nu ran i X f VERGiDERING m In gementiusl th Hikmat, um' dB floor 1 tas! «W«&w woEÖmflé Oiw», aan Heinrteh» aan z'n moeder, aan baas Vin- ke. aan Elsje de ElTanprin, aanja, aan allemaal Gedurende de aogfll UeS€ tuswfcsapocsea w^i er muziek. KORTE BERICHTEN. Te beginnen met de 31®te broodkaart zal voor 100 K.O. B-bons worden verstrekt 70 KG. regeeringsmeel. De rechtbank te Maastricht veroordeelde .J. A. Bemelmans, te Aalbeek—Hulsberg, ter zake van poging tot moord, doodslag, zware mishandeling en bedreiging tot 10 jaren ge vangenisstraf. Te Boxmeer is een smokkelaar, die bij zijn arrestatie wilde ontvluchten, door een rijksambtenaar doodgeschoten. De heer mr. J van den Biesen, lid der Eerste Kamer voor Noord-Brabant, is ernstig ziek. Hij is reeds voorzien van de H. H. Sa cramenten der .stervenden. Hij wordt ver pleegd in het St. Laurensgesticht te Ginne- Te Elderslo (Dr.) is een woonwagenbe woner gearresteera op vermoeden een zoon zijner bijzit te hebben doodgestoken. 'Het verbod van vervoer van terpentijn is niet van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 1 L.; aat van verkoop, afleve ring en vervoer niet op hoeveelheden van niet meer dan 2 diL. Na een reis van slechts één week kwam de zeillogger „Cornelis Bart" in IJmuiden binnen met niet minder dan tien last haring. Waarde ongeveer 15.000. De raad van Veenendaal heeit een ver ordening op de afschaffing van den bakkers- nachtarbeia vastgesteld. Generaal-majoor A. R. Ophorst, com mandant van de stelling Amsterdam, heeft te gen half Maart eervol ontslag uit den militai ren dienst aangevraagd. Te Gouda zijn in beslag genomen 13 kisten lucifers, 900.000 hoefnagels. Een waar de van ongeveer 20.000. Mü letfra vm Hvttoef frr ïtet samcrfl^ werd besloten met het ting® van „Eeh vaste burg is onze God." Moge woord en beeld de gedachtenis van den grooten Hervormer hebben verlevendigd en kome dit aan het bezoek der tentoonstel ling, welke Zaterdag, Zondag en Maandag van 25 Ds. H. E. i is, ten /inke hoopt op .dagavond STADSNIEUWS. DE KAASMARKT. De aanvoer was heden1 voor den tijd van het jaar zeer groot, al was een aanzienlijk deel van de aangevoerde kaas heel wat jon ger dan de vorige keeren. De prijs die He vofige week nog 59.50 bedroeg, was heden gemiddeld 57.en dus 2.50 per 50 K.G. lager. Dit was een gevolg van het feit, dat de han del door de exportcentrale voor een deel be taald zal worden met 5 pet. obligatie's van deze centrale. Waar nog niet vaststaat dat de banken deze obligaties prolongeeren en de handel wanneer dat niet gebeurd, zijn kapitaal slechts 15 maal kon omzetten voor het geheel in de exportcentrale vastzit, daar laat het zich begrijpen, dat deze maatregel wel van eenigen invloed op de markt was. VERBETERINO RAADSVERSLAG. Abusievelijk is gisteren in een deel dier 'editie gemeld, dat de heer Wolzak vóór de motie kon stemmen, zooals ze daar lag. Het woordje „niet" is uitgevallen; de heer Wol zak zeide niet vóór de motie te kunnen •temmen. „HET LICHT IN DEN NACHT". Het „Vrije Tooneel" (dir. de heer J. B. Harms) gaf gisteravond te Bergen in „de Rusr tende Jager' een opvoering van bovenge noemd tooneelstuk van Inte Onsman. De zaal was geheel gezet en het succes als bij vorige opvoeringen. LUTHER-TENTOONSTELLING Men schrijft ons: In de catechisatie-kamer van de Doops gezinde kerk tol dagen plaat- en boekwerken ten toon ge steld, op Luther en de hervorming betrekking hebbende. Op de tafel aan de zijde van de Kanaalka de bevindt zich de verzameling van ds. Nieuwburg van Boskoop, bevattende velerlei, wat den aflaathandel betreft, voorts een aan taal bijbels, waaronder een zeer zeldzame Engelsche uitgave van 1541, waarbij op het titelblad het zegel van Thomas Cranmer is - uitgekrast, omdat hij toen in ongenade was gevallen (de rugzijde van den band bevat het jaartal 1540), een psalmboek, waarin 151 a.8. 's av. 7 uur het sluitingswoord te spreken. KAMER VAN KOOPHANDEL. In de jongste vergadering van deze Kamer hield de heer P. A. de Lange, als secretaris van de commissie van advies voor terreinen voor handel en indtetrie, op uitnoodiging der Kamer, de aangekondigde lezing over' de plannen dier commissie. Er .waren een tiental belangstellenden opgekomen. Na een kort inleidend woord van den voor zitter der Kamer, den heer A. Prins Az., kreeg de heer de Lange het woord, die aller eerst zijn dank betuigde voor de geboden' ge legenheid om de plannen der commissie uit een te zetten'. Hij legde er den nadruk op, dat een enquête zou worden gehouden, waarbij aanwijzingen gevraagd zullen worden hoe het best is te komen' tot verbetering van de toe standen' to de gemeente. Waar bona-fide op merkingen tegen1 de plannen zijn gemaakt, is het zeker wen6chelijk deze te onderzoeken. Om een duidelijk overzicht te kunnen ge ven ging d!e heer de Lange eenige eeuwen terug. Hij had zich tot Publieke Werken gewend om inlichtingen over de volkshuisvesting. Hij had daarvoor kaarten' ontvangen', o.a. een van Jacob van Deventer, vervaardigd in opdracht van Fllips II, welke kaart een overzicht gaf van 't onstaan der stad. De eerste bewoners zijn visschers geweest. In den tijd der binnen- landsche twisten kreeg Alkmaar militaire waarde. Door de ligging aan meren was Alk maar eigenlijk een zeestad en kreeg daardoor o. a. bezoek van de koningen van Denemar ken en Engeland. De behoefte aan waterwe gen bleef echter bestaan. Spr. gaf op een' kaart de uitbreiding van de stoei aan Vóór het beleg. Daarna was het met de uitbreiding, gedurende de eerste 300 jaren, edaan. De bijbouw dateert van een dertig 'aar geleden. De reden dat er niet eerder uitgebreid werd, meende spr. te moeten zoeken in de in poldering. Toen na het beleg de meren lang zamerhand werden ingepolderd, had Alk maar minder behoefte aan wereldverkeer. Men achtte het water~den grootsten vijand en had de polders droog gemaakt zonder zich af te vragen of er tekort werd gedaan aan' het ver keer. Dat idee vond spr. verkeerd Men moest het water aan het werk zetten, dan zou het N.-Holland tot zegen kunnen zijn. Spr. ver duidelijkte dit op een kaartje van Publieke Werken, waarop aangegeven de plaatsen, die in vaste scheepvaartverbinding met Alkmaar staan. In geheel N.-Holland! is behalve het N.- Zee-Kanaal en de vaart naar Monnikendam geen vaarwater voor schenen grooter dan 24 gera. De polder Is ongeveer 70 l aftrek van waterwegen' enz. zal bij aanneming van een totaal bedrag van 8 ton op 16000 komen. Voor een onderneming van H H.A. zou men per jaar naar 6 pet. 480 betalen Spr. ging de vervoerkosten enz na en concludeerde dat er een arbeider werd uitgespaard, wiens loon hij rekende op 1000, zoodat er nog overbleef. De Huiswaarderpolder heeft een laagje klei en tot op flinke diepte goeden grond voor bou wen, men behoeft niet te heien, een groot voor deel b.v. boven Zaandam. De tot heden gedachje aanleg kon natuur lijk gewijzigd worden al naar de praktijk aan geeft. De commissie had' van verschillende plaat sen teekeningen van uitbreidingsplannen be komen, o.a. van Amsterdam (overkant van het IJ), vanZaandam (Houthaven) en Dordrecht. Spr. wees er op dat de vormen van de blokken aldaar dezelfde zijn als in den Huiswaarderpolder, met gelegenheid voor spoorverbinding. Zoo ook in den Haag en Haarlem. Wat uitbreiding betreft, is AUonaar een merkwaardige plaats. We zijn begonnen te bouwen op zand, door behoefte aan kaderuim- psalmen, een aantal kleinere werkjes uitgave Callenbach enz Een zeer interessante verza de daaraan grenzende tafe' el) is in hoofdzaak bijeengebracht, meling. Op (Luther-tafel) is in hoofdzaak hiieen^ wat over Luther is geschreven. Hier zijn een F ton. De vt< van betere nu of eepvaa et aanbrengen geen ver- producten is te :lt zich voor dat beterde afvoer voor allerlei verkrijgen. De commissie ste te onderzoeken. Spr. ging nu de oorzaken na van de wei nige uitbreiding der stadi. Men bleef bij de veeteelt bij de oude methode, de productie was bevredigend voor de behoeften' en ging niet vooruit. De handel kwam in handen van ge vestigde firma's en voor nieuwe krachten was geen werk meer. Door het Gr. N.-HoLl. kanaal verwachtte toekomst, te ging mén later in de modder bouwen. Men bestemde de Overdie tot bouwen, waar veel geld voor ophooging noodig is. Spr. achtte 't Bouwen van arbeiders-woningen in de richting van den Hout meer aan te Bevelen. Het Bou wen van arBeiderswoningen zal ook een punt van overweging bij de commissie uitmaken. Zij stelt er prijs op door de burgerij ingelicht te worden bij hare plannen tot inrichting van terreinen voor handel en industrie. De commis sie zal geen goed werk kunnen doen, als zij geen steun krijgt van de burgerij, aldus be sloot spr. zijn interessante uiteenzettingen. De heer Prips betuigde namens de Kamer zijn hartelijken) dank aan den heer de Lang' De Kamer blijft zich aanbevelen voor verd< ren mededeelingen omtrent de plannen. MISDAAD EN MISDADIGERS. Donderdagavond werd vanwege het comité voor christelijke win terlezingen de eerste de zer lezingen gehouden in het gebouw De Unie. De zaal was geheel bezet. Precies half 8 werd de bijeenkomst met ge- bed geopend door ds. Kloosterman, die daar op een woord ter inleiding sprak, hopende dat deze serie winterlezingen het gewenschte nut zal uitwerken. Daarop was het woord aan den heer prof mr. Diepenhorst, van Amsterdam, voor het houden zijner lezing over het onderwerp „Misdaad en misdadigers." Het verschijsel van misdadigheid aldus begon de spreker heeft altijd ongemeen ge boeid en hij ging voort, dat men' zich steeds aangetrokken gevoelt tot het naspeuren der misdaad en de omstandigheden, waaronder zij werd gepleegd. De herinnering aan be dreven misdaden leeft nog jaren voort en iede re nieuwe misdaad wekt in grooter of kleiner kring zekere ontroering. Dichters, schilders en schrijvers hebben ieder op hunne wijze de misdaad treffend uitge beeld. Spr. wees hierbij op de schilderij „Na poleon in de hel," op Shakespeare en' op Gre ta uit de Faust van Goetbe, In onze dagen is de belangstelling voor misdaad nog wassende en de kennis daarvan gaat steeds verder. Men gaat na welken in vloed het huwelijk, de omgeving enz. op ora- over- misdadigheid Men tracht b.v. te bewijzen, dat jij hooge prijzen van brood diefstallen het meest voorkomen. Bij joden zouden misdaden uit nood minder vaak plaats hebben, omdat jij hen de broederband hechter is. Vrouwen zouden minder misdadig zijn, omdat hun be- staansstrijd minder zwaar is. Men wil nu deni stoffelijken maatscha] lijken toestand verbeteren, om daardoor mensch te verbeteren. "Deze leer vond veel aanhangers onder de soc.-democratên, die de kapitalistische maat schappij de oorzaak noemen van misdadig heid. Bebel zei, dat bij ontbreken van allen kapitalistiscfaen eigendom een einde zal zijn gekomen aan allen diefstal en alle misdaad. Na een korte pauze betoogde spr., dat, hoe zeer de antropologische en sociologische school verschillen, zij toch beide de gedachte hebben, dat de misdadiger gevaarlijk is voor de maatschappij en dat hij daarom dient te worden opgeborgen. De één meent dat de mis dadiger eigenlijk krankzinnig is, de ander dat hij meer een dier is. Maar in ieder geval behoort de maatschappij tegen hem te worden beschermd. Tegenover deze 'leer, die de schuld en ver- j antwoordelijkheid wegdoezelt, staat, zeide spr., onze leer, dat in den misdadiger moet worden gezien eoi schuldig#, die de rechts orde schond. We loochenen, Hat zijn persoon lijke wil door de stoffelijke omstandigheden wordt weggenomen. Spr. herinnerde in dit verband aan het woord van den Spreuken dichter. In sommige gevallen is de verleiding zoo groot, dat slechts veelvuldig gebed voor mis dadigheid kan behoeden. In vele gevallen' wordt de invloed der stof felijke omstandigheden overschat. Immers, wanneer b.v. armoede beslissend was, zouden allen die in dezelfde economische positie ver keren, gelijkelijk misdadig zijn, wie zou het voor zijne rekening durven nemen om dat te beweren'? En dan wees spr. op het misdrijf in hef Pa radijs. Aan erfelijkheid moet wel beteekenis wor den gehecht, maar veroordeeld moet worden het denkbeeld dat persoonlijke verantwoorde lijkheid door geboorte wordt opgeheven. Reeds bij de joden tijdens Ezechiël leefde iets van de leer van Lombroso: „De vaders hebben onrijpe vruchten gebruikt en de tan den dér kinderen zijn stomp_gewordén." Maar wij zeggen de zoon zal niet dragen de onrechtvaardigheid des vaders en omge keerd. De christen1 erkent den strijd der omstandig heden, maar legt op den mensch de schuld als hij in dien strijd tefl» onder gaat. De mensch, naar Gods beeld geschapen, is ver antwoordelijk voor zijne daden, 's Heeren voorzienig bestel laat het niet ontbreken aan middelen die van de misdaad terughouden. Onwaar is de sage van Oedipus, een verhaal uit de Grieksdie mythologie, welk verhaal door den spreker kort werd weergegeven. Een voorstelling, als hierin gegeven, is on gerijmd, evenals He ontkenning van schuld door den Franschen geleerde Rousseau. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. roeboom. BROEK OP LANGENDIJIK, Herv. kerk, 9.30 en: 2.30 uur, Ds. Stéhouwer. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. de Jong, Chr. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. de gez. kerk, 9.45 uur, Ds. de Jong. O ND a/d HOEF, 10 uur, Ds. Ie Bruin. Dooi EG Gras. GROOTSCHERMER, 9.30 uur, Ds. Cas- telein. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. E'VANGELISATIELOKAAL, nam. 2.30 uur, Ds. Kloosterman, van Alkmaar. HEE RIHUGOW AARD, 9.30 uur, Ds. KOEDIJK, avond 7 uur, Ds. Sinninghe Damsté. LIMMEN, 9.30 uur, Ds. Bosch (Avondm.) NÖORDSCHARWOUDE, 9.30 uur, Ds. Staal. Geref. kerk, 9.30 en 3 uur, Dr. Harrensteln. OBDAM, TO uur, Ds. Veldkamp. OTERLEE'K, avond 7 uur, Ds. Spaar garen. OODKARSPEL, 9.30 uur, Ds. de Leeuw. OUDÖRP, 10 uur, Ds. Groot. SCHOORL, 10 uur, Ds. Boeke. ST. PANCBAS, 9.30 en 230 uur, Ds. Lammere. WARMENHUIZEN, 10 uur, doom. WINKEL, geen dienst. ZUIDSCHARWOUDE, 9.30 Drost. Ds. Oter- uur, Ds. De christelijke beschouwing haat het kwaad bedrijver men verantwoordelijk. en stelt den ijver ervan daarvoor volko- de misdadigheid hebben en de geslachteboom der boeven wordt nagespoord. Als bewijs zei spr, 4,i «dat een jong rechtsgeleerde als onderwerp men voor Alkmaar eén schoone toekomst, J tie jfoos. 0, groote mannen, Spr. achtte het goed dat men onderzoekt de oorzaken van misdadigheid, maar niet goed is het de grondslagen van net recht aan te tasten. Spr. wees op het begrip van Ood als de wreker. De modernen willen daarvan niet meer hooren en spr. noemde als voorbeeld den Duitschen geleerde Liszt Voor een recht overzicht van de nieuwe wereld zou ontstaan. We kregen gerijen en reederijen en misschien zou het wel goed zijn gegaan, als niet gebléken was dat het kanaal vele gebreken had! Ook de spoorweg gaf Alkmaar geen impuls voor uitbreiding, voor spr een bewijs, dat de u'tbreiding gelijken tred houdt met de voort brenging. Er zijn teekens, die er op wijzen, dat er veranderingen op til zijn. Allerwege maakt men het land zwart, waardoor er meer- BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: 8 Nov. Frederik de Boer, weduwnaar van Geertje Akkerman, en Guurtje Reik, wed. van Cornelis Johannes Hoen. Klaas van den Berg, weduwnaar Van Antje Post, en Dieuwertje IJfs, wed. van Arte de Groot. Wilhelmus Cor- nel is Post en Maria Duives. E&n nardus Johannes Paping en Anna Ma ria Wilhelmina de wit. Willem Koopman, weduwnaar van Cornelia Dam, en Grietje Hollenberg, wed. van Jacobus Rol. Johannes Scheren en1 Reintje van der Pol. Cornelis Sta pel en Maria Elsabeiin Frese. OVERLEDEN: 7 Nov. Maria Hoekmeijer, 1 jaar. 8 Nov. Jan Petrus Kroonstuiver, 19 jaar. Hendrika Wijnschenk, gelmwH met Jo nas Lammert Kalkoene, 75 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee handschoenen, een medaillon met portretjes, een passer, twee gouden speldjes, drie rozenkrazen, drie broches, een kerkboek je, een bont (sjaal), een vulpen, een kous, een bril in doos, een horloge, een huissleutel een kindermuts en een hondje. Alkmaar, 8 Nobember 1917. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. volledige uitgave van zijn werken, de „Klei- noodiën," bloemlezing, met prachtigen gothi- schen letter (uitg. S. L. v. Looy, Amsterdam), van denzelfden uitgeverMaarten Luther in leven en werken, Het Lutherboek van den N. P. B., Hausrath's „Luther" Hervormings nummer van „Studiën" een R.-Kath.-uitgave, en eenige plaatwerken. Wat al Luther-litera- tuurl Op de twee tafels aan de zijde van den Koningsweg bevinden zich boek- en plaatwer ken. betrekking hebbend op Erasmus: wat had hij een vruchtbare pen 1 Mooie portretten der hervormers, het testament van Erasmus, maken deze verzameling rijk en sierlijk. Zij weid met groote welwillendheid door het Rot terdamsdie Gemeentebestuur ter onzer be schikking gesteld wat door ons hoogelijk wordt gewaardeerd Op den tafel in 't mid den van het vertrek bevinden zich in hoofd zaak plaatwerken, benevens de oudste hand schriften van den bijbel, waaronder een zeer fraai, op purperkleurigen ondergrond, met zilveren letter, di tis de codex Argenteüs het zilveren handschrift van Ulfilas, bisschop der Westgothen. Verder eenige evangeliën in het Brailleschrift. Wat op deze middentafel ligt, is ook grooten deels uit de verzameling van ds. Nieuiwburg afkomstig. Gisteravond te 7 uur werd de tentoonstel ling in de Doopsgezinde kerk geopend. Aan stonds gaf de zang van mevrouw E. Visser— Langeveld wijding aan dit samenzijn. Ds. Westra opende met een kort woord, waarin hij wees op Luther als dichter en zanger, gaf daarna een kort overzicht van wat op de ten toonstelling zou zijn te zien, en sprak vervol gens over de verhouding van Luther en Eras mus. Het ,.Mijn schild en de betrouwen" dat daarna door mevr. VisserLangeveld werd gezongen, gaf aan de gesproken woorden sterking en stichting. Vervolgens werden lichtbeelden vertoond voer van koelen en kazen1- Spr. meende het te mogen bejammeren, dat in de geheele duin streek geen wateren waren overgebleven, ge schikt voor vervoer. Daardoor toch zou de streek AlkmaarBeverwijk tot ongeleenden bloei komen. Alkmaar is niet alleen- een centrum, waar heen de producten vervoerd moeten worden, maar ook een centrum voor distributie ervan. Daarvoor moeten de waterwegen genormali seerd worden. De commissie zal de vraag moeten onderzoeken in hoeverre aan den eisch van goede waterwegen kan worden voldaan. Spr. wees op de droogmaking der Zuider zee. Wil men, dat daarna de producten via Alkmaar kunnen worden vervoerd, dan moet er nu reeds werk voor goede waterwegen wor den gemaakt. Alkmaar is alsdan voor gros siers van allerlei artikelen zeer goed gelegen. Door de geheel veranderde manier van aan voer, door coöperatie en dergelijke, zijn dan echter behoorlijke opslagplaatsen noodig. Liet is van de commissie van advies geen fantasie om op een groot plan aan te sturen, den dood van den Spanjaard Ferrer te'zeer had aangetrokken. Hij was een groot geleerde, in 1876 verscheen zijn geruchtma kend werk „De misdaad van den mensch," waarin hij nieuwe stellingen verkondigde, die veler aanhang vonden (de Itoliaansche of Antropologische school). De eigenlijke misdadigers, zoo heette het daarin, behooren tot een eigenaardige klasse. Een onweerstaanbaar noodlot drijft hen tot misdaad, zij zijn geboren misdadigere, wien dit is aan te zieni door afwijkingen in den lichaamsbouw. Enkele van He Belangrijkste afwijkingen zijn: de hersenen' slecht ontwik keld, de schedel groot, de kaken uitstekend, feen baardgroei, maar veel hoofdhaar, borst- as is van grooten' omvang, de geboren mis dadigers zijn veelal links, hebben' naast koel cynnisme vaak sentimentaliteit, het bijgeloof is sterk. v Waar aldus in de misdaad wordt gezien een aangeboren iets, is het geen wonder dat men niet aan straffen denkt. Als de misda- iantasie om op een groor pian ami w gevaarlijk wordt, moet men hem opbren- zei spr., neen, de commissie wordt gedreven I >x i„ j,Voor de maatschappij door de veraAderde economische omstandig-1 200 heet. ls Ö1J ,voor(ae maatscnappij heHen. De vraag is nuLigt het op den weg niet mee gesch'kt te maken, dan moet hij wor den afgemaakt, in 't geval dat hij nog wel ge schikt kan worden, moet hij in de gelegenheid bpr. oespra-K aan ae Kwestie ui ei lui uuu oorlog veel arbeidskrachten naar het buiten land zouden gaan. Hij meende van niet. Spr. I - - geloofde eerder dat er allerlei maatschappijen zamerhand bezwaren^ vooral toen hij_ moest zouden worden opgericht met Duitsch kapi- wikkelen Tegen deze leer van Lombroso rezen lang- taal, om allerlei artikelen den naam van neu traal te gevene Hij geloofde ook, dat er in ons land Duitsche schepen zouden worden ge bouwd en daarvoor zal Alkmaar niet ongun stig zijn gelegen. Daarop gaf spr >aarop gaf spr. op de betreffende teekenin- fen aanwijzingen wat de commissie zich ad afgevraagd Hét eerst beschouwde hij het plan-Eendrachts-polder Dit plan is inder tijd in ons blad reeds besproken, evenals dat van den Huiswaarderpolder, dat spr. even eens naging. Het langst stond spr. bij dit laatste plan stil. Hij wees o. a. op de minder gunstige ligging van het rangeerterrein. Spr. gaf vervolgens aan hoe de commissie cht en waar op- zich bouwblokken had slagplaatsen of koelkelders waren getto aan het water en tegen den spoordijk en kwam dan tot den prijs8 ton was er gezegd, al ia het dan ook niet met eenige juistheid te zeg- erkennem, dat het met zijn kenmerken lang niet altijd uitkwam. Verschillende .onderzoe kingen, om. van pref. Winkler, destijds te Amsterdam, die 50 moordenaars en 50 dok toren bestudeerde, toonden dit aan. Prof. v. d. Vlugt te Amsterdam had geestig opgemerkt, dat bij de vrouw het hoofdhaar weelderig was en baard en snor afwezig en toch zijn dit geen kenmerken van misdadig heid. Spr. noemde verschillende uitkomsten van vergelijkingen, die zijn gehoor meermalen een lach afdwongen. Zeker, zei spr., ook wij gelooven aan een verdorvenheid, die aan de gelaatsuitdrukkin gen is te zien'. Maar wij redeneerén juist an dersom dan L., n.l. dat die uitdrukkingen door misdadigheid zijn ontstaan. De grondgedachte van Lombrose moet an dere worden uitgewerkt, zegt men nu. De nieuwe school, de sociologische, legt den na- Gewaakt dient te wordien tegen elke uiting, dat misdaad dient te worden geprezen. Een boek als „Boefje" van Brusse kan zijn. Elke toenadering tot het kw, worden vermeden. Maar daarom mag men nog niet koel en onbarmhartig den misdadiger verachten. De Heilige Schrift predikt schuld, eischt het kwa de te haten, maar wijst allen eigenwaan af. De Schrift zegt: „Daar. ls niemand die rechtvaardig is." Door den afval in God schuilt er iets van den misdadiger in ieder mensch. Op de behandeling, die den misdadiger toe komt, oefent deze leer invloed. Nooit mag worHén losgelaten het hoofdkarakter der straf als straf. Het recht worde echter wel tegenover Hen misdadiger betracht. De chris ten-advocaat moet ook den moordenaar en dief verdedigen, niet tegen zijn consciëntie in diens schuld verkleinen, maar aanvoeren al datgene wat ten gunste van den misdadiger kan worden aangebracht. Bij verlevendiging van dat besef zal ook de christen zich meer toeleggen op reclassee- ring van ontslagen gevangenen. Op dit ter rein is voor christenen nog zeer veel te doen. Vele geneesmiddelen zijn aangegeven: be strijding van alcoholisme, scholenbouw, ver betering van stoffelijke toestanden, enz. Spr. gaf toe dat dit alles veel kan geven, maar de oorsprong van de misdaad neemt men daar door niet weg, deze ligt in het verdorven menschenhart. Het krachtigste wapen in den1 strijd tegen de criminaliteit noemde spr. de bede van Chris tus: „Leidt ons niet in verzoeting." Na dankgebed door prof. Diepenhorst ging de vergadering uiteen. PREDIKBEURTEN. 11 November. Alkmaar. Qroote Kerk, 10 uur, Ds. de Pree. Kapel, IQ uur, Ds. Kloosterman. Namid dag 3 uur, Ds. Vinke. Heid. Cat. Zondag 43. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, Ds. v. d. Veen van Bareingerhorn. Ev kink. Remonstrantsche Kerk, 10.30 uur, Ds. N. Blokker, rem. pred. te Vlaardingen, Oerejormeerde Kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond 5 uur, Ds. Meijer, Held. Cat. Zond. 38 Hersteld Apostolische Oemeente, 10 uur, en avond 5 uur, godsdienstoefening. LEGER DES HEILS. Limmerhoék, Alkmaar. Zondag a s. feestelijke samenkomsten onder leiding van stofkapitein Ronitz van ten Haag. v.m. 7 uur, Bidstond vm. 10 uur, Heiligingsdienst; Nam. 3 uur,-Soldaten-samenkomst; n.m. 7.30 uur, Openbare meeting, waarin zal plaats hebben het overhandigen van een korpsvlag door het Goudenbruidspaar Br en Zr. Mooijman. Inzegening van soldaten'. Donderdag 15 Nov. n.m. 8 uur, lichtbeel- dendienst onder leiding van adjudant Bruins. UIT DE OMGEVING. Hervormde Gemeenten. AKERSLOOT, 9.30 uur, Ds. Kruizinga. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 9 November. Medegedeeld door het Kon Nederlands^ Meteorologisch Instituut te De Bildt Geldig tot den avond van' 10 November. In het gebied van dte waarneming is de h oogste stand van den; barometer boven 760 Zuid-Duitschland. De laagste stand van den barometer 743.7 Helder. VERWACHTING. Matige tot krachtige Zuidelijke tot Weste lijke wind, betrokken of zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen- buien, zelfde temperatuur. ZONDAG as.: nnge Evang. Luik. Kerk, 10.30 uur, Ds. Mak- Aanvang half twee. op Donderdag 8 I*T«aber «MT, namiddags I uur. Veorzttteir ds Moer <3. RIPPINO, Burg*- vt^ ess tor Seeretaris de Mos» DONAYH. I een adres, ongedateerd, den 17 October 1.1. ontvangen, van dé Vereenlging „Qoed Wonen", daarbij als tweede aanvraag ver zoekende haar de terreinen aan den Baan- singel af te staan voor woningbouw. Alsvoren. m. een adres <M. 12 October 1.1, van diverse vereenigingen, daarbij verzoekende de be palingen omtrent minimum-loon en maxi mum-arbeidstijd te herzien. Alsvoren. a. een adres dd. 19 October (.1., van de Wed. C. Frikkee, daarbijl verzoekende haar ta het genot van een gemeentelijk pensioen te willen stellen. Alsvoren. o. een adres, ongedateerd, den 12 Oct. 1.1. ontvangen, van de stads-vroedVrouwen, houdénde het verzoek hare jaarwedden te willen herzien. Te behandelen bij de begrooting. p. een adres dd. 27 October 1.1., van de hee ren E. Mak C.8., daarbij verzoekende van de gemeente weiland in huur te mogen ontvangen, ten einde dit als bouwland en tuingrond te exploiteeren. In ba ianden gesteld van B. en W. om be richt en raad. r. een schrijven dd. 27 October LI., van het Gamité van actie tegen dé duurte, daarbij verzoekende het voorstel van de heeren1 O. J. Verkerk en J. Westerhof inzake een toe slag op 'dien petroleumprijs, aan te nemen. Te behandelen bij het betreffende punt. t. eene interpellatie van den heer A. W. Udo, opgenomen in de bijlage No. 166, inzake de schooltijciregelingen. De heer U H o hoopte, dat de uitslag gum tiger resultaat zal hebben dan de vorige Spr. meende; dat de nieuwe regeling niet die be sparing gaf, die een regeling kon geven, waarbij des Woensdags en Zaterdags geen school werd gehouden. Spr. meende, dat het vierde morgenuur niet van belang is voor het onderwijs Z. i. was het vrijwel nutteloos voor een kind tot het 3de schooljaar. Van alle kanten hoorde spr. B ropilfprn

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2