DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. he?kmerk Fleur de Marie. Dlitrlbufle m leyeiumlMii. U* 253 Honderd #en negentiende Jaargang 191? Aboiuéiitsprlls MI wonrttbelaltirg p. 3 maarts 1.30 0. j. po11.30. Bewiismim 5 al. MTOtmtleprlls IS al p. ren' nootn') letters saai plaatsroM. E' ft. 1.1. <W - sa BandeisSrokkatl' Bern. Easier J Ze., loorilani 0 9, Tel. 3. ZATBBDA6 27 O C T O B E E. Liverw ook prima Maatwerk De Gameemtebegrooting. Verlangt U een prima -4JI, oentsigaar NEDERLAND. Dames- «r Damstraat 1 Amsterdam DM nummer beetaat uit S bieden. ALKMAAR, 27 October. De Franschen en Engelschen hebben een nieuwen aanval aan het Yperen-ïromt gedaan. De Engelschen melden alleen nog maar, dat de vorderingen bevredigend zijn. De'Fran schen zijn wat uitvoeriger dan him bondge- nooten. Zij verklaren, dat die troepen, terwijl het water tot hun schouders kwam, door een tweetal beken zijn gewaad en in weerwil van de moeielijkheden van het terrein ernstige vorderingen hebben gemaakt. Zoo zijn het dorp Draaibank, het boseh van Papegoed en tal van versterkte hoeven en steunpunten In handen der Franschen gevallen, terwijl een honderdtal Duitschers gevangen genomen zijn. De Duitschers berichten, dat sterke aan vallen der Franschen en Engelschen van Bixschoote tot de spoorlijn Roessefaere-Ype ren en aan beide kanten van den straatweg Meenen-Yperen ondanks verscheidene storm- lóopen in de verdedigingszóne mislukt zijn. Aan de opgegeven Fransche terreinwinst valt echter niet te twijfelen. Uit de operaties valt af te leiden, dat de Franschen en Engelschen pogen het Houthul sterbosch, dat geduchte Duitsche verdedi gingswerk, zoo moeielijk door den recht- streekschen aanval te nemen, van het westen en oosten uit te omsingelen. In elk geval is de laatste dagen gebleken, dat de actie nog niet afgesloten is en dat men hoopt, den Duitschers nog verder terug te drijven. Sneller zal zich ongetwijfeld de nieuwe operatie aan het Italiaansch-Oostenrijksche front ontwikkelen*en zij is er ook een op veel grooter schaal en zal wanneer zij kan wor den voortgezet, tot belangrijke resultaten lei den. Reeds nu is de noordervleugel van het Italiaansche leger aan het wijken gebracht en werden de Italianen gedwongen, de hoog- vlakte van Bainsizza en Heiligen Geest, het zoo moeielijk veroverde terrein, te ontruimen, |j ten einde nog tijdig over de rivier te kunnen komen. Reeds nu strijden die legers de® mid- den-mogendheden op verschillende punten op Italiaansdien bodem. Het aantal gevan genen werd gisteren op 30.000 man, on der wie 700 officieren, de buit op meer dan 300 kanonnen opgegeven. Volgens een later bericht heeft de voortzetting der doorbraak bij Flitsch en Toknein tot nieuwe successen geleid en nemen het aantal gevangenen en de buit toe. Duitsche militaire schrijvere geven te verstaan, dat de hoofdstoot wellicht nog elders zal worden uitgevoerd. Is dit juist, dan zal die hoofdstoot wel in Tirol plaats vinden. Toen de Oostenrijkere verleden Jaar in Zuid-Tirol een succesvol offensief inzetten, trad het kabimet-Salandra ai Het treft eigenaardig samen, dat het Duitsch-Qostenrijksche offensief weer samen valt met een Italiaansche kabinetscrisis. Het mraisterie-Boselli is van den 19den Juni 1916 af aan het bewind geweest Thans heeft de Italiaansche Kamer met 314 tegen 96 stemmen geweigerd vertrouwen in de regee ring üit té spreken, waarna het kabinet zijn ontslag heeft genomen. De politieke malaise zal door den terugslag aan het front allicht verergerd worden. Frankrijk is ook nog niet door zijn poli tieke malaise heen. Het ministerie heeft na de uittreding van den heer Ribot en de opne ming van den heer Barthou een meerderheid gekregen. Maar welk een? 288 leden stemden voor, 137 tegen en ie rest was weg. Zoo lijkt de positie van het kabinet-Painlevé verre van sterk. i In Duifschland heeft men geen openlijke, maar dan toch zeker niet minder belangrijke crisis. Daar gaat het om de positie van den rijkskanselier. De beslissing wordt in het midden der volgende week verwacht. Inmid dels wordt even hard verzekerd, dat hij blijft, als dat hij zal heengaan. Het meest waar schijnlijk lijkt echter, dat dr. Michaëlia zal worden vervangen. maakt oorlogswinst, zij lijdt evenwel ook oorlogsschA Soms vindt men in denzelfden post over verschillende jaren na- en voordeel uitgedrukt. De opbrengst der belasting op de openbare vermakelijkheden is bijv. in 1914 200 achteruitgeloopen, terwijl er In de volgende jaren een Btijging valt waar te ne men. Abnormaal in gunstigen of ongunstigen zin kunnen de ontvangsten vooral zijn bij het marktwezen, bij handelsinrichtingen (haven en bruggelden) en bij de bedrijven^ Een spre kend voorbeeld hiervan is wel de omstandig heid, dat B. en W. de marktgelden en wik- en weegloonen voor het komende jaar 16000 lager ramen dan ze voor 1917 deden. In cijfers uitgedrukt, kon men den Invloed van den oorfog op de Alkmaarsche gemeente- financiën in de jaren '14 en '15 vinden op de tentoonstelling op gemeentelijk financieel gebied te Amsterdam. Het is wel eigenaardig, dat die belangwekkende gegevens, voor zoo ver wij althans weten, te Alkmaar niet ge publiceerd zijn. Op openbaarmaking van het ongetwijfeld bijgehouden materiaal dringen Wij alsnog aan, daar dergelijke cijfers stel lig belangstelling zullen vinden, terwijl men ze zich zelf niet kan verschaffen. Er is hier een leemte. Zoodia de begrooting ont worpen is, wordt ze in haar geheel publiek gemaakt. Maar de rekening wordt nimmer volledig openbaar. Het publiek krijgt er het eerst kennis van door het rapport der raads commissie, belast met het onderzoek, in welk rapport slechts de cijfers worden medege deeld, die der commissie de aandacht, een op- of aanmerking, een beschouwing waard Bchij- nen. De zuivere inkomsten en uitgaven komen als ontvangen en uitgegeven sommen op de begrooting van twee jaar later voor. Een glo baal overzicht wordt voorts opgenomen in het gemeenteverslag op dit oogenblik is het overzicht der rekening over 1914 het laatst- verschenene! Is deze toestand niet een beetje zonderling? Men geeft het publiek de geraamde, men ont houdt het echter de juiste cijfers, Anders ge zegd: de verwachte finanrieele toekomst (de begrooting) wordt met spbed volledjg bekend gemaakt, de finandeele werkelijkheid, zooals die blijkt uit het tegenstuk der begrooting, de rekening, daarentegen slechts zeer onvoldoen de en bovendien zeer laat. Bezit men derhalve ten stadhuize de gege vens, die het mogelijk maken onmiddellijk een djferbeeld te geven van den invloed van den oorlog op de uitgaven der gemeente, daarbui ten kan men zich hiervan slechts een denk beeld vormen. Men zou de uitgaven kunnen nagaan, welke een meer dan gewone stijging aanwijzen (bijv. de bijdragen voor het armen wezen) eu die, welke uit bijzondere maatre gelen voortspruiten (zooals de voorziening in levensbehoeften). Wij zullen dit niet doen. Wel echter willen we in ronde djfers naast elkaar plaatsen de stijging welke de uitgaven in het laatste oorlogsjaar, waarvan de finan deele uitkomsten bekend zijn, hebben onder gaan in vergelijking met de uitgaven in het laatste jaar vóór den oorlóg, en de stijging der ramingen van de laatste begrooting vóór den oorlog en van de thans verschenene. Wij krijgen het volgende overzicht: Kinder-Confeotie Door VQAig^nInkoop van de besta stoffen zijn wij In staat U de meest Moderne Mantels tegen lagen pr(Js am te bieden. AFDEELINO 0.000 11.000 0.000 0.000 0.000 19.000 Dienst 1918. II (Slot). ALKMAAR, 27 October. In het artikel van gisteren is nagegaan, welken invloed de oorlog uitoefent op de op brengst van den hoofdelijken omslag. Ook andere inkomsten van de gemeente zijn, zij het dan ook niet in de zelfde mate, aan dien invloed onderhevig. Sommige opbrengsten zijn toe-, andere afgenomen. De gemeente 1. Koste» van algamaon beslui» 2. Koete» va» lavordarlag van da plaatselijke ba* lastlagen enz. 3. Koste» van ondtriioud van gemeante-aigai* dommtn en uitgaven voor gemeentelijke be drijven 4. Kosten der openbare veiligheid, verlichting en brandweer ft. Kosten der plaatselijke gezondheidspolitie 0. Kosten v. h. onderwijl 1. Kosten van het arm wezen enz. 8. Renten en aflossingen 9. Pensioenen ea wacht gelden 10. Andere gew. aitgaven Dit overzicht doet duidelijk zien, in welke mate de uitgaven der gemeente sinds het uit breken van den oorlog zijn gestegen, in welke mate ook ze verwacht worden in het volgen de jaar nog te zullen stijgen. Men bedenke echter wel, dat „sinds" en niet „door" den oorlog de stijging is ontstaan. In totaal zijn de ramidgscijfera voor 1918 298.000 hooger dan die voor 1914. Nu zit 1.008 43.000 17.000 68.000 0.000 14.0QQ 8.C00 1.860 78.000 34.000 00.000 11.008 28.000 HEEREN ROOK ER SI er in deze 298.000 crisis-verhooging, zoo- als de prijsstijging van de grondstoffen en de vermeerdering van de kosten van het armen wezen, maar voor het overgroote deel is die stijging óf onafhankelijk van den oorlogstoe stand, óf voorzoover zij wel afhankelijk er van geweest is, daarvan losgekomen. Als het vrede werd, juister, als de oorlogstoestand zich niet meer deed gelden, zouden de uitga ven der gemeente daardoor niet belangrijk venpinderen. Er zijn echter ook crisis-uitgaven, welke als zoodanig zijn opgegeven, al zijn die dan ook ten deele als stelposten uitgetrokken. De memoriepost „bijdrage steun-comité" be droeg in 1916 7000, ei is verder een memo riepost voor het telen van gewassen voor de volksvoeding, een middenstandscrediet-over- name van 500 en tenslotte een bijdrage voor het distributiebedrijf van 108.000. Hiervoor zal worden geleend. B. en W. heb ben verleden jaar het denkbeeld om te leenen in overweging gegeven en de Raad heeft het in beginsel aanvaard. Zoo'n leening zal op korten termijn moeten werden gesloten. De hooge aflossingen en de rente (men kijke nog eens naar de enoime stijgingen van dezen post!) zullen dan aanzienlijke sommen vra gen. Er zal in denzelfden tijd oók moeten woiden voorzien in tal van gioote üitgaven er zal achtei stand in te Dalen zijn (men denke aan publieke werken)/op sociaal ge bied zullen nieuwe eiscben om v;. vulling vra gen, enz. Voeg hierbij nu* den te verwachten aanzienlijken achteruitgang van de belastba re inkomens en ge hebt een aantal factoren, welke tezamen de naaste toekomst weinig fce moedigend doen schijnen. Gevraagd mag daarom worden, of het geen gezonder poli tiek zou zijn af te zien van het leenen op kor ten termijn en ook de ongewone uitgaven, door den oorlog veroorzaakt, uit de gewone inkomsten te betalen. Het is waar de hoof delijke omslag zal dan nog heel wat meer moeten opbrengen. In de eerste plaats echter kan men thans nog de buitengewone winsten achterhalen. Ten tweede zal een harde druk thans allicht minder gevoelig treffen dan na den oorlog men is gewoon geraakt aan bet betalen van toeslagen en zal een buitenge wone verhooging van het percentage der In komstenbelasting te eerder betalen, wanneer de tijdelijkheid van dezen bultengewoneu maatregel van te voren vaststaat. Het voor uitzicht, dat men den druk van dezen abnor- malen tijd thans reeds zooveel mogelijk ver werkt, dat men in de naaste toekomst niet meer voor ongedekt gebleven crisis-uitgaven uit het verleden zal hebben te offeren im mers, waar het een leening op korten termijn betreft, is van overdragen der lasten geen sprake, daar het vrijwel dezelfde personen zijn, die nu of da# de kosten moeten betalen heeft zijn waarde. Het is wat waard, in dit opzicht met een schoone lei den vredestoe stand tegemoet te treden, in plaats van bij het eindigen van den krijg dik in het krijt te staan des te dikker naarmate de oorlog langer duurt. Trouwens het rijk heeft met zijn tijdelij ke heffingen ten dezen aanzien eëh voorbeeld gegeven. Op al deze gronden meenen we, dat de vraag of bij dekking der crisis-uitgaven de voorgenomen dan wel'een andere weg moet worden gevolgd, alsnog ernstige overweging verdient, en het belangrijkste onderwerp is, dat bij de behandeling dier begrooting ter sprake kan komen. D17ITSÜII.LA JÜ D. EN DE RIJNMONDING. In de Beiersche Kamerzitting voerde giste ren de onafhankelijke sociaal-democraat Si mon het, woord, naar aanleiding van de uitla ting van den koning van Beieren op het con gres der ka na lisatie-vereenigingen, waarbij hij de Duitsche Rijnmonding zou hebben ge- eischt Spr. gaf aan deze uitlating een dusda- nigen uitleg als zou de koning daarbij aan geweldpleging tegenover neutraal gebied heb ben gedacht. De minister-president sprak dit nadrukke lijk tegen. Het kan bij den koning niet zijn opgekomen om aan onderdrukking van vreemd gebied te denkenhet minst wel aan het bevriende Nederland, dat zijn neutraliteit zoo dapper handhaaft De koning hield zich uitsluitend bezig met een door ernstige tech nici overwogen mogelijkheid om door een kanaal-aanleg een Duitsche Rijnmouding ten scheppen; een denkbeeld, dat stellig alle Duitschers bezig houdt, ook al ligt de uit voering er van nog ver in het verschiet. In het verdere verloop van de zitting riep de voorzitter den afgevaardigde Simon we gend zijn kritiek op oen koning tot de orde. Ook de oentnim-aigevaard igde dr.von Plckler keerde zich met beslistheid tegen dte verwijten van den heer Simon en legde er den nadruk op dat diens uitlating in volkomen tegenstel ling met de gevoelens van het Duitsche'volk was KORTE BERICHTEN. Naar Reuter verneemt is het Brizili- aansche sa. Xavao voor de Spaansche kust getorpilleerd. De Braziliaansche president verklaarde dat de oorlogstoestand nu door Duitschland aan Brazilië is opgedrongen Het Engelsche blad „Nation" bepleit1 de onafhankelijk-verldarlng van Elzas-Lotha- ringen en ae verheffing van Straatsburg tot de hoofdstad van den boud; der volken en den zetel van het hooggerechtshof daarvan. Met de goedkeuring van het crediet van 4800 mlllioen gulden aanstaanden Dinsdag Gedurende de week van 28 October tot en met 3 November 19 W zal verkrijgbaar wor den Bon teld op: 57 58 59 60 61 62 4 K.G. Zandaardappelen. 75 gram Bak- en Braadvet. 100 rijst. 100 gort. 100 zeep. 50 havermout, voor zoo ver bij den winke lier voorradig. MELK. Voor goed'koope melk zijn geldig bons 43 tot en met 49. Alkmaar, 27 October 1917. Voor zoover nog kleiaardappelen van de distributie bij den1 kleinhandel aanwezig zijn mogen deze ook op bon 57 worden' verkocht. REGEERINGISBLOEM EN MEEL. Met ingang van 29 Oct. zal onder regee- ringsbloem worden' verstaan: 60 pcf. tarwe bloem en/of roggebloem; 30 pet aardappel meel: 10 pet. Amerikaansche bloem; en on der Regeeringsmeel4b pet. ongebuiild tar wemeel, 25 pet. ongebuila maïsmeel 25 pet. aardappelmeel; 5 pet. gries en/of grind BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zonder stemming werd in de zittting van gisteren den heer Henikemans verlof verleend, op een nader te bepalen dag den minister van landbouw te interpelleerem over de aardap pel voorziening der gemeenten. Daarna werd voortgezet de behandeling van de aanvulling der Indische comptabili teitswet met bepaling omtrent schadevergoe- door ambtenaren. - Nadat het amendement-Visser van IJzen- dooin om de beslissingen omtrent schadever goeding niet aan de rechterlijke macht óf de administratie, doch alleen aan de rechterlijke macht op te dragen, door minister Pleyte on- - r> j l. j - i aannemelijk was verklaard, werd de verdere zaï het totaal van de Bnf.se/te oorlogscreaie- behandeling uitgesteld tot Dinsdag en werd ten stijgen tot 68 V> miilard gulcen. aangevangen met de behandeling der goed- Meer dan duizend gedelegeerden der Sinn Feiners zijn deze Wede te Dublin bijeen gekomen. Het zijn meest jongelieden, die van plan moeten #jn, een eigens wetgevende ver tedering te Dublin in te stellen. keuring van de wijziging in de concessie der Billiton Maatschappij tot tinwinning op Bil- liton (verlenging der concessie, ontginninga- retht voor andere delfstoffen, naastingsrecht en medezeggingschap over reserves voor den - De Amerikaansdie Scheepvaartraad be- Staat), sloot Ilaliè 25 Amerikaansche schepen te j De hoeren IJzerman en Sanmes verklaarden leenen, die door de regecring zijn opgeëiachl, j zich vóór staatsexploitatie, in het geheel 100.000 ion metende. De heer Limburg deelde mede, dat de ge- Heit wordt in Amerika betreurd, dat'do !loele vrijzinnig-democratische fractie tegen regeering de publicatie van hei aantial troe pen naar Frankrijk verbiedt. De regeering overweegt de oproeping van 2% milliocn man. In Duitschland zullen werkgevers Van meejïaaa tor Drion toW Mm*»* De heer Bogaardt was in het algemeen een voorstander van staatsexploitatie, doch Waar WÜM-Maatschappij de exploitatie oert wilde hij met het onri l» BilHton- ,1 uitstekend voert zoo ontwerp in dienst te nemen. De stad Oent is gestraft met het sluiten der koffiehuizen, omdat vele arbeiders, o.w. vele Gentenaren', het gedwongen werk te Kortrijk en omliggende plaatsen hebben' in den Steek gelaten. Hervat men het werk niet voor 15 November dan wordt de stad voor iederen ontbrekenden arbeider een boete van 500 opgelegd en voor teder dezer een gijze laar gesteld. AARDAPPELMEEL. Het Bureau voor Medtedeelingea inzake de .Voedselvoorziening bericht ons: Het verbruik van aardappelmeel voor in dustriedoeleinden is sinds 1 Maait 1917 ge rantsoeneerd ai wel naar den maatstaf van 75 pet. van het verbruik lu 1916 voor de fa bricage van zwarte slippen en van 50 pet. voorde overige Industrieën. De voor de in dustrie gereserveerde hoeveelheid bestond uit afwijkende soorten, daar de Ten 4 25 ure werd de vergadering daagd tot Dinsdag half een. ver- rting niet anders dan ten behoeve der broodvoor ziening mocht geleverd worden. I De op 1 October 1.1. bij de aardappelmeel fabrieken nog aanwezige voorraden van de vorige campagne lieten toe 'n reserve ter be- schikking der regeering te stellen, terwijl de rest wel voldoende zal zijn om bij een rant soeneering als boven vermeld in dë behoefte der industrie te voorzien tot 1 Januari 1918. Wat de nieuwe campagne aangaat, hebben de aardappelmeelfabrieken vergunning gekre gen tot het vermalen van fabriel^aardappelen onder voorwaarde, dat in den beginne ae ver maling beperkt blijft tot aardappelen, die af gekeurd zijn voor de consumptie. Die hoe veelheid bedraagt ongeveer 50 percent van het geheele kwantum, waarvan vermaling zal worden toegestaan. Blijft als tot dusver de "supra-kwaliteit ge reserveerd voor de broodvoorziening, dan kan voor de industrie over niet meer aan 40 percent van het verbruik in 1916 worden be- schikt. Daaronder zouden dan ook vallen dè 1 fabrieken van zwarte siropen, die tot nu toe op 75 percent werden gerantsoeneerd. RIJ'KSWERKLIEDEN Het hoofdbestuur van den klg. Ned. Rljks- werkliedenlbond verzocht den minister van oorlog, om het werklieden-personeel aan de centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting een meer permanente werkti' ling te verleenCn, alsook om een ver van den arbeidsduur op Zaterdag. Antwoord werd ontvangen dat de minister een onderzoek gelast heeft naar de onder zijn aandacht gebrachte grieven en dat de doof den minister te nemen beslissing te zijner tijd aan liet hoofdbestuur zal worden medege deeld. A Oorasgjl stem DE MOORD IN DE REMISE TE" ROTTERDAM. De verdachte Leeflang heeft een volledige bekentenis afgelegd Ten huize van een' fami- supra-kwaliiteit lièlid van hem is nog een- deel van het ge stolen moord1 steld. •eld In beslag genomen. De bij, den okken vrouw is op vrije voeten ge- geld betr< DE RELLETJES TE AMSTERDAM. Tegen den soldaat, die bij de aardappelop stootjes te Amsterdam geweigerd had dienst te doen en Hater deserteerde, werd door den Krijgsraad te 's Gravenhage voor het eerste feit 4 maanden gevangenisstraf geëischt en voor de desertie 3 maanden detentie. DE SMAAK VAN HET BROOD. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoofzienjng meldt In de volgende weken1 zal door de regeering veel inlandsche tarwe in ontvangst worden' genomen, die in korten tijd moet worden ver werkt. Die tarwe toch is dit jaar vochtig en er zou dus, wanneer ze bewaard werd, allicht bederf .komen. Waar nu de grootste zuinig heid met broodkoren is geboden, mag natuur lijk geen kans worden geloopen, dat een deel der tarwe tot bedref zou kunnen overgaan. Daarom is het noodig deze tarwe het eerst brfS- ALKMAARSCHE COURANT. I y i

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1