FEUILLETON Een man's werk. Telegrammen van heden. De beer Schoone veSfgds dB aandacht er op, dat het vorig jaar dp polder 1000 meer noodig had dlan op de gexneeate-begrooting geraamd was. Voor een regelmatige finan- cieering achtte spr. het noodzakelijk dat het polderbestuur ieder jaar intijds eene begroo ting van zijne uitgaven bij de gemeente in diende. De gemeente weet dan waaraan zij z'dh te houden' heeft. De voorzitter antwoordde den heer Sdhoo- ne dat de meerdere uitgaven van den polder in het vorige jaar hoofdzakelijk een gevolg waren van de duurdere materialen. Voor 1918 zal met een bijdrage van 2000.— ze ker kunnen worden volstaan. Aan de heer en van Lienen en Duin gaf spr. de toezegging op dien eeratvolgenden schouwdag van den polder, einde November een gecombineerde vergadering te zullen be leggen om dan door onderlinge bespreking van de verschillende bewijsstukken tot eene oplossing te geraken. Bij den post „schoolgelden" zeide de heer Schoone het schoolgeld dat hier betaald wordt bijzonder laag te vinden, 0.20 per kind en per maand oordeelde spr. voor de meer ge goedente weinig. De voorzitter lichtte toe, dat er vroeger een strooming in de gemeente geweest is om het onderwijs kosteloos te geven. Het lage school geld is daarvan nog een uitvloeisel. Besloten werd voor een ambtenaar ter se cretarie of klerk een bedrag van 500 be-» schikbaar te stellen. B. eai W. stelden zich voor met ingang van 1 Januari 1918 tot ambtenaar ter secretarie te benoemen den heer F. Mosk, aan wien sedert 1902 schrijfloonen werden uitbetaald. De jaarwedde van den gemeente-veldwach ter werd met 50 verhoogd en gebracht op 600 die van den telefoonhouder met 30 en gebracht op 190 per jaar. Aan het be stuur van Vreemdelingenverkeer werd eene subsidie verleend van 50.De post „on voorziene uitgaven" werd geraamd op 2737.50. De begrooting wordt in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 49489.70K. Bij de rondvraag drongen de heeren Schoone en Duin er op aan het provinciaal electrkjteitsbedrijif tot spoed aan te manen bij de afwerking van hunne werkzaamheden. Ook de installateur Oenefaas vordert h.i. niet voldoende met de huisinstallaties. Verder vond de heer Duin het een verkeer den toestand dat het erf van Rietveld vol met turf staat, terwijl de menschen die turf zoo uistekend kunnen gebruiken. De voorz. deed de toezegging in zake elek triciteitsvoorziening de betrokkenen tot spoe dige afdoening te zullen aanspoeren indien dat noodig blijkt te zijn. Wat de turfvoorziening betreft, meende spr. dat de brandstoffen-commissie al niet veel an ders met die turf kon handelen dan ze ge daan heeft. Op het oogenblik wordt door drie verschillende rijders tegelijk gedistribueerd. Hierna sluiting der vergadering. Na den godsdienstigen geméenteavond, ter herdenking van het 4e eeuwgetijde der kerk hervorming gisteren in de dorpskerk alhier gehouden, werd in de kerkekamer de Luther- tentoonstelling geopend. Een zeer beziens waardige verzameling van portretten, platen, boeken en gedenkpenningen op het leven van den grooten 16e eeuwschen Hervormer betrek king hebbende, voor een groot deel naar aan leiding van deze gèlegenheid verschenen. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Dinsdagavond 7 uur vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig waren de heeren1 Zeeman en Berk hout (wegens ongesteldheid) en de heer de Boer (wegens plotselinge verhindering) De notulen werden goedgekeurd. Bij de laatste kasopname bleken kas en boeken in orde. De ontvangsten waren 68868.58 54, de uitgaven 58499 54,, alzoo eep solda van 10369.04 <4. De kas van het levensmiddelenbedrijf gaf aan een saldo van 591 01 Yt. Goedgekeurd waren terug gekomen de vol gende besluiten: de aankoop van het perceel tuingrond; de gemeenschappelijke regeling inzake gas- en eleetridteitde heffingsveror- dening op de keurloon-en tot 1 Jluli 1922het besluit om voor de gemeente-ambtenaren 8 inp laats van 4 pet. van de pensioen-bijdragen te vergoeden; en de kasgeldleening voor 1918. Van de directie van de H. IJ. S. M. was be richt ingekomen, dat de opbrengst op de Broekerlijn over Juni 1398.05 was. Van den h« Parma was een dankbetuiging ingekomen voor de jaarwedde als ambtenaar van den burgerlijken stand en voor de gun stiger geworden pensioenbijdrage. Een dito dankbetuiging was van den heer Boon ingekomen. Op het bekende verzoek van de drankbe- strijdersveroenigi ngen stelden B. en W. voor afwijzend te beschikken' op grond daarvan dat de 11-uur sluiting nimmer aanleiding tot ongeregeldheden gaf en men genoodzaakt zou zijn voor bijna elke vergadering verlof aan te vragen. De voorzitter sympathisjerde wel met het Rooua vaa SILAS K. HOCKING. Uit bol Eogutsch vertaald 30) Er was geen enkele man onder al haar kennissen, dien zij zoozeer bewonderde of die haar op dezelfde wijze aantrok. Af en toe vroeg zij zich verwonderd af, waarom hij zoo geregeld te'Stonehurst was gekomen en waai om hij zijn bezoeken daar z©o plotse ling had gestaakt. Had Jane hem een tijdlang aangetrokken ol Maar 'zij kon niets bedenken, dat het geval geheel verklaarde. Blijkbaar wa3 er de een of andere attractie geweest en even waarschijn lijk bestond die attractie, welke die ook mocht geweest zijn, nu niet meer. Zij trachtte zich de zaak uit haar hoofd te zetten, die ging haar immers niet aan, en toch Wel, zij was een vrouw en bezat de aan de vrouwen aangeboren mate van nieuwsgierig heid Bovendien, toen zij en Impey elkaar hadden ontmoet, had hij zich bijzonder be minnelijk getoond, had een omweg gemaakt om haar een vriendelijkheid te bewijzen en onmiskenbaar gezinspeeld op zijn verlangen haar beter te leeren kennen. Misschien zou rtreism tom gOTwradlB vereenSgingeo doch vond dat ze in deze te ver gingen. Waar ook de heeren Bekker en Kramer met de meenipg van B. en W. instemden, werd het adres voor kennisgeving aangenomen Van Ged. Staten was Bericht ingekomen dat in de begroeting een administratieve wijzi ging gebracht moet worden omdat een post groot 3140.— als uitkeering aan militie- plichtigen daarin niet mag voorkomen. De begrooting zal in-dien zin worden ge wijzigd. Inzake de regeling voor het herhalingson- derwijs deed het eten voorzitter genoegen^ dat de rantsoeneering van licht even ruimer was, en dit onderwijs, zei het dan met eenige be perking kan doorgaan. Aangenomen werd dit onderwijs aan meis jes te geven van 46 uur, aan jongens van 68 uur. Dit laatste als er minstens 10 jon gens zijn, anders tegelijk met de meisjes. Ingekomen was een adres van de vereeni ging voor Volksonderwijs. Daarin gaf het bestuur als haar meening te kennen, dat met de regeling als door het gemeente-bestuur aangegeven inzake het geven van onderwijs niet de gewensdrte besparing van brandstof fen zal worden bereikt. Beter kwam het hun voor wanneer per dag 4 uur les gegeven werd' tnet 20 minuten pau-» ze. Daardoor wordt voorkomen dat de kachel moet aanblijven als geen school wordt ge houden, terwijl toch 22 uur per week les ge geven wordt. De regeling van de raad geeft 25 lesuren waarbij 3 uur gymnastiekonder wijs. Ook het herhalingsonderwijs kan hun inziens beter direct na de schoolmen gegeven worden. Verder werd in het adres de wensche- lijkheid geuit, dat de onderwijzers bij onder- wijsaangelegenheden worden geraadpleegd. De voorzitter adviseert het volgende te ant woorden: Als er advies noodig is, wordt het hoofd der school geraadpleegd. Hoe de kachels gestookt moeten worden ligt niet op den weg van een vereeniging als Volksonder wijs. De regelinc omtrent schooluren is ge maakt in overleg met de arrondissements schoolopziener. Het herhalingsonderwijs om 3 uur 's middags kan1 niet omdat het voor de jongens reeds bezwaar brengt dit voor 6 uur te doen. De raad kon zich volkomen met deze zienswijze vereenigen en besloot het adres voor kennisgeving aan te nemen. Op een verzoek van den heer C. Berkhou- wer om eervol ontslag als armvoogd wegens vertrek, werd gunstig beschikt onder dankbe tuiging voor bewezen diensten. De voordracht voor de nieuwe benoeming was door het burgerlijk armbestuur als volgt opgemaakt: 1. J. de Geus Pz.; 2. G Kooij. No. 1 werd met algemeene stemmen benoemd. Voor het geven van herhalingsonderwijs werden benoemd de heeren O rabauwski, au Furck en rnej. Nierop. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de regeling inzake "het herhalingsonderwijs volkomen de goedkeuring van' het hoofd der school kan wegdragen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Bekker inzake de salarieering van den bode voor het burgerlijk armbestuur deelde de voorzitter mee, dat 25 een vergissing was en dif 15 moest zijn. Rondvraag. De heer Kroon wees op een pad aan de zuidzijde der kerk, waarin te veel gras komt. Goedgevonden werd dit op te knappen. De heer Kramer bracht de brandstoffendis- tributie ter sprake, volgens spreker was de toe vloed van lange turf wel bijzonder groot te genover een andere brandstof die afgegeven werd. Bovendien zijn de prijzen voor deze minderwaardige brandstof zeer hoog en voor een arbeider met te betalen. Ook keurde spreker af de dwingende be palingen, die gesteld werden. De voorzitter zeide geheel buiten deze zaak te staan en wat 'hij wist, van dien heer Zeeman te hebben. Wel is net opvallend, zooveel lange turf. De commissie kan echter niet weigeren, anders krijgt ze niets meer. De prijzen wor den geregeld naar de kosten. De heer Kramer wees verder nog op een abuis bij de berekening en de uiteenloopende verschillen in terug betaling van het teveel betaalde. De voorzitter kan er niets meer van zeggen, daar Z.E.Ab. er absoluut geen bemoeienis mee heeft. Het spijt hem dat deze regeling ge troffen is. Zelf zou de voorzitter gaarne lid van een dergelijke commissie willen zijn. De voorzitter gaf den. heer Kramer in over weging zich tot die brandstoffencommissie te wen tien. De heer Kroon deelde nog mee dat de turf van goede kwaliteit is en dat er nu geen turf meer komt. 'De heer Bekker vroeg nog of er geen reke ning met groote of kle'ne gezinnen gehouden wordt. Wij zijn, zegt spr., met zijn negenen en zulten meer noodig hebben dan een gezin van bijv. 2 personen. De voorzitter gaf ook den heer Bekker in overweging zich tot de commissie te wenden. Hierna sluiting. UIT NOORDSCFfAPWOUDE Dinsdagmorgen half tien vergaderde de raad dezer gemeente voltallig. De notulen werden goedgekeurd. Op 't rekwest van het hoofdbestuur van de vereeniging van N. HL diaconiën voor gezins verpleging in de classis Alkmaar om subsidie voor 1918 en verder tot wederopzegging, werd besloten tot wederopzegging 25.— per jaar subsidie te verleenen. Met alle lof werd gesproken over het wer ken der vereeniging. Het vorig jaar was 15.subsidie ver leend doch het voorstel' van den1 heer Barten om 25.te geven kreeg alle steun. Hierna kwam aan de orde een adres van de Schager handels- en industrieele midden- standsvereeniging om steun voor de te hou den cursus. De voorzitter voelt er wel voor, doch wil met het oog op den toestand der kas liever geen subsidie geven'. De'heer Heeman wil 10.geven, voor- loopig voor een jaar. De heeren Barten en Ootjers zouden er meer voor gevoelten als hier een dusdanige cursus kan worden gegeven'. Ten slotte werd met algemeene stemmen be sloten 10.— te geven. Gedurende Sept. zijn 265 telegrammen' be handeld. Op een verzoek van den heer K. Spaan om afschrijving op de H. O. wegens vertrek, werd gunstig .beschikt. Het kohier H. O. werd vastgesteld op 12000. Het kohier hondenbelasting op 103,50. De heer Ootjers zou er voor voelen de werkhonden buiten de belasting te laten val len en dit te verhaten op de luxe honden. Dit idee vond echter geen bijval. Verzocht zal worden het maximum bedrag H. O. van 12 op 15Ö00 te mogen brengen. De verordening op een regeling van salarissen voor on derwijzenü-personeel werd vastgesteld als volgt: Voor net hoofd der school tot 2 dj. 1150.tot 4 dj. 1250. tot 6 dj. 1350, tot 8 dj. 1450.—, tot 10 dij. 1550, tot 13 dj. 1650, en daarboven- 1700.—. Voor de onderwijzers tot 2 dj. 700, tot 4 dj. 800, tot 6 dj. 900.—, tot 8 dj. 1000, tot 10 dj. 1100, tot 13 dj. 1200, en> daarboven 1250. Voor verplichte hoofdacte 200 meer. De heer Vlug merkte op dat de verhoogin gen der onderwijzerssalarissen spoedig ko men: en belangrijk zijn. Verder zal bij ziekte het eerste halfjaar vol, het tweede halfjaar half salaris worden' uitbe taald. Bij -dienstplicht wordt 75 of 25 pet. van het salaris uitbetaald. Acte tuinbouw geeft 50.— mits onderwijs daarin wordt gegeven of bij de benoeming als vereischte gesteld is. Met het verzoek van de drankbestrij-ders- vereenigingen om de café's om 10 uur te sluiten kan de raad zich volkomen mee ver eenigen. Meegegaan werd met het idee van Oudkarspel om daaromtrent een gemeen schappelijke regeling te treffen. Op een .verzoek van J. Heitsma, timmer man alhier, om gemeentewerk werd gunstig beschikt. Van B. en W. der gemeente Zeist was een verzoek ingekomen om adhaesie te betuigen aan een door genoemde gemeente te zenden adres aan de regeering, met het doel een alge meene regeling te krijgen, inzake toeslag op petroleum. Gemeend werd -dat dit voor deze gemeente van weinig belang zou zijn; echter de voor zitter deelde mee, dat hier toch nog wel onge veer 100 lichtlooze gezinnen zijn: De heer Ootjers begreep niet, hoe de petro leum zoo duur kan zijn, 't is allemaal in 't land. 't Moet in hoofdzaak apeculatiewerk zijn, doch dan begrijpt spreker de regeering niet. Met algemeene «temmen1 werd besloten adhaesie te betuigen. Hoewel het feitelijk buiten de raad ia deel de de voorzitter mee, dat op een verzoek om wagons voor witte kool-verzending afwijzend is beschikt, omdat er over 't water voldoende gelegenheid is voor vervoer. E)e heer Ootjers informeerde hoe het staat met de verlichting en verwarming in het tele foonkantoor. De heer Keeman meende hierover in comité te spreken, doch merkte nu op, dat er in een artikel staat aangegeven, dat de gemeente verplicht is voor vuur en licht te zorgen. Spre ker toont dit aan uit de telefoongids. De voorzitter wilde dit eerst eens terdege onderzoeken. De heer Barten vond dit een moeielijke kwestie, daar het kantoor ook voor post dienst, dus voor Rijksdienst, gebruikt wordt. De Voorzitter: Vooreerst is dit een gemengd bedrijf, doch er zijn nog meer zaken- die wel eens terdege onder de oogen mogen worden Zijn geloof in de wijsheid en de goedertie- gezien. hij, nu zij weer in de stad was, van de gele genheid gebruik maken zij zou zeker geen omweg maken om hem te vermijden; daar voor had zij te veel hoogachting voor hem. Zij kwamen elkaar op een namiddag op het eind van de Doverstraat tegen. Bij het om slaan van een hoek stonden zij van aange zicht tot aangezicht tegenover elkaar. Hij nam zijn hoed af en zijn gezicht straakte, doch plotseling verdween de glimlach uit zijn oogen. Zij merkte die verandering dadelijk op. Er was iets vormelijks in zijn begroeting, dat zij daarin vroeger n-iet had opgemerkt een zekere stijfheid en gedwongenheid, die niet met zijn aard schenen te strooken. „Is u weer in de stad?" vroeg hij ietwat onhandig. ,,Ik ben een week terug," antwoordde zij glimlachend. „En hoe maken ze het allen te Stone- hurst 1 „Adela is zoo goed als geheel beter. Is u er in den laatsten tijd niet geweest?" „Neen. niet in den allerlaatsten tijd," en hij vermeed haar blik. „Den laatsten keer, dat ik een bezoek bracht, was u uit „Uit?" vroeg zij verbaasd Miss Bardell zei, dat u was gaan wande len „U is niet lang gebleven." „Toch wel, ik ben vrij lang gebleven. Vond u het niet vermoeiend te wandelen? Ilc her inner me, dat het dien dag zoo buitengewoon warm was." Zij hóórde nauwelijks zijn vraag. Een nieuw licht scheen plotseling voor haar op te gaan. Een verraderlijke blos overtoog haar wangen. „En is u er sinds dien tijd niet meer ge weest?" vroeg zij na een pauze. „Neen. Miss Bardell vertelde me, dat haar zuster met rassche schreden vooruitging, dat zij zelfs weer in haar kamer kon rondloopen Het verheugt me zeer te hooren, dat die voor uitgang blijft aanhouden. Goeden middag," en zijn hoed afnemend, ging hij zijns weegs. Winifred staarde hem verbluft en een wei nig gepikeerd na. Wat was er gebeurd? Waarom was hij zoo anders? Waarom had hij haar met zoo'n bestudeerde koelheid be handeld? Er moest een reden zijn voor de ver andering, die met hem had plaats gehad. Daarop keerden haar gedachten naar Jane terug en de kleur op haar wangen werd don kerder. Wat had zij hem verteld? Waarom had zij gelogen? Dat zij opzettelijk een onwaarheid had gezegd, was zoo klaar als de dag. Zij wist dat zij niet was uitgegaan, wist heel goed, dat zij bij Adela zat. Lord Impey had naar haar gevraagd dat scheen aangetoond. Misschien was hij wel met het plan gekomen haar te spreken. En Jane Zij keerde zich om én liep haastig Bond Street in; haar wangen gloeiden, haar hart De heer Vlug merkte op, dat het voorgeval len is toen hier geen gas mocht branden, dat een telegram in' Alkmaar moest blijven, liggen omdat het hier duister was. Als wij verplicht zijn Hcht te geven en we doen dit niet, zou Joman het recht hebben een maatregel als deze in toepassing te bren gen. De voorzitterDan zullen we de zaak even dieper moeten- zoeken. Dan zal dat muisje nog wel een staartje hebben. Besloten werd deze zaak te onderzoeken. De heer Ootjers vroeg hoe hetstaat met de straat bij de Mosselenbrug. De heer Keeman deelde mee, dat dit gere geld wordtin spoedig haar beslag zal heb- ten was be- -De aanvoer van zand gaat zeer gebrekkig door den velen wind. De heer Ootjers vroeg verder hoe lang de steiger nog om den toren moet blijven. De heer Keeman antwoordde dat deze er nog deze week afgaat. Hierna sluiting. UIT KOEDIJK. De raad vergaderde Dinsdagmiddag 5 ure voltallig. Eén vacature. Van den Commissaris der Koningin bericht ingekomen, dat de heer Spaan noemd was tot lid van het college van zetters. Van den heer P. Stam Mz. was een dankbe tuiging ingekomen voor de belooning als plaatsvervangend gemeente-ontvanger, Op ad vies van de heeren v. d'. Woude en Slotemaker werd tot goedkeuring van de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid den heer J. Dek ker Gz. besloten. De begroot ing van het gemeentelijke elek triciteitsbedrijf voor 1918 werd goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op 7750; die van het burgerlijk armbestuur op 4180. Op voorstel van den heer K. Spaan werd besloten de gemeentelijke subsidie van het burgerlijk armbestuur van 1000 op 1400 te stellen. De heer G. Slotemaker bracht verslag uit over die gemeente-begrooting 1918. Namens de commissie van advies stelde spr. voor om de belooningen van den schat ter voor de vergunningen, van den gemeente- opzichter en van- die hooistekers niet te ver- hoogen, tegen de andere verhoogingen had de commissie geen bezwaar. Overeenkomstig dit voorstel werd besloten, waarna de begroo ting in ontvangst en uitgaaf werd vastgesteld op 28800. De regeling van de verhoogde salarissen is thans als volgt: Overzetveer j 150, tweede te lefoniste 10, wethouders leder 100, pre sentiegeld raadsleden per zitting en pér per soon 3, 1ste ambtenaar burgerlijken stand 125, 2de en 3de ambtenaar ieder 25, ge meentebode 100, ambtenaar ter secretarie 600, klokkenluider 20, klokkenopwinder 50, doodgraver 130, opzichter begraaf plaats 20, gemeente-veldwachter 600, schoolschoonmaakster 104, kantoorhoudi ster telefoniste 175, plaatsvervangster 50. KORTE BERICHTEN. Te Kampen- is een 9-jarig knaapje van den zolder gevallen, doordat de ladder uit gleed. In het ziekenhuis overleed het kind. Te Bameveld heeft de raad besloten de tollen op de grintwegen Bameveld-Ede en Bameveld-Nijlerk af te schaffen. De op brengst bedroeg ongeveer 1600 per jaar. Het Kamerlid Teenstra, heeft in een openbare vergadering in het noorden des lands medegedeeld, dat de regeeringsvooretel- len behelzen een verhooging van 50 voor het minimumsalaris der onderwijzers. In Barneveld zullen boomen worden ge veld en tot brandhout gezaagd. De blokken zullen- tegen den kostenaen prijs worden ver deeld onder hen, die niet meer dan 1000 verdienen, elk niet meer dan 500 stuks. Van de overblij ven den kunnen de andere gemeen tenaren koopen met 10 pet. verhooging. Aan den heer W. J. van Neck, te Hel der, is in verband met zijn gezondheidstoe stand, op zijn verzoek ontslag verleend als vice-consul van Groot-Brittanniê. Een Duitsche grensbewaker bij Stam- proy (L.) kwam met een vinger aan dien draad om aan te toonen dat deze niet gela den was. Dit was echter wel het geval; hij viel dood neer voor de voeten der omstaan- ders. Te Valkenburg heeft men een groote Zeppelin opgemerkt die in Zuidelijke richting verdween. Tal van menschen werden er door uit hun slaap gewekt. Te Haanrade vloog met veel geraas een vliegmachine over het dorp, in Oostelijke richting. Te Putten op de Veluwe is een kind door onvoorzichtigheici van een- zesjarig broertje in brand geraakt en aan de bekomen verwon dingen overleden. Een commissionair, te Tie!, kocht Maan dag verschillende kleine partijen hooi tegen 60 per 1000 pond. Klaverhooi is fabelachtig duur. Te Hansweert zijn smokkelaars overval len,' terwijl ze bezig waren een partij smok kelwaar aan boord vjm de in de haven lig gende schepen te brengen. In de gemeente Gaasterland is dit jaar voor ruim 20.000 aan eikels geraapt. Heden zal de heer C. Pruin te Hollum een- halve eeuw de functie van dorpsomroeper hebben waargenomen. iNog steeds vervult de nu S5-jarige man zSJn plicht met volle opge wektheid. den heer Maura verzocht een Kabinet te vormen. FABRIEKSBRAND. AMSTERDAM^ 1 November. (Hbld.) De stoomoliefabriek van de firma Lambart te Stolwij'kerslüis, nabij- Gouda, brandde hedennacht af. De oorzaak wordt gezocht in het warmioopen van machinedeel-en. DE KABINETSCRISIS IN SPANJE. MADRID, 1 November. De koning heeft klopte pijnlijk snel. Zij moest tijd hebben om over de zaak na te denken. Lord Impey zette zijn weg met gebogen hoofd voort. Het zien van Winifred^ frisch ovaal gelaat, haar heldere, eerlijie oogen, haar beminnelijke .glimlach hadden zijn zenu wen doen trillen. Hij wist, dat hij haar koel had behandeld, zich op een afstand had ge houden en zoodoende zijn eigen, hart geweld had gedaan. Hij was bijna boos op zichzelf. En toch moest hij op zijn hoede wezen. De laatste drie weken had hij al zijn best ge daan haar te vergeten, had hij al zijn geest en wilskracht ingespannen om haar uit zijn hart en leven te verbannen en nu was hij tot de ontdekking gekomen, dat hij tot dusver nog niets in den strijd had gewonnen. Nooit had zij er innemender, verleidelijker uitgezien nooit had hij zoo hartstochtelijk naar haar verlangd. Word* vervolgd. CORRESPONDENTIE. Van verschillende plaatsen uit de omgeving ontvangen wij verslagen van de herdenking der kerkhervorming- Wij moeten met deze me- dedeeling volstaan. STADSNIEUWS. ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Het getuigschrift costuumnaaien is uitge reikt aan de leerlingen N. M. F. de Bruiju, G. Hessels, B. Keppel en IJ. S. van der Sleesen. LEGATEN. Men deelt ons mede, diat door wijlen dien heer Johannes Adrian us Ibimk, overleden al hier, op 26 October 1.1., vrij van successie rechten, gelegateerd is aan: de Pius-Stichting alhier 2000, de algemeene armen1 1000, den zeereerw. rector van de St. Josephkerk ten behoeve van de kerk 700, het Noviciaat van h^t H. Hart te Tilburg 2000, benevens nog eenige legaten aan particulieren. CHRISTELIJKE WINTERLEZINGEN. Er heeft zich hier ter stede een comité voor christelijke winterlezingen gevormd, dat be staat uit de beeren ds. Kloostermau, F. H. Ringers Jr., Ds. Meijer en Carpentier. De eerste lezing zal plaats hebben as. Donderdag. Prof. mr. Diepenhorst zal dan in de bovenzaal der Uniie spreken overMis daad en Misdadigere. Voor de andere avonden, die later bekend gemaakt zullen worden, heeft het comité de medewerking verkregen van de heeren ds. Vunderink, ds. te Winkel en iDs. Wielenga. HDLLA'NDSCH STRIJKKWARTET. Het zal voor de muziekvrienden in onze stad een aangename tijding zijn, te vernemen dat het bekende comité, dat ons reeds een tweetal winters het genot Van goede kamer- muiziek-uitvoeringen bezorgde, zijn werk ook thans weer heeft hervat, met het resultaat, dat op Woensdag 14 November as. het ver maarde Holrandsch Strijkkwartet, dat hier de vorige winters zooveel succes oogstte, we derom- in de zaal Harmonie zal cóncentreeren. Een aanmoediging dit concert te bezoeken mag overbodig geacht worden, gelet op den goeden naam diien dit kwartet van den- eersten rang zich ook hier onder de muziekliefhebbers verwierf. Het comité beeft ditmaal de gelegen heid geopend, zich te abonneeren voor twee kamer-muziekavonden 'n dit seizoen; 't twee de concert, dat zal plaats hebben in Januari aa., zal gegeven worden door het Concertge bouw-Sextet. Men kan zich voor abonnemen ten nog altijd opgeven bij mej. A. G Gouwe, Oudegracht 180. DE GOUDEN LELIE. De juwelierszaak van de oude Alkmaar- sche firma de erven Ns. Stam, Fmidsen alhier, is met ingang van 1 November in andere handen overgegaan. Vanaf dien datüm wordt deze zaak voor eigen rekening gedreven door dien chef, den heer J. W. v. dl. Graaf, die het vorig jaar onder groote blijken van belangstelling zijn 25-jarig jubileum in de zaak herdacht. De clientele zal zeker met voldoening vernemen, dat zij, 'al is de zaak dan in hndere handen, toch dezelfde bediening zal behou den. LEZING DIRK COSTER Hedenavond half 8 zal in de Unie de heer Dirk Coster de laatste zijner lezingen houden over: „De liefde van mensch tot men-ach", naar aanleiding van A. van Schendel KEGELEN. In het fcegelconcoure van dien Amsterdam- schen kegelbond heeft de heer O. J. Genefaaa alhier in den vrije haan-wedstrijd voor senio res den 16en prijs behaald met 43 punten. In den wedstrijd vrije baan juniores won de heer J. Boom alhier dien 5en prijs met 43 punten. DAMSèANCE. De simultaanséance georganiseerd door V. V. V. ia zeker een succes geworden. Twin tig spelers namen er aan deel. 't Was dus voor den simultaanspeler, die zeer vlug speel de, een zware taak. Gezien zijn weinige rou tine op dit gebied, is de uitslag zeer meege vallen, vooral ook in aanmerking genomen dat er zeer sterke spelers meededen. Hij won zeven partijen, speelde er zeven remise en verloor er zes tegen de heeren C. Wagenaar, P. Deugd. D. de Boer, M. Beers. K. J. Go- vers en R. W. Zaadnoordijk allen te Alk maar. Biji de remisespelers waren twee dam mers uit Oudkarepel. Er waren veel belangstellenden. Misschien zal V. V. V. een dergelijke séance nog wel eens geven. HERDENKINO KERKHERVORMINO. Ter herdenking van- het 400-jarig feit der hervorming werd gisterenavond in de Groote Kerk een plechtige bijeenkomst gehouden. De uitnoodigmg daartoe was uitgegaan van een comité, waarin vertegenwoordigd waren de herv., luth., doopsgez. en rem. gem., de Evan gelische Unie en de Protestantenbond. Reeds lang vóór den tijd van aanvang was het ruime kerkgebouw geheel gevuld en nog steeds stroomden de belangstellenden binnen. Velen hunner moesten zich met een staan plaats vergenoegen. Na opening met gebed door den heer prof. H. A. van Bakel, van Amste lam, werden op diens verzoek door de aanwezigen gezongen Ps. 98 de twee eerste verzen, waarop gedu rende eenigen tijd het orgel bespeeld werd door den organist der kerk, den neer J. M. Otto. Daarna sprak de heer van Bakel naar aan leiding van de eerste woorden van het 13e vers uit het 5e hoofdstuk van den brief van Paulus aan de Galatiëre: „Gij zijt tot vrijheid geroepen". h IGDGBLAND.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2