DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. r Najaaraveemurkt. JU. 258 2 FOVEMBER. FEUILLETON. Honderd on 1917 Rbonoementsprils Mi Yoornttbetaihrg p. 3 nraaitf 011 1 tiH p. pi?' J UO. VB IJ DA® ct MïflüBfitleprliA f5 si- p- raw' srovtr? letters anaï piaatsnilirte. P' t RJ- %*- en Hanri&isdrffkkerït Se"ws, Caster In.. Vcsrdan? S ff, Tel. I Een man's werk. KI LAND. m fflededeelingBD m het Distribotiebedriif. - WAAÜSGHUWim Keuring van Militie- an Land- atamplichtigen. ALKMAAR, 2 November. Er is sinds gisteren geen belangrijk nieuws van het Italiaansche front. De lezingen over hetgeen er gebeurd iB, wijken intusschen zeer uiteen. Het Italiaansche legerbericht meldt, dat de Italiaansche troepah, die het plan van den tegenstander verijdelden door de snel heid van een dadelijk vastgestelde manoeuvre en den opmarsch vertraagden door het moe dig gedrag der beschenningsafdeelingen, hoe wel onder uiterst moeilijke strategische en plaatselijke omstandigheden, den terugtocht op de Tagliamento hebben volbracht. Het derde leger bood bijna in zijn geheel Een prachtig voorbeeld van standvastigheid en1 kracht. De eerste en tweede divisie der cavalerie, met name de regimenten van Genua en No- vara, die zich heldhaftig opofferden, en die vliegers, die zich onvermoeid aan hun taak wijdden, verdienen vooral de bewondering en de dankbaarheid van het vaderland, zegt het legerbericht uit Rome. Berlijn en Weenen geven daarentegen een geheel andere voorstelling. In de Duitsche en Oostenrijksche legerberichten wordt te ken nen gegeven, dat die tweede en derde Italiaan sche legers een zware nederlaag hebben gele den, dat de troepen der midden-mogendhe- den overal, aan de beneden- en middeo-Ta- gliamento staan, dat de Italianen wiel hier en daar zich aan den middenloop en de brug genhoofdstellingen trachtten te handhaven, maar teruggeworpen werden, terwijl het Oos- tenrijksch-Hongaarsche leger in 't gebied van de boven-Tagliamento vooruit dringt en met taaien wil alle terreinmoeilijkhelen over wint. De toestand is aldus, dat aan midden- en beneden-Tagliamènto de breede hoogge wassen rivier tusschen de beide partijen vloeit. Slagen de Italianen er in, hun tegen standers den rivierovergang te beletten, en kunnen de Oostenrijkers aan den bovenloop ■niet snel genoeg opschieten, dan zullen zij achter de rivier zich in stellingen kunnen nes telen. Gelukt hun dit niet, dan moeten zij ver der terug, naar de linie van de Piave, een twintig K.M. van Venetië. Veel zal er natuur lijk van afhangen, over welke reserves gene raal Cadoma thans heeft te beschikken. Ge neraal Cadöma heeft verklaard, dat het ver trouwen in het leger niet beschaamd zal wor den. - De bekende Engelsche oorlogscorrespon dent Ward Price schrijft de nederlaag dier Italianen toe aan het feit, dat sommige troe- penafdeelingen op den linkervleugel haar plicht hebben verzaakt. Doordat deze troe pen hun stellingen verlieten, vóór de aanval werd gedaan, stelden zij de Du itsch-Oosten- rijk^che troepen in de gelegenheid door den linkervleugel van het Italiaansche front heen te breken. De wig, die daardoor werd gedre ven over de bonzo in het hart van de Itali aansche* positie, was beslissend voor het een- f H( IftKIhtrk trum van het geheele verdedigingssysteem der Italianen en hunne organisatie van den ravi tailleer ingsdienst. Het gevolg er van was, dat de geheele linie, van de Camische Alpen af tot aan de zee, een front van ruim 100 K M-, genoodzaakt was terug te trekken, ten einde te voorkomen dat het werd afgesneden. Tot zoover de Engelsche oorlogscorres pondent i Uit de Fransche pers blijkt, dat verwacht wordt, dat de Italianen met de beste elemen ten der Fransche en Engelsche strijdmacht een krachtig en overwinnend tegenoffensief zullen inzetten. De Italiaansche koning heeft zich met den minister-president naar het front begeven. In Duitschland is door „gloria schieten" en vlaggenvertoon uiting gegeten aan de vreugde. Uit Rusland wordt gemeld, dat de geest onder de troepen van het Russische noorde lijk front beter wordt, dat zekere troepen ver- Langen naar een offensief, ai heerscht er onlfeh vredenheid over het niet voorzien in behoefte aan materiaal en levensmiddelen. In Palestina hebben de Britsche troepen een overwinning behaald. Ze heroverden Biir es Seba op de Turken, waarbij 1800 gevange pen in him handen vielen en waardoor da kans op de bezetting van Gaza aanzienlijk ia vergroot. NIEUWE KOFFIESOORT. De vlattelandsbevolking van Hannover en Holstein maakt een nieuw gebruik? van de be leende groote of Roomsche boonen. Men laai ze eerst in de zon drogen, rostert ze daarna op de kachel en maalt ze tenslotte in den kof fiemolen. Vervolgens zet men er koffie van. PASCHENDAELE. De correspondent van de Times bij het Brit sche leger in Frankrijk, komt op tegen een zinsnede in het Duitsche legerbericht waarin wordt d!at de Duitsehera het aanvan- :Lijk verloren Passchdaele ini een krachtigen tegenaanval terugwonnen. Eenige Canadee- le patrouilles waren uit louter nieuwsgie righeid het dorp ingegaan zegt de corres pondent en bleven er wat rondslenteren toen zij er geen tegenstanders zagen. Zij kon den er echter niet blijven, daor eigen ar tillerie gevaar voor hen opleverde. De troe pen mogeni nooit verder gaan dan de vast gestelde lijn. Toen de Canadeezen teruggin gen, kwamen de Duitsehera voetje voor voetje en aarzelend het dorp weer binnen. Aldus heeft zich, volgens den correspondent, de te genaanval, in het Duitsche legerbericht ge openbaard. KORTE BERICHTEN. Het Amerikaanse/te ministerie van fi nanciën verleende een' crediet van 62 X mil- lioea guloen aan Oroot-Brittannië. Verschillende groepen Duitsche vlieg tuigen deden luchtaanvallen boven Enge land. Volgens Engelsche opgaaf bedroegen de slachtoffers 8 dooden en 21 gewonden. De materieele schade is gering. Een wetsontwerp is ontworpen, hetgeen 81) Zijn geloof in de wijsheid en de goedertie renheid van het Eeuwig WereldbesTier werd zoo sterk beproefd, dat het bijna bezweek. De wereld scheen uit haar voegen geraakt. De rechtvaardigen werden gestraft, de on waard igen ontsnapten. Met liefde werd den spot gedreven. De natuur vocht tegen haar kinderen. Wat beteekende dit? Waarom moest dit mooie wezen lijden voor de gebre ken van anderen? Waarom moest hij lijden door zijn liefde voor haar als niemand daar bij won? Hij had het willen uitschreeuwen in bit ter protest tegen dit alles. En toch, wat zou dat geven? Hij was gewaarschuwd gewor den en moest hij daarvoor niet dankbaar we zen? Men had het hem kunnen vertellen als het te laat was. Ja, maar waarom was het hem niet eerder verteld, voordat hij de smart der liefde had ondervonden? Hij kon in geen enkele richting troost vin den. De wolk had geen zilveren rand. Hij was een martelaar zonder het martelaarsvi sioen en zonder de martelaarskroon. HOOFDSTUK XIV. Een nieuwe taak. Lord Impey besloot, zoodra de zittingen van het Parlement waren gesloten, naar het buitenland te gaan. Hij bracht gewoonlijk „de lange vacantie", zooals de rechtsgeleer den die noemden, te Impey Stoke door, maar Impey Stoke was te dicht bij Londen. Als hij er Ln wilde slagen het beeld' van' Wini fred Willoughby uit zijn hart te verbannen, dan moest hij verder weggaan. Hoe grooter de afstand was, die hij tusschen hen oracht, hoe grooter de kans op Vergeten zou worden. Londen was onmogelijk. Hij durfde zijn hoofd bijna niet buiten de deur steken uit vrees haar te zullen ontmoeten en toch ver langde hij "daarnaar. Zijn hart hunkerde er elkern dag naar beur gelaat te aan schouwen Hij had mentgen harden strijd met Zijn eigenliefde en zijn verlangens gevoerd, maar deze was de 'hardste van alle. Zijn besluit scheen eerder te verzwakken dan sterker te worden; het feit, dat zij voor hem verloren was deed hem steed's meer naar haar verlan gen. Louter de slechtheid der menschelijke natuur deed hem haar gelaat voortdurend zien. Nooit eerder waren en hart en hoofd het zoo geheel oneens geweest. Er viel natuurlijk niet aan ie denken met haar te- trouwen dat was juist het tragi sche. Zij was ongetwijfeld mooi. niet alleen van gezicht en figuur, maar ook van geest, verstandig, vriendelijk en flinker dan eenige vrouw, die hij tot dusver had ontmoet. Nooit eerder had een vrouw hem zoo aangetrok- voorstelt, dat de senaat aanstonds stappen doet tot de verkiezing van een president voor de Finsche republiek. Den 28sten October was in Rusland voor 8 milliard gulden op de tweede vrij- heidsleening ingeschreven. De directies dier csheepswerven en dokken in Amerika hebben last gegeven, om alle onderdanen van vijandelijke staten on middellijk te ontslaan, om 901 einde te ma ken aan de talrijke branden, die sedert het bcgm van den oorlog zijh voorgekomen. Te Cork (Ierland) zijn tien' Sinn-Fein- leiders in hechtenis genomen wegens een straatoptocht, die daar Zondag, voor een week, is gehouden, waaraan duizend men schen deelnamen. Bij de huiszoeking in het gebouw van de Action franfaisé" te Parijs, werden een aan tel wapens als cavalerie-siabels, pistolen, boks ijzers enz. in beslag genomen. Deze wapens dienden slechts als ornament en waren voor het meerendeel geschenken van jonge roya listen. Een bureau in die redactie-zaal werd verzegeld. Een Duitsck prentjesblad beeldt dames-, heeren- en kinderkleeren (confectie),, onder goed, werkpakken, schorten, enz. van papier af. 'De ftalia meldt dat er in het nijverheids- gebied van Corno een staking is uitgebroken. Naar de Times meldt, kan er van een al- gemeene mobilisatie van het Orieksche leger, welke minister Venizelos in uitzicht had ge steld, voorhands niets komen. Het nijpende gebrek aan levensmiddelen en aan munitie maakt mobilisatie onmogelijk. Uit Madrid wordt gemeld dat de heer Maura geen kabinet heeft kunnen vormen. Aangezien de zeilitreüers in den laatsten tijd zich meer op de visscherij in noordelijker gelegen gebieden toeleggen, is eenige toename van den aanvoer in rondvisch te verwachten, waardoor de kans bestaat, dat in eenigszins ruimere mate dan te voren schelvisch, gul en ijting beschikbaar kan worden gesteld. Bij mooi weder, wanneer de kleinere vaar tuigen de kustvisscherij kunnen uitoefenen, is een ruimere aanvoer van schol te verwachten. In verband met den aanvang van het sei zoen voor de spieringvisscheri] op de Zuider zee is eene regeling getroffen voor de distri butie van versche en gerookte spiering. Bij normale vangsten zullen groote hoe veelheden van deze vischsoort beschikbaar kunnen worden gesteld. Buiten de regeeringsdistributie zullen waarschijnlijk verschillende socrien van zoet- watervisch, Zuiderzeebot, garnalen én mosse len tegen redelijke prijzen verkrijgbaar zijn, HARING NAAR AMERIKA. Vanwege de Engelsche autoriteiten Is aan de Reedersvereeniging voor de Neder landsche haringvisschertj meegedeeld, dat de mogelijk heid'bestaat, om een schikking te treffen voor den'uitvoer van haring naar Amerika. De Reeders-vereeniging heeft zich onmiddellijk daarop gewend tot alle reedera en kooplieden, met het vensoek, op te geven, welke houders van haringvoorraden bereid zijn him voorra den geheel of gedeeltelijk voor spoedige ver scheping naar Amerika beschikbaar te stellen. MIJMN AARDAPPELVOORZIENINO. De minister van landbouw brengt ter ken- waarmede Roode Stars van zandgrond, Eigenheimers (Borgera) van kleigrond, Industries van zandr en kleigrond en daarmede gelijk te stel len soorten, alsmede partijen, daartoe aan te wijzen door de Aardappelvereeniging. HET ENGELSCHE VL1EOTUIO TE VLISSINGEN. Het Engelsche watervliegti verleden week de 4 thans geintemeerde En- gelscfien op zee ronddreven, die door de tor pedoboot „G 15" te Vlissingen werden aange bracht, is te Vlissingen binnen gebracht. De machine was gezonken en men had reeds een paar dagen er naar gezocht. Thans was een visschersschuit er in verward geraakt en had de visscher de juiste plaats kunnen aangeven. De rijkstoinnenlegger is toen met een duiker er heen gevaren. Het vliegtuig is erg gehavend, de vleugels zijn totaal stuk; en ook de rest van de machi ne, die nu meer dan een1 week in het water heeft gelegen, heeft veel geleden. ZÉEVISCH. Het Bureau van Medeticelingen inrake de Voedselvoorziening meldt: De aanvoer van zeevisch over de maand November zal, wanneer de omstandigheden niet spoedig veranderen, zeer gering zijn. De stoomtreiler- en beugvloteu moeten nog steeds opgelegd blijven wegens gebrek aan kolen, terwijl de zeiltreiler- en zeilbeugvlo- ten, in verband met de gevaren ter zee, slechts voor een klein gedeelte de visscherij uitoefe nen. TWEEbE KAMER. Nadat gisteren aan den heer Schaper verlof was verleend op nader te bepalen dag zijn in terpellatie over lè tevensmiddelenvoorziening te houden, werden verschillende wetsontwer pen zonder hoofdelijke stemming aangeno men, waaronder de ontwerven tot heffing van een dividend- en tantième-belasting van dë wet op de inkomstenbelasting 1914. Vervolgens werd aan de orde gesteld de eindstemming over de wetsontwerpen tot re geling van het hooger landbouw- en hooger diergeneeskundig onderwijs, en tot instelling van een centraal testamentenregister. Na eeni ge discussie werden beide ontwerpen aange nomen, het eerste zonder hoofdelijke stem ming, het taaiste met óo tegen 23 stemmen. De heer Snoeck Henkemans kreeg het woord tot het houden van zijn interpella tie over de aardappelvoorziening der gemeen ten. Spr. vreesde voor een herhaling in den winter van. de moeilijkheden van het afgeloo- pen jaar. De minister van landbouw ver klaarde in de wenschen van den heer Snoeck Henkemans niet te kunnen treden. De aanvoer van de door hem verlangde hoeveelheden zou te veel moeilijkheden medebrengen Boven dien had geen enkele gemeente om grooter voorraad gevraagd. De heer Snoeck Henkemans wemsch- te vrijheid tot het opslaan van het volle rant soen. De heer S c a p e r vroeg voor hen, die zwa- ren arbeid verrichten, om hooger rantsoen dan 4 K.G. per week, en maatregelen tegen het rotten van aardappelen. De heer Eerdmans vroeg hoe het staat met bet verkrijgen van zetmeel uit aardappe len' voor de beschuitfabricage De heer De Visser wees op het gevaar voor de vermindering van den aardappelen- voorraad door bederf bij inslaan. De heeren Schaper, Marchant en B e u m e r protesteerden tegen de opmerking Haar aanleiding van do nirenlalre No. 33338/43 van het Mfnistaria van Landbouw, Nijverheid ea Mandal, worden alle houders vaat gele erwten (alls soorten) grauwe erwten gele boonen j witte boonoo van den oogst 1910 ot onder, versoeht op gave te doen van de hoeveelheden welke zij daarvan onder zich hebben, anders dan voor eigen huishoudelijk gebruik, voor of op 8 Novewbw a.s. aau het Distributie- bedrijf. No. 438 Aid. Crlsiuakea. (Bureau Volksvoeding). De Minister van Landbouw, Nijverheid en Mandei heeft goedgevonden 1 de volgBnde nsaxlmumprQsen in den klein handel vast te stellen t A. voor gebakken Regoeringsvisah (andere dan spiering) 00 ets. per BLO. B. voor gebakhen aplerag I 1,30 par K-Q. De BURGEMEESTER van ALKMAAR; Waarschuwt de Militie- en Landstormplich- tigen, zich er wel voor te wachten, zich met tusschenpersonen in verbinding te stellen om voor den dienst afgekeurd te worden, omdat, rndieu zij inderdaad ongeschikt zijn, de af keuring ook zonder de tusschenkoinst van die personen zou plaats hebben. Nadrukkelijk wordt de aandacht gevestigd op artikel 206 van het Wetboek van Straf recht, onder meer inhoudende: (Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de Militie ongeschikt maakt of laat maken; 2o. hij die een ander op diens verzoek opzet telijk voor den dienst ongeschikt maakt. Indien m het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van tetj Hoogste zes jaren opgelegd. Alkmaar, 1 November 1917. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Voorts, dat de AANVOER op WOENS DAG 7 NOVEMBER e.k. NIET zal mogen plaats hebben vóór 6 UUR des morgens, Haar vóór dien tijd geen behoorlijke keuring van het VEE kan plaats vmden in verband met het weinige kunstlicht, hetwelk beschik baar is. Alkmaar, 2 November 1917. Burgemeester en Wethouders vooruoenjd, G. RIPPING. Voorzitter. .DONATH, Secretaris. van den minister, dat hij nuttiger werkte in zijn departement dan in de Kamer. Daarna werd voortgegaan met de behande- ken als zij. Zij scheen hem die eenige vrouw naar wie hij altijd had uitgezien. Zij beant woordde aan zijn geestelijke en intellectueele behoeften. Een nu, dat hij haar hadi gevon den te moeten ontdekken, dat Het was als 't ware alsof duizendl trage dies tot één waren geworden'. Het schokte |j zijn geloof in een goedertieren bestuur, tot in zijn fundamenten, 't Veranderde zijn gehee- len kijk op de wereld, beroofde het leven van ?ijn vreugde, van zijn hoop en rijn doel, ver droogde dë bron van zijn geestdrift, nulde 8 zijn heele toekomst in duisternis en veran derde het bestaan in een spotternij. Tenzij hij haar kon vergeten, zou er geen gemoedsrust meer voor hem bestaan, 'geen werkelijke geestdrift voor zijn werk. Zoodra het Parlement geen zitting meer' had, liet hij zijne koffers pakken, er vertrok hij alleen voor een reis op het vaste land. Hij was niet in een stemming om gezelschap te verlangen. Het gepraat van vrienden zou hem irriteereu. Hij wensdne rijn strijd te strij den, ver weg van al zijn kennissen, ver weg van elk bekend tooncel Bijna een week lang vermeed bij zooveel mogelijk de straten. Hij verwachtte steeds Winifred bij den eersten den besten Mioek te zullen tegenkomen. Eens zag hij haar op een afstand in zijn richting aankomen en rechts omkeert makend, verdween hij in dë dichtst bijzijnde zijstraat. Oogenschijnlijk was dit een laffe handelwijze en toch in werkelijkheid getuigde het van veel moed en wilskracht. De dag voor zijn vertrek kwam hij haar on verwacht tegep.. Hij dacht op dat oogenblik niet aan haar en bevond zich in een buurt, waar hij dacht, dat zij niet licht zou komen. Zij leed' nog altijd' onder de koelheid van hun laatste gesprek en wilde hem voorbij gaan met slechts een flauw lachje van her kenning, maar hij, voor 't oogenblik niet op zijn hoede, zijnde, kwam plotseling mét stra lend gelaat en schitterende oogen op haar toe. Zij voelde, dat hij haar hand met ongewone hartelijkheid en kracht drukte en haar hart begon onbewust gejaagd te kloppen. Het was als een boetedoening voor zijn vroegere koelheid en toen rij in zijn oogen keek. ving zij een blik op, die het warme bloed sael haar wangen dreef. Eenige oogenblikken keken rij elkaar aan. Zij moest wel in zijn oogen t licht zien, dat haar welkom heette. Het was ais een schit terende zonnestraal op een bewolkten dag. Doch plotseling ging het Licht uit en toen inj sprak was zijn stem even toonloos als bij hun laatste ontmoeting. Een koude schaduw scheen hem te omhullen en hij liet haar hand vallen alsui die hem pijn deed. „Voelt u zich niet goed, lord Impey vroeg zij medelijdend. llij klemde zich aan die vraag vast alsof het een reddingsgordei ware geweest, dlie hem m ecu maalstroom was toegeworpen.' „ik voel mij met wel," antwoordde hu naar waarheid. „De hondsdagen zijn altijd wat vei moeiend, vindt u ook met?" „1 leeft u bijzonder hard gewerkt?" vroeg zij. „Niet harder clan gewoonlijk," beweerde hrj. „Ten minste dat geloot ik niet, maar dt voel nüi door een oi andere oorzaak afgemat. Ik ga dan "ook morgen voor een verandering op reis." „ik hoop, dat het u goed zal doen." „Dat hoop ik ook. Blijft u m de stad1?" „Nog een paar weken." „U moet met te hard werken," zei hij glim lachend, „ofschoon ik moet zeggen, dat u er niet uitziet alsof u rust noodig heeft." „O neen, mijn gezondheid is uitstekend," antwoordde zij lcahenri „Ik ben een van die gelukkige individuen, die nooit iets mankee- ren." „De meeste menschen hebben hun kwade dagen," zei hij, aan de opmerking van' Jane Bardell denkend. „Ja, dat kan wel. Daarom heb ik te meer reaën dankbaar te zijn, dat mijn dagen alle even goed rijn." „Zij weet het dus niet," dacht hij en hardop zei hij: „U heeft inderdaad reden om dank baar te wezen," waarop de conversatie over- i ging tot onpersoonlijke en algemeene onder zij van beide kanten, wég voort met een werpen. Zoo scheidden zonder eèn glimlach. Winifred zette haar peinzende uitdrukking in haar oogen. Zij kon de plotselinge verandering van temperatuur, om zoo te spreken, niet begrijpen de har telijkheid bij de ontmoeting, de koelheid bij het weggaan Zij was overtuigd, dat hij bli] was geweest haar weer te zien; haar vingers tintelden nog van zijn handdruk; zijn glim lach was als de doorbrekende zon geweest, rijn oogen-hadden geschitterd van inwendige vreugde en toni opeens die koude schaduw. Het deed haar denken aan een theamg, wan neer de lichten plotseling worden uitgedaan, Wat beteekende dit? Er bestond een reden voor alles Zij wou, dat zij die kon te weten komen. Zoo Impey een ander man ware geweest, dan zou zij er geen oogenblik over getobd hebben Maar hij interesseerde haar. Zij be kende zichzelf openhartig, dat zij hem gaarne mocht lijden. Er was iets gebeurd, dat was zekér en dat was gebeurd bij zijn laatste bezoek te Sfone- hurst. Zij had alle reden te gel'ooven, dat hij gekomen was met het doel, haar te zien, en Jane had' hem wat voorgelogen. Maar die leugen' was op zichzelf niet vol doende om diie verandering teweeg te bren gen. Wat had zij anders nog tegen hem ge zegd? Een vitmw, die een leugen verkondigde kan er, wat dat betreft, wel twee of hondera verkondigen. Zij voelde het warme bloed als een bran dende golf naar haar hals en gezicht opstij gen. Haar brein werkte hard. Haar kennis van vrouwen, voornamelijk van vrouwen van* Jane's type, kwam haar te hulp. Het mysterie begon zich te ontwarren; door eenvoudige gevolgtrekkingen, te maken, kwam zij steeds dichter bij de waarheid. Wordt vervolgd. ALKMAARSCHE COURANT. - VARIA. Wl] L'AND. op LUNbJJAU 0 NUVtMBLK a.S., welke des MIDDAGS TL 12 UUR AAN VANG 1, HET VEE NIET VÓÓR DES MOR GENS 11 UUR TER. MARKT-ZAL MOQEN WORDEN AANGEVOERD;

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1