DAGBLAD VOOR EN OMSTREKEN. iu. m mi Uitreiking van Broodkaarten. Goedkoop©Melk. Honderd on negentiende «Jaargang nwyii M| YOOTl'bitillij p. J rnnn'ra 'IA», k pk' I IA I»!—I «L MnhrtPriU V. ft p, rer' mM NBr: n plpatsioirfi. Pr f' M. dtf ra MMrtW Brut frater Zl 6 9. tel. J. WOENSDAG 7 NOTEMDEE. N1DÜLM1). lededieUnpi m hst DlstrMshedrlil. Stapolgroenton ei V al- groenten. Huurcommissi© ALKMAAR, 7 November.^ Het staat er ongetwijfeld slecht met de Ita lianen voor. Behalve de Tagliamentollnie hebberuze ook hun bergfront over 150 K.M. moeten prijs geven, waardoor bezette Oosten- rij ksche plaatsen weer in Oostenrijksche han den vielen. De terugtrekkende Italiaansche troepen zullen ongetwijfeld niet zonder ern stige kleerscheuren geborgen worden men kan er zich op voorbereiden, dat er weldra groote getallen van gevangenen en van buit gemaakt materiaal door dè achtervolgende Duitsche en Oostenrijksche troepen zullen worden bekend gemaakt. Waar de Italianen tot staan zullen komen, valt nog niet te zeg gen. Het ziet er wel naar uit, alsof ook Vene tië door hen zal moeten worden prijs ge geven. Over de hulp der geallieerden wordt veel geschreven, en het heet zelfs, dat er ook Amerikansche troepen naar Italië gezonden worden via Engeland. In Vlaanderen hebben de Engdscheu ^en nieuw succes behaald: ze zijn er in geslaagd, Passchendaele, waarom zoo bloedig gevoch ten is, te bezetten. Amerika en Japan zijn het eens geworden over China Amerika erkent de bijzondere belangen van Japan in China en Japan ver klaart zich opnieuw voor de politiek van de open deur in China. Het gevoel van achter docht jegens Japan moet hierdoor in Ameri ka zijn verdwenen, welk gevoel volgens staatssecretaris Lansing een emstigen toe stand dreigde te weeg te brengen en de beide rijken hebben een overeenkomst betreffende de militaire, maritieme en economische samen werking in den oorlog tegen Duitschland ge sloten. Het vermoeden ligt voor de hand, dat men in de allereerste plaats Rusland ter hulp zal willen komen. Maar het is de vraag of Rusland op die hulp prijs zal stellen. In de Russische hoofdstad is het weer lang niet pluis. De onderhandelingen tusschen den ge- neralen staf van het militaire district St. Pe tersburg en het militair-rev. comité .van den raad van soldaten en arbeiders zijn afgebro ken, toen het comité vernam, dat de militaire goevemeur in den nacht troepen ontbood uit de omgeving. Het comité heeft de troepen ge last, de regeering niet te gehoorzamen. De autoriteiten hebben daarop de bruggen tus schen de arbeiderswijken en het centrum der stad afgesloten, waardoor o. a. het tramver keer is gestaakt. Dat ziet er meer revolutions nair dan militair uit 1 Is de Lok. Anz. juist ingelicht, dan hebben Duitschland en Oostenrijk thans hun plannen ten aanzien van Rusland vastgesteld. Het blad verzekert, dat in den te Berlijn gehou den kroonraad in de allereerste plaats de kwestie van Polen naar den wensch van Oos tenrijk is opgelost. Bij Polen wordt Galicië gevoegd, keizer Karei krijgt den titel van ko ning van Polen en het nieuwe koninkrijk zal door een persoonlijke unie aan Oostenrijk verbonden worden. Littauen en Koerland zul len waarschijnlijk bij Pruisen komen en de koning van Pruisen zal de titels aannemen van grootvorst van Littauen en hertog van Koerland. Zoo zegt het bericht, dat echter of- ficieele bevestiging verdient. De Parijsche correspondent van de Man chester Guardiaii verklaart, dat Duitschland begin September door middel van een Bel gisch diplomaat den Franschen staatsman Briand heeft uitgenoodigd naar Zwitserland te komen, om den oud-kanselier von Bülow of den rijkskanselier te ontmoeten. De heer Briand was er voor geweest de uitnoodiging aan te nemen, maar de minister-president Ri- bot weigerde hem verlof daartoe te geven. De heer Briand wenschte het onderhoud, ten einde te kunnen onderzoeken of de Duitsche voorstellen echt gemeend waren en zoo ja afgeronde en afdoende verklaringen te kunnen ontvangen. De heer Briand verzocht het oor deel der andere entente-regeeringen in te win nen, maar Hij houdt het er voor, dat de mede deel ingen aan de regeeringen werden overge bracht op een wijze, welke een weigerend antwoord moest uitlokken. Nog staat, volgens den Engelsehen corres pondent, de heer Briand op het standpunt, dat het een misslag is, om voorstellen niet in overweging te willen nemen. Ih het Engelsche Lagerhuis heeft een vre- desdebat plaats gehad, dat echter door de meerderheid afgebroken is. Heit radicale lid de beer.Smith diende een motie in, waarin wordt gezegd, dat,-mits bevredigende waar borgen kunnen worden verkregen, betreffen de die onafhankelijkheid en bet herstel van België en de ontruiming van ander bezet ge bied geen hindernis in den weg moet worden gelegd aan inleidingen tot onderhandelingen over een vrede door vergelijk, die een billijke oplossing van het vraagstuk ElzasrLotharin gen en de instelling van een doeltreffend in- temationaal instituut ter voorkoming van toe komstige oorlogen, behoort te belichamen. De voorsteller betoogde, dat de geheime di plomatie de oorlogsdoeleinden' der geallieer- j den had verwrongen en dat ElzasrLotharin- gen thans tot een overheerschende voorwaar de was gemaakt, zonder overleg met Italië of Rusland. Hij zeide o. m., dat de geallieerden J (een ander bericht zegt: Frankrijk en Rus land) een geheim verdrag hadden gesloten om Frankrijk het Duitsche deel van Duitsch- land op den linker Rijnoever te doen toeko men. Lord Balfour zeide, dat dit een verzinsel was, dat de Britsche regeering zulk een ver drag niet had gesloten en dat hij niet meende, dat er in het algemeen zulk een verdrag be stond. De heer Asquith hoopte, dat de Brli- sche oorlogsdoeleinden nooit zouden wor den besnoeid. Het Huis weigerde hierna nog een anderen spreker aan het woord te laten komen, het geen groot tumult veroorzaakte. De bekende afgevaardigde Ramsa Macdonald riep „Dood aan de democratie!" Met 282 tegen 38 stemmen werd besloten tot het sluiten der debatten ear de motie- Lees Smith werd zonder stemming verwor pen. Minister Bonar Law had den dag te vorm I aangekondigd, dat de regeering er aan dacht vragen te onderdrukken, welke er op bere- kend waren 's lands belang afbreuk te jloen. i Men kan zich begrijpen, dat de Britsche re- I geering hoe langer hoe minder geneigd is lastige vragen te beantwoorden, maar het is ook geen wonder, dat verzet komt tegen een poging om censuur uit te oefenen op de afge vaardigden, die waardig gekeurd zijn het volk te vertegenwoordigen. KORTE BERICHTEN. Volgens een mededeeling van den lui tenant-gouverneur van de Pandsjaab heeft alleen deze provincie sinds het begin, van den oorlog 220.000 man ahn het Britsch-lndische leger geleverd. Het Amerikaansche transportschip ,f inland" is op zijn terugkeer naar Amerika i getorpilleerd. Schade onbeteekenend. Het schip kon een vreemde haven bereiken 1 De „Lokal-Anzeiger" meldt, dat de conferenties van den' Oostenrijkschen minis ter-president Czernin met de Duitsche auto riteiten in het bijzonder ioopen over Polen. Het vraagstuk'zou opgelost zijn, naar den wensch van Oostenrijk. De Russische minister van oorlog, Ver- kofskyis van zijn post ontheven. Generaal Manikovsky, onder-secretaris van oorlog, is benoemd tot minister ad interim, onder toe-1 1 zicht van Kerenski. De Duitsche onderzeeërs opereeren thans dicht onder de Engelsche kust. Het getorpil- leerde Nborsche stoomschip „Leander", is slechts */i zeemijl van' de Engelsche kust tot zinken gebracht. Te Rio de Japeiro hebben, naar Havas seint, heftige volksbetoogingen tegen de Duit sche handelsinstellingen plaats gehad. De aangerichte schade is aanzienlijk. De uitslag der Australische leening overtreft de verwachtingen. 240 millioen gul den was gevraagd, en ruim verkregen. Bij elkaar is nu voor 1200 millioen gulden inge schreven. De bevolking van Australië be draagt zoo wat vijf millioen. DE TURFPOLITIEK. Het Bureau voor Medédeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: I Door verschillende bladen is een bericht on- der het hoofdje „Onze turfpolitiek" opgeno men, waarin stond te lezen, dat de in De Nes (gelegen in Noord-Holland bij Ilpendam) geproduceerde turf niet in genoemd dorp mag worden verkocht, maar dat die naar Drente gaat, terwijl men te Ilpendam turf krijgt uit dfe venen in het Noorden. De Rïj kskolend is tr ibutie verzekert, dat bo venbedoeld bericht absoluut onjuist is. klompen, schoenen en sajet. Omtrent de voorziening met goedkoopere klompen, schoenen en sajet deelt het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoor ziening mede, dat de 1.600.000 bons voor klompen thans alle verzonden zijn. De distri butie van klompen zal deze maand plaats vin den. De verzending der 2 millioen schoenen- I bons wordt voorbereid. Er zullen echter nog wel een paar weken mede gemoeid zijn. voor dat men daarmede gereed is. Behalve de bons voor goedkoope schoenen zullen ook 60.000 paren schoenen ter beschik king der gemeente worden gesteld, waarop dezer diagen de hand1 is gelegd. Dit zijn af gekeurde militaire schoenen, die in orde wor den gemaakt en dan nog zeer goed zijn voor particulier gebruik. 'Deze schoenen zullen op i ongeveer 3 per paar komen. Wat de sajet betreft, blijkt thans dat de be schikbare wolvoorraden toelaten ongeveer 7» der aangevraagde hoeveelheden te verstrek ken. KRIJGSGEVANGEN IN NEDERLAND. Men deelt ons mede, dat te 's-Gravenhage een "Centraal Comité ia opgericht, dat zich ten doel stelt om, in navolging van hetgeen in Zwitserland is geschied, met en naast de re geering de belangen te behartigen van de krijgsgevangenen, die eerlang door de strij dende partijlen, van weerszijden, aart Neder land zullen worden toevertrouwd. Wat den arbeid betreft, dien dit comité zich voorstelt te verrichten, gesteund door hulpccmité's, die in verschillende gemeenten' des vaderlands zijn of worden gevormd, vernemen wtj verder, uit een circulaire, die nopens dit „Liefdewerk (tot) hulp en bijistiand voor krijgsgevangenen" wordt verspcrid, dat het comité zich voorstelt troost en hulp te brengen aan al de bekla genswaardige slachtoffers van den oorlog, die Nederland onder zijn hoede gesteld zal zien, en dat wel onverschillig tot welke natio naliteit zij behoorm „Terwijl wij toch" zoo leest men in die circulaire „alle ge voelens vani sympathie en vriendschap, waar en aan wien ook betoond, volkomen onaange tast laten, wenschen wij den strijd aan te binden tegen alle antipathie en vijandschap en stellen wij ons voor de olie der naasten liefde uit e gieen op de kokende golven van den haat, die ons omringen. Wij willen, zoo doende, trachten de,verdoolde christenheld te rug te leiden in de richting van het pad, dat eenmaal befaandled werd door Hem, die haar leerde: „Hebt uwe vijanden lief; zegent ze, die ze vervloeken.' De taak van de hoogerbedoelde comlte's zal zich bepalen tot moreelen bijstand en mate- rieele vriendschapsbetoon aan al die ongeluk- kigen die maanden lang de meesten reeds ja ren lang, gescheiden van vriend en magen, vflen van vrouw en kind, zoo'n innige zielsche l behoefte hebben aan opbeuring. Uitdrukke lijk zij er daarbij opgewezen/ dat de zorg voor huisvesting, voeding, verwarming en ge neeskundige behandeling geheel buiten de bemoeienis van camité's ligt, vermits, die zorg, door bemiddeling van onze regeering, resp. berust bij de Duitsche en de Britsche regee ringen, <lie zich bij de ter zake gesloten over eenkomst met Nederland bereid verklaarden, om: „aan het Nederlandsche gouvernement naar gelang dit noodig blijkt te zijn, de noo- dige materialen te leveren, van die samenstel ling en het onderhoud der kampementen, als mede de voor den benoodigde geneesmidde len, voeding en kléeding en zindelijk om op geenerlei wijze den invoer in Nederland van dat alles te betüodlijken." Het comité voegt hieraan nog de opmerking toe, dat het, ook al zou de voeding op onze voorraden drukken, in de praktijk zich niet zou doen gevoelen of die 16000 krijgsgevan gene mee-aten, omdat het slechts een vermeer dering van eten zou geven van twee op de duizend. BINNENLAND. EERSTE KAMER. In de vergadering van gisteren werden de heeren Vliegen en Geertsema toegelaten. De heeren Laan en Michels van Kessenich. iot wier toelating reeds vroeger besloten is, en de heer Geertsema (de heer Vliegen was niet aanwezig) legden in handen des voorzitters de vereischte eeden of beloften af; De Kamer begaf zich in de afdeelingen. nadat de voorzitter had medegedeeld dat hij tegen Donderdagvoorm. 11 uur de leden weer zou bijeenroepen. TWEEDE KAMER. Bij de voortzeting van de behandeling van het ontwerp grona aan landarbeiders werd gisteren aangenomen het amendement-De Jong om aan de Kroon bevoegdheid te geven, af te wijken van het maximum voor los land van 50 per jaar en van den maximum koop prijs voor een plaatsje van 4000. Een amendement-Groenedael om de gemeen ten uit te schakelen bij toekenning van voor schotten aan vereen igingen is ingetrokken, na dat de minster het onaannemelijk had ver klaard. Een amendement-De Wijckerslooth om we- kelijksche afbetaling van voorschotten moge lijk te maken werd overgenomen. De heer Dresselfauys lichtte een amen dement toe, om kweekcrijen fcn boomgaarden, buiten de mogelijkheid van het amendement- de Moüté-Verloren om, niet tot onteigening over te gaan, als een lid van het groote ge heel daardoor de geschiktheid voor het daar op uitgeoefende bedrijf zou verliezen. Dit werd eveneens overgenomen. Verschillende amendementen werden verworpen. De eindstemming zal op een nader te be palen dag volgen. Te halfvijf werd de vergadering over 't ont werp verdaagd tot 20 November. aan de Keetkolk, Brillensteeg, NUuwesloot, Snaarsmansla? n, Koningsweg, hoofd der schooi de heer G. Hellinga. - - FJ- Aukes. Tot in ontvangstname der BROODK/ARTEN over de maand NOV./DEC. 1017 worden kouders van legitimatlekaarten verzocht, zich ZATERDAG 10 NOVEMBER en WOENSDAG 14 MOVEMBEB a.s., telkens des namiddags van 2 tot 5 uur, te vervoegen aan één der onderstaande scholen en wel houders van legitimatienuramers 1— 500 Zaterdag 3011000 Woensdag IG011500 Zaterdag 15012000 Woensdag 2001—2500 Zatardag 25013000 Woensdag 30013500 Zaterdag 35014000 Woensdag 4001—4500 Zaterdag' 45015000 Woensdag 60015500 Zaterdag SS01— en Woensdag daarboven, Dringend wordt verzocht, om alle medewerking te verleenen, door de kaarten op de aangegeven plaats en tijd te halen e t te doen afhalen. Houders van aaavallings-broodkaarten ktnm.fi tevens op vortoon van de llehamen dor aanvulltngs-broodkaarten van de 3lsti eo 82ste week ofenwe aanvnllings-brood- kaartan bekomen. De Directeur van het Distributiebedrijf. D SCHENK. J. A. Zwarteveen. A. Wijn!" J. Bits. P. Schipper. UIT OUDE-NIEDORP. In de jongste vergadering dezer gemeente waren alle leden tegenwoordig. Na opening der vergadering en lezing der notulen deelde de voorzitter mede dat de ver ordening op de heffing dfer begrafenisrechten was goedjgoekeurd. Ingekomen was een gewijzigde keur van denLeijenpoldefde raad had te^en deze wij ziging geen bezwaar. Dankbetuigingen van 't onderwijzend perso neel en dén veldwachter voor de verhooging hunner jaarweddien, werden voor kennisge ving aangenomen. De pas goedgekeurde bouw- en woning- verordening moest nog in de herziening ver ordening worden opgenomen op advies van Ged, Staten. Goedgevonden. Terug gékomen was dé begrooting met een aanmerking omtrent den post onderwijzers Werd gewijzigd overeenkomstig het voorstel van Ged. Stalen, waardoor de begrooting thans werd vastgesteld in ontvangst en uii- op 20347.70. De begrooting van die Prov. armvoogdij werd goedgekeurd in ontv. en uitgaaf op 2981.40. Tot lid van deze armvoogdij werd herbe noemd de heer P. Agenant. De heer J. Ligthart werd herbenoemd tot lid van het burgerl. armbestuur. Besloten werd aan het bekende aders van de gemeente Soest omtrent toeslag op petro leum van het rijk adhaesie te betuigen. Bij» de rondvraag zeide de heer Rempt dat een> privaat van het armhuis te Verlaat was omgewaaid. De voorzitter zeide dat een nieuw reeds was besteld. Verder vroeg de heer Rempt of er binnen kort nog weer wat brandstoffen zouden arri- veeim er was gebrek. De voorzitter ant woordde dat er voor deze gemeente 100.000 turven waren aangekomen, anthraciet echter nog niet. Allen' waren het er over eens dat er veel te kort kwam. Vreemd werd. het gevon den, daar er turven genoeg schijnen te zijn. maar ze stureu ze ons met. Hierna ging de raad1 in comité, nadat de voorzitter nog had medegedeeld dat de gemeente-rekening was goedgekeurd. UIT HOORN. Tot wethouder der gemeente Hoorn is be noemd de heer M, Slam (vac. H. Schottee de Vries). UIT SINT PANCRAS. Met ingang van 1 November is bepaald, dat ook des woensdagsnamiddags school zal worden gehouden op de openbare school, waardoor de Zaterdag geheel vrij komt. UIT BERGEN. Voor het eameq vrije- en orde-oefeningen zijn te Amsterdam o.a. geslaagd de dames M. M. A. J. van Giezen en P. W. O. Fust alhier. KORTE BERICHTEN. In de reparatie-afdeeling van de Ned. Plantenbaterfabriek te Amsterdam is een con flict ontstaan, waarbij ongeveer zestig per sonen het werk neerlegden. Te Breda* is een onderwijzer van de openbare school te Rijen aan nekkramp over leden. Het Ned. Zendelinggenootschap ont ving ter gedachtenis van de kerkhervorming van iemand te Amsterdam 5000. Uit een pakhuis aan het Prinseneiland te Amsterdam zijn verschillende soorten brandhout, ter waarde van plm. 4000, ontvreemd. —Zondagmiddag is een' agent van politie te Rhenen door eenige beschonken sigaren makers ernstig mishandeld. Hij kreeg bloe dende wonden aan het hoofd en aan de han den. Dit jaar zal de fruitoogst in ons land naar schatting 120 millioen K.G. bedragen. De gemeente Ermeloo heeft in drie per- ceelen voor ruim 60.000 bosch verkocht. I Op een vcragedring van de uitgeslote- nen te Tilburg is gisteren medegedeeld, dat de voorstellen van den. Fabrikantenbond van dien aard zijn, dat het conflict nog wel 4—5 weken kon duren. Te Voerendaal (L.) is een dievenbende opgespoord De bende bestaat uit vijf perso KLEINIHANDELPRIJZEN. Stapelgroenten. Roocje kool per K.G. 0.06 0.06 J 0.08 0.06. Oele kool Uien Peen Knolrapen 0.03 X Vatgroenten. Proniesnijboonen per K.O. 0.18 Enkele spercieb. 0.20 Dubbele spercieb. „0.16 Zuurkool 0.10 H.H. Groentehandelaren worden er op at tent gemaakt, dat de bons van aardappelen MAANDAG 's morgens aan het Distributie bedrijf moeten worden ingeleverd. De Commissie van Bijstand voor het Dis tributiebedrijf heeft besloten, de aandacht van het publiek te vestigen op het feit, dat alleen voor die ZIEKEN en ZWAKKEN meekaar ten mogen aangevraagd worden, die melk be slist niet kunnen missen, r Wanneer iedereen, die één liter melk voor zich wel gewenscht acht dat ook krijgt, zal het gevolg zijn, dat aan de zieken en zwak ken, die er niet buiten kunnen, geen melk kan worden verstrekt, daar de hoeveelheid be perkt ia De geneesheeren mogen dan ook geen kaar ten afgeven, dan voor hen die de melk beslist niet kunnen ontberen. De op de kaarten verstrekte melk, mag al leen gebruikt worden voor hen, ten wier be hoeven ze afgegeven zijn, op straffe van in trekking der kaarten. Dc geldigheidsduur van de melkkaarten wordt niet langer genomen dan 50 dagen. Nogmaals wordt ter kennis van belangheb benden gebracht dat de Voorzitter, de leden en de Secretaris der Huurcommissie NIET voor zaken de Huurcommissiewet rakende aan hunne woningen te spreken zijn. De Secretaris is op eiken werkdag v.m. 912 en van 12 uu/ ter gemeente-secre tarie te spreken'. Alkmaar, 6 November 1917. De Huurcommissie voornoemd, O. J. VERKERK, Voorzitter. F. H. VAN DIJK, Secretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat zij bij hun besluit van heden vergun ning hebben verleend aan W. F. STOEL Jr., handelende onder de firma W. F. STOEL Zn., scheepsbouwmeester aldaar, tot het uit breiden van een scheepswerf en constructie werkplaats, door het bijplaatsen van een electro-motor van 3 P.K., voor het aandrijven van een polijstmachine, in het perceel EI- LANDSWAL, Wijk C, Nrs. 10-11-12. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. •DON AT H, Secretaris. nen. Zij maakten zich aan verscheidene dief stallen schuldig. In de gemeente Beerta hebben gister nacht drie gemaskerde mannen een landbou wer, tevens koster, gekneveld, geld en goed van de huishoudster eischende Na anderhalf uur dropen de gemaskerden zonder buit af. Al de Belgische vluchtelingen, die in de provincie Zeeland verblijf houden, moeten dit gewest verlaten en rullen in het vluchtoord te Veghel ondergebracht worden. De bevol king telt thans 6500 zielen. ALKMAARSCIE COURANT. - N >1 M M 4» Jï m M J> i» n

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1