7E17ILL1TOA. Een marl's werk. Telegrammen van hedeai. geteeld beeft moet eflm teelt met 25 pet. be perken, terwijl zij die het toen niet gedaan hébben ook nu geen augurken mogen telen. Uieen. Aangezien d deelt van uien reeds door de regeamgsmaatregelen aanzienlijk be perkt ia, behoeft üieromtrent geen verdere be perking te worden opgelegd. Erwten en peulen. De teelt van erwten en peulen moet met 20 pet. beperkt worden Voor de warmoeziens heeft dit geen beteekenis, daar de kleine hoeveelheden, die zij kweeken, toch niet naar het buitenland gaan. Tegenover de inkrimping van de teelt van platglas komkommers worat aanbevolen dit vrijkomende glas zooveel mogelijk met peen, bloemkool en later met vroege spercieboonen te betelen, terwijl tegenover de verschillende beperkingen van koudengrond-cultuur de teelt van alle soorten snij- en spercieboonen, peen, diverse koolsoorten en gedeeltelijk van culnboonen zou kunnen worden uitgebreid. Een inkrimping van stook-glas-komkommers en tomaten wordt niet noodig geoordeeld, aangezien' deze teelt door de omstandigheden van zelf ingekrompen wordt en er naar deze vroege producten gewoonlijk voldoende vraag is. Waar besloten werd, dat de besturen der veüingvereenigingen verplicht zijn ben streng ste te controleeren of deze besluiten door ae telers worden nagekomen, daar zijn zij ver plicht telers, die in strijd hiermee handelen, niet in de gelegenheid te stellen hun produc ten te veilen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Na aanneming van de suppletoire begroo ting 1917, voor de artillerie-inrichtingen, werd gisteren voortgezet de behandeling van het ontwerp tot wijziging der wet tot rege- ling van den1 dienst en het gebruik van spoor wegen met beperkte snelheid. Met 36 tegen 17 stemmen werd verworpen het amendement-Schaper om den minister te verplichten minstens om' de 5 jaren de ar beidsvoorwaarden te herzien. De heer Visser van IJ zendoorn lichtte een1 amendement toe om te doen verval len de strafbepaling op de uitoefening van den dienst op een locaalspoorweg of tramweg zonder dat concessie van kracht is geworden. De heer Kleerekoper verdedigde een voorstel om de vrijheid van ontheffing der wettelijke bepalingen aan de bestaande tram- wegmaaischappijan te beperken. Het eerste amendement werd verworpen met 58 tegen 6 stemmen, het tweede met 33 tegen 31 stemmen, waarna aan de orde was het amendement-Kleerekopa om bepaalde uniforme voorschriften omtrent de arbeids voorwaarden van het personeel te doen vast leggen in een algemeenen maatregel van be stuur. Het amendement werd bestreden door den heer van Doorn, die meende dat men zich tot het noodzakelijke moet beperken en verdedigd door den heer Koster die een zeke ren norm als minimum noodig achtte en een sub-amendement Indiende om ook bepalingen omtrent het minimumloon te nemen. De heer Beumer bestreed het amende ment. Hij! achtte de verlangde minima in veel gevallen onvoldoende. Ook de heer Jansen (Maastricht) was tegen 't wijzigingsvoorstel. Hij verwachtte niets van een van boven af opgelegde samenwerking tussehen directeuren en personeel. Gerepliceerd werd door de heeren Kleere koper en Beumer. Het sub-amend.-Koster werd verworpen met 41 tegen 25 at. Het amend, werd eveneens verworpen met 40 te gen 26 st., waarna het ontwerp werd aange nomen zonder hoofdelijke stemming. Aan de orde kwam daarna het wetsont werp, houdende voorschriften omtrent aanleg en instandhouding van spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt ver voerd. De heer van Berestein betreurde dit ontwerp dat niet geldt voor locale tramwe gen. Hij achtte voorts nog enkele andere be palingen onvoldoende, o.a. die, welke betrek king nebben up overgangen van water. De heer Monte Verloren besprak de kwestie van schadevergoeding. Minister Lely gaf eenige inlichtingen. De heer van Sasse van IJssel t ver dedigde een betere lefinitie van het begrip openbare wegen. Minister L e 1 y was het eens met de be strijders van het amendement, waarvan hij aanneming ontried. Hierop beantwoordde minister Loudon de vragen van den heer Van Hamel naar aanlei ding van den Enge lachen dwangmaatregel in verband met de kwestie van den doorvoer van zand, grint en metaal uit Duitschland naar België. Elders in dit blad is dat ant woord uitvoerig opgdftimen. Een krachtig applaus volgde op ae verklaringen van dien minister. De vergsdering werd verdaagd tot heden half één. Gssuafd ïhwiws. EEN NIEUWE PARTIJ. Op een dezer dagen te 's-Oravenhage ge- Pr™», vsm «w-aa HDCKlhSQ. UK het Enprfseh vertaald 24) Ondertusschen was Fenlove naar de stad te ruggesneld, zoo spoedig als zijn auto hem daar kon brengen. Hij was bijna blind van boosheid en teleurstelling. Nog nooit was hij zoo hevig verwoed geweest. Juist toen hij bij zijn huisdeur uitstapte, bevond hij zich van aangezicht tot aangezicht tegenover Impey. „Jij bent juist de persoon, die ik hebben moet, stotterde hij. .,Oa een paar oogenblik- ken mee naar mijn kamers. Zij hebben er mii beestachtig laten inloopen en ik heb je raad noodig Impey keek op zijn horloge en aarzelde. Hij wenschte niet in een van Fenlove's affaires be trokken te worden. „Zeg niet, dat je een afspraak hebt," ging Fenlove haastig voort. „En als je die hebt,dan kan die wel wachten. Ik moet je dringend spreken. Kom mee," en hij ging hem voor de trap op. houden vergadering van het ter zake gevorm de voorloopig comité ia besloten tot de op richting eener Neutrale Partij, waarbij zich zullen kunnen aansluiten allen, die direct of indirect belang hebben bij de kunst en het amusementsbedrijf als medefactoren van het algemeen staatsbelang. Om het doel te berei ken zullen ter voorbereiding eener te beleg gen groote algemeene propaganda-vergade- ring vooraf in eenige hoofdplaatsen verschil lende sprekers optreden, die in breede trek ken het standpunt der nieuw gevormde partij zullen uiteenzetten. SCHOOLTIJDEN EN KOLEN1NOOD. De districtsschoolopziener te Haarlem heeft zijn goedkeuring onthouden aan het plan vanj B. en W. aldaar, om, wegens overwegingen van kolenbezuiniging, het lager onderwijs te beperken tot een verlengden ochtendschooltijd. De schoolopziener vreest daarvan ontwrich ting van het huiselijk leren. In Enschede is de volgende regeling der schooltijden gedurende de stookperiode vast gesteld1: De leerlingen der scholen, die door kachels verwarmd worden, worden in twee groepen verdeeld De eene groep krijgt de eene week 3J* uur 's morgens, de andere groep 's mid dags 3 uur onderwijs, de volgende week om gekeerd. De leerlingen krijgen'dus in 14 da gen 6 X 3X uur 6 X 3 uur 39 uur of gemiddeld per week 19M uur. Door deze regeling behoeft slechts de helft der lokalen verwarmd te worden. De scholen met centrale verwarming wor den vier dagen verwarmd en ontvangen de leerlingen dezer scholen' 4X5 uren per week. m deze scholen wordt ook het avond onderwijs gegeyen en kunnen die leerlingen die thuis daarvoor geen gelegenheid hebben, daar tusschentljds onder toezicht hun huis werk maken. DE BRAND TE SNEEK. De inhoud1 van het Friesche Veem te Sneek was verzekerd voor 539.000, het gebouw voor 38.000. Voor ruim honderdduizend gulden is gered. De Potbuurt is intijds ge holpen door het doorsteken van een dijk. waardoor nachtlogies in de loods van het spoor werd voorkomen. HET HERVORMINGSCONGRES. Nd de rede van prof. Pont werd gisteren het congres geschorst tot den namiddag. Na heropening sprak de heer E. Renee van Ouwenaller over „De hervorming en .den bij bel". Spr. behandelde eerst de vermenigvuldi ging van den bijbel door overschrijven en drukken en stond vervolgens stil bij de verta lingen in de Oostersche talen en de bijbelver spreiding door het Bijbelgenootschap. Tenslotte besprak hij den invloed van den bijbel op ieder individu. Na psalmgezang sjyak prof. dr. Bavinck over: „De hervorming en ons nationale le ven". waarna de eerste dag besloten werd met het zingen van Pa. 118 1 en dankgebed door ds. Voorhoeve. UIT CASTRICUM. Men schrijft ons: Maandagavond sprak alhier voor een vrij gioot aantal toehoorders de heer W. O. A. Koster, Jid der Tweede Kamer. De spreker zette in zijne boeiende en be langrijke rede duidelijk het program der Vrij zinnig-Democratische partij uiteen en behan delde verschillende onderwerpen. Aan het slot van zijn voordracht drong spreker er met klem op aan zich te vereenigen, ook met het oog op liet tot stand komen van eene af dee ling Na afloop der vergadering gaven verschil lende personen zich als leden op en weid het bestuur van eene kiesvereeniging gevormd UIT SCHOORL Naar medegedeeld wordt, is de bemidde ling van „Heemschut" en het Staatsbqschbe heer ingeroepen, om te voorkomen, dat de mooie iepenboomen rondom het kerkgebouw alhier jjerooid worden. UIT WIERINOERWAARD. Met het werk aan den zeedijk alhier gaat het nog niet voorspoedig. Regenachtig weer en verzakkingen zijn oorzaak dat het zoo lecht opchlet Dezer dagen is de kruin van den dijk over een groot gedeelte weggescho ven, zoodat de werkzaamheden aan dat ge deelte voorloopig zijn gestaakt. De baggermolen, noodig geweest voor het zand, is gistermorgen vertrokken Twee groo- Saken, geladen met keisteenen, voor steen- ooilng bestemd, zijn thans in lossing. UIT SCHAOEN. Gisteren werden hier officieel candidaat gesteld voor een zetel in dien gemeenteraad ae h'eeren Th. J. Overtoom (R.K.), Th. Pauw (V.D.) en G. Rempt (S.D.A.P.). UIT EO MOND AAN ZEE. Maandagmiddag werd door den Inspec teur van het middelbaar onderwijs, den heer van Alphen de Veer, het examen afgenomen Impey volgde hem dicht op de hielen, ter wijl hij zich afvroeg wat zijn neef zoo van streek kon hebben gebracht. Hij hoopte niet, dat hij tot de spelers had behoord hij wie de politie den afgeloopen nacht een inval had gedaan en toch zou hem dat niet in het minst verwonderd hebben. Op Fenlove's kamer gekomen, liet hij zich in een gemakkei ij ken stoel vallen en wachtte af Fenlove liep driftig in de kamer op ai neer als een woedende kleine Bantamsche haan. Zijn oogen schitterden, zijn tanden glinster den, zijn knevel ging overeind staan. Hij schopte een tabouret onder de tafel, greep een stoel, die hem in den weg stond en slin gerde dien naar het andere eind der kamer. „Zij hebben met mij geauetteerd en mij een blauwtje laten loopen, barstte hij einde lijk uit, vervloekt beetgenomen," en hij zwaaide rond en ging zitten, waar de stoel had gestaan. Impey had gewoonlijk de spier-en van zijn gezicht goed in bedwang, maar toen hij Fen love op zijn rug zag liggen spartelen, was dat te veel' voor hem. Hij stikte bijna "en wil de het uitproesten, maar hij zette zijn handen in de zij en kneep zijn kaken bijna stuk om niet in lachen uit te barsten. van 7, door dén heer J. J. Smit! alhier op geleide candidaten voor schipper enz. op zeil en stoomvi8schersvaartuigen. Van deze 7 slaagden er 6, ml. voor schipper: Nico van Pel, Albert Groen en Gris Glas; voor stuur man: Camelia Blok en Jan Prins en voor bestuurder (opvolger na den stuurman) Cor nelia Zwart. Maandagnacht spoelde bij strandpaal 37 'n Engeische mijn aan, die onder militaire bewaking werd gesteld. UIT BERGEN. Men schrijft ons: Maandag 22 October is alhier geopend een Chr. Mik lehuis, in de zaai van den heer Berkhout. Urn uur opende de veldprediker, dr. Har- renstein, van Noord-Scharwoude, ha samen zijn met gebed, om daarna enkele oogenblik- ken te spreken naar aanleiding van Ps. 119. Spreker verheugde zich dit tehuis te kun nen openen en zette in ha kort uiteen wat een tehuis eigenlijk is. Onder de genoodigden waren ook de bur gemeester, de heer van Reenen, en zijne echt- gen oote. Dr. Harrenstein reide in zijne rede harte lijk dank aan mevr. van Reenen voor wat ze voor de militairen had gedaan, immers het bestaan van dit tehuis, is voor een groot deel te danken aan mevr. van Reenen. Spreker zei- de te wenschen dat zij dit werk zou blijven steunen in de toekomst, waartoe mevrouw van Reenen zich volkomen bereid verklaarde. Een luid applaus viel haar daarvoor ten deel. Daarop wad staande ha „Wilhelmus" ge zongen. Vervolgens werden de militairen op koffie en koek onthaald en tracteerde dè burgemees ter op sigaren. Vele vrienden, uit Alkmaar aanwezig, luis terden den avond op door voordrachten. Te 10.15 sloot de leida van ha tehuis den avond met dankzegging, nadat hij allen har telijk dank had gebracht, die hadaen medege- wakt aan het welslagen van den avond. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van ha Handels informatiebureau van Van da Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn ova de afge loopen week, eindigende 20 Octoba, in Ne derland uitgesproken 16 faillissementen tegen 21 in dezelfde week van ha vorige jaar. Van 1 Januari tot en ma 20 Öctoba 1917 727 faillissementen1 tegenover 866 ova ha- zelfde tijdperk van hei vorige jaar. NED. ONDERWIJZERSGENOOT SCHAP. Bij enkele candidaatstelling zijn verkozen tot leden van ha hoofdbestuur van het Ne- dalandsch Onderwijzers-Genootschap de heaen: A. Westerhof (aftr.), te Marum (voor ha distrid Groningen)K> Gouma, te Blesse (vopr ha distria Friesland); H. J. Bon (aftr.), te Amsterdam (voor ha district Am sterdam), en J. F. Ekering, te 's-Gravenhage (voor het distria Zuid-Holland). Voor de ovaige districten moet eene stem ming gehouden warden. De heeren G. Holle te Berkhout, L. Reuvers te Dirkshom en T. Ypma te Alkmaar ziin candidaten voor den nieuwen zetel voor Noord-Holland, buitoi Amsterdam en Utrecht). Voor de districten Drente en Amsterdam vacature-D. Voer man), zijn geen candidaten opgegeven, zoo- dat daarvoor eene nieuwe verkiezing Is uitge schreven. Tot redacteur van Ha Schoolblad, orgaan van ha Genootschap, bij enkele candidaatstel ling gekozen, de heer S. Roosman (aftr.) te Zaandam. KORTE BERICHTEN. Te Nüjensleek is een driejarig kind on- da de tram geraakt en gedood. De moeder, die ha kind nog wilde redden kwam met de machine in aanraking en brak een arm. Nabij Huisduinen is uit zee opgeviacht en te Nieuwediep binnengebracht het lijk van een Duitschen vlieger beneden den rang van officia, volgens zijn papieren behoorende tot een vliegerafdeeling in Vlaanderen. Te Strijp (N.-B.) is oen driejarig kind aan nekkramp overleden. Een vriend1 van wijlen dr. Schaepman heeft een bedrag beschikbaar gesteld voor een bronzen standbeeld voor dezen staatsman te Tubbergen. Het Schaepman-comité heeft al leen r og 'te zorgen voor terrein, voetstuk enz. Te Gorredljk (Fr.) doen zich verschei dene gevallen van typhus voor. Ha Waagge bouw is als barak ingericht. Reeds zijn daar een zestal patiënten binnengebracht. Te Meppol is men. van gemeentewege begonnen met ha verkoopen van warm water k 2 cent per emmer. De gemeente-sproeiwagen dod daarvoor dienst. Uit een. pakhu's van de firma Schenker en Co., te Rotterdam, zijn zeventien rollen, rubber gestolen, vertegenwoordigende een waarde van 10.000. Op een vraag van de besturen da tex- tielarbeidersvereenigingen te Hengelo om de fabrieken, die moesten stopzetten, zoo spoedig mogelijk van kolen te voorzien, heeft minister Posthuma geantwoord, dat de fabrieken' kolen Fenlove schopte verscheidene malen hevig ma de beenen; toen begon hij vloeken uit te stooten als proppen uit een klapbus. Vloe ken, die bijzonder krachtig waren, maar vol strekt niet sialijk. „Je moest liever opstaan, Jaspa," zei Im pey ten laatste, toen hij zich voldoende kon beheerschen om te spreken. Fenlove ging ovaeind zitten en keek gramstorig om zich heen. Hij zag a bekla genswaardig uit, geheel verwaaid en ontred derd. „Verduiveld," zei hij en streek met zijn rechterhand zijn haar glad, waarop hij zich omgooide en ma een sprong ovaeind stond „Daar gaat een knoop van de bretel," gromde hij, waarop hij Impey uitdagend aan keek „Ha schijnt vandaag een ongeluksdag voor je te zijn." zei Impey vriendelijk. Jasper's antwoord op die onschuldige op merking behoeft nia vermeld te worden. „Zou ha nia beter zijn, dat je ging zitten." deed Impey eindelijk aan de hand. Jasper zette een zuur gezicht en wreef ha lichaamsdeel, dat ha eerst ma den vloer in contact was gekomen. Toen nam hij behoed zaam in een leuningstoel plaats. „Nu kunnen we praten," zei Impey. zullen ontvangen, zoodra de gasfabrieken voorzien zijn. De firma G. J. Tierae te Arnhem heeft haai steendrukkerij-personeel ontslag aange zegd tegen 1 Deeemba a.s. Onda de gezel len zfjn er ma 25 en 40 dienstjaren. Op de fruitveilingen te Tiel is Dinsdag weer gekocht voor Duitschland. Naar com- missionnaira verzekerden, Werd a ook voor Amerika gekocht. Bij' een vechtpartij' tussehen soldaten te Harderwijk is a één half dood gestoken. Aan mr. dirs. H. G. A. Ga lings te Utrecht is een professoraat in de encyclopae dic en philosophic da rechtswaenscihap aan de Hoogeschool te Gent aangeboden. Gistermorgen liep een koe op den spoorweg bij Edam, juist toen een trein aan kwam uit de richting Kwadijk. Ha dia is ovareden en gedood; een wagon ontspoorde. l egen den cargadoor te Vlissingen, va- leden week aangehouden als vadacht van spionnage, is door de rechtbank te Middel burg rechtsingang met last tot instructie en gevangenhouding valeend. Ha publicatieblad da gemeente 's-Gra venhage is ovagegaan in een blaadje van een ook grooten omvang, dat den titel voert van de Crisiscourant ma als ondertitel: „Gemeen te 's-Gravenhage". Te Hoensbroek werden door jeugdige pasonen enkele off Obussen in de R.K. kak aldaar geledigd. Een gistwerker uit Schiedam is op een tramwagen te Rotterdam een bundeltje bank biljetten ontstolen tot een bedrag van 2300. Te Westkapel le zijn Zondagnacht een strooklamp en twee bagplaatsen van riet, waarbij 25 H L. aardappelen, 18 konijnen en eenige gereeoschappeu verloren gingen, afge brand. In beide gevallen wordt aan kwaad willigheid gedacht. Bij kon. besluit zijn eereprijzen voor menschbevend hulpbetoon toegekend aan de bemanning van de Fransche reddingboot, die de opvarenden van ha Ned. stoomschip Ten- bergen redden op 20 Novemba 1916. 'Nomina, 3 van de mededeelingen om trent den postchèque. en girodienst geeft de voorwaarden waarop men rekeninghouda wordt, en de tarieven. De dienst zal 15 Januari 1918 worden In gevoerd ONDERZEEBOOTEN EN VLIEGDIENST. DEN HAAG, 24 Octt. De gelden, die op de marinebegrootlng voor 1918 waden aangevraagd' voor den bouw van onderzee booten in Amerika, zullen worden terugge nomen, waartegenova echta de bedragen, aangevraagd voor den vliegdienst, nia on belangrijk zullen worden vahoogd. MR. TROELSTRA IN DE TWEElDE KAMER. 's-GRAVENIHAGE, 24 Oct. De hea mr. Troelstra was heden na zijn terugkeer uit Stockholm voor de eerste maal weda in de vergadering da Tweede Karna aan wezig. - SUPPLETOIRE L ANDBOUWB EG RQO- TINGEN. 's-GRAVENHAGE, 24 Oa. In verband met een heden in de Tweede Kamer tot uiting gekomen klacht ova ha uitblijven van di' indiening bij de Tweede Kama der suppletoire lanabouwbegrootingen, waar bij hooge bedragen voor de verstrekking van levensmiddelen worden aangevraagd, vernemen wij van bevoegde zijde, dat die ontwerpen nog nia van den Raad van State bij ha ministerie van landbouw zijn teruggekomen. STADSNIEUWS. DISTRIBUTIE SAJET. WOL. LEER, KLOMPEN EN SCHOENEN. Maandagavond installeerde de burgemees ter ten stadhuize de commissie voor de dis tributie van saja, wol, leer, klompen en schoe nen. Voor de Alkmaarsche Vereeniging van den handeldrijvcuden m industrieelen midden stand 1: :!t in deze commissie de hea A. Eng ender al» lid, en de hea H. de Raat Jr. als Plaatsvervangend lid, voor de Hanze de heer Feijen, lid en de hea E. S. Buers, plaats vervanger, voor 't comité van ariie tegen de duurte van de A. B. B. en de S. D. A. P. de heer G. Oukes lid en de heer J. J. Schermer plaatsvervanga en voor het Christelijk comité van ad;e tegen de duurte de hea H. Bosman lid en J. Bruin plaatsvervanga, voor ha •steuncomité de hea Jb. Cloeck als voorzitter en de heer T. H. Ringers als vice-voorzitter zitting. De burgemeester hainnade bij' de Installa tie aan d e In de 2e Kamer aangenomen motie van den hea v. d. Tempel, door dezen inge diend. Spr. betreurde ha dat het Rev. Soc. Comité in de commissie geen zitting had willen ne men en sprak zijn akentelijkheid uit voor de voortvarende wijze waarmede de heer Cloeck de zaak reeds zoover had gebracht. „Dat kun bromde Fen daartoe wel ij doen. als je daarin lust hebt ove. „Ik weet niet zeka of ik In staat ben." „Dan Is het beta, dat ik heenga." „Wees toch niet zoo ezelachtig, Impey. Zie je dan niet hoe ik ontdaan ben. Die vloa is beestachtig hard, dat kan ik je wel zeggen." „Dan moa je dikkae kleeden nemen, Jas per." Jasper gluurde naar zijn bezoeka alsof hij hem zou willen' bijten. Impey bleef echter onva8toorbaar. „Nu laat eens hooren waar al dat gedoe om is," ging hij schertsend voort. Jasper stak een sigaar aan, om zijn zenu wen te kalmeeren 1} deed toen zijn vernaai. Hij vertelde ha nia heel goed, zijn geest was te verward, zijn humeur te sterk geprikkeld. Van het hoofdthema dwaalde hij telkens op zijwe gen af. Hij verviel in schimpredenen en onwel voegelijke uitdrukkingen, in heriialingen en maakte glossen, maar toen hij eindelijk zweeg, begreep Impey vrij duidelijk hoe de zaken stonden en was ook vele dingen te we ten gekomen, waarvan hij voor dien tijd niets afwist. Er heerachte verscheidene oogenblikken stilte. Toen zei Impey lagnzaam en hij was nu heel ernstig: „Wel, Jaspa, voor zoo- Spr. eindigde met de commissie eeoi succes- voile samenwerking toe te wenschen. De hea Cloeck dankte voor de gesproken woorden en sprak mede een woord van dank tot den hea Ringers voor ae baeidwillige wijze waarop hijt de taak ma hem had willen deden. Spr. betreurde ha mede, dat het Rev. Soc. Comité in de commissie geen zitting had willen nemen en vaklaarde alsnog te zullen trachten ha waklieden-element in die com missie te verstaken. Spr. beval vader ha wak der commissie bij den burgemeester aan. L>e commissie, die voorloopig ova een va- ga'derlokaai in ha stadhuis zal kunnen be schikken, behandelde hierna 17 aanvragen van handelaren die zich willen belasten ma den vakoop van klompen, tegen de gestelde voorwaarden. De-aanvrage van 72 schoenmakers om in aanmerking te komen voor de verwaking van 'diistributieiea werd mede behandeld. Een 36-tal sollicitaties voor de fimdie van diredeur (trice) werden hiaop besproken. Besloten wera een viertal personen ter ken nismaking uit te noodigen. Hierna wad de eerste zitting gesloten. TOESLAG OP DEN PETRO- LEUMPRIJS. Door de heeren O. J. Vakak en J. Westa- hof is tot den Raad het volgende schrijven ge richt: Ondergdeekenden, leden van uwen Raad, hebben ae eer u voor te stellen aan houders van petroleumkaarten een toeslag van ge meentewege te vastrekken van 19 cent pa Lita. CADETTENSCHOOL. Bij koninklijk besluit is, te rekenen van 1 September 1917 af, ingetrokken ha kon. be sluit, waarbij de heer J. Butter wad be noemd tot tijdelijk leaaar aan de Cadetten school. TWEEDE LEZINO DIRK COSTER. Morgenavond half 8 houdt de heer Dirk Coster in de Unie zijn tweede lezing in dit seizoen. Het te behandelen onderwerp is: „Goed en kwaad in de literatuur, naar aan leiding van A. van Schendel." AR RONDISSE M'ENTSRECHTB ANK. Uitspraken van 23 Octoba. De rol bevatte heden een 16 zaakjes, waar door hd ook ditmaal niet vroeg kon worden. De eerste beklaagde was weer een Duitsch deserteur, Paul Arthur Ludwig P., tech nisch student, thans te Alkmaar. Beklaagde had op 20 September een' bedrag van 65.ontvreemd ten nadeele van den heer Gaardus D. v. d. Water, electriden te Alkmaar, met wien beklaagde bij den heer Braakman in den kost was. Het geld stond in een gesloten kist op zolder, waar beiden slie pen. Getuige vond ha slot verbroken en in- pllaats van ha geld een briefje „Ich bin na Deutschland en zal ha geld wieder ova- scfaikken." Beklaagde akende ha ten laste gelegde en deelde mede, zijn daad te hebben bedreven, omdat hij den laatsten tijd geen wak kon be komen. Getuige verklaarde, dat beklaagde één dag als electriden gewerkt had en toen wegen» onkunde weer was ontslagen. Beklaagde vaklaarde 7 jaar in Jena ge- studead ie hebben. Voor ha geld had hij een koffatje, een paar schoenen en een boek ge kocht. Nog 8.50 was op hem bevonden. Beklaagde verklaarde zich baeid dit bedrag af te staan. De offider oordeelde wel eenig medelijden met den beklaagde op hare plaats, aangezien hij slachtoffer wad van de bijzondae tijds omstandigheden. De eisch luidde 3 maanden gevangenisstraf. Beklaagde vaklaarde nog de grootste moeite gedaan te hebben werk te vinden. Mr. Leesberg oordeelde, dat men zich bij de instructie meer moeite moest geven om een en aada ova den levensloop van de be klaagden te vemtmen. In het dosier is daar van niets te vinden. Beklaagde was zoo goed als niets gevraagd. Bij gebnk aan bewijs van het tegendeel moet men' toch rekening houden met de vakla- ringen van den beklaagde. De beklaagde, zoon van een rechter uit Sak sen, streed aan ha front, ontving eerst een bajonetsteek en lata een granaatverwonding aan zijn neus. Voor.de derde maal naar het front moetende, deserteade beklaagde. Op grondl van de Duitsch e vaordening waarbij deserteurs amnestie werd verleend, wilde beklaagde weer naar Duitschland terug gaan-en daarvoor ontvreemdde hij het geld om ha later terug te geven. Spr. oordeelde een straf van 4 welen voldoende De officia repliceerde en achtte ha onge- wenscht op verklaringen van beklaagden in te gaan. DIEFSTAL. Rieuwert K., lompenkoopman te Enkhuizen, had- op 8 Augustus ten nadeele van de wed. va ik het kan beoordeelen heeft zij om twee redenen bezwaar met je te trouwen en beide zijn vrij gewichtig. In de eerste plaats houdt zij niet van je en ten tweede keurt zij je le venswijze af. De eerste kan wel een gevolg zijn van de tweede Wel, wat is a verkeerd in mijn levai?" snauwde Jaspa boos. „Was ha nia beter, dat je een stap vada ging en vroeg wat a goed in is?" vroeg Im- pey. Jasper kleurde tot onda de wortels van zijn haar. „Ik leef als een gentleman." „Natuurlijk, als jij tevreden' bent, dan be hoeft er verda niets gezegd te worden, ging Impey langzaam voort. „De dame echter keurt het nia goed." „Ziji is mal. Dat beteekent niets. Groote goedheid I" „Ik ben geneigd te denken dat zij het nia ver mis heeft," ging Impey onmeedoogend voort. „Wat is a van een rationeel standpunt in je leven goed te keuren? Wat heb je ooit gedaan, dat als verdienstelijk of zelfs als lot waardig kan beschouwd worden? Je bent gezond en sterk, bezit een mooi kapitaal en toch, heb je wel ooit iets gpdaan voor ha welzijn van de wereld'! Je bent een man en ik vind dat iedere man een man's werk mod doen." Word* vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2