DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 261 Honderd on negentiende s J aargang 1917 Atonnemeattprlis bil HmübsMni p. 3 rate i lil 1.1 psifUD. MfrMH I at HmMMi 8 et,we' rsfe? Wis rat slMtffiIrtn. fc1 H Nf* et HamieiïdrnktBi!' Cru. Sten Ie, Ivtm 19 '«I. t DIN8DA© 6 NOVEMBER. NEJ>EELAND. VERGADERING vti den gemeenteraad ?an Altar, ALKMAAR, 6 November. De troepen der middenmogendheden zijn de Tagliamento overgetrokken, Berlijn meldt, dat het in de Venetiaansche laagvlakte goed vooruit gaat, Weenen, dat het Italiaansche Dolomieten-front wankelt. Aan den middenloop der rivier zijn de troepen er in geslaagd naar den anderen kant, naar de Monte Pinzano leert 't Italiaan sche legerbericht nader, over te steken, waar bij hun 6000 gevangenen en een aantal vuur monden in handen vielen. Is deze plaats van overtocht ten noordwesten van Udine gele gen, ten zuidwesten van die stad, bij Codroe- po is keizer Karei over de rivier gekomen. Hierdoor is de Tagliamento-linie voor de Ita lianen onhoudbaar geworden en heeft ze en kel dienst gedaan als tusschenlinie, om den vijandelijken troepen oponthoud te veroorza ken en de eigen troepen in staat te stellen bij den terugtocht tijd te winnen, een voor sprong te krijgen. De uitdrukking „het gaat goed voorwaarts" wettigt de veronderstel ling, dat .de Italiaansche troepen het terrein hier vrij gelaten hebben, ten einde aan de Li- venza of aan de Piave in de daar ingerichte stellingen opneming te vinden. Want wel heeft de Italiaansche opperbevelhebber, gene raal Cadoma, verklaard, dat in een „door het opperbevel gekozen linie" tegenstand zal worden geboden, maar natuurlijk in het mid den gelaten, waar die linie is gelegen. De te rugtocht zal ongetwijfeld moeielijk vallen. Beide linies staan bijna'loodrecht op.elkaar, zoodat de troepen, opgehoopt in een klein gebied, een zwenking van 90 graden zullen moeten maken. Is het waar, dat de Italianen onder den voortdurenden Oostenrijkschen druk van het noorden uit dreigen te bezwij ken, dan kan de verwarring niet alleen toene men, maar wordt ook de linie van de Piave gevaarlijk. Mislukt de terugtocht, dan staat Italië een ernstige ramp te wachten. Gelukt hij daaren tegen, dan zal generaal Cadoma in een voor verdediging uitnemend geschikte korte en daardoor dicht te bezetten verdedigingslinie een sterke positie gaan innemen. Het zijn deze twee mogelijkheden, die in haar gevolgen van veel gewicht kunneh zijn, die de verantwoordelijke aanvoerders en hun regeeringen bezig en de wereld in spanning houden. De berichten geven den indruk, dat het Duitsch-Oostenrijksche offensief de Italiaan sche eenheid tot stand gebracht heeft. Perso nen en partijen, die tot dusverre hun eigen gangetje gingen, hebben zich eensgezind rondom de regeering geschaard. De Italiaan sche Kamer zou een manifest uitgeven, waar bij alle Italianen krachtig worden aange spoord verzet te bieden en standvastig te blij- ven in de ure der beproeving en alle partijge schillen te laten véren. Generaal Cadoma I heeft gewaarschuwd, dat allen deserteurs de doodstraf wacht. De aankomst van Fransche troepen' wakkert de geestdrift aan en versterkt het vertrouwen. Zoowel Parijsche als Lon- densche bladen blijven echter verklaren, dat het front in België en Frankrijk het voor naamste is. De hulp, welke aan Italië gege ven wordt, moet lang genoeg duren en krach tig genoeg zijn, om dat rijk buiten gevaar te brengen, doch ook niet langer. Als Italië eens maar uit zijn tijdelijke moeielijkheden is ge haald, zal het zelf ongetwijfeld de bevrijding van zijn gebied willen voltooien. De Times is van meening, dat de omstandigheden nood zakelijk moeten leiden tot wijzigingen in den opzet en de uitvoering van het veldtochts plan der entente, de Temps merkt op, dat het Engelsch-Fransche leger eerst' over vrij ge- ruimen tijd sterk genoeg kan zijn, om zich in Italië krachtig te doen gelden. Eigenaardig is het, dat thans in entente kringen ook elders vijandelijke ondernemin gen worden verwacht. De opperbevelhebber van het Russiche noorderfront heeft ver klaard, dat Duitschland groote plannen heeft, o. a. een landing van troepen in de Botnische golf, met behulp van de vloot en tegelijkertijd een krachtige aanval op het Riga-front, ter wijl in de Times op het gevaar van een offen sief der middenmogendheden op den Balkan wordt gewezen. Te Berlijn is onder voorzitterschap van den keizer een zitting gehouden van den kroon raad, waaraan behalve de Pruisische staats ministers ook generaal-veldmaarsehalk von Hindenburg, generaal Ludendorff en de chef van den admiralen staf der marine von Höt- zendorif deelnamen. zou een Het vermoeden ligt voor de hand, dat er ernstige zaken zijn besproken. Het is moge lijk, dat, evenals de conferentie te Rome er op gericht zal zijn, om Italië te behouden als bondgenoot, de kroonraad te Berlijn wil po gen uit den nieuwen militairen toestand poli tieke voordeelen te halen, hetzij partieel, het zij algemeen. Dit klemt te meer door het be zoek' van den Oostenrijkschen minister-presi dent graaf Czemin aan Berlijn en door de verklaring van den Weenschen Reichspost, dat keizer Karei geen grooter verlangen, geen grooter eerzucht kent dan zijn volkeren den vrede te brengen en van den eersten dag zijner regeering af er voortdurend naar streef de, dit doel langs den weg van een vergelijk te bereiken. In dezen geweldigen, spannenden tijd ont breekt ook de humor niet. Daar meldt men ons zoowaar uit St. Petersburg, dat het blad van den arbeiders- en soldatenraad aldaar verklaart, dat de Amèrikaansche zending, welke kort geleden Rusland bezocht....... de tsarenfamilie uit Tobolsk naar Amerika hebben ontvoerd 1 Er staat bij, dat uit St. Petersburg commissie is vertrokken om de zaak te onder- zoeken 11 DBIYSCMLAND. DE NIEUWE KOERS. Terwijl de legers der bondgenooten in Ita lië de Tagliamento bereikten, overschreed Duitschland in zijn binnenLandsche ontwikke ling den Rubicon. Toen het Duitsche volk aldus Theo Wolff in het BerL Tageblatt, den 2den November ontwaakte, bezat het weliswaar nog niet het parlementaire stelsel, maar toch een belangrijk deel daarvan. Voor het eerst zag de volksvertegenwoordi ging zich niet voor faits accomplis geplaatst Voor het eerst staarde zij niet geloovig vol verwachting en werkeloos naar de Wolk, die den top van den berg omhult. Voor het eerst heeft zij door hare vastbera den besluiten den val van een rijkskanselier veroorzaakt. Voor het eerst sprak de parlementsmeerder- heid in optima forma den wensch uit den door den monarch aangewezen candidaat vóór zijn benoeming te leeren kennen; voor het eerst pleegde de candidaat alvorens het hem aangeboden ambt aan te nemen overleg met de meerderheidspartijen. Voor het eerst zal de rijksdag door een stemming te kennen geven of hij de nieuwe regeering wil steunen. Voor het eerst zal de rijkskanselier voor de volksvertegenwoordiging staan niet als een overbrenger van den koninklijken wil, maar als pleitbezorger voor de kroon en het volk. Dat is nog niet de volledige vervulling van rechtmatige wenschen, maar het is, naar den maatstaf van hetgeen achter ons ligt, reeds zeer veel. Lang niet allen in Duitschland begrijpen wat dat wil zeggen en wat de latere volledige vervulling zal beteekenen. Velen gevoelen nog niet hoe de staat zich wijzigt en hoe hun positie als staatsburger zich moet wijzigen, wanneer de door hen gekozen vertegenwoor digers zullen medewerken tot de keuze der leidende personen en tot het beheer van het gemeenschappelijk goed. Velen zien nog niet in, dat de staat dan van een dwanginstelling een maatschappij van verantwoordelijke ^per sonen wordt, zoodat de staatsidee hare eigen lijke natuurlijke beteekenis terugkrijgt. Toen de mannen, die Columbus begeleidden, na hunne dwaaltocht het land betraden, ver moedden zij niet dat dit een nieuw ontdekt werelddeel was. Zoo betreedt menigeen den bodem eener nieuwe wereld. Oraaf Hertling was tot dusverre een te genstander van het parlementaire stelsel. Des niettegenstaande heeft hij den eersten beslls- senden aanvang half toegelaten half zelf ge maakt. Allen, die gisteren en eergisteren nog, evenals hij, zich tegen het parlementaire stel- vice-kanselier en van een anderen vrijzinnige tot Pruisisch minister trachten zij met alle krachten te verhinderen. De vrijzinnige volks partij heeft zich over deze benoeming slechts in wenschenden vorm uitgelaten, de soc.-de- mocraten heeft duidelijk Verklaard, dat zij al les onder de genoemde voorwaarden tot on dersteuning bereid is. De linkerzijde kan slechte dan aan graaf Herling haar vertrou wen schenken, wanneer hij naast goeden wi! ook een sterken wil toont. Zij wil het de regee ring loyaal mogelijk maken langs den rechten weg voorwaarts te gaan, maar zij zal daar mede ophouden, wanneer de r^geering zich op kronkelpaden laat dringen. Er is veel, dat nog wijst, dat graaf Hertling den toestand helder inziet. Hij strijdt blijkbaar een besüssenden strijd Kunnen ae tegenstanders van den nieuwen koers geloöven, dat 't voldoende is met 2 af gevaardigden uit de regeering ons voor altijd den nieuwen weg te sperren. Dien, nieu wen geest raken zij niet meer kwijt. Wat nog ontreekt tot vernieuwing van Duitschland, tot een rechtvaardige staatsinrichting zal komen en geen stukje van hetgeen pas verkregen is zal weder losgelaten worden. De vertegen woordigers van den' ouden geest moesten' be- Ëngelsche Lager- ïd heeft of de be- parii spelers nog mogelijk is en kans van slagen heeft. En als er geen twijfel meer zal bestaan, dat een regefering slechts met het vertrouwen van een rijksdagmeerderheid kan regeeien, als volk en volksvertegenwoordiging bij de keuze van hen, die de zaken moeten leiden en bij gewichtige levenkwesties niet meer voor faits accomplis worden gesteld, dan zullen d.e vaste grondslagen voor een gezond, van gehei me invloeden1 bevrijd staatsleven gelegd zijn. Wanneer het regel is geworden dat de parle mentsleden deel nemien aan de regeering, dan zullen dé energieke, politiek begaaf de mannen ook voldoende te vinden zijn en zal het niet meer noodig zijn telkens, als men een talent vollen minister noodig heeft, met 'n lantaarn alle hoeken van Duitschland af te zoeken Zoover zijn wij echter voorloopig nog niet. Voorloopig trachten geheime invloeden nog verder omver 'te werpen wat pas opgebouwd is. Het „program" en' de politieke denkbeel den van graaf Hertling werden krachtig be streden. grijpen dat zij thans voor een onherroepelijk fait accompli staan. ENGELAND. DE AANVOER VAN ENGELSCHE CEMENT. In het Engelsche Lagerhuis heeft de heer Leverton Harris, adjudant-secretaris van dién minister van blokkade, volgens 'n Reuter-tele- gram, zijn antwoord van den 29en October verbeterd, waarin hij meedeelde, dat het ce ment, dlat naar Nederland werd gevoerd, gedekt was door een consent van uitvoer, toe gestaan vóór de „order in council" werd af gekondigd. Hij zeide, dat er geen consenten werden verdacht voor den uitvoer van cement naar Nederland' vóór den Sen October, toen de „order in council" in werking trad. Sedert dien is slechts één vergunning verzocht en wel voor den 8en October; deze werd niet eerder dan dien 9en October verleend. Verdere vergunningen werden niet verleend. Het ligt thans niet in de bedoeling om deze vergun ning in te trekken en de schepen die met het cement geladen zijn tegen te honden. INTERNEER1NO VAN ENGELSCHE EN VRIJLATING VAN DUITSCHE ZEELIEDEN. Reuter seint, dat in het Er huis de heer Hunts gevraagd manning van de Engelsche onderzeeboot „E 17", die eenigen tijd geleden buiten de Ne- derlandsdie wateren schipbreuk had geleden, in Nederland was geïnterneerd en of de Duit sche onderzeeër, die onlangs in Nederland werd geïnterneerd, thans is vrijgelaten even als de bemanning. De heer Balfour antwoordde op de eerste vraag bevestigend. In verband met de ande re vraag deelde hij mede, dat de Britsche zee lieden' waren vrijgelaten omdat de Neder land sche regeering. na onderzoek door een nati onale rechtbank heeft vastgesteld, dat de on derzeeboot verkeerdelijk was geïnterneerd. De redenen voor de vrijlating van den DuiHÈhen onderzeeër bevredigen de Britsche regeering niet op voldoende wijze en dc geheele kwestie met de intemeering van de „E 17" wordt nog verder onderzocht. KORTE BERICHTEN. Bij een Duitsche aanval kwamen voor het eerst Amerikaansche soldaten in het vuur, naar Generaal Pershing meldt. Verlieslijst 3 gedood, 5 gewond, 12 gevangen genomen. Oeneraal Maistre, die de overwinning bij Malmaison behaalde, is benoemd tot groot-officier van het Legioen van Eer. In Russische kringen loopt het gerucht, dat de minister van Oorlog Verkowsky zal af treden. Hij nam geen deel aan den laatsten ministerraad. Amerika heeft door middel van Rus land eau leening van 7 millioen gulden aan Roemenië voorgeschoten. Een van ae drie ionen van den Italiaan- schen minister-president Orlando, die aan het front staan, is tijdens het jongste oifensief als vermist opgegeven. Hij nam deel aan den strijd op liet Balnsizzaplatteau. Uit Barcelona wordt bericht dat aldaar ernstige bctoogingen hebben plaats -gehad Arrestaties volgden. Te Sevilla staken tram beambten en werklieden bij de electrische cen trale, ook te Valencia heerscht een oproerige stemming. De correspondent van Havas zegt, dat de ontriiiming van den Chemin des Dames zoo snel en plotseling in haar werk is gegaan, dat de aan de Duitschers verstrekte soep nog warm was, toen de Franschen de stellingen binnentrokken. De aartsbisschop van Tarragon is zeer getroffen door hetgeen hij gezien heeft op het Fransche front, zooals die Spaansche geeste lijke in dte Echo de Paris mededeelt; Hij denkt zich verplaatst in het tijdperk waarin Fran schen en Spanjaarden zij aan zij streden en samen leed en overwinning deelden. Helaas, het was maar een droom, zegt de schrijver. Een Havasbericht uit Havre meldt, dat de Duitschers al het materiaal van de hoog ovens van Cockerill te Seraing weghalen. Zoo ook te Angleur en Grivegnée. De heer Samuel Oompers, voorzitter van de Amerikaansche arbeidersfederatie, heeft zich in een meeting te Nieuw*York borg beiders en verklaard^ dat een ieder, die zich thans voor vrede uitspreekt, een lafaard Is. Te Petersburg hadden Zaterdag eenige kleine incidenten plaats. Men trachtte het huis van den cadettenleider Moeljoekoff te j plunderen. De regeering nam uitgebreide maatregelen tegen de Bolschewiki. Tegenwoordig past men ook te St. Pe tersburg dé lynchwek toe. Dieven' die een winkel plunderden' warden gedood, Twee man nen die voor de grap op straat met revolvers schoten werden afgeranseld tot ze bewuste loos waren. De burgerwacht is niet in staat de orde te bewaren. Een groot standbeeld' voor keizer Frans Jozef zal te Weenen worden opgericht. Ont werp prof. Friedrich Ohmann. Kosten 6 mil lioen gulden. Twee belangrijke scheepsbouwwcrvci aan de Clyde vervaardigen voor zeer lagen prijs kunstledematen. Duizend- verminkte sol daten zijn hier reeds van voorzien, 9000 staan op de lijst. De Engelsche regeering moedigt die niéuwe industrie aan. BEREIDING VAN BLOEM EN MEEL. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat het fabrikanten, molenaars, handelaren en alle andere perso nen, die grondstoffen voor de bereiding van bloem, meel, brood, koek, banket of veevoeder van dé regéering ontvangen of met toestem ming van de regeeringscommissarissen voor de Rijksgraauverzameling ter bewerking ont vangen. verboden is eenige andere stol dan bedoelde grondstoffen in nun fabrieken, mo lens of paichuizen te hebben, deze te verwer ken of te verhandelen, met uitzondering noch tans van die producten, die noodzakelijk zijn voor de richhge verwerking van bedoelde grondstoffen tot een eindproduct van deugde lijke kwaliteit; dat allen, die zich schuldig maken aan overtreding van dit verbod, van alle distributie van regeeringswege van grondstoffen, die zij gewoon waren te verwer ken' of te verhandelen of die zij voor die ver werking noodig hebben, alsmede van brand stoffen of krachttoevoer, noodig voor de uit oefening van het bedrijf, zullen worden uiigc- stoten. PYRIET. De minister van landbouw heeft inge- sielji een rijksbureau voor pyriet en zwavel zuur, gevestigd Buitenhof 8, te 's-Gravenha- epalen Icing éen verbod tot afie ge. Op nader te bepalen datum treedt in wer king pyr als grondstof voor de zwavelbereiding rerooa tot alievering en vervoer van riet en andere zwavelhoudende ertsen, die die nen, en van zwavelzuur. Hoeren Veehouders, Landbouwers en Houders san Voertuigen in de gemeente Alkmaar worden verzeeht voor Zaterdag 10 November 191T hun beueodigde Kaarden tot 1 Januari 1918 voer het gebrufk in bon bedrijf op te geven aan hunnen winkelier, terwijl H.H. winkeliers de bij ben ingekomen aanvragen inleveren bij hun greasier. Tot uiterlijk 12 November 1917, 's avonds 5 uur, worden de opgavon van H.H. grossiers op sene lijst vermeld, aan hst Dlstribntfs- bcdrqf ingewacht waarna distribueering van kat kwantum, V09F soovar beschikbaar, zat plaats hebben. Alkmaar, November 1917. op Donderdag 8 Isveteber 1097, 's namiddags 1 uur. Voorzitter da Heer Q. RIPPING, Secretaris de Heer DONATH. Punten van behandeling 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen De benoeming van een vrijzinnigen 1 gesteld voor de hulp der Amerikaansche ar il EV R ACHTING SVOO RW AARDE NI Door den minister van landbouw, nijver heid en handel zijn algemeene hevrachtings- voorwaardeu voor de hinnenschipperij vastge steld, waarbij' oun. wordt bepaald, dat de in specteurs voor de binnenschippenj zorg moe ten dragen, dat op alle schipperobeuTzen een beurtlijst geregeld wordt bijgehouden, waar op de schippers worden ingeschreven in de volgorde, waarin zij in de betredende haven hun schip ais gereed tot laden hebben aange meld. De bevrachting van Bchepeu geschiedt over eenkomstig de aanwijzingen door oi namens den inspecteur gegeven. PRIJZEN VAN VOEDERBIETEN, ENZ. Biji beschikking van 22 October j.L zijn de maximum prijzen voor bovenvermelde vee- voeciergewassen van het oogstjaar 1917 ge steld op 22 voor voederbieten en mangel- wortelen, 20 voor koolrapen, knolrapen en knollen, en 24 voor paardepeen, alle» per 1000 K.G., waarbij rekening is gehouden met de hooge kosten, aan den verbouw dezer ge wassen verbonden. Aangezien bet niet ge- wenscht is, dat bedoelde gewassen voor den onder aanwending van veel kunstmest ca ar- liandel worden geteeld op het beste land en beid, brengt de minister van landbouw ter kennis van belanghebbenden, dat voor het oogstjaar 1918 ue prijzen voor bedoelde pro ducten belangrijk lager zuilen worden ge steld. Het is ie verwachten, dut hierdoor de verbauw voor den handel zal verminderen, dncir dit kan voor de veehoudcis geen be zwaar zijn, daar vrijwel ieder voor de bu- Jroclteu van eigen veevotdergewassen kan verbouwen, met name op gescheurd grasland. DE VAKKENSDISTRlBUTlE. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Uit de statistische gegevens betreffende de hoeveelheid varkensvleesch, welke in het jaar 1910 door de regeermg aan de gemeenten is geleverd door tusschenkomst van de Inkoop combinatie, blijkt o. m. dat door die Lnkoop- combmatie varkens zijn geleverd aan 906 van de 1120 Nederlandsche gemeenten. Deze 906 gemeenten hebben te zamen 6.162.341 inwo ners, terwijl de gezamenlijke bevolking van het heele land op- bijna 6.450.000 inwoners kan worden gesteld. Geleverd zijn daaraan in totaal 77.777.543 K.G. varkensvleesch of 12,62 K.G. per hoofd. Om tot een juist overzicht van het verbruik van varkensvleesch hier te lande te komen, moeten natuurlijk de hoeveel heid, verschaft door „éigen aankoop" door de gemeenten, en ook het varkensvleesch, dat door de slagers op de vrije markt werd bijge- kocht, bij de genoemde hoeveelheid worden gevoegd. Men komt dan tot een totaal ver bruik van 90 millioen K.G. varkensvleesch in 1 1916. 2 Benoeming van tijdelijk personeel aan de Handelsdagschool (Bijlage no. 138). 3. Benoeming van een Directeur der gem. arbeidsbeurs (Bijlage no. 141). 4. Voorstel tot benoaning van een algemee- nen marktmeester (Bijlage no. 136). 5. Idem to} benoeming van een anolyst aan de gem. gasfabriek (Bijlage no 145) 6. Idem, in zake het bouwen van woningen voor gem. rekening (Bijlage no 137). 7. Idem tot aankoop van gymnastlekwerlrtui- gen (Bijlage no. 139). 8. Idem tot regeling van het loon der kaas- dragers (Bijlage no. 140). 9. Idem betreffende bouwterrein aan den Stationsweg (Bijlage no. 142) 10. Idem tot ontheffing eener bepaling van de Bouw- en Won.-verordening (Bijlage no. 143). 11. Idem betreffende het verleenen van toe slag op pensioen (Bijlage no. 144). 12. Behandeling rekeningen Stadsziekenhuis en Plantsoenen, suppl. begrooting-en re kening fltads-apotheek. Bijlagen nrs 148, 149 en 150). 13. Idem suppl. begrooting Distributiebedrijf, dienst 1917, Begrooting Armenraad, Burgerweeshui», dienst 1918 (Bijlagen nrs. 147, 151 en 152). 14. Voorstel tot wijziging der Verord. op de jaarw. van het personeel aan het Gymna sium en de Handelsscholen (Bijlage Ho. 154). 15. Idem tot bepaling van de dagen waarop paardenmarkten zullen worden gehouden (Bijlage no. 155). 16. Idem betreffende de gasrantsoeneering (Bijlage no. 156). 17. Idem tot het verkenen van toeslag aan houders van petroieumkaarten (Bijlage no. 158). 18. Behandeling van het 1ste suppl. kohier van den H. O. dienst 1917. 19. Als voren het Voorstel tot herziening van de Verordeningen op het heffen en invor deren van een hoofdelijken omslag (Bij lagen nis. 86 en 157). Neemt men aan, dat liet gemiddelde slacht- gewieht van de varkens thans ten hoogste 60 K.G. bedraagt, dan zouden voor een verbruik gerekend naar de distributie over 1916, an derhalf millioen varkens per jaar noodig zijn of 30.000 stuks per week. De vraag rijst hierbij, hoe het staat met on zen varkensstapel? Blijkens telling van varkens op 10 Augus tus I 1 bedroeg toen het aantal varkens ruim 300.000, verdeeld over ongeveer 110.000 var kenshouders Bij de houders van 1 of 2 var kens waren te zamen ongeveer 93.700, bij die van 3- 5 varkens ongeveer 91.600, bi] die van 6 9 varkens ongeveer 48.700 en bij die van 10 en meer varken» ongeveer 70 600 stuks VOOR HET F.NOELSCHE PRIJZENHOF. De naar een Engelsche haven opgebrachte IJknulder stoomtretlers /Union" en „Marga- retha" zullen voor bet Prijzenhof te Londen gebracht worden, volgen» de Engelsche lezing op vermoeden dat deze treiters, ioen zij door BritBche strijdkrachten op de Noordzee wer den' aangehouden, een lading visch aan boord zouden hebben gehad, die bestemd was voor een met Engeland in oorlog verkeerend land. BESCHIKBAARSTELLING VAN LEVENSMIDDELEN. Onder de d;stributie-artikelen, waarvoor de regeering bij suppletoire begrooting gelden aanvraagt (zie ons blad van gisteren) dient nog vermeld: Aardappelen. De distributie van den oogst 1917 van 1 Jan./l Juli 1918 vereischt een bedtag van 21,202,000; de totale voorzie- ningskosten voor het heele volgende jaar wor den 27.724.000. Het laatste kwartaal 1917 kost voor dit artikel 7.089 000. VERMALEN VAN VEEVOEDER. Het is verboden granen, mals, peulvruch ten, oliehoudende zaden of eenige voor vee voeder te bezigen stof te vermalen, te verwer ken of te doen vermalen of verwerken. Uitzonderingen zijn toegelaten. Verzoeken om vergunning in te dienen vóór 15 Novem ber bij den minister van landbouw. ALKMAARSCHE COURANT. uuiiviAiivi o, 'iv a uiavcuur Q graal tiert ling werden Kracnug Dt> accu, zjuu Ui ccu lllcciw^ LC lvlcuwx ur K. uv Ag I

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1