1.1. v. i V&teflBKffliiii&ii van bod an. Zondag a.e. ling van het wetsontwerp inzake verta|jgfflg door landarbeider» van land met wooing in eigendom of van los land in paëht Op art. 1 waren vier amendementen inge diend. De heer Schaper wiLde ook de moge lijkheid van verkrijging van los land in ei gendom geopend zien. De heer de Jong wilde voor plaatsjes ook erfpacht mogelijk maken. De heer Rutgers wilde de mogelijkheid openen van verkrijgingen in pacht ook voor plaatsjes. De heer Visser van IJ zen doorn zou willen dat aanvankelijk alleen kon wor den gepacht en dat eerst na afloop van de pacht het plaatsje in eigendom zou kunnen worden verkregen. Ten kwart voor 5 werden de beraadslagin gen verdaagd tot Jieden half een. ENQELSCHE KOLEN. Minister Posthuma heeft op de schriftelijke vraag yan het Kamerlid den heer Nierstrasz geantwoord, dat het niet juist is, dat tot 17 October geen schip is uitgevaren voor het halen van de 100.000 ton steenkolen uit En geland. Reeds zijn eenige schepen vertrokken en andere zullen volgen. De namen dezer vaartuigen wenschte de minister in dit stadi um niet te noemen. GEMEENTELK BELASTINGGEBIED. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht met het verzoek, te bevorderen dë zeer spoedige invoering van 1. ae verruiming van het gemeentelijke be lastinggebied, waarbij met technische opmer kingen in rapport B. zou zijn rekening te houden 2. de opcenten op de dividend)- en tantième belasting met het voorbehoud, dat deze niet zullen prejudiceeren op de regeling van de fimancieele verhouding tusschen het rijk en de gemeen ten en dat de wet van 21 December 1852, S. No. 226, tot regeling van de kosten van ontvangst van belastingen door het rijk voor de provinciën en gemeenten, voor zoo ver van roepassing op deze opcenten en ook overigens in, het algemeen, worde herzien-; 3. ecne wettelijke voorziening, volgens wel ke het rijk: a. de kosten van vervoer en verpleging van arme krankzinnigen voor zijne rekening b. dé rijksbijdrage in dë wedden van burge meesters en secretarissen opvoert tot de helft dlier wedden zonder limiet. SPIRITUS EN GEDISTILLEERD. Door de Moutwijn- en Spiritusfabrikanten hier te lande is ter wille van eene billijke dis tributie van gedistilleerd opgericht een Cen traal Bureau voor den Verkoop van Techni sche Spiritus en Gedistilleerd. De leiding en Inrichting van dit Bureau, rullen- gevestigd zijn te Delft. Overeenkomsten zijn getroffen, waardoor alle hier te lande te producaeren gedistilleerd ter beschikking zal worden gesteld van dit Bureau, hetwelk de distributie daarvan met prijsbepaling zal regelen. De bedoeling van de oprichting van dit Bureau ls om In de eerste plaat* zooveel mo gelijk, te kunnen voldoen aan de groote vraag voor brandspiritus, welke hier tel ande is ont staan en waarvoor verzocht wordt, dat de re geering een maximumprijs zal vaststellen. Daarnaast rullen de noodlge kwantiteiten spiritui geleverd worden voor technische, we tenschappelijke en hygHnlsche doeleinden, roodat o.v. maandelijks eene belangrijke hoe veelheid aan de tocwijzlngscommissic voor de benzine ter beschikking zal worden gesteld en laboratoria, Instellingen van onderwijs, apo theken enz. zoo eenigszins mogelijk naar hun ne volle behoefte ruiten kunnen worden voor zien. Ook voor de arijnmakertjen ls eene bij- rondere regeling getroffen. Waar door de vermindering van grondstof fen en ook andere economische Invloeden de totaal-productie van spiritus hier te lande reeds belangrijk is achteruitgegaan en b.v. de leveringen aan de toewijzingscommissle voor de benzine een geheel nieuwen afzet voor het product spiritus beteekenen, terwijl de vraag voor brandspiritus zeer belangrijk is opgeloo- pen, zal voor consumpticdoeteinden waar schijnlijk niet meer dan 50 pet. van de norma le behoefte geleverd kunnen worden-. Deze overblijvende hoeveelheid zal worden toege wezen de leden van de Bonden van Dis- til lateuis en Likeurstokers, zooveel mogelijk pondspondsgewijs naar hunne geschatte be- noefte. Aangezien de productiekosten, o.a. tenge volge van de ongekende stijging der kolen- prijzen, zeer belangrijk zijn verhoogd en daar dê brandspiritus en motorsplritus, en ook an dere voor technische doeleinden bestemde spi ritus, ver beneden de tegenwoordige produc tiekosten geleverd zullen worden, zal, naar gemeld wordt, ook als gevolg daarvan de prijs van den spiritus, welke voor consumptie- doeleinden beschikbaar zal worden gesteld, belangrijk hooger moeten zijn. DE ONDERWIJZERS J A A-RWEDDEN. De liberale Vereeniging te Weesp heeft een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het niet-bekrachtigen door de re geering van het wetje-Marchant c.s., als zijn de dit optreden gericht tegen- de uiterst be scheiden poging om de treurige finantieele positie der onderwijzers eenigszins te verbete ren, en waardoor het recht van Initiatief der Kamer in zake een materieele kwestie, tot een doode letter wordt gemaakt." DE JUISTE WEG TOT BEPERKING VA-N GOEDERENVERVOER? In de Punner (N.-H.) meer bepaaldelijk in De Nes aldaar, worden- millioen-en turven ge maakt. De Nes ligt onder Ilpendam, doch de turf mag niet in dat don) verkocht worden; ze gaat naar... Drente. Maar wel krijgt men in npendam turf uit de venen in het Noorden I HET TRAMONGELUK TE SLOTERDIJK. De door de justitie aangewezen experts heb ben het motorrijtuig, waarmee het ongeluk is gebeurd, naar de remise doen sleepen en on derzocht, waarbij bleek, dat, niettegenstaande' den- zwaar gehavenden toestand van het rij tuig, de luchtrem en de electrische-tegen- stroomrem in volmaakte orde waren en zelfs zeer krachtig werkten. De E. S. M.-directie ftaefl! Bierin ezmleKftng geycndfin diep wagen- voerder te ontslaan, Het stoffelijk overschot van mej. Schrama, dat van. Sloterdnk was overgebracht naar het Wiihelminagasthuis te Amsterdam, is ver voerd naar Haarlem, waar hare ouders wa ren. De teraardebestelling zal aldaar Vrijdag plaats hebben. De toestand van oe overige slachtoffers is redelijk, alleen dr. Drost en zijn echtgenoote, die het ergst er aan toe waren, moeten- abso lute rust houden. Mej. Lunel-Jong, uit Amsterdam, dlie aan de oogen werd verwond, is in het Wilhelmina- gasthuis geopereerd, waar het linkeroog is weggenomen. BURGEMEESTER TEGEN SLAGERS. De burgemeester van Haarlemmerliede e. a. heeft tot de ingezetenen dier gemeente en iin Noordelijk Haarlemmermeer een circulaire gericht, waarin hij hun mededeelt, dat de sla gers de rundvleeschprijzen weigeren te verla gen. Hij, verzocht den ingezetenen zoodani- gen druk op de slagers uit te oefenen, dat deze zelf tot verlaging in prijs overgaan. Mochten de slagers weigerachtig blijven, dan zal worden overwpgen- van gemeentewe ge over te gaan tot verkrijgbaaratelling van goedkoop rundvleesch. UIT OTERLEEK. De raad vergaderde gistermiddag. Afwe zig de heer C. Blom. De voorzitter, de heer jhr. de Beijer, las als secretaris dte notulen, die onveranderd wer den goedgekeurd. De heer de Jong deelde mede, dat hij met den opzichter een onderzoek naar den schoor steen in de woning van den heer Zwiep had ingesteld en den toestand in orde bevonden. Ingekomen was een schrijven van den heer P. Vader, houdende ontslagname als lid van den raad. De voorzitter sprak de hoop uit, dat het den heer Vader en zijn gezin in Amsterdam goed zal gaan eb dankte hem voor hetgeen hij voor ae gemeente gedaan had. Spr. deelde mede, dat B. en W. de verkiezhfg voor de ont stane vacature op 21 November hadden) be paald, de stemming op 30 November en dë nerstonming op 7 December. Van de gemeente Soest was een schrijven ingekomen om adhaesiiie te betuigen met een verzoek aan den minister om de petroleum voor rekening van het rijk, voor hen beneden een te stellen wdstandsgrens lager te stellen of onder de distributie-artikelen op te nemen. B. en W. stelden voor de gevraagde adhae- sie te betuigen. Hiertoe werd besloten. Van dien heer P. Spaan was het voorstel In gekomen, om aan de inwoners met 400 en minder belastbaar inkomen niet aangesloten bijl het electrisch net, op de petroleum 20 ct. toeslag per liter te geven en hun op de brandstof 25 pet. toeslag te verstrekken. B. en W. wenschten voor den petroleum toeslag niet verder te gaan dan 19 ct. per li ter en namen het 2de gedeelte van het voor stel van den heer Spaan over. Ongeveer een 50 personen in de gemeente kwamen daar voor in aanmerking, waardoor het voor petroleum aan de gemeente 40 per week zal kosten. Dit voorstel werd aangenomen. De voorzitter deelde mede, persoonlijk van de afd. van dien Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf het verzoek te hebben ontvangen om klompen en sajet beschikbaar te stellen. Daar dit nu van rijkswege geregeld wordt, stelden- B.- en W. voor de distributie van sajet, wol, klompen en schoeisel door een commissie te doei ge schieden ea daarvoor te benoemen de heeren j. Klomp, Akkerman en A. Hoogland met hunne dames. Hiertoe werd besloten. - In behandeling kwam h'erop een concept verordening voor den hoofdelijken omslag in de gemeente, beoogende deze progressief te maken. Jaarlijks zal als maximum-bedrag 6000.— geheven worden. De aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud bedraagt ƒ500, voor iederkiod of pupil beneden 14 jaar 50, voor zielszieken of anderen die niet In hun onderhoud kunnen voorzien 100.—. Het belastingjaar loopt van 1 Januari tot 31 December. Met 5 stemmen werd de verordening aan genomen. De heer Couvenhoven stemde te gen. De nieuwe verordening op de invordering werd met agemeen e stemmen vastgesteld. Het tarief heft in de laagste klasse 1 pet. en gaat niet hooger dan 2.6 pet. De heer Spaan dlankte B. en W. voor de moeite, om net ontwerp in elkander te zetten. De heer Oovers vroeg of het niet wensche- lijk was om de gekapte boomen inplaats van te varkoopen, als brandhout voor ae scholen te bewaren. De voorzitter deelde mede, dat ledlere school reeds 15 H.L. an-thractet, 1000 korte en 500 lange turven heeft. De school aan den Stompetoren mag nog 10 H.L., die te Oter- leek nog 16 H L. hebben. Zij krijgen niet meer dan 75 pet, van hetgeen vorige jaren verbruikt werd. De heer de Jong deelde nog mede, dlat de schooltijden zoo geregeld worden, dat er des Woensdags en Zaterdags geen school meer fehouden zal worden, behalve des Woens- ags het handwerkonderwijs te Oterleek. Ook zal er met het oog op den kolenriood geen herbal ingsonderwijs gegeven- worden. Hier door wordt een belangrijke brandstofbespa ring verkregen. De heer OoverS betoogde nog de wensche- Ujkheid om de kachels In de schoten nu te gaan- branden. De voorzjtter zegde toe, dat dit zal geschiet den, waarna met aigemeene stemmen besloten werd. de boomen als 'reserve-brandstof voor de scholen te bewaren. De heer Vader was tot de conclusie geko men, dat Oterleek In dé salarisregeling voor het onderwijzend personeel wel ten achter staat bij andere gemeenten. Het minimum voor een hoofd1 ls te Venhul zen, Oudkarspel, Obdam en Grootebroek 1700, Schagen 2000, Ni-bbixwoud 1700, Oudorp 1600, allen met vrij wonen en Oterleek geeft maar 1300. Spreker meende, dat Oterleek niet tot de arme gemeenten be hoort en wilde daarom verhoogen. De heer Spaans had dit niet geweten, doch anders ook op verhooging aangedrongen. In ,,de Gemeentestem' dringen Gedeputeerden van- Zeeland ook op "verhooging aan. De on derwijzeres verdient 650, daarvan moet ze 50 per maand' voor levensonderhoud geven Wat blijft er over? Het lijkt niemendal. Wij even in benarde omstandigheden en moeten verhoogen. 1300 en vrij wonnen voor het hoofd met 30 dienstjaren vindt spr, ook te weinig. Een verhooging is werkelijk op hare plaats. -De voerzitter was overtuigd, diat In Oter leek de salarissen wel verhoogd zouden wor den. Het was aangehouden om te weten wat er van de wet-Marchant kwam. Deze wet heeft de koninklijke goedkeuring niet verkregen, maar de regeering komt nu zelve "met verhoo ging. Ook spr. gevoelde daar veel voor. Wensckt de raad, dat B. en W. met voorstel len komen, dan zal dat geschieden. De heer Dekker gevoelde meer voor een duurtetoeslag. Men kon de loonen wel op voeren, maar dan gaat het er nooit weer af. De heer Vader wees er op, dat er ook van Gedeputeerde Staten een verzoek om verhoo ging was ingekomen. De voorzitter las dit schrijven voor, waar in Ged. Staten laten uitkomen, dat het wette lijk minimum bedoeld is, voor de gemeenten in het rijk met den laagsten levensstandaard en daartoe kunnen die in Noord-Holland ze ker niet gerekend worden. Gedeputeerden be schouwden een regeling met een aanvangsa- laris van 600 met 6 verhoogingen van 100 na volbrenging van achtereenvolgens 2, 4, 6, 8, 10 en 13 dienstjaren, als het minimum voor Noord-Holland. Voor het bezit van de hoofdaote wenschten Gedeputeerden 200 toe te kennen, onverschillig of het bezit daar van al of niet geëischt wordt. Verhooging voor het herhalingsonderwijs werd eveneens noodig geoordeeld, eveneens voor heU hand werkonderwijs. Voor het bezit van bijacten wenschten Gedeputeerden een toekenning, wanneer liet bezit daarvan als eisch van be noembaarheid is gesteld. De voorzitter wees er op, dat, wanneer de salarissen verhoogd worden doordat die wet er komt, deze ingaan met 1 Jan. 1917. De heer Dekker meende dat het het beste was om de wet af te wachten. De heer Vader was er tegen te wachten tot men gedwongen werd. De heeren Spaans en Govers gevoelden daarvoor ook niets. De heer de Jong oordeelde, dat men nu gerust wel tot verhooging kpn overgaan. Spr. zag gaarne dat Gedeputeerden» zich nu ook konden vereenigen met een salaris-verhooging van den burgemeester-secretaris. Diens presta ties waren van zooveel meer beteekems dan die van een» onderwijzer en toch was zijn sala ris nog geringer. Men kon daar beslist niet van leven. Spr. stelde voor om in beginsel te besluiten, zich bij de wenschen van Gedepu teerden neer te leggen en in de volgende ver gadering de nieuwe verordening vast te stel len. Hiertoe werd besloten. De heer Vader dankte den voorzitter, voor de in den aanvang tot hem gesproken» woor den en den raad voor de aangename samen werking. Spr. gaf de verzekering, dat hij zijn functie steeds met het grootste genoegen had waargenomen en wenschte de gemeente Oter leek veel goeds toe. De voorzitter deelde nog mede, dat de aard appelen voor de gemeente besteld waren. De heer de Jong drong er op aan het schoonmaken van den weg in het dorp te handhaven. De voorzitter zeide dat dit steeds geschied de, doch thans met het bieten- en koolrijden onbegonnen werk was. De heer de Jong vestigde nog de aandacht op het stuikrijden van den steiger bij het kool laden. Na eenige bespreking werd op voorstel van den voorzitter besloten In de volgende verga dering een verordening voor het Iaden en los sen aan den steiger vast te stellen en dan ha ven en kadegeldeu te laten betalen. De voorzitter zegde nog, ln verband met een biji hem persoonlijk ingekomen schrijven, een spoedige regeling van den toeslag voor de fabriek inzake con&umptiemelkt toe. Hierna werd bij eerste stemming de heer de Jong tot lid van het stembureau gekozen. Bij derde stemming werd tot tweede lid met 3 stemmen, tegen 2 op den heer Dekker, ge kozen de heer Couwenhoven. Hierna sluiting. UIT EGMOND AAN ZEE* Maandagavond vergaderde de raad in vol tallige zitting. De heer H. J J. Conijn, die als wethouder was herkozen, werd daarmede gefeliciteerd. Ingekomen stukken: a. goedkeuring van Oed. Staten van kas opname van verschillende gemeentebedrijven b. besluit Oed. Staten Jaarwedde onderwij zers; c. schrijven van den» bond van onder wijzers der afd. Drie Egmonden, waarin ver zocht wordt om betere salaricermg met me- dcdeeling naar aanleiding van het vorige ver zoek dat het geenszins in de bedoeling lag het salaris van het hoofd der school niet ver hoogd te zien. Alle voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deed mededeeling van een schrijven der gascommlssle betreffende een nieuwe verhooging der gasprijzen. Het bleek noodzakelijk de prijzen vanaf 1 November te brengen van lichtgas op 23, kookgaa op 21 eïl muntgas op 23 cent per kiib. Meter. De heer Gul vond deze verhooging ineens wel wat groot en wilde 18 cent per kub. Me ter heffen, vragende hoe Alkmaar er dan moest komen. De voorzitter wees op het klei ne bedrijf van hier, waardoor de exploitatie duurder is. De heer de Groot begreep, dat als de ge meente gas kon leveren voor 10 cent, zij geen verhooging zou elschen. De heer Snoeks deelde volkomen het Idéé van den heer Oul en noemde enkele andfere gemeenten, als den Haag» Schoten en Vlaar- dingen, "waar resp. het gas wordlt geleverd voor 16K, 10 tot 15 en 10 tot 20 cent, tevens wijzende op Schoten, dat een noodlijdende gemeente is. De voorzitter zeide dat het zielental der ge noemde gemeenten grooter ls en vroeg hoe de heer Snoeks dacht aan liet tekortkomendc geld te komen. De verbruikers moeten het betalen en dit zal wederom een aansporing tot zuinigheid wezen, aldus de voorzitter. De voorgestelde verhooging werd in stem ming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen». Tegen 'stemden de heeren Gul, Snoeks en Krab. Daarna bracht de heer Snoeks, namens de commissie tot het nazien van de gemeente- begrooting 1918, rapport uit, vermeldende o. a., dat de commissie in vele gevallen moest vasthouden aan cijfers, door den secretaris gegeven inzake uitgaven aan voerlieden1 e a., ;wat de commissie niet goed oordeelde. Ver- 'der stelde de commissie voor een accountant te benoemen. öe voorzitter voelde er veel voor een ac countant te benoemen, doch had dit niet ge gaan, omdat d& kosten 100 tot 200 zou den Deioopen. Wat betreft de kleine verschot ten door den secretaris, zei de voorzitter, dat dit eveneens geschiedde in alile gemeenten waar hij geweest was. Indien deze postjes alle door den ontvanger moesten worden 1» taald, zou volgens de gemeentewet voor elk bedrag een mandaat moeten worden gemaakt. De heer Snoeks bleef er sterk op aandrin gen een accountant te benoemen. De voorzitter vond bet best, als de raad' er in medeging. De heer bwaan merkte op, dat het spreken van den heer Snoecks op eenig wantrouwen ging gelijken. De heer de Groot vond dit ook. De heer Krab merkte op, dat, als alles wordt genoteerd, men toch een volledig Qver- zicht bekomt. De heer Snoeks verklaarde geen wantrou wen te koesteren, doch vond1 het eveneens vreemd geen verslag van de ga&rekening aan te treffen. Evenzoo vond spreker het verkeerd dat de secretaris verschotten mocht doen. Dè voorzitter wees nogmaals op het vele werk dat de ontvanger zou te doen krijgen om voor elke uitgaaf een mandaat te maken, terwijl op de begrooting ieder jaar een post van J 200 voorkomt voor kleine verschotten, door den secretaris te doen. Besloten werd een accountant te benoemen, terwijl betalingen door den secretaris ge handhaafd bleven. Alvorens de voorzitter er toe overging de begrooting voor te lezen, verzocht hij met in de rede te worden gevallen. Na enkele opmer kingen, die door den voorzitter werden be antwoord, werd de begrooting aangenomen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat er wat gedaan moest worden om den nood te lenigen, tengevolge van de werkloosheid. De voorzitter en de wethouder Van Hall waren naar het Nat. Steuncomité in den Haag ge weest om te verzoeken om steun. Het resul taat was dat een toezegging van 75 pet. der uitgaven zal wordeh gedragen door het Nat. Steuncomité en dë overige 25 pet. door ande ren moet worden bijgebracht. Na een oproep, uitsluitend aan hoofden van gezinnen, nebben 150 personen zich aangemeld om te werken. B. en W. stelden daarom voor aan het Steuncomité te Egmond aan Zee een crediet te verleenen van 10.000. De heer Snoeks vroeg of er een begrooting bestand. De voorzitter antwoordde ontkennend, aangezien dit een oponthoud zou geven in den aanvang der werkzaamheden. De heer Snoeks was vóór werkverschaf fing, maar begreep niet dat het Nat. Steunco mité een toezegging deed zonder dat er een begrooting .bestond. De wethouder, de heer van Hall, zette de bespreking in den Haag nader uiteen. De heer Snoeks kon zijn stem niet geven zoolang geen begrooting bekend is. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Tegen stemde de heer Snoeks. In verband' met dit besluit moesten de uit gaven der begrooting 1917 met 10.000 worden verhoogd. Aldus werd besloten. Tegen stemde de heer Snoeks. Aangenomen werd eenige in erfpacht uitge geven stuk es grond met de eigenaars voor andere stukjes te ruilen, omdat de gemeente deze grondën noodig heeft bij hare werk zaamheden. Rondvraag De heer Gul vroeg of er geen betere wijze van verhuring der gemeente-terreinen had kunnen plaais vinden dan hij inschrijving. De voorzitter: Hiertoe werd in een vorige vergadering besloten. De heer de Groot wees nog op bewer king van de achterste stukjes grond aan den Notweg. Verder wees de heer Snoeks nog op het vervoer van beer overdag en ried aan dit b.v. vóór 10 uur 's avonds te verbieden. De voorzitter begreep er niets van, dat de heer Snoeks met deze klacht kwam, aangezien kort geleden bij hem zelf op dim dag een put werd geledigd. De neer Snoeks: dit was op eigen terrein, De voorzitter: maar de lucht bleef niet op eigen terrein. Een besluit werd niet genomen. De heer Snoeks wees nog op de wegver sperring door schelpen bij Jon. Wijker en op de onbegaanbare wegen op het Kurhausvlak, door. verstuiving van zand. Spr, verzocht Rulgewaard aan te schrijven, zoonoodig hem er toe te dwingen, ln beide gevallen te zor gen diat de openbare wogen begaanbaar bli' ven. De voorzitter zeide dat Hieraan reed gevolg was gegeven. VALSCHHEID IN GESOHRIFTE. 1 let gerechtshof te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den gemeen te-secretaris van Wamel, die terecht had ge staan wegens valschheid in geschrifte (knoeie- rijep in' lijsten betreffende opgaven» van regee- ringsvarkens). Beklaagde was door de recht bank te Hiel voorwaardelijk veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Het hof veroordeelde hem bij verstek tot 4 maanden gevangenisstraf (niet voorwaardelijk). HET CONFLICT TE TILBURO. De besturen van beide partijen zijn op den weg'van toenadering gekomen. Zij zullen hen den afzonderlijk over de geschillen vergade ren, waarna een gemeenschappelijke vergade ring, onder leiding van den burgemeester, zal worden gehouden. KORTE BERICHTEN. In Elisabethdorp bij Amersfoort is de woning van eefl geïnterneerde uitgebrand. Een kind van drie maanden kwam in de vlam men om. Het behoorde aan een buurvrouw, die het aan de bewoonster van het verbrande huisje had toevertrouwd. De koningin bezocht gisteren met klein gevolg de noodkeuken aan de Juliana van Stolberglaan te s-Gravenhage. Te Koewacht is door Nederlandsche 1 kommiezen een Belgische militair doodge schoten. Op de R.K. begraafplaats te Amersfoort is gistermiddag een gedenksteen onthuld, be vattende de namen der in Nederland gestor ven Belgische geïnterneerden. Nadat de Belgische vlag, welke den stem dekte, was weggenomen, werd een bloemstuk neergelegd. Bij een twintigtal boeren in de nabij heid van Eibergen (N.-B.) is rogge in de vee voederbakken gevonden. Bij eenigen hunner zijn forunispotten, welke in den kelder ge plaatst waren, vol halfgare rogge in beslag genomen. Bij verschillend^ boeren zijn uit werpselen van het mestvee in beslag geno men vor nader onderzoek Wegens gebrek aan steenkolen is' de Ne der landsche Kininefabriek te Maarssen stop gezet. Ongeveer honderd menschen zijn hier door zonder werk. Te Delft is op zeer brutale wijze een nieuwe automobielband gestolen ten nadeele van het rijk. Met dm band om den hals pas seerde de dief den schildwacht, die voor de garage van den motordienst op post stond'. De fabriek „Tubantia" van dë firma ter Kui'le te Enschedé is wegens kolengebrek stop gezet. De Twentschen Bestuurdersbond1 van Coöp. Verbrurksyereenigingen heeft bij den minister aangedrongen op verhooging van het rantsoen aardappelen tot 6 K.G. en vet, ter wijl ook nog gewezen) wordt op het gebrek aan zout. Een landbouwer te Ruiperwold, die bij een verhuizing hielp, is van dm wagen ge gleden, onder de paarden geraakt en oogen- blikkelijk gedood. De gewezen bewaarder in het huis van bewaring te Amsterdam is in hooger beroep vrijgesproken van de beschuldiging, dat door zijn toedoen twee opgeslotenen zouden zijn ontsnapt. De rechtbank had hem ook vrijge sproken», terwijl» de eisch 2 maanden was. Te Holten (O.) deed een Duitsche vlieg machine een noodlanding. De beide inzitten den, die geïnterneerd werden, staken het vliegtuig in brand. De rechtbank te Breda veroordeelde den directeur der firma Elias te Tilburg tot 300 boete, subsidiair 3 maanden hechtenis, wegens het opgeven van 22000 te weinig in de inkomstenbelasting. De eisch was een maand. Het Haagsche gerechtshof heeft beves tigd het vonnis tegen» J. E. K. C, door »de rechtbank te 's-Gravenhage wegens diefstal met braak veroordeeld tot 7 jaar gevangenis straf. De gemeenteraad van Zeist heeft beslo ten tot het rooien van boomen in parken en langs wegrn, ten einde in den a.s. winter hout te kunnen distribueeren als aanvulling van het brandstofrantsoen». In Zeist zuilen voortaan de eerste 30 M3. gas kosten 14 cent den M3. de volgende 5 M3 25 ct., de volgende 20 M3. 50 ct., de daarop volgende 20 M3 75 cent en verder elke M3 1.00. De electriciteitsprijs werd met 100 pet. verhoogd. Verboden is het vervoederen aan het vee en het bereiden tot veevoeder of het vermengen met veevoeder van voor de consumptie ge schikte aardappelen met uitzondering van z.g. „kriel". In het kanaal bij Rhederweg (Oron.) zijn gisteren twee Russische krijgsgevangenen op hun vlucht naar Nederland verdronken. UIT WIERINGERWAARD. De jongste vergadering van den raad de zer gemeente was door alle leden bezocht. De voorzitter deelde mede, dat de bedie ning der lantaarn bij de halte Westfriescho Dijk is opgedragen aan den heer D. Mole naar tegen een vergoeding van 10 per jaar. Van den heer K. Koster was ingekomen een schrijven, waarbij hij ontslag nam als lid van den raad. Bil de regeling van de jaarwedden der on derwijzers werd op voorstel van den heer Sljbrands besloten net aanvangsal&ris te bren- Sen op 650 en verder het schema te volgen, oor de provincie aangegeven. STAKING IN ZUID-W ALES. LONDEN, 2 Nov. (V. D.). Tengevolge van een staking der schacli t-iflspecteuis en brandweermannen staat ln meer dan 80 Eet. van de kotenschachten In Zuld-Wales et werk stil. NOORSCHE SCHEPEN IN AMERIKA. LONDEN, i Nov. Reuter verneemt dat er tusschen Amerika en Noorwegen oen overeenkomst is getroffen, bij welke is be paald dat twee der Noorsdie schepen, die in Amerikaansche havens werden vast ge houden, zullen worden vrijgelaten, met dien verstande, dat zij een reis zullen doen en onmiddellijk 'daarna terugkeeren. AANVANG C UUR. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter aigemeene ken nis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende ver zoek met bijlagen van de N. V. Alkmaarsche Machinefabriek v.h. J. J. SCHOUTEN al daar, om vergunning tot het uitbreiden van eene machinefabriek, door het bijplaatsen van twee electro-motoren, resp. van 1 en 6 P.K., dienende tot het in werking brengen van di verse machines en werktuigen, in het perceel Voormeer, Wijk D, Ns. 1920 en Achterwe zel Wijk D, Na. lfr-16. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer Ge meente, mondeling op Vrijdag 16 November e.k., a voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, .op de Secretarie dezer Gemeente van de ter zake ingekomen"" schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 2 November 1917. MQQjl - ua vin

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2