DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Scheimarkt Uitreiking yan Broodkaarten. HIIS DAH 13 N O T EI B ER. Honderd @n negentiende d aargang Abonnementsprüs bil Tooruitbotollng o. 3 maar^ai '1.30- fr. r. ir"+ f L30. BSFtsttmnrnm»c ot IdMïterrttojirfls ft fft p. 'et+^ uw plutirM. fo. h. If.v0 Sop'* en RaodeigdrnkkerF* «".aster Zn.- TirtiB 6 9- Tel.t Uitreiking Broodkaarten. HededeeliupD m het DistrlbatlBbedrflf. Uitbetaling yergoedingeu wegen» W oemsdag 21N w Yt*mher 1©17. tOfSr ALKMAAR, 13 November. De nieuwste Russische regeering heeft haar vredesvoorstellen bekend gemaakt en zich be reid verklaard alle tegenvoorstellen te onder zoeken, mits deze volkomen duidelijk zijn en geen geheim karakter dragen: In het alge meen verschillen de voorstellen niet zoo heel veel van die, welke de Paus en welke de Oos- tenrijksche minister-president Czemin in be spreking hebben gebracht. Zij komen neer op een onmiddelijken vrede zonder annexa ties, d. i. zonder gewelddadige toeëigening van vreemd gebied, zonder gewelddladige ver overingen op vreemde nationaliteiten en zon der oorlogsschattingen. Om tot den vrede te geraken, wordt voor gesteld allereerst een wapenstilstand van drie maanden té sluiten, tegen welk denkbeeld de middenmogendheden zich vroeger hebben verklaard. Verder wordt medegedeeld, dat de Russi sche regeering alle verdragen, door haar voorgangster sedert Februari goedgekeurd of gesloten, openbaar zal maken, welke verdra gen zij als van nul en geener waarde ver klaart. De Fransche pers zegt dat de voorstellen Duitschzijn en dat het optreden der verraders en onverantwoordelijke utopisten slechts een voorbijgaanle oproerige periode in de Rus sische revolutie zai vormen opgemerkt zij, dat de heer Lenin zich zeer beslist van de en tente heeft losgemaakt. De Duitsche pers meent, dat er over de voorstellen te praten valt, al dient eerst afgewacht, hoe de omwen teling der bolsjewiki zal verloopen. Over den gang van zaken in St. Petersburg en daar buiten weten we weinig meer dan gisteren. Officieel nieuws is er niet uit Rus land en ook de Russische legerberichten ont breken. Eén ding schijnt echter wei vast te staan, dat n.l. de burgeroorlog in de straten dfer hoofdstad voortduurt De berichten spre ken elkaar absoluut tegen. Men leest, dat de heer Kerenski in de omgeving van St. Peters- burg overwinnaar is gebleven en ook, dat er over hem nog steeds geen nader nieuws is ontvangen. Er wordt geseind, dat de bewe ging van den heer Lenin vordering 'maakt, maar ook, dat ze door de gematigde partijen, die gesterkt worden door reaotionnairen, wordt overwonnen. En eindelijk wordt er geseind, dat er te Moskou een tweede regee ring is gevormd. Maar het zijn ook vandaag allemaal slechts geruchten. Afwachten blijft dus de boodschap. De middenmogendheden hebben in Italië verdere vorderingen gemaakt en 14000 man gevangen genomen. De Italianen trachten na tuurlijk het dreigend onheil te voorkomen, maar een plaatselijke overwinning, hoe be langrijk en bewondereiiswaard ook op zich zeif, kan da., ic \\- r_, bvea. Van Oostea- rijkscüe zijde geeii men tnaiis te keuuen,dat de aigemeene toestand zeer belangwekkende gebeurtenissen in de eerstvolgende dagen laat verwachten. Blijkbaar gaat de concentri sche opmarsch naar wensch en hoopt men de Italiaansche troepen in letterlijken zin in het nauw te drijven en hun daardoor nog groo- tere verliezen toe te brengen dan die, welke ze tot dusverre hebben geleden en welke bij zoo'n moeielijken terugtocht nog niet zoo groot zijn te noemen. De eenheid der oorlogvoering is eindelijk bij de entente tot stand gekomen', althans er is een kleine oorlogsraad ingesteld, teneinde het krijgsbedrijf beter te doen sluiten. Deze oorlogsraad, zoo heeft de heer Bonar Law in "het Lagerhuis gezegd, bestaat uit die eerste-ministers en een lid van de regeering ?n Frankrijk, Italië en Brittannië. De raad zal op zijn minst eens per maand te Versailles en in andere plaatsen, indien dat zoo uit komt, bijeenkomen. De toetreding van andere grootte mogendheden der geallieerden is nu in onderzoek. Eik rijk wijst één bestendig mi litaire vertegenwoordiger aan en deze zal van zijn generalen staf onafhankelijk zijn. Ze zullen geen uitvoerend gezag hebben, doch zullen den oorlogsraad raad geven op het stuk van het onderling in overeenstemming brengen van de strategie der geallieerden. De generale staf en de commando's der legers van elk rijk, die zijn belast met het leiden' van het krijgsbedrijf, zullen aan hun regeering verantwoordelijk blijven'. De militaire verte genwoordigers en hun staven zuilen te Ver sailles gevestigd zijn. De vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk zullen sir Fienry Wilson en generaal Foch zijn, terwijl voor Italië generaal Cadorna optreedt. De spreker verklaarde den naam van den Italiaanschen vertegenwoordiger nog niet te kunnen noemen, maar Havas meldt den naam van generaal Cadorna. Voorts wordt gemeld, dat de intergeallieer- J de militaire conferentie op 19 November is vastgesteld. De Fransche minister-president Painievé is van zijn Italiaansche reis teruggekeerd. Hij heeft rapporten uitgebracht, waarin o. m. de verschillende mogelijkheden onder de oogen worden gezien, gebaseerd op een volkomen j samenwerking der geallieerden. I Uit dit alles blijkt, dat er in de ententelan- den- hard gewerkt wordt om den toestand ten beste te keeren. KORTE BERICHTEN. De korting van Italië heeft een oproep tot zijn volk gericht om als één man front te maken tegen de het land1 binnendringende "ij- andelijke legers. De heer von Payer van de volkspartij is nu officieel door deni Duitschen keizer tot plaatsvervanger van dén Rijkskanselier be noemd, met den titel excellentie en werkelijk geheimraad. De Oostenrijksche keizer verleende aan allen, die bij zijn redding hulp verleenden, onderscheidingen aan' prins Felix van Par ma de gouden dapperhddsmedaille. De Duitsche keizer had Zondag in de nabijheid van Triest een langdurig onder houd met keizer Karl en tsaar Ferdinand van Bulgarije'. De hoofden der generale staven generaals von Arz en' Jekof waren aanwezig, 's Avonds zette de keizer zijn reis naar een duikbooten-basis dn! de Adriatische zee voort. Te Riccione in Italië heeft Donderdag een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gchaa. Een geladen kolenirein reed op een stilstaan- den personentrein, met vluchtelingen uit de gevechtszone. Tien wagens werden vernield, 5 personen gedood, 23 gewond. De (inschrijving op de tweede Ameri- kaartsche vrijheidsleening heeft een bedrag van 1134 milliard gulden bereikt. In Duitschland' wordt geklaagd over de slechte, levensmiddelenvoorziening van de heer Von Waldau, men noemt de heer Michaêlis als diens opvolger. De in den industriearbeidersbond en den Christ, metaalbewerkersbon d georgani seerde arbeiders der wapenfabrieken te So lingen hebben den eisch gesteld de weekloo- nen tot 36 gulden met 25 pet., die van 36 tot 48 gulden met 20 pet. en die boven 48 met 10 pet. te verhoogen. In het kamp te Fried richsfeld bij We zel is het eerste transport Italiaansche krijgs gevangenen gearriveerd. Uit Korfoe wordt gemeld dat de Zwit- sersche regeering heeft aangeboden te zorgen voor de levensmiddelen der Servische bevol king. Volgens de Times heeft het hof van Cassatie te Parijs den' president Monier, van 't hof van appel, in verband met de Bolozaak van zijn juridisch ambt vervallen verklaard. Te Nieuw-York ontdekte de geheime po litie in pakhuizen voor een waarde van 172 nüllioen gulden aan' levensmiddelen en aiukre eigendommen, die niet bij de regeering vol gens de daartoe gestelde wet waren opgege ven. Dit noemt men slechts een klein gedeelte van groote verborgen voorraden De „Koll. Zeit." meldt dat de Duitsche keizer op het Italiaansche front is aangeko men. De Engelsche kunstmatige geprodu ceerde suiker zal binnen eenige dagen op de Lortdettsche markt verschijnen. Voor den oor log kwam dit artikel hoofdzakelijk uit Duitschland. Het aantal krijgsgevangenen in Duitsch land, die in kampen rijn ondergebracht, be- dïaagt 2 millioen. Te Brussel had Zondag een openbare volksbijeenkomst plaats. 3000 Vlamingen wa ren volgens Wolff aanwezig. Een motie werd aangenomen waarin de vergadering ver klaarde de Belgische regeering te Havre niet meer als haar vertegenwoordiger te erkennen. Zij verwachten dat Vlaanderen! volledige poli tieke zelfstandigheid zal verkrijgen. De naamdag van koning Albert wordt te St. Adresse gevierd met een betooging ter eere van Brazilië en Amerika. eenigingsleven zoo veel mogelijk bevordert. Spr. herinnerde er nog aan dat de heeren Fortuin en Spruit als bestuursleden hebben bedankt en dat dus een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Daarna las de heer O. Cloeck, de nieuwe secretaris, de notulen, die zonder op- of aan merking onveranderd werden goedgekeurd. Hierop deelde de voorzitter meae, dat de heer Jb. Cloeck vice-voorzitter was geworden en de heer O. Cloeck secretaris, de andere be stuursfuncties waren onveranderd gebleven (twee vacatures). Vervolgens deed de secretaris mededeeling van de ingekomen stukken: a. Een ontslag name als bestuurslid van dm heer A. For tuin. b. Idem van den heer L. Spruit. Voor kennisgeving aangenomen, c. Fen goedgun stige beschikking van het gemeentebestuur op een door de vereeniging en de Hanze geza menlijk verzonden adres om, in verband met de St. Nioolaasdrukte de voor Nov. en Dec. toegestane of toe te sfane ransoenen gas en i electridteit naar eigen goedvinden te mogen gebruiken, mits die rantsoenen niet werden overschreden en met de sluitingsbepalingen rekening wordt gehouden. Deze mededeeling werd met applaus begroet. Naar aanleiding vdn verschillende opmer kingen stelde de secreetaris in het licht, dat 65 pet. electridteit van het normaal verbruik mag worden gebruikt en minstens in Nov. 44 en in Dec. 54 K. W. U Die 65 pet. werd tot dusver door lang niet alle winkeliers ver- bruikt, omdat rij slechts één lamp mochten branden. Op verzoek van den heer van Stam zegde de voorzitter toe, (dat bekendheid zal worden gegeven aan de bepalingen van de desbetref fende verordening. Op verzoek van den secretaris werden pun ten 4 en 5 eerst overgeslagen, omdat de heer Tot in ontvangstnacne der BROODKAARTEN over de maand NOV./DEC. 1017 worden houders van legitimatiekaarten vewocht, zich en WOENSDAQ 14 NOVEM BER a.s., des namiddags van tot &i/2 uur, te verveegen aan één der onderstaande scholen en wel in ës KsatkoUr, w Briilenstaeg, Nieuwesloot, SnaarRianslaau, Koningsweg, hoofd dor stfconl de beer O. Meltings. F. J. Ankes. houders van legltimetlenummerg 5011000 Woensdag. 1501—2000 Woensdag 3501—3000 Woensdag 3501—4000 Woensdag 45015000 Woensdag 5601en Woensdag daarboven, Dringend wordt verzaet? om alle medewerking te verlaenen, dear de kaarten op de aangegeven plaats en F;d te haler of te doen afhalen. Houders van aaovaltfaga-froodkaarttn kunnea tevens op vertoon ven ie llehamea dor asavulllngs-broodkaartan van de Slsti ea I2ste week nfenwe aanvnllings-brood- kaartan bekomen. De Directeur van het Distributiebedrijf, D S6HBNK. J. A. Zwarteveee. A. Wlja. J. Bits. F. Schipper. Jb. Cloeck, die de behandeling hiervan zou bijwonen, nu nog niet aanwezig was, wijl hij oen vergadering, van de distributie van wol enz. moest bezoeken. Punt 6 was ballotage. 7. Bestuursverkiezing (vacature de heeren Fortuin en Spruit). Door het bestuur werden aanbevolen' de heeren A. Burger en J. W. Teerink, J. C. Koel en T. Wolzak. Op verzoek van den voorzitter formeerden de heeren Korn en Pander het stembureau. Bij eerste stem ming werd gekozen Ie heer Burger met 12 stemmen, de andere waren verdeeld over ze ven heeren. Na een tweede stemming kwamen in her stemming de heeren Koel en Wolzak; zij kre gen nu beiden 9 stemmen. Na loting werd de heer Wolzak verkozen verklaard. Beide be noemden lieten zich dé keuze welgevallen. Alsnu. kwam aan de orde punt 4: Distri butie woL, klompen, schoeisel en sajet. De heer Jb. Cloeck, inmiddels ter vergadering verschenen, deelde allereerst de inrichting der daarvoor bestaande commissie mede (reeds eerder in ons blad opgenomen). Thans was "Stadsnieuws VEREEN,IQ ING VOOR DEN HANDEL- DRIJVENDEN en INDUSTRIEELEN I MIDDENSTAND. Gisterenavond had in de bovenzaal van het j café Central een vergadering plaats van bo vengenoemde vereeniging. Om bijna half 9 opende de voorzitter, de heer W. van Vuure, de bijeenkomst met een welkom aan de opgekomenen. Spr. sprak er rijn leedwezen over uit, dat er weer een Alk- maarsch halfuurtje was bijgekomen. Het be stuur had gemeend de vergaderingen aanlok kelijk te maken door de vergaderplaats zoo nabij mogelijk te doen rijn, maar helaas het hielp niets. Toch meende spr., dat het goed zou zijn zich (4 vereenigen en de vergaderin gen te bezoeken, omdat ook het rijk het ver- ook een vertegenwoordiger van de vereeniging De Post in de commissie opgenomen, zoodat nu zooveel mogelijk voldaan is aan het ver langen van den minister. De woldistributie zal morgen (Woensdag) beginnen. Omdat er waarschijnlijk niet genoeg aanwezig is (ruim 4000 kilo), zullen in de eerste plaats geholpen worden zij, die geen hoofdelijke omslag beta len, dan komen zij die zijn aangeslagen tot 1000 en ten slotte de aangcslagenen tot 1550. Ei was op advies van de heeren Eng- lander en Boers aanmerking gemaakt op de kleur, maar daarin had geen verandering ge wacht kannen worden, waarop de partij was geaccepteerd. De verkoop zal geschieden' te gen kostprijs, het winstmarge (5 pet.) betaalt de gemeente, die daarvoor plm. 1300 zal hebben te betalen. Een oproep zal geschieden welke winkeliers het artikel willen verkoopen. Spr. verwachtte dat elke winkelier, die ge woon was het te verkoopen, zich zal aanmel den, om, zijne klanten te kunnen blijven be dienen. Voor klompen rijn de bons ontvangen, maar voor de distributie hiervan is men nog niet gereed', doordat het noodiger geacht werd eerst met schoeisel te beginnen. De distribu tie daarvan zal Woensdag beginnen. Er is echter zoo weinig leer dat de goed gesitueer de arbeiders, die het anders zeker evenzeer noodig zijn, er wel niet in zulten deelgn. Om knoeierij door schoenmakers te voorkomen, is in overleg met den leerhandel bepaald, dat de heele huid zal worden bestempeld met de letters W. K. S. S. De schoenmakers zullen de zollen niiet mogen afkrabben, zoodat er steeds minstens één dezer letters op zal staan en de betrokken persoon dus zal kunnen zien dat distributieleer is gebruikt. De heer Cloeck hoopte dat de zaak tot aller genoegen was geregeld en dat men zal kun nen zeggen, dat de middenstand toch niet al te zeer in de klem was geraakt, al was dan de I voorzitter der commissie toevallig een mid denstander De mededeelingen des heeren Cloeck werden beloond met applaus. 5. Centrale Keuken. De voorzitter deelde mede, dat mevr. de Waalv. d. Hoogt, ver kozen tot lid der middenstandsvereeaiging, had1 ingezonden een rapport van de werk- zaamheden van de commissie voor de een trale keuken, welk rapport door dien secreta ris werd voorgelezen. Wij stippen er het vol gende uit aan Verschillende voorloopige hadden tot resultaat, dat reeds bestaande keukens te Haarlem, Leiden en Rotterdam werden bezichtigd. Mevr. de Waal was we-1 gens ongesteldheid niet mee geweest naar eerstgenoemde steden. Van het bezoek aan de keuken te Rotterdam waren aangename her inneringen achtergebleven, op de meest voor komende wijze was alles uitgelegd, het ko ken, het distribueeren der spijzen, de adminis tratie etc. Dit bezoek heef t veel geleerd en de commissie meent in staat te rijn vele grieven te voorkomen, die zich te Alkmaar zouden voordoen bij het in werking treden der. cen trale keuken. De commissie had de fabriek der firma van Hoogstraten Co. bezocht en was overtuigd dat de keuken nergens beter ingericht kon worden' dan daar. Besprekingen met den directeur hadden een alleszins gunstig resul taat. Mevr. de Waal was met den heer Endel overeengekomen, dat deze in een volgende vergadering de belangen van den midden stand bij die keuken zou bepleiten, maar toen hii dit onderwerp niet aanroerde, had rij zel ve die vraag naar voren gebracht. Tegen thuisbezorging bleken overwegende bezwaren tte bestaan, zoodat daartoe niet zal worden overgegaan. Ten behoeve van de rendbren- gers, die de bons der middenstanders kernen mwisselen, zal een extra uitrulster worden aangesteld. De rondbezorging moet dan op initiatief van de middenstanders zelve ge schieden. In het rapport wordt er nog op gewezen, dat het materiaal met de meeste zorg is ge kozen en dat niemand in dienst van de keu ken komt dan na keuring door de doktoren Schroder en Conijö. De spijsuitreiksters zul-1 len de kleeding ontvangen van de commissie. 1 Er zijn thans 7 distributielokalen, welk aantal zoo noodig wordt uitgebreid. De voorzitter deelde mede, dat de benoodig- de 1000 kilo vet per maand zal worden gele verd door de Ned. Plantenboterfabriek te Amsterdam, door tusschenkomst van de N O. T. De heer v. d. Veen zeide, dat de kwestie van thuisbezorging wel onder de oogen was ge zien, maar dat de bezorging zeer veel moei lijkheden opleverde. Door het opscheppen in koude pannetjes verliest het eten zeer veel van. de warmte. Als er nu 20 menschen in een buurt zich vereenigen, krijgen ze den ketel thuis. Zij moeten' dap zelf verder voor de ver- detl'ing z oir gen Er zijn ook ketels voor 50 porties De verkrijging van het materieel had zeer veel moeite opgeleverd. De heer Burger merkte op, dat bij de cen trale keuken de menschen voor peulvruchten hun bon moesten inleveren. Hij vreesde, dat men op deze regeFng niet zou willen in gaan, omdat de bon goed is voor 2X om en dus te veel zou moeten worden gegeven. De heer v. d. Veen had over deze zaak al gesproken met den directeur van het distri butiebureau, om te pogen, dat voor peulvruch ten twee bons werden bestemd, elk van 1/t pond. De heer van Stam vroeg of er rekening was gehouden met de R. K.Avat betreft het eten van vleesch op Vrijdag./ De heer v. d. Veen antwoordde, dat zonder zijn voorkennis het menu was veranderd, de bedoeling was geweest gort te geven. Deze was echter den vorigea keer niet mooi ge weest, vandaar de verandering in het menu. Men had het evenwel weer hersteld. De heer Eng lander vroeg naar de samen stelling der commissie, waarop de heer v. d. Veen de volgende namen noemde: Thomsen (voorz.), Endel (secr.), mevr. de Waal, mej. Jorritsma, K. v. 't Veer (deze heeft inmiddels bedankt), J. Baart, dr. Schroder, P. A. de Lange en O. W. v. d. Veen. De heer Englander meende dat de Israëlie ten op zij waren geschoven, en dezen zouden toch zeker ook wel gebruik willen maken van de centrale keuken, als er rekening werd ge houden met ritueel eten De voorzitter zeide, dat de commissie dit onder de oogen had moeten zien. De midden stands vereeniging kon nu wel aan de com missie deze bemerking kenbaar maken. De heer van Stam verwonderde er zich over, dat de Israëlieten niet eerder waren ge komen. De vegetariërs hadden er evenveel recht op, dht met hunne wenschen rekening werd gehouden. De heer v. d. Veen deelde mede, dat de ri- tueele keuken in de commissie wel was be sproken. Als er om wordt verzocht, zal er onmiddellijk toe worden overgegaan. De secretaris vroeg of het voor de keuken Het publiek wordt er op attent gemaakt, dat de broodkaarten kunnen worden afge haald van 2 tot half 5 en niet zooals in de vorige publicatie stónd vermeld van 2 tot 5 uur. Wederom rijn kaarsen bij H.H. grossiers uitgegeven voor de volgende bedrijven OPENBARE GEBOUWEN EN DER- OELIJKE, ZIEKENHUIZEN, OPENBARE DIENSTEN, INDUSTRlEêN, KLEIN BEDRIJVEN, VEESTALLEN LANDBOUW ÈN TUINBEDRIJVEIN, RijWILLEN en VOERTUIGEN en worden H. H. Winkeliers verzocht aan geene andere de kaarsen te verstrekken dan alleen voor bovenvermelde bedrijven en wel voor een behoefte tot 1 JANUARI 1918. De Burgenwagter van Alkmaar brengt ter banntn ren beleii^ieb. benden, dat «te nMdueitag de* vee- K«gedingen, toepende over hst itfaë- vafc van O Xo*. tot en maê It Is*. 1917, cal plaat* hebben ten ttnd- hofcae op Vrtydag 16 Jtevembe* a.e., veer itotosl de UWB9IMK enden LAXUiTUJUIl betreft me tf11 uur en veer veeree! de MM.ÏTItó mm- gaal van ll*-l» nar. AH»meer, f3 Novsmbsr 1017 D« Burgeiweeïtcr voogeoemd, a IPPW4Q te ALKMAAR, OP benoodigde door de Alkmaarache winkeliers wordt geleverd. L>e heer v. d. Vèen antwoordde, dat de dis- tributieartikelen worden geleverd door het distributie-bureau, de andere artikelen wor den hier ter stede gekocht. De heer van Stam vroeg of de keuken zich zelf bedruipt. De lieer v'. d. Veen antwoordde, dat het eten wordt verkocht tegen den kostprijs van de grondstoffen. De kosten van bereiding ko men voor rekening van de gemeente. Woens dag begint de keuken met ruim 800 porties. Op een desbetreffende vraag van den heer van Stam zeide de heer J. Cloeck, dat de ge meenteraad de onkosten voor de gemeente nog niet weet. De heer Pander had gehoord, dat er kool was gekocht van den heer Hoogland, van dén Langendijk. Zulks had hem ten zeerste ver wonderd Thans is kool een distributie-arti kel en zal het zeker niet meer voorkomen. De heer v. d. Veen: De commissie koopt niet in, maar de heer de Lange in overleg met den directeur van het distributiebedrijf. Men kan hen op het gebeurde wijzen. De heer de Raat wees er op, dat in de toe komst de winkeliers groote schade van de wijze van inkoopen hebben en vroeg voor hen vergoeding daarvoor. De heer v. d. Veen deelde mede, dat deze kwestie ernstig was besproken, zonder dat er -.'-.It- V- COURANT. M 11 O If

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1