ft FKU-IJLL1T0 Jt. Een man's werk. Telegrammen van heden. Cdi, A. Eekhof van Leiden, het woord. I die Haan luisterde die plechtigheid met eenige liederen op. De plechtigheid werd door dB koningin moeder met groot gevólg bijgewoond. HET HERVORMINOSCONGRES. Nadat vooraf 'n gebedsuur was gehouden, ving de tweede congresdag aan met het zin gen van Psalm 65 verzen 1 en 4, waarna da. Breukelaar, van Zaandam, voorging' in gebed., waarin hij inlaschte een bede om het einde van dm wereldoorlog. Daarna was het woord aan prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, over„De Hervorming en het sociale leven". Vervolgens sprak prof. mr. P. A. Diepen horst over „De hervorming en ons economisch leven." NOO GEEN STEMPLICHT! Bij de gisteren gehouden stemming, ter ver kiezing van een lid der Provinciale Staten voor mstrict I te Rotterdam zijn van de 14913 kiezers 4802 ter stembus gekomen. Gekozen is de anti-revolutionaire candidaat, de heer J. Schouten, met ongeveer 600 stem men meer dan, de eoc. diem. DE MOORD TE ROTTERDAM. Door de Rottexdamsche recherche zijn een man en een vrouw aangehouden betrokken bij de inbraak in de tramremise aan den Oost zeedijk en den moord op den wachtsman F. van der Voorde, in den nacht van Woensdag op Donderdag 17 October. Te Amsterdam is nog een derde verdachte gearresteerd.* De vrouw, een dochter van een harmonica speler uit de Zaodstraatbuurt te Rotterdam, had de aandacht op zich gevestigd door de inwisseling van veel klein geld. Bij een on derzoek kwam aan het licht, dat zij Maan dagmiddag met haar vriend naar Amster dam was vertrokken. Toen beiden Dinsdag avond terugkwamen, werd zij aangehouden. Bij visitatie werden op haar gevonden onge veer 95. Aanvankelijk ontkende zij klein geld te hebben gewisseld, doch na verder onderzoek bleek, dat zij bij verschillende winkelier^ en caféhouder» rollen dubbeltjes en kwartjes ter inwisseling had aangeboden. Zij viel ten slot te door de mand en bekende dat zij Donder dag 18 October des morgens vijf uur bezoek had gekregen van haar vriend, die haar een massa klem geld tot een bedrag van 280 had gegeven. Zij, erkende tevens dat den avond te voren die vriend met een kameraad had afgesproken, diefstal in de remise te ple gen. Na dit verhoor werd gisternacht de ka meraad in diens woning gearresteerd. De vriend van de gearresteerde vrouw scheen in Amsterdam te zijn, weshalve twee recher cheurs zich naar de hoofdstad hebben bege ven, waar zij hem in een café in den' Langen Niezel hebben gearresteerd en gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. In verhoor ge nomen, ontkende hij den moord te hebben ge pleegd; bij beschuldigde zijn kameraad. GRAAN VOOR ALCOHOL. Door alle drankbestrijdersvereemgingen in ons land is het besluit genomen om gemeen schappelijk aan de Regeering te vragen de alcoholfabricage uit voedingsmiddelen voor menscli en dier en het kolenverbrulk voor de alcoholindustrie terug te brengen tot den kleinst moge-lijden omvang, hetzij' door ver bod van productie van alcohol voor mensche- liik gebruik, hetzij door oen strikt persoonlijk stelsel van rantsoeneering van alcoholhou dende dranken. Tevens om oen beroep te doen op het Ne- derlandsche volk om in deze tijden het ge bruik van alcoholhoudende dranken geheel na te laten. Namens de meer dan 125.000 leden van die vcresnigingen wordt een krachtige agita tie in het geheele land voorbereid om de verspilling van voedingsstoffen voor de ver vaardiging van schadelijke genotmiddelen te doen eindigen. DREIGENDE TOESTAND VOOR DE STEENDRUKKERIJEN Op een verzoekschrift van den Nederl. Bond van Steendrukkerijen aan dan minister van landbouw, om aan de steendrukkerijen de noo- digc hoeveelheid vernis te verschaffen, daar dit voor dB fabricatie van steenidrukwerk een absoluut noodzakelijk product is, dat niet Indien geen verrit schikbaar wordt gesteld, zullen zonder twlj- door een surrogaat kan worden vervangen, is afwijzend beschikt, ïikbi fel successievelijk de verschillende steendn kerijen moeien worden gesloten. In de ver schillende fabrieken, waar steendrukwerk wordt .gefabriceerd, vinden ongeveer 1500 werklieden een bestaan. DE FINANCIEELE TOESTAND UIJ HET CHRISTELIJK ONDERWIJS. Het hoofdbestuur der Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Neder- Roman van K. HOCXINQ Utt hm 25) Zou je willen dat ik in een iabriek werkte of een omnibus bestuurde of* de straat veeg de?" „Neen Jasper, dat zou ik je niet willen zien doen, maar er zijn groote ondernemingen, kunnen de waaraan je zoudt deelnemen „Ondernemingen^ kunnen naar den duivel loopen. Ik ben geen huichelachtig phflan- troop. „Je bent voor zoover ik kan nagaan, heclemaal geen philantroop. Je bent slechts een zelfzuchtig tedigganger „Kom Imipey, nu praat je maar wat," zei Feulove verachtelijk. „Je hebt me hier binnen gehaald om naar je te luisteren." ging Impev voort, „en nu zal je naar mij luisteren. Ik deel de meening van de jongedame geheel. „Je hebt je leven tot dusver met nutfelooze en verkeerde ge noegens doorgebracht. Je hebt tot dusver nooit een hand uitgestoken, om ie tijdgehoo- ten of je land van dienst te zijn. Met dergelij ke kwesties als opvoeding of drankbestrij- din of maatschappelijke hervormingen' heb je je nooit ingelaten. Je hebt nooit beproefd oen vriend te zijn voor wie geen vriend heeft, of een gevallene op het goede pad terug te land heeft een open brief gericht aan den mi nister van b innen lamdsche zaken waarin om. gezegd wondt dat de toestand van financieele ongelijkheid) met den dag zwaarder drukt op de nesturen en de onderwijzers dér bijzondere lagere scholen en dat de toestand voor de meeste onderwijzers schier onhoudbaar is geworden, daar hunne salarissen overal slechte weinig boven de wettelijke minima uit gaan, terwijl de koopwaarde van het geld tot 50 ft 60 pet. van de vroegere werd geredu ceerd. De schrijvers zeggen, dat de salarissen bij het openbaar onderwijs in onderscheiden Eiaatsen met ettelijke honderden guldens om oog gaan tengevolge der bemoeiingen der inspecteurs van het lageronderwijs en het rijksschooltoezidrt en dat daardoor de wan verhouding tusschen de salarissen van open bare en bijzondere onderwijzers schrikbaren de afmetingen gaat aannemen. Over de wijze van voorziening zegt de brief: „Of het mogelijk is hetzij door het totstand- brengen van een noodwet, hetzij door het ver- ieenen van buitengewone aubsidiën den finan- cteelen druk van het bijzonder onderwijs te verminderen en de salarissen van de onder wijzers daarbij werkzaam op een gelijk peil te brengen als die van hun collega's bij het openbaar onderwijs in dezelfde gemeenten, staat hoewel wij zulk een maatregel zou den toejuichen niet aan ons te beoordee- leu." De schrijvers doen een beroep op het rechts gevoel van derf minister,,,opuat een spoedige wijziging van de wet op het lager onderwijs aan een groot deel der natie het recht ver schafte, waarvoor het met groote opofieringen gedurende tal van jaren gestreden heeft. ,De brief i& onderteekendi door de heeren G. Toppen en A. P. Jungeurt Jr. GEMEENTEWINKELS, ie Zaandam heelt een vergadering plaat» gehad van leden van Middens umdsorganrsa- ties naai' aanleiding van een oproeping van gegadigden voor de betrekking van bedrijfs leider voor een eventueel op te richten groen- tenwmkei. De wethouder voor de levensmid delen voorziening deelde mede, dat tal van klachten waren ingekomen dat de groenten- handelaren zich*niet aan de maximumprijzen houderi m m den vrijen handel zulke iiobge prijzen bedingen, dat zelis van- woekeren kan worden gesproken. Daartegen wil het ge- meeniebestuur' maatregelen nemen door het oprichten van een groen tenwinkel. Kon men aantooneu, dat de klachten ongegrond zijn, dan zal hij gaarne er toe medewerken, dat de gemeentewiukel er niet komt. Van de zijde der belanghebbende groente handelaren werd ten stelligste ontkend, dat onredelijke prijzen worden bedongen. In het algemeen sprak de vergadering het uit, dat een dergelijke inmenging van de gemeentelij ke overheid in de zaken van den midden stand, is tegen zijn belangen. COÖPERATIEVE BAKKERIJEN. Door de bakker» te Blarieum is aan den mi nister van landbouw een adres gericht, waar in zij hunne bezwaren uiteenzetten over het feit, dat in hunne gemeente een nieuwe coö peratieve bakkerij is opgericht. De#coöperatie ve groothaudelsvereeniging „De Handelska- tner heeft nu een schrijven aan den minister gezonden, waarin wordt gezegd, dat de ont wikkeling van de verbruikscoöperatie in ern stige mate zou worden belemmerd, indien aan nieuw opgerichte coöperatieve bakkerijen grondstoffen in voorschot zouden wor- len verstrekt Door de tegenstander» zelfs moet worden erkend, dat de broodlberciding in coöperatieve bakkerijen al» regel goedkoo- per en hygiënischer geschiedt don in de tal rijke kleine particuliere bakker ijen en zijn Ja dén regel de arbeidsvoorwaarden voor de werknemer» in de coöperatieve bakkerijen unstigcr, dan In de particuliere bakkerijen, let adres geeft In overweging, dat de nieuwe coöperatieve bakkerijen een staat hdrer ver bruikers, mei de namen van de bakkers, van wie'zij thans brood betrekken, overleggen, opdat de gemeentebesturen te voren weten welke bakkers na de inwerkingtreding der coöperatieve bakkerij een voorschot zullen hebben. NOODPOSTZEOELS IN ONZE KOLONIëN. In Neder landsch-Indie heeft men een be gin gemaakt met het overdrukken van postze gel» (de 54 op 234 cent»), daar ten gevolge van den oorlog de vobrraad uit Holland niet geregeld binnenkomt. Verdere opdrukken zul len volgen, daar ook de voorraad van de ze gel» van 1 en 10 cent schaarsch wordt. EEN GRAPPENMAKER. Te Haarlem heeft nu al voor de tweede maal een volwassen man de brandweer gea larmeerd., Hij ging beide keeren naar iemand, die een telefoon heeft, met verzoek deze even te mogen gebruiken om de brandweer op te brengen. Je bent nooit lil geweest van een plaatselijk bestuur of van een college van voogden, of hebt een ziekenhuis mee be- heeFd. Je bent van maand tot maand en van jaar tot jaar je eigen zelfzuchtigen weg ge gaan, zonder je om iets anders te bekomme- kaartspeler toe een spel kolf. Hier in de stad verbeuzel jij je leven in clubs, café-diantants en the aters en ik weet niet wat .al meer. Vraag je zelf af, man, of dat een waardig leven i» voor een verstandig rnenach? Hoe kun je ver wachten, dat een meisje met idealen en een gezond oordeel zulk een bestaan zal goed keuren?" „Ik leef niet anders dan honderd andere mannen van miin stand," bracht Fenlove ge melijk in het midden'. „Dat doet niets ter zake Als andere man nen1 hun leven' willen verknoeien en den1 dwaas uitharden, dan is dat geen reden, waarom jij dat ook zou doen. Je schijnt ver wonderd, dat een rechtgeaard en edeldlen- kend meisje niet op je verliefd is. Maar waar op in 's hemels naam moet zij verliefd wor den?" „Ik ben een gentleman, in elk geval." „Een gentleman is een man, die iets doet, iets verdienstelijks doet. Jij trekt den neus op voor dr. Dry&dale, noemt hem een beenza ger, een jager op microben. Laat mij je zeg gen, dat je niet waard bent zijb schoenen te bellen. De politie doet onderzoek, zij. denkt aan iets anders dan een grap. TEKORTEN BRANDSTOFFEND1STRI- BUTIE. In een vorige zitting vérwierp de gemeente raad van Leeuwarden een voorstel tot het waarborgen door dé gemeente van een door de brands toil encommissie te sluiten leening ad 100,000. Naar aanleiding daarvan had die commissie zich tot het rijkskoieabureau gewend om inlichting te krijgen ten opzichte van de verantwoordelijkheid voor eventueele tekorten bij de brandstofdistributie. Genoemd bureau was van oordcel, dat de gemeente zich voor deze tekorten aansprakelijk moet stellen. In de jongst gehouden raadsvergadering was nu een schrijven van het bran dstoffenbureau, voorzitter de burgemeester, ingekomen, hou dende medbdeeling, dat bijaldien de raad in zijn weigering om v^or de gemeente de finan cieele verantwoordelijkheid op zich te nemen, volhardde, die commissie in haar geheel zou aftreden. De voorzitter deelde er nog bij me de, dat gisteren de onderteekening van een chèque ad 65,0.00 voor uit Limburg aan te voeren kool door hem' was geweigerd. Na een schorahjg der vergadering werden uitvoerige discussies gevoerdover de kwestie, waarbij de voorzitter namens de commissie verklaarde, dlat deze zeker bereid zou zijn, den raad volledig inzage te geven van de wijze, waarop de gelden werden bested. Hij haa geen bezwaar om een lid van den raad in die oommissie op te nemen. Over de verhouding tusschen' gemeentebestuur en commissie-werd nog geruimen tijd gediscussieerd, tot ten slotte aangenomen 'werd een motie, waarbij de commissie wordt uitgenoodigd bij den raad te komen met een ontwerp voor de rege ling der verhouding tusschen haar en het gemeentebestuur, terwijl dit laatste inmiddels zich bereid verklaart voorloopig de financi eele verantwoordelijkheid voor daden dier commissie op zich te nemen. De heeren begrepen, natuurlijk, dat, wan neer de raad die verantwoordelijkheid niet aanvaarden, Leeuwarden in'den aanmaanden winter in de kou zal zitten. UIT STOMPETOREN. Aan de Leidsche Universiteit werd heden met gunstigen uitslag afgelegd het kandi daats-examen in de godgeleerdheid 1ste ge deelte, door den heer N. Zwiep, van hier. UIT BROEK OP LANOENDIJK. in de Ncd. Herv. Kerk werd gisterenavond de eerste der vier wintertezingen gehouden. De spreker was onze voorlaatste predikant, ds. Diik, met het onderwerp: „De profeet Hozea". Het kerkgebouw was geheel gevuld en spr. had het genoegen zijn hoorder» zeer te boeien. UIT WIERINGERWAARD. Tot burgemeester dezer gemeente is bij koninklijk besluit benoemd de heer C. Ha ringbuizen, gemeente-secretaris. KORTE BERICHTEN. Bij oen ontvl uchtingspoging zijn drie Belgen en een Franschman bij Bergeijk (N.-B.) aan den elecüischen draad blijven hangen. Drie lijken hingen aan den Neder- landsclien kant, één aan den Belgischen. De Amsterdamsche rechtbank heeft een ritwieldief (recidivist) tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld. Bij Koekange zijn 3 wagens van een kolentrein ontspoord, ten gevolge waarvan de laatste sneltrein naar het noordien ander half uur vertraging had. Een hoofdonderwijzer te Nieuwleusen is onverhoeds door een paar opgeschoten jon gens overvallen en erg met messen verwond. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Vaals heeft Dinsdag in een feestelijke bijeenkomst haar 100-jarig bestaan herdacht. In den Ina laten tij.il kwamen te Maas- I richt herhaaldelijk spoorwegdieTtallen voor. Thans is oen zestal spoorwegarbeiders be trapt. Alien werden in het bezit gevonden van partijen tabak, sigaren; fruit, Chocolade, con serven, enz. Door het niet verzetten van den wissel kwam nabij het tramstation te Franeker een personentram in botsing met goederenwa gens. Een locomotief en twee veewagens kan telden en verbrijzelden een h'ek. De arm van oen passagier werd gekneusd. Te 1 erapel (Gr) is iemand in de keric dood gebleven. legen de vrouw te Arnhem, die bij een feestje ten haren huize een korporaal van de rijdende artillerie doodstak, Is 5 jaar gevan genisstraf geëiacht. Te Goes is de koepel van den stadhuis*- toren beschilderd in de nationale kleuren, zoodat vreemde vliegers, behalve aan de vlag, ook aan den koepel kunnen zien boven welk gebied zij zich bevinden. Te Loosduinen is voor meer dan 30000 poetsen. Drysdalé was een gentleman. Ik kende hem slechts oppervlakkig, beter zijn re putatie. Een werker. Een man, die zich aan onderzoekingen wijdde met een geduld en een geestdrift, waarvan jij geen begrip hebt. Een man die, oischoon hij jong stiert, naam maakte, zijn deel voegde biji dien grooten voorraad van menscheliike kennis en in- geen geringe mate hielp hij 't lijden der menschen te verminedren en 't menschelijk even te ver lengen. Als ik iemand zooals ji hoor sma len op zulk een. man, dan word ik boos." „Je je schijnt je wat opgewonden te heb ben, wat?" spotte Fenlove. Maar ik heb ze ker geen preek verwacht, toen ik je om raad vroeg." „Ik heb je steeds door raad gegeven. Als je de liefde van een vrouw verlangt, maak Je aan harer waardig. Liefde komt dikwijls uit achting voort. Doe iets, dat haar bewonde ring zal1 opwekken. Laat haar zien, dat je het leven ernstig opneemt, dat je de werekf niet beschouwt als het speelterrein van de rijken, maar als het slagveld yan de sterken. Laat haar zien, dat Je een ?iel hebt gekregen, die meer verlangt dan kaartspelen en wedrennen dat je leven niet zonder beteekenis is, maat vol beteekenis." „Mijn beste Impey, je bent over 't geheel veel te hoogdravend. Ik geloof nidt, dat vrou wen werkelijk een zier om zulke dingen ge ven, zoo zijn ze niet geschapen. Waar zij om geven, dat zijn mooie kleeren en genoegens, die hen opwinden. Praat er mij' niet Van. aan allerlei opgestapelde artikelen in beslag genomen Wegens het uitblijven van buitenland- sche berichten zal de diamantslijperij der firma Eduard van Dam te Amsterdam Za terdag worden stop gezet. Door de stalhofders te Enschedé is besloten om inien binnen korten tijd niet meer krachtvoeder voor de paarden wordt verstrekt, hun bedrijven stop te zetten, daar het werken met. de ondervoede dieren meer en meer ontaard' in dierenplagen. Iemand te Bameveld bood stamboonen te koop aan en maakte daardoor bekend, dat hij die, aan de distributie onttrokken haa. In beslagneming volgde. Na lang wachten, waarbij ze 134 uur halverwege in 't water zaten, hebben commie zen bij Groesbeek een bende smokkelaar» aan gehouden en voor ongeveer 10000 aan allerlei waren in beslag genomen. Een hun ner werd gearresteerd, de meeste anderen zijn bekend. Bij een brand te Dreumel zijn 100.000 pond hooi en 8 varkens een prooi der vlam men geworden. UIT SCHOORLr Woensdagavond vergaderde in t lokaft 1 van den heer D. Rus de plaatselijke Tuinbouw- vereeniging. Bij de opening deelde de voorzit ter 't verloop mede van oe wordingsgeschie denis der Aïkfnaarsche exportveiling, waar bij de Schoorische Vereeniging zich zal aan sluiten, en wees hij er op hoe uit couranten verslagen reeds bekend' is dat tot veilen al daar nog niet kan worden overgegaan, daar moeilijkheden zich voordoen om deze veiling als exportveiling erkend te krijgen. Voorgele zen werden een paar ingezonden stukken uit de Alkmaarsche Courant, waarvan een van de hand van den heer Tromp, secretaris van het Gentraal Bureau, 't Was Men voorzitter tot heden nimmer recht helder geworden., waarom of van deze zijde werd tegengewerkt, overgroote aantal leden nimmer O.W. maakte, haar veilingaiecht aanvroeg met de L. T. B. „St. Wil'lebrordus" van Heiloo, en deze met een betrekkelijk klein aantal w e 1 en Alkmaar met een respectabel ledental en' een mooi cen trum tot op heden niet mag veilen. De heer Zaadnoordijk leek 't toe, dat de heer Tromp te voel zijn Rijk laat gaan op de uitbreiding van. den koollboiïw, en te weinig let op de be langen van de van ouds bestaande beroeps tuiniers uit deze streek. Spreker vreesde, dat het vooiloopig bestuur uit Alkmaar van meet af aan te weinig heeft laten uitkomen dat 't overgroote aantal leden nimer O. W. maakte, doch heel gewone tuinders zijn, en nu achtte hij gevolg van dit verzuim de verkeerde kijk welke de heer Tromp op deze veiling heeft gekregen. Deze mcening werd gedeeld en er werd besloten om per brief den heer Tromp den' waren stand van zaken eens uit te leggen, hopende op deze manier in overleg met het veilingsbestuur, helderheid in de duisternis te kriigeu. Hierna volgde een bespreking over pronk- boonenteeh en stokken-aankoop voor dit doel. De verschillende opgaven voor die teelt worden ingewacht tot 1 December a.s., waar na deleters ouderiing den besten weg zullen bespreken tot het koopen van stokken, terwijl het betreffende zaaizaad gezamenlijk wordt aangekocht, daar, waar men het beste kan slagen. bchorseneeren kunnen, na door den voor zitter gedaan onderzoek, te Wannenhuizen worden geveild, en wel op monster, terwijl de algemcene vèilingbepaling is, dat éérste soort, d.i. hoogstens 20 in een kilo, zal be taald' worden met 22 ft 25 ets. per kilo, terwijl hiervan 10 pet. moet blijven voor binnen- landacli gebruik. Tweede soort, p.L 40 in een kilo, mag voor 100 pet. buitenlandsch wor den geveild en brengt op 12 ft 16 cent per kilo. Qesloten werd om dit artikel zeer spoedig tie veilen, aangezien eens een goedkoopere Indische Hpi ^Pl HpHPflO wel van 812 uur voorm., lage kers, en van 12—3.30 uur nam. hooge en kLeurkers. Onderzoek werd ingesteld naar het kwan tum-geteelde sjalotten, 't Bleek dat er oncter di lcdtanimo voor aankoop was. zoodat de voorraad vrijwel binnen de Schoorische grenzen zal blijven. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde: MINISTER CARSON AAN HET WOORD. LONDEN, 25 Oct. Minister Carson hield heden een redevoering, waarin hij de aan dacht er op vestigde, dat ondanks alle ge praat over dien vrede in den Rijksdag en ondank» alle vredes-nota'a van Duitsche af gezanten, Engeland nog nooit eenig vre desaanbod is gedaan. Zonder overleg met Wat?" „Maar je hebt mij toegestemd, dat juf frouw Adela niet tot die soort behoort. Waarom hield zij zooveel van Hector Drys- date? Zij bewonderde hem blijkbaar. Zijn zijn har t en ziel en al zijn man's werk deed, terwijl jou ijdel en ledig bestaan haar afstoot." „IJdel en ledig mderdaad!" En Fenlove sprong uit zijn stoel op en begon in de ka mer op en neer te loopen. „Ik moet zeggen, impey, je toont mdji machtig veel sympathie. Je kunt je met voorstellen, hoe krankzinnig, veel ik van haar houd. Wel man, zij is even mooi als oranjebloesem en even frisch." „Ik heb haar niet gezien," antwoordde Im pey, ,ydoch 'k neem dat gaarne aan, maar dat is ren reden te meer voor jou om te trachten je harer waardig te maken. Win haar bewon dering eerst en dan zal mogelijk de liefde ko men." „Dat gaat te langzaam in zijn werk, Im pey. Er zouden maanden en jaren mee heen gaan. Ik moet haar dadelijk hebben. Dat moet ik bij St. Joris. Je kunt je niet voorstellen hoe Hef zij is. Kun je niet een. middel beden ken, waardoor ik haar kan noodzaken zich aan de overeenkomst te houden Kun je niet begrijpen hoe bedriegelijk ik van mijn rechten ben beroofd? Zij behoort mij toe. Wij warm op een haar na getrouwd geweest. Werke lijk, Ik moet mijn rechten op naar kunnen la- onze bondgenooten en dp koloniën, die ons in den zwaren strijd hébben geholpen, kunnen wij geen vrede sluiten, zeide de spreker. Wij zullen Rusland niet in den steek laten. I1DBBL1ND. SCHIP IN NOOD. IJMUIDEN, 25 Oct, De p leep boot „Wit te Zee" uit Rotterdam heeft bericht ter hoogte van Callantsoog in nood te verkee- ren en vraagt dringend hulp. v Sleepbooten uit Nieuwediep zijn ter as sistentie uitgevaren. STADSNIEUWS. IN BESLAG GENOMEN. Door de bemoeiingen van de recherche der politie zijn in beslag genomen: 23520 kilo gram spijkers, 10000 kilo cacao, 50 kisten zeep, 5 groote en 10 halve vaten cacao en 7 vaten plantenvet ft 250 Kilo. NED. VROUWENBOND. Dinsdag j.l. had de jaarvergadering plaats van den „Ned. Vrouwenbond tot verhooging van 't Zedelijk Bewustzijn." Uit de verslagen der secretaresse en penningmeésteresse bleek, dat de toestand der vefeeniging dezelfde bleef. De vereeniging telt 123 leden. Vooral het Tehuis voor Vrouwen in de Stationstraat zou in eene groote behoefte voorzien. Jammer echter, dat het zoo klein is, want telken jare moeten er dames worden af gewezen, die, zoo er meer ruimte was, gebruik konden' maken van het logies, door haar be geerd. Opgewekt werd dan ook nog eens om meer leden voor het Tehuis te werven, opdat mettertijd nog eens een grooter Tehuis naar de ei8chen *des tijds hier kon worden opge richt. UITSTALLINO VAN SCHOENWERK. Door de firma S. Eisveld Bosch, die in de Langestraat een filiaal heeft, is in het bijge bouw van het hotel De Toelast een groote verzameling schoenwerk uitgestald. Er staan duizend paren schoenen, groot en klein, meest van de nieuwste modéllen en alle van fijn leder vervaardigd, lak, rood, geel, bruin, zwart, lila, enz. en voorts een aantal wanne win terpantoffels. Al deze schoenen en pantof fels zijn monsters, den eventueelen koopers wordt uit den voorraad' in de magazijnen van het hoofdkantoor te Groningen het gekochte franco toegezonden. Er is één tafel, waarop eenige honderden paren schoenen liggeh voor dames, heeren en kinderen; vormende restan ten van uitverkochte partijen. Koopers hiervan kunnen die natuurlijk direct meenemen. FAUST. Aanstaanden Maandagavond zal door een opera-solisten-ensemble in de Harmonie een voorstelling worden gegeven van Faust. In het Apollo-Theater te Zaandam werd een op voering voor een reeds in den namiddag ge heel uitverkochte zaal gespeeld, zoodat ten tweede opvoering noodig was. De Zaansche Courant zegt er o.a. vanEn niet alleen wer den de verschillende rollen met talent en toe wijding gezongen, ze werden ook goed ge spoeld» terwijl allen keurig in 't coatuum za ten. t ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van Dinsdag 23 October. OPLIOHTINQ. De eerste zaak in de middagzittlng wa» die tegen Jan de G., monteur te Alkmaar. Beklaagde was niet verschenen. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 25 Augustus bi} dm schoënhandelaar A. v. Dijk te Alkmaar op naam van den rijwielhandelaar Willem P. de Boer een paar zwarte heerenschoenen had gehaald. Bij dé Instructie had beklaagde beweerd, zoo gehandeld te hebben; omdat hij, uit mili tairen dienst komende, zonder middel van be staan was, terwijl men hem een steunbon had 'De heer v. Dijk verklaarde dtoor beklaagde» houding bij zijn vertrek argwaan te hebben Sekreten, waardoor hij hem volgde en bij en rijwielhandelaar dc Boer Informeerde of deze last had gegeven schoenen voor hem te halen. Tom1 dit niet het geval bleek, zorgde getuige voor beklaagdes arrestatie. De eisch luiddé 3 maanden gevangenisstraf. WEDE R'RECHTE RL IJ K BINN E NDR IN- GEN VAN EEN WONING. Johannes Nieolaaa S„ schipper te Alt piaar, was ook weer eens als beklaagde ver sdienen. In beschonken toestand was hij: Zondag 12 Augustus de woning van den heer Weel aan' de Laat binnengedrongen, waar hij verklaar de op het bleekveld zijn roes te willen uit ten gelden." „Dc zie er niets andei» op, dan wat ik je aan de hand heb gedaan," zei Impey pein zend. „De wet zal je niet helpen. Het is een vrouw vergund voor haar huwelijk van go- dachten te veranderen wat ook daarna haar moest veroorloofd zijn. Je kunt haar niet wegvoeren en haar niet met geweld trou wen." „Maar voor den drommel, moet een man zich dan bij zulk een béleediging neerleggen? Wat?" ■„Ik vind 't geen beleedlging, Jasper. Ik maak uit hetgeen' je mij' verteld hebt op, dat men er haar toe gt dwongen heeft, toen zij geen eigen wil haa Nu zij tot haar normalen Soe- stand is teruggekeerd laat zij zich natuurlijk gelden Ik kan haar niet laken." „Kun je haar niet laken?" „Neen, dat kan Ik niet. Hoe zeer ik ook met je begaan ben, Jasper, nu jij je in zulk een ellendige positie bevindt, kan ik niet an ders zeggen, aan dat zij sleciits haar onaan tastbaar reent handhaaf? het recht dat Iedere vrouw bezit." „Zulk een recht behoorde geen enkele vrouw vergund te worden", zei hij snuivend. „Dat ben ik in 't geheel niet met je eens. Maar in elk geval, het feit blijft. Zij bezit het recht „Dus je kunt niets aan de hand doen?" „Ik heb al véél aan de handl gedaan", zei Impey glimlachend. Fenlove ging weer zitten*en stak een nieu we sigaar op. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2