DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. *•.288 Rondere* m negentiende Jaargang 14 N O T E M B E R. Ummtgfi w innMlig S umfm1* I,pst !1.50. tofamniL MmMMs If P- ïlestgratrsse.»- ft. M. N* MelsiMte' lm. tater fc. '«Has WOENSDAG NEDERLAND. ALKMAAR, 14 November. Vandaag is in Rusland de heer Lenin weer baas. Het schijnt op toerbeurt te gaan tus- schen die letters L. en K. Het eigenaardige is, dat de letter K. thanc tweemaal voorkomt:Uji volksmemier) die niet al te üe heer Kerenski en generaal Kornilof, die 7 ,„i K.M. in 's vijands linies vorderen en een arm zalig dorpje uit zijn wreeden greep hallen, zetten wij een keel op van ongeveinsde blijdu echap." De O lobe noemt den heer Lloyd George in September nog als regeeringsman en op standeling tegen elkaar overstemden, gaan thans broederlijk tegen den opstandeling-re- geeringsman Lenin samen. Wij vernemen vandaag uit een Russisch draadloos bericht via LondeJ dat na een bit teren strijd bij! Tsarkoje Selorhet revolution- naire leger van de heer Lenin het contra-re- volutionnaire leger van de heeren Kerenski en Komiloi volkomen heeft verslagen. De heer Kerenski trekt terug en de heer Lenin neemt het offensief. Kozakken en burgers zijn in aftocht, worden achtervolgd door arbei ders, boeren, soldaten en matrozen. Lang le ve het revolutionnaire, democratische, socia- kieskeurig is in zijn methoden. Het* volk zal hem gaarne zien heengaan, want het is beter duizend George's, dan den oorlog te verlie zen. In het Lagerhuis heeft de heer Asquith, de vroegere en naar alle waarschijnlijkheid de komende minister-president, gevraagd of de heer Lloyd George- heden „mededeelingen zou doen betreffende de zeer ernstige aange legenheden, aangeroerd in zijn rede te Pa- i rijs." Minister Bonar Law zeide, dat de heer Lloyd George hierop zeker wel zou willen I antwoorden, maar hij voegde er aan toe aan te nemen, dat de heer Asquith geen bespreking verlangde. De heer Asquith verklaarde toen Engeland worden uitgegeven. „In een zóó langdurigen oorlog -zijn de uren van crisis onvermijdelijk, waarin bet meer dan ooit noodig is vertrouwen te heb ben. Wij hebben 4/5 van de beschaafde we reld aan onze zijde; een reden om te zegevie ren." listische Rusland I Zoo roept „uit uaam uer on(^€r toejuichingen te denken, dat wanneer de minister-president mededeelingen doet, het Lagerhuis zal verlangen deze te bespreken. commissarissen des volks" de heer Troiskij. Misschien leert de dag van morgen of van overmorgen weer andiers. Met den slag van Tsarskoje Selo zal d^ burgeroorlog nog wel niet uit zijn. En als de maximalistische bewe ging de overhand behoudt, zal 'tvoor haar leiders een heel ding zijn, om de leiding in handen te houden en de splitsing in eigen gelederen te voorkomen. Onder de vete zonderlinge geruchten o.a. wordlt gemeld, dat Siberië zich onafhan kelijk heeft verklaard en den afgezetten Tsaar, die dus niet is geschaakt, tot keizer heeft uit- geroepeul verdient eenige aandacht, dat Japan de militaire manoeuvres heeft afgelast, dat de berichten uit Rusland te Tokio onge rustheid hebben gewekt en dat Japan over eenkomstig het verlangen der geallieerden zal ageeren. Dit kan niets, maar ook heel veel' be- teekenen, o.a. dat de Japanners dien heer Ke renski in zijn strijd tegen de maximalisten te hulp zouden komen. Den Engelschen minister-president Lloyd George wacht na zijn terugkeer uit Parijs in het Lagerhuis vermoedelijk een weinig vrien delijke ontvangst. Zelfs is het geenszins uitge sloten, dat hij zal moeten aftreden. De knappe organisator en de bekwame spreker heeft op het oogenblik een zeer slechte pers. Hoeveel goeds hij ook tot stand heeft gebracht, hoe uitnemend 'hij zijn taak als munitie-minister heeft vervuld, hij heeft één gebrek, dat hij n.l. telkens een leuze aanheft, welke verwachtin gen wekt en een nieuwe leuze vindt, wanneer de oude verwachtingen niet verwezenlijkt zijn. Eerst zouden de „zilveren kogels" de overwinning brengen, daarna de projectielen, die 40 dagen en 40 nachten achtereen zouden regenen op de "Duitsche stellingen in België en Noord-Frankrijk en thans zal ide Italiaan- c ±e ramp urn zegen kunnen zain, omdat dfe eenheid is bereikt. Was die eenheid er maar bij tij'ds geweest, dan zou alles reeds vol bracht zijn. Het gebrek aan eenheid draagt de schuld voor de ramp in Servië en voor de ramp in Roemenië. Maar nu de eenheid er is, behoeft mfci niet meer ongerust te zijn over den loop der zaken in Italië en in Rusland en ook niet over den einduitslag van den oor log, want de geallieerden hebben naast die eenheid de macht ter zee, te land het voordeel in aantal manschappen en materiaal, in eco nomische en financieele hulpmiddelen en bo venal in de rechtvaardigheid van hun zaak. Ais de eenheid nu niet was gekomen, dan had de minister-president niet langer verantwoor delijk willen blijven voor de leiding van den oorlog, die bij gebrek aan eenheid op een ramp moest uitloopen. Zoo sprak de heer Lloyd George te Parijs. Zijn woorden zijn daar met veel bijval be groet, maar te Londen denkt men' er - anders over. De „Star" acht de rede een betreurens waardige blunder, het blad noemt haar hyste risch, rhetorisch, onnauwkeurig en stampvol tegenstrijdigheden, het stelt hem aansprake lijk voor alle begane fouten en zegt, dat hij over zes maanden de fouten aan de kaak kan stellen, welke nu worden begaan. De waar heid omtrent Servië is, zegt het blad, dat de mannen en kanonnen zijn vergooid op Galli- poli, de waarheid omtrent Roemenië, dat de Russische minister-president Stürmer het ver ried, de waarheid in zake Italië, dat een der Italiaansche legers in gebreke bleef en geen oorlogsraad zou deze feiten hebben af gewend. Bijzonder kwalijk neemt het blad Een telegram uit Londen meldt ons, dat de heer Lloyd George heden ia het Lagerhuis een verklaring zal afleggen, naar aanleiding van het verachil van meening, ontstaan tien aanzien van den nieuwen in tergeallieerden stal en de uitlatingen van den premier in zijn rede te Parijs. Het zal ongetwijfeld een belangrijke zitting worden van het Engelsche Lagerhuis. Mis schien slaat de handige minister-president zich er door, maar grooter lijkt de kans, dat de oppositie hem zal omverwerpen. Terwijl het lot van het Engelsche ministe rie op dit oogenblik nog niet beslist is, is het Fransche kabinet plotseling gevallen. Een te legram uit Parijs meldt ons, dat het geheele ministene-Painlevé na de kamerzitting aan president Poincaré zijn ontslag heeft inge diend. De juiste beteekenis van deze ontslag aanvrage valt eerst dan te beoordeelen, wan neer men het verloop van de kamerzitting kent Heden kan er slechts op worden gewe zen, dat in de Europeesche landen der enten te rampspoed thans met groote politieke on rust samengaat, hetgeen ongetwijfeld vèr- strekkenden invloed op het wereldconflict kan hebben. Het is mogelijk dat de stand van zaken inderdaad leidt tot een nauwer aaneen sluiting, tot een krachtiger oorlogvoering, maar niet minder mogelijk is het, dat hij het vredesverlangen, en daardoor de vredesmoge- lijkheid bevordert. Stellig staan wij op het oogenblik op een belangrijk punt van dezen oorlog en spoedig zal het bekend zijn, of het einde nadert, dan wel of er een voortzetting, en eeif van waarschijnlijk langen duur, zal volgen. De Italianen doen hun «iterate bast om de Duitschers en Oostenrijkere tegen te houden, hier en daar kunnen ze hun opmapsch vertra gen, maar het lukt tot dusverre niet hen voor goed tot staan te brengen. Het Italiaansche front in de Dolomieten is opnieuw dborbroken en wel nabij de Sugana (de bovenloop der Brenta), zoodat nog één belangrijke bergketen de troepen der midden- mogendheden verhindert van het noorden uit de Venetiaansche vlakte te betreden. Tusschen Brenta en beneden-Piave pogen de Italianen thans den tegenstanders definitief halt toe te roepen. Zoo althans meenen we het Italiaan sche legerbericht te verstaain, volgens hetwelk de vijandelijke legers voortaan in aanraking zijn met de in orde gebrachte Italiaansche li nies. Zij zullen daarbij gesteund worden door Fransche troepen, terwijl er Engelsche in aantocht zijn, gelijk door den heer Pain- levé in de Fransche Kamer in een regeerings- verklaring is medegedeeld. De Fransche mi nisterpresident zeide gisteren verder nog in zijn zwanenzang dat de uitbreiding van het Engelsche front, welke binnenkort zal plaats vinden, de aandacht vraagt. „Duitschland, zoo ging hij voort, doet een wanhopige krachtsinspanning en wij moeten tegenover deze uiterste krachtsinspanning van den vijand eenzelfde kracht stellen, zonder ook een klein stukje van onze militaire macht prijs te geven. „Op economisch gebied heeft Engeland be loofd zijn hulpbronnen gemeenschappelijk met ons «au te wenden, onder voorwaarde dat het ons de normale beperkingen kan op leggen: Frankrijk zal het echter aan niets ont- ENGELAND. ENGELSCHE CEMENT. De Engelsche regeering heeft in het Lager huis verklaard de reeds gegeven uitvoerver gunningen niet te zullen intrekken. In een te Londen gehouden vergadering van de ledlen van de graanbeura is met alge meens stemmen een moue aangenomen, waar in de onmiddellijke staking van allen uitvoer van' cement naar Nederland wordlt verlangd. KORTE BERICHTEN. Volgens de Evening Standaard krijgt generaal Smuts een zetel inden oorlogsraad der geallieerden. De Engelsche bladen vernemen dat de Engelsche gezant te St. Petersburg slechts in het uiterste geval zal worden teruggeroepen. Thans blijift hij hij de nieuwe regeering ge accrediteerd). Naar gemeld wordt, is ten gevolge van dè weigering der Fransche regeering om pas sen te verleenen, de conferentie te Bern tot het eindfe van Dec. uitgesteld De Fransch-Zwitsersche grens is op het oogenblik weer gesloten. De heer Batocki, voormalig leider van het Duitsche oorlogs-voedingsbureau, heeft weer bij; het leger dienst genomen en staat aan de Isonzo. Maandagmiddag kwam het voor de Vlaamsche kust tot een kort artilleriegevecht tusschen Duitsche torpedobooten en Engel sche voorposten-strijdkrach ten, waarbij een Engelsche torpedojager getroffen werd. De Duitsche booten liepen, volgens Wolff, zon der beschadiging binnen. Officieel wordt uit Londen tei ken, dat eenig Britsch staatsman, tijdens oorlog Oostenrijk ooit te gemoet is getreden, ten' einde dit'rijk flinke vergoedingen aan te bieden voor het sluiten van een afzonderlij ken vrede. De Italiaansche kamerleden Giolitti, Luzzati, Salandra en Baselle, allen gewezen minister-presidenten, hebben een motie opge steld waarin ze nog eens de noodzakelijkheid van nationale eendrachtt in het licht stellen ten einde den vijand het hoofd te bieden. Te Brescia (Italië) had gisteren een plechtige betooging plaats, naar aanleiding van de uitreikink van medailles aan soldaten en aan gezinen van gesneuvelde soldaten. Fransche leger was aanwezig. De boeren in Duitschland moeten vóór 15 dezer aan de burgemeesters opgeven hoe veel militaire paarden zij bij demobilisatie wenschen te koopen. Daar zullen lijsten van worden aangelegd. Aan handelaren worden geen paarden verkocht. De Chineesche gezanten te Washington en te Tokio hebben een protest, aangeboden tegen dè lapansch-Amenkaansche overeen komst, China betreffende. Vermoedelijk za! in Engeland binnen kort een uitbreiding van den dienst plaats hébben. N)ÏET ÖPGEIBRACHT. Van de Engelsche admiraliteit is thans be richt ontvangen, dat de motorlogger „Elisa beth IJ. M. 253", die reeds 19 October van IJmiuiden naar de visscherij vertrok, niet naar een Engelsche haven is opgebracht, zoo dat thans met zekerheid kan worden aange nomen, dat het vaartuig met man en muis vergaan ia. PAIKKETPOST UIT ENGELAND. Na 17 December zal uit Engeland naar eenig neutraal land in Europa niets meer als monsterzending of (behalve wanneer het aan een krijgagevanegene is geadreseerd) per pakketpost mogen1 worden verzonden, tenzij men tevoren toestemming van den chef van de censuur op posterijen heeft gekregen. RIJKSBUREAU VOOR KOPER. Den minister van Landbouw heeft inge steld een rijksbureau voor koper, hetwelk ge- DE ZAND- EN GRINTKWESTIE. Een Engelsch Witboek is gepubliceerd* be vattende de correspondentie betreffende het doorvoerverkeer door Holland van materiaal, dat in aanmerking komt om gebruikt 1e wor den voor militaire werken. Nadat het standpunt der Nederlandsche regeering wordt aangegeven, wordt melding gemaakt van het memorandum van den heer Balfour dd. 23 October aanv den Nederland- schen gezant te Londen, den heer De Marees van Swinderen, waarin gezegd wordt: Met bettekking tot den doorvoer van metalen van België naar Duitschland wordt verklaard, dat de Nederlandsche regeering, die aan de eene zijde door de Rijnvaart-acte en aan de andere zijde door de bepalingen, betreffende de neutraliteit ten opzichte van den oorlog te land is gehouden, genoodzaakt van deze twee onderling tegenstrijdige verplichtingen met elkaar te verzoenen en dit had gedaan door den doorvoer der gerequireerde goederen te verbieden. De Engelsche regeering beschouwt deze redeneering als ongegrond. De verplichting, die op een neutralen' staat rust, bestaat er niet alleen in dèn doorvoer van de opgeëischte goederen te verbieden; een neutrale staat mag niet toelaten, dat op eenigerlei wijze van zijn gebied door een oorlogvoerend land gebruik wordt gemaakt voor militaire operaties. De doorvoer van beüigerente zendingen munitie en voorraden zou met zoo"n gebruik geflij k staan. Daarom is de döorvoer er van ln de bovenvermelde bepalingen verboden. Wat in dit geval plaats heeft, staat, zelf op grond van de aangegeven feiten* met het gebruik van neuraal gebied voor dezen door voer gelijk en is daarom een verzaking van de verplichting, die op een neutralen staat rust. Er is een ondterzoek ingesteld naar de be palingen der verdragen, omtrent de Rijn- scheepvaart, maar er is geen enkele bepaling gevonden, aie in eenig opzichtt met de kwes tie verband houdt. Deze verdragen handelen over het recht tot doorvoer van goederen over en weer langs den Rijn tusschen de oever»ta- ten en de zee. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat zij bij hun besluit van heden vergun ning hebben verleend aan de Firma P. HEK- KET Co. aldaar, tot het oprichten van een papierwarenfabriek, waarin een electro-mo tor van 4 P. K., dienende tot het in werking brengen van diverse machines en werktuigen, in het perceel Pieteratraat, hoek Kanaalkade, Wijk B, No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G RIPPING, Voorzitter. 'DONATH, Secretaris. gewerkt, en volgens art. 6 van de Haagsche bepalingen betreffende den landoorlog is het onwettig krijgsgevangenen voor militairen arbeid te gébruiken. De Nederlandsche regeering is er aan her innerd, dat duidelijk uit de geschiedenis van deze kwestie is gebleken, dat zij zelf emstigen twijfel heeft gekoesterd met betrekking tot het gebruik van het zand en grint, dat dóór Ne derland is vervoerd. Toen de zaak voor het eerst aan de orde kwam in 1915/16, achtte zij het noodig de Duitsche regeering te verzoeken, certificaten over te leggen voor het gebruik van het zand en grint. De Duitsche regeering leverde haar onmid dellijk „vodjes papier", die bewezen, dat het zand en gnnt alleen voor burgerlijke doel einden noodig was. De Nederlandsche regeering kwam tot het besef, dat zij niet gerechtvaardigd was, zeer groot belang aan deze certificaten toe te ken nen en besloot toch in den zomer van 1916 den doorvoer van zand en grint tot 76000 ton per maand te beperken. Het is waar, dat de Nederlandsche regee ring later dienaangaande van gedachte ver anderde en na veel aarzelen en Blijkbare wei feling besloot ook in het vervolg deze certifi caten aan te nemen. Niettemin was zij niet voldaan, want in be gin Juli van dit jaar deelde zij aan de Duit sche regeering mede, dat zf| tot het besluit was gekomen, dat er voldoende zand en grint was doorgevoerd voor alle vreedzame doel- eenigen geering ).000 ol Er is geen bepaling gevonden, die de Ne- eiaden Bejgtf en dat zij besloten had, na derlandsche regeering verplicht den doorvoer langs Nederlandsche waterwegen toe te la ten van goederen, die niet onderweg waren naar of van zee. Wat het zand en grint betreft, wordt in De Marees van Swinderen's memorandum be toogd, dat de Nederlandsche regeering vol gens ae Rijnvaart-overeenkomsten verplicht is, den doorvoer toe te laten van alle goederen, waarvan niet met zekerheid kan worden ver klaard, dat zij onder art. 2 van de conventie betreffende de neutraliteit te land en ter zee vallen, en voorts, dat zij haar best gedaan heeft de verschepingen, welke men heeft door gelaten, te beperken tot die welke voor niet- militaire doeleinden bestemd waren. den 15en Augustus niets meer door te laten. Deze beslissing werd de Engelsche regee ring in Juli medegedeeld en daarna vernam zij tot haar niet geringe verbazing tijd later, dat de Nederlandsche reg< had1 besloten het vervoer van nog 300.000 400.000 ton zand en grint toe te staan tot den 15en November, op grond, dat ongeveer zoo'n hoeveelheid de eerste maanden van het volgende jaar op wettige wijze zou worden ge zonden en dat tegen dien tijd er vorst zou kunnen intreden* waardoor net gebruik van de waterwegen zal worden belet. Het schijnt noodig er op te wijzen, dat, in dien in de eersta maanden van het volgende reg jaar vorst zou intreden* 't totaal onmogelijk Dit zand en grint wordt door de Lhiitschc zon zijn zand en grint te gebruiken voor ge- nog deze uitlating van den minister-president breken, pver de slagen aan de Sonune: „als wij een „Een gedeelte der Fransche leenimg zal in vestigd zal zijn Buitenhof 8 te 's-Gravenhage. Tot directeur is benoemd de beer J. W. van Houten te Rotterdam. De minister van landbouw heeft verboden het vervóèr van Nederlandsche bronzen of nikkelen pasmunt. Dit verbod is niet van toe- j 4e,s, vredestijd, tot passing op hoeveelheden van niet meer dan. 2 1.345.000 ton voor met ^eering voor haar eigen doeleinden Duitschland naar België gezonden. Het is van geen belang of déze doeleinden als civiel of militair worden opgegeven. Duitschland houdt België uitsluitend voor militaire doeleinden bezet en er kunnen geen andere doeleinden zljin. waartoe zand en grint aldus via Nederlandsche waterwegen vei- voerd worden, dan het versturen door den vij- ancj van voorraden, die noodig zijn in ver band met den oorlog. Indien deze voorraden via Nederland naar België werden gezonden, alleen met het doel om aan de op oen bezetter van België rusten de verplichting volgens art. 43 van de con ventie van den oorlog te land, te voldoen en beperkt waren tot de hoeveelheid die voor dat doel werd vereischit, dan zou dit feit voor de Nederlandsche regeering juridisch geen af doend antwoord opleveren. De bewering, dat de doorvoer van deze goederen door Nederland op bovengenoemde gronden is gerechtvaardigd, kan inderdaad niet worden volgehouden, zelfs niet op de fei ten door de Nederlandsche regeering' aange voerd. De Engelsche regeering houdt vol, dat Ne derland verplicht is onverwijld een einde te maken aan dezen doorvoer van zand en grint, alsmede aan die van metalen. In een ander memorandum, gedateerd 30 October levert Balfout de Nederlandsche re geering bet bewijs, dat het zand bij aankomst in België voor oorlogsdoeleinden is gebruikt. Hij zegt, dat een Fransch expert, de heer Tur, die berékeningen maakte op grond van de burgerlijke werken, die voor dèn oorlog in België bestonden en in aanmerking genomen de raming kwam* militaire doelein- beton ol werk aan de wegen of eenig doel en dat, zelfs indien een zoodani, anders het werk uit te stellen, dat maanden zou zijn verricht. De Engelsche regeering kan niet aan de ge volgtrekking ontkomen, dat de reden waar om de Duitsche Regeering vóór November den doorvoer van 300.000 of 400.000 ton eischte, deze was, dat zij deze voor onmiddel lijk gebruik voor militaire doeleinden noodig bad. Z. M. Regeering kan tot haar leedwezen moeilijk aannemen, dat de Nederlandsche re geering er zich niet volkomen van bewust was, dat deze bedoeling bij de Duitsche regeering voorzat. Uit een beëedigde verklaring v langs ontsnapten Belg, blijkt, dat grint, dat door Nederland werd gevoerd, door van een on- het zand en G. Van het verbod kan zoo noodig, onder daarbij te stellen voorwaarden, ontheffing wordfen verleend door bovenbedoeld rijksbu reau. Deze beschikking treedt in werking 25 No vember 1917. De minister heeft voorts verboden den ver koop, de aflevering en het vervoer van oud rood koper of brons in soorten en oud geel koper (messing). Ook van dit verbod kan ont heffing worden verleend door genoemd rijks bureau. De minister heeft vastgesteld de volgendè maximumprijzen: oud rood koper 3.50 per K.G., brons in soorten 3 per K.G., oud geel koper (messing) geslagen op licht 2 per K G., gegoten op zwaar 2.50 per K G. op plaats van levering. Deze beschikking treeat in werking 25 November 1917. Er Is toegegeven, dat er dit jaar reeds veel meer dtam deze hoeveelheid, en wel ongeveer 2.300.000 ton zand en grint, door Nederland is vervoerd, en het schijnt derhalve meer dan duidelijk, dat een aanzienlijk deel van het doorgevoerde zand en grint tot een hoeveel-1 ken grond heid van ons 600 of 700.000 ton voor de Duitschers is gebruikt voor het maken van militaire versterkingen.. In een nota aan den Nederiandachen ge zant (e Londen, gedateerd 6 Nov. beant woordt de heer Balfour den heer jhr. Marees van Swinderen, die zijn aandacht vestigde op het Rijntractaat van 17 Oct. 1868 en het verdrag van Londen van 1839, waarbij res pectievelijk de vrije scheepvaart op den Rijn en de Scnelde wordt gewaarborgd. De heer Balfour is van meening dat het Rijnverdtag, betreffende de vrijheid van scheepvaart, alleen steunt op den handel in dien gewonen zin. Het kan geen betrekking hebben op een maatregel dien de staat gehou den) of gerechtigd is te nemen om zijn neutra liteit te handhaven. Wat het Scheldetractaat betreft, de regelen die thans van kracht zijn met betrekking tot de vrijheid van scheep- vaart op de Schelde, worden door de Neder landsche regeering beèchouwd als een be- lemmering, dat haar eenige verplichting als neutrale staat wordt opgedrongen. De Brit- I sche regeering begrijpt dan ook niet op wel grond de Nederlandsche regeering het mgeveer niet burgerlijke doeleinden is gebruikt. In België zijn steengroeven, die in vredes- j tijd meer dan 5 millioen ton van deze mate- rtalen! leverden. Zelfs als men rekening houdt met een sterk venninderdè productie is het volkomen' duidelijk, dat uit déze groeven meer zand en grint kan, en naar allle «enschelijke waarschijnlijkheidwordt gehaald, dan benoo- digd is, om te voldoen aan dè veronderstelde loeften voor burgerlijke werken in België. In de groeven wordt door krijgsgevangenen recht meent te hebben, het vertrek te weigeren uit Antwerpen van Duitsche schepen, die daar ter plaatse in bezit waren genomen door Belgische strijdkrachten. De Britsche regeering kan ndet toegeven dat de regelen van het Rijntractaat van 1868 of andere verdragsbepalingen waarnaar verwe zen is, voor Nederland eenige rechtvaardiging is om te kort te schieten in zijn verplichtingen, als neutrale staat en geen einde te maken aan het gebruik van de Nederlandsche waterwe gen door dè Duitsche regeering voor het ver- 9 AL1MAARSCHE ÜRANT. /wfn*ri ioenriooorn rlmo Ae* Li uor Trrvhclrii 1 lil K.O Van hot \rorhr\r\ Iran nrwlirr rvn/W OCn VereiSCm/Werd.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1