DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 249 Honderd en negentiende 4 aargang. 1H17 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon» en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f L30, feamco door het go- heele Rp f LÖR AfeonderlQk© en bewfjsnummors 6 Cents. DINSDAG Per regel f 0.15, Bij groote eontraeton rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelodrukker| v/k. TTBIBMfL COSTEB ZOON, Voor dam C 9. 23 OCTOBER FEÜILLIT0N. Een men's werk. NEDERLAND. Prijs der gewone Advertentién ALKMAAR, 23 October. Op den geweldigen artilleriestrijd, die de laatste dagen uit België en Noord-Frankrijk werd gemeld, is dan tenslotte toch infanterie- actie gevolgd. Niet echter in Frankrijk, waar het kanon nog steeds het woord voert, doch in Vlaanderen. Een te verwachten gelijktijdige aanval bij Yperen en aan de Aisne is uitgeble ven. En de actie in Vlaanderen heeft zich be perkt tot een aanval op het Houthulster- bosch, een geducht sta-in-den-weg, en een aanval van den staatweg MeenenYperen. 't Best zijn de Franschen er afgekomen. Maar zij vielen dan ook aan over een front van één kilometer! Het Fransche legerbericht zegt, dat de Fransche troepen al hun doelein den hebben vermeesterd en ten noorden van Veldhoek (dat is ten zuiden van het Houthul sterbosch) aanmerkelijk gevorderd zijn. Het Duitsche legerbericht geeft „een geringe ten reinwinst der geallieerden bij Veldihoek" toe Overigens spreekt het van een mislukking der aanvallen. Het Engelsche legerbericht ge waagt van aanvallen aan weerszijden van den spoorweg tiaar Staden, waarbij „de vorderin gen bevredigend waren". Veel voordeel heb ben de Engelschen dus ondanks de tien dagen lange voorbereiding ditmaal zeker niet be haald. Maar de aanvallen zijn nog niet ge staakt, de druppel, die op den duur den steen moet uithollen, blijft vallen! „De Engelsche minister-president heeft eens weer de verklaring afgelegd, dat de tijd werkt in het voordeel der entente. Deze gedachte werd vroeger aan dien kant veelvuldig ge hoord. Later werd er over gezwegen en toen waren het de middien-mogendheden die den tijd op hun handverklaarden.Nuschijntdetïjd weer over stag te zijn gegaan. De heer Lloyd George, die met deze redevoering een veld tocht ter aanbeveling van het oefenen van zui nigheid in het heele land opende, verzekerde verder, dat de onderzeeersrcampagne een toe nemende mislukking vormt. Ook wees hij er op, dat Amerika thans van wal steekt. Men had te Potsdam berekend, dat vóór 1918, voordat het groote Ameriiaansche leger ge reed was, de scheepsruimte der wereld op den bodem der zee zou rusten. Dit Is mis ge weest. Thans zijn de verliezen aan Duitsche onderzeeërs veel grooter dan voorheen en de Britsche scheepsbouw neemt toe, men heeft te Londen zelfs een plan uitgewerkt, om het vol gend jaar vier maal -zooveel te kunnen produ- ceeren, als In het afgeloopen jaar, terwijl Amerika hetzelfde doet. De premier tuurt met spanning den ge- 13) Roman van 8TL4S K. HDCBEMl HOOFDSTUK XL Waarheden, die doordrongen. Zoodra de deur was gesloten, sprong Fen- love uit zijn stoel, greep Adela om haar mid del en trachtte haar te kussen. Zij ontglipte echter aan zijn armien evenals een aal en liep naar de bel.1 Als je dat nog eens probeert. Jasper, zei zij1 bedaard, „dan zal ik bellen." Hij staarde haar ten uiterste verbaasd) aan. Hij had1 haar vroeger gekust en toen had zij niet de minste tegenwerping gemaakt. Een nym had tod? het recht zijn verloofde te kus sen. Hij begreep niet wat naar bezielde. „Ik ik*— iiegrijp het niet," stamelde 4iiJ. „Je verzet je wat?" „Wil je gaan zitten," zei zij rustig. „Ik wensch met ie te spreken." Al de kleur was uit haar gezicht geweken, maar haar oogen had- dien een vastberaden uitdrukking. „Ik ik moet zeggen, dat dit een vreemde ontvangst is," antwoordde hij' boos. „Als je wilt gaan zitten, dan zal ik het je uitleggen," ging zij op denzelfden effen toon voort. „Ik ben vandaag beneden gekomen met het plan het uit te leggen." „Uitleggen?" beet hij haar toe, terwijl hij haar aanstaarde. „Er va)lt niets uit te leggen. Jle bent mijn vrouw op een haar na. Nog een half uur en de zaak was beklonken geweest. Wat?» „Er valt veel uit te leggen, Jasper," zei zij, zichtseinder af, maar hij kan geen voorwaar den in het zicht krijgen, die tot een blijven- den vrede kunnen leiden. „De mislukking van Napoleon, zeide hij, heeft Frankrijk een les geleerd, welke het nooit vergeten heeft en een gelijke les moet, voordat deze oorlog uit is, in het hart en in het brein van lederen Pruis worden gegrift." Er zal, zoo betoogde hij, geen vrede zijn op de wereld, zoolang het altaar „Potsdam" niet is vernietigd, zijn priesterschap ver strooid en voor altijd in discrediet gebracht. „Wij zijn, aldus besloot hij, aan den voor avond van de belangrijkste conferentie der ge allieerden tijdens den oorlog, alwaar zoowel militaire als politieke vraagstukken zullen worden besproken en beslissingen genomen van vérstrekkend belang." De heer Lloyd George is gelukkiger dan zijn Fransche collega's, inzooverre, dat hij tot dusverre aan de opstekende stormen steeds het hoofd heeft weten te bieden en zich nog altijd heeft kunnen handhaven. Frankrijk beleeft op het oogenblik weer een politieke malaise. Scheen het in de laatste ka merzitting alles weer pais en vree te zijn ge worden, de schijn is bedriegelijk geblekea. De socialist Sembat heeft den stand van zaken juist beoordeeld, toen hij dezer dagen schreef, dat het ministerie-Painlevé niet omvergewor pen behoefde te worden: het zou eenvoudig blijven liggen, omdat het niet bij machte was, overeind te blijven. Zoo is het inderdaad gegaan. Een tele gram meldt ons, dat na een ministerraad de heer Painlevé gisteren bij den president der republiek het gezamenlijk ontslag van het ka binet heeft ingediend. De heer Poincaré was of hield zich zeer verrast en wees op de om standigheid, dat de kamer Vrijdag nog het vertrouwen in het kabinet had uitgesproken, zonder dit nader te argumenteeren. Op dien grond weigerde de heer Poincaré het ontslag te aanvaarden en verzocht hij den heer Pain levé aan te blijven. Met die boodschap is de minister-president bij zijn mede-ministers te ruggekeerd, die er echter geen ooren naar hadden en er bij bleven, dat ze hun ontslag wilden. „De heer Painlevé onderzoekt den toe stand," zoo eindigt het telegram. Dit wil ver moedelijk zeggen, dat hij om eens een be kende beeldspraak uit ons eigen parlementair leven te bezigen wil beproeven een paar planken, die geen echt wagenschot blijken, uittenemen en te vervangen door een betere een weinig kleur krijgend. „Wil je nu niet gaan- ziitten en naar mij luisteren iHaj' bromde iets tusschen zijn tanden en zakte in een stoel neer. Zij nam tegenover hem plaats en vouwdle haar handen. Eenigc secon den heerschte er stilte. Toen zei ze bedaard „'t Is geheel en al een vergissing geweest. Jasper. Je weet even goed als ik, dat ik niet mijzelf was. Ik had1 geen gevoel, tk was on verschillig. Jle wensente met mij te trouwen en vader en Jane waren daar ook zeer op ge steld. Ik stemde toe omdat ik geen energie had1 om weerstand te bieden; ik dreef met den stroom mee. onverschillig omtrent hetgeen er gebeurde. Jij en de anderen beschikten alles en Tk bleef passief en zwijgend' „Nu?" snauwde hij. „Toen gebeurde er iets," ging zij voort. „Er brak plotseling iets in mijn hoofd en toen ik weer tot bewustzijn kwam was het leven ander» ik was anders. Ik was als iemand, die uit een droom ontwaakt. Nu ben ik weer mijzelf en weet ik, dat ik nooit met je kan trouwen." „Nooit met me trouwen'? Nooit met me trouwen? Ben je groote goedheid I" „Wordt niet zoo opgewonden, Jasper," zei zij bedaard. „Je moet niet verbaasd wezen, want je weet, dat ik nooit iets beloofd heb. Je beschouwde alles als toegestemd." „Je hebt mij zoo goed als je woord gegeven" wierp hij haar tegen. Jle stond mij toe, dat ik den ring kocht de dag was bejpaald, de gasten genoodigd „Ja, dat weet ik. En het spijt me heel erg. Maar t is geheel en alt een vergissing ge weest." Maar het was geen vergissing," beweerde houtsoort, om aldus „het kabinet" op te lap pén en te versterken. Meer officieel heet deze methode de reorganisatie van t kabinet. Een van de voorwaarden van zulk een reorganisa tie zal wel zijn de vervanging van den heer Ribot, minister van buitenlandsclie zaken. Maar het is nog zeer de vraag, of zulk een reorganisatie voldoende zal blijken. In elk geval zal de ministerieele crisis de aanstaande conferentie der geallieerden, waarover de heer Lloyd George sprak, zeker niet vergemakkelijken mm ENGELAND. DE NAAR BENEDEN GESCHOTEN ZEPPELINS. De Engelsche minister van nationale verde diging zeide in het Lagerhuis, dat de lucht aanval van Vrijdagnacht werd uitgevoerd door tien of meer Zeppelins, waarvan er vijf ui 't geheel niet slaagden hun doei te berei ken en het land verheten zonder materieele schade aan te richten. Van de vijf, die bij Londen kwamen, konden er vier het verdedi gingsstelsel niet doordringen. De overbiüvenr de Zeppelin, die over Londen voer met stilr staande motoren, wierp drie bommen, die he laas verliezen aan menschenlevens veroor zaakten. Engelsche vliegtuigen stegen op, maar de weersgesteldheid was uiterst ongun stig voor den aanval of de verdediging en zij waren niet in staat den strijd met de Zeppe lins aan te binden. Gelijk het Huis bekend is, zijn ten minste vier der Zeppelins door Fransche strijdkrach ten voor hun rekening genomen. Bericht be treffende andere wordt tegemoet gezien De grootste achting moet-de Fransche vliegers en den Franschen afweerdienst worden toege dragen voor de prachtige daad (toejuichin gen), maar om redu,mtxdig te zijn jegens den Britschen afweerdienst moet er aan wenden herinnerd, dat de Zeppelins boven Frankrijk bij daglicnt vlogen en lager dan boven Enge land. De regeering deelde reeds haar plan mede Duitsche steden te bombardeeren, tot een ein de wordt gemaakt aan dusdanige koelbloedi ge aanvallen van de Duitschers op de burger bevolking van dit land. Twee zulke aanvallen zijn reeds gedaan en het Huis mag er van ver zekerd zijn, dat dit proces zal worden voort gezet tot het doel is bereikt. Een Reuter-telegram uit arijs aan oenige bladen geeft nog de volgendebijzonderheden over het lot der vernielde of ontredderde Zeppelins: Bij het aanbreken van den dag bevonden zich nog acjn Zeppelins bovetl ons gebied. Drie er van trachtten de Fransche linies over te steken. Een er van werd geveld door de 174ste afdeeling van de luchtverdediging. Twee andere luchtschepen konden de wijk ne men, maar werden door vier vliegers aange vallen. Een van die luchtschepen werd h bout poriant op 500Ü M. hoogte aangevallen. Zij moesten, daar hun munitie uitgeput was, den strijd opgeven. De Fransche vliegers, die mpn had gewenscht, dan zou het een ander geval zijn, maar je weet, dat ik dat nooit heb verlangd en ik doe dat nu ook niet. Jij en ik zijn nooit voor elkaar bestemd geweest. Wij hebben niets met elkaar gemeen. Jou levens wijze is niet de mijne." „Ik zou mijn wijze van leven naar die van jou wijzigen, Adela," zei hij vriendelijker. „Dat zou ik bepaald doen. Je weet niet hoe dol veel ik van je houd. ik zou van alles al zien om jou te behagen, ik weet wel, dat ik geen heilige ben geweest, maar bij dien he mel „Het is niet die kwestie van afzien ol niet afzien," zei ze ietwat treurig. „Weet Je, het voornaamste ontbreekt die liefde." «Maar ik heb fenoeg liefde voor twee," e hoert in dat opzicht geen hij. „Je weet, dat ik je al jarenlang heb be geerd tk begeer je nu meer dan ooit wat?" Zij glimlachte op aandoenlijke wijze. „Het spijt me zeer," zei ze weer. „Als ik je tot mijn protesteerde hij. zorg te hebben. „En je vindt dat het er niet op aankomt of een vrouw lief heeft of niet?" vroeg zij met een zweem van verachting in haar stem, „Ik zeg je, dat het er alles toe doet voor de vrouw." „Maar liefde zal komen," bracht hij in 't midden. „Er wordt beweerd, dat vrouwen eigenlijk nooit liefhebben voordat zij ge trouwd zijn." Een uitdrukking van ergernis gleed voor een oogenblik over haar gezicht. Toen glim lachte zij weer droevig en aandoenlijk. „Ik weet wat liefde is, Jasper," zeiAzij na een lange pauze. „Ik heb van een man ge houden, die goed en groot was, wiens leven vol wijding was, van een man, die iets deed voor de verbetering van de wereld, Hoe zou ik dus bij mogelijkheid jou kunnen liefheb ben?" „Waarom niet?" vroeg hij vuurrood wor dend. „Jou leven is zoo zoo onbeteekenend.» „Groote goedheid 1" zei hij verontwaar digd „Ik ben een heer in elk geval, geen been- in den mist den koers kwijt waren, landdeu midden in een veld. Alle andere Zepelins, die zich boven Fransch gebied bevonden, werden geveld of zoozeer ontredderd, dat zij gedwongen wer den te Landen. De L. 49 werd door vliegers onbeschadigd vermeesterd. De bemanning is gevangen genomen. De L. 50 viel te E>amartin bij Montigny-le- Roi om elf uur. Een schuitje dat aan een boom haakte, werd afgerukt en viel op den grond, waar reeds 2 officieren en 14 man ont scheept waren. De daardoor lichter geworden Zeppelin steeg op tot een zeer groote hoogte en voerde 4 man van de ejuipage mee was echter volslagen ontredderd. Twee andere luchtschepen zijn in het zui den gezien. Het eerste landde te Laragne, in de Boven Alpen, het andere werd om 4 uur des middags door het vliegcentrum te Fréjus opgemèrkt. De vechtvliegeisafdeeiing aldaar zette het na, maar verdween tegen 5 uur uit het gezicht. Het verwijderde zich in loodrech ten stand in de richting van de voll$ zee. Indien, wat waarschijnlijk is, dat lucht schip niet hetzelfde is geweest van Montigny- le-Roi, waarvan men tot dusver het hulsel niet gevonden heeft, hebben de Duitschei» op 20 dezer vijf Zeppelin» verloren. KORTE BERICHTEN. Keizer Wilhelm keerde gisteren van zijn reizen naar Bulgarije en Turkije te Berlijn terug. Volgens Duitsche opgave zijn door den on- beperüen onderzeelroor log tot October 1.1. 6.975.000 br. reg. ton scheepsruimte ver nield. De 7e Duitsche oorlogsleenlng bracht 7 Vï milliard gulden op. De verschillende oor- logsleeningen bedragen te samen 43 X mil liard gulden. De marinewerken te Ostende zijn giste ren' door Engelsche schepen gebombardeerd. De president van Portugal vertrok gis teravond uft Londen en besloot daarmede zfln bezoek aan Engeland. De Orieksche kamer besloot na een rede van den staatsman Ral lis, die 14 uur duurde, de leden van het Skoeloedls-kablnet te arres teeren, de heer Goendris inbegrepen. De Russische minister van Marine ver meldt bij dagorder de koene tocht van een kleinen ItaUaanschen onderzeeër, die van uit een Italiaanscfae haven, uitsluitend met eigen hulpmiddllen te Archangel1 aankwam. President Wilson schreef het volgende aan dien burgemeester van Nieuw-York: De oorlog is de uiterste beproeving der vrijheids beginselen. Laten we mets ongedaan laien om den triomf dier beginselen te verzekeren en de eer en de souveremlteit van Amerika, op zoo grove wijze geschonden, te wreken. In Amerika is het nu pas bekend worden dat ex-president Rooseveld vanaf presidentschap aan het linker oog blind was. een bokswedstrijd. Volgens zijn zeggen verloor hij het oog bij Het Engelsche parlement zal een huldl- 'e uitspreken, over leger en vloot. k zal een dankbetuiging gericht worden tot de verpleegsters en andier vrouwelijk per soneel voor hare heldhaftige diensten. zager, geen jager op microben „Stili,zei ze met vlammende oogen, „be- leedig de dooden niet „Een beleedig jij eten levende niet," gaf hij woedend terug. „Wij behoeven niet te twjsteu," zei zij ua een pauze, terwhl het bloed weer uit naai wangen week. „Je verlangde de reden te we ten en ik heb je die gezegd. Dit gesprek is, zooals je kuai denkeu, zeer pijnlijk voor uuj ik kan uiet veel meer verdlrageu. „Eu je wilt me vertellen, dat alles tusschen ons uit is. Wat?" „Ja, dat wensch ik je te doen begrijpen." „Maar ik begrijp het niet," riep Hij ge belgd, en ik wii hel niet begrijpen. Je moet met mij trouwen, Adela, je moet je belofte houden." „Je weet Jasper, dat ik nooit iets heb be loofd," zei ze moe „Het was toch even goed ais een belofte," protesteerde hij. „De wereld zal het als een belofte beschouwen. Kom, Adela, bedenk je. Bedenk welk een gek figuur ik zal maken DE HUURCOMMISSIEWET. iDe minister van justitie heeft aan Ged. Staten der. verschillende provinciën den vol genden brief gezonden „Mij is medegedeeld, <±at er huiseigenaren zijn, die het plan hebben opgevat en uitge sproken om, nadat de verhooging van den huurprijs van hun woningen door de plaatse lijke huurcommissie niet was goedgekeurd, de huur van die woningen op te zeggen en dan, steunende op hun bijzondere financieele krachten, de woningen ledig en onverhuurd te Laten of wel daaraan de bestemming te ont nemen en ze voor pakhuis of iets dergelijks te doen inrichten, Liever dan zich te schikken naar de uitspraken der huurcommissie. Vermits het in het algemeen belang nood zakelijk zou zijn, maatregelen tegen dergelijke praktijken te nemén, heb ik de eer uw college beleefdelijk te verzoeken een onderzoek ter zake in te stellen en mij, zoo spoedig moge lijk, in te lichten, of het medegedeelde inder daad waarheid bevat, en zoo ja, of hst zich laat aanzien, dat het bij enkele gevallen van dien aard zal blijven, dan wel dat die slechte voorbeelden door meerdere bijzonder kapi taalkrachtige verhuurders zullen worden ge volgd. Verkoop alleen van woningen kan niet de zelfde schadelijke gevolgen hebben, daar toch de nieuwe eigenaar, wat de werking van da huurovereenkomst en de uitspraak der huur commissie betreft, niet in een betere positie komt dan de vorige." BIETEN. MANGELWORTELEN, KOOL RAPEN, PAARDEPEEN. De minister van landbouw heeft de volgen de prijzen vastgesteld tegen welke voederbie ten, mangelwortelen, koolrapen en paarde- peen ten hoogste mogen worden te koop aan geboden of verkocht: a) Geleverd door den verbouwer franco op wagon of In het schip aan het naastbijgclcgen spoor of tramstation of haven. b) Geleverd aan den verbruiker netto inge laden gewicht franco schip of wagon of wa gen op afleveringsplaats bij verbouwer. voederbieten en mangelwortelen resp. 22 en 24.50, koolrapen kooien en knolrapen 20 en 22.50, paardepeen (wijnpeen, flak- keesche peen en alle andere soorten peen. met uitzondering van de zg. bosjespeen) 24 en 26.50 Alles per 1000 K.G. De aflevering en het vervoer van deze arti kelen, alsmede van suikerbieten, zal verboden zijn met uitzondering van a. indien de aflevering en het vervoer ge schieden binnen de grenzen eener gemeente of wel naar de bewaarplaats van den produ cent; b. indien het betreft hoeveelheden kleiner dan 500 K.G.; c. indien het betreft partijen, bestemd voor veevoeder, gedekt door een vervoerbewijs afge geven door de NL V. Bieteninkoop en ToewiJ- zingsassodatie „Bieta". of wei door een vee voederbureau ingesteld door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; d. indien het betreft partijen koolrapen, en hij trachtte haar door vleien te bepraten. Zij luisterde heel geduldig en was innig met hem begaan En toch hoe langer zij luis terde des te meer kwamen de kleinzieligheid en de ijdelheid van den man aan het licht. Met veel overedingskracfat stelde hij haar de zaak van zijn standpunt beschouwd voor en zij kon zich niet verhelen, dat hij reden had zich te beklagen. Maar aan den anderen kant voelde zij, dat zij niet verantwoordelijk was geweest. Men had, op weinig faire wijze par tij van haar toestand getrokken. „Je had er niet bij mij op moeten aandrin gen, Jasper, toen ik de kracht en de wil niet had mij er tegen te verzetten." „Hoe kon ik weten, dat je niet je zelf was, zooals je het noemt,'' hield hij vol. „Je leek geheel m orde wat vriendelijker en mee gaander dan gewoonlijkdat was alles".- „O, Jasper, maar je moet het toch hebben geweten, ik was als iemand die slaapwan delt" „Je was nleits van dat alles," Beweerde hljj. „Jle was heel redelijk en nu bén je dat in het geheel niet." „Ik ben weer levend," antwoordde zij lang zaam. „Ik kan voelen lijden. Ik ben weer geworden wat ik placht te wezen." „Enkel een luim, Adela." „Neen, liet is meer dan een luim. Ik ben mijn wan ik geen automaat, die door an deren in beweging gebracht en in «eregelden gang gehouden wordt." „wil lk de zaak nog niet eens anhouden? Ik kan nog wel wat langer wachten of schoon, Lieve hemel, ik reeds genoeg van 't wachten heb. Zeg, da( je er nog eens over deuken wilt. Wat?" „Neen Jasper. De zaak moet vandaag voor goéd afgehandeld worden. Ik zal nooit met je trouwen nooit." Hij werd boos, tierde en raasde, noemde haar een flirt en gebruikte eenige bijvoeglijke naamwoorden, die niet bepaald belleefd wa ren, sprong ten slotte uit zijn stoel en rende de kamer uit. Adela wachtte eenige minuten waarna zij langzaam de trap opklom en naar haar ka mer ging, waar zij om haar kamenier belde. Een half uur later, toen Winifred haar kwam zoeken, vond zij haar in bed; haar wangen waren nat van tranen. „Maar lieve kind, wat zie je er moe uit", zei Winifred verschrikt. „Dat men ik ook," gaf zij ten antwoord, maar" ik zal mij, denk ik, wel beter voelen als ik wat geslapen heb." „Wil je dus liever alleen wezen?" „Voor 't oogenblik wel, lieve," Winifred sloop zacht de kamer uit. Zij wist tamelijk goed te raden van welken aard het onderhoud was geweest. Word* vervolgd. ALKMAARSCHE COURAN m

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1