DAGBLAD ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OOKLOU. HEITKONIG Fleur de Marie. DlstrM YMjjvtiissilÉeta 'Centrale Eeaken. PstrolBumkaartsa foor scklppert. Nt. Honderd en negentiende Jaargang Abonnementsprffs MI vnoraffbetallng p. 3 nrwiL'fgii 'UD b= r. jr:! f150. BBi^nmreis c ut ZATERDAG et p.'???!- gr*?ftre teV": m Pr fr, AF- Bopv en Fe^s- faster Zn.. Vonrdam G 9. tbI. I 10 IOTEIBER. Dames- en Kinder-Confectie Leveren ook prima Hiatverk. Verlangt U een prima -41!, oent sig'a.a.r Damstraat 1 Amsterdam Uit den Raad. 8JPIJ8LIJ8T. ledadiellngeo fan hst DistrUmtiebedrljl. Dtt nummer bestaat utt 2 bladen. ALKMAAR, 10 November. Wij moeten héél kort zijn hedenmiddag dit zij vooropgesteld. De berichten uit Rusland maken den in druk, dat de opstandelingen den toestand meester zijn. De heer Lenin is baas en de heer Kerenski zit in de Peters- en Paul vet ting. Of de heer Lenin zich zal kunnen hand? haven, zal wel voornamelijk afhangen van dé. vraag of de oorlog gauw uit zal zijn. Duurt de krijg voort, dan zal ook hij de ontzettende ellende in Rusland niet kunnen opheffen. Vandaar dat in proclamaties de woorden wa penstilstand en vrede voortdurend voorko men. Men leest in een dezer stukken: „Het doel waarvoor het volk streed, n.L het voorstellen i van een onmiddellijken democratischen vrede, de opheffing van de rechten der grondbezit ters en de vorming van de'regeering door den arbeiders- en soldatenraad, is verzekerd, i Leve de revolutie 1 „De commissie noodigt de soldaten van het front uit de nieuwe, revolutionnaire macht te steunen, die voorstelt een onmiddellijken vre- 1 de en teruggave van het land aan de boeren. Zij zal- een vergadering bijeenroepen, welke de regeering zal overnemen. De heele macht gaat over op de dlstrtcta- arbeiders- en soldatenraden." Reeds wordt gemeld, dat de voorloopige regeering een wapenstilstand aan de midden- mogendheden heeft aangeboden. Dit zal wel voorbarig zijn en het zal trouwens zeer de vraag zijn, of de middenmogendheden met het tegenwoordige Rusland wel een afzonder lijken vrede willen sluiten. Gemeld wordt, dat een oproeping van het Nederlandsch-Scandinavisch comité tot de vertegenwoordigers der socialistische par tijen, in verband met de gebeurtenissen in Rusland, ie wachten is. Is dit zoo, dan zal de passenkwestie in verschillende landen opnieuw aan de orde komen. I Van Italié is er alleen het nieuws, dat gene raal Cadoma een vergulde pil heeft gekre gen hij is onder vleiende bewoordingen ont slagen en generaal Diaz heeft de lastige mili taire erfenis moeten overnemen. Van het oorlogsnieuws moet verder wor den vermeld, dat de Engelschen in Palestina belangrijke vorderingen maken, dat het heele Turksche leger op den terugtocht is en scherp wordt achtervolgd getallen worden nog niet opgegeven, alleen wordt gezegd, dat de Engelschen 40 kanonnen namen. zich niet bewust te zijn, eenige handeling te hebben verricht, die hem als mensch en als raadsM zou kunnen schaden. Dan komt de heer Verkerk, die in 20 minuten een fel con tra-pleidooi hqudt, na den heer Elfring eerst de verklaring afgewrongen te hebben, dat diens schriftelijke toelichting ten zijnen op zichte verkeerd is geredigeerd. Naar den re gel, dat de beste verdediging tenslotte de aan val is, slaat de heer Verkerk raak om zich heen en zijn opgewonden onthullende, hier en daar zijn tegenstanders met gelijke munt hunne beweringen betaald zettende rede doet de opwinding stijgen. De burge meester neemt het woord om kalm te ver4 klaren, dat hij deze zaak heelemaal wil laten uitvechten, maar dat hij; wanneer hij nog vele vergaderingen als deze moet leiden, zijn ont slag zal nemen. Tegelijkertijd' neemt hij de ge legenheid te baat om den heer Schenk, direc teur van het distributiebedrijf, met de eigen woorden van den heer Elfring in bescher ming te nemen tegen een aanval van den heer Elfring. Hij wordt daarbij verrast door luide teekenen van instemming op de tribune. De heer Westerhof verwijt den interpellant kort en scherp dat deze niets anders doet dan las teren en verdachtmaken en daarom in den Raad niet thuis hoort. EiMelijk komen eenige raadsleden van verschillende richting verkla ren, dat de motie-Elfring voor hen onaanne melijk ia. En de heer Elfring doet nog een zwakke poging om een ander een andere mo tie te doen voorstellen, niemand heeft echter lust daartoe, niemand wil ook de motie steu nen en als een nachtkaars gaat de interpella tie uit, terwijl de interpellant staat in het kleedingstuk, dat bij dese situatie past De voorzitter schorst de vergadering, de publieke tribune stroomt grootendeels Wg, de perstafels krijgen weer haar gewone aan zien. Als na de heropening de debatten over an dere zaken een aanvang nemen, klinken de stemmen der sprekers vreemd nu de spanning geweken en er een groote loomheid voor in de plaats gekomen is. De stemming ia ge zakt En de waardigheid van den Raad, die immers door den interpellant in bescherming zou worden genomen? Door t{fdlg«n Inkoop van dc beste stoffen tifn wij In staat U de meest Moderne Mantels. tegen lagen prijs aan te bieden. HEERS N ROOKFFÏS! perspractijken bewezen was, evenmin heb ben gespaard als wij dit thans den interpel lant hebben gedaan. Het* eene geval van de 100 kisten geconden seerde melk, door hem genoemd een „zuiver geval", is voor ons echter als bewijsgrond absoluut waardeloos, daar de inzender van de beide ingezonden stukken minsfong een zeer wraakbare getuige is meer zullen we van hem maar niet zeggen. Hef feitelijke van dat geval, kan hoogstens een daad aangeven, die verschillend kan worden geapprecieerd en die ook naar ons oordeel door de beide heeren het best vermeden ware. ALKMAAR, 10 November. Emotievoller als Donderdag hebben' we tot dusverre geen enkele Alkmaarsche raads zitting meegemaakt en wat ons betreft, mag dit een record blijven Een bijna vc Lollige Raad, een dichtbezette publieke tribune met politie in burger, geheel ingenomen perstafels, waaraan zelfs een in specteur der Neder landsche Overzee-Trust een plaatsje heeft uitgezocht. In de zaal trilt een ingehouden spanning als de drift doof een stilstaande auto. Nauwbedwongen is die spanning en een enkele maal komt rij; tot ui ting, eerst door gemompel, dan door handen geklap, eindelijk door de kreten van een toe hoorder, die nog juist bijtijds aan het verzoek van den voorzitter om de tribune te verlaten voldoet, zoodat de reeds opgeheven „sterke arm" werkeloos kon blijven. E>e interpellant opent de debatten met een 25-tninutcn-8peech, overvloeiend van sarcasr me. Bewerend en insinueerend houdt hij op de acte van beschuldiging eén requisitoir, dlat voor het wettig of het overtuigend bewijs letterlijk niets aanvoert. „Ik ben van plan aan te toonen, dat die menschen over inlichtingen beschikken, die een particu lier mist en daarvan gébruik maken voor hun wijdvertakte inkoop-orginasatie", had hij tegen den Telegraaf-man gezegd UÜ is het t van plan gebleven! En daar hij in eens al zijn los kruit verschoten heeft en zijn arsenaal ook verder slecht voorzien schijnt, is de weinig weerbare strijder dra ontwa pend. De heer Lubbe volgt en is 30 minuten aan het woord, behandelt de zaak gemoedelijk met een beetje omhaal en past tenslotte han dig en humoristisch de homeopathische ge neeswijze toe. De heer Elfring ontkent niet, biedt alleen een onderzoek aan, onder ap plaus op de tribune. Wethouder Thomsen legt een korte verklaring af, waarop we zoo aanstonds terugkomen en waarin hij zegt, Wij zijn genoodzaakt onze eigen houding in dezen even. nader toe te lichten, omdat die houding zoowel door den heer Ringers als door den heer Thomsen in het debat is ge bracht. Evenals de heeren Ripping, Udo en Wester hof en anderen hebben wij ons in deze zaak geen partij willen stellen, haar los van alle persoonsaangelegenheden willen beoor- deelen naar het te berde gebrachte materiaal juist in deze dagen, lazen we in een pas verschenen boek, dat bij allen handel egoïs me, eigenbelang of winstbejag, de drijfveer iB. Wie in zaken is, wil winst maken, evengoed als wie op jacht gaat de weitasch wil vullen. Maar evenals er bij de jacht stroopers zijn, dié zich nergens aan storen en jagers, die we kere dingen geoorloofd achten en andere niet, wordt het eigenbelang ook in het zakenleven op zeer uiteenloopende wijze gediend. De be oordeeling daarvan is een kwestie van per soonlijke appreciatie, zooals ook de heer Thomsen te verstaan gaf. Levensopvattingen, beginselen van moraliteit bepalen de beoor deeling. Maar er kan wel geen twijfel bestaan dat voor handelaren, die als wethouder of als raadslid in dezen tijd nauw betrokken zijn bij de distributie van levensmiddelen, een ande re maatstaf moet worden aangelegd dan voor andere kooplieden. Voor de laatsten moge misschien de Bijbelspreuk soms gelden „waar geen wet is, is ook geen overtreding", voor de eersten is dit niet het geval. Zij heb ben krachtens hun positie nauwlettend toe te zien bij hun handelingen zelfs een verkeer den schijn te vermijden, die hun publieke functie in miscrediet zou kunnen brengen!. Wanneer bijv. de heer Verkerk in de raadsver gadering van 19 Juli zegt het als lid der Le vensmiddelencommissie vaak te betreuren, dat de Minister niet meer rekening houdt met de weinige draagkracht, althans van de allerarm sten, dat men zelf niet meer te zeggen heeft over de prijzen der artikelen en dat, wanneer het gaat om een product, dat men zelf in handen heeft, men zich op een humaan stand punt moet Btellen, dan is het o.i. duidelijk, dat hij zich heeft te houden buiten el- ken handel in levensmiddelen en artikelen van dagelijksch gebruik, die door kunstmati ge schaarschte en prijsopdrijving deze brengt buiten het bereik van tallooze verbruikers. Voor de heeren Thomsen, Lubbe e. a geldt dit natuurlijk in niet mindere mate. Wij zou den de raadsleden wier meedoen aan opkoo- En nu moeten we een opmerking van den den heer Ringers rechtzetten, die de plaatselij ke pers, en daarmede bedoelende de Alk maarsche Courant, verweet/ dat zij door de berichten de ontstemming onder de burgerij had gewekt. In de pauze gaf de heer Ringers ons onmiddellijk toe, c at hij zijn woorden minder gelukkig had gekozen. Maar waar de uitgesproken meening allicht aanhangers vindt, zij allereerst verklaard, dat het eerste I ingezonden stuk niet de aanleiding, maar de eerste uiting is geweest van de ontstemming, misschien beter gezegd van de agitatie. En dan dient er de nadruk op geiegd, dat het hier niet betreft een bericht, maar een inge zonden stuk. Het verschil tusschen die twee wordt al te veel uit het oog verloren. Voor een bericht heeft de redactie dé volle verant woordelijkheid te aanvaarden, voor een inge- j zondert stuk mag zij echter niet aansprakelijk gesteld worden. De rubriek ingezonden stuk ken beschouwen we ais een publieke tribune. Wie met zijn naam en zijn verantwoordelijk heid hetgeen hij mededeelt wil dekken, heeft, daar, als er geen bijzondere redenen zijn om te weigeren, het vrije woord. Evenmin als de voorzitter van den Raad aansprakelijk gesteld kan worden voor hetgeen een raadslid ter vergadering zegt^ evenmin kan men ons ten laste leggen hetgeen een inzender beweert Zoo kan een zaalverhuurder een spreker wei geren, maar wanneer hij den spreker zijn lo kaal ter beschikking stelt, dan geeft hij daar mee allerminst te kennen, dat hij het met de strekking van het gesprokene eens is. Precies zoo staat het met een courant. Het bestuur van de rubriek „ingezonden stukken" is in- tusschen een der moeielijkste onderdeden van de werkzaamheden van den leider van een courant vooral in een kleine plaats, vooral in Alkmaar. Toch zouden wij die rubriek niet gaarne missen. Vaak toch is zij een voer tuig van goede gedachten, waardoor allerlei gemeenschapsbelangen worden gediend, vaak een veiligheidsklep, vaak ook brengt rij fn achterhaalbaren vorm tot uiting, hetgeen an ders als gerucht gaat van mond tot mond, wat meestal wil zeggen van kwaad tot erger. Daartegenover staat, dat er naast voordeelen, ook nadeelen rijn. De inzenders bijv. beden- j ken met altijd, dat zij gastvrijheid genieten, karakter en neiging leiden wel eens tot onge- wenschte be- en veroordeelingen, maar daar tegenover staat dan ook, dat'dit in het open baar geschiedt. Wordt iemand in een inge zonden stuk aangevallen, dan heeft hij het recht zich terzelfder plaatse te verdedigen. Wenscht hij van dat recht geen gebruik -te maken, dan is dat zijn zaak, maar ons heeft hij niets te verwijten. bevindingen in de courant te vermelden e& daardoor de waarheid te dienen en te helpen verbreiden. Het spreekt wel vanzelf, dat wan neer wij dit aanbod hadden aangenomen, wij alle kosten voor onze rekening zouden heb ben genomen. Maar wij hebben het aanbod niet aanvaard. Lieten we ons redactioneel met de aangelegenheid in, dan zouden we niet hebben mogen volstaan met het ondar- zoek ter eenre, maar het ook moeten uitstrek ken tot de andere partij. Onpartijdig en onbe vooroordeeld zouden we hoor en wederhoor moeten hebben toegepast, indien ons dit al thans was toegestaan. We zouden tegen dat moeielijke, tijdroovep.de werk misschien niet hebben opgezien, wanneer niet de zekerheid had bestaan, dat de zaak in den Raad zou worden behandeld, waar de heer Thomsen niet alleen gelegenheid had om zich te verdé digen, maar ook om tegenover de raadsleden zijn aanbod te herhalen wat hij dan ooit heeft gedaan. En hiermede stappen wg van deze wwfr of. Het onweer ia voorbij, al zal het buiten dfi I raadzaal nog wel blijven narommelen Inge slagen heeft het niet. Maar misschien heeft het de atmosfeer gezuiverd en smetstoffen weggenomen. Wanneer het persoonlijk ge harrewar van de laatste tijden in den gemeen teraad zou voortgaan wee dan de gemeen tezaken I En ook daarbuiten leere men zich matigen. Schelden en grof wezen is zoo min een kunst als een verdienste, zij bevorderen allerminst de gemeenschapsbelangen, welke men immers beoogt voor te staan en rij doen, verdiend of onverdiend, alle strijdende par tijen veeren verliezen. Men neme in dit op zicht een voorbeeld aan het Engeische volk, dat m korte, pittigé ingezonden stukken een waardig gebruik weet té maken van de gebo den vrijheid van het woord en dat de kunst verstaat om in hei openbaar meesterlijk te de- batteeren, wijl het aan zelfrespect zelfzucht paart Gedurende de week van 11 tot en met 17 November 1917, zal verkrijgbaar worden ge steld op 100 gram bak- en braadvet. Bon 70 71 72 73 74 75 250 100 50 100 3 K.Ö peulvruchten 1916). rijst havermout, zeep. zandaardappelen. (oogst Voor dé resteerende 1 K.G "aardappelen wordt nog nader een bon beschikbaar gesteld. Voor goedkoope melk zijn geldig bon 7 B tot en met 13 B. Thans een tweede kwestie. De heer Thom- I sen, die zelf geen ingezonden stuk wilde schrijven, is ons Vrijdagmorgen komen aan bieden op zijn kantoor inzage te nemen van i zijn boeken, desnoods met medewerking van een door ons aan te stellen en door hem te betalen accountant, teneinde bet resultaat der T A L K. GENERAAL CADORNA VERVANGEN DOOR GENERAAL DIAZ. De Italiaansche minister van oorlog, gene raai Alfieri, heeft 7 November aan generaal Cadorna den volgenden brief gezonden Ujve Excellentie heeft reeds van den koning de officieele mededeeling ontvangen van den u bctrcffeudcn maatregel, waarbij wijziging wordt gebracht in de samenstelling van de legerleiding. 1 ioewel de thans aan u toevertrouwde post zeer belangrijk is en zoodanig, dat ongetwij feld niemand anders dan u deze naar behoo- ren zou kunnen vervullen, zoo begrijp ik toch hoeveel het u moet kosten niet meer in dagelijksch contact te staan met 't leger, het welk U.E. zoo vaak ter overwinning heeft ge voerd. In deze smart zal zeker gedeeld worden door dit leger en het volk, waarvoor de naam van generaal Cadoma, zijn familietradi ties waardig, verstand, moed, vastheid van ka rakter eu geestkracht zal beteekenen. De regeering van den koning heeft ver meend u dit offer te móeten vragen, opdat U.E. op ruimer gebied haar krachten kan wij den aan liet gemeenschappelijk werk van Ita lië en zijn geallieerden. Het te bereiken doel is zoo belangrijk en edel, dat U.E. er een aan merkelijke verlichting in zal vinden evenzeer als in dc eerbiedige uiting van aanhankelijk heid, welke uw heengaan zal begeleiden Ten slotte betuigt de minister rijn eerbied en uit de beste wensclien voor het heil en den roem van Italjë. Tevens zond de minister een telegram aan generaal Diaz: Aan den chef van den generalen staf van het leger in de oorlogszone; aan den vriend gedurende talrijke jaren; aan den mensch, wien ik altijd de hoogste militaire en burger deugden heb toegeschreven; aan den dappe ren commandant van het 23e legerkorps, al tijd in voor- en tegenspoed uitnemend geleid, breng ik vol vertrouwen een groet in naam "van Italië, dat afwacht en hoopt. KORTE BERICHTEN. Portugeesche bladen melden, dat de Amerikanen de Azoren hebben bezet en zij op Portodel Gada omvangrijke versterkingen aanleggen. Een Belgisch onderdaan die wegens spi- onnage ter dood veroordeeld was, kreeg als gewijzigd vonnis levenslange dwangarbeid. Volgens Havas was de laatste week van den duikbootoorlog voor de koopvaarders der Entente de beste, vijftien stoomschepen wer den in den grond geboord1 -tegen 24 in de daaraan voorafganade week, die gunstig werd geacht. De verbetering is dus aanzienlijk. Woensdag 14 November Aardappelen met savoyekool. Donderdag 15 Aardappelen met snijboonen. Vrijdag 16 Rijst met vleesch en gefruite uien. Zaterdag 17 Aardappelen met zuurkool Maandag 19 Erwtensoep. Dinsdag 20 Aardappelen met wortelen en uien. Ter verkrijging van deze spijzen is nood zakelijk op vrijdag Distributiebon No. 72 en op Maandag Distributiebon No. 71 2 dagen van te voren zooals in een nadere publicatie bekend is gemaakt tegen de te koopen spijs- bonnen in te wisselen. Zonder deze Distribu tiebonnen kunnen geene spijze bonnen worden verkocht. De Administrateur der Centrale Keuken, A. OSKAM. De Directeur van het Distributiebedrijf deelt mede, dat de kaarten inplaats bij hei Distributiebedrijf kunnen worden afgehaald bij de havenmeester. Uil Bergen wordt gemeldt dat na het schrikkelijke noodweer op de Noordzee, tel kens meer scheepsrampen beken worden. Drie stoomschepen, die dien binnenvielen, hoorden tot eeo konvooi van 15 schepen, die door den srortn naar alle kanten zijn verstrooid. Van de overige schepen is no gniets bekend. In het Briische gezantschapsgebouw te St. Petersburg vergaderd, hebben de vertegen woordigers der geallieerden overlegd, hoe de buiten landsche koloniën buiten gevaar te brengen. CALSIUM CARBID. De Minister van Landbouw heeft de vol gende circulaire aan de burgemeesters ge richt: „In aansluiting aan mijne circulaire d.d. 4 October 1917 heb ik de eer u mede te rwien. dat v oor zeer bijzondere gevallen en afhan kelijk van den stand van den import van dtt artikel, ecue geringe toewijzing van calcium carbid zal kunnen plaats hebben, voor bijver- lichtiug van particuliere woningen van groo teren omvang, die thans uitsluitend op petro leum zijn aangewezen. In verband rlaarm^f zal bij eventueele aanvragen van belangheb benden uwe medewerking worden verzocht, om Ueze door uwe handteekening te oekracb- tigen Alleen hierdoor toch kan de uoodige .controle verzekerd heeten. Ik noodig u uit, ui dergelijke gevallen uwe medewerking wel te willen verleenen, maar levens belanghebben den er op te wijzen, dat zooals hierboven reeds is uiteengezet, alleen in zeer dringende gevallen eene geringe toewijzing zal Inm/ftm plaats hebben. Voor wat betreft de behoefte van de ver schillende andere categorieën van belangheb benden zooals industrieën, vissehersvaartui- gen en dergelijke, zullen belanghebbenden zich steeds rechtstreeks tot den Voorzitter der Toewijzingscommissie voor kaarsen, sche merlichten e. d., Parkstraat 103, hebben te wenden. BINNENLAND. UIT SCHAGEN. Zatermorgen had alhier eene keuring met taxatie plaats van 1056 schapen, bestemd voor uitvoer naar Engeland. De dieren waren afkomstig uit verschillende gemeenten van Hollands Noorden, waarvan zoo uit Schagen. Eerste kwaliteit jonge schapen werdén ge taxeerd op 50 h 55 cent per pond. Deze prijs bedroeg iets meer dan bij de vorige taxatie. De uitbetaling zal later plaats hebben. fuK» r> ALKMAARSCHE COURANT. I

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1