DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. e 5©» 260 Honderd ©n negentiende Jaargang 1917 Abonuenrentsprns bil Yooraiibetaitog r. 3 nramfeiUIL R. msl f 1 JU. I AAAN DAH fit AxaMimlls üfitc&c ?efe' rr*rr lete ia» pltatsrniirtfi. Pr t l.fW en Hanóaisrirnkfeeïi1' Pr"»*- koster Ik fomlav 8 9- Tel. 3. 5 NOYEMBBJIL ff FKUILLMT0N. NI ïïLASA, Een man's werk. ALKMAAR, 5 November. Aan het Itallaansche front is, blijkens de laatste legerberichten, geen verandering in den toestand ingetreden. Op den linkervleu gel blijven de, Duitschers en Oostenrijkers grooten druk uitoefenen, maar voordeel heeft hun dit nog niet gebracht, terwijl de Italianen hier tegenaanvallen hebben' uitgevoerd. Ove rigens blijft het* bij Liet beschieten van eikaars stellingen op de beide oevers der Taglia- mento. Gemeld wordt, dat Fransche en Engelsche troepen zich naar Italië begeven. Tot opper bevelhebber van het Engelsch-Fransche leger, dat in Italië zal strijden, moet generaal Foch benoemd zijn. De Matin wijsit er op, dat een groote, misschien beslissende slag in het open veld in de laagvlakte van Venetië kan worden geleverd, en dat een groot Leger daar den toestand in gevaar kan brengen, de zege kan verschaffen en zoo den oorlog met eenige maanden kan verkorten. Heti blad wijst er ook op, dat Frankrijk en Engeland wel da delijk geharde troepen willen zenden', maar er niet aan kunnen denken het Italiaansche leger te vervangen. Op het Italiaansche leger rust in de eerste plaats de taak, het nationale grondgebied te verdedigen en te heroveren, maar dat leger, gesterkt en gesteund door Fransche en Britsche divisies, is, meent het blad, bij machte een slag toe te brengen, die aankomt. Het uitblijven van verdere Fransche operaties is een aanwijzing, dat de troepen, welke door de verbetering der Fransche posi tie aan de Aisne vrijgekomen zijn Havas doet uitkomen, dat nu de rust en de veilig heid der Fransche troepen verzekerd is, een aanzienlijke vermindering van het effectief der reservetroepen mogelijk is naar de Veneti- aansche vlakte zullen worden gezonden. Dat de ernst van den toestand in Italië door de entente wordt ingezien, bewijst het snel houden van een conferentie te Rome. De Engelsche minister-presfdent Lloyd George is met den minister van-oorlog, generaal Ro bertson, en andere generaals, onder wie gene raal Smuts, en met den Franschen minister president Painlevé, die in Londen vertoefde, ten einde de sterkte van de Fransch-Engelsche troepenmacht voor Italië vast te stellen, naar Rome vertrokken. Een Fransch blad, le Petit Parisien, meent te weten, dat behalve militaire vraagstukken ook economische problemen te Rome zullen worden behandeld, inzonder heid het graan-vraagstuk. Het aantal gevangen Italianen wordt thans als meer dan 200.000 opgegeven. In het Westen bepaalt zich de gevechtsbe drijvigheid alleen tot de artillerie en de pa trouilleering, terwijl aan de Maas een tweetal Duitsehe aanvallen weiden afgeslagen. Volgens een bericht uit Sofia mislukten aanvallen der entente-troepen in Macedonië. De Engelschen hebben met succes een aan val gedaan op de westelijke en zuidwestelijke verdedigingswerken van Gaza, welke stad ze wel spoedig op de Turken zullen veroveren. Volgens het Russische legerbericht hebben de Russische troepen in het noorden, in het vak van het Wijginof-meer zich met de tegen standers „verbroederd". Volgens de Times acht men het te Rome zoo goed als zeker, dat de midden-mogendhe- den'zeer binnenkort aan Italië een afzonderlij ken vrede zullen voorstellen. Daarentegen wijst de Berlijnsche Lok. Anz. er op, dat de Oostenrijksche minister-president Czemin, die met den nieuwen rijkskanselier von Hert- ling te Berlijn besprekingen zal komen hou den, zijn vredesprogram zou willen herzien. Dit kan moeielijk iets anders beteekenen, dan dat Oostenrijk thans niet meer bereid is tot het doen van die tegemoetkomingen, welke het voor kort aan Italië wilde geven. In de telegrammenwisseling tusschen den minister-president en den rijkskanselier wondt de nadruk gelegd op het „toekomstig vertrou welijk samenwerken" der beide mogendheden. m KORTE BERICHTEN. Bij gelegenheid van den Dag der Doo- den heeft koningin Elisabeth van België der tig duizend bloemruikers Laten neerleggen op de grafheuvels, waaronder de gesneuvelde soldaten van dien IJser, begraven zijn. De Koning en de Koningin bezochten die kerk hoven van Adinkerke en Veume, waar 500 Belgische en Fransche soldaten rusten. Keizer Wilhelm heeft de Pruisische tiesrechtvoorstetlen goedgekeurd. Een Zweedsch aanbod tot opneming van Engelsche krijgsgevangenen is afgeslagen. De heer Lmdhagen vroeg en kreeg in dien Zweedschen Rijksdag toestemming voor een interpellatie tegen den oorlog. De ftooge geestelijkheid der Scandina vische rijken noodligt die kerkelijke vertegen woordigers der oorlogvoerende landen tot een internationale conferentie te Upsela uit. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan der Oentsche universiteit, deelde de gouverneur van België mede, dat een bedrag van 2 XXX) .000 voor deze inrichting be schikbaar was gesteld. Uit Tiflis wordt de formatie van een Arnteensch leger gemeld, aan welk de taak der bevrijding van Turksch Armenië zal wor den toevertrouwd). In een ontmoeting tusschen Engelsche kruisers en torpedobooten met Duitsehe lichte Te Dublin heerschte Zaterdag groote consternatie, daar het gerucht ging dat de leider der Sinn Feinres gevangen' was geno men. Dit bleek onjuist te zijn. Een vergade ring der Sinn Feiners werd verboden. In Amerika duurt hpt inlijven van neu trale burgers in het leger voort. De Zweed- sche gezant protesteerde hierover te Washing ton. Bij de inbraak in den grafkelder van grootvorstin Alexandra Paulowna te Boeda pest had men slechts met tui' poging te doen. 'iets werd' vermist. Een zeer snel varend door electridteit gedreven vaartuig viel Zaterdag Britsche sèhepen aan, die aan de Belgische kust pa trouilleerden. De aanval weid afgeslagen ea het vaartuig vernietigd. Uit Madrid wordt gemeld dat ook de heer Alvarado geen kans ziet een ministerie te vormen. 3») Hij voelde zich bijzonder aangetrokken tot deze teere bloent. Zij was zoo geheel an ders dan hij had verwacht en geleek niet In het minst op haar zuster. Hij begon zich af te vragen van wie zij die heldere, vochtige oogen had geërfd, dien fijnen, gevoelvolLen mond, die mooi gevormde kin. Richard Bardell kwam weer aanslenteren en hun gesprek werd algemeen. Bardtell %kwam Impey veel minder druk en opdringe- "rig voor dan bij hun eerste ontmoeting, ter maar de gansche provincie Oost-V laanderen gestraft. De Duitsehe overheid eischte 40.000 arbeiders. Dit ontlokte onwil en' verzet. Ge volg was beperking van verkeer en sluiting van herbergen. Nog andere strafmaatregelen werden bij meerder verzet verwacht. De leider der voedselvoorziening 'in Engeland1 deelde mede dat in de afgeloopen week 14 schepen boven en 4 schepen onder de 1600 ton getorpilleerd zijn. Indien slechts één schip met meel verloren was gegaan, zou dit een verlies beteekenen van een wekelijksch broodrantsoen van 2.6O8JJO0 man. Op het eiland Wight worden de beste melkkoeien verkocht, voor 720, wat het vier voudige is van dien normalen prijs. dachten, dat vrouwen van 'n fijner stof waren gemaakt dan mannen, dat zij meer prijs stel den op zedelijke waarde, dat zij 'n gevoeliger geweten hadden, dat hun aard geestelijk d'ie- wijl zijn bezorgdheid voor Adela bijna aan doenlijk-was. Hij was oprecht verbaasd. Hij wist, dat Bardell op het huwelijk had aan- 'ongen en bijzonder verlangend geschenen ad Fenlove tot zijn schoonzoon te krijgen. Blijkbaar was er eenige verandering in den aard zijner gedachten gekomen. Zij scheidden te Calais. Impey had zich voorgenomen een rondreis door de Ardennen en Vogezen te maken. De Bardell's gingen naar Parijs, waar zij: een paar dagen wijten blijven, voordat zij hun toch naar Zwitser land voortzetten. Toen hnpey weer alleen was had hij al den tijd om na te denken over hetgeen hij had ge hoord. Als men wilde beweren, dat hij per plex was, zou dat niet voldoende zijn ge moedstoestand weergeven. De bedoeling en omvang van Jane Bardell's valschheid' drong langzaam tot hem door. Hij was er afkeerig van kwaad te denken van een vrouw, die tot zijn kennissen1 behoorde. Evenals zoovele jon ge mannen koesterde hfy de bijgeloovige ge- per was. dat zij meer kinderlijk onschuldig waren. Mannen waren van paklinnen, vrou wen van zijde. Hun kleeren waren symbo lisch. Mannen droegen grove, eigen gespon nen flanellen hemden, sajetten kousen, schoe nen met dikke spijkers; maar vrouwen? Neen. Laat een man maar eens een winkel raam bekijken en zelf oordeelen. Zacht, glan zig, schitterend, zijachtig, donsachtig, fijn maar woorden waren zelfs bijna te grof om het te beschrijven. En de kleuren waren de uiterlijke teekenen van de innerlijke fijnheid. Vrouwen waren anders dan mannen van een fijner materiaal geweven, uit fijner stof gevormd. Dat was Impey's onbewust of onwillekeu rig bijgeloof. Jane Bardell was een vrouw. Een vrouwelijke vrouw, die er goed uitzag en daarom, naar men zou meenen, niet tot een handelwijze in staat, die in 'n man laag en laf zou genoemd worden. Zijn gedachten bleven bij den buitenkant van de zaak. Hij trachtte haar te verontschul digen. Te veronderstellen, dat zij opzettelijk boosaardig, in koelen bloede had gelogen zou gelijk staan' met zijn ideaal in het hart te treffen. Zij had zich zeker vergist Een paar dagen lang gelukte net Een fclcE de zaak uit het hoofd te zetten, maar zij meld de zich weer aan. Hij herinnerde zich hoe verbaasd Winifred had geschenen, toen hij haar vertelde, dat Jane hem had meegedeeld, dat zij was uitgegaan. Zij had die bewering niet tegengesproken, maar waarom was zij zoo verbaasd geweest? Adela was zeer gedecideerd geweest. Jane moest het hebbent geweten.. Ondanks zichzelf drong zich de overtuiging aan hem op, dat Jane hem met opzet had bedrogen. Hij BESCHIKBAARSTELLINO VAN LEVENSMIDDELEN. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend de wetsontwerpen1 tot aanvulling en verhooging er Si voor 1917 en 1918 (beschikbaarstelling levensmiddelen.) Het eerste ontwerp (voor 1917) strekt om het desbetreffende artikel te verhoogen met van het tiende hoofdstuk der Staatsbei grooting ling van brengen op 40.000.000 en mitsdien te 120.000.000. Bij het tweede (voor 1918) wordt een nieuw artikel 'ngelascht, waarbij 130.000.000 gulden wordt uitgetrokken voor het aandeel van1 het Rijk in de kosten van de gemeentebe sturen, voortvloeiende uit de beschikbaarstel ling van levensmiddelen enz. In de toelichting geeft de minister van landbouw, nijverheid en handel uitvoerig aan de grondlen waarop thans met zekerheid kan worden gezegd dlat het toegestane krediet van 80.000.000 zal blijken niet voldoende te zijn om in de kosten der voorziening met goedkoope levensmiddelen e.d. te voorzien. De totale uitgaven voor de distributie over de eerste twee kwartalen des jaare bleven na genoeg gelijk aan de raming. Ook de voorlooplge afrekening der kosten van de distributie ovpt het derde kwartaal de zes jaars toont geene belangrijke afwijking van de raming. Zij brengt het totaal der uit gaven over de eerste 9 maanden van 1917 op rond 64.000.000. Intusschen mag verwacht worden, dat de tot dusver zoo geringe overschrijding van het toegestane crediet in de resteer ende maanden van dit jaar belangrijk zal worden, doordien dan steeds meer de invloed zich zal doen gel den van-het niet inkomen van gelden uit den export van sommige goederen, die tot dusver geheel of gedeeltelijk de kosten van de bin- nenlanidsche voorziening voor hetzelfde goed dekt. Ook moet rekening worden gehouden met de stremming vSn den aanvoer van granen, hetwelk tot groote uitgaven voor het Rijk zal leiden. i Schijnbaar staat tegenover deze verhooging van distributiekosfen ook een verlrging, ten gevolge van het inkrimpen van het brood rantsoen, maar deze inkrimping Is niet even redig aan de vermin lering der uitgaven1. De vraag zou kunnen rijzen, of en in hoeverre het aanbeveling zou verdienen naar inkrimping der kosten van de distributie te streven door deni uitvoer van melk en vleesch te verbieden, waardoor een aanzienlijke prijsdaling moet intreden, maar dan verwaarloost men de mo- wenschte dat niet te gelooven. Hij worstelde met die overtuiging, zooals hij' met 'n sluwe en machtige verzoeking zou doen, maar het bewijs was te ovêrtuigend, en er waren te veel aanwijzingen. Maar waarom? Dat was een vraag, die zijn gedachten nog dagenlang bezig hield. Hij was niet ijdel. Hij verbeeldde zich geen oogenblik, dat elk huwbaar meisje, dat tegen hem glimlachte, met hem wenschte te trouwen. Hij riep zich zijn vele bezoeken te Stonehuxsit te binnen, herinnerde zich hoe hij'dan meestal Winifrea niet had te zien gekregen en wel doordat Ja ne dan volkomen beslag op hem had gelegd. Op een morgen werd hij verschrikt uit een zwaren slaap wakker. Het scheen, dat zijn brein 's nachts aan 'f werk was geweest. Hij Licht. alles in een helder, bijna verblindend Als men' een zekeren reden, 'n motief aan nam, dan volgde al het andere met een bijna w'skunstige nauwkeurigheid en zekerheid. Maar kon hij zich niet vergissen wat het mo tief betrof? Een ding echter was volkomen duidelijk. Een vrouw, die eenmaal loog, was iemand op wier woorden1 men geen staat kon maken. Zij had hem gezegd, dat Winifred uitge rede zijde van het vraagstuk; het onverdedig- j bare eener handelwijze, dat de kosten der voorziening ten bate van het algemeen ver haald wordt op een' groep van producenten, van wie zeer velen In even ongunstige mate- rieele omstandigheden verkeeren als zij, te wier bate deze handelwijze wordt toegepast, terwijl bovendien het beoogde doel niet zou worden bereikt. Met nadruk vestigt de minister er de aan dacht op, dat het hooge cijfer, hetwelk ge vraagd wordt, niet het gevolg is van een ge- wijzigden koers, doch slechts het uitvloeisel van de door de Staten Oeneraal goedgekeur de levensmiddelen-politiek. Tot de allereerste plichten rekent de minis ter, dat de regeering er voor waakt, dat het Nederlandsche volk uit deze bange tijden al- j thans zoo krachtig mogelijk te voorschijn komt, om de nieuwe aera met de moeilijkheden in te gaan. Aan een verhooging der maxi mumprijzen In het algemeen1 mag dan ook niet worden gedacht. De minister wijst er op, dat de sommen, die hij1 vraagt, niets meer zijn dan hetgeen nood zakelijk is om in de bestaande behoeften te voorzien. Aangenomen mag toch wel worden, dat de noodzakelijke kosten van het levensonderhoud in de eerste jaren na den vrede stellig een1 20 30 pet. boven die van vóór den oorlog zul len zijn. Nog vestigt de minister de aandacht op de vraag, of het niet noodig zou zijn de voor ziening te beperken tot hen, Voor wie zij feite» lijk is bestemd. De minister heeft echter reeds eerder een dergelijke poging gedaan, maar 'van alle rijden werden bezwaren te berde ge bracht. Hoewel de minister het principieel juist acht een weistandsgrens in de wet aan te brengen, meent hij na de opgedane erva ring, niet het initiatief tot een zoodanige wij ziging te moeten nemen. Omtrent de kosten der voorziening met goedkoope levensmiddelen geeft de minister een nadere berekening, opgemaakt aan de hand van de thans ten dienste staande ge gevens, en in de zuiver theoretische veronder stelling, dat in de omstandigheden, zooals die momenteel zich doen aanzien, geen wijziging van beteeken is zal intreden. Regeeringsmeel. De minister verwacht hiervan in 1918 een verbruik van 231.000.000 K.O. en neemt aan dat de kosten dezer voor- ziening in 1918 gullen stijgen tot 40.500.000 gulden. Regeeringsbtoem. Hiervan verwacht de minister in 1918 een verbruik tot circa 160.000.000 ICO., hetwelk vereisent een som van 10.400.000. T?ogge. Hiervan wordt verwacht een 'ge bruik van 8.000.000 K.G.j zoodat de kosten zullen' bedragen' 12.200.000. Peulvruchten. De te distribueeren hoeveel heden' worden geraamd op 600.000 balen, waarvoor is gemoeid' een bedrag van 12.000.000. Rijst. Daar de rijstvoorraad aanzienlijk is gekrompen en het met zekerheid te zeggen valt, dat in de eerste maanden geen rijst-ir - port zal plaats hebben, is het noodig ten aan zien van de nog beschikbare hoeveelheden rijst, de uiterste zuinigheid in acht tetiemen. t Dientengevolge wordt met ingang van 6 No vember e.k rijst afgevoerd van de lijst der distributie-artikelen en zal voortaan slechts beschikbaar worden gesteld ten behoeve van zieken en ter vervaardiging van kindermeel. Gort. Hiervoor is bij een rantsoen van 0.2 K.O. per hoofd per jaar 16.000.000 K.O. be- noodigd, waarvoor een som van 1.100.000 noodig is. Hij" herinnerde zich, dat z3\ hem de belofte had afgeperst, daarover nooit te spreken. Waarom had zij dat gedaan? Waarom had hij haar nooit eerder verdacht? Waarom had hij zonder bedenken een verhaal als waar aangenomen, dat reeds dadelijk ongerijmd scheen? Hij zag een nieuwe taak voor zich liggen. Hij moest bewijzen, dat Jane Bardell's ver haal onwaar was, maar boe moest hij begin nen en waar? HOOFDSTUK XV. Twee brieven. Richard Bardell was een veertien dagen' te Felberg geweest, toen die portier hem op een morgen bij het beneden komen een pakje brieven overhandigdè. Hij bekeek haastig *en angstig de adressen, stak twee er van in zijn zak en keerde zich toen naar Adela, die zich j Havermout. De distribueeren hoeveelheid wordt geraamd op 6.000.000 K.O. en de kos ten hiervan op 1.200.000. Boekweit. Hiervan zullen worden gedistri bueerd 4.200.000 K.O. waarvan de kosten zullen bedragen 1.000.000. Groenten. De distributiekosten hiervan worden geraamd op .800.000. Melk. Omtrent de kosten der melkvoorzie- ning gedurende 1918 is het moeilijk thans reeds een betrouwbare raming te geven, daar nog niet valt te zeggen, welke de productie prijs der mdk over het volgend melkjaar zal zijn. x Voor de zomervoorziening raamt de minis ter de hoeveelheid op 50.000.000 L. per maand, waarvan de kosten zullen bedragen 8.237.000. Ook voor de wintervoorziening kan de ra ming op 50.000 L. per maand gesteld worden, de kosten echter op 5.012.500. Hierbij komt nog een bedrag voor het be schikbaar stellen van goedkoope melk voor zieken en kinderen, zoodat het totaalbedrag over 1918 mag worden geraamd op 23.135.000. Verlaging van den melkprijs van 1 ct. per liter voor het publiek, zooals door velen werd gevraagd, zou de kosten per jaar met 6.000.000 vermeerderen. Boter» De minister verwacht, dat oe voor ziening van dit artikel geen kosten van het Rijk en1 de Qemeente zal vorderen. Kaas. Met de distributie van dit artikel zal 30.0Q0 K.O. gemoeid zijn waarvan de kosten kunnen worden geraamd op 6.000.000 gulden. Normaal-margarine. De consumptie van dit artikel beloopt 40.000.000 K.O. en de kosten zullen ongeveer 1.000.000 bedragen. Vleesch. De voorziening met goedkoop var- kensvleesch, zooals die tot dusver plaats vond, zal eerlang zeer ingekrompen, zooal niet ge staakt moeten worden, tengevolge van de groote schaarschte aan voeder. De behoefte van de bevolking aan rund- vleesch valt juist samen met een groot sur plus van den veestapel, waarvan de oprui- mings eisch is, ten einde in de volgende jaren oppervlakten lands, welke thans dienen tot voedsel der dieren, beschikbaar kunnen wor den gemaakt tot voedsel van den mensch. Met het oog op een en ander, verwacht de minister, dat vrij kort na het intreden der stalperiode met de distributie van goedkoop rundvleesch een aanvang zal behooren ge maakt te worden. Flet voornemen bestaat, de prijzen van het te distribueeren rundvleesch zoodanig te stellen, dat de uit te keeren bij slag uiishiitend aan de goedkoopere soorten vleesch ten goede komt. De bijslag zal worden gesteld op 0.30 per K.O. Het verbruik van rundvleesch in 1918 wordt eraamd op 140.000.000 K.O. waarvan de osten zullen bedragen 50.000.000; Zeevisch Hiervan worden de kosten ge raamd op 9.000.000. Bak- en braadvet Hiervan worden benoo- digd 29.000.000 K.O. en de kosten geraamd op 17 400,000. Eiaren. De kosten aan voeder voor de kip- vlak achter hem bevond. Hij voelde, dat zijn een blik op hun inhoud sloeg. Adela zacr hii gaan was, terwijl zij wist dat die bewering igl laatste bewering ook hem verteld, dat \^ini zheid had. Koi niet .on onwaar onwaar was. Zij hai fred aanleg tot krankzinni dus die ziin? Hij sprong uit zijn bed alsof een spiraal onder de matras was losgesprongen. Hij voel- f de zich zoo licht als een veer. Zijn hart was f op eens vol hoop, de neerslachtigheid der laatste weken1 dreef weg als een' onSeilspellen- j de wolk; hij wenschte dadelijk -de juistheid J 1 van zijn gissing te toetsen, te bewijzen, dat I Jane Bardell's zorgvuldig verzonnen verhaal van het begin tot het einde onwaar was. handen beefden en dat het bloed uit zijn wan gen week maar hij vermande zich en wendde 1 zich glimlachend tot zijn dochter. „Twee brieven voor jou, Adela," zei hij op heeschen toon. Een er va nis van Jane „En de ander van Winifred," viel zij hem in de rede, terwijl zij de brieven uit zijn hand nam en de adressen bekeek. Zij merkte haar vaderis agitatie niet op. Brieven van huis waren altijd een gebeurte nis en zij was spoedig geheel verdiept in het lezen der beschreven velletjes. „Ik ga dadelijk het ontbijt bestellen/' zei hij als terloops. „Jij kunt dan volgen als je je brieven hebt gelezen." „Ja, doet u dat," zeide zij opkijkend. „Ik wil van morgen graag thee hebben/' en daar op bepaalde zij zich weer bij haar brieven. Bardell trad met zware schreden de eetka mer binnen' en ging bij een tafeltje voor het n per jaar, zoodat de kostpriji thans reeds is 11 ct. per stuk, zoodat het pu bliek-in l9l8 14 ct. per stuk zou moeten be talen Aangezien de productie in 1918 aan zienlijk minder zal zijn, zullen eieren niet l«iger beneden den kostprijs beschikbaar wor den gesteld^ dan alleen voor zieken' en zwak ken. Het hiervoor benoodigde aantal wordt geraamd op 50.000.000 en de uit te deelen ssassssassssssssssss^s^ssssKss^^aBH raam zitten. Hij maakte geen aanstalten de brieven te openen, die hij nog in zijn hand hield. Het waren de brieven in zijn zak, die hem verontrustten. Een daarvan was van Sandy Brimstone, de ander van sir Jasper Fenlove. HIJ had in maanden niet van Sandy gehoor den was beginnen te hopen, dat hij nooit weer van hem zoo hooren. Zoo gelukkig was hij echter niet. Sandy was iemand, die nooit oen schuld bergat of een onrecht ver gat. Waarom hij zich zoo maandenlang had stilgehouden, was Bardell een raadsel. Hij was nu bevreesd, dat hij een met zorg be raamd plan had uitgebroed. Hij was benieuwd hoeveel hij zou moeten betalen om zich van zijn stilzwijgen te verzekeren, benieuwd of hij ooit weer, zoo lang hij leefde, een dag van werkelijken vrede of vrijheid zou hebben. Wer kelijk, de weg .van overtreders was moeilijk. Het zweet sond in dikke druppels op zijn voorhoofd en zijn handen beefden hevig, toen hij de brieven in zijn hand open scheurde en ine haastig met schitterende oogen en een blos van opgewondenheid op 't gelaat door de rui me eetkamer komen. Hij trachtte op zijn ge mak te schijnen, maar hij was uiterst be vreesd, dat zij zijn zenuwachtigheid zou op merken) „Wat denkt u wel, vader?" zei zij, zich aan den anderen kant der tafel in eet stoel latende vallen. „Toch geen slechte berichten van huis, hoop ik? „Neen, niet bepaald slechte berichten, maar ik maak mij toch ongerust. Winifred gaat naar het buitenland." „Wel, waarom behoef jii je daarover onge rust te maken Hij was blij, dat het nieuws van huis haar gedachten en aandacht van hem afléidde. „Zeg dat niet vader." (Wordt vervolgd 1 ALKMAAR cv—nn.amma n»wwiig* UB tel ---- - i "m i" -"ju "owu uueu suieurae en nainnpm br-pTf'„n art AaA- Vt ai- mm i..n« i-: i id auviu z-ug /Uj

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1