gatepromw van bijslag op 8 ct. per d, zoodat Sb tosten zat- lea bedragen 400.000. Brandstoffen. Voor dfe voorziening van goedkoope brandstoffen wordt voor 1918 een bedrag aangevraagd van 18.000.000. Zachte zeep. De thans nog ter beschikking staande grondstoffen maken het mogelijk met de voorziening van zachte zeep op den hui- digen voet voort te gaan tot November 1917. Of de voorziening na dien did nog zal kun nen plaats hebben hangt af van den aan voer dier grondstoffen uit het buitenland GEÏNTERNEERD. Officieel wordt uit den Haag gemeld Op 24 October werd1 een vliegtuig van vreemde nationaliteit waargenomen. Neder landsche tprpedobooten, derwaarts uit Vlis- singen gezonden, constateer den een Britsch watervliegtuig- met vier inzittenden, in nood verkeerende, binnen NederLandsch territoir, 7900 meter binnen de grens der Neder 1. ter ritoriale wateren. De inzittenden zijn gered en aan wal gebracht. Het watervliegtuig, dat zwaar beschadigd was, is gezonken. Overeen komstig de gedragslijn, gedurende den ge beden oorlog döor de Nederlandsche regee ring gevolgd, zfln de geredde inzittende Brit- ache vliegers geïnterneerd. HET STOOMSCHIP IMPORT. Het prijzenhof te Hamburg heeft de elee- triadie lampen, die waren geborgen in het opgebrachte Nederlandsche stoomschip „Im port", tegen vergoeding der waarde verbeurd verklaard. De in beslag genomen foezelolie werd vrijgelaten en het vaartuig eveneens. De eisen tot schadevergoeding wegens het stilliggen' tengievolge van net opbrengen werd van de hand gewezen. DE „BERTHA" VRIJGELATEN. De driemast-motorschoener Bertha", van de vrachtvaartmaatschappij „Neerlandia" te Rotterdam, welke 4 September voor de eerste reis van IJmuiden naar Christiania vertrok, is Zaterdagmorgen te IJmuiden terugge keerd, na eerst voor onderzoek i n Bremer haven te zijn binnen geweest. Ruim twee we ken duurde bet, eer men in Nederland de op brenging te weten kwam. Het lange uitblijven vanhet motorschip en het gemis van elk be richt daaromtrent had in scheepvaartkringen reeds eenige ongerustheid verwekt. Nadat door die Duitsche autoriteiten was vastgesteld, dat de van een neutraal .land komende la ding (houtatof voor de papierindustrie) wer kelijk bestemd was voor een ander neutraal lhnd, met bet doel daar verwerkt te worden, kreeg de kapitein toestemming de reis naar Amsterdam voort te zetten. Tijdens het door- scbutten te IJmuiden werd den gezagvoerder door de militaire autoriteiten een verhoor over het gebeurde afgenomen. IJZER EN STAAL UIT DUITSCHLAND. De onderhandelingen' over de levering .van ijzer en staal door Duitschland in verband met het beschikbaar stellen van scheepsruim- te, duren nog voort, aldus de Haagsche cor respondent van de Tel. Van Duitsche zijde tracht men deze beschikbaarstelling na den oorlog te verkrijgen, maar de Nederlandsche autoriteiten verzetten zich daartegen. Eenige maatregelen, die dloor onze regee ring in verband met de voorraden ijzer en staal 'worden overwogen, zijn ons niet voor publicatie geschikt Medegedeeld wordt, dat in het laatste kwar taal van 1917 in totaal 60.000 ton' ijzer en staal door Duitschland zal worden ingevoerd. Het contract, waarbij 'Duitschland zich ver bond 201)00 ton per maand te leveren, is wel na 1 October tot stand1 gekomen, maar zal tqt dien datum terugwerkende kracht heb ben. HET BEWAREN VAN ^AARDAPPELEN. Het Bureau van Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het bewaren van aardappelen is, meer dan ooit, een zaak van groot belang voor de voed selvoorziening in ae toekomst. Daarom ia van het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen een rond schrijven uitgegaan aan de gemeentebesturen, waarin duidelijk uiteengezet wordt op welke wijze de aardappelen het best worden be waard. Ten deele zal dit kunnen geschieden in pak huizen bij handelaren, die er verstand van hebben, voor zooverre dit echter fjiet moge lijk is, wordt aanbevolen de aardappelen te bewaren op hoopen of in kuilen, zooals bij den landbouwer geschiedt. In bedoeld rondschrijven -nu wordt nauw keurig medegedeeld, op welke wijze deze me thode van bewaren het best plaats vindt Een duidelijke teekening geeft precies aan hoe de kuilen moeten worden aangelegd. VERLOF VOOR HET ST. NICOLAAS-, KERST- EN NIEUWJAARSFEEST. Ten behoeve van hoofden en leider» van zoomede van noodzakelijke werkkrachten in zaken of neringen kan voor zoover zij aannemelijk maken dat zij ten gevolge van liet St. Nicolaas-, Kerst- of Nieuwjaarsfeest mfler dan gewone drukte in zaken hebben verlof worden verleend voor het St. Nioclaasieest van 22 November tot en met 6 December a.s.; voor het Kerstfeest van 22 tot en met 27 De cember a s., en vpor het Nieuwjaarsfeest van 29 December as. tot en met 1 Januari 1918 In aanmerking voor verlof kunnen gebracht worden: Koek-, banket-, brood- en suikerbak kers, chocoladebewerkers, speelgoed-, boek-, galanterie-, wild- visch-, delicatessen- en siga renhandelaren, goud- en zilversmeden, zoo mede andere winkeliers of neringdoenden, die in de bedoelde omstandigheden verkeeren. i De hier bedoelde verloven in de aangege ven tijdperken hebben den voorrang boven de toegekende of alsnog toe te kennen land- en tu inbouwver loven. BWNE'NLAWD. - DUURTETOESLAG. Ingediend zijn wetsontwerpen tot wijziging en verhooging van de verschillende hoofd stukken der staatsbegrooting voor 1918, van de benoodigde sommen tot uitbetaling van den dhurtebijslag. Met de indiening van deze wetsontwerpen wordt u'tvoering gegeven' aan het bij de ope ning van de zitting der Staten-Generaal op 18 Sept. j.l. kenbaar gemaakte voomeflten cm, in afwachting van net rapport der staats commissie inzake de salarieering van de rijks- ambtenaren, eene nieuwe regeling van de diwrtebijsLagm aanhangig te maken. Thans wordt voorgesteld één uniforme loon grens, van 2500 voor de gehuwden en daar mede gelijkgestelden en van 1500 voor de overigen, Deze grenzen gelden uitsluitend voor per sonen, die geen kinderen beneden zekeren leeftijd t^hunnen laste hebben. Voor gehuwden en daarmede gelijkgestel den bedroeg de hoofdbijslag voor 1917 12 procent van het jaarloon met een maximum van 120 en een minimum van 80 Voor 1918 wordt voorgesteld onderscheidenlijk 15 pCt., 200 en 120. Hierbij komt de kinder bijslag ten bate van hen. die een hoofdbijslag ontvangen en welke voor elk kind beneden 16 jaren- van ƒ15 gebracht wordt op 25 voor de eerste vier kinderen, en voor de overige kinderen op 15 gehandhaafd wordt Zij wier inkomsten tot de betrekking die op den bijslag aanspraak geeft 2500 of meer doch minder dan 3500 bedragen, zullen aan spraak bebben op een verhoogden kinderbij slag (zonder hoofdbijslag) en wel voor elk kind beneden 19 jaar te bunnen laste. Deze bijslag zal bedragen 100 voor één kind, 125 voor twee kinderen, 175 voor drie kinderen en voorts 25 voor elk verder kind/ Het totaalbedrag der bedoelde inkomsten en van den verhoogden kinderbijslag zal 3500 niet mogen overschrijden-. Bij een spoedige behandeling dezer aange legenheid zal het niet onmogelijk zijn den eersten termijn van den- bijslag reeds in de tweede helft van Februari 1918 betaalbaar te stellen. Een globale schatting leidt tot de uit komst, dat met de regeling eene uitgave van omstreeks 13 J4 k 14 millioen zal gemoeid zijn. Voor 1917 werden de kosten op onge veer 7.000.000 geraamd. öeen duurtetoeslag ontvangen, gehuwden weduwnaars, weduwen en gescheiden echtge- nooten die een of meer kinderen beneden 15 jaren te hunnen last hebben, ongehuwde kostwinners en weduwnaars (weduwen) en gescheiden echtgenooten'die op overeenkom stige wijze leven als gehuwden indien deze allen meer dan 4000 totaal inkomen heb ben Voorts «ntvangen geen duurtetoeslag de overigp personen- indien zij meer totaal in komen hebben dan 2000. PROVINCIALE STATEN. De najaarszitïing van de Staten dezer pro vincie zal worden geopend op Dinsdag 4 De cember, des voormiddags half twaalf Gede puteerden dienen o. m. de volgende subsidie- voordrachten inj de gemeente Hoorn voor haar vakschool voor meisjes voor ,1918 830; De Vereeniging ter bevordering van het vakonderwijs in Westfriesland met ingang van 1917 per jaar V)0, en voor de teeken- scholen der afdeel ingen Andijk, Beemster, Grootebroek, Hoogwoud, Hensbfoek, Me- demblik, Spierdijk, Wognum, Winkel en Wie- ringen elk 100, aan die der afdeelingen Wervershoof en Wijdenes elk 90, aan de af- deeling Westeroord-Hooekarspel 85 en aan de afdeeling Oostwoud 70; de school voor slechthoorenden te .Amster dam met ingang van 1918 1500 per jaar; de middenstanasvereeniging te Uithoorn voor haar handelscursus 130. VOORDEELIGE VERKOOP. De gemeenteraad van Dongen besloot het koperdraad van het electrisch rfft te verkoo- pen vóór 12 de K.G. aan de kabelfabriek te Anmerdam, die op zich neemt binnen een half jaar na het sluiten van den vrede nieuw draad te leveren tegen den dan geldenden prijs, echter niet hooger dan 5 per- K.Q. De winst, welke de gemeente hierdoor maakt, be loopt meer dan 130.000. PETROLEUM VOOR CATECHISEER- KAMERS. De Algemeene Synodale Commissie heeft zich enkele weken geleden tot den minister van landbouw gewend, met het verzoek voor de catediiseerkamera_een bijzonder rantsoen voor verlichting en verwarming beschikbaar te stellen. Na onderzoek is medegedeeld, dat met net oog op de geringe voorraden van pe troleum hier te lande aan predikanten en geestelijken geen petroleum voor die studeer kamer meer kan worden verstrekt. Voor het houden van catechisatielessen kan echter bij het ontbreken van andere kunstverlichting, eene beperkte hoeveelheid petroleum beschik baar worden gesteld. 0 SCHEEPVAARTBEWEOINO Gedurende de week van 28 October tot en met 3 November zijn uit zee het Noordzee kanaal binnengekomen7 stoomschepen en 1 motorschoener, waarvan geladen: 1 met stuk goed, 1 met ijzer en stukgoed, 1 met hout, 2 met houtstof en 3 ledig. Naar zee vertrokken 3 stoomschepen en 1 motorschoener In de zelfde periode van 1916 kwamen binnen 26 en vertrokken naar zee 27 stoomschepen. SCHOOLTIJDEN EN KOLENNOOD. De autoriteiten van M. O. en H. O. te Haarlem hebben gunstig geadviseerd op een plan van B. en W. dier gemeente, om, als de nood erg gaat nijpen, de ochtendschooltijden op alle openbare scholen te verlengen en te bepalen van half 9 tot half 1, met eenige korte pauzen. De districtsschoolopziener onthield er echter zijne goedkeuring aan, omdat hij méént, dat het beter is voor onderwijs, huisr gezin en de brandstoffenbesparing, wanneer gedurende een of twee dagen de scholen ge heel worden stilgezet. B. en W. zijn net daarmee niet eens en heb ben zich tot den minister gewend, om in hoo ger beroep te komen van de beslissing van den schoolopziener. PECH1 Zaterdagmiddag legde een dame per rijwiel een bezoek af in ae Ockegemstraait, zoo vertelt de Maandagochtendcourant. Het dienstmeisje werd vriendelijk verzocht om 't rijwiel, dat buiten de deur geposteerd bleef, in het oog te wiïlen houden, waaraan de gedienstige met alle genoegen voldeed. Ze kon echter niet na laten met een buurmeisje een praatje aan te knoopen, waarvan een zwijntjesjager, die op den loer stond, profiteerde, om met zekere vrijmoedigheid het damesrijwiel te bestijgen, ten einde een natuurlijk onschuldig be doeld '-J- toertje te maken. De schoone praat- ster bleek echter nog niet zóó in het gesprek .verdiept, of ze zag d^n toerist op het rijwiel verdwijnen Maar bij een ongeluk pleegt vaak ook een gelukje te komen. De reddende engel daagde iö dit geval op in den vorm van een chauffeuj en zelfs een keurig netten chauffeur van een particuliere auto. Een wanhoopskreet en di to gebaar van het gedupeerde meisje waren voldoende, om den chauffeur te doen beslui ten de achtervolging te beginnen. De verschrikte toerist moest weldra bemer ken, dat een auto sneller gaat, dan een da mesrijwiel. Straat in, straat uit trapté hij wat hij kon, maar de auto bleef hem met tergend gemak volgen In de Van Eeghenstraat wist ae handige chauffeur "den vluchteling eindelijk op het trottoir te dringen en tot, afstappen te dwingen. Een voorbij gaande heer had het zonderlinge schouwspel met buitengewone belangstelling gevólgd. Zou u mij een handje willen helpen? vroeg de chauffeur. Niets zal mij aangenamer zijn, was het antwoord en zich tot den beteuterden rijwiel- dief wendend: Mag ik mij even voorstellen Ik ben van beroep.... rechercheur! En u?.... Je moet maar pech hebben! ElEN ONBEKENDE DOOFSTOMME. In het doofstommen-instituut te St. Mi chielsgestel is een' jongen uit het bezette ge bied' Tn Frankrijk opgenom-en. Het bestuur kent alleen zijn voornaam en zijn Duitsch nummer. Zijn portret wordt opgezonden naar een Fransch doofstommentijdsdirift, om zoo- doendie bekend te raken met zijn familienaam en of -hij nog oudera heeft. BEZWAREN TEGEN DE REO-ELINO VAN DE FRUITVEILING. De heer W. C. Fiege Jz. te Tiel, voorzitter van de Vereeniging ter Behartiging van de belangen- van den Fruithandel, heeft namens die vereeniging en namens dien Utrechtschen penitralen fruitpachtersbond aan den- minister van landbouw en. die rijkscommissie van toe zicht op de Fruitoentrale de bezwaren ken baar gemaakt welke genoemde vereenigingen hebben tegen de thans geldende regeling van het veilen van fruit. Hij verzocht- het percentage voor de fabriexen te verlagen en net Centraal Bureau van Prijszetting te adviseeren de exportprij zen te verhoogen. VOLKSONDERWIJS. Zaterdag is te Amsterdam de jaarvergade ring van Volksonderwijs begonnen. Er waren 111 afdeel'ngen vertegenwoordigd, uitbren gende 252 stemmen. De voorzitter opende de bijeenkomst met een toespraak, waarm hij o.m. zei dat het onderwijs leed onder de ongunsti ge economische toestanden. Toch zal „Volks onderwijs" voortgaan op den ingeslagen weg. Alle afdeelingen gaven blijk van frischheid en' levenskracht; in 1917 wies het aantal af deelingen) met 11 tot 318 en boekte men' 26.417 ledlen, een aanwinst gevende van 332. Spr. stelde in het licht de groote belangrijk heid van het onderwijs na den oorlog. De wetenschap, dat de volken bij den komenden vrede intellectueel hoog moeten- staan, om den- economischen strij d met succes te kunnen voeren, doet overal maatregelen tot verbete ring van het onderwijs ter hand nemen. Alle onderwijs moet zoo hoog mogelijk wor den opgevoerd. „Volksonderwijs" zal ih de toekomst moeten medestrij den tusschen de twee levens- en we reldbeschouwingen] of de school 't dogma moet brengen- aan het kind dan wel tot taak -heeft de opvoeding der jeu-gd op etisch paedagogi- schen grondslag te geven. Spr. besprak vervolgens den nood in on derwijzerskringen en critiseerdfe scherp de houding der regeering om dfe voorgestelde 100 van het wetsontwerp- Marchant te wil len vermin-deren. -Uit het verslag van de financieele commis sie over 1916 bleek, dat de uitgaven bedroe gen 12.224.71 y,, met eenjiadeelig saldo van 43535234. De balans sloot met een bedrag van S 17.043. 69. Voor 1918 wordt een vermoedelijk batig saldo geschat van 506 met een onkostamrekeuing, groot 9960. Het percent voor contribnvfeaf dracht voor de afdeelingen is vastgesteld op 45. Besloten werd aan eén vijftal schoolfond sen voor schipperskinderen een subsidie toe te kennen van 20 elk. Een- voorstel van enkele afdeelingen, om wegens de hooge exploitatiekosten en den- fi- nancieelen toestand der vereeniging het or gaan „Volksonderwijs", dlat maandelijks ver schijnt. slechts vier malen per jaar althans niet elxe maand te doen uitkomen, werd naar het hoofdbestuur verwezen. MEELKNOEIERIJEN. Bil een meel- en fouragehandelaar te De Bildt zijn in beslag genomen 150 balen krijt, die reeds geruimen tijd als meel werden ver handeld. Men kwam de knoeierijen op het s'poor, doordat de vorige v/eek bij een banket bakker te Haarlem twee balen meel in beslag zijn genomen, die bij nader onderzoek krijt bleken te bevatten. OESTOORDE FEESTVREUODE. Tijdens de viering van zijn vierde lustrum door den Delftschen Studentenbond, in de so ciëteit Eensgezindeheid" aldaar, drongen een achttal leden van het Delftsch Studenten corps binnen, zij vernielden alles wat voor de /hand lag; biljartqueuen werden gebroken, stoelen en lampen stukgeslagen. De bonds- vlag werd omlaag gehaald. Zij raakten slaagB met de leden der sociëteit. De politie maakte met sabel en gummistok een emd aan het tu mult,en arresteerde een drietal corpsleden. DE VARKENSVLEESCH-DISTRIBUTIE. Volgens een mededeeling van den Haag- schen correspondent van de Tel. is het oogen- blik waarop deze distributie eindigt, niet ver meer af, een datum noemde men van bevoegde zijde nog niet. Op zijne vraag, of er dan, ge lijk hier en daar wordt verteld, schapen- vleeseh zal worden gedistribueerd, verklaar de men, dat daaromtrent nog niets is bepaald. Het denkbeeld was wel overwogen, maar ver der was men nog niet gekomen. COLLECTIEF ARBEIDSCONTRACT Over de kwestie van het aangaan van een collectief arbeidscontract met verplicht lid maatschap is aan de fabriek der firma Broca- dus en Stheeman te Meppe'i een staking uitge broken, die ongeveer 70 man omvalt, dat is bijna het geheele personeel. Bij het naar huis gaan des avonds zijn de enkele werkwilligen en het kantoorpersoneel, waarvan verschillen de leden thans in de fabriek werken, reeds verscheidene malen door de stakers gevolgd en bedreigd. De politie wist handtastelijkhe den nog steeds te voorkomen. Het laat zich aanzien, dat een spoedige oplossing niet in zicht is, daar èn de firma èn de stakers bij hun eischen blijven. BIJDRAGEN UIT DE GEMEENTEKAS VOOR LANDBOUWONDERWIJS. Een paar gemeentebesturen in Friesland onderwierpen aan het oordfeel van Ged Sta ten de Vraag, of aan onderwijzers bij het bij zonder lager onderwijs, in het bezit der land- bouwakte, voor dat beat of voor het onder wijs geven- aan een van het rijk uitgaanden landbouwcqrsus een- bijdrage uit de gemeen tekas kon worden toegekend. Ged. Staten waren van oordeel, dat bet derde lid van art. 3 der lager-onderwijswet zich tegen zooda nige bijdrage in dien vorm verzet. De lager- onderwijswet is ingevolge haar artikel 15b op een spedalen cursus in land- en (of) tuin bouwkunde niet van toepassing. Geldelijken steun te verleenen aan dergelijke cursussen, kan dan ook niet strijdig zijn met art. 3, der del id, dier wet, doch dan moet de vergoeding in uitzicht wordlen gesteld aan alle aan den cursus verbonden1 onderwijzers, zonder on derscheid of zij overigens zijn openbaar of bijzonder onderwijzer. Oed. Staten hebben dan ook hun goedkeuring gehecht aan een raadsbesluit eener andere gemeente, waarbij op dfe begrooting werd gebracht een post voor subsidie aan een landbouwmaatschappij ten behoeve van de te houden land- en tuinbouw- curaussen. HET CONFLICT TE TILBURO. In het conflict is nog geen verandering ge komen. Op het aanbod van den Fabrikanten- bond, dat men tot onderhandeling genegen is, als het werk bij de firma's Mutsaera Zn. en Swagemakers Bogaera wordt hervat, is van arbeiderazijde nog geen beslissing genomen. OP EEN DISTRIBUTIE-BUREAU. Wegens groot moeniingsverschil tusschen se cretaris en adjunct-secretaris' van het Rijks- distributiebureau voor calcium, carbid, heeft 't personeel bij dat distributiebureau eenparig zijn ontslag genomen, nadat d-en beer Span jaard, adjunct-secretaris, was medegedeeld, dat ondanks zijn grooten ijver, men geen ver der gebruik wenschte te maken van zijne diensten. Inmiddels heeft zoo werd verder me degedeeld bet pqrsoneel zich per rekwest tot den- Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel gewend, ten einde veroetering in de bij het bureau heerschende toestanden te ver krijgen'. DE ANTHRACIETKWESTIE TE HILVERSUM. De minister van landbouw heeft de aan-dien burgemeester van Hilversum verleende mach tigingen tot inbezitneming van anthraciet bij de beeren- E. J. Labarre en G. Petit aldaar en beiden verbonden aan het Engelsche consu laat te Amsterdam, ingetrokken. UIT BERGEN. Voor het examen vrije- en orde-oefenin gen der gymnastiek zijn te Amsterdam ge slaagd de dames J. F. H. van Dijk, M. C. Da- men en A. P. M. Driessen, van hier. UIT HENSBROEK. Zaterdagavond hield de Land- en Tuin- bouwvereeniging „Ons Belang" alhier een buitengewone algemeene' vergadering. Het turfstrooisel namelijk vóór eenigen tijd door de vereeniging besteld, kon» door de betrok ken firma niet worden geleverd, daar aanvan kelijk de turfstrooiselcommissie dezen handel had stopgezet en vervolgens den prijs aan merkelijk verhoogd. Nu was „Ons Belang" weer in de gelegenheid gesteld het benoodig de te kunnen krijgen, maar in plaats van 160 de 10.000 kilo, franco Obdam, werd nu 280 gevraagd. Reeds weid tijdens de vergadering 15.000 kiló opgegeven. De leve ring werd opgedragen aan het Landbouw- kantoor „Noord-Holland". UIT AKERSLOOT. 1 iedennacht ongeveer half twee braadde het café „de Hoop", tevens winkel- en woonhuis, bewoond door den heer D. W. J. van Nie- kerk, tot den grond af. De bewoners wisten zich te redden met medeneming van eenig huisraad, 't Belendende perceel van de Wed. P. Dil bleef met emmers water behouden. Het pand behoorde in eigendom aan den heer S. Schoen en was verzekerd tegen brandschade. De brand .was ontstaan op den zolder, maar de oorzaak is tot heden onbekend. UIT HEILOO. Naar wij nader vernemen is de gemeente eigenares geworden van het Promenade-ter- rein, groot 4040 M'-> voor f 12000. KORTE BERICHTEN. De stoombootmaatschappij Groningen Rotterdam heeft wegens kolengebrek den dienst gestaakt. De bij Texel gestrande stoomtreiler „Tengay" wórdt als verloren beschouwd. Een kleine hoeveelheid steenkool is geborgen door visscheiis. De Noord- en Zuid-Hol landsche Red ding-Maatschappij heeft aan elk der roeiers van de reddingboot te De Cocksdorp, voor het redden van de bemanning der „Adelaar" een premie van 20 toegekend. Ds. W. Kroese te Vrouwenpolder (Zee land) heeft het beroep naar de herv. gemeente te den Burg op Texel aangenomen. In Maas en Waal is de prijs van het fruit weer stijgend, waarschijnlijk door het weer koopen van fruit door de Duitsche Ein- fuhrcehtrale. De carton-industrie zal waarschijnlijk weldra stopgezet worden, omdat alleen oud stroo en een klein deel van het nieuwe gewas door de fabrieken mag worden verwerkt. Het stroo moet voor veevoeder worden, gebruikt. De bruto inkomsten van de liefdadig heidskennis te Maastricht bedragen p.lm. 10.000. Hiervan komen 70 pet. aan de ar men der stad en 30 pet. voor de families der Belgische geïnterneerden. —In de raadsvergadering te Gouda zijn weder de voorstellen tot afschaffing der ker mis verworpen (rechts tegen links). Een motie inzake verplichte winkelsluiting werd even eens verworpen. Het stoomschip „Coramewyne", dat ge- ruimen tijd de kustvaart tusschen West-Indié en de Vereenigde Staten onderhield, is weer in IJmuiden teruggekeerd met een volle la ding koffie en cacao van West-Indië. De heer H. Schottee de Vries heeft be dankt als wethouder der gemeente Hoorn. De uitvoer van alle soorten lijm is ver boden. Het is /verboden normaal-margarine an ders dan verpakt in perkamentpapier, voor zien van twee sluitregels, af te leveren. De minister van landbouw heeft voor rijwiel-buitenbanden gemerkt E de maximum prijzen als volgt gewijzigd: groothandelprijs 4, tusschenhandelsprijs 4.65, kleinhan delsprijs 6.15. Het Nederl. Landbouwcomité heeft een schrijven gericht aan minister Posthuma, waarin het belang van den uitvoer van 1 -ja rige paarden wordt bepleit. De tijd nadert, waarop die uitvoer om verschillende redenen vrijwel onmogelijk zal zijn. 'Het stoomschip „IJstroom" is te Am sterdam aangekomen met een party cement ui* Engeland. DE STAKING GESINDÏQD. LONDEN, 5 Nov. (V. DDe" staking der schachtinspecteurs is geëindigd, tenge volge van de te Cardif gehouden conferen tie, waarop de stakers de vooratellen der directies verwierpen, maar besloten onmid dellijk het werk te hervatten, terwijl de on derhandelingen met de regeering voortdu ren LOOOER GEZONKEN. IJMUIDEN, 5 Nov. De logger K.W. 85 heeft bij aankomst gerapporteerd, gezien te hebben, dat bij den laatsten storm de log ger „Twee Gezusters SCH. 45" is omgesla gen en gezonken. Men vreest, dat alle opva renden omgekomen zijn. STADSNIEUWS. HOOFDELIJKE OMSLAO. De heeren J. Westerhof en O. J. Verkerk, leden van den gemeenteraad, hebben de vol gende amendementen ingediend op het ont! w njv .01 wijziging van de vei ordening op de heffing van een hoofde lijken omslag in deze gemeente: Art. 4, par. 1, sub 5 letter c de woorden „zoomede de oorlbgswinstbelasting over het jaar waarop deze -ten kohiere is gebracht" te doen vervallen en daarvoor niets anders in de plaats te stellen. Art. 4, par. 1, sub 5 letter j aldus te doen luiden: „de verschuldigde premiën voor le vens- en ziekteverzekering bijdragen in ziekenfondsen daaronder begrepen lijfrente of pensioen, tot een bedrag van niet meer dan 10 ten honderd van het inkomen, zonder den aftrek van de premie berekend, en niet hooger dijn 100". 'Art. 10, 2e alinea, als volgt te lezen: „Deze aftrek wordt verhoogd met 50". Aan art. 17 de volgende slot-alinea toe te voegen: „Deze afdrukken zijn verder voor ieder tegen den kostenden prijs verkrijgbaar". LOONSVERHOOGINO, OEEN DUURTETOESLAO. De heeren J. Westerhof en O. J. Verkerk hebben in afwijking van het in bijlage No. 159 vervatte voorstel van B. enW. (toekenning van een duurtetoeslag), het volgende voor stel bij den Raad ingediend „Aan de agenten van politie dfe hoofd agenten inbegrepen en aan alle gemeente werklieden, hetzij in vasten, hetzij- in tijdelij- ken dienst, wordt met ingang van 1 Januari 1918 een loonsverhooging van 2,50 per week verleend, met dien verstande, dat voor werklieden die hun betrekking niet als hoofd-, doch als nevenbetrekking vervullen, deze loonsverhooging zal worden genoten voor de helft." DE HUISUITZETTINOEN. Door den heer J. Westerhof, soc.-dem. lid van den gemeenteraad, is aan dat college het volgende adres gericht: ,J4et schrikbewind van een deel der huis eigenaren neemt van dag tot dag toe. Uit spraken der huurcommissie worden ver kracht. Straks zal geen huurder meer zekerheid hebben blijvend een woning voor zich en zijn gezin te vinden. Door het nijpend tekort aan woningen vooral in de prijzen beneden 6 per week zijn kwaadwillige woning-exploitanten mees ter van den toestand. Woningen ziin gewone handelsartikelen- geworden, met al' de gevol gen van dien. Een groot aantal personen is per deurwaar- ders-exploit de huur opgezegd, met de bedoe ling om, als de huurder niet zóó maar onder den- blooten hemel wil overnachten, een vorde ring tot uitzetting bij den Kantonrechter in te dienen. En hoewel ae Kantonrechter het on aantastbare recht heeft de uitspraak te doen wanneer h ij wil, en dus in dezen vorm onbe paald uitstel kan verleenen, is het eerste von nis reeds geveld en zal een onzer bergers met zijn gezin van vijf personen binnen enkele da gen op straat staandakloos. De vrees voor meerdere uitzettingen is he laas maar al te gewettigd. Door dit alles is de toestand der huurder» hoogst zorgelijk geworden. Als zelfs het dak boven het noofd niet meer zeker is, is ingrij pen door het bestuur dezer gemeente zeker gebiedend noodzakelijk. Het is déérom, dat ik U, als lid van Uwen Raad, verzoek over deze zaak te mogen inter- pelleeren". De bedoeling van den heer W. is een mo tie voor te stellen, waarin de Raad de urgen tie uitspreekt van den bouw van woningen van gemeentewege op uitgebreide schaal, In de eerste plaats voor groote gezinnen. DE BETOOOENDE VROUWEN De betoogende vrouwen ontvingen van mi nister Posthuma het volgende telegram In antwoord op uw telegram van den- 2den dezer deel ik u tot mijn leedwezen mede, dat dfe voorraad thee en koffie niet-voldoende is om een- ruimere rantsoeneering toe te passen-. Ik verzoek u mij namen en adressen op te geven van leveranciers van thee en koffie voor 2 k f 3 per pond. Aan dien overigen inhoud 1 MKltEKLiJlli.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2