grijpen en niet voldbenidb leasen. Hoe düt echter ook zlji en welke grieven men uit die definitieve vaststelling der prijzen ook meende te mogen hebben^ deze ééne niet: dat de Regeering niet te vertrouwen zou zijn, of, wilt ge het op een persoon overbrengen, dat de minister van N. en H. dit niet zou zijn. Naast de roggebezwaren stpat een andere grief, de varkenmoeiliikheden. De hoofdgrief daarbij is zeker wel dezeDe minister looft wei een zeker bedrag per kg. slachtgewicht uit, doch de boer krijgt dit geld niet. Spr. ging het verloop dezer kwestie na en vroeg toen: 'Mag ik nu de vraag eens stellen of het wel juist is den minister een grief te maken, dat hij' wei 1.20 belooft en niet uit betaalt. Of zou het ook juister zijn de hand in eigen boezem te steken? Spr. gaf verder een verklaring van het stopzetten van de levering van distributie varkens op 5 Maart 11. De prijzen' waren 1.28 en er waren 4460 te min ingeschreven, die echter nog werden hiigekocht. Wegens den hoogen toeslag van het rijk kon de min ia- ter niet hooger gaan dan 1.28 en toen' volg de stopzetting. Spr. stelde voorts in het licht, dat hij in begin Aug. verkeerd was voorgelicht. Men had gezegd dat het zoover was gekomen, dat het slachtgewicht moest worden teruggebracht en toen hij daaraan toegaf, bleek bij de eerst- idie inschrijving het gemiddelde gewicht vo waarin werd vertelaard: a. dat, indien de NederLandsche schepen in Amierikaansche havens aan buitenlanders worden afgestaan, ten' dienste van buitenland- sche belangen, de arbeidsvoorwaarden, in overeenstemming behooren te zijn met die, gel dende in het land, ten dienste waarvan de schepen zullen varen; b. dat de gezinnen niet kunnen bestaan van de halve of twee derde gage, welke thans door de reederijen op afrekening wordt betaaldl, tengevolge waarvan vele dezer gzinnen ten 'laste van de armbesturen komen, terwijl de man tien-, soms honderdtallen guldens van zijn reederij te vorderen heeft. Zij dringt ernstig en met klem op uitbe taling van het volle loon tegoed aan. HERDENK ING KERKHERVORMING. Naar aanleiding van voorstellen, die' hem zijn gedaan, betreffende de herdenking van het vierde eeuwfeest der Hervorming, is door den opperbevelhebber van land- en zeemacht goedgekeurd, dat aan de troepeacommandan- ten de bevoegdheid wordt verleend, om voor zoover de belangen van dien dienst zich daartegen niet verzetten de protestantsche militairen, die zulks wenschen, op dien dag ia de gelegenheid te stellen, om een eventueele viering van die herdenking in hun kerk ter plaatse bij te wonen. ze zoo gedacht hebben, aan den strijd dien ze lang samen hebben gevoerd. En ze bleven komen: ministers en afgevaar digden, kleinen en aanzienlijken, vrienden en taader». De vorstelijke personen hadden telegrammen gezonden. En in het kleine ka- 94.58 kilo. Èr waren 61.553 varkens inge schreven. Ten dieele vindt dit hooge slachtge wicht misschien' zijne verklaring hierin, dat door de gemeenten de haind gelicht is met ha re verplichting om de levering van meer dan 10 pot. zeugen hij de geleverde varkens te welgerën.Dodh ook als men dit in aanmerking neemt, staat wel vast, dat er nog voldoende varkens met een hooger slachtgewicht van 70 KG. waren. Zoo iets geeft geen vertrouwen,, zei de minister. Om aan het verlangen der boeren om zelf de winsten van hun bedrijf te trekken, tege moet te komen, werden allé Landbouwvereeni- en uitgenoodigd déél te nemen' aan de rijvingen voor levering van' regeerings- vankens. Op de 1700 circulaires kwamen 67 antwoorden en nooit meer dan 10 vereen igin- gem namen deel aan de inschrijvingen!. Spr. wees voorts op de verschillende maat regelen om voor de boeren-helpend op te tre den, als prijsverlaging van t veevoeder, enz. Gaarne zou de minister nog meer doen, maar de daarvoor noodige meststoffen komen niet door stremming der scheepvaart. Met den aanvoer van veevoeder is het al evenzoo. Dat gebrek aan kunstmest en veevoeder treft reeds hét zandbedrijf buitengewoon sterk, maar nu komt daarbij nog het ontnemen van de rogge, omdat de voeding van de menschen dit eischt. Zoolang de crisis duurt, zal het zandbedrijf dus een andere richting in moeten, hoe gaarne dé regeering het anders zou willen, net ge brek aan veevoeder zal moeten leiden tot sLui-, van de bekken die het anders Verbruiken, ooveel mogelijk zal getracht moeten wor den op ieder bedrijf een of meer stuks vee aan te houden, opdat, als de crisis voorbij is, de boer niet geheel ter neder ligt. Al staat muurvast, dat wij vee kwijt moeten, ren kunnen wij het niet en reeds lang temationaal het betalen moeilijk. Is ech ter de betaling of de credietkwestie geregeld, dan komt de moeilijkheid: aan wien mogen wij1 het vee leveren? Gij1 ziit nog wel allen vnje Nederlanders en hoopt het ook te blijven, dloch ge jdjt reeds lang met meer vrij om wat ge over hebt aan den meestbiedende te ver koop en. AL déze moeilijkheden' noemde spreker om te laten merken dat de ijls groote bezwaren ontmoet, die verhinderen datgene te doen, wat, uit een bedrijfsoogpunt bekeken, voor dén landbouw het meest juist zou zijn. Hoe lang de crisis zal duren, niemand die het kan zeggen. Maar juist daarom moet dit vaststaan: voedsel voortbrengen zooveel we kunnen. Bij geen voldoenden, kunstmestaanvoer en geen veevoeder uit het buitenland blijft in het binnenland nog een middelhet scheuren der weiden. Men mag ook daarvan geen over dreven verwachtingen hebben, doch plicht is het, in dezen te doei wat wij kunnen. Én nu speet het spr. te moeten zeggen, dat dienaangaande utt Overtjsel bezwaren rijzen Men wil wel scheuren, doch wil voora ze kerheid hebben, dat, als dit het volgende jaar niet bevalt, men den grond weder In weide kan Wgm. wie kan eenter zeggen hoe wij het volgend jaar er voor zullen staan? Nu re&da zien verplichten eenmaal gescheurde-weide het volgend jaar weer om te leggen, zou de minister niet mogen, al zou hij 1 Nederland kan nog zware tijden te gemoet gaan, waarin het grootendeels opeigen voe ding is aangewezen. Ieder die daaraan kan medewerken en het niet doet, doet zijn plicht niet. Én nu moogt ge gerust zeggendat komt op ons boeren, neder. Ja, dat komt het ook, doch is het niet heerlijk te weten, dat men In een1 zoo critieken tijd zijn. vaderland, waaraan men zoo gehecht is kan dienen op zoo nuttige wijze? Hoe meer de boer zorgt, dat Neder land' in de voeding van het buitenland onaf hankelijk is, des te beter wordt ook de onaf hankelijk van het land bewaard Laat men bij: het oefenen van kritiek beden ken dat de regeering in het binnenland met talrijke bezwaren heeft rekening te houden, dat b rijks schatkist niet onuitputtelijk is en dat wat de buiteaLandsche verhoudingen be treft de regeering nooit de vleugels vrij kan uitslaan, maar allerlei bezwaren en moeilijk heden ontmoet. Minister Posthuma eindigde zijn rede met de woorden door hem in 1914 bij het begin van de crisis gesproken: Laten wij allen zorgen, vóór alles goede Nederlanders te zijn. SCHEEPVAARTVERBINDING MET ZWEDEN. Wegens het opbrengen van twee harer stoomschepen heeft de Götha-HJn te Oothen- burg, de scheepsverbinding tusschen die ha ven en Rotterdam—Amsterdam met stoom schepen voorloopig opgeheven. Thans zullen motorschoenérs den dienst onderhouden. DE NEDERLANDSCHE ZEELIEDEN IN AMERIKA. Zondag heeft de Nederlandsche Zeemans- vereeniging „Volharding" te Rotterdam, een algemeene vergadering gehouden en met al- gemeene stemmen een motie aangenomen, BINNENLAND. HET FEEST VAN DR. KUYPER. De Haagsche correspondent van de Tel. schrijft: „Zal er", zqo vroegen wij in ons artikel van gisteren „vandaag een trek van ont roering gaan over zijn ouden' Caesars-kop Eerlijk gezegd we konden het ons haast niet voorstellen. Want het uiterlijk van dezen man, zelfs op de moeilijkste en pakkendste momenten van zijn leven, was altijd van een strakke onbewogenheid, van een sdhier sphiiyc-achtige roerloosheid. Zou dit aangrij pende oogemblik op - zijn levensavond hem meer ménschelijik doen zien dan hij ons altijd is vóórgekomen? Wij waren zéér sceptisch. Hoe nebben we ons vergist Toen wij. binnenkwamen aan het begin van de receptief om dr. Kuyper namens den Ne- derlandschen Journalisten-Kring te compli- meniteeren, was juist de huldiging door het groote comité afgeloopcn, namens welk een van 's meesters meest geliefde discipelen, één van zijn trouwste vereerders ook, de oud-gou verneur-generaal Idenburg, het woord had gevoerd. En hoe ontroerd was de jubilaris 1 Maar hoe ontroerden wij, op ónze béurt, even later, toen we hem zagen Staan met tranen in de oogem, toen we z'n stem hoorden wankelen. Professor Grosheide ha dhet woord gevoerd namens de leerlingen en oud-leerlingen van de Vrije Universiteit, de groote stichting van Kuyper. Omgeven door een commissie uit de studenten, bood hij dr. Kuyper het ontwerp van een gedenkraam aan, dat in het universi teitsgebouw zal worden' aangebracht en hi; ?>rak oprechte woorden van dank en liefdé, oen werd1 het dén ouden sterken staatsman te machtig. Hij stond) op uit z'n stoel, de tra men kwamen hem in de oogéh, liiji gewaagde, met diep-ontroerde stem, van zijn liefde voor het hooger onderwijs, van zijn oude betrekkin- ;en daarover met Groen van Prinsterer, en miji dhnkte, dèrikte z'n jonge discipelen. De oude, roerlooze, ónbewogen Caesars-kop hac het hhrt van-een mensen verraden. Onder een weelde van breede palmenblade ren zat hij, omringd van zijn familie: En van bloemen. En rechts, in den hoek van den feestsalon, v'el ons oog op een prachtig bloemstuk van roode kelken. Wij keken, en lazen op de groo te kaart, die er bij was: „Duitsch Gpant- schap, 'SHOravenhage". En als we, nieuws gierig nu, vérder speurden, lazen we, dat de gever van dit stuk was... „Zijne Majesteit, de keizer van Duitsch landn. Hulde van den éénen heersdher aan den ènderen. Het trok zéér de aandacht, dit roode bloemstuk, en fluisterend wees men 't elkander.... Het bij schrift luidde: „Seine Majestht der Deutsche Kaiser wünechit Seiner Exzellenz Herrn S taats-minister dir. A Kuyper Qlück unc Segen zum 80 Geburtstage". u Ontzaglijk druk was hef. De stille Kanaal straat werd er van' vervuld. De menschen,, die voorbijkwamen, bleven staan kijken: uren achtereen, onophoudelijk, vloeide een stroom van ■belangstellenden de vestibule van het be kende huis binnen. Het was een komen en gaan, een aanrollen ook van rijtuigen en auto's, dat aan de deftige, kalme straat een ongewoon aspect gaf. In de salons waarvan er één tot buffei: was ingericht kon men zich bijna niet be wegen, 't werd een voortdurend dringen1 om den jarigen staatsman te bereiken. Ook vee dames waren er ondier, en hoe innig eemeenc was de hulde van de meesten. Hoe men dezen man, trots zijn gebreken 1 Hij bleef zitten. Alleen wanneer een oude. trouwe vriend o een zeer hooggeplaatste ambtsdrager hem be reikte. stond hij op En bij zat er, ontroerd, in korten tijd wel héél wat ouder geworden, maar toch nog kras, het gelaat rood van de emotie. 'Ministers, Kamerleden, diplomaten, hoog leeraren, predikanten, menschen van allerle rang en richting en beginsel krioelden er door elkander maar ook de eenvoudigen waren er representanten van kleine luyoen, die he: trouwpak hadden aangeschroefd en het ou- derweteche, zwarte dasje omgestrikt, om den groofen leider te gaan huldigen. En ze druk ten hem, wat beschroomd, de hand: „Excel lentie, hartelijk...." of „Professor, mag ik u 'namens....", en hij keek ze aan met z'n nu we glundere oogen en drukte ze de hand. Zijn deze eenvoudigen, op wier trouw en liefde h rekenen koü wat er ook gebeurde, in z'n leven niet z'n grootste glorie geweest. Ze waren er uit vele plaatsen, ze waren er ook uit het stad je van z'n geboorte: Maassluis, en héél wat kiesvereenigingen hadden een paar broeders afgevaardigd, om oen vereerden leider te gaan gelukwenschen. Daar kwam ook... Lobman I Zijn oude wa- léhbroeder, maar vaak z'n felle tegenstander rens. Lobman en Kuyper. Hahn heeft die 'twee koppen eens geteekend: met vriendelijke maskers voor, maar dan, de maskers Af, met bpoze, elkaar woedend aan ziende gelaten. Vandaag echter waren die maskers er niet, en- evenmin de booze gezich ten de twee tachtigjarigen drukten elkander de hand, hartelijk, en in dit moment zullen péi rev toertje, waar het felicitatie-register geteekend wem, stapelde zich déb rieven en de kaartjes op. En de oude heer zat maar, tusschen z'n dochters, in den grooten zetel onder de pal men en ja, de Caesers-kop toonde ^ontroe ring en dankbaarheid. De dag is nu weer om. Kuyper gaat weer aan 't werk. HOOFDBESTUUR NED. RGODE KRUIS. Het nieuwe hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis is samengesteld als volgt: Voorzitter de Prins der Nederlanden; on der-voorzitter de heer H. Oolijn. lid van de Eerste Kamer, oud-minister van oorlog; lid, tevens algemeen secretaris, de heer air. H. Dresselhuya, lid van de Tweede Kamer; leden: de heenen mr. W. A. baron van Itter- sum, referendaris bij het département van waterstaat; prof. dr. Rotgans, hoogleeraar aan gemeentelijke universiteit te Amster dam; mejuffrouw A H. M. Thorbecke, te 's-Gravenhage; L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, te Twello; rnr. J. Woltman, admi nistrateur bij het departement van oorlo; chef van het kabinet van den minister; zijne hoedanigheid1 van inspecteur van den eskundigen dienst der landmacht de heer Halbertsmain zijne hoedanigheid van inspecteur van den geneeskundigen dienst dier zeemacht de schout-bij-nacht de heer JL Vorstman. Secretarissen: de heeren jhr. O. J. Quarles van Uffdrd, als adj udant-secretaris werk zaam geweest bij het voormalige hoofdcomi té van het Roode Kruis en mr. A. Rueb, ad vocaat en procureur te 's-Gravenhage. NEDERLANDSCHE BOND VAN VEEHANDELAREN De Noord-Hollandsciie aideeling van den Boud van Veehandelaren vergaderde gister middag in Krasnapolsky te Amsterdam. De vergadering was slecht bezocht en werd geleid door den neer Noom. Het doel van de vergadering was in hoofd zaak het bespreken van het bestuursbesluit om twee aandeelen te nemen van 25.000 in het kapitaal der Export-Centrale, om daar door de belangen van de veehandelaren in de Export-Centrale te kunnen voorstaan. - Medegedeeld werd, dat een combinatie van veehandelaren rcéds voor 44,000 hadden giiteekend, timdat een vergadering niet meer uitgeschreven kon worden en zij toch wilden dat de Bond zijne belangen in die Export-Cen trale zal kunnen behartigen. Wanneer de bond niet tot de overname besloot, dan na men de veehouders de aandeelen voor zich - Het hoofdbestuur adviseerde, erkentelijk voor het optreden van de veehandelaren, om de twee aandeelen voor den bond over te ne men Om aan allen de gelegenheid te geven in dat kapitaal aandeel te nemen, werd aan de leden de gelegenheid gegeven voor 25, 50, 100, 200, 500 en 1000 in te tee- kenen. De voorzitter sprak de wensch uit, dat ook de afdeeling Alkmaar een goed figuur zou slaan, al was hij overtuigd, dat het kapitaal meer dan volteekend zou worden. De heer van Muijen wou niet mede doen. De Export-Centr.-' 1c ging van den Haag uit en daar zorgt men wel dat de winst voor hen blijft. De heer Meinse had liever gezien dat de bond de twee Aandeelen had genomen en het geld maar bij banken had opgenomen Het ge scharrel onder de 'leden was dan overbodig geweekt. De heer Snoeck was het hiermede eens en meende bovendien, dat er op deze wijze te veel buitten den bond om, was gehandeld De heer Stolpe en de voorzitter bestreden deze zienswijze, tenslotte teekenden de aan wezigen voor verschillende bedragen in Tot 14 November blijft de inschrijving openge steld voor de veehandelaren. Woensdag wordt er te Alkmaar een derge lijke vergadering gehouden De heer Stolpe betoogde nog de wensche- lijkheid om na het lossen van de Beemater- boot het vee direct naar het Amsterdamsdie abattoir te mogen vervoeren. Het bestuur zegde onderzoek toe. tijk opmerkzaam heeft gemaakt op de onvol doende reddingsmateriaien der E. S. M. Zoo wees hij in 't bijzonder op het ontbreken van zagen en verbandmiddelen. De heer Van Ker vel schreef toen, zeide dr Jongkind, terug, dat alles in orde was. Bij' dit ongeluk is ech ter overtuigend gebleken dat zoo wat alles ontbrak. Geen werktuigen waren er om even tueele slachtoffers uit te zagen; geen werk tuigen om den wagen op te vijzelen; geen verbandmiddelen er was niets. Uit Sloterdijk was mm van alle zijden ko men aandragen met balken enz. om den wa gen in de hoogte te kunnen brengen. Orawgtf ftiesw». ERNSTIO ONGELUK MET DE ÜAARLEMSCHE TRAM. Gisteravond is de tram, die te tien uur uit Haarlem vertrok, te Sloterdijk ontspoord. De motorwagen sloeg om. Er zijn negen gewon den, onder wie drie levensgevaarlijk. Zij werden, na door dr. Jongkind uit Sloterdijk in de barak van het Witte Kruis voorloop ig verbonden te zijn, met twee uit Amsterdam ontboden ziekenauto's naar het Wiilhelmiua- gasthuis vervoerd. ierwij i dr. Jongkind bezig was met het verbinden der gewonden, kwam er bericht, uat er nog een dame onder den motorwagen lag. Hij ging onmiddellijk kijken en bemerkte toen, dat de dame reeds overleden was. Lersit te twaalf uur had men het lijk der ongelukki- §e van onder den wagen te voorschijn ge aaid. De conducteur van den motorwagen kreeg een hoofdwonde. Volgens verklaring van den bestuurder van den motorwagen zou hij even1 vóór de nood lottige bocht bemerkt hebben, dat de lucht- rem haperde. Hij had toen den electrischen rem op aditeruit gezet, doch te haat 1 De mo torwapen vloog uit de rails, reed een eind- weegs voort, botste tegen een paal aan en sloeg om. De bijwagen raakte eveneens uit de rails, doch bleet gelukkig staan. De bestuur der wist niet, hoe hij van den wagen was af- gekomchhij bleef ongedeerd. De conducteur was juist bezig zijn geld te tellen, toen het ongeluk plaats greep. Van de passagiert bleef slechts een enkele ongedeerd. Verschillende hadden weinig-beteekenende verwondingen. De conducteur van den motorwagen achtte het een raadsel, hoe de dame, die door den motorwagen verpletterd werd, aan den bui tenkant van den wagen kon liggen. Het is niet onmogelijk, dat het een voorbijgangster ge weest is. Dr. Jongkind' deelde aan het Hbl. mede, dat hij reeds eenigen tijd geleden den heer der Van Kervel, inspecteur dier S. M., schrifte- FA1LLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Iiandelsinfor- matiebureau van Van der Graai Co's. Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloo pen week, eindigende 27 October, in, Neder land uitgesproken 21 faillissementen tegen 17 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 October 1917 748 faillissementen tegenover 883 over het zelfde tijdperk tfan het vorige jaar. HUUROPiDRlIJIVINO EN PERSONEIjLE BELASTING. Aan het N. v. d. D. deelt men mede, dat de minister van financiën reeds in December 1916 de vraag of mem uit de bekende huur- opdirijving van den laatsten tijd mag afleiden, dat de huur niet onder normale omstandig heden is bedongen," bevestigend heeft geant woord. In zulke gevallen wil dé minister de be lastbare huurwaarde niet hooger gesteld zien dan het bedrag, dat op 15 Januari 1916 als belastbare huurwaarde heeft gegolden. De ontvangers werden zelfs gemachtigd, voor peroeelen, welke in 1917 nog op dezelfde wij ze in gebruik waren als op 15 Januari 1916, ook al had de belastingplichtige op zijn aan gifte-biljet geen beroep gedaan op „abnor male omstandigheden," de belastbare huur waarde van 191 tj voor te dragen. In andere gevallen moest er schatting plaats hebben. In gemeenten waar de huur opdrijving reeds eer der is begonnen, kan de inspecteur een vroe ger tijdstip dan 15 Januari 1916 als basis nemen voor de vaststelling der belastbare huurwaarde. Wie dus meent een beroep op dezen maat regel te kupnen doen, zal verstandig hande len' door hiervan blijk te geven op het aan gifte-biljet voor 1918. DE CRISIS TE TILBURG. In zake de uitsluiting in de textielnijver heid te Tilburg zijn geen nieuwe lichtpun ten te constaiteeren. Br} de organisaties is niet bekend, dat de deken nog eens stappen zou doen om partijen bij elkander te brengen. De stakers en uitgestotenen gedragen zich voor beeldig. In de stad1 is niets van bet conflict te bespeuren. INBRAAK EN GEWELDPLEGING. Te Leeuwarden' is inbraak gepleegd ten huize van de weduwe van den bekenden kunst schilder Bisschop, vroeger te Scheveningen woonachtig. Mevr. B. en de dienstbode werden vastgebonden. In een der bovenvertrekken werden zilveren lepels en vorken verstrooid gevonden, welke voorwerpen til een der benedenkamers waren weggenomen. Tevens zagen de indringers kans voor dui zenden guldens aan sieraden weg te nemen, die echter uit een sloot weer werden opge- vischt en in beslag genomen. Na hare bevrijding zei mevr. B„ dat een man bij haar de kamer was binnengedrongen cn haar had gekneveld. Het dienstmeisje, dat den man had opengedaan, was ook gebonden cn daarna, nadat mevrouw Bisschop was overmand, uit de gang naar een kamer ge dragen en op een «napé gelegd. Politie en justitie stelden een Uitgebreid om derzoék in en spoedig werd de dienstbode, die losser was gebonden dan mevrouw, verdacht meer van de zaak te weten, evenals haar vrijer, die beiden een langdurig verhoor on dergingen:, met het resultaat dat een pakhuis knecht als de inbreker werd aangewezen, waarna ook deze werd aangehouden. ONWILLIGE OUDJES. Zondagnacht dreef, vlak voor het dorp Ou- deschild, een mijn tegen de steenglooiing. Hét ding lag zeer gevaarlijk voor de omgeving en de commandant van Texel gelastte dat de huizen in de omgeving, ter voorkoming van ongelukken, zouden worden ontruimd. Ook de godsdienstoefeningen in de R.-K. kerk kon den niet worden gehouden. De menschen vol- deien dadelijk aan het verzoek, béhalve vele oudjes, die blijkbaar zóó maar niet van hun huisic konden scheiden. Uit Nieuwedlep werd hulp verzocht om de mijn weg te Bleepen. Een barkas met vlet en personeel kwamen ter plaatse, doch tijdens de éb kon de mijn niet worden weggeruimd. Met den vloed hoopte men daarin te slagen. VEREENIGINO VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN. De eramens zullen worden gehouden in de maand Jan. 1918 in boekhouden, stenogra fie. Nederlandsche, Fransdhe, Duitsche, En- Ische, Spaansche, Zweedsche en Russische ilscorrespondéntle. Boekhouden gedu rende 3 avonden, talen gedurende 1 avond. Bij voldoende deelname wordt de gelegen heid daartoe o.a. opengesteld1 te Alkmaar. In' [olge besluit van den minister van oorlog nen militairen 7 dagen' studieverlof be- koen op vertoon van den oproepingsbrief. Te Amsterdam zullen-medé examens wor den afgenomen voor leer aar in de handelscor respondentie. urr SGHOORL. Op het strand bij' Camperduin is een mijn met volle vaart tegen een der steemen hoofden gedreven en uiteen gesprongen. Do daardoor ontstane luchtdruk was zoo lievig, dat de rui ten' der boerderij van den heer Kroon en die van het café op het duin verbrijzeld werden Het laatste gebouw, dat tot verblijf van de kustwacht dient, prijkt nu met dekens en zeil doek in de gaten, waarin onlangs venster glas was. KORTE BERICHTEN. Bij Sprundel is een smokkelaar uit Til burg doodjgeschoten. Zondagavcwiidf hebben Nederlandsche militairen te Oostburg twee vliegmachines beschoten, die een' paar uur te voren zich daar ook reeds hadden vertoond. In een tapijitmagazijn te Utrecht is een groote partij- kostbare tapijten gestolen. De cassa en dé brandkast, waarin groote bedra gen, lieten.de dieven onaangeroerd. Een politieagent te Leiden is ernstig mishandeld déor een achttal jonge mannen. Hij had hen tot kalmte aangemaand en één keer in de lucht geschoten. Bij het tweede schot ketste het wapen en toen gingen de ke rels hem te lijf. Te IJmuiden is officieel bericht ontvan gen, dat de treilers Margaretha en Union naar een' Engelsche haven zijn opgebracht. Er werd niet gezegd naar welke haven. Te Amsterdam is aangekomen het Ned. stoomschip Agamemnon, geladen' met koffie en tabak. De fabrieken der Brma H. P. Gelder- man en Zonen te OLdemzaal zijn stopgezet wegens kolengebrek. De officier van justitie heeft het hooger beroep tegen het vrijsprekend vonnis in de zaak tegen het partijbestuur der S. D. P. in getrokken. Het betrof de aanklacht wegens be lediging van prins Hendrik. Te Siebengewald (L.) komen gevallen voor van roode loop, een besmettelijke ziekte, die zich in het naburige Duitsche plaatsje Goch in hevige mate openbaart. Een weduwe in de Lombardsteeg te Haarlem is van dé trap in hare woning ge vallen en' aan de gevolgen' overleden. Op Texel worden 3 nieuwe hulppos'tkan- toren opgericht, nl. te Koog, te Den Hoorn en te Midüém-Eierland. Er zuilen dan 1 «hoofd kantoor en 7 hulpkantoren1 zijn. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 30 sche pen, tegen 17 schepen in de week te voren. Namens het Camegie-helden fonds is aan den' badman W. Roeting te Vlissingen een gratificatie uitgereikt voor het met levens gevaar redden van een offider op 14 Au gustus j.l. Reeds meermalen heeft deze bad-, man personen gered. Bij een juffrouw te Rotterdam, wegens dienstplicht van haren man inwonende bij ESre moeder, is bijna het geheele huis leegge stolen. Ta Rotterdam Is voor da derde maal n één week Isgebroke* bij de firma Rog- genbach en v. d. Moop. Uit da brandhaat zijn duizenden-galdam geetolon. Gedurende dezs waak kunnen da» Arn hemmers zeven kilo aardappelen per hoofd trijgen. Blijkbaar zfjn ar dua In Arnkem velen die aardappelen voer den wintor hebben opgedaan en die dus van regterin&a- aardappelen geen gebruik maken. Iemand uit Haarlem kocht Zaterdag avond in een café in de hoofdstad van twee Amsterdammers 6009 K.G. margarine voor f 2000. Toen men gezamenlijk naar de opslagplaats der margarine ging, koos één der twee het hazenpad, met medeneming der f 2000. Bt. P. E. van Santen te Hekelingen heeft het beroep naar de Merv. gem. te Hoogkarspel aangenomen. CORRESPONDENTIE. 'B. J. N. te A. Uw stuk ia veel te lang om ►laatst te wordien. Bovendien zult u waar- ijnlijk meer effect bereiken, wanneer u zich regelrecht tot de directie van de door u ge noemde onderneming wendt. Daar echter ver keersmiddelen tegenwoordig dubbele waar deering verdienen, is voorzichtigheid aan te STADSNIEUWS. ALKMAAR'! BELANG. Da aandaaht zij er op gsveatlgd dat hsl aanvangsuur van ds hedenavond in hot café Central te honden lezing ia vervroegd en bepaald op half tokt. Zooalt men weet zal de heer A. Keppler, diraeteur van den gomaentalijkan woHingdienst te Amsterdam, spreken over „Da volkshuisvesting sa ds verbetering daarvan." Da toegang ll kos teloos. IS4 BEILAQNBMiNG. Door da potitia zijn la bnslag genomen 99 kisten geaondansasrde melk, i> pakkan llanel, 4 kisten zeep, 801 pakken karnemelk ■eep, 3 vatan rum. Morgen zullen we de namen der parsonen bij wia lot 4uavarra goederen In beslag ganomen zijn, benevans ean opgava van de b| hen In Beslag genomen goederen op nemen. BADHUIS WITTE KRUIS. In da week van 22 tot 27 Oatober zijn In knl Badhuis van het „Witte Kruis" ga- nomaai kuipbaden 9A regenbadan le klaa 99, regenbadan klas 109, te aamen 301 baden. DAMSéANCE. Morgenavond zal in 't café „Central" een dainséance worden gegeven, waaraan alle damspelers, vooral ook ondier de militairen, kunnen deelnemen. De vete Alkmaarsche lief hebbers zulten zeker mede kunnen spelen, als zij zelf Bord en schijven meebrengen. Ook be langstellenden zullen welkom zijn. Daar men graag voor 10 uur klaar wil zijn, ia de aan vang bepaald op precies zeven uur. ARRO NiDISSE ME'NTSRECHTB ANK. Uitspraken van heden. Paul Arthur Ludwig-P., eléctricién, zw., ged1., diefstal, eisch 3 maanden gevang.; von nis 2 maanden gev.-»traf. Comelis B., werkman, Uitgeest, diefstal, eisch één maand gevang.; vonnis dito. Karei T., id. idem. diefstal, eisch één maand gevang.vonnis dito. Rieuwert K., lompenkoopman, Enkhuizen, diefstal, eisch 4 maanden gevang.; vonnis 4 m. gevang. WilTem P., werkman. Alkmaar, mishande ling, eisch 25 boete of 10 d. hechtenisvon nis instructie of bekl. niet onder dé militaire strafwet valt. Johannes K., werkman, Alkmaar, overtre ding distributiewet, eisdh 10.of 5 dagen hecht.; vonnis dito. Karei T., werkman, Uitgeest, diefstal, eisch één week gevang.; vonnis dito. Hendrik D.. werkman, Egmond-binnen, mis handeling, eisch 1 maand gevangenisstraf vonnis 50 boete of 30 d. hecht. Jian de G., monteur, Alkmaar, oplichting, 1 «98MBI

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2