biblio theek thans reeds 3884 nummers bevat, waar onder romans van dé meest moderne schrij vers. De jongens- en meisjes-bibliotheek is mede van eenigen omvang en telt reeds 2845 nummers. De heer v. d. Meulen heeft achter zijn win kel thans een mooie woonkamer met ruime serre, die aan een tuin met uitgang aan de Breedstraat grenst en verkeert dus thans ook onder de winkeliers onder gunstige omstan digheden wat zijn woning betreft. Ook voor het praktische beantwoordt dete- genwoordige zaak aan jje tegenwoordige ei- schen. Dat alles Van electrisch licht voorzien is, spreekt vanzelf, maar ook een lift, die een 30 K.G. van den winkel naar hét magazijn op de derde verdieping brengt, ontbreekt er niet. Nog melden wij, (tot de étalage hedenavond wel ieders belangstelling verdient. DL JLUffl} VAN DICK TROM. Leo, aangename afwisseling in de reeks ro mans. detective- en sensatieverhalen, die zoo dikwijls in bioscopen worden verfilmd, ia ze ker de vertoonmg van een stuk ais „De schooljaren van lom Brown", in de Cinema- Americain gegeven, 't Is niet het in beeld ge brachte, in ons land bekende jongensboek van dien geliikluidenden naam, maar is niet temin zeer interessant Kwajongensstreken van den held van het stuk. Dick lrom, wor^ den er in gegeven, en zijn dapper optreden in de kostschool, als hij oen der oudere leer lingen, een gluiper, een geducht pak slaag geeft, en optreedt als beschermer van een jon ge leerling, die later blijkt een zoon te zijn van zijn zuster, die tegen den wil der ouders was gehuwd en daarom verstooten. Ontroe rend is het oogenblik waarop Dick, die altijd de waarheid trouw bleef, een verzoening be werkt tusschen zijn ouders en zijn zuster. Er zijn heerlijke natuuropnamen in het stuk en vooral de wmtergezichten en het vertrek van -de postkom in deni wintermorgen door het sneeuwlandschap zijn schitterend. Kortom een zéér bezienswaardige en aanbevelenswaardige film, waarvan oud en jong genieten zullen I EEN NIEUWE NIJVERHEID Winkelende dames en heeren kunnen wc aanraden de Achterstraat eens in te slaan en een kijkje te nemen voor het uitstalraam van het Alkmaarach Warenhuis. Ze zullen daar een groote verscheidenheid vate houten voor werp01 aanschouwen. Daar zijn draaiende boekenstondaards (z.g.n. boekenmolens), mu- ziekkasten, tochtschermen, piédestals, muziek standaards, bloemtafels, salontafeltjes, thee- en sigarenkistjes, klokken, allerlei huishoude lijke artikelen en speelgoederen en vooral ook veel lampen van hout uitgestald. Op zichzelf reeds is zulk een verzameling de bezichtiging waard, omdat het hier goed afgewerkte arti kelen en vaak nieuwe modellen betreft. Maar vooral verdient deze uitstalling belangstel ling, omdat al die houtwaren hier ter stede zijn vervaardigd Het zijn voorwerpen uit ae stoomfabriek Nederlandsche houtwaren-in dustrie „Eik en Linden". In korten tijd heeft laatste Derrie was oau ov* |kh» vq"uctv-"l w half één gewogen; waar-door dé markt om de energieke eig«taar, delheerIL ruim één uur eindigde. nieuwe nijverheid tot groote ontwikkeling ge- nieuwe nijverheid tot groote £Cr

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2