ssttttSurJSffi- StfvBS1 tïtMnsr4 wa'ha gawsa/ag sis GROOTE BRAND ORAAN VERLOREN GEÖAAN. RO'ITLRDAM, 7 November. Heden nacht is de Graan waascuerijvan de StOorn- meeifabriek van de N. V. „De Maas" met machineriën en 1000 ton graan geheel uit gebrand. 16 Stoom- en handspuiten bluschten den brand met 25 stralen. Door een brandmuur bleef het overige deel der fa: briek bespaard. De Wasscherij was een nieuw gebouw, 6 verdiepingen en 35 meter hoog. STADSNIEUWS. DE NAJAARSVEEMARKT. De veemarkt was dit jaar voor het eerst naar een' anderen dag verschoven, zij begon nu niet op Zondag, maar op Dinsdag. De Zondagsmarkten, die reeds sinds zoovele ja ren in onze provincie bestonden, zijn nu alle afgeschaft. De aanvoer was aanmerkelijk lager dan verleden jaar. Toen toch bedroeg hij 4341, thans 3496 stuks. Voor 1914 en 1915 was dat aantal resp. 5337 en 5226. De handel was willig, de prijzen stijgende, vooral voor kalf- en geldekoeien. EEN DOLLE KOE! Op Torenburg alhier stoncf heden een dolle koe aan de lijn. Nadat heel wat herrie en groote consternatie had plaats gehad, kwam een zoon van den heer Luiting, slager, die het beest den hals afsneed. DUURTETOESLAO. De heeren F. H. Ringers en H. Wolzak Gz. hebben bij den Raad het volgende amende ment ingediend op het voorstel, neergelegd in Bijlage no. 159, behandeleende toekenning vau een duurtetoeslagblz. 2 al. 3: 2.50 per week voor hen die minstens drie kinderen ten hunnen laste hebben. ONDERWIJS EN KOLENBESPARING. De heer A. W. Udo heeft verlof gevraagd ■om in de eerstvolgende raadszitting de vol gende vragen te mogen doen naar aanleiding van de regeling der schooltijden. Achten B. en W. de nieuwe regeling inder daad bijzonder nuttig voor de brands tof be sparing Meenen B. en W. dat het vierde morgenuur van belang is voor het onderwijs? Zouden B. en W. het n«et èn ter wills van de brandstofbesparing, èn ter wille van bet onderwijs beter achten de schooldagen te stel len op. Maandag, Dinsdag, Donderdag ên Vrijdag, en dm Woensdag en Zaterdag ge heel vnj te geven; dan wel, zouden B. en niet kunnen goedvinden de schooltijden voor alle klassen te stellen op 912? EEN GESTOORDE VERKOOPING Hedenmorgen ontvingen we bezoek van de heeren O. van der Wal on P. C. J. Muller, die met de dames K. van Veen en J. Kuijper bij den burgemeester waren geweest en ons ver zochten van het onderhoud verslag te geven. Zij waren met vele anderen naar de verkoo- pimg bij het lokaal van den heer Th. van Grii zen gegaan, in de hoop tegen matigen prijs daar iets te kunnen koopen Het bleek, dat dit met ging. De prijzen werden opgedreven en de hoeveelheden, welke door sommige per sonen werden gekocht, waren veel grooter dan voor eigen gebruik noodig was. Er wend hiertegen geprotesteerd. Toen nam de inspec teur van politie, de heer J. H. O. van den Berg namens den «burgemeester de aanwezige hoeveelheden gecondenseerde melk en zeep in beslag. Het vet, ongesmuiten schapenvet, werd eveneens opgejaagd en daarna ook in beslag genomen De aanwezige arbeiden en arbeideravrou- wcn besloten daarop bovengenoemde peno nen naar dtn burgemeester al te vaardigen met het verzoek, of deze het daar aanwezige vet, tegen den prijs' van het regeeringavet of lager, beschikbaar zou willen stellen. Voordat.de deputatie aan het woord kwam, deelde de burgemeester mede, dat hij vóór de verkooping den heer van Gijzen bij zich had gevraagd en van dezen had vernomen, dat hef doel niet was groote winst te maken, maar tegen matfgeu prijs speciaal de arbeiders te laten profiteers De burgemeester had den heer van Gijzen daarop medegedeeld, dal het per aé zoo moest en dat de verkoop anden met mocht doorgaan Vandaar dat de inspec teur aanwezig was bij de verkooping en na mens den burgemeester tdl inbeslagneming overging. De deputatie verzocht na deze inlichting den burgemeester zoo spoedig mogelijk tot distributie van het in beslag genomene over te gaan. De burgemeester wees er op, dat hij mei alleen baas was. lep slotte bracht de deputatie dank aan den burgemeester en den .inspecteur voor de wijze, waarop beide heeren in dezen waren opgetreden. Van'de keuen vau üijzeu eu tieudeker ver namen wij, dat zij ie goederen, 8<XJÜ blikjes meik met suiker van verschillende mekken, 11500 stukken Sunligliizcep, dubbel blank, enz. de voi ïge week- op de door de regeering gehouden veiling van de goederen uit het verbrande Veem te Sneek, na voorafgaand overleg met den directeur van het distributie bedrijf alhier, hadden gekocht, met het voor nemen, om deze op de verkooping in kleine partijen te verkoopen. Het vet was schapenvet, behoorende aan de slagers J. de Groot, de Vries eu Groot, die voor het rijk de schapen; bestemd voor den Helder, slachten. Het lag in hun voornemen, om de blikjes melk voor 4U cent per blikje en de zeep voor 18ct. per dubbel stuk te Laten gaan. net pu bliek verzette er zich reeds dadelijk heftig te gen, dat een kooper van één tot vijftig stuks kon krijgen, waarom dit van één tot 25 werd gebracht, doch ook spoedig ging het er zoo danig toe, dat slechts door het optreden van den inspecteur van politie erger werd .oor- komen. De heer van Gijzen verklaarde, dat hij de verkooping juist georganiseerd had om een ieder in de gelegenheid te stellen, tegen een matigen prijs wat op te doen. Z. i. had het publiek dit slecht begrepen. In overleg met de gemeente was hij even wei ook bereid om aan ieder Alkmaarach ge zin beneden een inkomen van 2000, tegen de genoemde priizen een te stellen aantal bus jes melk en stukken zeep af,te geven. Het vei; behoorde hem niet, doéh het kon verkocht warden voor 0 60 per pand. De geraeento had het vet thans reeds aangekocht. J" OE POLITIEKE TOESTAND EN DE AANSTAANDE VERKIEZINGEN. Een aantal dames en heeren waren giste renavond bijeen in de eocietetiszaai van de Harmonie, waar de heer mr. J. Limburg, lid der Tweede Kamer, over bovenstaand onder werp sprak op uitnoodiging van de afd. van den vnjz. dem. bond. De heer F. J. Aukes heette de aanwezigen, welkom. Hij zagMn de aanwezigheid van dan mes een bewijls van opbloeiend vrijz. dem. leven. Spr. meende een' woord van weemoedige* hulde te moeten brengen aan den onlangs overleden heer Drucker, den eminent en vader lander, wien men z.i. geen betere hulde kou brengen dam door voort te werken ip de door ham voorgestane richting Daarom had de afd. het noodig gevonden het besef van orga nisatie, dat bij de vrijz. groepen nog zooveel te wenschen laat, te versterken. Hij bracht dank aan den heer mr. Limburg, die dat voor lende stemmingen, waarvan spr. enkele voor beelden aanhaalde, waaruit hij concludeerde, dat men de atmosfeer miet zuiverder maakt door te ijveren voor de L. U. Dat er wel degelijk verschil is tussChèn vrijz.-dem. en L. U. blijkt ook ui( hetgeen ge- Hf beurde na het overlijden van den' heer Druc- dezen avond op zich wofl nemen, en verleende ker, het eenigst vrijz.-dem. Eerste Kamerlid staat de Lffierate Ünle, een titSfige positie, nu van' verachUlende kanten wordt aange drongen op dé vorming van niet meer dan twee lib. partijen Daarbij zou er geen plaats zijn voor de L. U. De heer Roodhuizen schreef indertijd, dat de L. U. op zich zelf een con centratie was, daarmee toegevende dat er de mocratische en behoudende elementen in zit ten. Met de aanhaling van een rede van den heer van Doom (L. U.) in de Tweede Ka mer veertien dagen geleden maakte spr. dit duidelijk. Spr. stelde hierop in het licht dat ook op het gebied' van kiesrecht de vrijz.-dem. verder gaan- dan de L. U. en oa-sterk zijn voor vrouwenkiesrecht, waarvan de L. U. niets wil weten. De verschillende stroomingen in weest te zeggen, oat de verkiezing van een de L. U. bleken ook in de Kamer bij verschil- Eerste Kamerlid de schuld van de V. D. was sluitingsuur. Hi wilde piet ontkennen, dat de heer Otto handig was geweest, tuj tuch had beweerd, dat de vrrjz.-dem. oij- de bate bs- hooren en dat de middenpartij eigenlijk je ware is. Waar om de L. U. de waxe democrati- >suie party is, zei ae heer Utto niet opr. verklaarde nog nader wat tnj bedoeld uati, total ntj sprak van de programma's der vrijzinnige partijen. Wanneer er in een partij een conservatieve eu een uemocratiscne vleugel zijn, dan heeft steeus üe taaiste de overhand. Vandaar dat er zoo lang gewacht is b.v. op kies recht De heer Otto was verder zoo handig ge- dezen daarvoor het woord. De heer Limburg stelde voorop, dat zijne werkzaamheden niet toelieten er vaak op uit te trekken, maar tegenover Alkmaar had hij nog een oude schilld. Hij was sinds 19Ó3 hier niet weer opgetreden, en nu er thans in alle kalmte kon worden besproken de groote verandering, die in de organisatie der vrij' voor N.-Holland. De vereenigde U. L. en V. L. wilden den vanten zetel niet weer doen bezetten door een vrijz.-dem. en kozen den heer Vliègen. De heer P. Otto, lid van het hoofdbestuur der L. U., die zich onder het publiek bevond, interrumpeerde diier, waarop de heer Aukes hem opmerkte, dat men in Alkmaar gewoon zinnigen was aan te brengen, vond hij eert 's aan ieder debat vrij te laten en' dus .ver- geschikte aanleiding, om die schuld te vol- w U4"~ Spr. begon dan met in het kort te vertellen hoe oen grondwetsherziening tot stand komt en betoogde dat de grondwetsherziening van thans dé grootste democratische maatregel is sinds 1848. Immers wij krijgen algemeen mannenkiesrecht; vrouwenkiesrecht wordt mo gelijk gemaaktonmiddellijk worden vrouwen verkiesbaar voor Kamer, Prov. Staten en ge meenteraad de Eerste Kamer wordt in zoover democratisch, dat iedere Nederlander daartoe kan worden verkozen, mits hij of zij niet uit het recht daartoe is ontzet. Verder gaat het onderwijs in geheel nieuwe richting. Eindie- lijk brengt die herziening den stemplicht, al kan men ook niet gedwongen worden het zocht tot zoolang te wachten. De heer Limburg concludeerde dat bij de L. U. de dertfberatie er- maar dun op zit en besloot, met als zijne meening uit te spreken, dat door de E. V. de politiek in een goede richtiiig gaat. Tot het voeren van debat meldde zich aan de lieer P. Otto, die begon met zijn dank te betuigen voor het toestaan van debat en zijn waardeering uil te spreken voor de wijze waarop de heer Limburg zijn onderwerp had gericht. geweest. Hij was daarin nns. De vraag over concentratie is met in de vrijz. statenclub be sproken, zei spr. Ten slotte voelde toch een groot üeei van die club' zich meer aangetrok ken tot den heet de Beauiort dan tot den heer van Einden. Wat de stemming over de Export-Centrale en dergelijke zaken betreft, die met btnnen- landsche politiek met te maken hebben, moest men vtngens spr. met met stemtijstjes aanko men. Alleen bij punten van binneülandsche politiek kon dit opgaan. Spr. wees dan nog maals op de houding van de L. U. tegenover verschillende belastingontwerpen en toonde aan, dat de ledten der L. U. zeer verdeeld wa ren. En die partij achtte de heer Otto de partij, waartoe zich ailen moesten vereemgen. Het applaus, dat de heer O. had genoten, ver klaarde spr. hieruit, dat het Nederlandsche volk nog vastzit in de oude kieswet. Spr. bleef er bij, dat bij volgende verkiezingen de vnjz.-dem. de conservatieven zelfs met begee- reu. llij zag ui de wijze, waarop de politiek is geut e ven in ons land door de L. U., de oorzaak van den opbloei van hei socialisme en meende dat het zoover niet zou zijn geko men, ais de vrijz.-dem. bond eerder ware op- behandeld. Als zoo iets steeds gebeurde, zou veel strijd en bitterheid tusschen V. D. en L. U. zijn vermeden. Toch kwam spr. op tegen de eenzijdige ma nier waarop de heer L. had gesproken. Spr. had gemeend, dat behandeld zou moeten wor- 3tcmbiljet in te vullen, en dan, misschien het den hoe men in 1918 staat tegenover de groo- belangrijkste, de evenredige vertegenwoordi- te tegenpartijen. ging Het Nederlandsche volk zal zich dan niet' Hoe zal deze zijn voor de verschillende par- afvragen wat de verschillen zijn tusscheD de tijen? Bij het bestaande kiesrecht zijn er 100! linkcrpartijen, maar vragen hoe er voor te kiesdistricten, de volstrekte meerderheid beslist zorgen; dat de soc.-dem. niet verder opdringen en -bij herstemming dóet dit de meerderheid. 611 de rechtsche coalitie zich niet meester Meri heeft de groote fouten van dit stelsel in gezien, omdat het niet geeft een juist beeld van de partijverhoudingen, wiil er zoovele stemmen worden uitgebracht, aie aan de sa menstelling der Kamer niets veranderen Spr. gaf hiervan voorbeelden. Aan deze fouten heeft men een eind willen maken door de partijen naar gelang hunner sterkte recht te geven op vertegenwoordiging in de Kamer. Bij dit stelsel van evenredige Spr. stelde uug eens duidelijk in het licht, dal bij de L. V. een einde wordt gemaakt aan uen toestand, dat men soms door de concen tratie een ander moet stemmen dan men weusdit, en weersprak dat concentratie ook in uen vervolge nog noodigia. Ioeu de heer U. van het soc.-dem. program sprak, vergat hij dat daaruit dadelijk blijkt waaruit volgens haar de maatschappij is op getrokken. En die.grondslag is de onze niet. Spr. besloot, dat in het gezicht van den gemeenschappelijken vijand gerust elke partij naar eigen weg kan gaan bij de verkiezingen voor 1918. gen rechts en rood optrekken alle vrijzinnige beer Aukes sloot hierop de bijeenkomst met woorden van dank aan pubhek en maakt van den' toestand. In 1918 moeten te- partijen en zij zullen zich moeten inspannen kers en wekte op tot toetreding als lid dep vrijz.-dem bond. spre- van om die partijen tegen te houden. Zoolang de 3 verschil lende groepen' van vrijz. er zijn, zullen wij genoodzaakt zijn de kleine verschil len tussch hen te doen zien. Die drie groe pen moesten er niet zijn. „Twee," fluisterde een dame uit het publiek. HHH LMHHHWanneer er scherpe verschillen zijn, kan vertegenwoordiging is het beele land eigenlijk meri gescheid' enoptrekken, maar toch 'n coali- één groot kiesdistrict, al zijn er dan ook nog tie vormen. 18 kieskringen. Spr. gaf hierop een korte ver-De beer L. had op den voorgrond gesteld klaring van de manier waarop de stemmen de* meB tdet te zeer op de beginselprogram- worden geteld. tna's moest letten, maar meer op de sociale Elke stem heeft nu bare waarde. Het ge- programma's. - n voel, dat minderheden hebben, omdat zij -sPr- meende, dat de vrijz.-dem. toch in elk i r toch niets vermogen, heeft geen recht van be- geval niet zoover gaan ais de soc.-dem. Spr. te doen staan meer. gaf een uiteenzetting van ztjn idee over demo- U' Wittop Koning, Het evenredig kiesrecht maakt stembuscoa- eraf ie en vroeg dan welk verschil er ia tus-uïtenoodti^T*1 lities onnpodig. De concentratie had baaront- v- D. ed de L. U. Hij meende dat juist h verzoek' om bii de uitnam/ de bus ongeteld oen van vorige verkiezingen dit* duidelijk. Nu niet meer behoeft te «worden gecoaliseerd W'at is de schade en de ellende van bet niet of geconcentreerd, la het wenachoJijk dat elke j aamengaan der vrijzinnigen? Dit, dat alk LEZING MEJ. WITTOP KONING. In ae societeitzaal van de Harmonie be handelde mej. M. Wittop Koning voor een geheel door vrouwèn bezette zaai het onder werp: „De nioeielijkheden voor de huisvrou wen in dezen tijd en hoe die te overwinnen". Mevrouw de Lange-Tigler Wybrandi wees er in haar openingswoord op, dat waar er,in deze moeielijke tijden steeds meer de behoefte gevoeld wordt öm iets te besparen, de veree- partlj met haar eigen candidaat uitkomt Spr.kracht en energie wordt gebruikt om tegen laiities van de linkaohc1 «djkaar in 't geweer te gaan, waar 't zoo non spreekster, daarvan zijn wij allen overtuigd. Up ta' van gebieden was dit het geval, doch spr. zou hedenmiddag alleen ae rubriek iwarmlebesparing'behandelen. hermnertt dé mlHk. »an 4. Maine] bezwaren zijn vervallen, n« ellc groep van Jad van de vrijzinnigen la dringend noodza- te Ü/JL de'huoünnSd geschoven. 25 kiezers een lijst van hoogstens 10 candr-1 J Het gebeurde doordat iemand een proef nam, daten' kan indienen. Hieronder zal elke kiezer wanneer in 1918 de vrijz: met de soc.-dem. inuidel vnn rit- hnoikist eén nronnt^ allicht iemand vinden van zijne groep of par- sani '-1 no« hoven' de 50 zetels komen, zal heit UVt;rsratni IX; soep was den vol- tii Nu is wel beweerd dat er laksheid zal ko- «1 zeer mooi zi n, zei spr. I l,ie overetaan. ue soep was oen voi- SeJ ïl. m TTgro^L ^partijw De g, weldige'veraïdedng in de wereld dag nog goed, doch men had zeer blijft behouden, maar dit achtte spr. uitge sloten door den opgclegden stemplicht. Spr. vertelde hierop nog een en ander in verband met de plaatsing op de candidate»- lijst van personen van verschillende politieke richting, om liet minder wensehielijke van coa- lities aan te toonen, omdat daaidbor groote I verrassingen ktuinen ontstaan. Spr. stelde dan dé vraag of er verschil is IV BHI tusschen de drie vrijz. groepen en beantwoord- nm8 de coalitie-partijen zouden komen te de deze bevestigend, al hebben zij dan ook overhecrschen. Als wij er eens oen paar jaar verschillende dingen gemeen j ()1)der zitten zullen we sterk worden, is wel De vrij-lib. noemt -men de uiterste rechter- beweerd; maar spr. vroeg: heeft een partij het vleugel der concentratie. Hoewel men het "'^t haar belang te stellen boven het landls- versdhil niet altijd: ziet in de prograjnma's, ie belang? Ep dan zei hij: neen. er toch verschil niet den vrijz. dem. bond. De De heer Aukes maakte den spieker er op vrij1-lib. hebben wel meegewerkt tot de ver-1 a!tenL dat de vergadering om elf uur moest ki iiYmg van alg. kiesrecht, maar in 1901 afgeloopen en verzoolt hem zich te be- wileien zij daarvan nog n-ets weten. korten. En nu zij eenmaal er toe kwamen, zijn ziji De heer Otto, vei'volgende, zei dat de heer te verkeerd gedaan, door ze weer in de kist zotten, zonder ze eerst weer aan het kokei brengen. De hooiinat had echter toch wel tegen bij courantenpapier. In de eerste ph Ev^u de nteHta. rtl ook gnuw de! 2Z°?£xlP>Si SSÜS <^'"dan" "1 «ü"1 "li couniitónpapia. to de eerwe ptoais daarmee nog geen andere partij geworden. Het verschil blijkt nog meer, als men de so ciale programma» van vrij-lib. en vrijz.- dem vergelijkt Spr. las uit het soc. program ma der vrij-liberalen iets voor inzake staats inmenging voor economisch zwakken, „wan neer persoonlijk initiatief te kort schiet." Dan las spr. iets uit de beginselverklaring van den vrijz.-dem. bond over die materie, waar deze zegt „dat de staat T heeft te zorgen, 1 betreft, zei spr., dat de samenwerking door de dat het verschil van economische kracht geen V.-D. was opgezegd. Zij hadden indertijd beletsel is om zich ten volle te ontplooien. De reeds de L. u. gedwarsboomd en wilden vrijz.-dem. bond is voor een kraentige sociale j needs hun eigen "haan koning doen kraaien, wetgeving: woningwet, arbeidéwet e.a. De Spr. wees daarbij op de verkiezing van den vrijz.-dem. bond zegt, oat de staat of gemeen-1 beer Oud voor de 1 weede Kamer in den Heb te, wanneer bedrijven een monopolistisch ka- der cn noemde de houding van de V.-D. ook rakter krijgen, deze moet overnemen. De vrij liberalen waren' in Amsterdam tegen overne ming van tram en gaslevering door de ge meente. Spr. vergeleek vervolgens wat er op het ge bied van woningbouw in Amsterdam en Rot terdam is gedaan. De vrij-lib. wenschen aan de Eerste Ka mer meer macht te zien toegekend tegenover de Tweede Kamer, al stelden zij dit dan ook bij de concentratie ter zijde. De vrijz.-dem. willen' die machtsuitbreiding niet. Spr. noemde als verschilpunt nog wat de vrijz -dem. voorstelden inzake inkomsten-be lasting en Ieening&belasting of- heffing-in eens en'wat de vrij-lib. in dezen wilden. Midden tusschen vrijz.-dem. en vrij-lib. L U ca ««algid, a. elk- daüS»^. b *op'rtSSk^nldcWmlilSS, groc Spr v"ul "a om 38 u" P» a^baKa, icardt nia, cp'^ SJafS.'S in elkander zet en waarvan nog het mooie is, dat uien de gewone pannen kan gebruiken. Men kan een mand, een lekke emmer, een hoe dendoos (net zoo'goed als kookdoozen die men thans voor 3 verkoopt) of een boter- toniietje nemen. Üok een zak, die met een platte bodem, evenals een kruldenierszak, ge naaid wordt, is zeer geschikt. Aan een mooi omhulsel is men dus volstrekt niet gebonden. Hoofdzaak is de vullipg In de Huishoud school te Amsterdam steriliseerde men met succes door na het aan de kook brengen, het geheele, toestel met de flesschen in een hoot- mand te plaatsen. Voor vruchten kreeg men daardoor juist.wat men moesfhebben, n.l. 75 tot 100 graden Met èpinazie gelukte een der gelijke proef ook volkomen. ten courantenvulling levert wel het beste resultaat. Men moet de couranten eenige ma len frommelen en niet ongefrommeld voor vulling gebruiken, aangezien de warmte juist door de lucht tusschen het papier bewaard wordt. Men moet, om te voorkomen, dat de couranten van elkander schuiven, ze na eeni ge malen gefrommeld te hebben, jveer vou wen en zoodanig in elkander steken,dat ze voor elkander uitsteken en op deze wijze een lange strook vormen, courantenketting. Dat zet men in spiraalvorm tegen den igand van het omhulsel, dat men op den bodem van ecu kussentje van gefrommeld papier voorziet De strook naait men vooraf met een groven steek, om het verschuiven van de couranten te voorkomen. Plaatst men nu als onderkant van de strook in de mand dat deel waar de couranten als blaadjes op elkander liggen, dan heeft men boven den ronden kant en is dus de vulling alles behalve slordig. Spr. toonde een courantenzakje. Een hand- werktaschje met platten bodem, waarin een courantenkussentje en opstaande een couran tenketting. Hierin plaatst men een literketeltje van de centrale keuken; bedekt dat met een courantenkussentje, trekt bet zakje met een L. het had afgekeurd, dat de soc.-dem. tel kens met stemlijsten kwamen, en toch deed de heer L. hetzelfde 1 Spr. haalde aan de stemming over de Ex port-Centrale, waar 3 vrijzinnig-democraten tegen en ook 3 vóór stemaen. Men zegt: een,, pnncipieele kwestie, maar Laat men elke stem op zichzelf beoordeeten. Wat de verkiezing van een Eerste Kamerlid bij die gelegenheid een schandaal. Wanneer men in 1918 de verkiezingen in ging, zooals het nu schijnt te zuilen gebeuren (zonder overleg), wat dan? Dan zouden mis schien de linkergroepen een regeering gaan vormen, maar dan zou het Nederlandsche volk zeggendat is een schandaal, nu zij el kaar zoo de huid hebben volgescholden. De vrijz.-dem. partij heeft volgens spr. geen reden meer van bestaan. Welk motief is er om nu nog gescheiden te blijven? Het is plicht om niet tegen, maar mèt ons te gaan, om met de democraten in de Unie te vormen die de mocratische partij, die wij in Nederland noo dig hebben. De heer Lemburg, repliceerende, consta teerde kort te moeten zijn met het oog op het veter dicht eu thuis gekomen is het eten nog zoó heet, dat het met meer warm gemaakt be hoeft te warden. Met het tegenwoordig broodrantsoen is zoo'n takje voor arbeiders een prachtig hulpmiddel om het warme aan vul lingseten ten allen tijde warm te kunnen houden en het voordeel is, dat zoo'n zakje niets kost. De zindelijkheid kan men nog be vorderen door het keteltje in een katoenen zakje te doen en daarna in de courantenzak. Heeft men een paar van die katoene zakjes, dan kan men die steeds wasschen. Hierna bracht spr. naar voren, dat men ge durende het aan den kook brengen van het eten nog te veel gas verliest. Gebruikt men een zumigheidsbrander, dan is het gewenscht om een hoes van geribbeld karton om het wa terketeltje te zetten. Men krijgt dan het water op dat kieme vlammetje, niet meer dan een Verkadespitje, aan den kook in 55 minuten, terwij I het er anders niet op aan den kook komt. Doet men dit dagelijks, dan zijn de kosten per week toch niet meer dan 1 cent per week. Bij een groot gaskomfoor kan meh het in brand geraken van de hoes voorkomen door over de pan die op het comfoor staat een grootere oudere pan te plaatsen met die ooren naar beneden en dan over de oude pan een papieren hoes, die men alweer van ge frommeld papier kan maken, door de hoes van binnen en van buiten met de stof van een of andere lap te bekleeden. Het water van de warmwaterwagen kan men door het plaatsen van een papieren hoes om de emmer of ketel waarin men het water kookt, uren lang heet houden. Men moet er dan voor zotgen, de emmer ook op een cou rantenkussentje van gefrommeld papier te plaatsen en het water van boven ook met zoo'n kussentje afsluiten. Het maken van dekbedden van couranten behandelde spr. mede uitvoerig. Iedere courant moet een maal of tien ineen gefrommeld worden (een mooie bezigheid voor de huisgenöoten in het uurtje dat men het gas nog niet durft aansteken), men naait ze zoodanig aaneen, met 'n groven steek, dat men vierkante stukken krijgt en legt ze dan op een stukje roodé of andere voering, welke voering langer en breeder moet zijn dan het dekbed, om de einden als rand om te slaan. Daarna naait men er een stuk cretonnestof op het open gebleven vak, alles met een grove steek, men stikt het dekbed als een matras op verschillende plaatsen en dan heeft men voor niet meer dan 2 een goed dekbed, dat men na een jaar weer van een nieuwe couranten vulling voorziet. De courantenvulliug moet niet dikker dan 20 couranten op elkander j zijn. Van het gewone Kimonamodel maakt men Iheel gemakkelijk van cretonnestof en voering gevuld met gefrommeld courantenpapier (een vulling met courantensuippers is zeer onge- .venscht) alles met een groven stpek genaaid, een heel aardig jakje. De kinderen maken in den Haag deze jakjes en voetbedekkingen in de scholen en zij moeten die steeds aan heb ben. Voetzakken dienen oók een laag van 20 couranten te hebben. Voor het jakje is een courantenlaag van 6 voldoende. Nog toonde spr. hoe men van gefrommeld papier, dat door het frommelen taai wordt, dan niet meer scheurt of kraakt, gemakkelijk tochtlatten en andere voorwerpen -naakt. De aanwezige vrouwen toonden veel be langstelling voor de vertoonde stukken. En kelen stelaen eenige vragen, die beantwoord werden. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 6 November. Voor dé zitting van heden bevatte de rol 18 zaakjes. De zaal was voor het eerst verwarmd. De eerste beklaagde was Johannes Philip- pus Bkleermaker, thans gedetineerd]. Beklaagde had voor eemge weken met zijn makker Willem A. S., kok, medie gedetineerd, terecht moeten staan, wegén het ontvreemden van koperen roeden en een barometer bij den heer Janzen aan het Verdronkenoord en van eenige koperen gewichten, bij mej. de Jong. Wegens ziekte van beklaagde (hij Is tubercu- loos) was de zaak uitgesteld. Daar de bode Emmerik nog ongesteld la, nam de president de heer mr. Ledcboer op zich, om mej. de Jong 56 jaar en zeer dool, de noodige vragen te stel len. Op dfe vraag of ze weduwe was, was het antwoord „nog vrij." Beklaagde» makker, thans gedetineerd, werd eveneens als getuige gehoord en legde met een vlugheid1 die routine verried, den eed af. De officier wees er op, dat beklaagde te Rotterdam voor 7 maanden veroordeeld was en vroeg 4 maanden'gevangenisstraf. Mr. Verdam wees op de jeugd van beklaag de (21 jaar), die als regeeringsagent was opgevoed'. Spr. wees er op, dat beklaagde den diefstal pas had bedreven, toen hij niets meer bezat dan zijn bovenkleeren. Beklaagde had reeds 2 maanden in voor arrest doorgebracht. Pleiter meende, diat deze straf ruimschoots voldoende was en vroeg zoo danig vonnis, dat hij spoedig in vrijheid kon worden gesteld. RIJWIELDIEFSTAL. Jan V., los werkman, thans gedetineerd, had op 30 Augustus te Hoorn bij den heer Streng- man een rijwiel gehuurd, doch dit niet terug gebracht. Hij had kennis gevierd' in Alkmaar en was daardoor aan den rol gekomen. Het rijwiel verkocht hij voor 25.—. Hij kocht verder een paar pantoffels en gaf het restant (een paar gulden) aan de vrouw van zijn zwager, d'ie zonder eten' zat. Op een vraag van den verdediger mr. Stap, zeide getuige Jan Beemsterboer van zijn pa troon, den heer Strongman gehoord te hebben, dat beklaagde nog gepoogd had hem door af betalingen schadeloos te stellen. Getuige Arie Geel had1 het rijwiel gekocht voor 25.en het direct weer voor 30.— verkocht aan een matroos van de pantserfort artillerie. De president wees beklaagde er op, dat hij een zeer domme streek uitgehaald nad-, aan gezien. het voor hem nu dubbel opging, daar hij nog een voorwaardelijke veroordeeling op zich had zitten. Het O. M. meende, dat elke sympathie voor beklaagde moest vervallen', aangezien hij door ging met zich te bedrinken in zeer ern stige mate en de toegestoken hand lichtzin nig afgewezen had. Spr. eisdit 6 maanden gevangenisstraf en in werking gaan van het «voorwaardelijk won- nis. s Mr. Stap meende dat het ten laste gelegde

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2