FBUILLMT0H. mn Jfeftdqa. Een man's werk. 4- i- —zjgr - - TT* (v--T5?rr^;7r^- - - DE LEVENSMIDDELENVOORZIE- NINQ. Minister Treub heeft btf de Tweede Kamer een voorstel ingediend tot heffing van 150 op centen op de aanslagen in de Verdedig mgsüe- lastingen I en II over het belastingjaar, loo- pende van 1 Mei 1918 tot en met 30 April 1919, ter bestrijding van de kosten der be schikbaarstelling van levensmiddelen. Aan de memorie van toelichting is o. a. ontleend: De minister van financiën heeft gemeend, voor hetgeen döor zijn ambtgenoot van land bouw wordt aangevraagd ter aanvulling van het reeds verleende krediet van 80 miliioen een afzonderlijk dekkingsvoorstei te moeten oen. Het daarvoor gevraagde bedrag van 40 miliioen zal voor ongeveer 28 mil iioen gedekt kunnen worden uit inkomsten van uitvoer in het laatste kwartaal van het loopende jaar, zoodat, naar thans is te voor zien, 15 miliioen ongedekt blijft, dat hoofd zakelijk uit leeningsgeld moet worden bestre den. Het scheen den minister niet geoorloofd, de kosten van de verdere beschikbaarstelling van levensmiddelen uit leeningsgeld te be strijden. Verstrekking van levensmiddelen op kosten der overheid, anders dan bij wijze van armen zorg, moet ophouden zoodra de oorlog zal zijn geëindigd en de meest directe gevolgen daarvan op het goederenverkeer zullen heb ben uitgewerkt. Een eerste consekwenitie hiervan is, dat de beschikbaarstelling zelfs in den noodtoestand niet mag geschieden tegen lagere prijzen dan, naar menschelijke berekening, na afloop daar van normaal zullen zijn. In het voorstel van den minister van landbouw, nijverheid en handel is daarmede over het algemeen reke ning gehouden. De verstrekking van bruin- brood, vet en k leiaardappelen evenwel ge schiedt tegen prijzen, welke te hoog zijn. Hoewel zeer noodc heeft de minister van fi nanciën zich voor ditmaal nog daarbij neer gelegd. Een tweede coosekwentle is, dat de ver strekking van levenemiddelen met bijslag van het rijk beh oort te worden beperkt tot hen, die onder den huldigen noodtoestand aan finan- cleelen steun ter verkrijging van de noodige voeding bepaald behoefte hébben. De minis ter zou zijn medewerking aan de voorgestel van levensmiddelen reeds dit- rlies zou hebben maal afhankelijk hebben gesteld van de voor waarde, dat op dit punt dlstributiewet zou worden herzien, ware het niet, dat hij niet kon ontkennen, dat de levensmiddelcpvoorziening voor dezen winter bij uitsték dringend is, en dat vasthouden zijnerzijds aan de voorwaarde tot niet onbelangrijk qjdverl geleid. Waar hdji op twee gewichtige punten, we gens de urgentie der zaak, zich neerlegde bij een regeling, waartegen hij anders op princi pieele gronden bezwaar zou hebben gemaakt, was hij van oordeel, dat zijn verantwoorde lijkheid voor de zorg van 's rijk» financiën niet gedoogde, dat het thans voorgestelde kre diet voor langeren tijd zou worden gevraagd dan voor den komenden winter en het daarop volgend voorjaar. Daarbij komt nog, dat niet te voorzien Is, hoe de toestand' den volgenden zomer" zal zijn. De meest belangrijke consekwentie is ten ■lotte, dat, indlien wordt besloten dezen bui- tengewomen maatregel voor de eerste helft van 1918 te bestendigen, de hieruit voort- vloelende last niet op de toekomst mag wor den geschoven- De regeering ia eenparig van oordeel, dat de kosten van de voor een deel van 1918 voorgestelde verstrekking van levensmidde len, voor zoover zij niet uit de te verwachten baten van den goederenexport zijn te bestre den, door tijdelijke belasting-verhooging moe ten worden gedekt. Volgen® opgaven, verstrekt door het depar tement van Landbouw enz. is als bate van den derenuitvoer in de eerste helft van 1918 verwachten rond f 40 miliioen. Deze ra ming kan echter niet op nauwkeurigheid' bo gen. Waar de kosten van het voorstel van den minister van Landbouw enz. zijn geraamd 130 miliioen, blijft na aftrek van genoemde 40 miliioen een bedrag van 90 miliioen ter dekking over. De opbrengst van de verdedigingsbelastin gen voor het dienstjaar 1918/19 is te stellen op 45 l\ 50 miliioen gulden. In verband met deze cijfers acht de regeering het noodig de hoofdsom dier heffingen voor dat dienstjaar te verhoogen met 150 opcenten ten behoeve der levenstniddelenvoorzien ingOok na die verhooging zal, indien- de ramingen juist blij ken, volledige dékking niet worden verkregen. Imtusscken kan, met Iet oog op de vele onze kere factoren* die bij de becijfering zoowel van het credlet als van de bate uit den export in het spel zijn, waar het oordeel der regee- S3E&S K HOCKINO. Uit h« Bsgsteeh verUwfd on- 31) „Het is geen pleizierreis, die zij gaat dernemen. Zij gaat naar Servië." „Naar Serviër' „Ja. Is zij niet eenig?." „Maar waarom juist van alle plaatsen naar Servië?" „Om de zieken te verplegen Het schijnt, dat daar sinds den oorlog- veel koorts 'heerecht en men heeft te weinig doctoren ca verpleegsters voor die arme menschen, en ge brek aan alle soorten medische hulpmidde len; zij sterven er bij honderden aan verwaar- loozing „Maar wat kan zij er doen?" „Zij organiseert een medische expeditie en zij vertrekken bijna onmiddellijk. Ik houd het er voor, dat zij net geld daarvoor uit haar ei gen zak neemt. O, ik wou, dat ik met haar kon gaan." „Wat een nonsens!" Werkelijk vader Maar natuurlijk, ik kan niet gaan. Ik ben niet sterk genoeg en ook niet geoefend, maar ik benijd haar. Als ik mijn leven met het hare vergelijk, voel ik mij zoo nietig en nutteloos." Je bent evenmin het een als het ander", ring mei dé Befffng van 150 opcenten vol staan worden. Verlichting van dien buitenge wone» en buitengemeen zwaren last door ver- daelina over twee of drie dienstjaren is niet mogelijk, daar het nog geheel onzeker is of het voorjaar dien vrede wel zal brengen. En zelfs indien dit mocht gebeuren, zou toch het tweede halfjaar van 1918 nog offers voor de levensmiddelenvoorzien-ing vragen, al zouden die -dlan stellig reeds aanstonds aanmerkelijk geringer zijn. Bovendien mag men- hierbij niet u t het oog verliezen, dat, indoen zelfs het jaar 1918 vrede eens niet mocht brengen,de toestand in den winter 1918/19, naar het zich laat aanzien, nog donkerder zou zijn en dat alsdan de thans voorgestelde opcenten voor een nieuw dienstjaar onmisbaar zouden zijn. BELOOFDE REGEERINGSMAAT- REGELEN. De Centrale Commissie uit de Arbeiders beweging voor de Levensmiddelenvoorziening heeft een- telegram gezonden aan minister Posthuma waarin zij herinnert aan de toezeg gingen, door den minister aan vertegenwoor digers uit arbeidersvereenigingen en -coöpe raties in Juli j.L gedaan, en aan de in Sep tember opnieuw in een onderhoud met den minister ontvangen verzekering, dat spoedige verbetering in uitzicht kon worden gesteld'. „Van deze tenuitvoerlegging, zegt het tele gram, is echter tot nog toe weinig of niets ge komen. De meening, dat de regeering wel Be looft, doch hare beloften niet, of onvolledig, of te laat inlost, heeft hierdoor nieuw voedsel gekregen. Bijzondere ontstemming wekt het feit, dat nog altijd niet is overgegaan tot dis tributie van1 goedkoop rundvleesch, dat nog steeds de beschikbaarstelling van goedkoope brandstoffen -en billijke kleeding, schoeisel, wol, sajet, zoolleder en klompen op zich laat wachten en dat de door Uw Excellentie toege zegde rantsoeneering van alle apijsvetten en oliën achterwege blijft. Wij meenen ons niet aan onbescheidenheid schuldig te maken, noch blijk te geven van een niet gemotiveerd ongeduld, Indien wij Uwe Excellentie nogmaals aan hare beloften herin neren en aandringen op hare zeer spoedige tenuitvoerlegging. Geschiedt dit niet, dan zijn zeer ernstige conflicten meer dan waarschijn lijk E RS ATZ- KOFFIE. Zoogenaamde „werklooze zeevarenden" bie den te Amsterdam „echte Javakoffie" te koop aan, met verzoek discretie te betrachten. Bij onderzoek bleek het verkochte te bestaan uit gemalen eikels met koffiesiroop vermengd, die, met wat veel melk en suiker, als plaats vervanger voor koffie kunnen dienen, doch ver blijven van wat men onder koffie verstaat. ZIEKENHUIS TE VELSEN. De linksche raansmeerderherd te Velsen heeft een voorstel ingediend om een zieken huis in die gemeente te bouwen. Zooals bekend stelde de E)uitsche keizer in dertijd m verband met de berging van den torpedojager V. 69 eene belangrijke gift ter beschikking van den burgemeester, die deze gift toen voor bovengenoemd doel meende te moeten reserveeren. LOGGER VERGAAN? De te IJmuiden aangekomen zeillogger K. W. 85 rapporteerde op de visscherij gezien te hebben, dat de zeillogger Sch. 183 door een man ca muis stortzee beloopen werd, waardoor de bezaan mast over boord sloeg. Na een tweede stort zee heeft men het niet meer terug gezien, zoo dat het hoogstwaarschijnlijk met i is vergaan. EAILLJSSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mcdcdeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Qraaf Co.'a Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 3 November, ln Ne derland uitgesproken 13 faillissementen tegen 19 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 November 1917 761 faillissementen tegenover 902 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. OASVOORZ IEN-INO TEN PLATTE- LANOE. In de rede die de wethouder voor de bedrij ven gister in den Amsterdamachen raad heeft gehouden, deelde hij terloops mode, dat er een plan bestaat om heel Noord-Holland van- kookgas 'te voorziep en dat daarbij de Amsterdamsche gasfabrieken oen belangrijke rol zullen spelen.. Het plan is reeds eenigen tijd in bewerking. De techniek der gasvoor- gaa voor van een centraal punt zullen betrekken. Waarschijnlijk echter zal het denkbeeld pas pa den oorlog verwezenlijkt kunnen worden, omdat het materiaal dat men noodig heeft, in hoofdzaak uit het buitenland betrokken- moei worden. HET CONFLICT TE TILBURG. De burgemeester heeft den fabrikantenbond een voorstel gedaan waarbij beide partijen bevredigd konden worden. Dit voorstel nam de fabrikantenbond aan, mededeeiende dat dit de uiterste oon-oessie was. De hoofdbesturen der arbeidersorganisaties te Utrecht deelden- echter mede dat zij op het voorstel' van den burgemeester niet ingingen, wel waren de hoofdbesturen van- St. Lamber- tus en Eendracht tot concessies bereid. VOLKSONDERWIJS. In de Zondag voortgezette ver^ werd aangenomen een voorstel van de afi 's-Gravenhage om adhaesie te betuigen aan den Bond ter Behartiging van de belangen van het Kind in -de actie om een rookverbod voor kinderen- te krijgen. Na lang debat werd ingetrokken de motie van- 'de afdaling Mildam, strekkende om te ijveren voor neutraal-onderwijs en geen reke ning meer te houden met de bevredigings- wet. nu alle politieke partijen het openbaar onderwijs hebben laten vallen. Aangenomen werd' een motie van den alge- meenen secretaris, inhoudende, dat landar beid voor vrouwen en kinderen ook in de ar beidswet zal worden opgenomen. Het be doelde -wetsontwerp is thans ingediend, maar dit voorstel gaat het hoofdbestuur niet ver genoeg. Met algemeent stemmen werd aangenomen een motie, inhoudende dat niet-aanneming van hét wetsontwerp- Marchant c.s. veront waardiging zal wekken en dat aanzienlijke verhooging der onderwijzerssalarissen zoo wel in het belang van het onderwijs als in dat der onderwijzers noodzakelijk is. Verworpen werden twee moties; de eene strekkende om zelfbestuur voor de openbare school te vragen op dezelfde wijze als de bij zondere school dat heeft; de andere wilde art, 4 van de statuten in de afdeelingen aan de j orde stellen (art. 4 houdt de doelstelling van Volksonderwijs in). Uitvoerig werd gesproken over de vraag, of van het kapitaal van 10.000 zonder toe- stemming der algemcene vergadering geld mag worden genomen voor propaganda. Besloten werd. op voorstel- van den heer A. de Vries, de Behandeling van dit punt uit te stellen tot de volgende vergadering: Be sloten werd, dat het referendum zal plaats hebben door te stemmen in de afdeelingen en niet, zooals was voorgesteld, door rechtstreeks het stembiljet bij- den algemeenen secretaris in te zenden. Dit jaar zal het referendum mis schien- eerst in December worden géhou-den met het oog op den korten tijd die verloopt tusschen deze vergadering en het verschijnen van 't eerstvolgende nummer van het orgaan. Besloten werd-, dé conceptwet te behandelen op de eerstvolgende algemeene vergadering. HULPVERLEENING AAN GEWONDEN. De Staatscourant No. 259 bevat het konin klijk besluit van 22 October j.L, houdende regeling van de vrijwillige hulpverleening aan zieke en gewonde personen, behoorenae tot de leger» of vloten van oorlogvoerende mogendheden en voorziening in de hulpver leening en inlichtingendienst ten aanzien van krijgsgevangenen en geïnterneerden. BRUINKOLEN-. Van heden af zullen geregeld bruinkolen van de brulnko lencxp löftatie Bergerode te Heerlen worden verzonden ter beschikking van de rljkskolendiistributie. Het voornemen bestaat de zendingen., in den beginne 50 wa gons per dag/gelddelijk tot een belangrijk grooter kwantum op te voeren. pet. en over Sept. 0.13 pet, dit la gemiddeld 75 cent per rund UIT EG MOND-B INNEN. De heer A. H. J. Ie Gras, predikant bij de herv. gemeente alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen uit Oosthuizen. UIT OUDKARSPEL. In de jongste vergadering van dén polder Geesitmer-Ambacht, Oo&terdijk en Molen- geersen. werd bij inschrijving verhuurd voor den tijd van 5 jaren het noordeinde van den Geestmer-Ambacht, onder Ou-dkarspel. Er waren ingekomen 2 inschrijvingsbiljetten en wel van J. Borst Sz. te Oudkarspel voor 101.75; G. Hoogeboom, aldaar voor 105. Gegund aan den hoogsten inschrijver. Bij publieke verhuring d'.d. 18 December «1912 werd deze voor 5 jaar verhuurd voor 41.aan J. Bost Sz. voornoemd. 1 UIT WIERINGERWAARD. Aanstaanden Dond^dag zal onze nieuw benoemde burgemeester, heer C. Haring- huizen, worden beëedigd. De installatie is be paald op Donderdagavond PUNTDICHT UIT HET H'BLD.: Hoe stookten de kranten den wereldbrand Brachten den koleanood in 't -land! Om bij den wereldbrand te kunnen koken, Gaat men- uit nood en wraak nu kranten stoken. KORTE BERICHTEN. Verschillende bakkerspairoons te Vlaar- dingen zuilen overgaan tot het stichten van een onderlinge bakkerij zooals o. a. in Zut- piien, Breda en Zwolle. De politie te Leiden arresteerde Zoo- zexeren H. P. uit Rotterdam, die aldaar di stal met braak had gepleegd. Hij werd ge vankelijk naai' Den Haag vervoerd. ie Nieuwediep ontstond gistermorgen brand op het wachtschip door het -springen van een kachel in de kajuit van den comman dant. De brand werd spoedig gebluscht. in één gezin te Zwolle stierven drie kin deren aan diphteritis. Een vierde is ernstig dooi dezelfde ziekte aangetast. Het verbod van aflevering en vervoer van terpentijn is niet van toepassing op het vervoer door de spoorwegmaatschappijen ten dienste van haar bedrijf. Gisternacht is ingebroken in den winkel van een goudsmid op den Goudsehen Weg te Rotterdam. Ontvreemd werden 60 gouden ringen, eenige gouden en zilveren heerenhor loges en een diamanten collier. in den Haag en Delft zijn 142 kisten champagne, ter waarde van 10.000, opge spoord, afkomstig van inbraak in het pakhuis der N.V. Scheepvaart- en Handelsmaatschap pij te Rotterdam. Het wetsontwerp, betreffende regeling van burgerlijken dienstplicht is van den Raad van Slate terug ontvangen van het departe ment van oorlog?, evenals een wetsontwerp nopeni een buitengewoon oorlogscrediet. De minister van landbouw heeft bepaald dat gedurende de week van 4 tot 11 Novem ber 1917 voor 6(f pet. der boterproductie kan - worden uitgevoerd. j Het verbod in hotels, restauranis en daarmede gelijkstaande inrichtingen bak- en braadvet te bezigen bij het bereiden van spijr i/en, is niet van toepassing op volksgaarkeu- kena en daarmede gelijkgestelle inrichtingen. De minister van landbouw heeft verbo- 1 den wild, als bedoeld in artikel 17 van de I jachtwet, benevens wilde konijnen, ter bevrie zing op te slaan of te doen opslaan in vries- J inrichtingen of op eenige andere wijze te be- bevrtez rugbezorging op de sociëteit 4.50 beloo ning, 't geen hem niet genoeg was. De politie moest hem ten slotte verwijderen. y- De vrouw te Arnhem, die ten haren huize een korporaal-trompetter dood' stak, ia veroordeeld tot 3 jaar gev.-straf. De eisch was 5 jaar. Te Bameveld is procesverbaal opge maakt tegen- een 82-jarigen wildstrooper De oude, die volgens eigen bekentenis dit seizoen reeds heel wat haasjes het levenslicht had uit geblazen, werd, op heeterdaad betrapt Het lek in den Waterlandschen Zuider zeedijk bij Durgerdam is gestopt. Er werd vol doende klei aangebracht; de veiligheid is verzekerd. De Amsterdamsche sch oen win kei iera hebben op een vergadering een motie aange nomen, waarin -de wensch wordt uitgesproken, dat de gemeenteraad eene wettelijke verorde ning van Zondagssluiting zal vaststellen voor alle schoenwinkels. Van de 9 te Haren1 (Gron.) gevestigde bakkers zijn Zaterdag 7 geverbaliseerd, we gens het afleveren van brood beneden het vastgestelde gewicht. Te Haarlemmermeer zijn 10 winkeliers geschorst in het verkrijgen van regeeringsarti- kelen, omdat zij weigerden de bij hen- aanwe zige voorraden stijfsel op te geven. nTe Foxhol (Gron.) is de siroopfabriek en te Heerenveen de mkkelfabriek stopgezet. De personeelen zijn ontslagen. In de Kinkerstraat te Amsterdam is in gebroken in een goudsmidswinkel. Het ge- stolene wordt geschat ter waarde van onge veer 2000. In de Scheveningsche Boschjes is het lijk gevonden van een- 20Ljartg meisje uit Rot terdam, dat verschillende wonden vertoonde. De Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Leeuwarden heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een ont werp tot verfraaiing van het stationsplein al- daar. Als eerste pnjs is 500 uitgeloofd. Aan onzen landgenoot den heer J. Kloosterhuis, uit Ter Apel (Gron.) is wegens zijn moedig gedrag aan het Westelijk front het IJzeren Kruis verleend. DE PERLAK-MAATSCHAPPIJ. DEN HAAG, 6 Nov. De kantonrechter, de heer mr. Baudewijnse, heden bij- vervroe ging uitspraak doende inzake de békende vordering van de Perlak Petroleum-Maat- schappij tegen den heer Deen, verklaarde eischeresse niet ontvankelijk in hare vorde ring. Jfet vonnis overwoog o. a., dat ten aanzien van geen der vier door de Perlak- Maatschappij gestelde- punten aannemelijk wordt gemaakt, dat gedaagde ter verkrijr ging van de goedkeuring van balans en winst- en verliesrekening over 1909, en daarmede van zijne decharge als directeur, opzettelijk misleidend tegenover de aandeel houders van eischeresse heeft gehandeld. BOEKAANKONDIGING. Bij den- heer H. N. Werkman te Groningen vriezen of te doen tezen. KNOEIERIJ. De Tel. verneemt uit Maastricht, dat naar aanleiding van de gepleegde malversaties met het Mregen vau varkens aldaar, waarbij toen tegen een varkens leverancier en een weger 'n klacht bi de justitie is ingediend, bij de a.a> behandeling der gemeentebegrooting een' mo tie'van de slachthuis-commissie in den raad zien ing is tegenwoordig van dien aard, dat de afstand daarbij evenmin een rol speelt als bij de electridteitsvoorziening. In de toekomst verwacht men dan1 ook. dat de plattelandsge meenten- die er geen eigen fabrieken op kun nen nahouden, eïectriciteit voor verlichting en zei hij1 harteljjk. „Neen, neen, kindlief, je moet niet zoo spreken. Op 't oogenbltk moet je voor mij zorgen", en hij glimlachte eenigszlna droevig. „0 is een oude lieveling", antwoordde zij en- haar oogen schoten vol tranen, „maar Ik word iederen da gsterker." „Natuurlijk wordt je sterker. Je lijkt een ander mensch sinds ie hier bent. Het verwon dert tnij niet, dat alle jonge heeren verliefd met, dat jij je hart zult verliezen, terwijl wij van huis zijn." /.ij bewaarde eenige oogenblikken het stil zwijgen Toen zei ze langzaam en ernstig: ,,U moet niet op die manier tegen mij spre ken. als 't u blieft niet." „Waarom niet?" zei hij ondoordacht. „Het is niet goed oude. wonden open te rij- zal behandeld worden, waarbij alle leden dier commissie (behalve de heer Marrea, wethou der, die verklaarde, dat de ambten-aren der gemeente ,Jioog"-gehouden moesten worden) verklaren, niet langer de verantwoordelijkheid voor het beheer van het slachthuis te willen deelen»met den tegenwoordigen- directeur. UIT OUDE NIEDORP. In het veefonds alhier waren gedurende het afgeloopen kwartaal verzekerd 070 runderen, waarvan er 6 werden afgekeurd. De omslag bedroeg over Augs. en Oct. 0.1 Behalve superfosfaat van 14 en 17 pet., wordt nog beschikbaar gesteld superfosfaat, waarvan hot gehalte van in water oplosbaar fosfor zuur varieert van 14.1 pet. tot 15.5 pet. De minister van landbouw heeft aan de burgemeesters een cirailaire gericht, waarbij hunne modewerking wordt ingeroepen de hei melijke handel van granen, peulvruchten, en zaden tegen hooge prijzen tegen te gaan De minister van landbouw heeft aan de gemeentebesturen opgedragen de bevoegd- held tot controle van de distributie te weigeren aan hen, die niet voorzien zijn van 't bewijs, dat zij behooren tot de ambtenaren' bedoeld in art. 19 der Distributiewet 1917. In de Delfahavensche Schle te Rotter- dam is beslag gelegd op 544j000 kilogram voerbieten, die zonder geleibiljet met 't schip „Emanuel" van Sas van Gent naar Berkel vervoerd werden. De regeering heeft bepaald- dat gedu rende den winter 1917/18 ln de lokalen der rijksgebouwen en der gebouwen bij- het rijk in gebruik, geen hooger temperatuur mag heerschen dan 60 graden Fahrenheit. Te Delft vond iemand een aan een stu-, dent behoorende portefeuille. Hij kreeg bij te- beschouwin-geo Mansholt. Deze „kritische beschouwingen" zijn zeker waard gelezen te worden, vooral door die voorstanders van droogmaking der Zuidier- zee, iets waar de schrijver zich niet mee kan vereenigen. Hij' zegt Immers o&.dat het „la en blijft zijne vaste overtuiging, dat deze kostbare en bedr- voeldc zich beschaamd, verfiederd, rd. Er scheen geen eind- te komen aan op je worden." kan meten wat haar uiterlijk betreft. 1 „Waarom niet?" flapte hij er uit „Er een jonge dame in 't hotel die zich met ten®', antwoordde zij. „Kaft u dat niet be grijpen, vader? Mijn hart is met Hector be- raven. Ik zal nooit weer een man liefheb- et gc Drdd' Hij keek haar verbaasd aan, maar zei niets. Iets in haar toon en haar manieren boezemde hem ontzag in. Hij had haar van kind af zien opgroeien, maar Mj begon haar nu pas te be grijpen. Er waren diepten in haar natuur die ij nog niet had gepeild. Hij had* gemeend, dat Hèctor Drysdale slechts een naam voor haar was geworden. Hoe weinig begreep hij het hart van een vrouw het onheil, dat hij- had gewrocht, aan het lij den, dat hij had veroorzaakt. Hij had het goed met zijn dochter gemeend dat maakte hij zichzelf wijs had gewensebt, dat zij oen hooge positie in de maatschappij zou be- kieeden Wat een domme gek was hij geweest en helaas, begrip en berouw waren te kat ge komen. Kon hij de laatste jaren van zijn leven maar weer over doen. Kon hij De kellner bracht bun thee en broodjes en het ontbijt werd zwijgend verorberd. Hij be proefde rustig en op zijn gemak te schijnen, maar de ongeopende brieven in zijn borstzak schenen hein te branden. Adela nam geen notitie van hem; Zij dacht voornamelijk aan Winifred Wllloughoy, aan het opofferende van haar handelwijze, het gevaar waaraan zij zich blootstelde voor het welzijn van anderen. Zij had Winifred altijd bewonderd, maar nu scheen zij in haar oogen grootschef dan ooit. Haar werk in Londen was prachtig, heldhaftig geweest. Maar dit zette de kroon op alles. Zij haalde zich alles voor den geest wat deze groote onderneming met zich bracht de inspanning, de ontbe ring, het lijden, het afgrijselijke gevaar. Z-ij vroeg zich af of rij haar vriendin wel ooit zou terugzien. Het scheen haar toe dat daar weinig kans op was. En toch wist zij, dat, zij,, al stond het ook in haar macht, geen vinger zou uitsteken om haar te beletten er heat te gakn. Beter te. sterven in- edel streven daft een doelloos, lui leven te leiden. En toen dacht rij aan Jasper Fenlove en een rilling voer haar van het hoofd tot de voeten door de leden. Een pooaje later, toen haar vader, zooals gewoonlijk na het ontbijt, in de hall een pijp zat te rooken zei zij tot hem „Wij gaan vandaag een klein uitstapje naar het Banhaua maken. Wilt u niet met ons mee gaan?" Hij glimlachte mat. „Neen, meisjelief," gromde hij. „Ik word te oud voor uittsap- jes." „O, onzin, vadertje I Verscheidene van die meegaan zijn veel ouder dan u. Bovendien, 't Is een heel gemakkelijk tochtje, 't- gaat al maar door de piinboaschen." „Ik wil liever rustig hier blijven," zei hij. „Bovendlen heb ik eenige brieven te sch: ven." „Weet u wel steili schelen als ik mee dat lijk drij t je gaai k geniet, ijft." dat het u niet kan „Wel neen, meisje, ik wil juist graag, ,t. Ik wensch, dat i. dat je zooveel moge- Zoo lang als je 't maar niet over- „Dat zal ik niet "doen," beweerde zij lachend. „Bovendien, ik ben nu bijna even sterk als ik ooit geweest ben," en zij snelde naar boven om zich klaar te maken. Bardell wachtte totdat de excuraisten ver trokken warentoen wandelde hij alleen weg opdat hij zijn brieven zou kunnnen lezen, zonder dat iemand hem gadesloeg. Hij koos een rotsachtig, weinig begaan paadje langs den rand van een ravijn. Een koele wind gevaarlijke onderneming zoo niet op een' dé- bade, dan toch op financieele nadoelen- zal uitloopen, waaraan de volgende generaties zwaar te dragen zullen hebben en aldlua an dere noodzakelijke maatregelen van sociaai- cconomiachen aard vierkant ln den weg zul- i len blijven staan." De schrijver, die zich zelve noemt „een leek, die het grootste deel van rijn leven ln de kust- pollders van dien Dollard en de Lauwerzee heeft doorgebracht en dus eeniige ervaring heeft opgedaan -tien opzichte van- het dijkwe zen, afwatering, eb en vloed, stormvloeden en dergelijke," wenscht zijne beschouwingen te zien opgevat als tegenhanger» van de opti mistische beschouwingen der Zuiderzce-vor- eeniging. Hij brengt in een vijftal opstellen uitvoerig naar voren, dat de genoemde ver eeniging in hare propaganda om de voordee- len van de drooglegging der Zuiderzee, voor al sinds de overstroomimg ln Januari 1916, zoo breed mogelijk uit te meten, daarbij- uit het oog verliest: 1. dat het geenszins op den weg van het staatsbestuur kan- liggen om -de betreffende provinciën en waterschappen ten koste van reusachtige uitgaven te ontheffen' van de ver plichting om te zorgen voor het noodzakelij-, ke onderhoud, eventueel verzwaring der dij ken en daardoor het gevaar van doorbraak; 2. dat er misschien evenveel hectaren vruchtbaar land, als men- denkt in dé Zuider zee binnen te krijgen, binnen de grenzen' van ons land liggen, die door gebrek aan voldoen de afwatering zoo goed als niets opbrengen-, benevens groote oppervlakten- veen- en zand gronden, die met de tegenwoordige hulpmid delen der landbouwwetenschap met oneindig minder kosten in vruchtbaar cultuurland ver anderd kunnen worden; 3. het lang n-iet denkbeeldige gevaar van geheele mislukking van het riskante werk, ge vaarlijk ook volgens het oordeel van bekwame kwam van boven van de sneeuwvelden, de hemel schitterde van zonneschijn, de rotsen wierpen donkere schaduwen langs de heu vels. Als hij in een andere stemming was ge weest, zou hij misschien van 't mooie land schap genoten hebben, maar hij had nu geen oog voor de grootsche pracht der bergen; rijn gedachten waren ergens anders. De vrees volgde hem op de hielen als een beschuldi gende geest. Toen hij een mijl van het hotel verwijderd was, ging hij in de schaduw van een overhan genden rots zitten. Voor hem viel de grond weg in steile terrassen. Op dén bodem der ravijn stroomde een beek over een bed van steenen. Hij draaide eenige oogenblikken, voordat hij de brieven uit zijn zak haalde en toen hij dit deed beefden rijn handen ondanks zichzelf. Wordt vervolgd - -> ai*.-'» ij— „Er met ij is jou Ik hooi c

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2