Van veertig tot vljltlg jaren. FBTJILLBTOfl. Een man's werk. Telegrammen van lieden. aaattiCNai» sawa f Ie INOEZONDEN MEDEDEELINOEN. Dat is voor de vrouw het kritieke tijdperk, het tij'dperk overvuld met bekommeringen met smarten, met verdriet. De tijd die tot nog toe voor haar een kostbare steun was geweest, die haar schoonheid tot ontwikkeling had doen komen, wordt nu opeens een overlast, wiens onbeschaamden aandring zij slechts met oneindige moeite voor de oogen der we reld kan verbergen. Met ingewikkelde kunstmiddelen gelukt het wel de overweldigende rimpels te verber gen, aan de kleur een frischheid te geven die illusie wekt, maar een geoefend oog weet de kenteekenen te ontdekken waardoor dat on schuldige bedrog onverbiddelijk wordt verra den. De blos die plotseling het gelaat met een roode kleur overdekt en die de onervarenen aan een jeugdige schroomvalligheid toeschrij ven; de hartkloppingen, de duizelingen, de onbehaaglijkheden die zich plotseling open baren,, dat alles, helaas, doet weldra een smadfeiijken twijfel ontstaan over den schijn dien men zich met zooveel moeite heeft trach ten te geven. Maar waarom dan, daar het toch zoo een voudig is, van dien schijn geen werkelijkheid gemaakt? Waaronj gaat de verstandige vrouw, wanneer zij uit den parfumeriewinkel komt, waar zij geheimzinnig eenige potjes kostbare zalf heeft gekocht, niet iets verder biji den apotheker binnen, due haar voor een veel bescheidener som een croosje van die Pink Pilen zal geven, die door het bloed te verjongen en te verlevendigen en door het ze nuwstelsel te versterken, de achtereenvolgende storingen op den kritieken leeftijd verdrijven, de normale werking der verzwakte organis men herstellen en aan de gelaatskleur haar natuurlijken glans weergeven of dien bezwa ren. Het is inderdaad van wereldbekendheid dat voor de vrouw, zoo goed als voor den man wanneer zij op dien leeftijd) zijn gekomen, een kuur met de Pink Pillen altijd heilzaam is. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h 1.75 per doos en 9.per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam; te Alkmaar bij Nierop en Slothouber, Langestraat 52, en in alle goede apotheken en drogisterijen. voer van door Duitschland benoodigde voor raden, zooals zand en grint voor België. LEVENSMIDDELEN IN AMERIKA. Een Reuter-bericht uit Washington meldt: De levensmiddelen-administratie onderhan delde met de vreemde eigenaars van voedings middelen, dfe opgeslagen zijn in Nieuw-York, over dm verkoop ervan ten einde>,e te bren gen op de Amerikaansche markt. Naar gemeld wordt zal, wanneer dit resultaat niet kan be- reikt worden, een middel worden gevonden om er toch toe te komen De administratie zegt, dat de bedoelde voe dingsmiddelen Onder meer omvatten eenige millioenen bushels in vaten, geconsigneerd aan kooplieden in Nederland. Ambtenaren wijzen er op, dat Nederland gewoonlijk geen vaten krijgt uit de Vereentgde Staten in zulke hoeveelheden en dat Duitschland daarentegen vaten erg nöodig heeft. Ook in andere Amerir kaansche steden ligt nog voor vele millioe- ,nen dollars voedingsmiddelen opgeslagen. VISCH VOOR ENGELAND. Naar gemeld wordt, onderhandelen de ree- ders van 3toomtreilers te IJmuiden met de Engelsche regeering over de levering van visch. Men weet, dat het onlangs door Enge land aangeboden contract door de reeders aangenomen, doch door die der loggers ver worpen is. zoodat het geheel als niet gedaan moest worden beschouwd. De thaus gevoer de besprekingen zouden in hoofdzaak loopen over een van Britsche zijde gedaan voorstel om 35 40 der grootste stoomtreilers aan de westkust van .Engeland te doen visscheu. De vangsten zouden dan uitsluitend op Engel sche markten aangevoerd en verkocht worden. Daarentegen zou men zich van Britsche zijde verplichten de nog in IJmuiden overblijvende stoomtreilers ruimschoots van kolen te voor zien. Van de door deze vaartuigen aan te voeren visch zou dan door Groot-Brittannië niets gevorderd worden, doch deze zou ge heel ter beschikking van Nederlandsche en zelfs Duitsche afnemers blijven. LOGGER IN DEN OROND OEBOORD. De Scheveningsche logger „Huibertje SCH. 242" is Zondagnacht op ongeveer 26 mijlen W.N.W. van IJmuiden door een DuiLachen onderzeeër beschoten. Het eerste schot ging 33) Romas van S1L-A* K. HOCKING. UH M KsgsUcb vertaald. „Kent u haar goed?" „Beter dan iemand anders. Wij waren als meisjes samen op school en van dien tijd af zijn wij de intiemste vriendinnen geweest." „Zij is nogal zwalk, niet waar?" vroeg hij omzichtig, na een pauze. „Zwak? Wel neen. Heb ik u niet op de boot verteld, dat Winifred een van die geluk kige vrouwen is, die nooit iets mankeeren?" „Heeft u me dat verteld?" vroeg hij. „Het ligt bij mij, dat ik ergens heb gehoord, dat zij lijdt aan een erfelijke zwakheid." „O, u moet zich vergist hebben," zei ze la chend. „De WillQUghby's zijn allen zoo stjerk als muilezels. Winifred maakte er, toen wij op school waren, dikwijls gekheid over." „Maar haar vader is toch betrekkelijk jong gestorven „Niet zoo heel jong. Weet u, hij is laat ge trouwd en hij is aan zonnesteek overleden. Den laatsten keer, dat ik hem heb gezien. zag hij er uit, alsof hij eeuwig zou levm, en zij lachte weer. „Waarschijnlijk verwar ik de dingen met elkaar," zei hij' ontwijkend. „Dat denk ik ook, zei ze glimlachend. „De wou, dat ik zoo sterk en zoo getraind was, dan ging ik met haar mee." „Zou u dat willen?" „Dolgaarne. Winifred leeft; ik vegeteer langs den boeg, het tweede trof het vaartuig boven de waterlijn en het derde schot viel op het dek en doodde den scheepsjongen C. Grootveld' van Scheveningen. Op de protesten van den schipper en de verzoeken om het schip te sparen, antwoordde de Duitsche commandant zeer barsch. De opvarenden, die naar den onderzeeër geroeid waren, moesten zelf de Duitschers naar hun vaartuig bren gen, die daar bommen neerhingen. Vóór de logger zonk, moesten de visschers voor de Duitschers een hoeveelheid haring en aardap pelen van boord halen. De opvarenden werden met den doode in de kleine scheepsboot aan hun lot overgela ten en na 7 uur omzwalken door den IJmui- der logger „Marten Bemardus" opgenomen. BINNENLAND. Gemengd nieuws. UIT HEILOO. jf Gisteravond hield de liberale kiesvereeni- ïng „Vrijheid door Orde" in het café „de ustende Jager" een goed bezochte buitenge wone ledenvergadering. Als spreker trad op de heer .prof. B. D. Eerdmans, lid dier Tweede Kamer. De spreker behandelde allereerst het nieuwe kiesstelsel en in verband daarmede de komende politieke verhoudingen. Uitvoerig deed Mj uitkomen, dat dien1 vrijzinnigen geva ren1 dreigen zoowel van rechts als van rood en dat het dus ook nu geboden was, evenals in 1913, eensgezind op te trekken. Het hoofdbe stuur van den vrijzinnig-democratischen bond heeft echter de concentratie opgezégd Spreker vond deze opzegging van boven af weinig de mocratisch en het is hem dan ook bekend, d!at vele leden van dien bond met deze houding weinig ingenomen zijn. Thans trekken yrijzin- nig-democratische sprekers het land in en de andere vrijzinnige partijen, moéten, hoe on gaarne ook, wel volgen. Spreker vreest dat de gevolgen van deze verbrokkeling niet zullen uitblijven. Nu is wel is waar de liberale Unie niet ingegaan op het voorstel tot samenwer king van de vrij-liberale partij, maar zij heeft dit gedaan, omdat zij bij aanneming van dat voorstel ongetwijfeld zou hebben gespeeld in de kaart der vrijzinnig-democraten. Spreker wees er op, dat de liberale partijen voorop stellen de geleidelijke uitbreiaing en verhöo- ging van zedelijk, geestelijk en stoffelijk wel varen, terwijl de vrijzinnig-democraten het al lereerst wetten wenschen. Verder is er ver schil in tempo: de liberalen willen.geleidelijk vooruit, de vrijzinnig-democraten sneller, het geen tengevolge heelt dat vaak het tegendeel wordt bereikt van hetgeen wordt -beoogd, zooals bijv. ten aanzien van vrouwenkiesrecht opnieuw is gebleken. Eindelijk is er een ver schil van temperament bij de personen. On danks deze verschillen is samenwerking ech ter wel mogelijk en spreker hoopt, dat zij, zoo niet nu, dan later tot stand zal komen, dat derhalve de vrijzinnig-democraten in het ouderlijk huis zullen terugkeeren. Hij vestig de er de aandacht op, dat de liberale unie on langs een reorganisatie in democratische rich ting heeft ondergaan, dat de vooruitstrevende leden meer op den voorgrond zijn gekomen en dat de voorbereidende werkza'amiieden voor de verkiezingen in zéér democratisohen zin zijn geregeld, zoodat het bijv. uitgesloten is, dat enkele hoofdbestuurders op de candli- daatstellingen een overheerschenden invloed uitoefenen. Tenslotte behandelde spreker de aanslui ting van de plaatselijke kiesvereenigingen. Wil men invloed uitoefenen op die candidaat- stelling en dus niet volstaan met op zijn stembiljet slechts een hokje in te vullen, dlan moet men zich aansluiten. De geheele kica- vereeniging zou een afdeelimg kunnen gaan vormen van een liberale partij, cn spreker hoopte natuurlijk dat in dit geval de liberale Unie zou worden gekozen, de kiesvereeniging zou kunnen worden ontbonden, waarna nieu we oprichting kan volgen, zij zoo ook haar taak kunnen beperken tot de verkiezin gen voor den gemeenteraad, terwijl de ledlen dan kunnen pogen individueel aansluiting te verkrijgen bij het ressort Alkmaar van die staatspartijen, voorzoover de verkiezingen voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten betreft. Nadat prof. Eerdmans nog verschillende vragen had beantwoord, sloot de voorzitter, d'e lieer Bruins, de vergadering met eeü woord van diank aan den spreker voor diens leerzame rede en met een opwekking aan de leden, om het gehoorde góed te overwegen, teneinde de beste beslissing te nemen als over eenigen tijd de kiesvereeniging haar gedrags lijn nader zal hebben vast te itellen. NEDERLANDER GESNEUVELD. Op het westelijk front is gesneuveld de heer slechts. Men wordt door haar geinspecteerd. Zij schijnt mij van al de vrouwen, die ik ooit heb ontmoet, het volkomenst met zichzelf in evenwicht, zoowel wat haar ziel alt haar lichaam betreft, zoowel zedelijk alt geeste lijk. Zij is zoo gezond, zoo verstandig, zoo sterk. Zoo vrij van alle huichelarij en niet overdreven godsdienstig. Zoo humaan en vrouwelijk en hulpvaardig. Als u haar ken de „Ik ken haar een weinig," viel hij haar in de rede. „Maar niet de werkelijke Winifred," zei zij laciiend. „Ik geloof, dat zij in gezelschap niet uitblinkt daar geeft zij niet om. Zij stelt belang in hoogere dingen. Zij woont in Londen op een bovenwoning, terwijl zij de „grande dame" te Willoughby Hall zou kunnen zijn." „Waar ligt dat?" „Ergens in Yorkshire. Ik geloof dat daar een dorp is, dat Willoughby heet. Maar zij mag gaarne zijn, waar zij het meeste goed kan doen. Ik hoop niet, dat zij in Servië sterft, maar als dat mocht gebeuren, dan ga ik er heen en zal op haar grafsteen laten beitelen: „In werken overvloedig." Hij sloeg zijn oogen neer en scheen het vloerkleed langen tijd in stilte te beschouwen. Eindelijk zei hij langzaam en met inspan ning „Ik hoop, dat u de reis niet zal behoeven te ondernemen, miss Bardell." „Dat hoop ik ook," zei iij met een droef- geestigen glimlach. „Winifred is te nuttig om niet gespaard te wordfen." Een tijdlang heerschte er stilte, ofschoon geen van beide zich daarvan bewust scheen. Tmpey was zeer ontdaan. Hij voelde, dat hij zijn kans had laten voorbijgaan of liever dat Joh. Sinoo, een oud-ingezetene van Gorin- ciiem, die, te Parijs wonende, vrijwillig dienst had genomen in het Erausehe leger. Hoewel de overledene een niet genaturaliseerd Franschman was, werd de familie hier ook door het consulaat medegedeeld1, dat de Fran sje staat voor de weduwe zal zorg dragen. TEGEN DE^ BURGERLIJKEN x DIENSTPLICHT. Door het Revolutionair Socialistisch Comi té te Amsterdam was Maandagavond in het Concertgebouw een meeting belegd tegen het voornemen der regeering tot invoering van' den burgerlijken dienstplicht. Zaal en galerij en waren stampvol. Verschillende sprekers, onder wie de hoe ren F. Domela Nieuwen hu is en ds. Schermer- horn, voerden het woord. Zij meenden, dat het voornemen der regee ring wees op een pogen om geheel ons volk te „vermilitairiseeren" en dlat daartegen slechts één- forsche daad het antwoord kon zijn de algemeene werkstaking. De vergadering had een rustig verloop. VEILEN VAN BLOEMKOOL. Voor het veilen van bloemkool zijn nu de volgende bepalingen gemaakt: Van de ter veiling aangevoerde eerste en tweede soort bloemkool moet 75 pet. voor het binnenland en 25 pet. voor het buitenland geveild worden, van het uitschot moet 75 pet. voor het buitenland en 25 pet. voor de fa brieken geveild worden1 met bepaling, dat evenveel tweede soort bloemkool voor het binnenland moet worden geveild. Daalt de prijs van eerste soort voor het bin nenland geveilde beneden 8 cents en die van de tweede soort beneden 5 cents per stuk, dan mogen de desbetreffende partijen voor het buitenland worden overgeveild, nadat dé veilingsbesturen zich terdege ervan hebben overtuigd, dat er geen koopers meer voor het binnenland zijn. In verband met deze regeling door de Rijks commissie van Toezicht, deelt de Groenten- Centrale mee, dat van de voor het buitenland geveild wordende bloemkool van de eerste soort 75 pet. „overland" en 25 pet. „overzee" moet geveild worden en van de tweede soort 25 pet. „overland" en 75 pet. „overzee". KORTE BERICHTEN. Een 15-jarige boerenknecht te Nuenen kreeg bij zijn werkzaamheden een slag van een paard en stierf kort daarna. Aan de lijst van personen, aan wie een aanvullingsbroodkaart kan worden uitge reikt, zijn toegevoegd de rijksveldwachters. Een 70-jarige vrouw te Alphen a. d. Rijn viel Zondagavond te haren huize in dén kelder. Het hoofdijzer met versierselen' drong haar in het hoofd, zoodat zij kort daarop aan de gevolgen overleed. De toestand van den heer mr. J. W. van den Biesen, lid der Eerste Kamer, is bevredi gend. Direct levensgevaar is geweken. Er zijn drie verdachten gearresteerd in zake de overrompeling van een landbouwer te Zandhoogte (gem. Beerta). Door bet Maandag van Mö te Amster dam aangekomen stoomschip „Castor" der Kon. Ned. St. Mij. werd ongeveer 2000 ton pyrite (erts)'aangevoerd, Maandagavond zijn te Veere huis en schuur van een landbouwer door onbekende oorzüak afgebrand. Landbouwwerktuigen en oogst gingen verloren. Te Hellendoom brandde Maandag avond door onbekende oorzaak een boeren woning af. Huis, inboedel en de niet verze kerde oogst gingen verloren. De Nederlandsche handelscommissie, die' in Atnerika vertoefde, heeft met het oor logschip Tromp de terugreis aanvaard. Zaterdag is te Rotterdam 12.000.000 aan goud uit Engeland aangebracht, bestemd voor de Nederlandsche Bank. De .leden der Tweede Kamer zijn in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 20 November, des namiddags half- één. DE TOESTAND IN RUSLAND. KEULEN, 14 Nov. (V.D.) De Duitsche bladen bevatten heden vele telegrammen uit Kopenhagen, volgens welke Kerenski over winnaar is gebleven. De bladen wijzen er op, dat de berichten uit Rusland elkaar nog voortdurend tegenspreken. BERLIJN, 14 Nov. (V. D.) Het Berli ner Tageblatt meldt: De Tsaar is nog steeds in Tobolsk. Het Siberische oproer schijnt van deze stad te zijn uitgegaan. die hem door een spijtige, boosaardige vrouw door bedrog was ontnomen. Hij twij felde e raiet langer aan, dat het verhaal, t welk Jane hem had opgedischt, louter 'n ver zinning was, maar wat zij daarmee beoogd, kon hij zich niet voorstellen. Als het haar doel was, hen van elkaar gescheiden te hou den, dan was haar dat maar al te goed ge lukt. Maar waarom wenschte ze hen van elkaar te houden? Impey had verstand van politiek en van veel andere dingen, maar hij begreep vrouwen niet hij begreep ten minste niet het type van vrouw, dat Jane ver- tégen woordigde. Hij zuchtte meer dan eens onbewust. Het was nu te laat om Winifred nog voor haar vertrek te spreken. Hij kon haar in elk gevat niet verhinderen te vertrekken; hij "had niet het recht, dat te beproeven. Zij moest haar vrouw's werk in de wereld doen, zoo goed als hij zijn man's werk. Hij kon slechts wachten en hopen. Eindelijk verbrak hij de stilte. „Denkt u dat uw vader mij zou wenschen te zien?" 'vroeg hij. „Ik weet zeker, dat hij verrukt zou wezen," antwoordde zij en stond dadelijk op. „Als u mii wil'volgen zal ik u voorgaan." Hij stond lusteloos op als iemand, die van een lange reis doodmoe is en volgde haar. HOOFDSTUK XVII. Het eind van den droom. Gedurende den korten tijd, dat Bardell en Hector Drysdale samen waren, wisselden zij geen half dozijn Woorden. „Gij vroeg Bardell verbaasd en fluisterend, BERLIJN, 14 Nov. (V. D.) Dfe Tele graph Union meldt uit BazelZwitsersehe bladen deelen mede, dat in St. Petersburg een verklaring der regeering gepubliceerd wordt, waarin gezegd wordt dat in het Winterpaleis dne geheime tractateni van Kerenski met de Entente gevonden' zijn. Zij handélên over de voortzetting van den oor log. Hun publicatie zal niet lang meer uitgesteld worden. DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE IN AMERIKA. 's-GRAVENHAGE, 14 Nov. Niet de ge heele Nederlandsche delegatie die in Ame rika vertoeft ter behartiging onzer economi sche belangen, keert met ELr. Ms. „Tromp" hier te lande terug, doch alleen het lid, de heer Joost van Vollenhove, ter bespreking van eenige aangelegenheden met het de partement van bfltenlandsche zaken. Daar na keert de heer van Vollenhove naar dfe Vereenigde Staten terug. HET NEDERLANDSCHE WITBOEK. 's-GRAVENHAG'E, 14 Nov. Het Wit boek, door Engeland gepubliceerd inzake de zand- en grintkwestie, omvat slechts een klein en wei resent gedeelte van dfe tusschen onze en de Britsche regeering gewisselde stukken. De uitgave van dit Engelsche wit boek brengt uit den aard geen verandering in de verschijning van het Nederlandsche witboek, waarin de kwestie van den aan vang af zal behandeld worden. DOOR' DEN TREIN OVERREDEN. AMSTERDAM, 13 Nov. Toen heden avond de leden van het Lyrisch Tooneel met den laatsten ttrein, van Rotterdam n&ar Amsterdam, Haarlem passeerden, sprong een vier aldaar woonachtige leden1 van heft gezelschap Uit den trein, daar deze daar niet stopt. Op dat oogenblik passeerde een goederentrein, waardoor een hunner verpletterd werd. Hij laat een vrouw en eenige kinderen achter. Alkmaar, 14 Nov/1917. Geachte Redactie. In uw blad1 van Maandagavond schreef u o.a. „Maar als het de kleintjes betreft valt het altijd1 nog mee. Zoo twijfelen we er niet aan of strakjes zal er ondanks de broodkaar ten en den liooinood ook voor den schimmel van Sint-Nicolaas ook nog wel wat overschie ten." Evenals wij verwacht u dus, dat Sinterklaas door passenmoeilijkheden noch mijnengevaar te weerhouden is en op 5 Dec. weer per boot met zwarten knecht en schimmd wel hier zal arriveeren. Maar zal hij dan aan alle kinderen iets kunnen geven, ook aan die armste? De onderwijzers, die gezien hebben met welk 'n aandoenlijke gretigheid er 's middags in de zaal voor Kindervoeding gegeten wordt, weten1, dat er in menig arm gezin geen geld genoeg is voor de allereerste levensbehoeften. Laat staan voor Sinterklaasverrassingen. 'De Afd. Alkmaar van den Bond v. 'Ned. Onderwijzers meent daarom, dat er nu nog meer aanleiding is, dan in vorige jaren om de kinderen der kostellooze scholen weer een van ongetemperde vreugde te bereiden, 'e hopen' en vertrouwen, dat ieder, die kan, wil helpen1 om het feest mogelijk te ma ken en dat ei op de lijsten weer geteekend zal worden, zoo nftm als mogelijk is. Met dank voor de opname. De Comm. voor 't Sint-Nicolaasfeest aan de Kostelooze Gemeentescholen. STADSNIEUWS. DE CENTRALE KEUKEN. Hedenmorgen werd de Centrale keuken in gebruik genomen. Waar de buitengewone tijdsomstandighe den het centraal koken noodzakelijk maken, daar bleef een officieele opening achterwege, wel brachten burgemeester en wethouders aan de keuken een bezoek. De keuken is een zeer lange lokaliteit met betonvlot! in het fabrieksgebouw aan den1 Eabrieksweg. Aan de eene zijde staan#naast elkander twee en twintig kookketels. Een rails loopt door de lokaliteit, waardoor het eten na in de distributieketels van 50 of 20 L. in houd te zijn geschept, direct een wagentje naar het verzendlokaal gaat, om van daar naar de distributielokalen in de stad, waar van heden reeds 7 in gébruik zijn genomen, te worden vervoerd'. De ketels, die dubbele wanden hebben, waardoor van de warmte toen Drysdale naast hem nederknielde. „Ja ik," was het kalme antwoord en dahrop werd er geen woord meer tusschen hen gewis seld. Geen van beiden scheen lust te gevoelen nog meer te spreken, maar hun stilzwijgen duidde zeer welsprekend aan wat zij gevoel den. Drysdale zette het gebroken been met een verwonderlijke handigheid, In aanmerking en omen, dlat hij' alleen was en de hulpmddide- en, die hem ten dienste stonden van de ruw ste soort waren. Hij bond de ruwe splinters goed vast met het touw, dat hij van hooi had gedraaid1 en snelde toen naar het hotel. Zoodra hij de kleine cavalcade, die Bardell op een draagbaar droeg, zich zag verwijde ren, keere hij met een. zucht naar zijn knap zak terug en zette zijn tocht over de bergen voort. Hij voelde zich zeer geschokt. De ont moeting had hem meer aangegrepen dan hij wist. Hij 'had, maandenlanc de hoop gekoes terd^ dat hij evenminBardell als een van diens familie ooit zou weerzien. Zijn Jiefde voor Adela em haar wreede onstandvastigheid wa- len dingen, die hij wenschte te vergeten. Hij had met het verleden afgedaan en wenschte dat»te begraven. Dat voornamelijk Bardell was te laken, daaraan twijfelde hij niet. Hij wist hoe groot zijn oppositie was geweest. Bardell had dat bij hun laatste onderhoud duidelijk laten blijkenmaar hij had in Ade la geloofd, had zeker gemeend, dlat zij hem zou trouw blijven, wat er ook mocht gebeuren en toen hij tot dfe ontdekking kwam, dat zij op het punt stond met een ander in het huwe lijk te treden, toen hij haar in bruidstoilet uit de auto zag stappen met oranjebloesem op haar voorhoofd en een glimlach op 't gelaat, kreeg hij een gevoel alsof een verraderlijke zoo weinig mogelijk verloren gaat, worden met groote gasbranders gekookt, waarvoor de heer Haasbroek de speciale leiding, maakte Door een geisoleerde stoombuis worden de ketels met warm water gevuld en ook schoon gemaakt. Het schillen der aardappelen geschiedt ma chinaal, terwijl ze ook machinaal gesneden worden. De keuken is een zeer hygiënische inrich ting en zeker zullen de Alkmaarsche belas tingbetalers met instemming vernemen, dat door het gebruik maken van deze gelegen heid, de totale oprichtingskosten, waaronder de 22 kookketels inbegrepen slechts ongeveer 4000 bedragen. Wanneer er een keuken ge bouwd had moeten worden, zou dit bedrag zeker 4 maal zooveel zijn geweest. De afname bedroeg heden bijna 800 por ties, zeker voor een bevolking van ruim 23000 zielen niet veel, maar waar de commissie er bovenal naar streeft voedzaam en lekker eten te verschaffen, daar zal de afname wel groo- ter worden, al is het natuurlijk te hopen dat de tijdsomstandigheden het gebruik zoq kort en zoo gering mogelijk maken. KRIJGSRAAD 's-GRAVENHAGE. Men seint ons uit den Haag J. H„ milicien-soldaat, afkomstig uit Alk maar, heeft 18 September aldaar geweigerd te voldoen aan den last van den adjudant-onder officier der Cadettenschool om beddfea op te maken voor de cadetten. Beklaagde bekende Hij meende niet verplicht te zijn bedden yoor andere soldaten op te maken. Hij kreeg daar voor ook geen enkele vergoeding van de ca detten. Eisch 2 maanden gevangenisstraf De heer mr. Canter Crenlers verdedigde den beklaag de. A. V., milicien soldaat, afkomstig van Alkmaar, stond terecht wegens 2e desertie en rijwieldiefstal. De auditeur-militair deelde mede, dat bekl. intusschen ook nog dienst geweigerd heeft, waarom hij schorsing dferi zaak vroeg en be- klaagde's opnanifl'g in het huis van bewa ring Na in raadkamer te zijn geweest, deelde dc president mede, dal de krijgsraad de zaak voor onbepaalden tijd schorste en de oomid- dr'iijke inhechtenisname van. bekiaage beval. R. A., milicien-soldaat, afkomstig van Alkmaar, stond terecht wegens eerste deser tie. Eisch 2 maanden militaire detentie. DISTRIBUTIE WOL, ENZ. Naar aanleiding van 'hetgeen over deze distributie gezegd is in de Maandagavond ge houden vergadering der vereeniging voor den liandeldrijvenden en industrieelen middenr stand, deelt de directeur van dat bedrijf on® mede, dat de wfldistributie niet heden Woensdag zal beginnen, maar dat alleen de distributie van leer vandaag zal aanvangen Ongeveer tien dagen na heden denkt men daarmee klaar te zijn, waarop met de klom pen wordt begonnen. In het laatst dezer maand zal de woldistributie kunnen1 begin nen. DE BROODBAKKERS EN DE BRAND STOFFEN. Men schrijft ons: De gezamenlijke broodbakker» alhier heb ben in een gecoriibineerde vergadering 'ten huiize van den heer. Bos, Waagplein, be»u»toi, wanneer alsnog aan hun zeer billijk verzoek om verlaging der brandstoffenprijzen geen gevolg zal worden gegeven1, niet meer te bak ken, ingaande 7 Dec. 1917. Deze maatregel zal natuurlijk als uiterste grens worden ge steld DE PAARDENMARKT. Ter paardenmarkt waren heden' aangevoerd 459 paarden, tegen 375 in 1916, 409 in 1915 eni 453 in 1914. De prijizen liepen van 200 tot #1000. RAAD VAN BEROEP. Bij één Raad van beroep (ongevallenverze kering te Amsterdam) is benoemd lot plaats vervangend lid-werkman de heer P. A. Fran sen, alhier, in de plaats van den1 heer W. R. Zits, te Helder, van rechtswege geworden lld- werkmau iu plaats van liet overleden lid werkman den heer S. Wagenaar. ONTHÜUDE RSZ ANGKOO R. Gisterenavond is hier opgelicht een onthou- derszang-vereeniging, die gedoopt werd met den. naam voorzitter werd benoemd de heer A. Slag, als secretaris de heer R. Craan-en en als penningmeester de heer C. iMoilevanger. 'tNUT. Voor het departement Alkmaar van de 1 tot nut van 't Algemeen, zullen a.s. Vrijdag Mevrouw J. H. M. Engel—Wil son, directrice van het Zuid-Afrikaansche too neel en mej. Johanna Engel, alhier in de Unie een voordrachtavond houden Mevrouw En- gej—Wilson, geboortig uit Hoorn, stond in dertijd in geheel Noord-Holland als goede voordraagster en tooneelspeelater bekend. Ze behoort tot de oud-leerlingen der tooneel- scliool. In 1007 stichtte zij te Pretoria de Afrikaans-Hollandsche Tooneelvereeniging." Met haar voordrachten had ze, evenals haar dochter, in Transvaal succes. Ook bij haar tij delijk verblijf in Holland gaf zij goedgeslaag de avonden, o.a. te 'Hoorn. In het November nummer van „Het Tooneel" schrijft dfe heer Rössing over het Afriaans-Hollandsch too neel een artikel, waarin ook een waardeerend woord aan mevrouw Engel1Wilson wordt gewijd. PROTESTERGADERING. Morgenavond wordt er in de groote zaal van de Harmonie een door Alkmaarsch Be lang, het Christelijk comité van actie tegen die hand zijn hart een steek toebracht. De wereld scheen in het rond te draaien en donker te worden; zijn geloof in het vrouwelijk geslacht viel' in puin en hij keer die zich om zonder te weten of er om te geven waarheen hij1 ging of wat er met hem gebeurde. Het verhaal van zijn wederwaardigheden in de wildernissen van Afrika in bijzonderhe den beschreven zou vele hoofdstukken vullen. Misschien dat hij zelfs eens daarvan een vol ledig verhaal aan d'e wereld zou geven, niaar voor 't oogenblik moet men met een korte schets tevreden zijn. (Wordt vervolgd) NKDKKMND. t

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2