DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No, 255 Honderd on negentiende Jaargang 1917 Abonnementsprlls Ml YOomttliBtilfng p. S nrMntoï tL8U, 0» p» pü/t 11.90. BwifsiiiniinniES i si IdvöfffiiittBpriis T5 st js, "op'- ffOfitfCf* iBttsrs sr?a? DIN SDAd Br. b. N.V. - ra fiaariBisdrukkeri! Haws. Cester 3 Zn.. Toordam 6 9. Tel. 3. 30 O T O B E B. yKDILLBTOfi. Een rjmn's werk. NEDERLAND.* fflededselingen van bet Distributiebedrijf. ALKMAAR, 30 October. De Dmtsch-Oostenrijksehe opmarsch in de Italiaansche vlakte duurt voort. De Duitsché troepen ihebben Udine beaet, de plaats, waar ook het Italiaansche hoofdkwartier gevestigd was en welke door de burgerbevolking ont ruimd werd. Ook de Oostenrijiksehe troe pen blijven vorderingen maken. De Italianen, die nu,al 150.000 man en 900 stukken ge schut verloren hebben, trekken verder terug. Het Italiaansche legerbericht verklaart, dat de I bevelen van den opperbevelhebber op regel matige wijze ten uitvoer 2d ja gebracht, dat de troepen, die opdracht hebben om den tegen stander het hoofd te bieden, de uitstorting der strijdkrachten van de middenmogendheden j over de vlakte vertragen. Verder verneemt j men uit Italië niemendal volgens verschil- lende berichten is Italië van de buitenwereld afgezonderd, is de Ital iaansch-Zwitsersche grens gesloten en zijn ook alle Italiaansche havens aan de Adriatische zee gestoten, In de Fransche pers wordt de hoop uitge sproken, dat het Italiaansche leger weerstand zal vinden op del inie van de Tagliamento, opdat de toestand zich daar herstelle, gelijk in 1914 in Frankrijk aan de Mame. Maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze linie al aan het gevaar van omtrekking zal bloot staan, voordat'ze is betrokken nu de Duii- scliers berichten', dat ze, oprukkende uit Ka- rintiê, over het geheele front het gebied van de provincie hebben betreden en oprukken naar den bovenloop der Tagliamento. Generaal' Smuts heeft te Cardiff verklaard, dat, wijl Duitschland zelf verslagen is door de Engelsche en Fransche-iegers en ziet, dat Amerika met groote macht zal komen opda gen, het thans eenig voordeel tracht te beha len op het Italiaansche oorlogstooneel, waar door de oorlog misschien eenige maanden verlengd wordt, maar waardoor de afloop, die niet meer twijfelachtig is, niet kan gewijzigd worden. t Zoo lichtvaardig oordeelt zelfs de Engel sche pers niet. Zij ziet wel degelijk den ernst van den' toestand in. De Fransche en de Engelsche regeeringen •hebben besloten, Italië onmiddellijk medewer king te verschaffen. In welken vorm dit zal geschieden is nog niet bekend. Van het Wes ten zullen wel geen troepen naar het Zuid westen worden' gezonden, misschien1 eerder van het Zuid-Oosten (het Macedonische front), maar het zal nu wel te laat zijn ,de Italianen aldus te helpen. Meer voor de hand ligt 'indirecte hulp in den vorm van een' offen- f f elders. Overigens aan Roemenië werd verleden jaar ook alle hulp toegezegd, heigeen evenwel niet 'heeft verhinderd, dat het groot ste dieel van het rijk nog 6teeds bezet is. In 'de berichten over de Duitsché rijkskan selierscrisis komt plotseling weer naar voren de naam van graaf von Herding, de Beier- sche minister-president, een man van het een- iftrn SlLiDl'S SL MOGXÖM& 18) .,Als je dat zoo botweg tegen haar zei, dan zou hei haar zeker overstuur maken," gaf Fenlove langzaam en nadenkend toe. W li je het riskeeren?" vroeg Bardell weer. „Ik beweer, dat er dan geen trouwplechtig heid, maar een begrafenis zal wezen1. Als ]e haar wenscht te begraven, zeg het da.a" „Natuurlijk, wensch ;k haar niet te begra- ven," zei Fenlove norsch. „En toch komt je propositie bij haar tegen woordigen toestand Vrijwel op hetzelfde neer Ik ontken niet, dat je nrij in je macht hebt ge kregen. Be ben een dwaas geweest en verdien al wat mij beschoren wordt. En toch, bij den tram. Toen dr. Michaël is werd benoemd, moet ihet ambt ook reeds aan graaf von Hert- ling zijn aangeboden, die destijds weigerde, maar nu tot de aanvaarding bereid moet zijn. Natuurlijk zal er verband worden gezocht tusschen deze benoeming en de pauselijke vredes-actie. Over de Italiaansche crisis is nog nieis na ders bekend geworden. Te Parijs brengt men de huiszoekingen, waarbij! wapens werden gevonden, in verband met een royalistische samenzwering. Sommi ge binden vreezen, dat de regeering bezig is een domheid te begaan, of dat zijl poogt door rechterlijke of staatkundige operaties de on derdrukking van schandalen te verijdelen of uit te stellen. Over den politdeken toestand in Rusland" wordt de laatste dagen niets vernomen. Om trent den militairen wordt via Londen mede gedeeld, dat de Duitschera van het schier eiland Werder zijn teruggetrokken. Van Duit sché zijde heeft men van deze actie niet veel vernomen, zoodat het niet zeker is of er hier een operatie is mislukt, dan wel of het slechts een verkenningspoging of een fopperjjtje heeft gegolden. VARIA. REDE VAN LLOYD GEORGE. Bij de indiening van de motie van dankbe tuiging tot het Britsche leger en de vloot ge richt, zeide de heer Lloyd George o. nu: De Britsche vloot is als een dier inwendige organen, onontbeerlijk voor het leven, waar van we ons niet bewust zijn tot er iets mis gaat. In dezen oorlog is de zeemacht het plechtanker van het pleit der geallieerden ge weest. Beheerschte ae vloot nu niet de zee, in Frankrijk, igypte uitgeteerd en eindelijk vergaan zijn wegens gebrek aan steun in mannenmateriaal. Frankrijk zou ver stoken blijven van den 6toffelijken bijstad, Ita lië beroofd zijn van steenkool, munitie en mondkost, Rusland onverdedigd zijn geweest. De zaak der geallieerden zou zonder de Brit sche vloot verloren zijn geweest Pruisen zou dan de meester van Europa zijn en door mid del van Europa van de wereld. Met eenige cijfers somde hl} het aantal mannen en de hoeveelheden materiaal op, die sinds het begin van den oorlog naar de le gers der Britten en hun' bondgenooten Hm vervoerd ongeveer 13.000.000 man, 2.000.000 paarden, 25.000.000 ton ofitp lof bare stoffen en andere benoodigdheden, 51.000.000 koof en olie voor brandstof. Van deze 13 millioett man' zijn MJ het trans port slechts 3500 omgekomen. Er is geen Oceaan, geen zee, geen golf of zeeboezem, voor den handel van nut, waar schepen van de Britsche vloot niet patrouilleeren. En hoe gevaarlijk dat is, kan daaruit blijken, dat de verliezen aan doodep naar verhouding over eenkomen met die van het leger. Maar daar door 1b de Engelsche oppermacht ter zee ook gehandhaafd gebleven. AMERIKAANSCHE BUNKERROLEN VOOfc ONZE SCHEPEN. Van officieele Amerikaansdie zijde ontving het Corr. Bur. het volgende communiqué: dan zouden de Britsche 1 Mesopotamië, SalonikL en zijn w< De Oarlogshandlelscommissie, voorheen be kend als Commissie voor Administratie voor den Export, machtigt tot de onderstaande be kendmaking: Bij het vaststellen van hare politiek ten aan zien van het verstrekken van bunkerkolen aan onzijdige schepen, heeft de Oorlogshandels- commissie zich uitsluitend laten leiden door dén wensch dm te voorkomen dat handelsarti kelen' naar aan Duitschland grenzende onzii-1 dige landen gaan om naar Duitschland1, te worden uitgevoerd. De Oor logshan delscommissie wil in deze tijdsomstandigheden niet toestaan dat han delswaren, die direct of indirect den vijand tot voordeel kunnen strekken, uit dat land naar bedoelde aangrenzen-den onzijdige lan den worden geëxporteerd. Omdat die commis sie nog niet in staat was de. inlichtingen te verkrijgen, noodig om uit te maken' welke van dergelijke handelswaren den vijand 'kunnen bevooraeelen en in overeenstemming met die politiek is de commissie van gevoelen, dat het' noodig is geen bunker-vergunningen te ver- leenen voor een' schip, dat bestemd is voor de vaart van een meerbédoeld aangrenzend on zijdig land en dat een lading in heeft, waar van de vijand voordeel kan hebben, niettegen staande een dergelijke lading in een ander land was ingeladen. Tal van gevallen' zijn der commissie be kend geworden van schepen, die een haven der Vereenigde Staten binnenliepen op weg naar een aan den vijand grenzend onzijdig land, die een lading bevatten, niet in de Ver eenigde Staten ingenomen-, maar bestemd voor een aan den vijand grenzend neutraal land en ontwijfelbaar dien vijand tot voordeel strek kend. Zulks veroorzaakt moeilijkheden, en ooi die te vermijden heeft de commissie een1 ge dragslijn aangenomen, welke er op berekend is in de toekomst zulke gevallen te voorkomen. Die politiek staat in de bepaling, dat een schip, op weg naar niet-Europeesche onzajdi- gea, dlait de havens der Vereenigde Staten aandoet, om kolen te bunkeren, geen1 vergun- tot het bekomen van bunkerkolen zal op aangestuurd worden." „Wanneer moet ik beginnen?" vroeg Bar dell. „Dadelijk? Of is het beter, dat Ik wacht totdat zij weer geheel op krachten is?" „Dat lb een zaak, die dient overwogen te worden," zei Fenlove nadenkend. „Misschien is het wel beschouwd beter, dat je naar je eigen oordeel te werk gaat/' „Mijn oordeel raadt geduldi aan," ant woordde Bardell norsch, „maar Ik ben in je macht." „Ik zal het aan jou overlaten," zei Fenlove 'n pauze. Ik geloof, dat wij elkaar begrij pen." En na deze woorden keerde hij zich om hemel, zou ik liever op den dag des oordeels lijn ziel hebben dan die van jou." Fenlóve's lip» krulde zich van onuitspreke lijke verachting. „Kom, zeur niet," lachte hij spottend. „Heel goed," hernam Bardell gemelijk. „Ik neem aan, dat ik mij naar je orders heb tie gedragen, hé? Welke zijn die?" Fenlove stond uit zijn stoel op en begon weer in de kamer op en neef te loopen. Hij wist niet hoe hij met 't geval aan moest. Bar dell had ongetwijfeld succes. Hij voelde hoe zijn zelfvertrouwen hem verliet en als 't ware uit zijn vingertoppen-wegvloeide. De overwin ning was niet zoo gemakkelijk als hij zich die had voorgesteld. „Het moet langzaam en omzichtig gedaan worden," zei hij eindelijk. „Er behoeft geen plotselinge schok te zijn. Er moet langzaam en- verliet de kamer. Toen -de deur zich achter hem sloot, glim lachte Bardell grimmig. HOOFDSTUK XIII. Tarwe en onkruid. Tot groote verbazing van Iedereen, ver scheen Adela dien avond aan het middag maal. Nadat lachard reedis zijn zitplaats aan tafel had ingenomen, gleed zij de kamer bin nen als een witte geest. Dadelijk echter duwde hij; zijn stoel achteruit, stond op en sloot haar in zijn armen. Zijn lippen bewogen zich, maar er kwam geen geluid over. Hij kuste haar ver scheiden malen en Adela zag tranen in zijn oogen. Hij droeg haar bijna naar haar stoel en toen zij zat vroeg zij zich verwonderd af welke nieuwe geest ear in hem was gevaren en wat hij wel zou zeggen als zij hem vertelde, verkrijgen, tenzij het er in toestemt naar de Ver. Staten terug te keerea met een door de commissie goedgekeurd of voor een ander dan het aan dim vijand grenzend!) onzijdig land bestemde lading. De commissie wii zeer gaarne onzijdige schepen behulpzaam zijn m het voortzetten der reis naar Zuid-Amerikaansche of niet- Europeesche havens, maar zoolang nog niet de volkomen inlichtingen verkregen zijn, wel ke de commissie verzocht heeft aan de aan den vijand grenzende onzijdige landen ten aanzien van hun hulpbronnen en behoefte, meent de commissie dat zij werkelijk geen an dere dan de hierboven geschetste politiek kan volgen. KORTE BERICHTEN. Keizer Wilhelm en Keizer Karl wissel den telegrammen met gelukwensdien, over het gunstig verloop van het Duitsch-Oostenrijk sche offensief. Biji de verovering van Odn verheugde a£l Borövie zich de herwonen parel var vans pionnage, aangehouden. Bij- de verapie- dwingszaak moeten ook een kapitein der Fransche legatie te Bern en- de Fransche con sul te Lausanne betrokken zijn. Volgens een Havas-berkht zouden in Syrië hongersnood, cholera, typhus en' tetanus zoodanig heerschen, dat de sterftecijfers af schrikwekkend gestegen zijn. De staatsuitgaven voor den oorlog, in Amerika oVer de maand October, met inbe grip van de leeningen aan de geallieerden, be droegen 2 Vi milliard gulden. Over 23 werk dagen berekend bedroegen de uitgaven ge middeld 106% millioen gulden. In een oproep raadt President Wilson iedereen aan, thuis en in de restaurants het levensmiddelenbeheer te steunen. Hij heeft een „gezins-recruteeringsweek" ingeseld. De waarde der kastanjes is in Duitsch land hoog gestegen In een gemeente werden de kastanjes die anders 48 opbrachten', dit jaar verkocht voor 660. In Zwitserland worden verscheiden^ bij kantoren der post- en telegrafie gesloten. De andere kantoren zullen korter geopend zijn. Een en ander im verband met het gebrek aan brandstof. MINISTER POSTHUMA' OVER DEN TOESTAND. Ho. 948. Afdaelisg Crislszaken Bureau Nijverheid. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekeed, dat bon No. S der Sijki-Petrolenm-Distribntlekaart geldig zal aija van 1 tot en mat II November 191T, voor «ene hoeveelheid van 2 titer petroleum. gewaJn worden op een behoorlijke organisa tie, Loot cal men ook hun de rechten van een ha dciaar kon toekennen. i Zoo heeft de coöperatieve slachterij van de (Sclu Maatschappij van Landbouw te Ak- krim ieecis sedert november 1915 het recht gehad om te exporteere nT.oen de andere ikker werden en dit ook provtnt es wak oe- Bij de opening van Je nieuwe school te Hengelo heeft landbouw minister Posthuma een uiteenzetting gegeven van den toestand waarin de Nederlaudsche land bouw zich thans bevindt. /-.an die rede is het volgende ontleend Spreket begon met er op te wijzen,;dat de regeering zich op het standpunt hcéit ge plaatst zoo min mogelijk m de bestaarde toe standen in te grijpen. Geschiedde dit toer, dan kwam dit alleen omdat de nood er toe dwong. Dit geldt in 't bijzonder voor maatre gelen ten opzichte van den bouw. zelen ten opzichte van land- en tuin de general de Isonzo in naam van het leger aan 'b Kei zere voeten te mogen leggen. De Keizer ant woordde, dat deze parel den schitterendsten qui den dat zij het van' air Jasper Fenlove voor goed had afgewezen. Zij had besloten het de familie aan het di ner te vertellen, 't Gaf niets of zij de waarheid al langer verzweeg. Zij had er den geheelen dag en den vorigen nacht erg over getobd. Zij verwachtte beslist, dat haar vader er vree- edelsteen vormt in de trochee der overwin ning. Gisteren wierpen vliegers der geallieer den bommen op Antwerpen, bet Zuiderstation ent den dïerentulln werden getroffen en ver moedelijk 19 dooden veroorzaakt. 4 5 Vlieg tuigen werden neergehaald. De Zwitserscne legerpolitie heeft dizer dagen een vijftal personen, onder verdenking seiijk gebelgd over zou wezen, want hij had haai' reeds lang geleden meegedeeld, dat iuj zijn hart gezet had op haar huwelijk met Fen love en zij wist, dat Janc er evenzeer op ge steld was. Zfj was, toen zij beneden kwam, voorbererd op een scene, haai zenuwen war reu tot op 't uiterste gespannen, haar beuren trrkien onder haar, maar ux ium,<- hart was zij vastberaden, haar besluit was onwnknaai. Zrj wist, dat Jane den geheelen dag op ut vive was geweest, maai haar mots op nun ai had darvur vragen. Het weid hoog tijd dat de ianniic het wist. Zij, wilde den storm maar zoo spoedig mogelijk over zich laten heengaan. Een tijdlang zat men zwijgend aan taici; toen zei ze, zich naar haar vader toekeerend „is u bin, mij weer beueden te zien, vader tje?" „Dat beu. ik, mrjn kiem meisje", zei hij op üeescuen toon; „bijzonder blij". Maar hij hield zijn oogen strak op zijn Jjord gevestigd» Het kwam haai voor alsof er uit zijn stem een nieuwe, teedexe klank klonk. Jane hief plotseling haar hoofd op en staarde haar vader aan, maar hij vermeed het haar aan te zien. ,Jriet is heerlijk weer beneden te zijn", zei Adela een weinig drodgeestiv. „Het schijnt zoo lang geleden, dat o. met u reb gegeten." Bardeell scheen met moeite te slikken en zei toen'met inspanning: „Ja het is lang geleden, kindlief, heel lang geleden." „Ik heb u allen ontzettend veel zorg en moeite veroorzaakt", fluisterde Adela en Wi nifred, die haar van den anderen kant der ta fel aankeek, zag dat haar oogen vochtig wa ren. „Je moet daar niet over spreken", zei Bar dell na een lange pauze. „Je bent nu beter, he?" en hij beproefde te lachen. „O ja, ik ben weer de oude." Vóórdat ik minister was, was ik geacht toestanden in den landbouw te kennen Zou al die kennis au plotseling zijn ver dwenen, toen ik als minister optrad, oi zou liet kunnen zijn, dat ik die kennis nog wel had, doch dat de omstandigheden het mij on mogelijk maakten mijn daden daarmede in overeenstemming te brengen? Bij het uitbraken van den oorlog heersebte onder den boerenstand een en ai verslagen heid, precies als in de andere lagen der maat schappij. Toen ons land niet in den oorlog •terd betrokken, was die berslagenheid spoe- j dig verdwenen en gingen de boeren een goed tijdperk in, dat duurde vau het najaar 1914 tot liet najaar van 1916 Waren zij nu in dat tijdperk volkomen tevreden? Ik zou gaarne op die vraag bevestigend antwoorden, doch dit kan ik met. De ontevredenheid had mis- scmen verschillende oorzaken, doch in hoofd zaak kwamen twee daarvan, naar voren De reis te was een zuiber measchelijke eigen schap, n.L jaloerschheiü Het ging den boe ren goed, maar als mea hoorde Van le^zen- wins'ten, dan waren die altijd in den handel gemaakt en zij meenden dat die winsteh in hunne zakken hadden kunnen vloeien wau neer hun slechts de tonsenten van .uitvoer waren ver Ie* ml De juistheid dezer bewering au wordt dooi den minister zeer betwijteui', omdat de boereu niet die relaties m hei buitenland Hadden als de handel. Waar oiganisatiea van boeren bestonden, de coopeiaueve boteria- br tenen en dergelijke, is van den gunstigen toestand in den handel evengoed geproliteerd als de pat liculiere hwidei en, waar zij niet oestotu.en, bijv in de va'kensslaeiiter'i, moest proe'den vioeg de Rijiac vremissie m. i te recht - waarborgen inzake de soliditeit van de op ti richten vereejnging, vooral op bei punt \an werken ook na den oorlog, doch toen behoorden, al ware de toestemming ter stond verleend, de groote winsten reeds tot het verdeden. De tweede oorzaak van de ontevredenheid is gelegen in het feit, dat de regeering zich bij het begm van de crisis terstond, l emoeide met de producten van den land- en tuinbouw, maar kon dit wel andlers? Een mensch moet nu.eenmaal eten de producten van den bo dem, geteeld door den boer of do rodèn tuin der. Ik weet wel, dat er zoo dikwijls, althans een paar jaar terug, een stem is vernomen, die meende, dat men alles maar moest laten waaien en als de producten zóó duur werden, dat de groote massa van het. Nederlanlsche volk ze niét meer kon koopen, moest eenvou dig met rijksgeld bijslag gegeven worden. Dergelijke uitingen noort men thans niet meer en ik zie daarin het bewijs, dat de regee ring goed heeft gedaan met terstond ten op zichte van het levenamiddelenvraagatuk in te grijpen Maar, zult gij misschien "zeggen, dan had de regeering toen wel kunnen bétalen wat de producten kosten en1 ons de insten in den zak late nateken? Och, ik kon een derge lijk voorstel zeer wel billijken, maar wat ik niet zou hebben kunnen doen en wat ik thans nog niet kan, dat is aangeven vanwaar al dat geld had moeten komen. Den boeren ging het goed, het Nederlaudsche volk moest eten en men heeft die beide zaken aan elkander ge koppeld. Maar dit geschiedde niet alleen bij de boe ren, het is ook geschied' op het gebied van de scheepvaart en, waar men kon, op het gebied dier industrie. Dit alles viel echter niet zoo duidelijk in het oog en ging waarschijnlijk ook niet zoo ver door het feit dat de boer nu eenmaal de voortbrenger is van die zaken, waarvan men moet leven. Weerden nu alle boeren door de maatregelen gelijkelijk getroffen? Neen. in dien goeden tijd werden de zandboeren daardoor meer getroffen dan de kleiboeren en dit kwam doordat in normale tijden alles, wat het zandbedrijf oplevert, voor de voeding van mensch of dier geschikt is. Spr. zette dan uiteen, waarom dei boer geen rogge kon wor den gelaten en wat daarvan de gevolgen zijn voor 't bedrijf. Hoe hard het ook moge klin ken en ik ben mij van dit hardheid voldoen de bewust de laatste korrel broodgraan moet ten behoeve van het Nederlandsche volk worden opgeleverd, om het weerstandsvermo gen zoo sterk te dben blijven alB maar eenigs- zins mogelijk is, zied de minister. Voorts had' de heer Posthuma het over de prijsbepaling der producten, waarbij hij con stateerde, dat de ontstemming voor een goed deel is tóng te brengen tot niet vplkomen be zet „Maar Ïai zij glim- i wordt ei- „Moet nog wat gevoerd worden, hé?" Bardell lachend „Nog goed gevoerd worden", gal zij glim lachend ten antwoord, ken dag sterker." „Natuurlijk wordt je dat. Zoodra je iteik genoeg bent om te reizen lz,ne(uewije 'c' genoeg bent om te reizen, zuilen wij eeua er- ;ens buitensiuuda voor een verandering aan. hé?" vadertjtfl" „Dat meen ik", beweerde hij. „Ik heb er vandaag over nagedacht. Wij zullen samen ergens eens een prcttigen tijd doorbrengen." „O, dat zou verrukkelijk wezen-" Hierop ontstond weer voor ccmge minuten stilte. Adela was de eerste, die naar verbrak Het spreken kostte haar veel moeite en haar tip pen waren zoo bleek ais haar wangen. „Het wordt, diunkt me, tijd dat uk u vertel", zei ze met ietwat bevenden stem, „dat tk Jas per gisteren heb gezegd dat ik nooit met hem zal trouwen." „Wat?" vroeg Jane met open mond en haar oogen vlamden plotseling van toorn Bardell vestigde zijn oogen op zijn bord, maar zei niets. Hij was niet van plan aan een van allen te vertellen ten minsten niet voor het oogeflblik dat hij Fenlove dien morgen had gesproken. „Heb jij sir Jasper gezegd, dat je nooit met j hem zou trouwen?" protesteerde Jane opge- wonden. „Hoe kon jij dat doen, Adela?" „Het leek mij het best, dat hij het wist", i was het kalme antwoord. „Best, dat hij het wist? Terwijl je hem zoo lang hebt aangehouden? Terwijl je toe- j stond, cat de huwelijksafkondiging plaats I had, de ring gekocht werd,'alle toebereidse- I len werden gemaakt? O, hoe kon je dat doen, Adela? Het is slechts, schandelijk." „(k heb hem niet aangehouden, Jane Ik berustte slechts. Ik had geen wil, alles wat mij onverschillig. Ik liet mij voortdrijven. Maar dat alles is nu voorbij. Ik ben weer mijzelf." Jaue wendde zich tot haar vader. ,,Wat heeft u hierop te zeggen, vader?" vroeg zij heftig „Het is schandelijk. Wat zullen onze buren zeggen? Waarom spreekt u niet tegen haar vader Mjiar Bardell had zijn oogen op zijn bord en zei niets Winifred keek van ter zijde naar Adela en glimlachte bemoedigend. Jane nam dim draad van het gesprek weer pp en barstte in een stroom van vermaningen en schimpwoorden uit, totdat Gardell haar scherp in de rede viel. „Stil, Jane, er is voor 't opgenblik genoeg gezegd." Het maal liep plotseling en in stilte ai. Bardell begaf zich naar de bibliotheek om een sigaar te rooken. Adela volgde hem een paar minuten later. Zij wist niet wat zij van zijn stilzwijgen moest denken en was vol strekt niet gerust. „Mag ik binnenkomen, vadertje?" vroeg zij bedeesd, terwijl zij de deur openduwde. „Ja, kom binnen, mijn kind", antwoordde hij teeder. Zij kwam nader en ging op» het haardkleedje tegenover hem staan. „Is u erg boos op me, vadertje?" vroeg zij bevend. Hij stak zijn hand uit en trok haar op zijn knieën en zwijgend sloeg zij beide armen om zijn hals en drakte haar wang tegen de zijne. Zoo zaten zij een tijdlang zonder iets te zeggen. „Je wenscht dus niet met hem te trouwen, Adela?" vroeg hij eindelijk. Zijn stem was zacht en heesch. „Neen, vader. Ik wensch in het geheel niet te trouwen." Wordt vervolgd. ALKMAARSCRE COURANT. i =fe=^—i

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1