ItetaiTTtftfiL'TttMi van iuutun. een oplOBitag wa» gevonden Schadetocestel- ten ging niet, want waar sou men olijven r Men gioest er maar in berusten, dn t liet een maarregel was in bet algemeen, belang. Rondvraag De beer Pander herinnerde er aan, dat bij was aangewezen ais lid van de commissie van deskundigen voor 't disiruru- tiebedriii voor aardappelen en groenten ^en uitnoodiging voor vergadering bad hij daar voor nog nooit gehad En nu verleden week de aardappeienhandeiaren waren beschuldigd van het leveren van slechte aardappelen, w as hij als particulier daartegen opgekomen. Hij had m overleg met den voorzitter er over ge schreven aan den heer Thomsen en een ant woord ontvangen, hetwelk hij voorlas, maar geen uitnoodiging om te komen in de verga dering. Als hij toch niet geraadpleegd werd, zou hij zijne functie wel willen neerleggen. De heer J. Cloeck zei dat het verwijt den heer Pander zelf treft en alle anderen, die de hun opgedragen taak met naar behooren vervullen. De melkvoorzicning is daarom hier zoo goed, omdat de heeren Oreeuw en Kieft zoo goed op hun post zijn. De heei P. had zich ieder oogenblik moeten afvragen: hoe kan ik mijn collega's en de gemeente van dienst zijn? Wanneer het den vertegenwoordigers van den middenstand ernst is, zal de distributie eerst goed werken. Verzoeken om op de ver gaderingen van de commissie van bijstand voor het distributiebedrijf te komen, worden niet gedaan. Men moet zich zeil meld'ea en wordt dlan stellig gehoord. Spr verzocht den lieer P. voortaan aldus te doen. De heer Pander zeide zich te willen verbe teren, maai' dat hij pas nu met bezwaren oi verwijten zou zijn gekomen, was toch niet juist. Toeo er iets was gebeurd wat niet goed was, had hij direct gereclameerd Men kon toch niet reclameeren. vóór er iets was ge beurd, dat niei. in orde was De heer v. d. Veen vroeg of ook van de A. W. V. te Amsterdam een verzoek was In gekomen om een afgevaardigde ti zenden naar een vergadering, waarop verschillende misbruiken in het winkeliersvak zullen wor- dfen besproken (het geven van cadeaux, van "korting, adverteeren in allerlei programma's, enz., kortom het geheele fooienstelsel) De secretaris antwoordde ontkennend, waarop de heer v. d. Veen dten voorzitter de circulaire voor die vergadering overhandigde, handgde. Het belang der zaak ook voor Alkmaar werd door verschillende heeren bepleit. Het bestuur zou er over spreiken. De heer II. Cloeck zeide het te betreuren, dat in zaken, het Nederlandsche volk rakende, de vrouw zoo weinig wordt gekend. Zij toch kon in distributiezaken zoo nuttig werkzaam zijn, omdat speciaal de vrouw hiermede te maken heeft. Hij bracht hulde aan hetgeen mevr de Waalt in dezen had gedaan. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld, dat de heer Spiesz In de volgende week zijne wing over belastingzaken zal houdien voor de midnenstanttsvereenift mg en de Hanze, waarbij bepaald werd deze vergadering al leen voor introducees toegankelijk te stellen, werd de vergadering gesloten. BEOROOTINO VAN HET STADS ZIEKENHUIS, DIENST 1918. De «wmmiiiMte tot de belastingzaken stelt voor deze begrooting goed te keuren in ont vang op 6971 en in uitgaaf op een bedrag van f 35050.05, met toekenning van een sub sidie uit de gemeentekas van 28079 05 en met het oog op die uitvoering van de „Pensi oenwet voor Oemeente-ambtenaren 1913 te bepalen, dat tot salarieering van de aan de in stelling verbonden gmeente-wnbtenarefi, van het toegekende subsidie uitdrukkelijk is aan gewezen een bedrag, gelijkstaande aan de ge zamenlijke bezoldiging der ambtenaren en lij delijke ambtenaren der Inrichting AF- EN OVERSCHRIJVING Of DE BEOROOTINO VAN HET BURGERLIJK ARMBESTUUR DIENST 1916 EN REKENING VAN DIEN DIENST De commissie tot de belastingzaken stelt voor het Burgerlijk Armbestuur te machtigen tot het doen van de navolgende al- en over schrijvingen op-de begrooting, dienst 1 Hó ten bedrage vaa 932.63 S en de rekening goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 37193.29 OESLAAOD. Bij het op 7 November j.l. te Amsterdam gehouden examen slaagde als leeraar steno grafie „Oroote" de heer A. de Wolff alhier. POLITIENIEUWS. Door de politie Is procesverbaal opgemaakt tegen twee militairen, alhier in garnizoen, in zake verduistering en helling. ARRDND1SSE MENTSRECH T BANK. Uitspraken van heden. Johannes Phi lippus B., kleermaker, ged., diefstal, eisch 4 maanden gev.; vonnis dito met aftrek van preventief. Jan V., ged., los werkman, diefstal, eiach 6 maanden gev.vonnis 4 maanden. Cornells landbouwer, Koedijk, mishan deling, eisch 25 boete of 10 d. hechtenis; vonnis dito. Koendert B., groentenhandelaar, Egmond aan Zee, overtreding distributiewet, eisch- 25 boete of 10 d. hecht.; vonnis dito. Jacobus D., schipper, Schagen, mishande ling, 50 boete; vonnis 25 boete of 10 d. hecht. t Evert de R., electriden, Alkmaar, verduis tering, eisch 3 maanden vooiwaardelijkvon nis vrijspraak. Pieter F., groentenhandelaar Helder, Dis tributiewet; vonnis 25 of 10 d. hecht. Elizabeth Jaeoba H., winkelierscctr, Helder, Distributiewet, 25 boete of 10 d. hecht. Trijntje van M.. z. b., Distributiewet, Helr den 25 boete of 10 d. hecht. Rieuwert van O., groentenhandelaar, Hel der, Distributiewet, 25 boete of 10 d. hecht. Jlan G., visscher, Egmond aan Zee, diefstal 10 boete of 5 d. hecht. Klaas Z., visscher, Egmond, aan Zee, dief stal, 10 boete of 5 d hecht. Johanna J., z. b., Helder; Geertje Jeltiena ten D., z. b., A'dam, beleedigirg; vonnis ieder 25 boete of 10 d. hecht. Jan D., arbeider, Heer-Hugo waard, mis handeling; vonnis f 25 boete of 10 d rht. Nicolaas H., arbeider, Helder, vernieling, vonnis vrijspraak. Henöïü Aart O., «rttoderj. M,-*saaT«**fle, diefstal, vonnis plaatsing tuchtschool voor 6 maanden. Pieter O, minderj^ vrijspraak. Hendrik Aart O., isL, bekte te N.-Sdhar- WQffijds; Wiseasafc SLUITING LU THER-TENTOQN- STELLLING. Men schrijft ons: Op Maandagavond Li. sloot ds. EL E. Vta ke, namm net comité ter herdenking van het blik niet op den weg der liberale ktesvenaeoi- ging lag een deoater te zeadeu, daar die kiss- veu-aiging nog bij geen enkel libeiale partij is aangesiyteu eu moelelijk mei iwee of drie debaters kon koeien, ui vuiar zij aandrong op samenwerking tusacheu de drie part .jen, ook mrfrKUijk kon bevorderen, dat sprekers van veisctuilende partijen, welke ze bijeen wil brengen, elkaar gaan plukharen. De heer Wagner betoogde, dat hij vóór die concentratie zou zijn als de strijd in 1918 zou worden gestreden onder het oude distric- toonstelling hadden medegewerkt, tn het bi- zonder aan het Rotterdanische gemeentebe stuur, voor het ter beschikking stellen der kostbare verzameling, de Frasmiana, en aan dr. Vorderhake, gemeente-archivaris aldaar, aan wiens krachtigen steun het mede te dan ken is, dat het gemeentebestuur dit voor het comité zoo gunstige besluit heeft kunnen ne men. Daarna ging spr. na, wat op de tentoon stelling was te zien geweestdoor de weiwil- iendneid der uitgevers waren vele uitgaven aldaar geëtaleerd, o. a. het voor catechisanten niet 't minst belangrijke en aardige boekje over Luther van joh. Luther, vertaald door ds. van Genderen Stort, uitgave vanSijthoh te Leiden. Vervolgens sprak spr. over Luther en zijn bijbelvertaling, deze roemende als schoon van mal en precies van uitdrukking; welke voor 't duiisch een herschepping van taal ten gevolge heeft geüad. Veie interessante trekjes werden hierbij naar voren gebracht. Als toe passing gaf spr. de vermaning om niet zoo zeer beschouwingen over den bij bei te lezen, maar wel den bijbel zelf, ,»h e t boek", vol gens Walter Scott, dat nog altijd in staat is, meer dan eenig ander, zielen te verkwikken en te brengen tot den levenden God. Nadat een woord van dank aan den orga nist was gebracht, zongen dfe aanwezigen: „Hoe zalig is 't volk, dat naar Uw klanken hoort", waarna door enkelen gebruik ge maakt werd van de gelegenheid om de ten toonstelling, (die in de bezoekdagen door on- geveer 300 personen was bezocht) nog even te bezien. 4e'eeuwfeest der Kerkhervorming, de door dit ten-stelsel. Thans is de weuschelijkheid der comité georganiseerde tentoonstelling, in de j concentratie met meer dan een praatje van de- ixx/usgez nde Kerk, des avond 7 uur. genen, die de scheidingslijn tusschen conser- Nahet zingen van het bekende: „Een vaste vatisme en democratie willen vermijden. Spr. burcht is onze God", herinnerde spr. aan den gelooft, dat do vrijzinnige beginselen door mooien en gewijden avond van 31 October gescheiden optreden bij evenredige vertegen- 1.1. m de Groote Kerk, en bracht dank aan al- woordigiug opnieuw zuilen opleven, tiet lcuudiie aan de tot atandkoming van de ten- hoofdbestuur van .den vnjzumig-demociaii- R 1 schen bond heeft «e coocemratie niet gewild eu met aigemeene stemmen zullen te Utrecht den volgenden Zondag dé leden het hoofdbe stuur ongetwijfeld -gelijk geven. Spreker ging vervolgens het verschil der vrij-Liberaleu, unie-liberalen en vrijzinnig-de mocraten na ten aanzien van hun houding in zake het kiesrecht, de positie der Eerste Ka mer, der Tweede Kamer (het negeeren door liet ministerie Cort van der Linden van tal van besluiten dezer Kafer zooals bijv. bij het staatspensioen, bij de landstormwet van 1916, bij het buitenlandsch beleid, het wetje ter verbetering der onderwijzerssalanssen,), dé overheids-exploitatie, de koloniale politiek en de belastmgpolifiek. Hij betoogde, dlat de verschillen tusschen de vrijzinnig-democraten en conservatieven veel grooter zijn dén die tusschen vrijzinnig-democraten en de revisio nistische sociaal-democraten. Lr zijn tal van liberalen, die onvrijzinnig zijn. Nieuwe ver houdingen zijn aanstaande, de democratie is op komst en de voorstanders van de concen tratie is het alleen te doen om deze te belet ten. De liberale unie heeft geen beginsel, de sprekers zijn de .democraten, zooas dé heeren de Jong, Esser en Steggerda, maar een grooi deel van de leden deukt gehee! an der? Dë vrijzinnig-democraten daarentegen zijn met alleen een mooie'partij op papier, maar yok in hun daden. Vrij-liberalen en unie-liberalen krijgen hun levenssappen uit dé klassen der groote bezitters, de vrijzinnig- democraten uit andere kringen. Er is voor de z.g.n. kleurlooze liberalen geen drieërlei keu ze, wanneer ze zich willen aansluiten. Zijn ze democratisch, dan hooren ze bij de vrijzinnig- democraten, zijn ze dat niet, dan moeten ze zich met aansluiten bij de unie-liberalen, maar bij de vrij-liberalen. Vervolgens behandelde spreker eemgc be- inapit-n van den vrijzinnig-democratisclien _r>nd Ten slotte wees hit er op, dat m het be stuur van de unie-liberale partij in den kies kring den Helder zitting hebben conserva tieven en een paar heeren, die met een rood manteltje als sprekers optreden. Van de gelegeulieid tot debat werd g<en gebruik gemaakt Alleen vesitigde de heer Veldkamp er even de aandacht op, dat de spreker van domkoppen geen burgemeesters wilde maken maar ze een vak wilde laten lee- ren, hetgeen de heer V. onjuist noemde, daar ze ook als vaklieden brekebeenen zouden blij ven, welke opmerking de spreker geheel be aamde. De voorzitter dankte den spreker voor zijn rede en wekte de aanwezigen op lectuur mee te nemen en zich aan te sluiten bij de afdee- lmg van den vrijzinnig-democratischen bond te Heiloo. VERKIEZING NOTABELEN NIED. HlERV. GEM. De uitslag van de gisteren gehouden ver kiezing van twee notabelen bij ae Ned. Herv. Gem. was, dat verkozen werden de heeren F. C. Rike en J. Molenaar (beiden vrijzinnig) elk met 301 stemmen. Hunne tegencand'idaten de heeren Jl. van Til en J. Ringers hadden 272 en 271 stemmen. Er waren voor deze verkiezingen reap. 71 en 73 ongeldige stem men uitgebracht. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 5 tot 10 November zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 95 iniipharfpti'j 130 regenhotten le klas, 212 regenbatten~2e klas, te zamen 437 baden. LETTERKUNDIGE LEZINGEN. Voor de letterkundige lezingen in de Unie zijn thans nieuwe data vastgesteld. Op Woensdag 21 Nov. zal de heer Herman Rob bers sprexen over: „Hioe een roman ontstaat"; 20 December mevr. Top van jf: „Over tooneeispeellAinsr; Don derdag 10 Jan. mei. Annie Salomons: „Dich ters en hunne gedichten. Hoe gedichten ont staan en hoe wij ze lezen moeten"; Vrijdag 25 jan. de heer Frans Coenen: „De geschie denis van het drama". De lezingen beginnen telkens om half 8, de entree bedraagt voor alle vier te zamen 4, voor ieder afzonderlijk 1 50. Onderwij zers der lagere scholen en leerlingen van het gymnasium en der inrichtingen voor M. O. genieten 50 pet. reductie. HOLLANDSCH STRIJKKWARTET. Wn brengen nog even in herinnering dat moigenavond precies 7 uur de uitvoering van het Hollandsen strijkkwartet in de Harmonie begint. Vrij UIT GROOTSCHERMEER Voor een stampvolle zaal werd door hel ije Tooneei, (dir. J B Harms) in 't lokaa KATHOLIEKEN EN CENTRALE keuken. Naar van officieele zijde wordt medege deeld, is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, aan aUien, die, zoolang deze moei lijke tijden duren, gebruik maken van de ge meentelijke Centrale Keuken, dispensatie ver leend in de Onthoudingswet, in dezen zin dat zij ook op onthoudingsdagen mogen gebruik maken van de spijzen, welke door deze keuken worden verschaft. UIT W1ER1NGERWAARD. Zaterdagmorgen ten zes ure kwamen bij den heer V. de Wit aan de l'wec Wegen, drie Duitsche geïnterneerden, die uithej kamp te Bergen waren ontvlucht. Druip nat en over- vermoeid kwamen ze aan. Ze zijn door de poli tie alhier aangehouden. Het schijnt de bedoe ling geweest te zijn naar Venlo te gaan, doch doordat ze een verkeerde richting hebben ge nomen,- kwamen ze hier terecht. Zaterdagmid dag werden ze onder geleide van den gemeen te-veldwachter en twee te Anna-Paulowna ge detacheerde rijksveldwachters naar Schagen gebracht, alwaar zij door Bergensche politie zijn overgenomen. UIT HEILOO. Gisteravond hield de vrijzinnig-democra tische kiesvereeniging in het lokaal van mej. de wed. Ruijter een tnafig bezochte openbare vergadering, waarin de heer J. P. C. Wagner uit Amsterdam, secretaris-propagandist van het voorloopig federatief bestuur van den vrijz.-dem. bond in den kieskring den Helder het versenii tusschen vrijzinnig-democraten en liberalen behandelde. De voorzitter, de heer Krom, opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen en den spreker Hij deelde mede, dat dé liberale kiesvereeniging tot debat was uitgenoodigd, maar had geantwoord, dat dit niet op haar weg lag De heer Bruins, het woord even verkrijgende, om een misverstand op te helderen, zeidé, dat het op het oogen van den beer Beusekom opgevoerd „Het licht in ten nacht" Onder een ademlooze Stilte werd het 9'uk aangehoord, na efk bedrijf had den de spelers een dankbaar applaus in ont vangst te nemen De collecte voor de dienstweigeraars bracht ruim f 15,op Namens vele ingezetenen roepen wi| deze vereeniging een „lot spoedig weerziens* toe. HOE ZAL DE AANSTAANDE WINTER Het eind van den herfst nadert nu snel en meer dan andere jaren rijst thans de vraag: hoe zal de aanstaande winter zijn? De eenlgazina abnormale winter 1916/1917 met zijn zachte December, maar veel te koude Fe- bruari en Maart doet velen het ergste vree zen. inderdaad, alles gaat in de natuur ge leidelijk, en een afwijking in den zin van het abnormale kan zich ook slechts geleidelijk herstellen. - Toch zal geen ernstig weerkundige willen beweren, dat de a.s. winter zich ook weer zal moeten onderscheiden door een zeer strengen nawinter. Voorspellingen op langen termijn zijn steeds zeer gevaarlijk, en wij zotlden ons er niet gaarne aan willen wagen. Willen wij1 dan toch een antwoord op bovenbedoelde vraag trachten te geven, dan moet de lezer het ons niet euvel d'uiden, wan neer wij met groote algemeenheden zullen vol- staan De maandien, die „wintersche" koude kun nen opleveren, d.w.z. ijs in het water, dat al thans eeni jeugdigen waaghals draagt, zijn November, December. Januari, Februari en Maart. Ook in October en April heeft men wél eens de temperatuur tot een paar graden Celsius beneden het vriespunt zien dalen, maar de October- en Aprilzon duldt geen ijs wat 's nachts zou vriezen, zou overdag weer wegdooien. In verband hiermee zij nog opgemerkt, dlat tte z.g. nachtvorsten in alle maanden kunnen voorkomenalleen in Juli en Augustus blijven zij zeldzaam. November en Maart nu kunnen de meeste vergissingen biedén. November kan als het ware de voortzetting van September en Oc tober zijn, hij kan ook dien winter inluiden Van Maart géldit hetzelfde: terwijl Maart 1917 nog dé echte voortzetting van den win ter was, was diezelfde maand in andere jaren het vooij aarspreludium. Voorspellingen over November gaan nog Zelden toch brengt November sneeuw en ijs en iemand, die een weervoorspelling maakt in het genre van de oude Enkhuizer, en voor November altijd betrekkelijk zacht weer voor spelt, weet, dat hij ten minste 90 pet. trefters zal hebben. Daarbij komt. dat November haast altijd dezelfde luchdrukverdeeling heeft: een hoog in het Zuid-Oosten, dat lang zaam naar het Zuiden trekt, en dan weer naar 't Zuid-Wésten terug gaat, ne txa éfftete maal ook nog een paar dagen in het Zuidi- We&ten te hebben vertoefd, ziedaar het nor- n laal-Novrmoer-isobaromcter l igt het hoog in het Z.O., -dan zitten wij bestendig in den mist; ligt het in het Z., dan trekkenhier de depressies snel van W. naar O., en hebben wij ons regen- en windweer, met kortstondige opklaringen (b.v. van een half etmaal')ligt het in het Z. W., dan is het weer ook onbe stendig, maar is het wat kouder, die wind loopt dan nu en dan uit tot N. W., maar de opklar ingen duren' wat langer. Bij geen dér drie weertypen is van vorst sprake (bij het eerste alleen misschien eens van een nacht- voi-stje), en is het noodig de kachel te bran den. Alleen wanneer een krachtig hoog over N. of N. O.-Europa komt te liggen, kan het ook in November vriezen, dat het raakt. Maar dit gebeurt gelukkig niet al te dikwijls, en er bestaat allerminst aanleiding, om te verwach ten, dat bet dit jaar wel zal gebeuren. Zie- i hier dan onze November prognose. Over Maart durven wij niets zeggen, en dus hebban wij ook geen kans, te missen. Blijven over December, Januari en Februari. Deze drie eigenlijke wintermaanden willen we verdeelén in de volgende vier perioden: 1. van' 1 December tot Kerstmis; 2. van Kerst mis tot omstreeks 10 Januari 3. van 10 Ja nuari' tot omstreeks 25 Januari; 4. van 25 Januari tot einde Februari. De eerst** periode levert gewoonlijk geen vorst van beteeken is. Meest is het een periode van onbestendig weer, met een paar mooie dagen er tusschen, waarop het een weinig vriest. De z.g. relatieve temperatuur schijnt dit jaar iets te laag te liggen (d.w.z. de tem peratuur met betrekking tot die andere meteo rologische dementen, speciaal met betrekking tot de luch t d ru kverdeel ing en de vochtig heidsgraad). Als de luchtdrukverdieeling dus zal zijn. zooals zij gewoonlijk ia dezen tijd van het jaar is, kan in dit tijdvak een kldne week van vriezend weer worden1 tegemoet ge zien. Deze pi- gnose is elastisch, maar zonder déze elasticiteit zouden Wij verplicht zijn, te zwijgen. De tweede periode is baast altijd .en tijd van'crisis. Een paar sneemvdagen (n'a een regentijidlperk) leiden meest een aantal koude dagen; soms met strepge vorst, in. Waarom zou er dit jaar in dit tijdvak geen crisis zijn? Waar wij; vermoedén, dat het verschil van weertype niet in dé eerste plaats van tem- jeraituur tusschen vóór- en nawinter dit aar bizonder groot zal zijn, meenen wij, dat de hier beweide periode er een zal zijn van groote entrasten. Men spare zijn brand stof voor niezen tijd, en voor de volgendé periodes. Nu komt no 3. Het weer pleegt zich lin de zen tijd te bestendigen. De hicbtdrukverscliil- 1en worden geringer, en veelal maakt juist in dezen tijd het Zuidi-Europeesch hoog voor een groote depressie, zij het dan ook van ge ringe diepte plaats, terwijl een hoog, dat uit Rusland komt afzakken, en dat relaties on derhoud met het z.g. Siberisch winter-koude- hoog, een uitldoper neeft, die tot dé Noordzee gaat. Zoolang de hierbédodde uitlooper bij ons land blijft en dit is te wachten zal iet vriezend blijven. Over periode 4 zwijgen wij. Wi] deelen niet de meening van' véle meteorologen, dat deze periode even als het vorig jaar zeer koud zal zijn, al geiooven wij aan den anderen kant nog veel minder, dat de natuur haar schade van het vorig jaar dit jaar zou willen inhalen, en de temperaturen dus veel te hoog zouden liggen. Een temperate, die iets beneden nor maal zou blijven, lijkt ons eerlijk gezegd het meest waarschijnlijk. Tot zoover onze voorspelling. Nogmaals wijzen wij ér op, dat het beslist noodzakelijk ia vooral in de maanden November en De cember zuinig met brandstoffen te zijn. De DE BOMMEN OP AXEL. Naar de „Zeeuwache Koerier" van bevoeg de zijde verneemt, zullen de aard' sn de mer ken van de ge\onden bomonderdeelen te Sa> van-Gent tot besliste vaststelling van dé iden titeit van den schuldigen vlieger leiden. Te Axel is eene commissie, onder voorzit terschap van den burgemeester gevormd' om gelden bijben te brengen voor de slachtoftora der bommen. Mocht de schade van andere zijde wordén vergoed; dan zal het geld wor den gebruikt voor een fonds om eventueels andere oorlogsrampen te bestrijden. De beide schepen te Sas van Gent, die door de bommen getroffen werden, hebben resp. voor 7000 en 100 schade. helft mag op zijn vroegst medio Januari ver stookt zijn Zooals men weet, is net tusschen 12 en 20 Januari veelal (en gemiddeld) de koudste dag van het jaar en déze dag pleegt tevens het eigenlijke hartje, d.w.z. het mid den van den winter te zijn. in dien aa. winter valt dit hartje eerder sater dan vroeger. Men lette maar op. Eind Maart spreken «dj elkan der nader. UIT SCHAGEN, BIJ herstemmovg is tot lid van den gemeen teraad gek" en 'e heer Th. Pauw (V.-D.). FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededieeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co.'s Bu reaux voor dra Handel zijn over de afgeloo- pen week, eindigende 10 Nov., in Nederland uitgesproken 13 faillissementen tegen 15 in dezelfdé week van het vorfgt jaar. Van 1 Januari tot en met 10 Nov. 1917 774 faillissementen tegenover 917 over het zelfde tijdperk v^in het vorige jaar. EEN NIEUWE VRUCHT. Op het landgoed „Gooilust" van den heer F. E. Bliaauw te 's-Gravdaud, dat bekend is om zijn uitgebreide en veelsoortige planten- verzameling, staat een klimplant welke dit jaar vol vruchtjes zat, gladde groene bessen ter grootte van een kruisbes, die een heerlijk zoeten smaak hadden, met een eigenaardig aroma. 't Is een in het verste OostenJapan, Mand' sjoerije, Sachalin, groeiende klimheester, in cfe wetenschap ingeschreven als Actinidia po- lygama, welke als sierplant in tuinen wel een enkele maal wordt aangetroffen. Maar nog nimmer zagen we haar zoo rijk met vrucht beladen1 ais op „Gooilust". De heer Blaauw schreef dezer dagen dat hij 10 K.G. vruchten ervan geoogst had, wat echter niet den geheelen oogst beteekende, want de vogels hadden al llang te voren' mee helpen- oogsten. Het schijnt echter dat die groote vrucht baarheid eerst na jaren intreedt, maar onmo gelijk is het niet dat door een doelmatige kui tuur, door snoei e.d. de plant tot vroegere op brengst zou kunnen aangezet worden, in welk geval ODze firuitstand zeker met een belang rijke en lekkere vrucht zou zijn vermeerderd. (Hbl.) EEN CHRISTELIJKE MIDDEN STANDSBOND. Bij de Christelijke winkeliersvereeniging te Amsterdam bestaat het voornemen om stap pen- te doen tot het oprichten van een bond van christelijke winkeliersverenigingen en door zich aam te sluiten bij andere midden- standsvereenigingen te komen tot een christe- lijiken middenstands-bond. KORTE BERICHTEN. Voor arbeiders werkzaam in bet steen- houwersbeüiijf wordt aan den minister van landbouw een andere rantsoenregeling ge vraagd wat betreft het toewijzen van levens middelen en vetten. Naar gemeld wordt heeft de regeering het plan een algemeen u*tvoer-maatschapp:j voor Indië op te richten. Bij een brand in een suikerfabriek op Java zijn twee opslagplaatsen, waarin 3.700.000 K.G. van den oogst 1917, ver brand. De uitvoer van Rangoenrijst uit Rlan- goen en' Singapore was eenigen tijd verboden Te Singapore is het verbod weer opgeheven, Te Skagen (Denemarken) werden na mens de Nederlandsëhe regeering zilveren medailles en diploma's uitgereikt aan de red ders van de bemanning van de kof Holland1. Door twee Néderlaodsche s'oomsdupai zijn in de haven van Amsterdam ongcveei 2% millioen kilogrammen Engelsche kool aangevoerd. Door het initiatief van den A. N. W. B, is .op de dkenboomen langs dc Di en tsche hoofd vaan, over een1 lengte van 18 H.A. kap- verbod' gelegd. Te Velsen zal eene groote suikerraffina derij gebouiv i worden. De plannen rijn j -- ie/u cn de noodigt concessies vorkiu vu. inzake de vri spfaak door de ET>a,r. .cfte rechtbank, van den heer I Tien, beschul dl'gil vam verduistering van katoen, bestemd voor inunitiefabrikatie, gaat 'het M. in hooger beroep. Over den Buig (Texel), IJbiuiden en Dokkum koerste Zondag een Zeppelin. Een Katwijkschc logger kreeg bij het visschen een mijn in het net. Bevreesd voor een ontplbffimg kapte men de lijoen, waar door heit vischtuig verloren ging. Om het scheuren van grasland te bevor deren, treeft de minister de prennes voor op gescheurd land verbouwde voedingsgewassen verhoogd De maximum-kleinhandeliprijs voor ver- sche kipeieren is vastgesteld op 16 cent per stuk. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen 't arrondissement Alkmaar, ter stand plaats de gemeente Hoorn, C. C. M Li-gten- berg, can&daat-notarLs te 's-Gravenhage Naar het huis van bewaring te Maas tricht is overgebracht de hulp-koster der R. K. kak te Heerlen, verdacht van het vervaar digen en uitgeven van valsche zilverbons van ƒ1. Tegen de beklaagden inzake den dief stal van, een brandkast bij den c tnppendienst te Rotterdam is met vernietigen van het vrij sprekend vonnis, voor hét Haagache hot 6 jaar gevangenisstraf geëischt. De gemeente Texel zal waarschijn Hik vanwege het Prov. bestuur van electriciteit voorzien worden. De heer G. J. Waimellnck, ingenieur van het Provinciaal Electriritvits- bedrijf, veiblijlt daar tot het maken van plan nen. V Waarschijn lijk door het apelieri met lu cifers is het 5-jarig dochtertje van den werk man Van Zuylien wonende Doelenstraat te Delft in brand geraakt. Naar het gasthuis gebracht is het kind gisteren overleden. 'LDNDFN, 13 Nov. Dj De Daily Mail verneemt uit Petersburg Zondagmorgen beseften 'te ca< J-tn die liet u milt Ki redd mg van ue revo.u'ie steunden, het tel loc ai ^i, het postkan toor, de rijschool en het Czaar-Paula zo merpaleis. De cadetten werden weer verdre- ven door soldaten. Een verwoed handge meen volgde, waarbij alle cadetten werden gevangen genomen. Het volk stortte zich op de cadetten, van wie velen werden ge dood. De overigen werden in de vesting gevangen gezet. Het heet dat verscheidene cadetten in de rivier zijn geworpen. Over Kerenski's troepen is te St Pet' "V burg geen verder nieuws omvangen. RRDVBIAID. EXPORT-CENTRALE. 's-GRAVENHAGE, 13 Nov. Benoemd zijn tot regoeringscommiissarissec van de Nederlandsche urtvoermaatschappii ,Ex- portcentrale" voor 't departement land bouw die heer K. de Boer Czn., Eerste Ka mer Hid en Th. F. A. Delprat, voorzitter ier Nijverheidscommissie; voor het departe ment van financiën 'dé Heer C. E. Kei Ier- man Slotemaker, directeur der Directe Be lastingen te Bredavoor het departement vaa Buiten'landsche Zaken de heer Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, referendaris min <4 departement; voor tiet departement van ko loniën de heer J. A. van Delclen, directeur van dé Cultuurmaatschappij 's Gravenhage; voor het departement van oorlog de heer prof. L. A. van Royen, voorzitter van het munitie- bureau; voor 't departement van marine de gepens. kapitein luitenant ter zee, A. E. J. Romswinckel te Berg en Dal. Benoemd tot algemeen secretaris de heer Jhr. M. W D. de Jonge, commies aan de afdeeling onder wijs van het departed) "rut win binnenlaud- scne zaken. W8I3OB0BM STUKKE Pi Geachte Heer Redacteur, De heer Elfring komt op de inter pel latte terug en noemt mijn verhaal een truc" van vijanden, aannemelijk gemaakt door wellicht mededeel'ingen uit dé 2de of 3de' hand. De zaak heeft zicli aldus toegedragenIn dén irein werd Elf ring's interpellatie besproken en toen heeft de heer Englandér de mededée- lïngen gedaan, die ik in uen raad heb overge-

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2