DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Honderd on negentiende Jaargang 1917 MomMitsOTHi Ml Taoinffbetaltng p. 3 maanta f lil ft. p. po>'! I ISO. BBWftmmniira 5 Pt MyüMbpiIIp 15 «t p, rara! ppiitm letters paar plaatsralmta, Br Ir IM, coel sa BannelsrtrDklterM Burn, Coster 1 Ia. Toordam 3 9, Tel. 3, VBIJ DA© 26 OCTOBER. De (lemeeRtebegrooting. It. 252 NEDERLAND. ALKMAAR, 26 October. Pompeus kondigt het Duitsche legerbe- richt, het eerste over de gebeurtenissen aan het Italiaansch-Oostenrijksche front, aan, dat „in trouwe wapenbroederschap Duitsche en Oostenrijksche troepen schouder aan schou der in gevecht gingen tegen de vroegere bondgenooten." Pe aanval is allereerst geschied over meer dan 30 K.M. in het bekken van Flitech-Tol- mein, aan de boven-Isonzo derhalve. Ondanks sneeuw en regen werden de Italiaansche ver- sperringsstellingen genomen, de steile berg hellingen beklommen en de Italiaansche steunpunten, welke de hoogte bekroonden, genomen. Verder werd ook zuidelijker aan gevallen. Het Oostenrijksche legerbericht zegt dat het Italiaansche gevechtsfront op talrijke plaatsen doorbroken werd. Het Italiaansche belicht verklaart ook, dat het den' tegenstan der gelukte den strijd naar den rechteroever van de Isonzo over te brengen. Het aantal ge vangen genomen Italianen wordt als 10.000 opgegeven. Tot nu toe is het nog niet duidelijk, welke operatie de belangrijkste is. Maar dat zal wei spoedig blijken. Misschien' leidt de thans begonnen actie wel tot een slag over het ge- heele Isoozo-front Bij Riga zijn de Duitschers tot een diepte van 20 K.M. teruggetrokken De Fransehen hebben hun offensief voort gezet aan het Oise-Aisnekanaal. Zij slaagden er in het dorp Pinon, het Pinonbosch en het dorp Pargoy-Filain te bezetten, evenals eeni- ge hoeven. In het geheel werden 2000 gevan genen gemaakt, waardoor het totaal steeg tot 11000, onder wie 200 officieren, terwijl opnieuw veel materiaal werd veroverd. De Italiaansche Kamer .heeft met 314 tegen 06 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering verworpen. De politieke crisis is dus thans acuut geworden. - In Engeland zijn weer verschillende rede voeringen géhouden o. a door generaal Smuts en door admiraal Jellicoe. Zij hebben daarbij over België gesproken en over den onderzeeërsoorlog. De eerste verklaarde, dait Duitschland morgen vrede kan krijgen, als het maar ware en eerlijke voorstellen doet, de tweede, dat de oorlog zoo goed als gewon nen is, dat de entente slechts haar tanden op elkaar heeft te klemmen, om den oorlog te winnen Dieast 1918. L ALKMAAR, 26 October. De Alkmaarache gemeentebegrooting is een nieuw bewijs voor de juistheid der stelling over het nauwe verband tusschen de geraam de opbrengst van den hoofdelijken omslag en, die lengte van het voorwoord der memorie van toelichting, een stelling, welke verleden jaar op deze plaats werd ontwikkeld. Het voorwoord is alweer langer, de bedoelde op brengst alweer hooger I Voorts valt het dadelijk bij het ter hand ne men van het gemeentelijk djfer-boek op, dat het formulier nog steeds hetzelfde ik Dit constateeren doet tegelijkertijd de vraag stel len, hoe Gedeputeerde Staten staan tegenover den wensch van den Raad naar een eenvoudi ger, overzichtelijker samenstelling. Ongetwij feld zai op deze vraag bij de behandeling der begrooting wel eenlg antwoord worden gegeven. De behandeling der begrooting wat zal zij ditmaal opleveren? Er vallen natuurlijk altijd op- en aanmer kingen te maken en vragen te stellen. Men kan bijv. er op wijzen, dat. de opbrengst van den verkoop van oude materialen nog maar steeds op 5 wordt geraamd, terwijl die op brengst in de voorafgaande jaren telkens eenige honderden guldens heeft bedragen (in 1916 1677,5334), en oud materiaal nimmer zooveel waard is geweest als thans, zoodat er zeker aanleiding tot extra-opruiming bestaat. Men kan de aandacht vestigen op het eigenaardige verschijnsel, dait de kosten van abonnementen op bladen en tijd schriften zelfs in dezen alles-duurdermaken- den tijd geringer worden (in 1916 bedroegen de uitgaven 75.36, in 1914 82.18, in 1912 86.45) en misschien eens onderzoeken, of er zooveel meer gesproken wordt, omdat er zoo veel minder wordt gelezen. Men kan gaan vragen, of de hooistekers, wier toelagen nog loonsverhoogingen ook zijn vergeten en of het beslist noodzakelijk is, dat deze belde hee- ren met of zonder enkele zeldzame lotgenoo- ten een' organisatie vormen, om even eens in het bezit van een extra-toelage te ko men. Men kan op verbetering van die balans aandringen, omdat die het doet voorkomen, alsof inkomsten en uitgaven, zoowel gewoon als buitengewoon, elkaar dekken, heigeen trouwens ook in het voorwoord der memorie staat, terwijl in werkelijkheid buitengewoon een nadeelig, gewoon daarentegen een voor- deellg saldo van 51.808 3334 aanwijst. Men kan zich aldus met kleinere posten bezighouden, men kan over grootere en over algemeene zaken' algemeene beschouwingen houden, aan het wezen, aan het cijfer dezer begrooting zai men heel weinig kunnen wij zigen, tenzij men het aandurft de finandeele politiek op een belangrijke onderdeel te her zien. Ditmaal heeft de begrooting haar span kracht verloren. Er valt even' weinig aan uit te zetten als aan in te krimpen. Voor een groot deel draagt de oorlogstoestand daarvan de schuld. Grootendeels, niet geheel het zou verkeerd zijn, in dezen uitsluitend aan de „buitengewone omstandigheden?' invloed! toe te kennen. Ook zonder den oorlog zou het on getwijfeld modelijk zijn gevallen de inkom sten gelijken tred te doen houden met de snel stijgende uitgaven. Bovendien is veel van wat in den> aanvang van dien' oorlog buiten gewoon mocht heeten, langzamerhand „ge woon" geworden en zal „gewoon" blijven ook, zoo niet voor immer, dan toch voor geruimen tijd. De vraag, hoe de gemeentelijke geldmidde len de voor- en nadeelen van de z.gn. buiten gewone omstandigheden ondervinden is dan ook mede met het oog op de naaste toekomst niet van belang ontbloot Deze vraag is op tweeërlei wijze onder de oogen te zien. Men kan de begrooting voor het komende dienst jaar vergelijken met die, welke aan den oor log is voorafgegaan, bij de ramingen ook re kening houdend met de laatste beschikbare gegevens omtrent inkomsten en uitgaven en men kan de factoren nagaan, welke een bui tengewone uitwerking op de gemeente-finan- ciën moeten hebben. Legt men naast elkaar de begrooting dienst 1914 en die voor 1918, dan moet men na het voorafgaande wel geirof'en worden door het geringe verschil, dat de eindcijfers aanwijzen. De begrooting 1918 toch sluit af met 1.230.941.22, die voor 1914 met 1.123.438.32, een verschil dus van 107.502.90. Mocht men evenwel geneigd zijn uit deze betrekkelijk geringe vermeerdering ai te gun stige gevolgtrekkingen te maken, dan is een blik in de beide begrootingen voldoende om den waan weg te nemen. In de begrooting voor 1914 is opgenomen een geldleening voor buitengewone uitgaven van 337.000, in die voor 1918 evenwel maar van 93.000. En terwijl de gewone inkomsten van 1914 kondien worden geraamd op 586.000, wijst de begrooting voor 1918 hiervoor een bedrag aan van 937.000. Dit wil dus zeggen, dat de gewone middelen vol gens de ramingen van B. en W. over 1918 351.000 méér moeten opbrengen dan over 1914. De dienst 1918 kon aanvangen met een be drag aan ontvangsten, ontleend aan vroegere diensten, dat bijna 77.000 hooger is dan voor den dienst 1914, de inkomsten van ge meente-eigendommen, bezittingen en bedrij ven geven een vermeerdering aan van 10.000, de ontvangsten van verschillenden aard en de toevallige baten van 61 000 en de opbrengst van belastingen en heffingen moet 203.000 meer bedragen. De heffingen voor het gebruik van openbare plaatsen, we gen, werken' en Inrichtingen vergrooten dit verschil van 203.000 nog met 1000 de opcenten op 's rijks belastingen leveren 6500 meer op, maar van de eigen plaatselij ke belastingen wordt een hoogere opbrengst van 198.000 verwacht. Van deze eigen plaatselijke belastingen wordt de hondenbe lasting nog 150 en het vergunningsrecht 300 lager geraamd dan voor 1914, de belas ting op openbare vermakelijkheden daarente gen 2600, die op de gebouwde eigendom men1 (straatbelasting) 11000 hooger, terwijl tenslotte de hoofdelijke omslag in 1918 vol gens de raming 195.000 méér moet opbren gen' dan in 1914 In 1914 werd de opbrengst van deze belas ting uitgetrokken op 125.000, in 1918 op 320.000 Het komende jaar moet deze belas- loopende jaar was geraamd 10.52, dat is 3.58 meer, terwijl in 1909 de geheele op brengst 4.17 bedroeg. Nimmer moest de hoofdelijke omslag dan ook zoo geducht stij gen. „Hap zeit-ie" mag de volksmond dus thans ook den gemeentelijken belastingheffer toevoe gen! Welken invloed! oefent nu de oorlog op deze opbrengst uit? Door de omstandigheden, die uit den oor log voortvloeien, zullen enkele ingezetenen minder inkomsten hebben dan tevoren. Dien tengevolge zal de opbrengst van den hoof delijken omslag allicht eenigen terugslag on dervinden, welke echter, hoe zwaar ook de betrokken personen mogen worden getroffen, voor de gemeente-fixranciën van geen beteeke- nia zijn. De toeneming van jaarlijksche in komsten door loonsverhoogingen tengevolge van het duurdere leven is in theorie die op brengst der inkomsten-belasting in tweeërlei opzicht ten' goede gekomen en wel door ver meerdering van het aantal aangeslagenen en door opschuiving naar hoogere klassen. In theorie immers die herziening van de belas- tingverordenimg met de verhooging van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud zal in de practijk dit voordeel wel grootendeels te niet doen. Groote veranderingen zijn er voor de gemeentefinanciën na den oorlog uit dezen hoofde in elk geval niet te verwachten. Het leeuwenaandeel voor de hoogere op brengst van den' hoofdelijken omslag wordt initusschen geleverd door de buitengewone winsten, die verschillende ingezetenen in de zen crisistijd gemaal! hebben en nog maken. Maar —7 deze stijving dier gemeentekas is slechts van tijdelijken aard. Wanneer de tijd van de oorlogswinsten voorbij is, is een aan zienlijke vermindering van het belastbaar in komen te verwachten. En die vermindtering zal juist samenvallen met een belangrijke stijging van de uitgaven, o. a. voor de dekking van de crisis-kosten. Immers de kosten van de distributie van levens middelen enz. zijn- op deze begrooting als „buitengewoon" aangegeven. Later zal hier voor nog op korten termijn een leening moe ten worden gesloten en dan zullen rente en af lossing extra bedragen van' den gewonen dienst vragen. De slotsom voor heden moet dan ook wel deze zijn, dat onafwendbaar in de naaste toekomst een belasting-verhooging zal moeten plaats hebben, omdat het belast baar inkomen afneemt en omdat de crisis-uit gaven moeten worden betaald. Zoo zal dus in de naaste toekomst het mes aan twee kanten wonden! BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. Amerika keurde goed1 een nieuwe leening van 75 millioen gulden aan Groot-Brlttanië. De samenkomst van Scandinavische mi nisters, in September uitgesteld, zal nog vóór het einde van deze maand te Kopenhagen worden gehouden. Volgens raming is er voor de Ameri- kaansche vrijheidsleening reeds voor 7 34 mil liard gulden' ingeschreven. Engeland en Frankrijk hebben een over eenkomst gesloten voor den militairen dienst van hun onderdanen in elk van beidé landen, reliik Engeland en Rusland er een gesloten Lord Robert Cecil verklaarde in het La- rhuis uit naam van de Brltsche regeering, —it Engeland trouw zou blijven aan de Rus sische en Roemeensche bondgenooten. gedaald. okal Anzeiger" dringt er op aan, millioen ton bedragen, tegen 5 34 millioen tan het vorige jaar. De Engelsche regeering kan geen termen vinden om toe te staan, dat dezen winter wed rennen zullen worden gehouden. Voor de paardenliefhebbers en wedders een tegenslag. Naar uit Berlijn gemeld wordt is de Zeppelin, die in Frankrijk bij Montigny- Levot mét vier-man afdreef, op Zwitsersch grondgebied De „Loi dat nadrukkelijke repressaille-maatregelen genomen worden, wanneer de vliegeraanval len der Franschen op open steden en gemeen ten van Duitschland niet ophouden en wijst er op, dat Duitschland de middelen bezit Pa rijs deze aanvallen te laten ontgelden, welke stad slechts 100 KM. van het Duitsche front ia verwijderd. Meer dan 3000 vrouwen in Rome, uit alle maatschappelijke klassen hebben eene motie aangenomen, waarin de wensch werd uitgesproken, dat oe regeering den invoer, de distributie en den verkoop zoodanig zou re gelen, dat het normale leven' van het volk zal zijn verzekerd. DE ZAND- EN GRINTKWESTIE. De Engelsche legatie te den Haag heeft een uitvoerige medededing gepubliceerd over de redenen, die zijüe regeering er toe brachten krachtig te protesteeren' tegen den zand- en grintdoorvoer. Er wordt o.m. gezegd dat er niet meer dan 1.320.000 ton materiaal noodig was voor onderhoud der wegen en dat België zelf uit zijne steengroeven viermaal die hoe veelheid kon leveren, terwij l er tuschen L Jan. en het laatst van Aug. werd ingevoerd onge veer 3000.000 ton (2 millioen' ton grint en geklopte steenen en 1 millioen ton zand). De entente vermoedt dat veel hiervan gebruikt werd voor het maken van beton voor de loop graven'. Tegenover het Ned. Corr. Bureau heeft het ministerie van buitenlandsche zaken gezegd, dat er geen' nadere mededeel ingen van onze regeering ziin te wachten vóór de verschijning van het Witboek. Wel kon worden gezegd dat de Engelsche mededeelingen over de hoeveel heden zand en grint niet juist waren. In het genoemde tijdvak was vervoerd 3793 ton zand, 1.748.008 ton grint en 576.619 ton steengruis, totaal 2,328,4420 ton. RUNDVLEESCH. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening bericht over de rund vleesch voorziening o. m.: De vraag oi er overgegaan behoort te wor den tot distributie van rundvleesch is in den iaatsten tijd een onderwerp geweest van ern stige overwegingzelfs was reeds een ont- werp-distribu beregeling gereed gemaakt, dat vervolgens besproken is in een vergadering met de vertegenwoordigers van de besturen der groote gemeenten en met die der Vereen 1- ging van Nederlandsche gemeenten. tegenover het wenschetijke van den maat regel deed zich echter aanstonds deze andere gelden, dat op dit oogenbiik het rundvleesch reeds goedkoop is, zoodat een distributie thans onnoodig zeer groote bedragen van de schatkist en de gemeenten zal vorderen. D. A. P. N. Kooien én mr. V. H. Rutgers, le den van de Tweede Kamer. De heeren mr Th. L. van Berckel en mr. E. J. Th. Th. van der Hoop, beiden te 's-Gravenhage, hebben zich bereid verklaard de commissie als secre tarissen ter zijde te staan. Besturen, welke schapen hebben aan te ge ven, kunnen formulieren daarvoof aanvragen aan het bureau der commissie te 's-Gravenhar ge, Laan van Meerdervoort 29, vóór 3 No vember a.s. Opgemerkt wordt dat alleen in aanmerking komen schapen, wélke reeds in het voorjaar de bestemming van kerk- of schooischapen hebben verkregen. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Het Hoog Militair Gerechtshof sprak giste ren de 10.000ste sententie uit sedert de op richting van dit college in 1813. Had men op 1 Augustus 1914, datum dier mobilisatie, het slechte kunnen brengen tot 7537 sententies, alsszoo in 101 jaren, van 1 Augustus 1914 tot nu is dit aantal vermeerderd met 2463; waar het Hof vroeger 25 jaren over deed, is in nog geen 31/* jaar verwerkt. thans DE SLEEPBOOT WITTE ZEE. Uit Nieuwediep komt het bericht, dat een leelte van de brug en een der sloepen over >rd zijn geslagen. In afwachting van beter weer blijft net schip zich ophouden in de na bijheid van het vuurschip „Haaks". Aan boord bevindt zich de afgeloste bemanning der beide lichtschepen. STQOMLOODSBOOT IN NOOD. De tusschen IJmuidén en Zandvoorf onge- altijd op dezelfde bedragen zijn uitgetrokken als vóór den oorlog, de laatste jaren bfj de ting per inwoner opbrengen 14.10, voor het was onbeduidend. Naar de „Köln. Ztg." meldt heeft de krijgsraad te Koblenz een Nederlandsche dame, uit Utrecht afkomstig, wegens spion- nage tot 6 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Zij bekende voor Fransche rekening te hebben gespionneerd. Naar de Roeakoje Slowo verneemt, is er onder de tartaren van het goevemement Tobolsk en twee andere districten een bewe ging gaande om den1 gewezen tsaar weder op den troon te verhef jen, uit vrees dat de nieu we regeering het aan hun geschonken land zal ontnemen. V In een der jongste zittingen van het Russische voorloopige parlement is een com missie van nationale verdediging samenge steld, welke 41 leden bevat. Minister Kerenski bracht hulde aan/de I onschatbare diensten, die de Britsche divisie van gepantserde auto's in den strijd tegen' de Duitscners heeft bewezen. Door den Engel- schen admiraliteit wérd deze hulde aanvaard. Volgens de jongste berichten uit Mes sina zijn bij de laatste overstroomingen onge veer 20 personen doodelijk gekwetst. In 37 jaar is een' zoo groote regenval niet waarge nomen. Volgens officieel bericht zal de aardap peloogst in Engeland dit jaar meer dan 8 Gevreesd' werd, dat, wanneer op diit oogen biik de distributie van rundvleesch werd in gevoerd en het Rijk dus als grootkooper op 1 de markt zou komen, de prijs omhoog zou gaan De gemeentebesturen waren dan ook \oor het overgroote deel van meening, dat het goed zou zijn eene distributie van rund vleesch voor te bereiden om die, zoo noodig, spoedig in werking te kunnen doen treden, maar dat daartoe thans nog niet behoeft te worden overgegaan. Weliswaar bestaat de mogelijkheid, dat de boeren later hun vee niet zoo goedkoop zullen afstaan, maar tegenover die mogelijkheid staat de zekerheid, dat groo te sommen worden bespaard door niet reeds op dit oogenbiik te gaan distrtbueeren, ter wijl de geldende vleeschprijzen het niet noo dig maken. ingevolge dit advies der gemeentebesturen niet warden overge- van rundvleesch. zal dus voorloopig no; gaan tot eene distribut' GEEN UITVOER UIT ENGELAND. iJ dat dit in geen verband staat met de zan en grïntfcwestie, daar Engeland den maatre gel op bijna alle neutrale landen toepast. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. 'De Tweede Kamer 'heeft gisteren het wets ontwerp tot brugbouw bij het Katerveer aan genomen. De eindstemming over het centraal testa- mentenregtster zal op nader te bepalen dag plaats hebben. Zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen het wetsontwerp houdende maatrege len' tot het verkrijgen' van een juiste statistiek van voorbereiding en verbruik. Omaagd nieuws. KERK- EN SCHOOLSCHAPEN. Op verzoek van den minister van landbouw is eene commissie gevormd met het dloel de in Nederland aanwezige z.g. kerk- en school- schapen te registreeren, zulks met het oog op te verwachten gunstige bepalingen voor den uitvoer van zulke schapen. De commissie be staat uit de heeren dr. J. Th. de Visser, mr. veer 3 mijl uit de kust bevindende stoom- loodsboot seinde gisteravond om hulp. Een andere loodsboot en de sleepboot Cycloop vertrokken uit IJumiden ter assistentie. Ete Cycloop kreeg verbinding met het in nood verkeerende schip en sleepte haar in ruime zee. Hedenmorgen dacht men binnen te ko men. Voor zoover bekend, zijn er geen onge lukken. UIT OUDE-NIEDORP. Bij publieke verhuring brachten de lande rijen van de herv. diaconie opEen' stuk wei land groot 1.41.90 H.A verhuurd aan Jl. Buisman voor 231.— per jaar; vorig jaar aan P. Bakker voor 176.—. Een stukoouw- land groot 1.20.— H.A. verhuurd aan 21 hurders voor 135.— vorig jaar ƒ.70. Een stuk rietland, groot 30.20 aren, aan A. Bart, voor 35vorig jaar aan P. Hoogland voor 8. UIT BERGEN De Raad vergaderde gistermorgen ten 11 ure. Afwezig met kennisgeving wegens ge zondheidsredenen de heer Swaan. De voorzitter deelde mede, dat Gedeputeer den de aanslagen van dr. van Lochem en proi. Velt hadden gehandhaafd. De op 21 september gehouden kasveriiica- tie wees een bedrag aan van 37.987,6134, waarvan 31975 bij het Landbouw-Crediet Gedeputeerde Staten hadden bericht van ontvangst gezonden van de verordening tot afschaffing van nachtarbeid. Ingekomen waren nog het landbocwver- slag en een recapitulatie van den heer Stuur man over de uitgaven voor het bestraten van Kleine Dorpstraat, Prinsenweg, Postkantoor, Schoolstraat en Breelaan. De voorzitter deelde mede, dat van den heer Barnaart en de bij de Franschntan wo llenden een verzoek was ingekomen tot aan sluiting bij het electrisch net. De commissie heeft daarover vergaderd en kwam met B. en W. tot de conclusie, dat het 't beste was om liet Provinciaal bedrijf te vragen, deze uit breiding te maken Deze begrootte de kosten op 1340 plus 10 pet. winst en 10 pet in- genieurskosten. Een hoogspanningegebouw bij de Franschman zal dan mede noodig zijn. De heer Barnaart is genegen gedurende 5 jaar voor de .rente 150 per jaar te betalen en de rente wordt dus gegarandeerd. De voorzitter meende, dat deze uitbreiding, nu de rente gegarandeerd wordt, diende voor te gaan. Met algemeene stemmen besloot de raad tot deze uitbreiding en machtigde B. en W. om voor het plaateen van het ïaagspanniiigs- gebouwtje aldaar een stukje grond te koopen. De voorzitter deelde hierop mede, dat het noodig zou zijn de begrooting van den H. O. voor 1917 door een suppl. Begrooting met f 400 Ote verhoogen. Een geldleening van I 18000 zal dan eveneens nog noodig zijn. De H O. wordt daardoor 8000 hooger dan het vorig jaar en bedraagt dan 26300. Dit I vindt zijn oorzaak in het nadeelig saldo op de levensmiddelenlistributie groot 10000. Wanneer de provincie den electrischen hoogspanningskabel overneemt, zal de lee- 1 ning van 18000 niet noodig zijn r De voorgestelde suppl. begrooting werd vastgesteld en aan B. en W. machtiging ver leend een-leening, groot 18000 5 pett., ai te lossen in 25 jaren, aan te gaan. De'heeren Baltus en Veemhuijsen weiden als leden van de commissie van het electrisch bedrijf herbenoemd; beide heeren werden eveneens als leden van de Woningcommissie herkozen. B. en W. stelden voor, eenige perceelen land, in huur bij den heer P. de Waard, te 1 Woud, totaal groot 30 A. 80 c A., voor 107, aan dezen weder te verhuren voor 4 jaar. Een der heeren was overtuigd, dat het land bij openbare verpachting minstens de helft meer zou opbrengen. Nu de uitgaven' voor de 1 ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1