Telegrammen van heden. Kantoorbedienden i» de aandacht van dm mi nister van landbouw, handel en nijverheid er op gevestigd, dat zoodra een artikel aan de voor de distributiewet geldt, hetzij een maximum-prijs wordt vastgesteld, werk gevers aan hun personeel, zoowel reizigers als kantoor- en magazijnbedienden, verslech terde arbeidsvoorwaarden stellên, zelfs om slag verleenen oi in het vooruitzicht stellen. De Bond verzocht den minister daarom, te bepalen, dat in dergelijke gevallen de werkge vers daartoe niet gerechtigd zijn. De minister heeft daarop geantwoord, dat bij de vaststelling der distributieregelingen het mogelijke werd gedaan, te verzekeren, dat de nadeelen niet op het personeelbehoefden te worden afgewenteld, doch dat de wet den minister niet de bevoegdheid geeft, maatrege len tenemen, zooals de Bond die verzocht. Daar de positie van het personeel ernstig wordt bedreigd, zal dê Bond alsnog beproe ven, eene regeling in dezen te verkrijgen. EEN GOEDE SLAG GESLAGEN. Te aandam is door een ambtenaar van het distributiebureau in een pakhuis aan het Sluispad in beslag gerfbmen 147 balen meel (voeaermeel en ongebuild), 123 balen kana riezaad, 2 balen groene erwten en 1 baal gort. Verder werd nog in hetzelfde pakhuis voorloopig beslag gelegd op 100 kisten har de zeep en 6 kisten stijfsel. Het in beslag ge- nomene vertegenwoordigt een waarde van meer dan 10.000. POSTZEGELS. Door het groote gebrek aan Arabische gom zal een prod worden genomen om de post-, frankeer en plakzegels te voorzien van plan- tenlijm. Het bezwaar van deze kleefstof moet gelegen zijn in het spoedig vocht opnemen, waardoor groote kans ontstaat dat de zegels aan elkander gaan kleven, althans indien ze op elkander gelegd bewaard worden. De ze- Sels zullen kenbaar zijn aan degele tint aan e achterzijde. KORTE BERICHT EN. De logger „Zegen en Vlijt", die onlangs bij paal 16 op Texel op strand geslagen is, wordt"als verloren beschouwd. Inventaris tn netten heeft men kunnen bergen. Te Strijp (N.-B.) is een partij van 10,000 nikkelen stuivertjes in beslag genomen Ver moedelijk waren zijn voor uitvoer bestemd. tot De regeering betaalt voor Kamperhooi 38 per 500 kilo. Het vrije hooi r 4 iitei ziji resteerd, beschuldigd van 37 tot fldt 40 43 naar kwaliteit. J8 per 50U kilo. net vrije tot 46, tweede snede 30 Te VeniLo zijn twee politieagenten gear- I i smokkelen N elen Nog een paar andere agenten worden verdacht. Bij Winterswijk zijn een soldaat en een bercht smokkelaar bekeurd bij een pogmg om spek, chocolade en cacao over de grens te brengen. Te Den Ham (O.) zijn twee Duitsche de- serteurs aatagehpuden, die een paard en een rijtuig hadden gestolen te Haarle (O Naar aanleiding van de in de Tweede Kamer gevallen beslissing inzake de vestiging 'van de landbouwhoogeschool te Wagenin- gen, is aldaar feest gevierd: huldiging van den burgemeester, vlaggen, redeveroeringen Via Arnhem zijn 80 Duitache kinderen vertrokken; er kwamen weer ruim 200 aan In tegenspraak met een bericht van „De Veehandel wordt gemeld, dat het berich'; over het beginnen van rundvleesch-distributie in deze week, onjuisÉ is. De heer mr. P. J, Troelstra is uit Stock holm in ons land teruggekeerd. De distributie-afdeeling der Rotterdam- sche recherche nam in een der veemeii in be slag 2000 K.O. kaarsen en 9000 K.O. draad nagels. Te Heerenvèen is gevankelijk binnenge bracht de pseudo-rijksinspecteur voor hooi- vordering, zich noemende J. v. d. Berg, te Den Haag, die in Friesland verschillende vee houders oplichtte. Tegen 22 landbouwers, schippers en stalhouders in zes Zeeuwsche dorpen is pro ces-Verbaai opgemaakt wegens het verkoopen, vervoeren, afleveren en onttrekken van granen aan het toezicht vau den regeerlngscommisaa- xia. De Köln. Ztg. meldt de arrestatie op „Je moest geen complimenten maken, Jas per," zei zij met een kalmen glimlach. „Maar je zult zeker wel naar thee verlangen." - „Ik' niet," riep hij kortaf. „Ik begeer geen thee, ik begeer alleen jou." j\j keek hern met gefronste wenkbrauwen aan en zei toen bedaard „Maar wij verlan gen naar onze thee. Wij hebben gewacht toi oat je kwam. Wil je bellen, Jane?' Jane stond op en trok aan de bel en Fen- love liet zich in zijn stoel vallen, waarbij lil; iets binnensmonds mompelde /lat wel wat profaan klonk. Hij was blijkbaar geërgerd. Hoe in s he mels naam kon Adela in zulk een oogenblik un thee denken? Van welke stof waren wouwen toch gemaakt? Thee kon wachten Het zou hem niet kunnen schelen al kreeg lii, voor 't overige van den dag niets teeten of te drinken. Hij wenschte alleen te zijn met de vrouw die bijna de zijne was, wenschte dat de dag van het huwelijk zou bepaald wordén. De „thee" werd een tamelijk stil gebruik. Niemand van hen scheen geheel op zijn ge mak te wezen. Jane en Winifred- gaven duide lijk teekenen van ongeduld. Geen van bekten begreep waarom Adela wenschte, dat zij bi, het eerste gedeelte van haar onderhoud met sir Jasper tegenwoordig waren. Hoe het zij, die thee zou spoedig afgeloopen zijn en dan zouden zij hen' alleen laten. Ofschoon Adela de kalmste van het kwartet was, sloeg Winifred haar toch met groote be zorgdheid gade. Zij vreesde dat haar la meer schijnbaar dan echt was. Fenlove was |ane keek benauwd. bepaald- norsch. De thee met toebehooren wasTindelijk ver orberd en de tafel opgeruimd. ipgeruimd. Toen wendde Adela zich met een glimlach naar haar zuster en Winifred en zei doodbedaard: „Wel, meisjes, nu kunnen jullie ons verla ten. Jasper en ik wenschen een poosje alleen te zijn .- „Dat spreekt van zelf", zei Jane bits en verliet de kamer, op de hielen gevolgd door Winifred. Wordt vervolgd vermoeden van spionnage van een zekeren Koek, uit Roermond, die bijzonder informeer de naar militaire aangelegenheid. KAAS. Het Bestuur der Kaasvereenigdng bericht, n aansluiting op zijn circulaire No. 103, het volgende: Voor volvette Gouda kaas met Rfjksmerk is de productie-prijs gesteld op 121 per 100 K.G., dius ƒ4 per 100 K.G. hooger dan voor kaas zonder Rijiksmerk. Waar het buitenland- niet dezelfde prijsverhooging betaalt, zou hieruit verlies voor den exporteur voortvloeien. De D. H. H. betaalt voor kaas met R. M. 2 :r 100 K.G. meer dan voor kaas zonder ijlksmerk. Wij ndmen aan, -dat voor Enge land de waarde ook 2 per 100 K.G. hooger is. De handel zou dus op de kaas met R. M., die naar het buitenland gezonden wordt, 2 per 100 K.G. verliezen x Om dit te voorkomen is het volgende be paald. Tot nader or der zal elke exporteur te gen 2 per 100 KG. gecrediteerd worden voor de hoeveelheid door hem Ingekochte vol vette Gouda Kaas met R. Ml. na aftrek van het door hem 'aan het Centrale Pakhuis gele verde aantal K.Q. Dit credietbedrag zal niet op de wekelijk- sche nota's vermeld worden, doch het zal in nader vast te stellen perioden- worden vastge steld. Ten behoeve van de uitvoering van dezen maatregel is het noodig dat de exporteurs op de specificatie der van" de boeren gekochte kaag afzonderlijk vermelden, wat kaas met en wat kaas zonder R. M. is. Deze opgave ver wachten w dan de eerste maal over de week van 14—21 October en verder wekelijks. 2. Ten aanzien van de E. F. verplichting is het volgende vastgesteld. Heeren Exporteurs dienen- zorg te dragen, dat de voorraad E. F. verplichting, die volgens de door ons verzon den berichten mag worden- geëxploiteerd, vóór Zondag 4 November verzonden is. Dienover eenkomstig moet elke exporteur op Zaterdag 3 November zijn claimboek afsluiten met eene E. F. verplichting, die hoogstens bedraagt het aantal K.G. dat uit de productie en inkoopen direct van producenten- van 4 Augustus tot 3 November beschikbaar kwam. Heeren Exporteurs die meenen, dat aan de vlugge verzending van hunnen E. F. voor raad overwegende bezwaren verbonden zijn, zullen onder de volgende voorwaarden in de gelegenheid gesteld worden hunne E. F. ver plichting af te leveren. De Commission for Relief in Belgium is bereid deze foa* tot een kwantum van 2,000,000 KG. af te nemen tegen onderstaan de prijzen: Volvette Gouda kaas 77.50; Gouda kaas 40 73.50; Gouda kaas 30 69A0; Gouda kaas 20 63.50; Edammer kaas 40 -)- 77.50; Edammer kaas 30 70.50; Edammer kaas 20 -j- 64.50; volvette ched dar 81.50 halfvette cheddar 73.50. Deze prijzen gilden voor prima kwaliteit per 50 K.G., contant onder ae gebruikelijke condities (2 pet. korting, vrij Rotterdam enz.) De verpabdng wordt op de gebruikelijke con dities vergoed. Bovenstaande prijzen gelden slechts Indien een totaal kwantum van 2.000.000 K.G. kan worden aangeboden Wij verzoeken daarom Heeren Exporteurs ons omgaand t emelden hoeveel K.G. kaas en van welke soort en vetgehalte zij tegen boven staande condities wenschen 'aan te bieden. Aanbiedingen, die Dinsdag 23 October des middags 12 uur niet in ons bezit zijn, komen niet in aanmerking. Wij zullen Hoeren Ex porteurs vóór Donderdag 25 October 12 uur middernacht doen weten, of hunne aanbiedin gen worden aangenomen, tot dat oogenblik blijven de aanbiedingen bindend. 3. De E. F. prijzen zijn voor de week van 21 tot 28 October dezelfde als voor de week van 14 tot 21 October, zoodat alle bedragen waarvoor Heeren Exporteurs volgens onze circulaire 102 gedebiteerd en gecrediteerd worden, ook zullen gelden voor de week van 21 tot 28 October. Schermerhom, alhier, rijder J. Witteveel, 1715 M., in denzelfden tijd; 3. j 25), Barones, eig. v. d. Kroon, Abcoude, rijder P. J. de Boer, 1730 Mu in 3.111/» sec Naar den N a j a a r s p r ijs dongen Eben Haëzer, Duncan, Bandage, Dorathea, Dalila, jjunias. Dit was een waar rennummer. Dalila nam spoedig de leiding en behield die tot het laatst, i >n man volgde op aanzienlijken af stand, maar liep zuiver, en Bandage, die lan gen ujd de derde plaats wist te behouden, moest deze tenslotte afstaan aan Dorathea. Uitslag: alle'paaiden gediskwalificeerd met uitzondering van Dumas (cig.'N. Schermer- hom, alhier, rijder J. Witteveen^ 2090 M. in 3.34a/5), die de J 250 en Bandage" (eig. J. A. Bakker, Wieringerwaard, berijder eig., 2000 M. m 3,39*/B sec.), die de 75 verwierf. Het neatnummer, S 1 u i t i n g s p r ij s, zag 6 paarden in de baan, n.i. Duncan, Bandage, Diomedes, Dalila, Dorathea en Ella Ross. Diomedes behield langen tijd de leiding, maar moest deze ten slotte afstaan aan Dalila, die er echter weer wegens onzuiver draven uitgegooid werd, terwijl ten Hagen wegens coupeeren beboet werd met 50. Dorathe was No. 3. In den tweeden heat draafden Bandage, Diomedes, Dorathea en Ella Ross. Uitslag: 1. Diomedes, eig. J. B. Lijn kamp, Halfweg, rijder M. Siderius, 1620 M., in 2.454/. sec., eerste prijs, 300 2. Bandage, 1620 M., in 2.491/, sec, 75. Ten slotte de Kort eb aan prijs. Van de 20 ingeschrevenen verschenen er 14 aan den start. Eerst reden Ciampi, Freule W., Annemeel en Elias, waarvan Ciampi en Elias aanole ven, vervolgens Deldine, Eben Haëzer, Ella Ross en Bandage, waarin Deldina en Ella Ross bleven, daarna Hetha, Dalila en Fini, waarvan Hetha uitviel en Fini No. 1 werd, en eindelijk Baanveegster, Vitesse en Direc trice, waarin Vitesse groote snelheid ontwik kelde, gevolgd door Baanveegster. In de tweede ronde kwamen dus eerst Ci ampi, Elias Deldine en Ella Ross tegen el- waar. Ella Ross en Elias waren winners. Daarna Dalila, Fini, Baanveegster en Vitesse. Vitesse kon er niet bij komen,en Fini en Dali la bleven aan. Deze beide ritten waren de snelste. Zoowel Ella Ross als Fini maakten een tijd van 1.158/, sec., zoodat C. Oddiorst en L, Ensing de pikearspremie van 50 kon den deelen. In den beslissingsrit kwamen Fini, Elias en Ella Ross naai 's rechters oordeel tegelijk over de streep, terwijl Dalila den vierden is 10) kreeg. BEDOLVEN ONDER PUIN. IJ MUIDEN. 22 Oct. Bij het verbouwen van het bijkaxl-toor der Hiaarlemsclie bank- vereemiging stortte hedenmorgen een muur in, door het wegzakken der fundeering. Drie werklieden werden onder het puin bedolven. Een van hen werd- gedood, de andere licht en- de derde zwaar gewond GROOTE BRANiD. SNEEK, 22 Oct. Gisterenavond- is het ouw van het Friesche veem uitgebrand, belendende perceelen werden behouden, De schade wordt op 3 k 5 ton geschat, Alles was op Bemspolls verzekerd. STADSNIEUWS. HARDDRAVERIJEN. Men kan in dezen tijd moeielijk aannemen dat de haverkorrels de paarden staken. Maar anders Het was, of verschillende dravers het er gisteren op gezet hadden, op de achterste oeenen te gaan staan, den boel, nu het de laatste keer was in dit jaar, eens goed in het honderd te (laten) loopen. De Najaarsprijs was gewoon een renpartij waarin alleen Dumas geen mispas maakte. En Dalila zag zich door zijn springen eenige goede kansen ontnomen, terwijl haar stalge- iioót Ciampi in den Kortebaanprijs het al niet beter deed. in den Alcmariapriis heeft Tj. Witteveen Directrice mooi gereden ofschoon zijn broe der Jeroen met Frans Schaap geducht kwam opzetten. In den Sluitingsprijs viel M. Sideri us den Friezen, die in hem vertrouwen had- dm gesteld, niet af, hij was met Diomedes weer eens recht op dreef De Kortebaanprijs gaf tenslotte een eigen aardige verrassing: drie deelnemers werden geacht in den beslissenden rit tegelijk over den eindstreep te zijn gekomen. In het openingsnummer de Alcmaria' prijs verschenen in de baan: Baanveegster, Directrice, Eben Haëzer, Frans Schaap en Barones. Directrice stond vooraan en behielc die plaats, Frans Schaap wist van achteren naar voren te komen en Barones, die heele- maal achteraan stond, kwam No. 3 aan. Uitslag: 1. Directrice 200), eig. A. M Hek, Rotterdam, rijder Tj. Witteveen, 1650 M in 3.09*/,; 2. Frans Schaap 75), eig. N, prijs De ee eerste drie prijzen werden dus gedeeld door de eigenaais der drie genoemde paar den, die heeren Witte, Halfweg, O. L. de Jongh, Hilversum en M. de Vries, Rotterdam. Deze uitslag bracht natuurlijk in de we reld van wedders en bookmakers heel wat verwarring. Het was een Lawaai om hooren en zien te doen vergaan. De-meeste „boekies" betaalden l/» uit van de winnende paarden, zoodat iemand die bijv. 40 op Fini had ge- .zet en recht meende te hebben op 100, zich tevreden moest stellen met 33,25. Het werd met recht: qui gagne, perdl Om vier uur waren de emotie-volle drave rijen afgeloopen, die door een buitengewoon talrijk publiek werden bijgewoond en zeker vohet draverij-comité een prachtig eind resultaat vormden. Zou het volgende jaar de totalixator weer tot den baan worden toegelaten? TEOEN DEN OPSLAG VAN GOEDEREN. Door den minister van landbouw is tot de burgemeesters de navolgende circulaire ge richt; Het Is ongetwijfeld ook aan uwe aandacht niet ontgaan dat, iiaarniate.de economische T'oeilijkneaen hier te lande toenemen, de groep van personen, dit alle goederen opkoo- pen, waarvan op prijsstijging gehoopt wordt, grooter wórdt. Niet zelden ook Veroorzaken deze personen aaardoor moedwillig een tijdelijk gebrek aan bepaalde goederen ca daardoof een onnoodi ge prijsstijging, onder,ta ook maar één enke opzicht een nuttige tusschenschakel m den handel te vormen, belemmeren vorenbedoelde geiegenhcidshandelaren in niet geringe mate een zoo geregelde gocdcrencirfculatte, als in deze tijden nog mogelijk zou zijn. Hei is dringend noodzakelijk, ook om de taak der regeering niet noodeloos te verzwa ren, dat me' kracht tegen dezvn misstand word! opgetreden. Onder ae grootere gemeenten zijn er reeds met vrucht in die richting werkzaam. Ik zou wenschen, dat in alle gemeenten dat voor beeld werd gevolgd. Op grond van net bepaalde in artikel 4 der Distributiewet 1916, heb ik derhalve de eer u op te dragen uwe bijzondere aandacht te wij den aan den opslag van goederen, welke niet in overeenstemming ls met een reëelen handel. Ik geef u voorts bij deze een last als bedoelt in artikel 9, 1ste lid, der Distributiewet 1916, om van den voorraad van zoodanige goederen onmiddellijk opgave te vorderen van dengene, die deze voor eigen rekening, dan wel voor in bezit te nemen. Ik zal gaarne van iedere inbezitneming on verwijld mededeel ing ontvangen, onder ojfga- ve voorts of u het wenschelijk acht, dat de be treffende goederen in uwe gemeente zullen blijven. Met uwe wenschen zal zooveel moge lijk rekening worden gehouden en in elk geva zullen u ten spoedigste instructies omtrent de bestemming die goederen -en de aangewezen schatters worden gezonden. Voor zoover u goederen voor de getaxeerde waarde niet in uwe gemeente wenscht te distrlbueeren, zullen deze in elk geval van Rijkswege worden opge nomen. U zoude voorts wellicht aanleiding kunnen vinden uwe gemeentenaren aan te sporen in de gewenschte richting mede te werken, door u mededeeling te doen- van hun blijkende on regelmatige opslag van goederen. Zij zouden tot dat doel kunnen wo: gaan strijken hebben, Spr. op ■di looze praktijken van enkelen. VERPLAATST. De heer A. J. Hurenkamp, commies-titulair aan het postkantoor alhier, is verplaatst naar het postkanfoor te Deventer. De heer L. W. Bakker, thans adjunct-commies te IJmuiden, is overgeplaatst naar het poetkantoor Alk maar. VOETBAL. Waf piemand van de Alcmaria supporters ïad durven gelooven, gebeurde gisteren in Zaandam. Alcmaria klopte Z. F. C. aldaar met 30. Zeer zeker een mooie overwinning, iet elftal, met een nieuwe linksbuiten, heeft uitstekend' voldaan. Vooral de verdediging dient ook geroemd. Wij twijfelen niet of uit de drie thuiswedstrijden, die nu volgen, zal Alcmaria ook wel eenige puntjes weten te halen. We zijn ten minste benieuwd om 't elftal aa Zondag tegen V. S. V. uit Velsen te zien. Alcmaria II ging met tien spelers naar Q. C. C. in Wonnerveer en verloor met 24. Uitslagen le klasse A. H. V. V.Haarlem 12. Blauw-WïtD. F. C. 10. Hercules V. O. C. 2-3. Sparta-H. B. S. 5-1. H. F. G- U. V. V. 2—1 en Quick—Ajax 0—2. 2e klas A. Stormvogels—E. D. O. 30.' R. C. H.—Z. V. V; 2—0. V.#S. V.—W. F. C. DE DAGERAAD. De afdeeling Alkmaar van de Vrijdenkers^ vereeniging „De Dageraad" hield gistermid dag m de geheel bezette societeiitszaai van de Harmonie, haar eerste propaganda-bijeen- komst in dit seizoen-. De vergadering weid geleid door den heer C. Roos, die zijn vreugde over de groote op komst uitsprak en mededeelde, dat ook dit seizoen vergaderingen over verschillende on derwerpen zouden gehouden worden. De heer G. Rijnders, van Amsterdam, ver kreeg hierop het woord over het onderwerp: „De Paus brengt den vrede niet". 5pr. stelde voorop, dat ook hij zeer sterk naar dien vrede verlangde en niet in zag, dat, hoe lang de oorlog ook nog duurde, deze eeuig voordeel voor de volkeren in den breedsten zin van het woord kon brengen. Om het even wie wint, het volk zal; hoe Langer de oorlog duurt, steeds meer verliezen. Wie (ten ook moeite doet om den vrede te bewerken, ts spreker's vriend, hetzij Jiij R.-K-, sociaal-democraat of anarchist is. Spreker wenschte evenwel niet, dat de aan stichters van den wereldbrand met de eer van dezen brand gebluscht te Spr. oordeelde, dat de Paus in deze positie staat. Waar was de Paus toen de oor log begon? Wat deed hij om hem te voorko men en wat deed lrij gedurende deze 3 jaren, om thans met een breed gebaar als vredebren ger te kunnen komen? De Paus had zeker veel kunnen doen om den oorlog te voorkomen. Wanneer de Paué de Katholieken als kinderen van één vader bedreigd had met verdoemenis, dan waren zij, die het leven hiernamaals boven dit leven moeten stellen, zeker den oorlog niet inge gaan. Spr. besprak uitvoerig de macht, die de Paus volgens de Kanonieke wet der Kerk be zit. Hij kan veroordeelen en mag door nie mand beoordeeld worden. Deze wet zegt, dat hij,, die een ex-gecom- muneerde doodt, geen moordenaar is. Nog van Leo XIll werd gezegd, dat hij was de derde vleeschw«rding o-p aarde. De geschiedenis leert, dat er volgens die supprematie van den Paus is gehandeld. Willem I viel door het verraad, betaald door de R. K. kerk. De dader had vöor liet bedrijven van zijn daad van den Paus de ver zekering, dat hij in den hemel zou komen. Toen men in België in 1879 de onderwijs wet aannam, was dit niet naar den zin van dé Kathol leken, die het openbaar onderwijs ha ten. Zij schroomden niet om koning Leopold op de meest verschrikkelijke manier te ver volgen. Men maakte -hem voor millioenend'ief uit en toen de wet was aangenomen, vond men in Brussel een pamflet aangeplakt, waar in gezegd werd: „De ongelukswet is aange nomen, dooden wij nu den koning, treffen wij hem met een bal in het hart" Spr. nam aan, dat de Paus geen macht meer heeft over Koningen en heerschers maar de geesten had hij toch nog wel 'onder zijn bereik en de macht om de geesten van den inensdi wakker te schudden bij het uit breken van den oorlog ontbrak hem dan ook niet. In plaats van het verzet tegen hen, die den ooi log wilden, aan te kweeken, heeft men de geesten bewerkt ten voor dee Le van de men- scheaslachting. Spr. gaf eenige citaten van hetgeen pries ters in Duitschland had'den betoogd en citeer de mede eenige dagboeken van Roomsche sol daten in Frankrijk en stond vervolgens sti' bij hetgeen de Roomsche bladen in land bi; het uitbreken van den oorlog over de Tango en de uitgesneden blouses van de dames schreven. De R.K. bladen bevatten advertenties «over een wondcr-medaille, die door de bijzondere bescherming helpt tegen verwondingen op het slagvela. De kerk stelde ter eere van deze medaille een mis in. „De Maasbode" schreef: „Bewijs oen- goed R. K., dat de oorlog onrechtvaardig is en hi neemt het geweer niet ter hancL echter Goc alleen kent het geheim der volkereu en weet of iets rechtvaardig of onrechtvaardig is, Wi, weten het niet." Spr. noemde dit sofisterij De Lafaler toonde aan, dat Rome nooit iets deed voor den vrede, maar wel in het belang van de kerk veel oorlog voerde. De vrede za' dan ook niet door den Paus gebracht wor den, doch door de oorlogsmoeheid van alle volkeren. Aan een revolutie, die een einde aan den oorlog maakt, kon spr. niet gelooven, Tot de groote schande van het volk, zullen de machthebbers den oorlog doen beëindigen en zullen de arbeidersheeren weer in de fa brieken terug keereu. Het is de taak van de Vrijdenkers om het volk een dieperen ondergrond bij te brengen Vóór alles is een geestelijken ondergrond noodig, die het individu in staat stelt zelf te denken. De vloed van de vrije gedachte moet hooger stijgen, opdat tenslotte elk onrecht dat mentenen tegen menschen plegen, za worden weggevaagd. Wij moeten erkennen dat de menschen broeders zijn en blijven, trekt men ook duizenden grenzen. De altijc durende vrede zal door de vrije gedachte ge bracht worden en deze zal meer doordringen als ieder zijn taak maar opneemt. (Applai Op een vraag van een K, K arbeider, die mede verklaarde overtuigd te zijn dat de Paus den vree niet kan brengen, deelde spr. mede. waar men het door hem geciteerde over de vog verklaarde spr., een opmer- supprematie des Pausen kon vinden. Nog verklaarde spr., ingevolge ing van een Protestant, te willen erkennen, dat de uiterste linkerzijde van de Protestan ten ook wel het hare voor den vrede gedaan ïad. In het algemeen was de houding van de Protestanten evenwel gelijk geweest aan die der R. K. De voorzitter deelde nog mede, dat men zich door middel van „De Dageraad" koste- loos van de kerk kon afscheiden en beval nog een collecte voor de gezinnen van de, dienst weigeraars aan, welke collecte ruim 12 op- macht. MARKTWEZEN. Als gevolg van de tijdsomstandigheden is in -den1 bloei der markten een achteruitgang te liespeuren, die niet nalaat B. en W. met eeni ge zorg te vervullen. Zij meenen dat het niet raadzaam is af te wachten of er wellicht na den oorlog eenige verbetering zal intreden^ omdat het zeer aan twijfel onderhevig is, of de markthandel zidh dan wel weer tot den vroegeren toestand zal herstellen. Verschillende factoren toch beïnvloeden de markten. Een andere in- en1 uitvoerpolitieK van ons land en van de naburige Staten, de zich meer en meer voltrekkende verandering van de bodemproductie ia den omtrek van deze gemeente (het omzetten van grasland in xmwland), de veranderde ligging van Alk maar, indien de plannen tot gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee tot uitvoering comen, al deze factoren1 kunnen een algeheele ommekeer te weeg brengen in de beteekenis van Alkmaar als marktplaats. Daarom meenen B. en W. thans reeds maatregelen te moeten voorbereiden ter voor koming, dat Alkmaar zich haar plaats als centrum van het marktverkeer in deze streek ziet ontnemen. Gaarne gaan B. en W. -dan ook mede met een voorstel van de Commissie van bijstand voor het marktwezen1, waarin gewezen .vordt op het gemis aan een leidende persoonlijkheid bij de jaar- en weekmarkten voor vee, en waarbij wordt voorgesteld om over de markten een marktmeester aan te stellen, in staat om ge zag uit te oefenen. Een dergelijke markt meester, die een vrij hcfcge bezoldiging zal moeten genieten, zal voor Alkmaar in de toekomst van groot nuit kunnen zijn Behalve bijkomstige werkzaamheden, zoo als het toezicht op het geregeld verloop der markten, het regelen der plaatsen, het toe zicht op de mamgeldinners, het opnemen van marktberichten, het inrichten van statistieken enz., zou aan dezen ambtenaar moeten wor den opgelegd al datgene te doen wat den bloei der markten zal kunnen bevorderen'. Een afgebakend plan is hiervoor niet aan te ge ven; zijn energie en1 doorzicht, zijn kennis en ontwikkeling zullen hem den1 weg hebben aan te geven, welken hiji moet inslaan om het be laag van de gemeente te dienen. Hij zal zich op de hoogte behooren te houden van hetgeen andere gemeenten doen in het belang van den markthandel, van de maatregelen hier en in het buitenland genomen betreffende -den in- en- uitvoer, van de spoorwegverbindingen en die van andere middelen van vervoer en van de maatregelen die te dien opzichte zullen worden genomen. Hij zal wegen moeten zoe ken om net marktbezoek aan te moedigen en om het verkeer zoo veel mogelijk over Alk maar te lelden. Zijne werkzaamheid zal er op gericht moeten' zijn, dat zoo noodig markten of veilingen van producten, die hier nog niet ter markt kwamen, worden ingericht, kortom, hij zal alles moeten- doen om de beteekenis van Alkmaar als marktplaats te vergrooten. Deze denkbeelden zijn door B. en W. voor gelegd aan de commissie van bijstand voor het marktwezen, welke zich daarmede geheel kan vereenigen. Ook zij meent, dat ten opzichte van de markt in de toekomst anders dient te worden lehandeld dan in het verleden, wil 4« bloei Ier markten bestendig blijven. „ICon men", zoo luidt haar rapport, voorheen rustig ver trouwen op de gunstige voorwaarden die onze stad als marktplaats bood en daarom veel aan haar beloop overlaten, de tijiden verande ren en de bakens dienen aaarmede te worden verzet. Ons marktwezen', die belangrijke bron van welvaart, moet meer dan vroeger het voor werp worden van een voortdurende studie, meer geleid worden volgens vooraf wel be raamde plannen. Staat voor handel en indus trie vrij zeker een crisistijd voor de deur,waar- schnij-lijk is -dit evenzeer het geval voor land bouw en veeteelt. In bijna alle landen van Europa experi menteeren staatslieden met de volksbelangen, houden parlementen zich bezig met tariefs wijzigingen en preferentiëele rechten. Moge- gelijk is, dat -de voormalige landen van afzet, verjongd en gemoderniseerd door den oorlog en beschermd door diepreferentiëele rechten, onze landbouwproducten straks niet meer zul- ln behoevendat daarvoor nieuwe afzetwegen moeten worden gezocht of nieuwe artikelen worden voortgebracht. Wij' hebben te zorgen, dat eventueel -de nieuwe wegen zooveel moge lijk over Alkmaar zullen gaan dat die nieuwe producten hier een markt zullen vinden. En zou eens de drooglegging der Zuiderzee ver wezenlijkt wmden, darrz;tllen wexkelijke nieu we wegen worden gelegd en ook die moeten naar Alkmaar voeren. Maar dat alles komt niet klaar door onze vrome wenschen alleen; daarvoor moet gewerkt worden. Zouden onze belangen in 't gedrang komen, -dan moeten wiji daartegenover n'et macnteloos staan, maar ter verdediging gereed. En dit doel moet men trachten te benaderen door tijdig op te vangen alle gegevens of quasi gege vens in dat opzicht; door die te ziften en vervolgens het zoo bekomen materiaal te ver werken. Eerst daarna kunnen gevolgtrekkin gen worden gemaakt, een oordeel worden ge vormd en dat oordeel in daden worden omge zet. Dat zoo worde gehandeld vordert het be lang van Alkmaar, maar evenzeer dat van ha re landelijke omgeving. Doch daarvoor is noo dig 'n bekwaam man, met helderen blik, met ijver en plichtsgevoel een man'ook wiens eenige taak het is té waken voor den groei en bloei van ons marktwezen. De Commissie zou U dan. ook gaarne drin gend adviseeren, maatregelen te tref ten, op dat tot de aanstelling van zulk een ambtenaar kon worden overgegaan Nu uit het rapport blijkt, dat de gedachten der commissie geheel evenwijdig loopen met die van B. en w., stellen zij den raad voor hen te machtigen tot het aanstellen van een

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2