DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. sar-a sxsrisxssz-s. 9*. 250 Honderd «n negentiende Jaargang 1917 SbomeiMütsrts M toranltbeWIng p. 3 «mm <1.3», Ir, p. pmtlIJ). Bnïtismmms 5 ct MnrtntMi 15 ct. p. «pi, pouters lettere jriaatsraints. Br. Ir.Boili- op Bsiroelednililuiitl Bime. Coeter S b. tate 8 9. Tel. 3. WOENSDAG 24 OCTOBER. W oeiisdag 14 Ntrember 1917. Uitbetaling vergoedingen wegens kostwinnerschap. NEUERLANB. BededieliDgen van het Distributiebedrijf. ALKMAAR, 24 October. Thans is na de artillerieslag, welke in Frankrijk vele dagen achtereen heeft geduurd, de infanterieaanval losgekomen. Bij het aan breken van den dag heeft de gevechtsactie een aanvang genomen, ondanks mist en regen. En de Franschen zijn er in geslaagd den Duitschers een gevoelig verlies toe te bren gen. De aanval werd gericht op de noorde lijke hellingen van den Chemin des Dames, aan weerskanten van den weg naar Loan. Hij heeft de Franschen op een aanvaisfront van 8 K.M. vooruit gebracht, op een enkel punt tot een diepte van 3 K.M. Ffet vroegere fort Malmaison, verschillende steengroeven en eenige dorpen (Allemant, Vaudesson, Chavig- non) werden veroverd, tot dusverre 7500 ge vangenen genomen en veel oorlogsmateriaal, waaronder 25 zware en veldkanonnen buitge maakt. Hoe vaak en hoe bloedig is in de streek ten noord-oosten van Soisson in dezen oor log al niet gevochten! Het doel, om over de heuvelruggen heen de laagvlakte van Laon te bereiken, zijn de Franschen thans opnieuw een stap genaderd. In de maanden April en Mei hebben ze eveneens een stap voorwaarts gedaan. Dat voorjaarsoffensief heeft heel wat meer opgeleverd dan het najaarsoffensief, al thans aanvankelijk men weet natuurlijk niet, wat nog komen kan. Men herinnert zich misschien, wat er voordien was gebeurd. Vasthoudend aan een punt ten noord-oosten van Soissons (en ten oosten van Atrecht) had den de Duitschers zich teruggetrokken uit de stellingen, welke zij meer dan twee jaar be zet hadden gehouden. Er was een „bewege lijke linie" gekomen. Toen hebben de Fran schen „de vaste linie" in April aangevallen, vlak bij het draaipunt der bewegelijke. Het aanvalsfront was destijds 40 K.M. en er wer den vorderingen gemaakt over een front van 15 K M. Later werd het aanvalsfront nog naar het oosten toe uitgebreid. En in Mei kwamen de Franschen hier over een front van 30 K.M. aan den Chemin des Dames vooruit en veroverden 4 K.M. van de z.g.n. Duitsche Siegfriedlinie. Toch scheen destijds het re sultaat beneden de Fransche verwachtingen te zijn gebleven. Men had blijkbaar een door- braak verwacht. In dien tijd werd de opper bevelhebber Nivelle vervangen door generaal Pétain. Uit deze gegevens blijkt, dat de aanval van thané van veel meer plaatselijken aard is. Dit is in overeenstemming met het karakter van dezen oorlog, waarin successen slechts vallen te behalen dbor de grootst mogelijke samen trekking van mannen en materiaal op een kleine ruimte. Oaat het, zooals het voorheen gegaan is, dan zal de actie nog wat narom melen, maar worden er geen vorderingen van beteekenis meer gemaakt. Maar het kan ook anders gaan, het is, zooal niet waarschijnlijk, dan toch mogelijk, dat de Franschen er in slagen grootere successen te behalen. In elk geval hebben zij opnieuw offensieve kracht getoond en bewezen, dat ze de Duitschers kunnen terugdrijven zelfs daar, waar door den dagen langen artllleriestrij d het element der verrassing geheel Is weggevallen. Daarop zal natuurlijk in Frankrijk de nadruk worden gelegd, terwijl in Duitschland niet zal wor den nagelaten op te merken, dat de Franschen zelfs bij de uiterste krachtsinspanning slechts een eindje vooruit kunnen komen en de Duit sche linies niet kunnen doorbreken. Waarschijnlijk zal de actie aan die Aisne nu ook wel spoedig weer gevolgd worden door nieuwen strijd bij Yperen. Zijn de Duitschers in het Westen het inititr tief geheel kwijtgeraakt en moeten ze zich daar tevreden stellen met de rol van den ver dediger, die nu eens een duw en dan weer een stoot krijgt, in het Oosten hebben zij de leiding der operaties. Thans zetten ze een nieuwe actie in. Ze hebben op het schier eiland Werder, een vooruitstekend gedeelte van Esthland en noordelijker aan de golf van Matzal landingspogingen ondernomen en aan het Lijflandsche front troepen teruggeno men. Dit wijst op een Oostzee-offensief, met als eerste doel Reval, de hoofdbasis der Rus sische vloot. Volgens de Daily Telegraph vreest men in St. Petersburg in dezen herfst of winter geen gevaar voor de stad. Waarom dan echter reeds maatregelen voor de ontruiming geno men? De Duitschers melden, dat ze in de golf van Riga 20.120 gevangenen hebben gemaakt, meer dan J000 VnnrwiTim, ander materiaal en 365.000 roebel buitgemaakt hebben. Teekenen wijzen er op, dat Italië weldra een dertienden Isonzoslag zal inzetten. In Frankrijk is de heer Ribot in het kabinet- Painlevé vervangen door den heer Barthou, die minister-president was in den tijd toen de driejarige dienstplicht is ingevoerd In Italië schijnt een minister-crisis thans Erzberger de ontberingen van den oorlog tot j dusver gedragen heeft, is door de ruwe hand' van het „IGiegswucheramt" gesloten. Zoti j het dan niet schoon en verheffend zijn, als Erzberger nu eens op het gebied zou optre- i den, waarop reeds zoovelen het laatste voor hun vaderland geofferd hebben: op het veld 1 van eere?" Ja, wie zóó ijverig aan den publieken weg timmert ENGELAND. DE ZEPPELIN-NEDERLAAG. De „Daily Express" verneemt, dat de reden, onafwendbaar. De democratische groep heeft waardoor de Zeppelins htm koers verloren, een motie bij de Kamer ingediend, waarin het vertrouwen aan de regeering wordt op gezegd. In Duitschland zijn eenige veranderingen in de staatsmachine gebracht, eenige kleinere organische hervormingen ingevoerd. Ver schillende leden van de meerderheidspartijen in den Rijksdag hebben echter een bespreking gehad met den chef van het civiele kabinet en men verwacht, dat de crisis wel spoedig zal zijn opgelost. Dit wil zeker zeggen, dat de rijkskanselier heengaat om opgevolgd worden door den heer von Kühlmann? te DVITSCHUID. HET INCIDENT IN DEN SCHELDE- MOND. Een officieel Wolff-bericht uit Berlijn deelt medeDen óden Oct. berichtte Wolff over een incident in de Schelde-moncling op 25 Sept., waarbij twee Duitsche vliegtuigen door Ne derlandsche oorlogsvaartuigen' waren aange houden en ter intemeering naar een haven werden gesleept en bovendien een Duitsche vlieger zwaar gewond1 werd. In de Nederland sche bladen verscheen daarop den löden Oct. een' antwoord, waarin werd beweer d, dat het incident plaats had gehad in de Nederland- sche wateren en dat het eerste vliegtuig 2900 Meter en het tweede 3500 Meter binnen de Schelde was aangehouden. De plaats van aanhouding was door de marinevaartuigen met absolute zekerheid vastgesteld. Ter 7-ake van deze voorstelling dient opge merkt, dat volgens de verklaringen der Duit sche vliegers het eerste vaartuig in volle zee was geland en daarop tengevolge van force majeure een korten aistand het gebied, waar op door Nederland als territoriaal gebied aanspraak wordt gemaakt, was bmnengedre- ven en' dat het tweede steeds boven of in volle zee was gebleven, speciaal toen het door het Nederlandsche marine-vaartuig beschoten werd. De Duitsche vliegers protesteerden di rect tegen de intemeering en eischten van de Nederlandsche torpedoboot, dat de plaats van aanhouding door een gezamenlijk gedane peTing vastgesteld zou worden. De comman dant van de Nederlandsche torpedoboot wei gerde zulks en wilde evenmin voldoen aan het verlangen der vliegers om him zijn kaarten te laten inzien, met de bewering, dat hij slechts geheime kaarten aan boord had, het geen, zooals spoedig daarop bleek, niet met de feiten in overeenstemming was. Derhalve moet van Duitsche zijde de ab solute juistheid van de plaatsbepaling door de Nederlanders beslist! betwist worden en de juistheid van de opgaven der Duitsche vliegers gehandhaafd blijven. Voorts verklaarde de minister, dat de Ne derlandsche regeering. in tegenstelling met de meening der Duitsche regeerig, waaraan deze nog steeds vasthoudt, zich krach tens de Rijnvaartakte van 1868 en het verdrag van 1839 tot het doorlaten alleen van die hoé- veelheden zand en grint, die niet voor mili taire doeleinden bestemd zijn, verplicht acht. DE DUITSCHE AFGEVAARDIGDE ERZBERGER. De stemming, in Centrumskringen tegen dén heer Erzberger, zoo schrijft de Keulsche correspondent van „De l ijd!", wordt er, ten gevolge van de immei nog afwijzende hou ding der Entente, om met Duitschland vre desonderhandelingen te voeren, met beter op. Bijna in de geheele provinciale centrumspers wordt de heer Erzberger mm of meer heftig aangevallen. Met veel i did de bladen een stukje van het Saksische blad „Vaderland" over, waarin de heer Erz berger niet onvermakelijk op zijn naasten Het was dat deze luchtschepen genoodzaakt wa ren op zeer aanzienlijke hoogte te vliegen, n.l op 18 a 20 duizend voet en wel uit vrees voor de vliegmachines. Eenige van de luchtschepen, die den laat- sten aanval op Engeland deden, hebben gedu rende twee uur gevlogen met de machines „afgezet". Het gevolg was, dat deze afkoel den. Zelfs de olie bevroor op de aanzienlijke hoogte waarop de Zeppelins zich bevonden Het was dientengevolge onmogelijk de machines opnieuw aan te zetten, zonder te da len. Daardoor waren de Zeppelins overgele verd aan de genade van den wind, welke hen, spoedig naar Franach gebied dreef. AMERIKA. OPVORDERINGEN DOOR DE AMERIKAANSCHE REGEERING. De geheime speurders van de wereld, zoo meldt Reuter uit Londen, hebben voor een waarde van 6.000.000 aan koper, staal, pe troleum en nikkel in beslag genomen, welke voorraden waren opgeslagen in het belang van Duitschland. De Amerikaansdie regee ring is voornemens daarover binnenkort te beschikken ten bate van de oorlogvoerenden. In de eerste twee jaar van den oorlog zijn enorme voorraden /an allerlei aard aange kocht door Duitsche agenten. Het is bekand, dat de Vereenigde Staten hier in de pakhui zen op zijn minst 1,000,000 balen katoen thans naai schatting ongeveer 360.000.000 waard hebben uggen. Enorme voorraden aan scheikundige producten en vooral trini trotoluol waren in verschillende'deden des lands door vertegenwoordigers van de Duit schers verborgen. Dit alles zal binnenkort door de Ameri- kaausclie regeeriug worden opgevorderd, te gelijk mét een groote hoeveelheid stalen gra naten, bewerkt leer en bewerkte en onbewerk te huiden en afgewerkte producten van aller lei aard. KORTE BERICHTEN. Een Britsche torpedojager zonk door aanvaring. De Britsche hulpkruiser Orama is getorpi fleer d. Bij den laatste Zeppelin-aanval op En geland zijn 34 menschen gedood en 56 ge- WOnd De Duitsch-Oostcnrijksche sociaal democratische partijdag le Weenen nam een motie aan, waarin de partij, zich verklaart voor handhav'ng der eensgezindheid en krachtige voortzetting dér vredespogingen. Gemeld wordt dai op den heer Hervf, toen1 bij zich naar het redactie-bureau van „La Victoire" te Parijs begaf, door een anar chist, zekeren Lecoin, een revolver-aanslag ts d. Hervé werd niet gewond. De dader gearresteerd. Er zal volgens de Momingpost waar schijnlijk een gemeenschappelijk Skandina- visch protest ingediend werden tegen het in den grond boren van het konvooi in de Noord zee door de Duitschers. De Times verklaart dat Italië ongeveer drie millioen ton graan tekort heeft. De weer stand van Italië, zegt het blad hangt geheel af van den invoer van ongeveer 250.000 ton graan per maand van nu af tot aan den vol genden oogst. Amerika heeft nu aan de entente 6.507.360.000 gulden geleend. De regeeringa- leeningen zullen nu worden ingekrompen en men zal terugkeeren tot de' methoden van voor den oorlog (rechtstreeksche credietrege ldng tusschen Europeeschen rechterlijke commissie de vraag te onderwer pen, of de bedoelde transporten over Neder- fanasch grondgebied beschouwd moeten worden als transporten van legervoorraden in den zin van art. 2 van het verdrag van 1907 betreffende de rechten en verplichtingen van onzijdigen in den oorlog te land. De re geering is evenwel van oordeel, dat na het voorgevallene Jiet doen van een zoodanig voorstel geenszins op haar weg ligt. De Regeering is zich bewust van de moge lijkheid, dat het werkelijk gebruik van net doorgevoerde zand en grind niet overeenstemt met de uitkomsten van haar onderzoek, dat zich uiteraard niet kon uitstrekken tot een üoorloopendi toezicht op het gebruik dier ma terialen in België. Aan de Britsche regeering heeft de regeering te kennen gegeven, bereid te zijn alle gegevens ten bewijze dat het door gevoerde voor oorlogsdoeleinden gebruikt werd, aan een' nauwgezet onderzoek te on derwerpen. Zoodanig bewijsmateriaal heeft haar tot nog toe niet bereikt. Wat den door- I voer van metalen van België naar Duitsch land betreft, wordt alleen nog toegestaan de doorvoer van zuiver metaal, dat in sommige I fabrieken van België wordt gewonnen uit ertsen, die daartoe uit Duitschland naar Bel- j gië zijn vervoerd geworden. De Britsche re geering heeft, teneinde de Nederlandsche re geering te dwingen tot een houding, die deze rger plicht gewezen wordt, berger verheugt zich in den luidt aldus: Erz kigen leef tijd van 42 jaren, want hij weid geboren op den 20en September 1875 Uiterlijk maakt Erzberger ook een krachtigen en door en door .Jtriegverwendungsfahigen" indruk. Wij hadden gehoopt, dat ook Erzberger er toe geroepen zou worden, als zoovele Duit sche mannen, die ouder zijn dan hij, in de loopgraven zijn vaderland te dienen. Wat doet Erzberger nog hier? De auto, die hij ge bruikt, zou zonder twijfel voor militaire doeleinden dienstiger zijn dan als middel tot vervoer van een afgevaardigde. Bethmann Hoilweg is niet meer in staat, zich in Rome, Roemenië, Stockholm, Weenen en in andere steden, waar het Duitsche rijk nu juist niet vooruitgeholpen wordt, van de diplomatieke bekwaamheden van Erzberger te_ bedienen. De zeer rijke industrieel August Tbijssen zal wel voor zijn in vijandelijk land liggend be- fzit een anderen zaakwaarnemer kunnen vin- den, en het beroemde restaurant van Hiller I in Berlijn, waar, naar men beweert, mijnheer laatste in strijd acht met haar verdra^sver pliditingen, een' maatregel getroffen, die het economische leven van Nederland en zijn koloniën ten ernstigste bedreigt en die ae minister zeide dit met nadruk in geen en kel verband staat met de aangelegenheid, waar het om ging. Zij heeft nl. geëischt, dat de Nederlandsche regeering de bedoelde doorvoeren geheel zou stopzettefi, op stratfè van ontzegging aan den Nederlandschen handel van het gebruik der Britsche kabels, welk gebruik zij bij wijze van gunst tot we- deropzeggens had toegestaan. Tegen de bedoelde, weinig welwillende po ging om druk op haar uit te oetenen, ia de Nederlandsche regeering door tüsschenkomst van onzen gezant te Londen met klem opge komen, tot dusver evenwel zonder uitwerking. De Nederlandsche regeering zou het in strijd achten met haar waardigheid, in strijd ook met het beginsel, waaraan zij in haar verhou ding tot alle oorlogvoerende partijen onwrik baar heeft vastgehouden en vasthouden zal, wanneer zij door eenigerlei pressie van een der partijen- zich liet afbrengen van een plicht, dien zij krachtens bestaande verdragen tegen over een andere partij te vervullen neeft. De regeering vertrouwt dat deze haar hou ding in overeenstemming is met den wil van de volksvertegenwoordiging en van hei gehee le Nederlandsche volk. B I'N N E N SCFIE E P V A A RT De nieuwe afdeeling „Vervoer' te 's-Gra- venhage is bezig de vaste stoombootdiensten te controleer^n om na te gaan in hoeverre concentratie mogelijk is van ondernemingen d'e den dienst onderhouden tusschen dezelfde plaatsen. Verschillende ondernemingen zijn te ALKMAAR, OP f>« Bnrgemewtwr van Alk: aar brengt ter kennis belnngbeb- nltheedng der vee- ««4- 35 October Mad es Trfidag 86 GotoSar 1917, li—ia 14 Oelobc» D« Bwgeaseealar vuoreoamd, O. KIFPtNO. en invoerder Amcrikaanschen fabrikailt). In Engeland is namen? de regeering verklaard, dal nieuwe beperkingen m het spoorwegverkeer waarschijnlijk zijn daar er 500 locomotieven naar Frankrijk zijn gezon den voor oorlogsdoeleinden. DE ZAND- EN GRINTKWESTIE Bij de beantwoording van die vragen van den heer Van Hamel betreffende het doorvoe ren van grint enz. van Duitschland naar Bel- fië over Nederlandsch grondgebied, ver- laarde minister Loudon zich bereid de met de Duitsche en Britsche regeeringen over de ze aangelegenheid gevoerde briefwisseling aan de Kamer over te leggen, nadat de toe stemming der betrokken regeeringen ieder voor haar deel daartoe verkregen zou zijn. De minister had ook geen bezwaar tegen overlegging der beide rapporten, door de Nederlandsche genie-officieren in opdracht der regeering uitgebracht. De minister verklaarde voorts, dat van de Britsche regeering geenerlei voorstel om de gerezen geschilpunten aan arbitrage te onder werpen, is ontvangen. Tegen het aanvaar den van een zoodanig voorstel zou de Neder landsche regeering geen bezwaar hebben, voor zoover daarmede bedoeld werd, met goedvinden der betrokken regeeringen, aan de uitspraak van een internationale scheids- No. 296. Afdacliig Crlsiscaksa. ■urean Volksvoeding. Ds MINISTER van LANDBOUW, NIJ VERHEID es HANDüL. Gezien ast. 8, eersla lid, sub b, van do Wel van I Sept 1017 (Staatsblad 978); Maeft goedgevonden te bepalen 1°. de verkoop, de aflevering en het ver- vodr van vaselinumalbum (wltie vaseline) Is verboden 20. het verbod sub 1 gesteld Is niet van toepassing op koeveaihedeo a. van ten hoogste S K.O. bestead voor ziekenhuizen en apothekers b. van ten hoogste 2 K-O. bestead voor apotheekhoudende geneeskundigen en vee artsen, een en ander onder voorwaarde, dat door de ontvangers aan hunne leveranciers van het artikel schriftelijk de verzekering zij gegeven, dat bedoelde hoeveelheden alleen zullen strekken voor geneeskundig gebruik c. van ten hoogste 25 graa aan partlcn- lieren, tenzij blUkene over te leggen dokters recept grootere hoeveelheid vereischt wordt; 3° van het sub 1 geetslde verbod kan, zoo noodig onder daarbij te «tellen voor waarden, ontheffing worden verleend door den Minteter van Landbcaw, Nijverheid en Handel j sparing van kolen -- - - - Moeiclijker is dit echter bij de sleepvaart, daar hier natuurlijk, behoudens in enkele bijzondere gevallen van vaste routes geen sprake is. Ten einde na te gaan in hoeverre hier concentratie mogelijk is, hebben de ge zamenlijke sleepboot-reederijen en- onderne- Amsterdam en Zaandam plannen welke dezer dagen aan het oor- mers ui van wordsn iagsdleud bij de Afdeeling Crisis- zaken van het Departement van Landbouw, Nijverheid sn Handel, Kneuterdijk 8, 'i Gravenhage. Voor den Minister, De Saoretaris-Oensrasl, VERITBEO. deel van een algemeene vergadering zullen worden onderworpen. Helt blijkt echter thans reeds, dat onder de betrokkenen, voral onder de kleinere onderne mers, de neiging tot concentratie niet groot is. Men meent, dat een grootere besparing in heit sleepbootbedrijl dat) thans reeds vertere en wordt, ook door concentratie niet mogelijk De sleepbooten krijgen thans 30 pet van de normale hoeveelheid steenkolen, berekend naar wat zij normaal laadden bij de steen- kolenhandelsvereeniging. De sleepdiensten verklaren1 echter dal zij niet alleen hun voor raden kregen van de steenkplenhandelsvcr- ceniging. Meermalen vullen zij de voorraden aan onderweg, zoodat de hoeveelheid welke zij thans krijgen, niet meer dan 20 pet. van de normal* Men teent (1 a gjot ie besparing zelfs door concentratie niet mogelijk is. Daar bij komt, dat'de kleinere ondernemers vreezen dat zij in de eerste plaats nadeel van de concentratie zullen ondervinden. Voor de volgende producten werd eene be perking vastgesteld: Spinazie onder glas. Hiervan mag dezelfde hoeveelheid geteeld worden als het vorige jaar, doch onder bepaling, dat van de aange voerde hoeveelheid 20 pet. voor het binnen land moet worden geveild. Kropsla onder glarfrlt iervan mag dezelfde hoeveelheid ramen geteeld worden als in 1917, doch mogen niet meer dan de volgende hoeveelheden onder één raam (éénruiter) ge plant worden. Op wanne pcenrijen niet meer dan 12 stuks Koude sla om later te lichten niet meer dan 16 stuks. Op warme sla-rijen mogen van de soort Cili en Meikoning niet meer dan 20 stuks onder een raam geplant worden en van de andere soorten sla niet meer dan 24 stuks. Platglas komkommers. Hieronder zijn alle soorten, zoowel groene, gele als witte komkom mers bf repen en moet de teelt in verhouding tot 1871 met 40 pet. worden ingekrompen, zoo dat van het op oen tuin aanwezige glas niet meer dan 60 pet. met komkommers mag be- teeld worden. Koude glas en koude grond tomaten. Naar aanleiding van de binnengekomen rapporten en' de daarbij gestelde vragen wordt het vol gende onder de aandacht van de besturen der veilingvereenigingen gebracht. Besloten werd, dat voor rekening van de tomaten-kwee kers 25 pet. verduurzaamd zal worden, als- mede dat geen uitbreiding aan deze teelt mag dien op Nederlandsche havens te varen, om- gegeven worden boven het in 1917 geteelde, dat hét op- een Nederlandsche werf gebouwd zoodat het ter wille eener goede conrdie niei EEN EIGEN AARDIGE TOESTAND. Het Zweedsche stoomschip „Gunlög", dat te Velsen een lading cellulose gelost heeft, ligt thans reeds eenige dagen te IJmuiden te wachten op steenkolen, welke volgens regee- ringsbesluit niet aan schepen van vreemde nationaliteit mogen worden geleverd. Eigen aardig is, dat dit schip volgens de Schepen- uitvoerwet vefplicht is gedurende zes maan- is sedert het aannemen van bedoelde wet. TEELTREGELING 1918. De beperking der teèlt van tuinbouwpro ducten, waartoe werd besloten op de vergade ringen d.d. 20 en 25 Sept., gehouden te Den ap door de groep „Veili /eilingvereenigingen" Haai en dé tot welke bij de Rijks-com missie van l oezient op de Groenten- en Fruit- eentrale zijn ingeschreven, is nu nader uitge werkt en vastgesteld. die groep tijdelijk toegejaten vei- gen. welke bij de toelaatbaar is, tomaten onder platglas te te len. Al hebben, ook sommige tuinders in het vorig seizoen met déze teeltwijze een proef ge nomen, zij kan onder de huidige omstandig heden niet meer worden toegelaten. Kropsla kouden grond. De teelt van vroe ge pootsla, z.g. „weeuwen", moet met 25 pet. beperkt worden. De zaaisla met 50 pet. tegen over de teelt van 1917. Spinazie koude grond. Deze moet met 25 pet. beperkt worden. Augurken. Degene, die in 1917 augurken ALRMAARSCHE COURANT. 0

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1