Telegrammon van heden. - urr BRPBK OP tSANOIENDIJK. Maandagmiddag 2 our vergaderde de faad dezer gemeente. Afwezig die hepx R. Slot, zonder kennis geving. Van Ged." Staten waren goedgekeurd terug ontvangen. Ie de gemeenterekening over 1910; 2e de suppl. begrootiag; 3e ihet besluit betreffende verhooging van presentiegeld aan leden van den raad tot 100.—. Hierna werd de begrooting, die in de ver- gadering van 4 Sept. 's behandeld, vastge steld in ontvangst en uitgaaf op 27966.28°, met een post onvoorzien groot 191.2254. In de vorige vergadering was besloten om aan de afd Langendijk van de vereeniging voor vakonderwijs, een subsidie te verleenen groot 25—, evenals dit het vorig jaar ge schiedde. Nu was het verzoek ingekomen om de subsidie op 35.— te brengen, evenals dit in de andere gemeenten geschied. Hierdoor zal een hoogere Rijkssubsidie kunnen worden verkregen. Op een desbetreffende vraag deelde de heer Ooievaar mee, dat er het vorig jaar uit deze gemeente 5 èi 6 leerlingen1 aan deelnamen. Dit werd nog al belangrijk geacht, waar om besloten werd de subsidie op 35 te bren gen. Van 't hoofdbestuur van de N'. Holland- eche diaconie voor gezinsverpleging in* de classis Alkmaar was een verzoek ingekomen om evenals het vorig jaar weer 10.sub sidie toe te staan en dan het besluit te nemen, dat tot Wederopzegging te verleenen. In beide deel en werd het verzoek toegestaan. Van den heer C. Frederiks e.a. was een ver zoek om een stukje grond te mogen koopen, waarop door hen reeds een gebouw is ge plaatst, dienende voor koestaTling. De voorzitter zei dat verkoopen niet raad zaam zou zijn, doch zou er, gezien de om standigheden, niets tegen zijn den grond' in erfpacht tot wederopzegging af te staan.. Na eenige bespreking werd echter zonder meer besloten op het verzoek afwijzend te be schikken' en orders te geven het gebouw te verwijderen. Van het onderwijzend personeel was dankbetuiging ingekomen voor d den duurtetoeslag. Gedurende September rijn 340 telegrammen Ingekomen. De voorzitterWe zouden hierbij nog kun nen óverwegen om den' kantoorhouder een duurtetoeslag te geven. Ik kom daarop echten straks wel terug. Goedgekeurd werd' de verordening en rege ling betreffende de levering van electrischen stroom. Eveneens werd goedgekeurd de pensioen-re geling woor-.de ambtenaren der gasfabriek, wat betreft de bijdrage van 8 pet. in de pré- miën, zooals dit door de gascommissie wérd voorgesteld. Ten behoeve van het post- en' telegraafkan toor en de gasfabriek werd een suppl begroo ting opgemaakt, sluitende in ontvangst en uitgaaf op 52.500. In café Marktzicht vergaderde Zater dagavond de Ver. Steunt Elkander. Over de vërloopen 7 maanden bleek er een kassaldo te zijn van 15.28.—. De rekening werd in orde bevonden. Een voorstel oat de groenten- exporteurs, welke hun arbeiders nog niet ver zekerden, zullen worden verzocht dit te doen. werd aangenomen. Ook werd aangenomen een voorstel om bui tenlanders (deserteurs) als lid aan te nemen. -Daarna werden er nog eenige klachten ge uit over de geringe oplkomst. een verleen- UIT OUDORP. De Dinsdag gehouden raadsvergadering was bezocht dcKjr alle leden. Een adres van den Schildersgezel lenbond te Amsterdam met verzoek om steun voor het weitloozenfonds werd voof k anisgeving_ aan genomen. Van de bewoners van den Frieschen weg en den Achterweg waren twee adressen ingekomen met het verzoek tot het aanleggen ,van electrische geleidingen. Met het oog op de buitensporig hooge prijzen van de verschil lende materialen, achtte de raad het niet cven- schelijk hiertoe voorloopig over te gaan, en besloot daarom afwijzend op de adressen te beschikken. De begrooting voor 1918 van het gemeentelijk electrisch bedrijf werd vastge steld op 2386,1254 en 2144 in ontvang en. uitgaaf. Eveneens werd de gemeentebe- grooting goedgekeurd, deze met een bedrag van 19685,09 in ontvang en uitgaaf. Van Gedeputeerde Staten was ontvangen de goedgekeurde salarisregeling der oncu wijzes, evenwel met de opmerking, hieraan toe te voegen oen artikel om aan de gehuwde on derwijzers boven 28 jaar een vergoeding van woninghuur toe te kennen van 50. Van den Ned. Bond van arbeiders in de land- en tuinbouw en de zuivelbereiding, afd. Stompetorem, was ingekomen een verzoek om over te gaan tot distributie van klompen, sa jet. enz. alsmede een toeslag te verleenen op fetroleum. De voorzitter doelde in verband lermee mede, dat deze kwestie reeds door B en W. was overwogen. De raad stelde vast, klompen, schoenen en sajet te verstrekken aan personen, wier zuiver inkomen volgens den H. O. minder dan 500 bedraagt, en den toeslag op petroleum te bepalen op 19 ct. per titer. Verder werd besloten mbelk voor 10 ct. per liter te verstrekken aan personen, die niet in den H. bijdragen, voor 12 c. aan dege nen, die voor minder dan 500 zuiver in la men zijn aangeslagen. Voor de distributie van bovengenoemde artikelen werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren H. Smidts, A. van Trienen en Jac. Kunst Gz. urr BERGEN. De Hooge Raad heeft verworpen het be roep van T. M., huisvrouw van JL P., winke lierster alhier, wegens verkoop van groene erwten boven den maximum-prijs, veroordeelc door het hof te Amsterdam, met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Alkmaar to 25 boete of 10 dagen hechtenis. UIT HEILOO Gisteravond hield de liberale kiesvereni ging in het café „de Rustende Jager" een bui tengewone ledenvergadering De'heer F. J. W Drion, lid der Tweede Kamer gaf een duidelijke uiteenzetting van het komende kiesstelsel'(evenredige vertegen woordiging) behandelde de taak, welke de plaatselijke kiesvereenigingen vodrtaan zul len hebben ie wsecrikn en schetste daarna in algemeene trekken de vrij-liberale partij, wel ker beginselen door de crisis niet zijn aange tast, welker «vertiuging door de aigebeele mislukking van het staatssocialisme yolko- men is bevestigd en welker karakter zich het nauwst aansluit bij het echte Hollandsche volkskarakter: zelfstandigheid. Vooral deed de spreker uitkomen, dat de vrij-liberale par tij aliermigst een conservatieve partij is, maar vóór alles een liberale. De lieer Drion vond een aandachtig en dan-lrhaa-r gehoor. Met algemeene stemmen werd door de ver gadering aangenomen de volgende motie van het bestuur: De algemeene ledenvergadering der liberale kiesvereeniging Vrijheid door Orde te Heiloo, gehouden op Dinsdag 30 October 1917, ten zeerste betreurende, dat de hoofdbestu ren van de drie vrijzinnige partijen' niet met elkander in overleg zijn getreden' om te over wegen', wat in deze ernstige omstandigheden de taak is der vrijzinnigen, overwegende, dat de te duchten onderlinge verdeeldheid en de daaruit voortvloeiende onderlinge bestrijding een verwarrenden in vloed op bet vrijzinnige kiezerskorps moet hebben', waarvan de gevolgen des te ernstiger zullen) zijn nu algemeen, kiesrecht en stem plicht het aantal stembiljetten van politiek ongeschoolde kiezers aanzienlijk zullen doen vermeerderen, vreezende, dat de onderlinge verdeeldheid vooral ten plattelande grootè verwarring zal stichten en niet alleen bij de Kamerverkiezin gen maar ook bij de verkiezingen voor de ge meenteraden een vaak onontbeerlijk eensge zind optreden der vrijzinnigen zal belemme ren, overtuigd, dat dit alles zal strekken tot scha de van de vrijzinnige beginselen en den ge- meenschappelijken tegenstanders teij goede zal komen, van oordeel, dat samenwerking tusschen de vrijzinnigen in 1918 evenzeer, zoo niet nogmeer, is geboden als in 1913, noodigt de hoofdbesturen der drie vrijzinnige partij en met den meesten aandrang uit alsnog met elkander in overleg te treden, teneinde een samenwerking van de drie vrijzinnige partij en in 1918 te overwegen, kan bet zijn tot stand te brengen. UIT EG MOND AAN Z'EE. De politie heeft alhier een partij aange- oeidfc rubber in beslag genomen. Tegen de lcts en den opkooper werd procesverbaal opgemaakt. Laat dit voor anderen een waar schuwing wezen. 'TWEEDE KAMER. De Kamer heeft gisteren besloten de inter pellatie van den heer Snoeck Henkemans in 7j\Ve de aardappelvoorziening der gemeenten as. Donderdag te behandetem en het wetsont- wrp tot het aangaan van een leening van 500.000.000 gulden op Woensdag 7 Novem ber in de afdieelingen te onderzoeken. Het wetsontwerp tot wijziging der Indische comptabiliteitswet werd zonder stemming aangenomen. Na aanneming van een motie- Boissevain om nader overleg te plegen tot wijziging der concessie van de Biilitom- Maatschappij, werd het betreffende wetsontwerp verworpen. KORTE BERICHTEN. Te Utrecht l» een boud van R. K. kleer makers-patroons opgericht. In beginsel is be sloten tot oprichting van een nationale In koopcontrole. In een groote fabriek te Eindhoven zijn twee Duitsche deserteurs verdacht van spion- nage, gearresteerd. Zij zullen naar Bergen worden overgebracht. WférL De energiek doorgevoerde ln beslag ne mingen hebben tot allerlei geruchten aanlei ding gegeven waardoor de naam van onscfaul- ciïgen benadeelt wordt. Slechts ten deele zal dit kwaad hersteld worden door de publica tie van de namen van hen, bij wie de goede ren worden1 gevonden daar deze menschen ïoofdzakelijk slechts de uitvoerders zijn van de ware schuldigen. Met zekerheid kan worden geconstateerd, dat een aantal menschen de opdrachtgevers en geldschieters zijn van een wijdvertakte or ganisatie, die zich deze opstapeling ten doel stelt. Tot die opdrachtgevers en geldschieters be- hooren een wethouder, enkele leden van den Raad van het distributiebedrijf en van de cen trale keuken. Ik ben van meendngdat door deze practijken de wel eens ter sprake ge brachte waardigheid van den Raad wordt be nadeeld, de verbruikers en bona-fide hande laars in consumptie-artikelen: worden gedu peerd en het vertrouwen van de gemeentena ren in de door haar gekozen' menschen terecht ten zeerste wordt geschokt. Immers behoeft het geen betoog dat deze menschen 6teeds over inlichtingen van hooger hand omtrent distributie-bepalingen en prijs- veranderingen beschikken, die de handelaar mist. In verband met het bovenstaande verzoek ik U in mijn kwaliteit van raadslid over dit onderwerp te mogen interpelleeren in de eerstvolgende zitting. LIJST VAN IN BESLAG GENOMEN GOEDEREN. Circa 23000 K.G. draadnagels, toebehoo rende aan de firma de Wild, .Laat, alhier. Circa 10000 K-O- cacao, toebehoorende aan J. E. de Groot te IJmuiden. 7 vaten plantenvet, toebehoorende aan K. Snel te Limmen. 500 K.G. cacao toebehoorende aan J. F Lubbe alhier. 50 kisten zeep, toebehoorende aan A. Lan- gereis, alhier. 5 kisten zeép, 7 grpote vaten vet, 1 klein vat vet, 1 pak zeep, alles toebehoorende aan Th. van Grjzén. alhier. 25 kistpp stijfsel, 100 kisten gecondenseer de melk, 13 kisten en 9 pakken lucifers, alles toebehoorende aan den sigarenfabrikaht Spaans* alhier. 10 kisten vermicelli, toebehoorende aan de firma de Wijs en Broers, alhier. 15 zak pindas, toebehoorende aan de firma Lissonne, alhier. 40000 K.G. cacao, toebehoorende aan Adolfo Hennies te Amsterdam. 150 kisten gecondenseerde melk, toebehoo rende aan E. E. Stoel, alhier. 32 kisten zeep, toebehoorende aan schipper C. Heinis, alhier. 200 kisten gecondenseerde melk, toebehoo rende aan J. Smit, alhier. Circa 100 vaten mastiek, toebehoorende aan den kaashandelaar de Wit, alhier. 3 vaten rum, toebehoorende aan W. de Waal, albier. 2 balen flanel, toebehoorende aan P. Bal der, alhier. 102 pakken karnemelkzeep, 2 pakken zeep, alles toebehoorende aan Ch. van der Stok en B. Geers, alhier. 4 kisten zeep, toebehoorende aan H. Gödde- ke, alhier. 39 kisten gecondenseerde melk, toebehoo rende aan een nog onbekenden eigenaar, naar wien een npder onderzoek wordt ingesteld. derer dagen -verblijd met de toezegging van een gift van 25, die door de kinderen van den milden gever nog zou worden verhoogd Moge dit goede voorbeeld veel navolging vinden, dan zal het de Vereeniging wat ge makkelijker vallen in de nooden van het arme schoolkind te voorzien. ALKMAARS BELANG Gisteravond half 8 uur vergaderde Alfc- maars Belang in café „Central". L>e heer A Keppler, directeur Gemeentelij ke Wonmgdjenst te Amsterdam, behandelde het onderwerp: „De volkshuisvesting en de verbetering daarvan". De heer Fenijn heette de aanwezigen en den spreker welkom en vertrouwde er op, dat geen der aanwezigen het zou betreuren- de vergadering te hebben bijgewoond. De heer Keppler, het woord verkrijgende, rees er op, dat de woningwet den bouw van goede woningen beoogt te bevorderen. De verschillende bepalingen in die wet, volgens spr. nog zeer bescheiden, bracht spr. naar vo ren. De bouwverordeningen worden niet altijd gehandhaafd en 't onbewoonbaar verklaren schiet ook niet op. In Amsterdam werden er al die jaren slechts 4000 onbewoonbaar ver klaard en thans staat dat instituut van onbe woonbaarverklaring geheel stil. Thans wordt er nog wel eens een woning door een onwil- ligen verhuurder tegenover de huurcommis- sie tot pakhuis bestemd, en daardoor als wo ning onttrokken. Van' 1902 tot 1917 is er over het geheele land voor woningbouw door het rijk 23.000.000 besteed. De oorlog zette niet alleen het onbewoonbaar verklaren stop, maai verminderde ook zeer den woningbouw. Belgische steen kocht men vóór den oorlog voor 10 en nu zijn ze voor 21 niet te krijp ;cn. De klinkers stegen van 13 tot 37 et portland-cement steeg tot 75 per 1000 K.G., er is zelfs een tijd geweest, dat er 105 betaald werd. De draadnagels moeten nu ge teld worden. Alles wat in den botlw te pas komt, steeg zoozeer, dat de bouwkosten on geveer 100 pet. stegen en dit schrikt velen ai. Naast die ongelukkige omstandigheden kwam de vermeerdering van woningzoeken den door vestiging van buitenlanders. Tijdens den oorlog zijn er bovendien meer huwelijken gesloten dan anders en ook dit. maakte de behoefte aan wo ningen grooter. Dit geldt ook voor de wonin gen van de meergegoeden. In Amsterdam staan er van de 14000 woningen tusschen 2 en 2,50 huur maar 8 leeg, op de 8400 van 400 tot 700 staan er maar 40 leeg. In Rotterdam steeg de bevolking met 4600 zielen en het aantal woningen steeg maar met 300. In Groningen was het onbewoond percen tage 0.26. In Tilburg steeg het zielental met 1300 en. het aantal woningen met 30 In Juli 1917 steeg in Amsterdam het aantal zwervende nachtverblijvera van 19000 op 22000; in Rotterdam van 37000 tot 45000 en in den Haag van 3200 tot 3900. Steeds moet men aan het woningbureau van spreker's dienst per week een 800 men schen zeggen, dat er geen woning is. De regeerimg nam 2 maatregelen. De rente voet was gestegen- en nu moet er 4*/* betaald worden en het rijk nam daarom op zich een bijdrage te geven voor de verhoogisg van dien rentevoet. Oorspronkelijk zou men dat doen tot een jaar verloopen was na den vre- Blj deze inbezitneming van goederen zij d'e tuschen Engeland, DuitschTand en Frank- "e in het bezit rijk, later wijzigde men' d't tot men 3 a 5 Daar er ernstig sprake van was, dat he „Echobosdh" te Mmderberg voor brandhout zou verkocht worden, ls door een kapverboc dit voorkomen. Naar men mededeelt zal de uitvoer van schapen weldra weer aanvangen. De fevcran; ciers zullen voortaan bons ontvangen in afwachting van de latere afrekening. Er is een commissie Ingesteld tot onder zoek van de vraag of de steenkolen-productie aan de bimburgsche mijnen hooger kan wor den opgevoerd. Leden' dezer commissie zijn o.a. prol. de Vooys en de heer Wenckebach In den raad van Winterswijk verklaarde een socialistisch raadslid dat het tegenwoor dig dag. bestuur eeni ramp was voor de ge meente. De wethouders stelden hierop hun mandaat ter beschikking der raadsleden. De overige gemeenteraadsleden verklaarden ech ter dat B. en W. de gemeente op juiste'wijze bestuurden. In een te den 'Haag gehouden vergade ring van tuinders en afgevaardigden van vei- lingvereenigingen is besproken de oprichting van groentenzouterijen en -drogerijen door de tuinders zelf. Na breedvoerige discussie werd een comité benoemd, dat het plan nader zal uitwerken. Te Oaffan (N.-B.) bwnddo een boer- dertj geheel af. Nlota ward gered. Benige koelen en «en paard kwamen In da vlam men om. Te Om had ep een boerderij een he vige brand plaata Met geheela bezit van de bewoners, waaronder een paard en klein rundvee, ging verloren. Te Heerenberg (G.) Is een vrouw, moeder van 15 kinderen, met haar buur man, vader van 0 kinderen gevlucht. De moede* nam haar jongst» kindje en al het mat*. opgemerkt, dat de personen, die van de voorraden bovenvermeld, bevonden werden, zich alleen dan aan een strafbaar feit zouden hebben schuldig gemaakt, indien zij zich tegen de inbezitneming van die goe deren hadden verzet. DISTRIBUTIE WOL, SAJET, SCHOEI SEL EN KLOMPEN. Tot directeur van het nieuw ingestelde be drijf voor distributie van wol, sajet, schoeisel en klompen is benoemd de heer J. M. Stikkel alhier. Van het Kon. Nat. Steuncomité ls bericht ingekomen, dat 4173 kilfc sajet wordt beschik baar gesteld. Bericht is verzonden, dat die 'j wordt aanvaard. De inkoopsprijs daar- j \6 per kilo, de verkoopsprijs mag niet hooger zijn dan dit bedrag (60 cent per 100 of 30 cent oer halve knot.) De kle OROOTE OVERSTROOMIMO. JOHANNESBURG, 31 (tot. Em tele gram uit Durban msldt dat aan greote ovcratroornlng van de rivier Umgerle heelt plaste gehad. Men vreest dat 1000 In landers verdronken zijn. Het geheele gebied van da Umgerle ia ondergetoopeu, waarbij de spoorlijnen «matig beschadigd lijn. STADSNIEUWS. EEN INTERPELLATIE AANGEKON DIGD. Door den beer J. H. Elf ring lid van den Raad is aan dien Raad het volgende schrijven verzon den De geheime opslag, van goederen die daar door aan de consumptie onttrokken worden heeft terecht algemeene verontwaardiging ge- partij wordt aanvaard. De inkoopsprijs daar van ts r zijn dan dit bedrag (60 cent pe gram of 30 cent per halve knot.) De kleur is zoogenaamd grijs melè, een samenstelling uit rood, zwart en wit, die niet in den handel ver jaar verder was en dan zou men kijken of de meerdere huur betaald kon worden. Ten tweede begreep het rijk, dat het do ver meerdering van de oorlogskosten op zich moest nemen, door die als voorschot te ver leenen en wel voor 75 pet en de gemeente moest 25 pet. bijpassen. Hoe men zou aflos sen zou men Later wel zien. Men hoopte dén bouw van huizen te bevorderen om die tegen de gewone huurprijzen te kunnen verhuren. Tal van gemeenten "vroegen het rijk 90 pet. te geven, maar het rijk vond het welletjes en, hen ook een gemeentebelang, dat daar waar woningnood is, gebouwd wordt. In Amsterdam zeide men „bouwen" en waar de particulieren niet kunnen bouwen, bouwt de gemeente met de vereenlgingen een 1300 woningen en zal ze door vereenigingen nog met 900 beginnen. Men volgt daar de vereenigingen. In Rotterdam ziet men zich gedwongen tot POLITIENIEUWS. Na ontvangen bericht is door de politic al- hier aangehouden en aan den eigenaar terug gegeven een paard, dat gestolen was uit een weide te Avenhom. De dader van den diefstal is voortvluchtig. VERKOCHT. Het huis van den heer A. J. T. Conijn, in de Langestraat alhier, is aangekocht door dé Hanzebapk, een instelling van den 'Hanze- bond in het Bisdom Haarlem, welke bank thans gevestigd is aan de Oudegracht. „BILDERDIJK." De rederijkerskamer „Bilderdijk" zal, wan neer de omstandigheden dit toelaten, haar vijftigjarig bestaan, luisterrijk vieren. In een gisteravond gehouden vergadering is besloten van September 1918 tot April 1919 een aan tal feestvoorstellingen te geven. De jubileerende vereeniging zal zelf een openings- en eeti slotvoorstelltog aanbieden, besloten met een feestelijk bal. Voorts zullen een zestal rederijkerskamers een school In brengen; maar dat zijn lapmiddelen. Men moet dp ook doorbouwen, anders raakt men achterop en- komt men er in geen jaren uit, al is het mor- ;en vrede. De gemeentebesturen zullen wijs oen dlat te steunen. Men heeft daarnu evenwel direct geen woningen en- daarom gimg men er toe over, noodwoningen te bou wen. Den Haag ging daarmede in Scheveniin- en voor en tal van gemeenten volgden. In unsterdam in begin 1917 viel het raadsbe sluit om 300 noodwoningen te bouwen. Het eenige voordeel daarvan is, dat men snel in d'e behoefte aan woningen voorziet Tegen de noodwoningen- voerde men veel oppositie. Spr. gelooft dat de heeren van dien ationialen Woningraad, die deze oppositie voeren, niet in de praktijk staan. Spr. heeft bereikt, dat er in Amsterdam 300 eéngezins- huizen zijn gekomen tegen gemiddeld 2.75 en spr. gelooft dat men den achterstand alleen op deze wijze kan inhalen. Spr. was eerst een verwoed tegenstander van die noodwoningen, maar het definitief bouwen duurt te lang en het inrichten van loodsen is al een heel slech te huisvesting en ook dat gaat niet en daar door moest spr. ook tot de noodwoning over- uit den lande worden uitgenoodigd een blij- gaan, en ze voldoen. Ze zijn niet gehooriger spel op te voeren. dan andére. De temperatuur ls er a zomers Deze voorstellingen worden den kunstlie- aangeboden. Men ver wacht uit eigen middelen de onkosten te kun nen dekken en dus bijv. niet over te moeten gaan tot het vormen van een waarborgfonds. Bij deze voorloopige mededeeling, welke ongetwijfeld met groot genoegen zal worden vernomen, kunnen wij het thans laten. Later zal er ongetwijfeld nog wel eens gelegenheid zijn op de uitvoering van het sympathieke plan, dat wat extra vroolijkheid belooft te brengen, terug te komen. KINDERVOEDING De Vereeniging voor Kindervoeding werd niet warmer en 's winters niet kouder. He bezwaar van de wandluizen moet spr. erken nen, maar zij zijn er uit te krijgen en er wordt daarvoor dan ook gezorgd. Wanneer >mt, dan moeten deze woningen het eerst ontruimc worden en men moet ze dus dlaar plaatsen, waar ze later dienst kunnen doen als berg plaatsen. De verplaatsbare woningen kosten op het oogenblik 1700 en de noodwoningen kosten dit ook met het verhoogen van de ter reinen en de rioleering inbegrepen. Spr. wees er hierna op, hoe het de aan dacht van het Nationaal Steuncomité trok, dat ook de bouw van betere huizen stil lag en waar het tot die conclusie kwam. dat hei betere toestanden schept, door te laten ver dienen met productief werk dan door te steu nen, maakte het 'm regeling waarbij 't voor het bevorderen van den particulieren bouw 25 pet toezegde. In den Haag en Amsterdam stelde men bo vendien gemeentelijke hypotheekbanken in, die 90 pet. hypotheek geven en op dleze wijze hoopt men in de hoofdstad ook dien bouw aan dleru gang te brengen. Het tweede deel van spr betoog betrof die maatregelen na den oorlog. Spr. wees er op» dat het uitbreidingsplan van een gemeente goed moest zijn en dat er tevens voor moest worden gezorgd, dat de particuliere bouw verplicht werd, om bij het bouwen niet alleen aan hygiënische eischen te voldoen, maar ook aan schoonheidlseischen. De bouw moet sma- ceiijk zijn naar standaardtype van huizen» die men op aangename wijze naast elkander plaatst. Beide denkbeelden had men al in Ent geland en Duitschland, waar men thans ook geweldigen woningnood heeft en er zeer bang voor is, omdat men er tegen opziet om dte strijders voor het vaderland weer in de huur kazernes te sturen. Men moet vermijden, dlat het uiterlijk aanzien van het stadlsbeeld ver knoeid wordt en men moet daarom in de bouwverordening een bepaling maken, waar bij bepaald wordt, dat ook het uiterlijk aan zien ae goedkeuring behoeft. Kleine gemeenten kunnen doen als Water- and na de overstrooming, men kan daar den goeden invloed van de Prov. Beoordeelings- commissie bij den wederopbouw zien. Waarom zal men er niet in toestemmen, dat menschen, die het kunnen beoordeelen, eerst nog eens nagaan of hetgeen men gaat bou wen niet te leelijk is? (Applaus). De heer Looman was geen voorstonder van noodwoningen, maar wel wat bekeerd Spr. wees er op, diat de definitieve woningen, waartoe hij te Alkmaar adviseerde, slechts één maand langer duren om te bouwen dan de noodwoningen. Vergist spr. zich daarin; dan kan ook hij zich wel met de noodwoningen vereenigen. Ook in Alkmaar zal men wel gaan in de richting van de Prov. Adviescom missie, waarvan spr. met genoegen had ge- loord. Gaarne had spr. op deze vergadering de opposanten to Volkshuisvesting tegen goed opgezette woningen gezien. Spr. sprak daarover zijn teleurstelltog uit. Ook andere vereenigingen op het gebied van- volkshuis vesting en woningnood1 miste spr. en dit was z. i. onhebbelijk De heer Keppler feLiciteerde den- heer Loo man er mede, dat de definitieve woningen te Alkmaar bij de tot stand komtog maar één maagd langer duurden dlan de noodwonin gen. In Amsterdam duurt -dit met de voorbe reiding mede wel 12 maanden langer. De voorbereiding van de 300 noodwoningen bij spr.'s dienst duurde slechts 10 dagen. Op een vraag van een der aanwezigen zei- de spr., dat daar waar die gemeente zelf bouwt, toderdaad spoediger gebouwd kon worden. Wanneer er bij een gemeente een kink to de kabel komt, Spr. ondervond, dat to Amsterdam, dan bouwt een vereeniging snel ler. Spr. oordeelde het overigens hetzelfde. De gemeente geelt toch de centen en wie de centen' geeft, is als het er op aan komt dia baas. De heer Duil oordeelde die noodwontaa- bouw mede te verkiezen boven de bouw van de definitieve eenkamerwontogen, omdat men dan later in een goedkooperen tijd betere definitieve woningen bouwt en men daardoor voorkomt, dat men op den duur het wontog- peil drukt. De heer Keppler betoogde daarop, dlat de noodwontogbouw ook op den dluur to leder geval een duurder aysteem ls. Het ceniga- roote voordeel van de noodwontogbouw ia, at men daardoor snel in de woningbouw voorziet. De heer Fenijn sloot zich in rijn sluiting»- woord bij het gesprokene van dén heen- Loo man aan. Spreker deelde mede, chat „Alk- maarsch Belang" spoedig een deskundige over het ziekenli uisvraagstuk voor een lezing zal uitaoodigen. Een nieuw ziekenhuis was in Alkmaar wel het meest noodige. Spr. sloot met een woord van dank aan den spieker. ZIEKENBRIEFJES. jGtsteravond vergaderden andermaal In het lokaal van den heer Hazes aan het Luttik- Oudorp bestuurders van hier ter stede ge vestigde zieken-ondersteun ingaf on dsen over dé'kwestie van de geweigerde ziekenbriefjes. In de vorige vergadering was een commissie aangewezen, die een onderhoud zou aanvra gen bij de doktoren ter bespreking van deze zaak. Die oommissie, bestaande uit de heeren B. J. Al, W. Geerdtog en J. M. Jansen, had zich gekweten van de haar opgelegdé taak en zou nu verslag daarvan uitbrengen. Er waren een twintigtal heeren aanwezig. De heer Al opende de vergadering met een woord van welkom, er zijn vreugde over uit sprekend, dat zoovelen aan den oproep had den gevolg gegeven. Voor hen1, die op de eer ste vergadering niet tegenwoordig waren, zette hij het daar behandelde kort uiteen. Van de conferentie bracht de heer Jansen verslag uit. In een particulier onderhoud met dir. Scfirödïer had de commissie hare bezwaren tegen het standpunt der doktoren uiteengezet. De heer S.. hoewel zeer bereidwillig, had al leen voor zich kunnen spreken. Hij zou al het mogelijke doen om' de commissie ter wille te ook door vele patroons, waarbij dan zeer brutaal werd opgetreden. Ze zijn. Door zijne bemiddeling had de commis sie een onderhoud ook met de andere doktoren to faet hotel Proot. Zeer voorkomend «aren de heeren ontvangen. Na bespreking der verschil lende bezwaren» had de conjmissie dén1 indruk gekregen, dat de doktoren nog zoo'n groot <Th gel ijk niet hadden met dé weigering van afgifte van ziekenbriefjes, omdat er niet alleen vanwege de fondsen om werd gevraagd, maar dikwijls elfs de direc teur dér gasfabriek'had zich daaraan schul dig gemaakt. En dan werden nég voor tal van andere zaken briefjes gevraagd, zoodat de doktoren' een groot deel van hun spreek uur alleen maar ziekenbriefjes hadden af te geven. Een der doktoren had aangedrongen op controle door de fondsen zelve, door bet re cept van den dokter op te vragen, als een patiënt ondéreteuming moet hebben. 'De zie kenfondsen zouden gezamenlijk de controle beter kunnen uitoefenen, dan wanneer dé ge- neesheeren zich daarmede belastten- Een be zwaar van de doktoren was ook geweest, dat 35

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2