DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ISo. 248 Hierü en negentiende Jaargang. 1917. 22 O C T O B ft PEÜILLET0H. Een man's werk. Deze Courant wordt eiken avond, belialv© op Zon* en Feestdagen, uitgegeven. Abonnomentsprflsblj vooruitbetaling per 3 maanden voor AUrmg^T f LSO, franco door het ge* heole Egi f IJafi. Afzonderlek© en bewijsnummers 5 Cents. MAAI 1)AD Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Droote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de K.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HEBls. COSTER ZOON, Voordam C 9. NEDERLAND. dat da Nafairsïeeoiarkt li deze gamesite fiortiao cal vordsi gehande© op des eerstel Dinsdag li Navember, aaavangende des mid dags te 12 nu ei den daarop volgendei Woensdag, li verband waarmede de~ groite lijiarsveemaikt alllez lo dit jaar ni warden gehoodei op DINSDAG B NOVEMBER a.s. ei ep WQBN8DAQ 7 N07EBBBB la.?. Prijs der gewone Advertentién ALKMAAR, 22 October. Dt geschutstrijd duurt in Vlaanderen onaf gebroken en met groote hevigheid^ voort, evenals aan de Aisne. Maar nóch aan hst Engelsche noch aan het Fransche front heeft een aanval plaats gehad. Uit Macedonië worden door de Duitschers Fransche aanvallen gemeld bij het Ochrida- meer en Monastir, welke mislukt heeten. De Engelschen behaalden nieuwe successen in Mesopotamië, waar ze de Turken over de rivier de Diala joegen. In de golf van Rig% ontwikkelen de krijgs verrichtingen zich ten Voordeele der Duit schers „volgens het plan". Het eiland Dagoe is geheel door de Duitschers bezet en' ook het eiland Schiidau, gelegen tnsschen Mohn en het vasteland. De Russen hadden zelf al te .kennen gegeven, dat de toestand in den gehee- len archipel der Oostzee buitengewoon ge vaarlijk en bezwaarlijk was geworden. De ontruiming van verschillende kustplaatsen valt dan ook te verwachten. In de lucht hebben de Duitschers een ge- voeligen klap gekregen De Zeppelins zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag met een escadron naar Engeland gegaan. Ze hebben daar vorens het Duitsche offieieele bericht 26000 K.O. bommen geworpen op Londen en andere groote industriesteden en vooral bran den veroorzaakt. Doch op de terugreis zijn een aantal luchtschepen door wind en mist uit den koers geraakt en boven het front in Frankrijk gekomen, waar ze de volle lading hebben gekregen. Het Duitsche bericht ver klaart, dat het vier Zeppelins waren, die werden neergeschoten of tot landing gedwon gen. De Fransche berichten melden echter, dat er vijf Zeppelins tot landen werden ge dwongen, dat er twee nog achtervolgd wer den en dat er een koers gezet had naar de Middellandsche Zee. Materieel is de schade voor de Duitschers in eLk geval zeer aanzienlijk. En moreel is het ook een klap. Opnieuw toch is gebleken, dat de Zeppelin in dezen oorlog een minder waardig, een veel te trefbaar werktuig is, dat zij niet kan voldoen aan de hooge verwach tingen, welke er aan haar zijn vastgeknoopt. Het gaat in de lucht als ter zeehet logge, zware materieel is slechts in zeer buitenge wone gevallen met goed gevolg te gebruiken en het is alléén het lichte, kwieke materiaal dat ge egeld goede diensten kan bewijzen. - De minister-president Painlevé is er in, ge slaagd zich in Frankrijk te handhaven. Hij heeft in. de Kamer zijn beleid eerlijk en rond borstig verdedigd en tenslotte gevraagd, zon der lastig gevallen te worden zijn ontzaglijke requireerd. taak te mogen voleindigen in den eindstrijd, die thans beslist staat te worden. Van' socia listische zijde weid hij aangevallen, maar tenslotte werd een motie van vertrouwen in de regeering met handopsteken aangenomen. De minister-president heeft nogeens ver klaard, dat het Fransche oorlogsdoel uitslui tend bestaat in Elzas-Lotharingen, slechts te bereiken door te vechten. En hij voegde er aan toe, dat er door de geallieerden gevoch ten moest worden, alsof er maar één front ware. Doch is dit wel niet de grootste moeie- Lijkheid der entente? De oude, vierde Ru&ische Doema is ont bonden en het voorparlement bijeen gekomen. De minister-president Kerenski drong aan op de meest mogelijke samenwerking van al'le krachten. Maar een maximalist, voorzitter van den raad van soldaten- en arbeiders-afge vaardigden te St Petersburg, verklaarde in een heftigen aanval op de regeering en haar burgerlijke e'cmenten, dat zijn partij weiger de met het voor-parlement samen te werken. En hun weigtiing, om aan den parlementai ren arbeid deel te nemen, werd gedemon streerd, doordat de maximalisten gezamenlijk de vergaderzaal verlieten. Het wil dus nog niet met den parlementai ren arbeid in Rusland 1 KORTE BERICHTEN. De republikeinsche en reform-socialisti sche groep dier Itaüaansche kamer heeft een motie aangenomen, die tegen' de regeering is gericht. Zaterdiag ia te Kassei ingenieur Bran- dau, een' der twee ontwerpers van den Sim- plontunnel overleden. Denemarken, waar de boterprijs tot nog toe 1.30 per pond bedroeg en verhoogd werd, is den1 verkoopers door de regeering een toeslag van 40 d. per pond) verleend, ton be hoeve van den verkoop aan de mindergegoe- den. De oppositie in de partij der Oosten- rifksche sociaal-democraten verklaart zich voor verwerping van alle ooriogscredieten en tegen1 het zitting nemen in burgerlijke regee ringen. De Engelsche regeering heeft een vrij geleide toegestaan aan den gewezen Argen- üjnschen gezant Luxburg voor diens reis met het stoomschip „Hollandia" in Novem ber naar een aan Duitschland grenzend land. Met aigemeene stemmen is in de Fran sche kamer een motie aangenomen waarin de regeering wordt uitgenoodigd in het panthe on een inscriptie te doen aanbrengen ter her innering aan den kapitein-vliegenier Quyne- mer. Door de Ver. Staten zal vóór 3 januari 1918 een millioen ton scheepsruimte ter be schikking der geallieerden worden gesteld, waarvan het grootste gedeelte reed» la ge- Staatssecretaris von Kühlmann, die den keizer bij diens bezoek aan Sofia en Con- I stantinopel vergezelde zal op zijn terugreis j te Boedapest en Weenen met de staatslieden van Oostenrijk en' Hongarije van gedachten wisselen. OPEN BRIEF AAN PRESIDENT WILSON. In de „Oude «Jroeae" van Zaterdag is op genomen een open brief van den heer C. J. K. van Aalst aan president Wilson over den hul digen economischen toestand van ons land De schrijver protesteert tegen het vasthou den van de Neder lan-.ische. schepen en vraagt of d'it niet komt „dicht bij hetzelfde systeem van macht boven' recht, dat door de tradities van uw land, uw volk en uw geschiedenis zoo vurig werd gewraakt." „Eenige duizenden ton levensmiddelen en veevoeder, door onze regeering gekocht en betaald, maar opgehouden in uwe havens, waren bestemd voor ons volk en voor ons volk alleen. Zij waren geconsigneerd aan on ze regeering op condities van de Overzee Trust Maatschappij. En zij vormt slechts een deei van de hoeveelheid, welke schriftelijk overeengekomen was met het Britsche Oou- vemement. „Deze overeenkomst werd aangegaan lan gen tijd vóórdat uw land partij koos voor de geallieerden. „Onze distribntie-bureaux en onze huisva ders hebben zich op dit contract verlaten ten behoeve van hen, die aan hun zorg zijn toe vertrouwd. „Door het optreden van de regeering der Vereenigde Staten heeft deze overeenkomst in het oog van vele Nederlanders feitelijk de waarde verkregeq van„een vodje papiet". „Niemand in Nederland had van uwen kant zulk een politiek van „vreesaanjaging" ten opzichte van een klein volk verwacht." De heer Van Aalst wijst er op, dat Neder land er niet aan denkt zijne stoomschepen en goederen aan te wenden tegen de 7aayt die de president voorstaat en noemt het een „be lachelijke veronderstelling, dat wij Duitsch land zouden voederen. Oesteld zelfs, dat wij het zouden willen, dan zouden wij dat niet kunnen, Onze'gansche uitvoer is nog niet in staat ook maar langer dan enkele dagen in de behoeften van Duitschland te voorzien." Dan zet de schrijver uiteen, dat Nederland is een land van invoer, waarvan wij een onontbeer lijk deel slechts kunnen gaande houden door een zekere mate van uitvoer, oiibeteekenend in vergelijk met wat groote naties noodig hebben. „Zie hier een kleine natie in groote verle genheid. „Past het nu het Amerikaansche volk haar te geven, misbruik van haar te maken, onnoodig te drijven tot een staat van verslagenheid?" Daarop wijst de hoer Van Aalst op de vele historische banden, op de hulp die Neder land aan Amerika verleende in zijn vrijheids oorlog en herinnert hij er aan hoe vele Ne- derlsndsche frcierei dienst namen in het le ger van de onafhankelijke republiek. „Nog slechts enkele jaren geleden, in 1913, werd door uwe landgeuooten een gedenk- ilaat aangebracht in het gebouw te Den dat eens het eerste gezan tschapsge- Rodhbv vsa SIM» KDCBK1MX Uil 11) „Ja zeker." Winifred lachte. „Ik heb ge hoord van gevallen, waar die heel veel moei-1 lijkheden heeft veroorzaakt." „Mijn wil veroorzaakte vroeger moeilijk heid, maar laten we daarover niet spreken. Elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad. Ik zou wel eens willen weten, wat er van lord Impey 1st geworden." „Waarom ben je daar benieuwd naar?" „Omdat Jane heeft opgehouden hem te ver wachten."' „Hoe weet je dat?" „Zij heeft mij dat gisteravond gezegd." „Waarom vertelde zij je dat?" „Ik vroeg het haar. Wat ben je nieuws gierig." „Ik beken, dat Ik wat nieuwsgierig ben. Oaf zij je een reden daarvoor op?" „Neen, Jane kan zoo gesloten als een oester zijn; wanneer zij dat verkiest. Het spijt me echter. Ik had gehoopt, dat Jane's eer zucht eindelijk zou bevredigd worden." „Denk je aat zij om hem geeft?" „Niet om zijn persoon, o neen. Jane is niet Iemand* om verliefd te worden, op wien ook. Bovendien telt liefde in Jane's plannen niet mee." „Geloof je, dat zij iemand zou trouwen, dien zij 'niet lief had?" „Natuurlijk zou z| dat, miita hfj haar kon wat zij verlangde. Maar wat doet lief- er toe voor een vrouw die geen gevoel (heeft? Jane is eerzuchtig." en zij kan daarom met geheel van gevoel ont bloot zijn." „Maar dat is zij tock Jij, kent haar niet zooais ik haar ken. Jane heeft niet meer ge voel dan deze oude canapé."' „ik geloof, dat jij je vergist," zei Wini fred bedaard, waarop zij het onderwerp lie ten varen. 's Namiddags van den volgenden dag kwam eFnlove met veel drukte enge wichtig- i heid op Stonehurst. Hij had Adela verbazend gemist. Zij was zoo vriendelijk en lief en mee gaande geweest tot aan het oogenblik van haar inzinking, dat zijn hart warmer dan ooit voor haar klopte. Hij gevoelde het genot van i het bezit en geloofde oprecht dat zij vreese- lijk verliefd op hem was. Hij verlangde vu rig, haar weer in de armen te nemen en hun- kerde er naar, dat de dag van het.huwelijk zou bepaald worden. De Laoatste paar weken was hij zeer prik- kelbaar geweest. Hij had Adela zoo vurig I verlangd te zien en toch was hem dat belet door drukte makende en preutsche vrouwen en bemoeizieke mannen. Hij laakte Adela niet want hij twijfelde er niet aan of anderen had- I den den baas over haar gespeeld Jane, Winifred en dr. Hunter, j Hij kon begrijpen, dat hij in het ergste van haar ziekte niet bij haar béd was toegelaten. Hunter's vrees voor een nieuwen schok kon j grondig zijn, maar als zij mocht opzitten of i op een canapé lag, dan bestond er toch geen reefcn ter wereld waarom het hem niet ver gund zou worden haar te zien. Hg had som tijds lust gevoeld zich zelf recht te verschaf fen en naar haar kamer te gaan ondanks alle dienstboden en het verboa van den .dokter Volgens zijn beschouwing van de zaak was hij er zoo ua aan toe haai' echtgenoot te we zen ais een man maar zijn kan, die niet wer kelijk getrouwd is. in tijd uitgemeten had het maar een half uur gescheeld vi itij; was een etrouwd man geweest eu dus scheen het em dwaasheid dat hij Adela niet mocht zien, wanneer hij maar wilde. Hij had de laatste dagen heel wat moeten slikken niaar hij; was voornemens het de ge- Adela maar eenmaal van Stonehurst had heele troep later betaald te zetten. Als bouw van de Vereenigde Staten was. Het op schrift luidt „Ten teeken van de meer dan driehonderd jarige, hechte vriendschap en de groote er kentelijkheid van het vólk der Vereenigde Sta ten van Amerika jegens Nederland". Ten slotte herinnert de schrijver er aan, hoe in 1812 de Nederlander Klaas Taan de Britsche blokkade verbrak en de in nood ver- keerende stad Baltimore te hulp kwam met een aantal Nederlandsche graanschepen. „Zijn nu de Vereenigde Staten van zins het tegenovergestelde te dben en het Nederland sche volk voor zich neer te doen buigen door een wreed stelsel van uithongeren en' ellende? „Diit stelsel zou zeker niet slagen I „Voor ons zou het slechts beteekenen een voorbijgaande slag van het noodlot, voor u echter: een eeuwige onrechtvaardigheid. „Ik houd vol evenwel, dat men niet behoort het te beproeven. „Waar wij op aanspraak maken is... een billijke politiële'. CICHOREI EN PEEKOFFIE. De minister van landbouw heeft bepaald, dat van af heden de maximumprijzen voor ci chorei en peekoffie zijn vastgesteld als volgt: lo. Maximum groothanüelprijs voor droge cichoreiworteles 20 per 100 K.O, Voor wortelen, die niet aan' de gestelde ei- schen voldoen, gelden lagere prijzen. 2o. Maximumprijzen voor cichorei: a. in den groothandel per 100 K.O. 35, b. in den tusschenhandel per 100 K.O. 37, c. in den kleinhandel per V» K.O. (kil. pér V10 K.O. 0.04 Jj. 3o. Maximumprijzen voor peekoffie: a. in den groothandel per 100 K.G. 47, b. in den tusschenhandel per 100 K G. 49, c. in den kleinhandel per V» K.O. 0.14, per V10 K.G. ƒ0.06. Bargemeetter es Wothouders van ALKMAAR vestigen de aandacht van belanghebbenden ep het raadsbesluit van 28 Jnni 1917, waarbij is bepaald Alknuar, 10 October 1911. Bnrgeaeester en Wethouders reornoemd, O. RIPPINO, Vosrsltter. DONATH, leeretsrla. ONZE RIJISTVOORZIENINO. In een uitvoerig bericht wordt door het Bu reau voor Mededeelingen inzake dé voedsel voorziening uiteengezet dlat door de regee ring alles ia gedaan om rijst ingevoerd te krijgen in ons 'land. In het begin van Febr. kwam voor het eerst een schip met rijst hier aan. De Deli en de Timor, met rijst geladen, konden in Suez geen bunkerkolen krijgen en moesten ten laatste de lading lossen en aldaar verkoopen. De SamarindS ligt nog in Ameri ka te wachten op bunkerkolen. Drie schepen, de Riouw, Kangan en Bamka, gecharterd om rijst te halen uit Burman. waarvoor de con tracten döor de N. O. T. in overeenstemming met de Britsche regeering waren afgesloten, hebben niet kunnen laden, omdat de Britsch- Iadische regeering die verscheping verbood. De medledeeling besluit: „De Nederland sche regeering is dientengevolge niet bij machte, zoolang de omstandigheden zich niet ten onzen gunste wijzigen, in het klimmend gebrek aan rijst hier e lande te voorzien." DUINAARDAPPELEN. De minister van landbouw heeft bepaald, dat de maximumprijs voor duinaardappelen (waaronder worden verstaan de aardappelen in de duinpannen verbouwd eu niet aie van bloembollenvelden) zal bedragen 10 per 100 K G. bij levering aan de organisaties, welke met het afleveren der aardappelen aan de regeering in Zuid-Holland en Noord-Hok land zijn belast. Deze organisaties zijn ver plicht die aardappelen verkrijgbaar te stellen voor daartoe door de rijkscommissie van toe zicht op de Aardappelvereenigimg aan te wij zen inrichtingen. t «nsnfffMT.Awn weggevoerd, dan zou hij aan de anderen de wet kunnen voorschrijven en meer dan ooit stond het bij hem vast dat Adela haar fami lie heel weinig zou zien. Wat dr. Hunter en miss Willoughby betrof, zij zouden nooit meer in haar nabijheid komen als hij het kon verhoeden. Hij was er niet de man naar om zich te schilcken en zij zouden dat wel spoe dig merken. Toen hij zich naar Stoehurst begaf, was hij vol vertrouwen en zijn voorkomen was zwierige dan ooit. Zijn hoed stond schuin zijn hoofd. Een fantasievest deed zijn net, hoewel ietwat te tenger figuur goed uitko men. Zijn handen staken in lichtgele peau de suède handschoenen, terwijl hij onder zijn rechterarm een wandelstok droeg met gouden knop. Hij koesterde dan ook niet dien min sten twijfel of Adela zou ontzaglijk trotsch op hem wezen. Dat zij tijdens haar ziekte in eenig opzicht veranderd kon wezen, was een gedachte, die niet bij hem was opgekomen en ook nu niet bij hem opkwam De tijd was voorbij, de zaak opnieuw in overweging te nemen. Zij was er zoo na aan toe zijn vrouw te zijn sis zij maar kon wezen zonder werkelijk ge trouwd te zijn. Er moest nog slechts een wet tige formaliteit plaais hebben een paar woorden van een geestelijke en de zaak was beklonken. Hij was in het onbetwistbaar bezit en was dat leeds wekenlang geweest en dlat gaf hem in alle opzichten recht. Het verwonderde hem dat de Bardell's dat niet hadden ingezien. Jane was naturlijk een oude jonge juffrouw eu men moest haar excuseeren, maar de an deren wel, hij had geen geduld mét hen. Bij zijn aankomst werd hij dadelijk in het salon gelaten en de ergernis flikkerde in zijn oogen, toen hij merkte, dat zij niet alleen was. Miss WiLkmghby en Jane bevonden zich bij haar. In de eerste oogenbliken nam hij met op zet geen notitie van hen en hij zou ze heele- maal geignoreerd hebben, als hij dat had kunnen doen zonder lomp te schijnen. Het getuigde van weinig kieschheid, vond hij, dlat zij tegenwoordig waren. Zij haddien moeten begrijpen, dat hij en Adela bij hun eerste ont moeting alleen wenschten te zijn. Adela stond met een ernstige uitdrukking in haar ooizen, maar toch ook met een be- bekoorlijke Blos op haar wangen, op om hem te begroeten. Zij is mooier dan ooit, was de eerste gedachte, die hem door 't hoofd schoot. Wel magerder en zij zag er ook teeder uit, maar dat verhoogde slechts haar schoonheid. Een oogenblik stond hij haar met bewonde rende blikken te beschouwen Hij was er trotsch op, dat hij in 't bezit was van zulk een bekoorlijk wezen. Hij vprlangde er naar TERAARDEBESTELLING VAN LUITENANT TER ZEE J. A. DE JONOH. Onder buitengewone belangstelling is te Amersfoort ter aarde besteld het Lijk van den lieer J. A. de Jongh, luitenant ter zee, die bij de redding van eeu drenkeling bij den Helder verdronk Voorai veel militairen waren aan wezig, voorts o. a. vertegenwoordigers van de koningin en den minister van marine, de opperbevelhebber generaal Snijders, de chef van den marinestaf, vice-admixaal Naudin ten Cate. Bedekt door de vaderlandsdie driekleur en een schat van bloemen, werd de kist op het kerkhof door matrozen grafwaarts gedragen. Nadat de kist met de gebruikelijke eerbewij zen was neergelaten en de vertegenwoordiger van de koningin een kruis van witte bloemen en'op had neergelegd, werd het woord ach tereenvolgens gevoerd door admiraal de Booy (vertegenwoordiger van den minister van marine), generaal Snijders, overste de 1 laes, luitenant le Rütte en ds. Poort uiit den Helder. Verschil lende deputaties legden kran- zen op het graf. Tot de minderen die op deze manier hunne hulde brachten, behoorde ook de geredde De Blij, die diep geroerd was en snikkend, het hóófd rustend op den schouder van een- mak ker, wankelend het graf verliet. De vader van den verongelukte dankte ge roerd voor de betoonde deelneming. Het strooien var. levende bloemen in de groeve vormde het-slot van de indrukwek kende plechtigheid. DE DISTRIBUTIE EN HET PER SONEEL. Door den Alg. Ned. Bond van Handels- en haar in zijn armen te nemen en haar innig aan zijn hart te drukken. Zij was fraaier dan een fijn gekleurd porseleinen beeldje; liefelij ker dan kamperfoelie, aantrekkelijker dan let» dat hij ooit eerder in zijn leven had gezien Hij had zich nooit zoo trotsch, zoo bij zonder gewichtig gevoeld; het kostte hem ook groote moeite zich volkomen in bedwang te houden. Hij haatte op dat oogenblik cu| andere vrouwen om haar aanwezigheid in d# kamer. Adela kwam hem een paar schreden met uitgestoken hand tegemoet. Zij was heel kalm en bedaard en hij zag dadelijk, dat zij geen liefdesbetuigingen in net bijzijn der an deren wenschte. Dat was van haar stand punt beschouwd, zeker heel begrijpelijk, maar van het zijne was het eenvoudig om gek te worden. Hij greep haar hand drukte die har telijk, waarna hij haar aan zijn lippen bracht „Bij Jupiter, Adela," mompelde hij met ge smoorde stem, „ik ben zoo blij dat ik je weer zie wat?" „Je ziet er goed uit, Jasper," zei ze rus- ttg- „Dat komt van vreugde, dat ik je weerzie, lieve kind; maar groote goedheid, je hebt me lang laten wachten," en hij wierp een woe denden blik op Jane en Winifred. „Ik ben zoo gauw mogelijk beter gewor den," zei ze met een glimlach. „Maar wil je de anderen niet begroeten 7" „Naturlijk," bromde hij norsch. „Hoe is 't Jane? Hoe is 't miss Willoughby?" en zon der een antwoord af te wachten draalde h| zich weer om en keek Adela aan. „Je bent werkelijk een schilderij, Adela Wat riep tu| verrukt uit. COURANT m

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1